*

Αποστολέας Θέμα: Υπολογισμός ενσήμων για το ταμείο ανεργίας  (Αναγνώστηκε 48750 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος anwnymos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υπολογισμός ενσήμων για το ταμείο ανεργίας
« Απάντηση #98 στις: Ιούνιος 02, 2016, 07:00:32 μμ »
Καλησπέρα παιδιά. Θα ήθελα τα φώτα σας, γιατί με τον ΟΑΕΔ δε βγάζω άκρη. Το σχολικό έτος 2015-16 δούλεψα ως ωρομίσθιος σε 2 Δημόσια ΙΕΚ καθώς και σε ΙΕΚ του Υπουργείου Τουρισμού. Από τα 2 Δημόσια ΙΕΚ έχω σύνολο 29 ένσημα. Από το ΙΕΚ του Υπουργείου Τουρισμού, 96 ένσημα, έως και τον Απρίλιο. Οι συμβάσεις μου λήγουν στις 30 Ιουνίου. Δικαιούμαι επίδομα ανεργίας;

Να σημειώσω ότι έχω ξαναεπιδοτηθεί πριν 3 ή 4 χρόνια. Επίσης να σημειώσω ότι κάποιες μέρες μπορεί να δούλευα παράλληλα σε 2 ή και στα 3 ΙΕΚ. Αν από το κάθε ΙΕΚ μου κολλούν ένσημο για την ίδια μέρα εργασίας, αυτά τα ένσημα μετρούν όλα, ή για κάθε μέρα μετράει μόνο ένα ένσημο ανεξαρτήτως του αριθμού εργοδοτών;

Επίσης, να σημειώσω ότι την ενημέρωση για τα ένσημα την έχω από τα ίδια τα ΙΕΚ και όχι από τι ΙΚΑ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υπολογισμός ενσήμων για το ταμείο ανεργίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:11:49 »

Συνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Υπολογισμός ενσήμων για το ταμείο ανεργίας
« Απάντηση #99 στις: Ιούνιος 02, 2016, 07:49:47 μμ »
anwnymos τα 29 ένσημα από τα δύο ΔΙΕΚ είναι επίσης μετρημένα έως και τον Απρίλιο;

Επειδή στα ΔΙΕΚ ο εργοδότης είναι ο ίδιος, όταν δούλευες την ίδια μέρα και στα δύο έπαιρνες μόνο ένα ένσημο.
Τα 96 ένσημα από το ΙΕΚ του Υπουργείου Τουρισμού πρέπει να μετράνε όλα επειδή εκεί έχεις άλλο εργοδότη.

Αν μέχρι 30 Απριλίου 2016 έχεις τουλάχιστον 125 ένσημα, τότε δικαιούσαι ταμείο ανεργίας κανονικά.

Αποσυνδεδεμένος anwnymos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υπολογισμός ενσήμων για το ταμείο ανεργίας
« Απάντηση #100 στις: Ιούνιος 02, 2016, 08:15:46 μμ »
Καλησπέρα Lasid κι ευχαριστώ για την άμεση απάντηση! Όλα τα ένσημα είναι μέχρι τέλος Απριλίου. Δε δούλευα την ίδια μέρα στα 2 ΔΙΕΚ. Όσον αφορά στο ΙΕΚ του Υπουργείου Τουρισμού, να διευκρινίσω ότι κι εκεί είχα απασχόληση σε 2 σχολές, ΙΕΚ & ΑΣΤΕΚ (τριτοβάθμια εκπαίδευση). Σ' αυτή την περίπτωση πιθανόν να είχα απασχόληση την ίδια μέρα και στις 2 σχολές.
Επαναλαμβάνω ότι η ενημέρωση για τα ένσημα είναι από τις ίδιες τις σχολές και όχι από το ΙΚΑ.
Με ενδιαφέρει να μάθω αν την ίδια μέρα μπορώ να έχω ένσημο και από το Υπ. Παιδείας και από το Υπ. Τουρισμού.

Συνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Υπολογισμός ενσήμων για το ταμείο ανεργίας
« Απάντηση #101 στις: Ιούνιος 02, 2016, 09:11:23 μμ »
Αν δεν έχει αλλάξει κάτι, κάθε Υπουργείο θεωρείται διαφορετικός εργοδότης, επειδή είναι άλλο ΝΠΔΔ.
Ελπίζω να μη θεωρείται πλέον το δημόσιο ως ένας και μοναδικός εργοδότης, σε όποιο δημόσιο φορέα και να εργάζεσαι.

Πάντως εφόσον την ενημέρωση για τα ένσημά σου την έχεις από τις ίδιες τις σχολές, πιθανώς έχεις συνολικά 96+29=125 ένσημα,
χωρίς τους τελευταίους δύο μήνες πριν την απόλυση. Άρα φαίνεται ότι βγάζεις κανονικά ταμείο ανεργίας!

Για να είναι σωστός αυτός ο συλλογισμός, αρκεί να μπαίνουν διαφορετικά ένσημα σε ΙΕΚ και ΑΣΤΕΚ του Υπουργείου Τουρισμού.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υπολογισμός ενσήμων για το ταμείο ανεργίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:11:49 »

Αποσυνδεδεμένος anwnymos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υπολογισμός ενσήμων για το ταμείο ανεργίας
« Απάντηση #102 στις: Ιούνιος 02, 2016, 09:39:17 μμ »
Και πάλι ευχαριστώ πολύ Lasid! Πάντως, μπήκα στον ατομικό λογαριασμό ασφάλισης του ΙΚΑ πριν λίγο και βλέπω απόκλιση από όσα μου είπαν από τις ίδιες τις σχολές που δούλεψα. Μέχρι και το Μάρτιο μου βγάζει 82 ημέρες απασχόλησης, οπότε με τίποτα δεν φτάνω τις 125 μέσα στον Απρίλιο (θέλω 43!!!). Υπάρχει πιθανότητα να μην έχουν περαστεί κάποια ένσημα από υπηρεσία του δημοσίου; Έχεις ξανακούσει κάτι τέτοιο;

Συνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Υπολογισμός ενσήμων για το ταμείο ανεργίας
« Απάντηση #103 στις: Ιούνιος 02, 2016, 09:42:56 μμ »
Μερικές φορές τα ΙΕΚ καθυστερούν να καταβάλουν τα ένσημα. Αν δεν κάνω λάθος έχουν περιθώριο ενός τριμήνου.
Άλλες φορές μπορεί τα ένσημα να έχουν καταβληθεί, αλλά δεν φαίνονται αμέσως ηλεκτρονικά.

Δες τα ένσημά σου ανά μήνα και σύγκρινέ τα με τις μέρες που δίδαξες. Μπορεί να θέλει ημερολόγιο, αλλά θα βγάλεις άκρη!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 02, 2016, 10:20:17 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Υπολογισμός ενσήμων για το ταμείο ανεργίας
« Απάντηση #104 στις: Ιούνιος 02, 2016, 09:52:15 μμ »
Και πάλι ευχαριστώ πολύ Lasid! Πάντως, μπήκα στον ατομικό λογαριασμό ασφάλισης του ΙΚΑ πριν λίγο και βλέπω απόκλιση από όσα μου είπαν από τις ίδιες τις σχολές που δούλεψα. Μέχρι και το Μάρτιο μου βγάζει 82 ημέρες απασχόλησης, οπότε με τίποτα δεν φτάνω τις 125 μέσα στον Απρίλιο (θέλω 43!!!). Υπάρχει πιθανότητα να μην έχουν περαστεί κάποια ένσημα από υπηρεσία του δημοσίου; Έχεις ξανακούσει κάτι τέτοιο;

Μπορείς να ζητήσεις αναλυτική ενημέρωση για να δεις τι έχει περαστεί και αν έχεις διαφορά.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος anwnymos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υπολογισμός ενσήμων για το ταμείο ανεργίας
« Απάντηση #105 στις: Ιούνιος 02, 2016, 10:06:06 μμ »
Lasid & jak_13 σας ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος ppschrs

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ03 - Διδάσκοντας μαθαίνεις δυο φορές!!!
    • Προφίλ
    • Σχολικός Εξοπλισμός
Απ: Υπολογισμός ενσήμων για το ταμείο ανεργίας
« Απάντηση #106 στις: Ιούνιος 09, 2016, 03:52:36 πμ »
Μερικές φορές τα ΙΕΚ καθυστερούν να καταβάλουν τα ένσημα. Αν δεν κάνω λάθος έχουν περιθώριο ενός τριμήνου.
Άλλες φορές μπορεί τα ένσημα να έχουν καταβληθεί, αλλά δεν φαίνονται αμέσως ηλεκτρονικά.

Αυτό ίσχυε παλιά. Τα τελευταία 2 χρόνια η ΑΠΔ για το ΙΚΑ γίνεται κάθε μήνα. Και γίνεται Στο τέλος του επόμενου. Δηλαδή για το Μάϊο θα γίνει τέλος Ιουνίου.


Δες τα ένσημά σου ανά μήνα και σύγκρινέ τα με τις μέρες που δίδαξες. Μπορεί να θέλει ημερολόγιο, αλλά θα βγάλεις άκρη!

Αποσυνδεδεμένος ppschrs

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ03 - Διδάσκοντας μαθαίνεις δυο φορές!!!
    • Προφίλ
    • Σχολικός Εξοπλισμός
Απ: Υπολογισμός ενσήμων για το ταμείο ανεργίας
« Απάντηση #107 στις: Ιούνιος 09, 2016, 04:03:12 πμ »
Καλησπέρα παιδιά. Θα ήθελα τα φώτα σας, γιατί με τον ΟΑΕΔ δε βγάζω άκρη. Το σχολικό έτος 2015-16 δούλεψα ως ωρομίσθιος σε 2 Δημόσια ΙΕΚ καθώς και σε ΙΕΚ του Υπουργείου Τουρισμού. Από τα 2 Δημόσια ΙΕΚ έχω σύνολο 29 ένσημα. Από το ΙΕΚ του Υπουργείου Τουρισμού, 96 ένσημα, έως και τον Απρίλιο. Οι συμβάσεις μου λήγουν στις 30 Ιουνίου. Δικαιούμαι επίδομα ανεργίας;

Να σημειώσω ότι έχω ξαναεπιδοτηθεί πριν 3 ή 4 χρόνια. Επίσης να σημειώσω ότι κάποιες μέρες μπορεί να δούλευα παράλληλα σε 2 ή και στα 3 ΙΕΚ. Αν από το κάθε ΙΕΚ μου κολλούν ένσημο για την ίδια μέρα εργασίας, αυτά τα ένσημα μετρούν όλα, ή για κάθε μέρα μετράει μόνο ένα ένσημο ανεξαρτήτως του αριθμού εργοδοτών;

Επίσης, να σημειώσω ότι την ενημέρωση για τα ένσημα την έχω από τα ίδια τα ΙΕΚ και όχι από τι ΙΚΑ.

Φίλε anwnymos,
δεν είναι απαραίτητο να παίρνεις ολόκληρο ένσημο κάποια μέρα. Εξαρτάται από τις ώρες και τα λεφτά που σε δηλώνει το ΙΕΚ ότι δουλεύεις σε μια μέρα. Θα πρέπει να ξεπεράσεις κάποιο ποσό την ημέρα για να πάρεις ολόκληρο ένσημο. Αυτό το ποσό αν θυμάμαι καλά είναι 11,06€ ή 11,36€. Οπότε αν δούλεψες ταυτόχρονα σε 2 ΙΕΚ σε μια μέρα και στο ένα έκανες 1 ώρα και πήρες 8€ δεν παίρνεις ολόκληρο ένσημο. Οπότε εξαρτάται από τις ώρες εργασίας και από το ωρομίσθιο που σε δηλώνουν στο ΙΚΑ. Γιατί υπάρχει και η περίπτωση να παίρνεις πχ 9€ την ώρα και να δηλώνουν ότι παίρνεις 3,5€ την ώρα. Και να θέλεις 4 ώρες για να συμπληρώσεις 1 ένσημο. Αυτό θα ξεκαθαριστεί μόνο αν ζητήσεις ανάλυση μισθοδοσίας από το λογιστήριο του ΙΕΚ. Μην περιμένεις να βγάλεις άκρη από τον ΟΑΕΔ γιατί αυτοί δε βλέπουν τόσα στοιχεία. Όλα αυτά τα ψάχνω γιατί μια χρονιά έτυχε να μη βγουν ταμείο 3 καθηγητές για 1 ένσημο και έτρεχα όλο το καλοκαίρι να κάνω συμπληρωματικές δηλώσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 09, 2016, 04:04:52 πμ από ppschrs »

Αποσυνδεδεμένος taxi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 343
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υπολογισμός ενσήμων για το ταμείο ανεργίας
« Απάντηση #108 στις: Ιούνιος 10, 2016, 09:29:52 μμ »
Συνάδελφοι με πρόσληψη 8/12/15 και απόλυση 30/06/16 μπορώ να πάρω επίδομα ανεργίας;


Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Υπολογισμός ενσήμων για το ταμείο ανεργίας
« Απάντηση #109 στις: Ιούνιος 10, 2016, 11:06:56 μμ »
Συνάδελφοι με πρόσληψη 8/12/15 και απόλυση 30/06/16 μπορώ να πάρω επίδομα ανεργίας;

Αν δεν έχεις άλλα ένσημα συνάδελφε, από την 1η Μαΐου 15 και μετά, δε μπορείς να πάρεις.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος taxi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 343
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υπολογισμός ενσήμων για το ταμείο ανεργίας
« Απάντηση #110 στις: Ιούνιος 28, 2016, 08:44:39 μμ »
Συνάδελφοι με 20 ένσημα το Δεκέμβριο, 25 Ιανουάριο, Φεβρουάριο, Μάρτιο, Απρίλιο, Μαϊο και Ιούνιο
μπορώ εάν αγοράσω 5 ένσημα και  να πάρω επίδομα ανεργίας; Θα χρειαστώ περισσότερα;

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Υπολογισμός ενσήμων για το ταμείο ανεργίας
« Απάντηση #111 στις: Ιούνιος 28, 2016, 09:20:54 μμ »
Συνάδελφοι με 20 ένσημα το Δεκέμβριο, 25 Ιανουάριο, Φεβρουάριο, Μάρτιο, Απρίλιο, Μαϊο και Ιούνιο
μπορώ εάν αγοράσω 5 ένσημα και  να πάρω επίδομα ανεργίας; Θα χρειαστώ περισσότερα;

Συνάδελφε, αυτό που σου έγραψα στο προηγούμενο μήνυμα ισχύει. Από κει και πέρα δεν έχει νόημα να δίνουμε απαντήσεις κάνοντας υποθέσεις.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159442
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 381
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 25
Επισκέπτες: 290
Σύνολο: 315

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.118 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.