*

Αποστολέας Θέμα: Υπεύθυνοι Εκπαίδευσης, Ανάπτυξης και Διασφάλισης ποιότητας στους Δήμους  (Αναγνώστηκε 201204 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος valentino

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
οι υπάλληλοι του ΙΝΕΔΙΒΙΜ, χωρίς να θέλω προσωπικά να θίξω κανέναν, καμιά φορά από όσες προσπάθησα να μάθω πότε θα βγουν τα οριστικά Υπεύθυνων Εκπαίδευσης στην Στερεά Ελλάδα  δεν μου έδωσαν την ίδια απάντηση.
γενικά μην περιμένεις να μάθεις πολλά από αυτούς...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Συγνώμη αλλά επειδή το έχω ξαναδεί, πώς είναι δυνατόν να υπολόγισες τα μόρια σου λιγότερα από όσα είναι;;

Έχει βγει ένας νόμος αλλά είναι εντελώς ασαφής.Κανείς δεν ξέρει.Το θεωρώ απίθανο αλλά όλα τα περιμένω από αυτούς.
Μου φαίνεται οτι θα πάμε σε μάντισσες και σε χαρτορίχτρες!  ;D
  

Αποσυνδεδεμένος δηιάνειρα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1141
    • Προφίλ
Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα βγουν από βδομάδα.
Έχει καταφέρει κανείς να βρει στα τηλέφωνα τους υπαλλήλους που γνωρίζουν για το πότε θα βγουν τα αποτελέσματα της άλλης προκήρυξης με τους μεγάλους δήμους, Αθήνας, Θεσσαλονίκης κλπ;;Μετακομίζουν και δεν τους βρίσκεις με τίποτα.Να ξέρουμε τουλάχιστον σκοπεύουν να τα βγάλουν μέσα στον οκτώβρη ή αργότερα;;

Αποσυνδεδεμένος evikdvm

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 316
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Οι Υπεύθυνοι Εκπαίδευσης έχουν έδρα στους δήμους της χώρας, σε κάθε δήμο που έχει κάνει αίτηση για να αποκτήσει ΚΔΒΜ! Όποιος δήμος επιθυμεί να αποκτήσει ΚΔΒΜ (Κέντρο Διά Βίου Μάθησης) κάνει αίτηση στο Υπουργείο και το Υπουργείο διορίζει στον δήμο αυτόν έναν Υπεύθυνο Εκπαίδευσης ως διευθυντή του ΚΔΒΜ και έναν Υπεύθυνο Οργάνωσης για την γραμματειακή υποστήριξη του Υπεύθυνου Εκπαίδευσης. Ο δήμος σου ίσως έχει ΚΔΒΜ και να μην το γνωρίζεις! Ίσως όμως ο δήμαρχος να αδιαφορεί για την Διά Βίου Μάθηση και να μην έχει κάνει αίτηση στο Υπουργείο Παιδείας για να ιδρυθεί και σε εσάς ΚΔΒΜ και να διοριστεί και σε εσάς επιστημονικό στέλεχος με καθήκοντα διευθυντή του Κέντρου Διά Βίου Μάθησης, δηλαδή Υπεύθυνος Εκπαίδευσης.

Προς ενημέρωση των νέων συναδέλφων των ΚΔΒΜ: Στα ΚΔΒΜ δεν υπάρχει Διευθυντής, ούτε και ορίζεται Διευθυντής ο Υπεύθυνος Εκπαίδευσης. Υπεύθυνοι για κάθε ΚΔΒΜ είναι και οι 2 Υπεύθυνοι (εκπαίδευσης και οργάνωσης) γι' αυτό τους λένε και υπεύθυνους άλλωστε. Ο Υπεύθυνος οργάνωσης είναι Υπεύθυνος για το ΚΔΒΜ και όχι γραμματειακή υποστήριξη του Υπευθύνου Εκπαίδευσης!! Μην μπερδεύεστε με την τυπική εκπαίδευση αλλά ούτε και με τις επιχειρήσεις. Είμαι χρόνια στην Εκπαίδευση Ενηλίκων και γνωρίζω καλά ποιες είναι οι αρμοδιότητες κάθε στελέχους του ΚΔΒΜ ή πρώην ΚΕΕ. 
Επίσης ο Υπεύθυνος του Δήμου, που ορίζεται από τον κάθε Δήμο, συνεργάζεται με τα στελέχη του ΚΔΒΜ (υπεύθυνος Εκπαίδευσης & υπεύθυνος Οργάνωσης) και αναλαμβάνει την παραχώρηση του κτιρίου του ΚΔΒΜ στα στελέχη του ΚΔΒΜ, προς εργασία, κτλ.
Οι Υπεύθυνοι Εκπαίδευσης και οργάνωσης δεν διορίζονται στα ΚΔΒΜ. Βγαίνει σχετική προκήρυξη στην οποία αναφέρονται τα προσόντα και η μοριοδότηση για τους Υπεύθυνους ΚΔΒΜ. Μετά βγαίνουν τα αποτελέσματα και όποιος συγκεντρώσει τα περισσότερα μόρια, αυτός ορίζεται Υπεύθυνος Εκπαίδευσης και Υπεύθυνος Οργάνωσης αντίστοιχα.
Γι' αυτό μην παραπληροφορείτε τον κόσμο!!! Φιλικά....
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 29, 2013, 10:56:35 πμ από evikdvm »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Pegu

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ελπίζω και εύχομαι να ανακοινωθούν οι οριστικοί πίνακες αύριο!!! Γι αυτό θέλω να ευχηθώ καλή επιτυχία!!!!!

Αποσυνδεδεμένος aretik

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μακάρι όντως να βγουν αύριο να ξέρουμε τουλάχιστον που πατάμε.καλή επιτυχία!
Εγώ πάντως που πήρα τηλ την Παρασκευή μου είπαν ότι τα περιμένουν από μέρα σε μέρα αλλά μου φάνηκε ότι ούτε η ίδια δεν πίστευε αυτό που έλεγε...
Και να φανταστεί κανείς ότι στις 11/09 που ρώτησα πρώτη φορά μου είπαν ότι θα έβγαινα μέχρι τις 20 οι οριστικοί πίνακες γιατί μέχρι 15 Οκτώβρη πρέπει να ξεκινήσουν μαθήματα.Τι να πω?!

Αποσυνδεδεμένος evikdvm

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 316
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Όσον αφορά τις θέσεις των Υπευθύνων (Εκπαίδευσης και Οργάνωσης), είναι διοικητικές θέσεις.
Οι Υπεύθυνοι Εκπαίδευσης δεν είναι όλοι εκπαιδευτικοί!!!!!!!!!!!!!!
Γνωρίζω 2 Υπεύθυνος Εκπαίδευσης που έχουν Πτυχίο Λογιστικής (ΑΕΙ και ΤΕΙ) και άλλον έναν που έχει πτυχίο Πολιτικού Μηχανικού.
Τα αναφέρω αυτά διότι διάβασα εδώ μέσα πολλά που δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα.
Προϊστάμενοι και Γραμματείς δεν υπάρχουν πλέον, όπως υπήρχαν παλιά στα ΚΕΕ.
Ο Υπεύθυνος Οργάνωσης έχει κάποιες αρμοδιότητες κοινές με τον Υπεύθυνο Εκπαίδευσης. Επίσης έχει στην ευθύνη του το τηλεματικό δίκτυο, του πρώην Γραμματέα του ΚΕΕ αλλά και τις μισές από τις αρμοδιότητες του πρώην Προϊσταμένου του ΚΕΕ όπως π.χ. τις αρμοδιότητες που αφορούν την συλλογή, οργάνωση και προετοιμασία των παραστατικών δαπανών, τις αρμοδιότητες συμμετοχής στην εξωτερική και εσωτερική αξιολόγηση κτλ.
Το απολυτήριο Λυκείου, για τους Υπεύθυνους Οργάνωσης, είναι προαπαιτούμενο για να πάρουν μέρος στην προκήρυξη. Οι περισσότεροι Υπεύθυνοι Οργάνωσης, σε ποσοστό 90%, είναι Ανώτατης Εκπαίδευσης (ΑΕΙ/ΤΕΙ) στα ΚΔΒΜ και πολλοί από αυτούς έχουν μεταπτυχιακό.
Αυτά, ενημερωτικά!

Αποσυνδεδεμένος thanos80

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Θα συμφωνήσω απόλυτα με το χρήστη evikdvm, κανένας υπεύθυνος οργάνωσης δεν είναι υφιστάμενος του υπεύθυνου εκπαίδευσης. Οι ρόλοι των υπευθύνων είναι διακριτοί και απαιτούν και τη μεταξύ των δυο συνεργασία. Όντως πολλοί υπεύθυνοι εκπαίδευσης έχουν πτυχία που δεν εντάσσονται σε κάποιο εκπαιδευτικό κλάδο, αυτό συνέβαινε ήδη από την εποχή των  ΚΕΕ και συνεχίζεται μέχρι σήμερα. Κάποιοι εδώ μέσα φαίνεται ότι βιάζονται να γίνουν Διευθυντές, νεφελοβατώντας στο δικό τους κόσμο που καμία σχέση δεν έχει με την πραγματικότητα.  :o

Αποσυνδεδεμένος Άστρο

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 550
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Συμφωνώ απόλυτα σε όλα με τους evikdvm & thanos80.
Ας κρατάνε το στόμα τους κλειστό επιτέλους κάποιοι εδω μέσα, για να αποφεύγονται και οι κάθε είδους ανακρίβειες!   
:) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος Pegu

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
έχουμε κανένα νεότερο για τους οριστικούς πίνακες Στερεας Ελλάδας?

Αποσυνδεδεμένος aretik

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Είναι πολύ νωρίς φαίνεται για να έχουμε κάποιο νέο....Δευτέρα πρωί βλέπεις!δυσκολεύονται να δουλέψουν.Τέλος πάντων.

Όσον αφορά την ιεραρχία μεταξύ των Υπευθύνων νομίζω ότι για μία ακόμα φορά αντί να βλέπουμε την ουσία και πως θα γίνουν καλύτερα τα πράγματα έτοιμοι είναι κάποιοι να μας κάνουν να φαγωθούμε μεταξύ μας.Φυσικά και δεν είναι κανείς πάνω από κανέναν αλλά ακόμα και κάποιος από τους δύο να ήταν "προϊστάμενος" του άλλου αυτό δε σημαίνει παραπάνω προνόμια αλλά ευθύνες.Και όπως και να χει,επιτέλους!Υπεύθυνοι Εκπαίδευσης-Υπεύθυνοι Οργάνωσης και Εκπαιδευτές είναι και πρέπει να είναι συνεργάτες! όχι ανταγωνιστές! Δεν αφήνουμε τα ψευτοαξιώματα να δούμε από κοινού τι μπορούμε να κάνουμε?! και ας κοιτάει ο καθένας πως θα κάνει καλύτερα τη δική του δουλειά και όχι τι πτυχία έχουν οι άλλοι. Στο κάτω κάτω, έχω δει ανθρώπους να παίρνουν το μεταπτυχιακό που έχω και εγώ και δεν αξίζουν καθόλου!και άλλους που έχουν άλλα πτυχία και κάνουν μια χαρά τη δουλειά τους.
Πολύ παραπληροφόρηση και πολύς αποπροσανατολισμός στο συγκεκριμένο forum.Κρίμα!

Αποσυνδεδεμένος δηιάνειρα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1141
    • Προφίλ
 Ας πάρει καποιος ενα τηλ.θα βγουν σημερα;

Αποσυνδεδεμένος kat810

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 188
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
και στους υπολοιπους δημους δεν εχουν βγει καν τα προσωρινα αποτελεσματα....τι γινεται?

Αποσυνδεδεμένος aretik

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
τηλεφώνησα τώρα και η απάντηση ήταν η ίδια που πήρα και την Παρασκευή.Τα περιμένουμε από μέρα σε μέρα, αν όχι σήμερα αύριο. και όταν είπα ότι υποτίθεται ότι θα έβγαιναν εδώ και δύο εβδομάδες για να ξεκινήσουν τα μαθήματα μέσα Οκτωβρίου η απάντηση ήταν "εε, πηγαίνουν λίγο πιο πίσω".

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32327
  • Τελευταία: pante96
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161774
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 463
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 422
Σύνολο: 435

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.064 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.