*

Αποστολέας Θέμα: Ο μέσος μισθός καθορίζει το ύψος επιδότησης και ο αριθμός ενσήμων τους μήνες  (Αναγνώστηκε 37366 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ppschrs

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ03 - Διδάσκοντας μαθαίνεις δυο φορές!!!
    • Προφίλ
    • Σχολικός Εξοπλισμός
Υπάρχει κάποιος εδώ που να παίρνει το υψηλό επίδομα για να μας πει πόσο είναι? Με 850€ το μήνα παίρνεις το υψηλό ποσό έτσι? Είναι γύρω στα 360€ ή έχει μειωθεί? Όποιος γνωρίζει ας δώσει μία βοήθεια για να κάνω κάποιους υπολογισμούς που πρέπει. Ευχαριστώ!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10794
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
ppschrs μετακίνησα το ερώτημά σου στο κατάλληλο θέμα. Οι κλίμακες φαίνονται στην προηγούμενη σελίδα του θέματος.
Παραθέτω το σχετικό μήνυμα και εδώ:

Γενικά για το ύψος του επιδόματος ισχύουν τα ακόλουθα:

Για μηνιαίο μισθό πάνω από 314,17 ευρώ, το βασικό επίδομα διαμορφώνεται στα 360 ευρώ, στα 396 ευρώ με ένα προστατευόμενο μέλος και στα 432 ευρώ με δύο προστατευόμενα μέλη.

Για μηναίο μισθό από 157,09 - 314,16 ευρώ, το επίδομα ανεργίας διαμορφώνεται 270 ευρώ, με ένα προστατευόμενο μέλος στα 297 ευρώ και στα 324 ευρώ για δύο προστατευόμενα μέλη.

Για μηνιαίο μισθό έως 157,08 ευρώ, το επίδομα ανεργίας διαμορφώνεται 180 ευρώ, με ένα προστατευόμενο μέλος στα 198 ευρώ και με δύο προστατευόμενα μέλη στα 216 ευρώ.


Τα λεφτά δεν είναι μικτά, είναι καθαρά. Μετράει ο μέσος όρος των μηνιαίων μισθών του τελευταίου εξαμήνου!

Το βασικό επίδομα ανεργίας είναι στα 360 €. Όπως βλέπεις δε χρειάζεται να παίρνεις 850 € το μήνα για να το λάβεις.

Αποσυνδεδεμένος ppschrs

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ03 - Διδάσκοντας μαθαίνεις δυο φορές!!!
    • Προφίλ
    • Σχολικός Εξοπλισμός
Lasid σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση αλλά και την μεταφορά του post στη σωστή ενότητα.

Αποσυνδεδεμένος GiO_K

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
thymiaras για να βγάλεις άκρη μετακίνησα το μήνυμά σου στο αντίστοιχο θέμα. Εδώ αναλύονται όλα.
Δημοσιεύω και αυτά που είδες με τις κλίμακες, για να ενημερωθείς:

Γενικά για το ύψος του επιδόματος ισχύουν τα ακόλουθα:

Για μηνιαίο μισθό πάνω από 314,17 ευρώ, το βασικό επίδομα διαμορφώνεται στα 360 ευρώ, στα 396 ευρώ με ένα προστατευόμενο μέλος και στα 432 ευρώ με δύο προστατευόμενα μέλη.

Για μηναίο μισθό από 157,09 - 314,16 ευρώ, το επίδομα ανεργίας διαμορφώνεται 270 ευρώ, με ένα προστατευόμενο μέλος στα 297 ευρώ και στα 324 ευρώ για δύο προστατευόμενα μέλη.

Για μηνιαίο μισθό έως 157,08 ευρώ, το επίδομα ανεργίας διαμορφώνεται 180 ευρώ, με ένα προστατευόμενο μέλος στα 198 ευρώ και με δύο προστατευόμενα μέλη στα 216 ευρώ.


Τα λεφτά δεν είναι μικτά, είναι καθαρά. Μετράει ο μέσος όρος των μηνιαίων μισθών του τελευταίου εξαμήνου!

Παιδιά ξεθάβω λίγο το topic για να ρωτήσω...

Τα 3 παραπάνω διαφορετικά ποσά επιδοτήσεων που αναφέρονται, ισχύουν και σήμερα ή έχουν μειωθεί; Ρωτάω γιατί το post του φίλου είναι 3 χρόνων παλιό και δεν ξέρω αν έχουν αλλάξει τα πράγματα μέσα στην 3ετία αυτή.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Παιδιά ξεθάβω λίγο το topic για να ρωτήσω...

Τα 3 παραπάνω διαφορετικά ποσά επιδοτήσεων που αναφέρονται, ισχύουν και σήμερα ή έχουν μειωθεί; Ρωτάω γιατί το post του φίλου είναι 3 χρόνων παλιό και δεν ξέρω αν έχουν αλλάξει τα πράγματα μέσα στην 3ετία αυτή.

Ισχύουν και σήμερα!
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος GiO_K

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ισχύουν και σήμερα!

Μάλιστα. Ευχαριστώ πολύ. :)

Και μια ακόμα διευκρίνιση από όποιον/α γνωρίζει...
Τα παραπάνω πόσα αφορουν το μέσο όρο των μισθών των τελευταίων 6 μηνών, σωστά; Οι 6 μήνες λοιπόν που λογίζουν, είναι οι ακριβώς 6 μήνες προς τα πίσω από την ημερομηνία της απόλυσης ή 6 μήνες πριν το τελευταίο δίμηνο πριν την απόλυση (αυτό που ισχύει και για τα ένσημα δηλαδή);

Βασικά δίνω λίγο τα δεδομένα. Ξεκινάω μια δουλειά (μερικής απασχόλησης, δουλειά γραφείου, όχι φροντιστήριο δυστυχώς) τον Ιανουάριο με μισθό 320ευρώ. Μάλλον μέχρι τέλη Απριλίου θα πάει. Αν πληρώνομαι κανονικά για τους 4 μήνες (μέχρι και τον Απρίλιο δηλαδή) και μετά για Μάιο και Ιούνιο δεν πληρωθώ  (αφου θα έχει τελειωσει η δουλεια μου - απλά κάπου στο τέλος Ιουνίου μάλλον θα μου κάνει μια μικρή πρόσληψη-απόλυση ώστε αμέσως μετά να δικαιούμαι ταμείο ανεργίας), πως θα μετρηθεί στον ΟΑΕΔ ο μέσος όρος των μισθών μου; (4x320 + 2x0)/6= 213; Δηλαδή θα είμαι στη 2η κλίμακα;
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 08, 2016, 03:39:41 πμ από GiO_K »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Μάλιστα. Ευχαριστώ πολύ. :)

Και μια ακόμα διευκρίνιση από όποιον/α γνωρίζει...
Τα παραπάνω πόσα αφορουν το μέσο όρο των μισθών των τελευταίων 6 μηνών, σωστά; Οι 6 μήνες λοιπόν που λογίζουν, είναι οι ακριβώς 6 μήνες προς τα πίσω από την ημερομηνία της απόλυσης ή 6 μήνες πριν το τελευταίο δίμηνο πριν την απόλυση (αυτό που ισχύει και για τα ένσημα δηλαδή);

Βασικά δίνω λίγο τα δεδομένα. Ξεκινάω μια δουλειά (μερικής απασχόλησης, δουλειά γραφείου, όχι φροντιστήριο δυστυχώς) τον Ιανουάριο με μισθό 320ευρώ. Μάλλον μέχρι τέλη Απριλίου θα πάει. Αν πληρώνομαι κανονικά για τους 4 μήνες (μέχρι και τον Απρίλιο δηλαδή) και μετά για Μάιο και Ιούνιο δεν πληρωθώ  (αφου θα έχει τελειωσει η δουλεια μου - απλά κάπου στο τέλος Ιουνίου μάλλον θα μου κάνει μια μικρή πρόσληψη-απόλυση ώστε αμέσως μετά να δικαιούμαι ταμείο ανεργίας), πως θα μετρηθεί στον ΟΑΕΔ ο μέσος όρος των μισθών μου; (4x320 + 2x0)/6= 213; Δηλαδή θα είμαι στη 2η κλίμακα;

Η επίσημη ιστοσελίδα του ΟΑΕΔ λέει για μηνιαίες αποδοχές πριν την απόλυση.

Παρακαλώ!
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος GiO_K

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Η επίσημη ιστοσελίδα του ΟΑΕΔ λέει για μηνιαίες αποδοχές πριν την απόλυση.

Παρακαλώ!

Ναι, αυτό που λέει όμως το επίσημο site, δηλαδή το:
"Το ύψος του επιδόματος καθορίζεται από τις αποδοχές του ασφαλισμένου κατά την απόλυσή του." προφανώς και δεν απαντάει στα πολύ συγκεκριμένα ερωτήματα που έθεσα, περιγράφοντας με ακρίβεια την περίπτωσή μου. Είναι (επιτηδευμένα θεωρώ εγώ) αόριστο και γενικόλογο αυτό που γράφει. Στον ΟΑΕΔ της πόλης μου, μου έχουν πει ότι βγαίνει από το μέσο όρο των μισθών του τελευταίου εξαμήνου, κάτι που συμπίπτει με τα  λεγόμενά του φίλου που  παρέθεσε τις ακριβείς κλίμακες. Από 'κει και πέρα όμως δεν εξηγούν πιο λεπτομερώς τι υπολογίζεται και πως, είτε λόγω άγνοιας είτε αδιαφορίας είτε επίτηδες, δεν ξερω.

Έτσι, θα ήθελα να υπολογίσω εξ'αρχής σε ποια κλίμακα θα μπω για να δω τι είδους σύμβαση με συμφέρει να υπογράψω με τον προσεχή εργοδότη μου. Γι' αυτό αν ξέρει κάποιος να μου λύσει συγκεκριμένα τις απορίες που έθεσα στο αμέσως προηγούμενο post, θα ήμουν ευγνώμων.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 08, 2016, 06:55:22 πμ από GiO_K »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ

Θα πρότεινα να πάρεις τηλέφωνο και σε άλλα υποκαταστήματα ΟΑΕΔ, π.χ. της Αθήνας. Δε μπορεί κάποιος θα σου απαντήσει.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10794
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
GiO_K, πραγματικά κάνεις δεν μπορεί να σου απαντήσει με σιγουριά. Έχει δίκιο ο jak_13 που σου λέει να πάρεις τηλέφωνο και σε άλλα υποκαταστήματα του ΟΑΕΔ. Κάποιος θα έχει τη διάθεση να σου απαντήσει...

Πάντως το σκεπτικό δεν πρέπει να είναι λάθος. Π.χ. με 500 € για τους 4 μήνες και καθόλου μισθό στο τελευταίο δίμηνο, μάλλον είσαι καλυμμένος, επειδή είναι 2000/6=333,33 > 314,17.  Ρώτησε, όμως, μην τυχόν και ενταχθείς οριακά στην δεύτερη κλίμακα.

Αποσυνδεδεμένος GiO_K

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ευχαριστώ για το info. :)
Κατάλαβα... Λίγο στα χαμένα δηλαδή (λογικό για Ελλάδα, βέβαια, δεν πέφτω κι απ' τα σύννεφα  :P ).

Θα προσπαθήσω αύριο να επικοινωνήσω με το 11320 που είναι σχετικά καινούρια τηλ. εξυπηρετηση του ΟΑΕΔ, απ' ό,τι κοίταξα λίγο.

Αποσυνδεδεμένος GiO_K

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απλά να ενημερώσω.

Στο 11320 δε βγήκε άκρη. Η υπάλληλος με την οποία μίλησα, απλά επέμενε να μου λέει το ίδιο πράγμα: "Το ύψος του επιδόματος εξαρτάται από το αν ήσουν σε πλήρη ή μειωμένη απασχόληση (what?? όχι από το μέσο όρο των μισθών του τελευταίου εξαμήνου, άσχετα από το αν είναι σε full ή μερική;  :-\ )... To ποσό θα σας το βγάλουν από την υπηρεσία (λες κι εγώ πήρα σε περίπτερο, τέσπα)..." και κάτι τέτοιες αοριστολογίες-ανακρίβειες.
Ok, καλό ΣΚ... :P

Αποσυνδεδεμένος nikivvv

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Θα ήθελα παρακαλώ να κανω μια ερώτηση όσον αφορά τον τρόπο υπολογισμού του ύψους του επιδόματος ανεργίας. Στον ΟΑΕΔ μου είπαν ότι υπολογίζουν το μέσο όρο των αποδοχών του τελευταίου εξαμήνου. Γνωρίζει κανείς αν αυτές οι αποδοχές που υπολογίζουν είναι αυτές που φαίνονται στην αναλυτική κατάσταση του ΙΚΑ; Γιατί αυτές οι αποδοχές νομίζω είναι τα μικτά... έχω την εντύπωση ότι αυτή τη στήλη στην κατάσταση του ΙΚΑ υπολογίζουν στον ΟΑΕΔ

έχω μπερδευτεί γιατί  αναφέρουν εδώ ότι υπολογίζουν τα καθαρά.

 όταν λέμε καθαρά εννοούμε το τελικό πληρωτέο ποσό όπως φαίνεται στην εξοφλητική απόδειξη μισθοδοσίας ή το σύνολο των αποδοχών που περιλαμβάνει και τις κρατήσεις τις δικές μας;; (όχι τις εισφορές του εργοδότη)

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Θα ήθελα παρακαλώ να κανω μια ερώτηση όσον αφορά τον τρόπο υπολογισμού του ύψους του επιδόματος ανεργίας. Στον ΟΑΕΔ μου είπαν ότι υπολογίζουν το μέσο όρο των αποδοχών του τελευταίου εξαμήνου. Γνωρίζει κανείς αν αυτές οι αποδοχές που υπολογίζουν είναι αυτές που φαίνονται στην αναλυτική κατάσταση του ΙΚΑ; Γιατί αυτές οι αποδοχές νομίζω είναι τα μικτά... έχω την εντύπωση ότι αυτή τη στήλη στην κατάσταση του ΙΚΑ υπολογίζουν στον ΟΑΕΔ

έχω μπερδευτεί γιατί  αναφέρουν εδώ ότι υπολογίζουν τα καθαρά.

 όταν λέμε καθαρά εννοούμε το τελικό πληρωτέο ποσό όπως φαίνεται στην εξοφλητική απόδειξη μισθοδοσίας ή το σύνολο των αποδοχών που περιλαμβάνει και τις κρατήσεις τις δικές μας;; (όχι τις εισφορές του εργοδότη)

Το ύψος του επιδόματος ανεργίας υπολογίζεται με βάση τις αποδοχές που φαίνονται στην αναλυτική κατάσταση του ΙΚΑ και είναι μεικτά.
Τα καθαρά είναι αυτά που φαίνονται στην εξοφλητική απόδειξη.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158524
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 24
Επισκέπτες: 519
Σύνολο: 543

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.