*

Αποστολέας Θέμα: Διευθύντρια ΙΕΚ ξεκίνησε μόνη της την αξιολόγηση σε συναδέλφισσα  (Αναγνώστηκε 5234 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος IFIGENEIA_THESS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
    • Προφίλ
http://www.alfavita.gr/arthra/%CE%B4%CE%B9%CE%B5%CF%85%CE%B8%CF%8D%CE%BD%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%B1-%CE%B9%CE%B5%CE%BA-%CE%BE%CE%B5%CE%BA%CE%AF%CE%BD%CE%B7%CF%83%CE%B5-%CE%BC%CF%8C%CE%BD%CE%B7-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B1%CE%BE%CE%B9%CE%BF%CE%BB%CF%8C%CE%B3%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CF%83%CE%B5-%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%B1%CE%B4%CE%AD%CE%BB%CF%86%CE%B9%CF%83%CF%83%CE%B1#comment-6840

Η δουλεια μας ως ωρομισθιοι στα ΙΕΚ και τεινει να γινει "εθελοντικη" αλλα παρολα αυτα και αξιολογειται απο τον εκαστοτε διευθυντη κ οι σημειωσεις μας κ τα θεματα εξετασεων κ προοδων ελεγχονται απο τους αρμοδιους.
Οι μονιμοι ελεγχονται με τον ιδιο τροπο ή τους καλυπτει η μονιμοτητα τους;
θα ηθελα να δειτε το link κ να μου πειτε κ εσεις τη γνωμη σας...

Παράθεση
Καταγγέλλουμε ως αντισυναδελφική την συμπεριφορά της Δ/ντριας του ΙΕΚ Ν. Μουδανιών κ. Χρηστίδου Σοφίας καθηγήτριας κλ. ΠΕ06, προς την συνάδελφο κ. Σκολίδου Κανέλλα, που διατέθηκε για συμπλήρωση ωραρίου στο ΙΕΚ Ν. Μουδανιών.

Η κ. Χρηστίδου με βάση «σαφείς πληροφορίες κατόπιν επιτόπιου ελέγχου» που της μεταφέρθηκαν, όπως ισχυρίζεται σε επιστολή της, αξιολογεί την κ. Σκολίδου ως ανεπαρκή και της αφαιρεί ώρες διδασκαλίας για τις οποίες είχε διατεθεί, προκαλώντας πρόσθετη δαπάνη για το Δημόσιο με την πρόσληψη ωρομισθίων.

Πριν το Υπουργείο δώσει το εναρκτήριο λάκτισμα για τις διαθεσιμότητες μέσω αξιολόγησης, διαπιστώνουμε ότι υπάρχουν Δ/ντές πρόθυμοι να συμβάλλουν στην χειραγώγηση της παιδαγωγικής ελεύθερης έκφρασης και διδασκαλίας και στην προσβολή της αξιοπρέπειας των εκπ/κών.

Τέτοιου είδους ενέργειες είναι καταδικαστέες από την συντριπτική πλειοψηφία των συναδέλφων και το συνδικαλιστικό κίνημα.

Καλούμε το Υπουργείο Παιδείας να αναλογισθεί εκ νέου σε τι δρόμους οδηγεί τους συναδέλφους, εκθέτοντάς τους στις αυταρχικές συμπεριφορές ανθρώπων που ασκούν εξουσία και οι οποίες με το νόμο για την αξιολόγηση των εκπ/κών  θα πολλαπλασιάζονται. Ζητούμε να αποσυρθεί ο νόμος 4024/11.

ΕΛΜΕ  ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 16, 2012, 05:51:42 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Θεωρώ ότι το ζήτημα χρήζει περαιτέρω διερεύνησης.  Εδώ "παίζουν" τουλάχιστον δύο σενάρια :
α. να έχει δίκιο η διευθύντρια ή
β. να έχει δίκιο η καθηγήτρια.
Από την ανακοίνωση της τοπικής ΕΛΜΕ δεν καθίσταται σαφές πιο απο τα δύο σενάριο είναι το αληθέστερο.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος IFIGENEIA_THESS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
    • Προφίλ
κ γιατι θα πρεπει να εχει δικιο η καθηγητρια?
γιατι δε μας παρουσιαζουν κ τις 2 καταγγελιες?
τι κομματικα συμφεροντα παιζονται...ε?

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
πάρα πολλά!! Το συγκεκριμένο ΙΕΚ έχει μια αμαρτωλή ιστορία όσον αφορά τις Διεύθυντριές του. Υπάρχει μια ατέρμονη διαμάχη μεταξύ νυν και πρώην χωρις να ειναι απολύτως ξεκάθαρο το τι εχει συμβεί. Αν το συγκεκριμένο περιστατικο σχετίζεται ή όχι με την ιστορία αυτή δεν το ξέρω, ωστόσο με κάνει να κρατάω πολύ μικρό καλάθι για το ποιός έχει δίκιο ή άδικο τελικά.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 16, 2012, 05:49:45 μμ από Lasid »
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος IFIGENEIA_THESS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
    • Προφίλ
το γνωριζω..ειμαι κ αλλα  χρονια στο ιεκ αυτο με συνεχεις διακοπες βεβαια γτ επρεπε να δοθουν προυπηρεσιες κ σε αλλους ανεργους καθηγητες κ το σεβομαι απολυτα
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 18, 2013, 12:05:03 πμ από IFIGENEIA_THESS »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
ειναι γνωστό τοις πάσι - το ξέρω και απο προσωπική εμπειρία εξάλλου - ότι όσοι χαλάνε την πιάτσα βρίσκονται μονίμως στο στόχαστρό της.

Οι σπουδαστές των ΙΕΚ είναι ενήλικοι και ως εκ τουτου μπορούν να χρησιμοποιηθούν για να υπογράψουν καταγγελίες και αναφορές. Αν έχει σχέση αυτο με τους σπουδαστές; όχι - δεν έχει ! Αλλά όπως βλέπεις μερικά πράγματα "φτιάχνονται" κατά βούληση ώστε μέσω Λαμίας να πετυχουμε αυτό που δεν μπορούμε να πετυχουμε μέσω Νέων Μουδανιών!! Δυστυχώς αυτή είναι η κατάντια του ελληνικου εκπαιδευτικού συστήματος : ότι έχει πάψει προ πολλού να είναι εκπαιδευτικό και είναι εδώ και πολλά χρόνια αμιγώς συνδικαλιστικό.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος IFIGENEIA_THESS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
    • Προφίλ
εχεις ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ, να αγιασει το στομα σου!
Ομως εγω αυτο που ακουσα ειναι πως στην καταγγελουσα δοθηκε οδηγια να κανει συνδιδασκαλια με ωρομισθια σε εργαστηριακο μαθημα κ εκεινη αρνηθηκε?για ποιο λογο να μη δεχτει εναν ωρομισθιο μαζι της?ισα ισα μεσα απο την εμπειρια της θα μπορουσε να τον βοηθησει κιολας
αλλα επιτελους ας ξυπνησουμε λιγο ...το Μονιμο δε σημαινει κ εχω το αλανθαστο
εξαλλου ισα ισα αν εμπαινε μαζι της κ αλλο ατομο μεσα στην αιθουσα κ τη δουλεια της θα διευκολυνε κ ενας ακομα καθηγητης θα επαιρνε προυπηρεσια..δε θα της τα εκοβε απο το μισθο της!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Να αξιολογούν οι διευθυντές των ιεκ τους εκπαιδευτες;;;
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 16, 2012, 04:32:01 μμ »
εφόσον προβλέπεται η συνδιδασκαλία εργαστηριακών μαθημάτων είναι σαφές ότι ο δδάσκων δεν επιλέγει ...συνδιδάσκαλο. Αν ωστόσο διαφωνεί με την επιλογή του, έχει δικαίωμα να εκθέσει εγγράφως τις αντιρρήσεις της -χωρίς ωστόσο αυτό να σημαίνει οτι δεν ακολουθει τις οδηγίες που της δόθηκαν.
Απο εκεί και πέρα το ζήτημα είναι πέρα για πέρα διοικητικό.

Το θέμα ωστόσο που θιγεις - την αντιμετώπιση ωρομισθίων και αναπληρωτών απο πολλούς - αν και ευτυχώς όχι όλους τους -  μονίμους - είναι ένα ζητημα μεγάλο και πολύπλοκο. Δυστυχώς υπάρχουν κάποιοι που θεωρούν το σχολείο τσιφλίκι τους και πράττουν ανάλογα. Το σχολείο δεν ειναι τσιφλίκι κανενός. Διέπεται απο νόμους, κανόνες, διατάξεις και παιδαγωγικούς στόχους. Όταν το παιχνίδι αναλώνεται σε επιχειρήματα τύπου "είμαι μόνιμος και θέλω να τελειώνω στις 10 και ο αναπληρωτής ας κόψει το λαιμό του να χτυπάει εφτάωρα" ή " τις Παρασκευές θέλω να τελειώνω στο δίωρο και ο ωρομίσθιος ας έρθει να κάνει τις τελευταίες ώρες" τότε αναμενόμενο ειναι να έχουμε την "παιδεία" που έχουμε. Με τις υγειες μας!!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
εχεις ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ, να αγιασει το στομα σου!
Ομως εγω αυτο που ακουσα ειναι πως στην καταγγελουσα δοθηκε οδηγια να κανει συνδιδασκαλια με ωρομισθια σε εργαστηριακο μαθημα κ εκεινη αρνηθηκε?για ποιο λογο να μη δεχτει εναν ωρομισθιο μαζι της?ισα ισα μεσα απο την εμπειρια της θα μπορουσε να τον βοηθησει κιολας
αλλα επιτελους ας ξυπνησουμε λιγο ...το Μονιμο δε σημαινει κ εχω το αλανθαστο
εξαλλου ισα ισα αν εμπαινε μαζι της κ αλλο ατομο μεσα στην αιθουσα κ τη δουλεια της θα διευκολυνε κ ενας ακομα καθηγητης θα επαιρνε προυπηρεσια..δε θα της τα εκοβε απο το μισθο της!!!!!!!!!!
Συγνώμη λίγο θα βγω εκτός θέματος. Αυτή η προυπηρεσία είναι μόνο για μισθολογική εξέλιξη, σωστά;

Αποσυνδεδεμένος IFIGENEIA_THESS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
    • Προφίλ
με τη λεξη προυπηρεσια εννοουσα τη βεβαιωση διδακτικης απασχολησης που θα παρει ενας νεος στην αγορα εργασιας...

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Να αξιολογούν οι διευθυντές των ιεκ τους εκπαιδευτες;;;
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 17, 2012, 01:05:01 μμ »
Το θέμα ωστόσο που θιγεις - την αντιμετώπιση ωρομισθίων και αναπληρωτών απο πολλούς - αν και ευτυχώς όχι όλους τους -  μονίμους - είναι ένα ζητημα μεγάλο και πολύπλοκο. Δυστυχώς υπάρχουν κάποιοι που θεωρούν το σχολείο τσιφλίκι τους και πράττουν ανάλογα. Το σχολείο δεν ειναι τσιφλίκι κανενός. Διέπεται απο νόμους, κανόνες, διατάξεις και παιδαγωγικούς στόχους. Όταν το παιχνίδι αναλώνεται σε επιχειρήματα τύπου "είμαι μόνιμος και θέλω να τελειώνω στις 10 και ο αναπληρωτής ας κόψει το λαιμό του να χτυπάει εφτάωρα" ή " τις Παρασκευές θέλω να τελειώνω στο δίωρο και ο ωρομίσθιος ας έρθει να κάνει τις τελευταίες ώρες" τότε αναμενόμενο ειναι να έχουμε την "παιδεία" που έχουμε. Με τις υγειες μας!!

Αυτού του είδους οι άνθρωποι που κοιτάνε μόνο τη βόλεψή τους, υπάρχουν παντού. Δεν είναι θέμα επαγγέλματος ούτε ιδιότητας αλλά θέμα ανθρώπου. Δεν ωφελεί σε τίποτα να κατηγοριοποιούμε τους εκπαιδευτικούς και οι μεν να κατηγορούν τους δε και όσοι δεν είναι εκπαιδευτικοί, όλους.
Αυτοί οι μόνιμοι θα συμπεριφερθούν με τον ίδιο τρόπο και στους μόνιμους συναδέλφους τους και περισσότερο στους νεοτοποθετημένους στο σχολείο. Αλίμονο αν αυτοί μπορούν να καθορίσουν το επίπεδο της παιδείας.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος IFIGENEIA_THESS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
    • Προφίλ
Απ: Διευθύντρια ΙΕΚ ξεκίνησε μόνη της την αξιολόγηση σε συναδέλφισσα
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 17, 2012, 02:52:13 μμ »
μπορει καποιος μονιμος στο σχολειο που ειναι τοποθετημενος να εχει μηδενικο ωραριο κ να διδασκει μονο στο ιεκ???δηλαδη στο ιεκ μονο με 9 ωρες την εβδομαδα να πληρωνεται κανονικο μισθο??
γτ κατι τετοιο ακουσα κ οσον αφορα το θεμα που ξεκινησα κ θα ηθελα πολυ να ξερω αν ισχυει..

Αποσυνδεδεμένος ecal

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Άντρας
  • Μαθαίνω τον κόσμο...πώς να μαθαίνει!
    • Προφίλ
Απ: Διευθύντρια ΙΕΚ ξεκίνησε μόνη της την αξιολόγηση σε συναδέλφισσα
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 17, 2012, 03:04:17 μμ »
Γνώμη μου είναι..ότι δεν θα έπρεπε να υποχρεώνονται οι μόνιμοι της δευτεροβάθμιας να συμπληρώνουν ωράριο σε Δ.ΙΕΚ ή σε οποιαδήποτε άλλη δομή εκπαίδευσης ενηλίκων. 
Δεν διορίστηκαν στην εκπαίδευση ενηλίκων και μάλιστα στην επαγγελματική κατάρτιση. Το είπα και σε άλλο θέμα..το λέω κι εδώ.
IFIGENEIA..μια προσωπική ερώτηση..: Υπέγραψες το κείμενο στήριξης προς το πρόσωπο της Χρηστίδου που "ανάγκαζε" να την υποστηρίξουν, εκτός των άλλων και εκπαιδευτές/τριες??? (αυτό έγινε κατά την άνοιξη του 2012 - αν θες απαντάς...)

Αποσυνδεδεμένος IFIGENEIA_THESS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
    • Προφίλ
Απ: Διευθύντρια ΙΕΚ ξεκίνησε μόνη της την αξιολόγηση σε συναδέλφισσα
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 17, 2012, 03:45:31 μμ »
οχι δεν ημουν την περιοδο εκεινη στο ιεκ...

 
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 18, 2013, 12:06:30 πμ από IFIGENEIA_THESS »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161200
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 421
Σύνολο: 421

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.114 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.