*

Αποστολέας Θέμα: Υπεύθυνοι Εκπαίδευσης, Ανάπτυξης και Διασφάλισης ποιότητας στους Δήμους  (Αναγνώστηκε 200655 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος δηιάνειρα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1141
    • Προφίλ
συγνώμη, σήμερα βγήκαν για τα νησιά και την στερεά(που είχε βγει μάη η προκήρυξη)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος ioannis00

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 699
    • Προφίλ
Απ' το Σχέδιο Νόμου «Αναδιάρθρωση της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και λοιπές διατάξεις αρμοδιότητας Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων» που αυτή τη στιγμή συζητείται στη Βουλή :

(άρθρο 27, παρ. 1)
1. Η διοίκηση κάθε ΣΕΚ, ΙΕΚ, ΣΔΕ και ΚΔΒΜ ασκείται: α) από τον διευθυντή, β) τον υποδιευθυντή και
γ) τη συνέλευση των διδασκόντων. Ο διευθυντής και ο υποδιευθυντής είναι αποσπασμένοι εκπαιδευτικοί της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης και έχουν θητεία δύο (2) ετών. Η επιλογή του διευθυντή και υποδιευθυντή των ΣΕΚ, ΙΕΚ, ΣΔΕ και ΚΔΒΜ γίνεται με απόφαση του Γενικού Γραμματέα Δια Βίου Μάθησης.
(άρθρο 27, παρ. 3)
Ο διευθυντής που προΐσταται του προσωπικού των ΣΕΚ, ΙΕΚ, ΣΔΕ και ΚΔΒΜ είναι επιστημονικός-παιδαγωγικός και οικονομικός υπεύθυνος των ΣΕΚ, ΙΕΚ, ΣΔΕ και ΚΔΒΜ, είναι αρμόδιος για τα θέματα που αφορούν στην
εύρυθμη και αποτελεσματική λειτουργία αυτών. Διευθυντής ορίζεται εκπαιδευτικός της δημόσιας δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης...
(άρθρο 27, παρ. 16α)
16. α) Σε κάθε ΣΕΚ, ΙΕΚ, ΣΔΕ και ΚΔΒΜ, για την υποστήριξη του έργου αυτού, λειτουργεί Γραφείο Γραμματείας. Στο γραφείο αυτό υπάγονται όλα τα θέματα που έχουν σχέση με την τήρηση πρωτοκόλλου αλληλογραφίας, τη διακίνηση των εγγράφων, την αρχειοθέτηση αυτών και την επιμέλεια της αλληλογραφίας του Διευθυντή, καθώς και την αναπαραγωγή των εγγράφων και λοιπού έντυπου υλικού. Οι θέσεις των υπηρετούντων στο Γραφείο Γραμματείας καλύπτονται από διοικητικούς υπαλλήλους με απόσπαση από τις οικείες Περιφερειακές Διευθύνσεις Εκπαίδευσης του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων ή με διάθεση από τις οικείες ΔΔΒΜ. Οι ανωτέρω θέσεις δύνανται να καλύπτονται και με μετατασσόμενους υπαλλήλους, κατηγορίας ΔΕ Διοικητικού από τις περιφερειακές υπηρεσίες του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων ή τις υπηρεσίες των εποπτευόμενων φορέων του, που συνιστώνται με την πράξη μετάταξης, η οποία εκδίδεται από τον Υπουργό Παιδείας και Θρησκευμάτων, σύμφωνα με τη διαδικασία έγκρισης της Επιτροπής της ΠΥΣ 33/2006, όπως ισχύει. Οι ανωτέρω μετατάσσονται σε θέσεις συναφούς ή μη κλάδου της ίδιας κατηγορίας, με το βαθμό και το Μ.Κ. που κατέχουν, με ταυτόχρονη κατάργηση των θέσεων από τις οποίες προέρχονται.

Αν θα υπάρχει Διευθυντής, Υποδιευθυντής και Γραμματεία Κ.Δ.Β.Μ. που προέρχονται απ' τη δευτεροβάθμια εκπαίδευση, τότε τι ρόλο θα παίζουν οι Υπεύθυνοι Εκπαίδευσης και Οργάνωσης Κ.Δ.Β.Μ.  Μήπως προετοιμάζεται ήδη η καταγγελία των συμβάσεων τους με βάση τον όρο "Το Ι.ΝΕ.ΔΙ.ΒΙ.Μ. διατηρεί μονομερώς και αζημίως το δικαίωμα καταγγελίας της Σύμβασης και πριν τη λήξη της για σπουδαίο λόγο...". Δυστυχώς στο Σχέδιο Νόμου δεν υπάρχει σχετική μεταβατική διάταξη, οπότε δεν γνωρίζουμε πότε θα εφαρμοστούν οι παραπάνω διατάξεις.

Αποσυνδεδεμένος δηιάνειρα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1141
    • Προφίλ
Εσύ πιστεύεις ότι ξέρουν τι τους γίνεται;Ούτε καν ξέρουν τι είναι τα κέντρα δια βίου μάθησης.Όπως δεν είχαν ιδέα αυτοί που έγραψαν το σχέδιο Αθηνά.Όλο λάθη και μπούρδα.
Σιγά να μην έχουν διευθυντές και υποδιευθυντές. Εκτός αν σκοπεύουν να τα μονιμοποιήσουν.Αυτό άμα γίνει θα γίνει μετά το πέρας της λήξης της σύμβασης στις 30-6-2015.Αλλιώς για ποιον λόγο βγάζουν αποτελέσματα εδώ και μήνες.
Αλλά αν είναι να γίνει έτσι(αφού περισσεύουν ΤΟΣΟΙ ΠΟΛΛΟΙ καθηγητές και δεν έχουν που να τους βάλουν) ας μας το πουν μια ώρα αρχύτερα μη ζοριζόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος ioannis00

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 699
    • Προφίλ
Εσύ πιστεύεις ότι ξέρουν τι τους γίνεται;Ούτε καν ξέρουν τι είναι τα κέντρα δια βίου μάθησης.Όπως δεν είχαν ιδέα αυτοί που έγραψαν το σχέδιο Αθηνά.Όλο λάθη και μπούρδα.
Αυτό που έγραψες μου πέρασε απ' το μυαλό (ότι δεν ξέρουν για τι πράγμα μιλάνε), αλλά δεν μπορώ να πιστέψω τόση ασχετοσύνη.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος δηιάνειρα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1141
    • Προφίλ
Αν πάντως συμβεί αυτό θα κλείσει και το Ίδρυμα Νεολαίας όπως η ΕΡΤ.
Σου λέει αφού υπάρχει το Υπουργείο Παιδείας ας πάρει αυτό τα ΙΕΚ, τα ΣΔΕ και τα ΚΔΒΜ(αν θα υπάρχουν) στα οποία θα δουλεύουν οι μόνιμοι εκπαιδευτικοί που θα μπουν σε διαθεσιμότητα μιας και θα τους βγάλουν όλους πλεονάζοντες.

Αποσυνδεδεμένος Gianis90

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 272
    • Προφίλ
τα έχεις ισοπεδώσει όλα ρε ermionoula...για όλα κάποιος άλλος φταίει..τίποτα δεν βρίσκεις σωστό και πουθενά. έλεος!

Αποσυνδεδεμένος aretik

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλησπέρα σε όλους!
να αλλάξω λίγο το τελευταίο θέμα που συζητείται για να ρωτήσω κάτι απλό:
Όσοι έχουν ήδη υπογράψει σύμβαση μπορούν να μας πουν από τη μέρα που βγήκαν τα οριστικά αποτελέσματα τι διαδικασία έπρεπε να κάνουν για να υπογραφεί η σύμβαση και τι χαρτιά έπρεπε να πάνε στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ? Πόσο καιρό πήρε η υπογραφή της σύμβασης και μετά από πόσο καιρό έπρεπε να αναλάβουν τα καθήκοντά τους?
Τηλεφώνησα στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ αλλά δεν ήθελαν να μου πουν. πρέπει να περιμένω άλλες 10 μέρες που όπως είπαν χρειάζονται για να βγουν τα οριστικά αποτελέσματα για Στερεά Ελλάδα και μετά θα με ενημερώσουν εκείνοι.
Μόνο που είμαι σε πρόγραμμα πρακτικής άσκησης στο εξωτερικό και φοβάμαι μήπως δεν προλάβω ή μήπως το παρατήσω και γυρίσω πίσω και στο τέλος δεν γίνει τίποτα και κάθομαι να περιμένω πότε θα αρχίσουν τα ΚΔΜ.
Πάντως από τη συζήτηση μου είπε ο κύριος που μίλησα στο τηλέφωνο ότι τα προγράμματα θα πρέπει να ξεκινήσουν μέχρι 15 Οκτωβρίου. Τώρα πότε θα βγουν τα τελικά αποτελέσματα, πότε θα υπογραφούν οι συμβάσεις, πότε θα προλάβουν οι υπεύθυνοι εκπαίδευσης να οργανώσουν τα τμήματα δεν ξέρω....

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Αποσυνδεδεμένος gtsam

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλησπέρα,
Και εμένα παρόμοια ζητήματα με απασχολούν:
επικοινωνεί ο δήμος ή το ΙΝΕΔΙΒΙΜ και πόσο καιρό παίρνει απο την ανακοίνωση των οριστικών αποτελεσμάτων;
επίσης ποιο είναι το πλαίσιο συνεργασίας;; υπάρχει κάποια συγκεκριμένη πολιτική που ακολουθούν οι περισσότεροι δήμοι;; δεν έχεις ωράριο αλλά σε υποχρεώνουν να πηγαίνεις σχεδόν κάθε μέρα για κάποιες ώρες;;
πως ορίζεται αυτό;;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλή δύναμη σε όλους

Αποσυνδεδεμένος outopia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εσύ πιστεύεις ότι ξέρουν τι τους γίνεται;Ούτε καν ξέρουν τι είναι τα κέντρα δια βίου μάθησης.Όπως δεν είχαν ιδέα αυτοί που έγραψαν το σχέδιο Αθηνά.Όλο λάθη και μπούρδα.
Αυτό που έγραψες μου πέρασε απ' το μυαλό (ότι δεν ξέρουν για τι πράγμα μιλάνε), αλλά δεν μπορώ να πιστέψω τόση ασχετοσύνη.

Απαντώ και σε σένα ioannis00
και στην ermionoula
ναι πιστέψτε το και ασχετοσύνη και προχειρότητα και λάθη πολλά στα ΚΔΒΜ υπάρχουν. Αν έχεις εργαστεί και αλλού, τότε έχεις μέτρα κι όχι μέτρο σύγκρισης...
παιδιά είμαι υπεύθυνος εκπαίδευσης και είμαι απογοητευμένη παρότι μου αρέσει η δουλειά που κάνω.
το νομοσχέδιο το διάβασα και προσπαθώ να βγάλω άκρη. Επίσης συμμερίζομαι απόλυτα τους προβληματισμούς του ioannis00.


Αποσυνδεδεμένος δηιάνειρα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1141
    • Προφίλ
Αρετή, τα οριστικά θα βγουν σε 2 περίπου εβδομάδες .Από τότε θα σε καλέσουν την άλλη μέρα σε συνάντηση υπευθύνων στην Αθήνα. Μετά θα περιμένετε να σας στείλουν την σύμβαση να την υπογράψετε.Στους πρώτους πήρε 2-3 εβδομάδες αυτό.Τώρα λένε θα το επισπεύσουν;
Κι εγώ περιμένω είμαι πρώτη στον δήμο που επέλεξα αλλά θέλω χρόνο για μετακόμιση .Τόσο άμεσα δε νομίζω να ξεκινήσουμε.Πότε τελειώνει η πρακτική σου;

Αποσυνδεδεμένος aretik

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ερμιόνη ευχαριστώ για την απάντηση!
Μου είπε χαρακτηριστικά ότι τα τμήματα πρέπει να ξεκινήσουν μέχρι 15 Οκτώβρη και ότι οι υπεύθυνοι πρέπει να τα οργανώσουν οπότε η λογική λέει ότι θα πρέπει να είναι εκεί νωρίτερα. Πολύ νωρίτερα κατά τη γνώμη μου...πότε θα βρούμε χώρους,εκπαιδευτές ,εκπαιδευόμενους, πλάνο .. κλπ..κλπ...? σε 2 εβδομάδες? δεν ξέρω...με αυτά που διάβασα εδώ για την οργάνωσή τους αμφιβάλω!
Πάντως επειδή επέμεινα μήπως μου πει τι χρειάζεται να κάνω γιατί είμαι εξωτερικό μου είπε να περιμένω συγκεκριμένα 10 μέρες και ότι την επόμενη Παρασκευή θα έχουν βγει τα οριστικά και ότι δε θα χρειαστεί να γυρίσω άρον άρον. Αυτά όμως κάπως δε συνδυάζονται μεταξύ τους...
Η πρακτική μου τελειώνει αρχές Δεκεμβρίου και φοβάμαι μήπως την παρατήσω και χάσω και τα χρήματα που έχω δώσει ως τώρα και δεν ξεκινήσει και τίποτα στα ΚΔΜ.
Για να υπογραφεί η σύμβαση χρειάζονται τίποτα χαρτιά?κάρτα ανεργίας? αν έχει λήξει θα υπάρχει πρόβλημα?
Έχω σκεφτεί μέχρι και το ενδεχόμενο να πηγαινοέρχομαι και να δουλεύω από το σπίτι...
απλά όσα έχω διαβάσει εδώ είναι λίγο απογοητευτικά...και είναι τόσο ωραία η δουλειά και τα πράγματα που μπορούμε να κάνουμε!!!!

Αποσυνδεδεμένος δηιάνειρα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1141
    • Προφίλ
Και που ξέρουν οτι την Παρασκευή θα ειναι έτοιμα τα οριστικά ; Ακομη δεν εχουν τελειώσει οι ενστάσεις ,μπορεί να κάνουν πολλοί ενστάσεις κ να χρειάζονται περισσοτερες μέρες.
Δεν υπάρχει πρόβλημα αν δεν έχεις κάρτα ανεργίας τωρα.
Φυσικά και να δουλεψεις στα κδβμ και να αφήσεις την πρακτική. Εκτός αν η πρακτική σου εξασφαλίσει δουλειά δια βίου.

Αποσυνδεδεμένος aretik

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δεν ξέρω γιατί θεωρεί ότι ως την Παρασκευή θα τα έχουν βγάλει...ίσως το είπε καθησυχαστικά, ίσως πάλι επειδή καθυστέρησαν τόσο ως τώρα να θέλουν να επισπεύσουν την έναρξη.Υπάρχει ακόμα μία προκήρυξη για την ίδια θέση σε άλλους νομούς που είχε βγει αργότερα από αυτή για Στερεά και νησιά και για την οποία δεν έχουν βγει καν οι οριστικοί πίνακες. Δεν ξέρω μήπως πρέπει να βγει και αυτή πριν ξεκινήσουμε ή αν κάποιοι δήμοι αρχίσουν νωρίτερα.Εννοείται ότι θα αφήσω την πρακτική για να δουλέψω σαν υπεύθυνη εκπαίδευσης γιατί μ'αρέσει πολύ η δουλειά! απλά ελπίζω να μην μας καλέσουν για υπογραφή και μετά μας αφήσουν στο περίμενε ή ακυρώσουν τις συμβάσεις όπως ανέφερε κάποιος συνάδελφος σε παραπάνω σχόλιο.

Γνωρίζει κανείς τίποτα για τις θέσεις
(α) Στελέχους Εγκατάστασης, Διαχείρισης και Υποστήριξης Λειτουργίας των Συστημάτων Διαχείρισης Μάθησης των Κέντρων Διά Βίου Μάθησης
(β) Στελεχών για την προσαρμογή, διαχείριση και συντήρηση του εκπαιδευτικού υλικού για την εξ αποστάσεως εκπαίδευση μέσω ηλεκτρονικής μάθησης στα ΚΔΒΜ  και
(γ) Στελεχών τεχνικής υποστήριξης χρηστών και των Κέντρων Διά Βίου Μάθησης

??


Αποσυνδεδεμένος δηιάνειρα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1141
    • Προφίλ
Δεν ξεκινάνε ολοι οι δήμοι την ίδια στιγμή .καποιοι ξεκίνησαν τον Μαρτη.αν μας καλέσουν για υπογραφή θα μας πάρουν και άμεσα για δουλεια μιας κι εχουν παει πίσω τα προγράμματα.οσο για την ακύρωση των συμβάσεων ειναι απλά εικασίες.αν γινόταν αυτο θα είχαν ήδη σταματήσει τις διαδικασίες και θα γινόταν κάποια ενημέρωση,αλλα πολύ δύσκολο το κόβω.στα κέντρα δια βίου μάθησης πρέπει να προηγούνται αυτοί που εχουν κάποια σχεση με την εκπαίδευση ενηλίκων.
 Αυτές οι θέσεις ποτε βγήκαν που λες ;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161200
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 577
Σύνολο: 579

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.051 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.