*

Αποστολέας Θέμα: Υπολογισμός ενσήμων για το ταμείο ανεργίας  (Αναγνώστηκε 48759 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Υπολογισμός ενσήμων για το ταμείο ανεργίας
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 21, 2010, 02:52:48 μμ »

Πώς το διαπιστώνεις ότι είναι ένα ένσημο για την ίδια μέρα;
Και ποιο σχολείο περνάει το ένσημο και ποιο όχι;
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υπολογισμός ενσήμων για το ταμείο ανεργίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:56:38 »

Αποσυνδεδεμένος v03

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
    • Προφίλ
Απ: Υπολογισμός ενσήμων για το ταμείο ανεργίας
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 21, 2010, 03:12:10 μμ »
μετρησα τα ενσημα πχ του απριλιου μετρωντας 2 για εκεινη την ημερα κ δε συμφωνουσαν μ αυτα που μου εδωσε το ικα, ενω οταν τα μετρησα με 1 ηταν οσα ελεγε το χαρτι συνολικα.λεπτομερειεσ δ ξερω,γιατι οταν πηγα πισω στο ικα ηταν κλειστο οποτε θα ξαναπαω αυριο

Αποσυνδεδεμένος maneowar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υπολογισμός ενσήμων για το ταμείο ανεργίας
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 21, 2010, 10:21:21 μμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα.

Παρακαλώ θα ήθελα τη βοήθειά σας στο παρακάτω ερώτημα:

Κατά την τελευταία διετία έχω συμπληρώσει 215 ένσημα (χωρίς να υπολογίσω το τελευταίο δίμηνο Μάιο - Ιούνιο του 2010), ενώ στα δύο αυτά τελευταία έτη έχω συμπληρώσει 80 ένσημα (και πλέον) για το κάθε ένα ξεχωριστά (υπολογίζοντας τα ένσημα αυτά από Ιούνιο σε Ιούνιο).


Δικαιούμαι το επίδομα ανεργίας για φέτος;

Ο αρμόδιος υπάλληλος στον Ο.Α.Ε.Δ. Σάμου μου είπε πως η συγκεκριμένη ρύθμιση αφορά μόνο στους εποχικούς υπαλλήλους και όχι στους ωρομίσθιους εκπαιδευτικούς και με ξαπόστειλε.

Ποιος έχει δίκιο τελικά; Ο υπάλληλος ή εγώ;



Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Υπολογισμός ενσήμων για το ταμείο ανεργίας
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 21, 2010, 10:30:31 μμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα.

Παρακαλώ θα ήθελα τη βοήθειά σας στο παρακάτω ερώτημα:

Κατά την τελευταία διετία έχω συμπληρώσει 215 ένσημα (χωρίς να υπολογίσω το τελευταίο δίμηνο Μάιο - Ιούνιο του 2010), ενώ στα δύο αυτά τελευταία έτη έχω συμπληρώσει 80 ένσημα (και πλέον) για το κάθε ένα ξεχωριστά (υπολογίζοντας τα ένσημα αυτά από Ιούνιο σε Ιούνιο).


Δικαιούμαι το επίδομα ανεργίας για φέτος;

Ο αρμόδιος υπάλληλος στον Ο.Α.Ε.Δ. Σάμου μου είπε πως η συγκεκριμένη ρύθμιση αφορά μόνο στους εποχικούς υπαλλήλους και όχι στους ωρομίσθιους εκπαιδευτικούς και με ξαπόστειλε.

Ποιος έχει δίκιο τελικά; Ο υπάλληλος ή εγώ;

ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗΣ ΑΝΕΡΓΙΑΣ
Α) Αν επιδοτείται για πρώτη φορά:

1. Το τελευταίο 14μηνο πρέπει να έχει συμπληρώσει 125 ημέρες (ΕΝΣΗΜΑ) χωρίς να υπολογίζονται τα ημερομίσθια (ΕΝΣΗΜΑ) του τελευταίου διμήνου και επιπλέον να έχει πραγματοποιήσει 80 ημέρες εργασίας (ΕΝΣΗΜΑ) κατά έτος στα δύο προηγούμενα χρόνια πριν την εγγραφή του στο ταμείο ανεργίας.
2. Επίδομα ανεργίας παίρνει και ο ασφαλισμένος που έχει πραγματοποιήσει 200 ημέρες εργασίας (ΕΝΣΗΜΑ) στα τελευταία δύο χρόνια πριν την απόλυση του χωρίς να υπολογίζονται τα ημερομίσθια (ένσημα) του τελευταίου διμήνου και επιπλέον να έχει πραγματοποιήσει 80 ημέρες εργασίας (ΕΝΣΗΜΑ).
κατά έτος στα δύο προηγούμενα χρόνια πριν την εγγραφή του στο ταμείο ανεργίας.

Αυτές οι προϋποθέσεις ισχύουν  και για τους ωρομίσθιους εκπαιδευτικούς...Αν δεν κάνω λάθος για εποχικά επαγγέλματα τα κριτήρια είναι πιο ελαστικά..
Να επιμείνεις στη θέση σου αν όντως συμπληρωνεις τα απαιτούμενα ένσημα...
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υπολογισμός ενσήμων για το ταμείο ανεργίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:56:38 »

Αποσυνδεδεμένος ENTY23

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 289
    • Προφίλ
Απ: Υπολογισμός ενσήμων για το ταμείο ανεργίας
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 21, 2010, 10:34:39 μμ »
Ερώτηση: Από τον Απρίλιο 2009 μέχρι τον Ιούνιο 2010 έχω σύνολο ενσήμων 178. Συγκεκριμένα: 4-2009:5, 5-2009:8, 6-2009:6, 10-2009:2, 11-2009:12, 12-2009:11, 1-2010:9, 2-2010:25, 3-2010:25, 4-2010:25, 5-2010:25, 6-2010:25. Δικαιούμαι επίδομα ανεργίας; Είχα πάρει ακόμα μια φορά και το είχα εξαντλήσει.

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Υπολογισμός ενσήμων για το ταμείο ανεργίας
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 21, 2010, 10:38:59 μμ »
Ερώτηση: Από τον Απρίλιο 2009 μέχρι τον Ιούνιο 2010 έχω σύνολο ενσήμων 178. Συγκεκριμένα: 4-2009:5, 5-2009:8, 6-2009:6, 10-2009:2, 11-2009:12, 12-2009:11, 1-2010:9, 2-2010:25, 3-2010:25, 4-2010:25, 5-2010:25, 6-2010:25. Δικαιούμαι επίδομα ανεργίας; Είχα πάρει ακόμα μια φορά και το είχα εξαντλήσει.

" Β) Αν επιδοτείται για δεύτερη φορά:
Να έχει πραγματοποιήσει 125 ημέρες εργασίας (ΕΝΣΗΜΑ) το τελευταίο 14μηνο πριν τη λύση της εργασιακής του σχέσης (απόλυση), χωρίς να υπολογίζονται οι ημέρες εργασίας (ΕΝΣΗΜΑ) του τελευταίου διμήνου."

Η μέτρηση των 125 ενσήμων ξεκινά απο την ημερομηνία της νεας συμβασης εργασίας μέχρι και δυο μηνες πριν την λήξη της σύμβασης..
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος maneowar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υπολογισμός ενσήμων για το ταμείο ανεργίας
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 21, 2010, 10:48:26 μμ »
ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗΣ ΑΝΕΡΓΙΑΣ
Α) Αν επιδοτείται για πρώτη φορά:

1. Το τελευταίο 14μηνο πρέπει να έχει συμπληρώσει 125 ημέρες (ΕΝΣΗΜΑ) χωρίς να υπολογίζονται τα ημερομίσθια (ΕΝΣΗΜΑ) του τελευταίου διμήνου και επιπλέον να έχει πραγματοποιήσει 80 ημέρες εργασίας (ΕΝΣΗΜΑ) κατά έτος στα δύο προηγούμενα χρόνια πριν την εγγραφή του στο ταμείο ανεργίας.
2. Επίδομα ανεργίας παίρνει και ο ασφαλισμένος που έχει πραγματοποιήσει 200 ημέρες εργασίας (ΕΝΣΗΜΑ) στα τελευταία δύο χρόνια πριν την απόλυση του χωρίς να υπολογίζονται τα ημερομίσθια (ένσημα) του τελευταίου διμήνου και επιπλέον να έχει πραγματοποιήσει 80 ημέρες εργασίας (ΕΝΣΗΜΑ).
κατά έτος στα δύο προηγούμενα χρόνια πριν την εγγραφή του στο ταμείο ανεργίας.

Αυτές οι προϋποθέσεις ισχύουν  και για τους ωρομίσθιους εκπαιδευτικούς...Αν δεν κάνω λάθος για εποχικά επαγγέλματα τα κριτήρια είναι πιο ελαστικά..
Να επιμείνεις στη θέση σου αν όντως συμπληρωνεις τα απαιτούμενα ένσημα...
Το κακό είναι πως σήμερα το πρωί που πήγα στον Ο.Α.Ε.Δ. ο συγκεκριμένος υπάλληλος επέμενε πως γνωρίζει το νόμο και πως δεν πιάνει τους ωρομίσθιους εκπαιδευτικούς η συγκεκριμένη ρύθμιση.

Αυτός μετρούσε τα ένσημα που έχω μαζέψει μόνο την τελευταία χρονιά, δεν τα έβγαζε 125 και επέμενε πως δεν δικαιούμαι το επίδομα.

Του είπα πως υπάρχει η εναλλακτική, καθώς έχω συγκεντρώσει πάνω από 200 ένσημα κατά την τελευταία διετία με 80 και 80 την κάθε χρονιά, αλλά αυτός επέμενε.

Τι κάνω σε αυτήν την περίπτωση;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 10, 2013, 11:56:09 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Υπολογισμός ενσήμων για το ταμείο ανεργίας
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 21, 2010, 10:54:53 μμ »
Το κακό είναι πως σήμερα το πρωί που πήγα στον Ο.Α.Ε.Δ. ο συγκεκριμένος υπάλληλος επέμενε πως γνωρίζει το νόμο και πως δεν πιάνει τους ωρομίσθιους εκπαιδευτικούς η συγκεκριμένη ρύθμιση.

Αυτός μετρούσε τα ένσημα που έχω μαζέψει μόνο την τελευταία χρονιά, δεν τα έβγαζε 125 και επέμενε πως δεν δικαιούμαι το επίδομα.

Του είπα πως υπάρχει η εναλλακτική, καθώς έχω συγκεντρώσει πάνω από 200 ένσημα κατά την τελευταία διετία με 80 και 80 την κάθε χρονιά, αλλά αυτός επέμενε.

Τι κάνω σε αυτήν την περίπτωση;

Να διευκρινήσω πως δεν έχω καμμία σχέση με τον ΟΑΕΔ απλά παραθέτω αυτά που γνωρίζω και οι πληροφορίες είναι απο την ιστοσελίδα του ΟΑΕΔ..
Δεν βλέπω λοιπόν να αναφερει πουθενα ότι η προϋπόθεση Α2 δεν ισχυει για τους ωρομίσθιους εκπαιδευτικούς...

Στη θέση σου θα ζητούσα ευγενικά να δω τον προϊστάμενο και να ξεκαθαριστεί το ζήτημα..
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 21, 2010, 11:02:57 μμ από domenica »
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος maneowar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υπολογισμός ενσήμων για το ταμείο ανεργίας
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 21, 2010, 11:00:04 μμ »
Ο.Κ.  :D

Σ' ευχαριστώ πολύ για τον κόπο σου.  :D

Θα επιχειρήσω να δω και τον υπεύθυνο.  Όταν θα έχω κάποια νέα θα μπω και θα σας τα γράψω γιατί είναι πιθανό να αφορά και σε άλλους συναδέλφους αυτή η περίπτωση.


Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Υπολογισμός ενσήμων για το ταμείο ανεργίας
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 21, 2010, 11:46:09 μμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα.
Παρακαλώ θα ήθελα τη βοήθειά σας στο παρακάτω ερώτημα:
Κατά την τελευταία διετία έχω συμπληρώσει 215 ένσημα (χωρίς να υπολογίσω το τελευταίο δίμηνο Μάιο - Ιούνιο του 2010), ενώ στα δύο αυτά τελευταία έτη έχω συμπληρώσει 80 ένσημα (και πλέον) για το κάθε ένα ξεχωριστά (υπολογίζοντας τα ένσημα αυτά από Ιούνιο σε Ιούνιο).
Δικαιούμαι το επίδομα ανεργίας για φέτος;
Ο αρμόδιος υπάλληλος στον Ο.Α.Ε.Δ. Σάμου μου είπε πως η συγκεκριμένη ρύθμιση αφορά μόνο στους εποχικούς υπαλλήλους και όχι στους ωρομίσθιους εκπαιδευτικούς και με ξαπόστειλε.
Ποιος έχει δίκιο τελικά; Ο υπάλληλος ή εγώ;

Επιδοτείσαι για πρώτη φορά;
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Υπολογισμός ενσήμων για το ταμείο ανεργίας
« Απάντηση #24 στις: Ιούνιος 22, 2010, 02:04:20 πμ »
μετρησα τα ενσημα πχ του απριλιου μετρωντας 2 για εκεινη την ημερα κ δε συμφωνουσαν μ αυτα που μου εδωσε το ικα, ενω οταν τα μετρησα με 1 ηταν οσα ελεγε το χαρτι συνολικα.λεπτομερειεσ δ ξερω,γιατι οταν πηγα πισω στο ικα ηταν κλειστο οποτε θα ξαναπαω αυριο

Τα ένσημα δεν θα μετρήσουν μόνο αν έχεις συνολικά πάνω από 25 το μήνα. Διαφορετικά θα πρέπει να μετρήσουν γιατί στην ΑΠΔ του εργοδότη δε φαίνεται η ημέρα εργασίας.
 
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος kalipso23

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 182
    • Προφίλ
Απ: Υπολογισμός ενσήμων για το ταμείο ανεργίας
« Απάντηση #25 στις: Δεκέμβριος 11, 2010, 03:41:54 μμ »
δεν ξερω αν θα βγω για δευτερη φορα ταμειο ανεργιας λογω του οτι εχω πολυ λιγες μερες.οταν λεει 125 ενσημα τους τελευταιους 14 μηνες,εννοει τις μερες εργασιας.χωρις το καλοκαιρι?γιατι το καλοκαιρι ημουν ταμειο ανεργιας.δηλαδη θα πρεπει να μετρησω απο το οκτωβρη του 2010 ως το μαρτιο του 2011?η θα λαβω υποψη μου και το καλοκαιρι???
και κατι αλλο,οταν λεμε ενσημα εννουμε μερες απασχολησης??

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Υπολογισμός ενσήμων για το ταμείο ανεργίας
« Απάντηση #26 στις: Δεκέμβριος 11, 2010, 08:11:49 μμ »
δεν ξερω αν θα βγω για δευτερη φορα ταμειο ανεργιας λογω του οτι εχω πολυ λιγες μερες.οταν λεει 125 ενσημα τους τελευταιους 14 μηνες,εννοει τις μερες εργασιας.χωρις το καλοκαιρι?γιατι το καλοκαιρι ημουν ταμειο ανεργιας.δηλαδη θα πρεπει να μετρησω απο το οκτωβρη του 2010 ως το μαρτιο του 2011?η θα λαβω υποψη μου και το καλοκαιρι???
και κατι αλλο,οταν λεμε ενσημα εννουμε μερες απασχολησης??

Χρειάζεσαι 125 ένσημα από την αρχή της νέας σου σύμβασης μέχρι και 2 μήνες πριν την ημερομηνία απόλυσης.
Αν δεν καταφέρεις να συμπληρώσεις τα ένσημα που απαιτούνται, θα πάρεις το υπόλοιπο (αν υπάρχει) από το περσινό επίδομα.
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος kalipso23

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 182
    • Προφίλ
Απ: Υπολογισμός ενσήμων για το ταμείο ανεργίας
« Απάντηση #27 στις: Δεκέμβριος 11, 2010, 08:15:58 μμ »
δεν ξερω αν θα βγω για δευτερη φορα ταμειο ανεργιας λογω του οτι εχω πολυ λιγες μερες.οταν λεει 125 ενσημα τους τελευταιους 14 μηνες,εννοει τις μερες εργασιας.χωρις το καλοκαιρι?γιατι το καλοκαιρι ημουν ταμειο ανεργιας.δηλαδη θα πρεπει να μετρησω απο το οκτωβρη του 2010 ως το μαρτιο του 2011?η θα λαβω υποψη μου και το καλοκαιρι???
και κατι αλλο,οταν λεμε ενσημα εννουμε μερες απασχολησης??
Χρειάζεσαι 125 ένσημα από την αρχή της νέας σου σύμβασης μέχρι και 2 μήνες πριν την ημερομηνία απόλυσης.
Αν δεν καταφέρεις να συμπληρώσεις τα ένσημα που απαιτούνται, θα πάρεις το υπόλοιπο (αν υπάρχει) από το περσινό επίδομα.
απο το περσινο υπαρχει υπολοιπο 2 μηνες. Μετα τι παιρνω?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 24, 2013, 03:01:35 μμ από Lasid »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159603
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 497
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 420
Σύνολο: 442

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.141 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.