*

Αποστολέας Θέμα: Ειδικό βοήθημα μετά τη λήξη της επιδότησης λόγω ανεργίας  (Αναγνώστηκε 55414 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος eleniCH06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 186
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Ήμουν ωρομισθια 2 χρονια και δουλευα σε φροντιστηριο 4 χρονια κανονικα με ΙΚΑ. Φετος ειπα να μην ξαναρισκαρω ωρομισθία και φροντιστηριο για τους γνωστους λογους του καρφωματος γιατι εχω φτιαξει καλο ονομα μεσω φροντιστηριου και προς εκπληξη μου δεν με πηραν ωρομίσθια οποτε εχασα και μορια και δουλεια για φετος....
Το επιδομα ανεργιας που παιρνω ειναι 454 € αλλα το χαρτι λεει οτι ειναι μεχρι το Δεκεμβρη... Μετα τι κανω????
Δε δικαιουμαι τιποτα???? Αφου θα ειμαι ανεργη...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 14, 2013, 01:26:08 μμ από Lasid »
δευτερη ζωη δεν εχει

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Ειδικό βοήθημα μετά τη λήξη της επιδότησης λόγω ανεργίας
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 29, 2009, 01:01:40 πμ »
Δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσει αλλά βρήκα το εξής στο  portal του ΟΑΕΔ:

Ειδικό βοήθημα μετά τη λήξη της επιδότησης λόγω ανεργίας

Στους ανέργους, που δεν απασχολούνται εποχικά, μετά τη λήξη της επιδότησης, λόγω ανεργίας, καταβάλλεται βοήθημα (από 13 ημερ. επιδόματα ανεργίας), εφ’ όσον παραμείνουν για ένα μήνα ακόμη άνεργοι και το εισόδημά   τους δεν υπερβαίνει ένα καθορισμένο ποσό.

Δικαιολογητικά:

    * Εκκαθαριστικό Σημείωμα Εφορίας ή αντίγραφο φορολογικής δήλωσης
    * Κάρτα ανεργίας θεωρημένη.

Κάνε κάποια σχετική ερώτηση στο υποκατάστημα ΟΑΕΔ της περιοχής σου,ίσως προκύψει κάτι θετικό.
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος eleniCH06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 186
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ειδικό βοήθημα μετά τη λήξη της επιδότησης λόγω ανεργίας
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 08, 2009, 12:50:33 πμ »
Επειδη βλεπω οτι το κατεχετε το θεμα θα ηθελα τη σοφια σας ;D !!!! δουλευα 4 χρονια λε ασφαληση σε φροντιστηριο και 1+ μισο χρονο σε ολοημερο αλλα φετος αφησα το φροντιστηριο για να συγκεντρωσω οσα περισσοτερα μορια μπορουσα αλλα δεν με πηραν ολομερο, το ΣΔΕ δεν εχει βγαλει ακομα τιποτα και η ΠΔΣ δεν εχει ξεκινησει ακομα........... οποτε φετος δεν θα εχω ενσημα απο πουθενα >:( >:( >:( >:( >:(. Το επιδομα των 450Ε θα το παιρνω μεχρι το Δεκεμβρη....... μετα τι θα κανω?????????
δευτερη ζωη δεν εχει

Αποσυνδεδεμένος kateri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 980
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Ειδικό βοήθημα μετά τη λήξη της επιδότησης λόγω ανεργίας
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 08, 2009, 12:55:46 πμ »
Η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία  ;)

Ίσως σε πάρουν ΠΔΣ, ΣΔΕ ή ολοήμερο...Το αποκλείεις; Η' να δουλέψεις σε φροντηστήριο; Θα είσαι σίγουρα άνεργη;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Ειδικό βοήθημα μετά τη λήξη της επιδότησης λόγω ανεργίας
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 08, 2009, 12:59:48 πμ »
Δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσει αλλά βρήκα το εξής στο  portal του ΟΑΕΔ:

Ειδικό βοήθημα μετά τη λήξη της επιδότησης λόγω ανεργίας

Στους ανέργους, που δεν απασχολούνται εποχικά, μετά τη λήξη της επιδότησης, λόγω ανεργίας, καταβάλλεται βοήθημα (από 13 ημερ. επιδόματα ανεργίας), εφ’ όσον παραμείνουν για ένα μήνα ακόμη άνεργοι και το εισόδημά   τους δεν υπερβαίνει ένα καθορισμένο ποσό.

Δικαιολογητικά:

    * Εκκαθαριστικό Σημείωμα Εφορίας ή αντίγραφο φορολογικής δήλωσης
    * Κάρτα ανεργίας θεωρημένη.

Κάνε κάποια σχετική ερώτηση στο υποκατάστημα ΟΑΕΔ της περιοχής σου,ίσως προκύψει κάτι θετικό.

Ευχομαι πάντως να εργαστείς σύντομα ...μην απογοητεύεσαι,ακόμη νωρίς είναι ...
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος eleniCH06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 186
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ειδικό βοήθημα μετά τη λήξη της επιδότησης λόγω ανεργίας
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 08, 2009, 01:29:22 πμ »
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας......... τα ολοημερα στην περιοχη μου τελειωσαν και εμεινα απ'εξω και ντρεπομαι να ζητησω δουλεια στο φροντιστηριο γιατι εγω τους αφησα........ισως γινει κατι....... ποιος ξερει? ειμαι και σαββατογεννημενη ;) κατι θα γινει.........
δευτερη ζωη δεν εχει

Αποσυνδεδεμένος kateri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 980
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Ειδικό βοήθημα μετά τη λήξη της επιδότησης λόγω ανεργίας
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 08, 2009, 01:34:35 πμ »
Κάτι τελευταίο γιατί είμαστε και εκτός θέματος...

Την 1η χρονιά που με πήραν στα ολοήμερα ήταν μέσα Δεκέμβρη και ενώ είχαν τελειώσει οι προσλήψεις, διορίστηκε ένας συνάδελφος αναπληρωτής, οπότε πήρα τη θέση του  ;D

Και στο φροντιστήριο πήγαινε...Μισή ντροπή δική σου, μισή δική τους...

Πάντως μην είσαι απαισιόδοξη, κάτι θα γίνει...Καλή επιτυχία σου εύχομαι!

Αποσυνδεδεμένος eleniCH06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 186
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ειδικό βοήθημα μετά τη λήξη της επιδότησης λόγω ανεργίας
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 24, 2009, 03:11:17 μμ »
εγω ημουν ωρομισθια και δουλευα σε φροντιστηριο και καθα χρονο επαιρνα το επιδομα ανεργιας το καλοκαιρι, φετος ομως για να παρω περισσοτερες ωρες στα ολοημερα και ισως ΠΔΣ,και ισως ΣΔΕ σταματησα το φροντιστηριο και τελικα ουτε ολοημερο με πηραν ουτε ΠΔΣ ουτε ΣΔΕ, και εμεινα λοιπον η δολια χωρις τιποτα και το επιδομα ειναι μεχρι τα χριστουγενννα, μετα τι κανω? εν δικαιουμαι τιποτα? δεν εξακολουθω να ειμαι ανεργη?
δευτερη ζωη δεν εχει

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Ειδικό βοήθημα μετά τη λήξη της επιδότησης λόγω ανεργίας
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 24, 2009, 03:18:03 μμ »


 eleniCH06      δεν ξέρω αν βοηθάει..κ παλαιότερα είχες ρωτήσει κ σου απάντησα το εξής :

Δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσει αλλά βρήκα το εξής στο  portal του ΟΑΕΔ:

Ειδικό βοήθημα μετά τη λήξη της επιδότησης λόγω ανεργίας

Στους ανέργους, που δεν απασχολούνται εποχικά, μετά τη λήξη της επιδότησης, λόγω ανεργίας, καταβάλλεται βοήθημα (από 13 ημερ. επιδόματα ανεργίας), εφ’ όσον παραμείνουν για ένα μήνα ακόμη άνεργοι και το εισόδημά   τους δεν υπερβαίνει ένα καθορισμένο ποσό.

Δικαιολογητικά:

    * Εκκαθαριστικό Σημείωμα Εφορίας ή αντίγραφο φορολογικής δήλωσης
    * Κάρτα ανεργίας θεωρημένη.

Κάνε κάποια σχετική ερώτηση στο υποκατάστημα ΟΑΕΔ της περιοχής σου,ίσως προκύψει κάτι θετικό.
 

" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος eleniCH06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 186
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ειδικό βοήθημα μετά τη λήξη της επιδότησης λόγω ανεργίας
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 24, 2009, 03:21:52 μμ »
thanks a lot!!!!!!! με τοσα που εχουν γινει ολο αυτον το καιρο το ειχα ξεχασει......... που μυαλο με τοσες αλλαγες και τα εξοδα να τρεχουν......... :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)
δευτερη ζωη δεν εχει

Αποσυνδεδεμένος george sah

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Ειδικό βοήθημα μετά τη λήξη της επιδότησης λόγω ανεργίας
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 10, 2010, 07:44:02 πμ »
Σύντομα λήγει η τακτική επιδότηση ανεργίας μου και έλω να μάθω για το "Ειδικό βοήθημα μετά τη λήξη της τακτικής επιδότησης ανεργίας". Ξέρω ότι είναι 230 ευρώ περίπου (13 ημερομίσθια) τον μήνα για τρεις μήνες. Ακόμη ξέρω ότι το παίρνει κανείς μένοντας άνεργος για έναν μήνα μετά τη λήξη της τακτικής επιδότησης και ότι δεν το δικαιούνται όσοι ανήκουν στις επαγγελματικές κατηγορίες που λαμβάνουν το «ειδικό εποχικό βοήθημα» (στις οποίες φυσικά δεν ανήκω)

Υπάρχουν άλλες προϋποθέσεις; Ποια είναι η διαδικασία; Πρέπει να πάω ΟΑΕΔ για κάνω αίτηση έναν μήνα μετά την τελευταία μέρα πληρωμής της τακτικής επιδότησης ή και ποιο νωρίς; Ποια δικαιολογητικά θα χρειαστούν;

Θα με βοηθήσετε πολύ γιατί θα γλιτώσω πολύ χρόνο αν μου λύσετε αυτές τις απορίες γιατί δεν βρήκα απαντήσεις στο διαδίκτυο για το συγκεκριμένο θέμα.

Ευχαριστώ
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 16, 2013, 12:22:29 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Ειδικό βοήθημα μετά τη λήξη της επιδότησης λόγω ανεργίας
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 10, 2010, 11:22:01 πμ »
Σύντομα λήγει η τακτική επιδότηση ανεργίας μου και έλω να μάθω για το "Ειδικό βοήθημα μετά τη λήξη της τακτικής επιδότησης ανεργίας". Ξέρω ότι είναι 230 ευρώ περίπου (13 ημερομίσθια) τον μήνα για τρεις μήνες. Ακόμη ξέρω ότι το παίρνει κανείς μένοντας άνεργος για έναν μήνα μετά τη λήξη της τακτικής επιδότησης και ότι δεν το δικαιούνται όσοι ανήκουν στις επαγγελματικές κατηγορίες που λαμβάνουν το «ειδικό εποχικό βοήθημα» (στις οποίες φυσικά δεν ανήκω)

Υπάρχουν άλλες προϋποθέσεις; Ποια είναι η διαδικασία; Πρέπει να πάω ΟΑΕΔ για κάνω αίτηση έναν μήνα μετά την τελευταία μέρα πληρωμής της τακτικής επιδότησης ή και ποιο νωρίς; Ποια δικαιολογητικά θα χρειαστούν;

Θα με βοηθήσετε πολύ γιατί θα γλιτώσω πολύ χρόνο αν μου λύσετε αυτές τις απορίες γιατί δεν βρήκα απαντήσεις στο διαδίκτυο για το συγκεκριμένο θέμα.

Ευχαριστώ


Ειδικό βοήθημα μετά τη λήξη της επιδότησης λόγω ανεργίας

Στους ανέργους, που δεν απασχολούνται εποχικά, μετά τη λήξη της επιδότησης, λόγω ανεργίας, καταβάλλεται βοήθημα (από 13 ημερ. επιδόματα ανεργίας), εφ’ όσον παραμείνουν για ένα μήνα ακόμη άνεργοι και το εισόδημά   τους δεν υπερβαίνει ένα καθορισμένο ποσό.

Δικαιολογητικά:

    * Εκκαθαριστικό Σημείωμα Εφορίας ή αντίγραφο φορολογικής δήλωσης
    * Κάρτα ανεργίας θεωρημένη.

Κάνε κάποια σχετική ερώτηση στο υποκατάστημα ΟΑΕΔ της περιοχής σου,
δεν γνωρίζω περισσσότερα ,τις παραπάνω πληροφορίες τις βρήκα στο portal του  ΟΑΕΔ.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 16, 2013, 12:22:58 πμ από Lasid »
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος kalipso23

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 182
    • Προφίλ
Απ: Ειδικό βοήθημα μετά τη λήξη της επιδότησης λόγω ανεργίας
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 16, 2010, 06:41:28 μμ »
Ειδικό βοήθημα δικαιούνται οι ασφαλισμένοι που παραμένουν άνεργοι κατά την ημερομηνία καταβολής του βοηθήματος, εφόσον παρέμειναν άνεργοι επί ένα μήνα μετά την λήξη της τακτικής επιδότησης ανεργίας και δεν υπάγονται στις κατηγορίες του άρθρου 22 του Ν. 1836/89 (οικοδόμοι , λατόμοι, ασβεστοποιοί, μουσικοί, τραγουδιστές κλπ).
Το ειδικό βοήθημα καταβάλλεται με απόφαση του Δ/ντη της αρμόδιας Υπηρεσίας παροχών του ΟΑΕΔ ύστερα από αίτηση του ενδιαφερόμενου, η οποία  υποβάλλεται στην Υπηρεσία Παροχών του τόπου κατοικίας του, μέσα σε δύο μήνες από την λήξη του συγκεκριμένου χρονικού διαστήματος
Για την καταβολή του ειδικού βοηθήματος απαιτείται επιπλέον το ετήσιο καθαρό οικογενειακό εισόδημα του ασφαλισμένου να μην υπερβαίνει ένα συγκεκριμένο ποσό, (για το έτος 2010 το ποσό αυτό ανέρχεται στα 9.097,58 €) όπως αυτό αποδεικνύεται από έγγραφο της οικείας οικονομικής εφορίας. Το ποσό αυτό αυξάνεται κατά 293,47 € κάθε ημερολογιακό έτος.

ΥΨΟΣ ΒΟΗΘΗΜΑΤΟΣ:
Το ύψος του βοηθήματος είναι ίσο προς 13 ημερήσια επιδόματα ανεργίας.


ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ:   
1) Πρόσφατο Εκκαθαριστικό Εφορίας ή αντίγραφο φορολογικής δήλωσης .
2) Δελτίο ανεργίας θεωρημένο ανά μήνα για όλο το χρονικό διάστημα.

αυτο μπορουμε να το παρουμε και οσοι εξαντλησουμε το ποσο της αναστολης που θα χουμε???

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Ειδικό βοήθημα μετά τη λήξη της επιδότησης λόγω ανεργίας
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 17, 2010, 12:30:49 πμ »
Αν λέγοντας ποσό της αναστολής εννοείς τους δύο μήνες, που θα σου απομείνουν ως συνέχεια μετά την απόλυση τον Ιούνιο και Ιούλιο, τότε ΝΑΙ. Λογικά πρέπει να μείνεις άνεργη για έναν ακόμα μήνα (Αύγουστο), ανανεώνοντας την κάρτα ανεργίας και μετά κάνεις την αίτηση. Το ζήτημα είναι αν εσύ ξαναπροσληφθείς μέχρι να εγκριθεί το ποσό (στην περίοδο του διμήνου - δηλαδή ως τέλος Οκτωβρίου) ο ΟΑΕΔ θα σου καταβάλει τα 13 ημερομίσθια; Μιλάμε για 18,17 € x 13 = 236,21 €.  ;)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159610
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 369
Σύνολο: 372

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.