*

Αποστολέας Θέμα: Μισθοδοσία αναπληρωτών  (Αναγνώστηκε 332688 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος eva7

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1415
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία αναπληρωτών
« Απάντηση #714 στις: Ιούνιος 28, 2015, 11:00:24 μμ »
Aξιοπρέπεια συνάδελφε επέδειξα έναν χρόνο τώρα στην δουλειά μου και απαιτώ να πληρωθώ. Ας αφήσουμε τα λαικίστικα σχόλια μεταξύ μας. Το θέμα της πληρωμής μας καίει όλους. Τουλάχιστον όσους δεν έχουν πίσω τους χορηγούς. Αλλά και χορηγό να έχεις πάλι πρόκειται για τα δεδουλευμένα σου. Και τα δικαιούσαι ασχέτως "αξιοπρέπειας" ή μη.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μισθοδοσία αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:05:05 »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία αναπληρωτών
« Απάντηση #715 στις: Ιούνιος 28, 2015, 11:05:23 μμ »

Δεν κατάλαβες τι θέλω να γράψω, δεν πειράζει... Μόνο τα σχόλιά μου πάντως δεν είναι λαϊκίστικα.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία αναπληρωτών
« Απάντηση #716 στις: Ιούνιος 28, 2015, 11:08:31 μμ »
Aξιοπρέπεια συνάδελφε επέδειξα έναν χρόνο τώρα στην δουλειά μου και απαιτώ να πληρωθώ. Ας αφήσουμε τα λαικίστικα σχόλια μεταξύ μας. Το θέμα της πληρωμής μας καίει όλους. Τουλάχιστον όσους δεν έχουν πίσω τους χορηγούς. Αλλά και χορηγό να έχεις πάλι πρόκειται για τα δεδουλευμένα σου. Και τα δικαιούσαι ασχέτως "αξιοπρέπειας" ή μη.

Τα λεφτά λογικά θα κατατεθούν στο λογαριασμό σου τη ημερομηνία που πρέπει. Το θέμα είναι ότι θα πρέπει να τρέχεις κάθε μέρα στο ΑΤΜ για να τα βγάζεις λίγα λίγα. Εκτός και αν δεν μπει όριο σε συναλλαγές με κάρτες μετρητών, οπότε να πληρώνεις με την κάρτα σου.

Αποσυνδεδεμένος eva7

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1415
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία αναπληρωτών
« Απάντηση #717 στις: Ιούνιος 28, 2015, 11:11:21 μμ »
Δεν ήθελα να σου χωθώ. Και ζητώ συγγνώμη εάν το έκανα. Αγανακτώ όμως γιατί ακόμη και όταν όλοι οι εργαζόμενοι είναι στα ΑΤΜ και σηκώνουν έστω κάποια χρήματα για να περάσουν, οι αναπληρωτές είναι πάλι οι μαλάκες της υπόθεσης, που ψάχνουν το ευρώ στην τσέπη, που πρέπει να κλείσουν εκκρεμότητες, να φύγουν για τα σπίτια τους άφραγκοι και που πάλι κανείς δεν ενδιαφέρεται γι'αυτή την τόσο αναλώσιμη κατηγορία εργαζομένων. Πρέπει όμως να είσαι Δευτέρα και Τρίτη στο σχολείο και Τετάρτη να πας να πάρεις την απόλυσή σου και ρωτώ...αφού είμαι με 1 ευρώ πώς θα τα κάνω τα παραπάνω??? Αι σιχτήρι δηλαδή.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μισθοδοσία αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:05:05 »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία αναπληρωτών
« Απάντηση #718 στις: Ιούνιος 28, 2015, 11:17:53 μμ »
Δεν ήθελα να σου χωθώ. Και ζητώ συγγνώμη εάν το έκανα. Αγανακτώ όμως γιατί ακόμη και όταν όλοι οι εργαζόμενοι είναι στα ΑΤΜ και σηκώνουν έστω κάποια χρήματα για να περάσουν, οι αναπληρωτές είναι πάλι οι μαλάκες της υπόθεσης, που ψάχνουν το ευρώ στην τσέπη, που πρέπει να κλείσουν εκκρεμότητες, να φύγουν για τα σπίτια τους άφραγκοι και που πάλι κανείς δεν ενδιαφέρεται γι'αυτή την τόσο αναλώσιμη κατηγορία εργαζομένων. Πρέπει όμως να είσαι Δευτέρα και Τρίτη στο σχολείο και Τετάρτη να πας να πάρεις την απόλυσή σου και ρωτώ...αφού είμαι με 1 ευρώ πώς θα τα κάνω τα παραπάνω??? Αι σιχτήρι δηλαδή.

Συμφωνώ μαζί σου! Έχεις δίκιο!
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία αναπληρωτών
« Απάντηση #719 στις: Ιούνιος 28, 2015, 11:24:18 μμ »
Δεν ήθελα να σου χωθώ. Και ζητώ συγγνώμη εάν το έκανα. Αγανακτώ όμως γιατί ακόμη και όταν όλοι οι εργαζόμενοι είναι στα ΑΤΜ και σηκώνουν έστω κάποια χρήματα για να περάσουν, οι αναπληρωτές είναι πάλι οι μαλάκες της υπόθεσης, που ψάχνουν το ευρώ στην τσέπη, που πρέπει να κλείσουν εκκρεμότητες, να φύγουν για τα σπίτια τους άφραγκοι και που πάλι κανείς δεν ενδιαφέρεται γι'αυτή την τόσο αναλώσιμη κατηγορία εργαζομένων. Πρέπει όμως να είσαι Δευτέρα και Τρίτη στο σχολείο και Τετάρτη να πας να πάρεις την απόλυσή σου και ρωτώ...αφού είμαι με 1 ευρώ πώς θα τα κάνω τα παραπάνω??? Αι σιχτήρι δηλαδή.

Έχεις δίκιο, απλά η οργή και η έλλειψη ψυχραιμίας είναι ότι χειρότερο αυτές τις ημέρες. Ανάθεμα το ταμπεραμέντο μας. Χθες βγήκα όπως κάθε μέρα 6:30 το πρωί για να πάω για τζόγκινγκ και είδα ουρά στα ΑΤΜ. Μα σε ποια χώρα αν πάνε όλοι όσοι έχουν λογαριασμούς στα ΑΤΜ δεν θα υπάρξει πρόβλημα; αυτή τη στιγμή τα λεφτά που έχουν οι Έλληνες στα σπίτια, σε στρώματα, σε μαξιλάρια και στα πορτοφόλια δεν υπάρχουν σε καμία άλλη χώρα της ευρωζώνης. Η φυσική ρευστότητα που έχουμε είναι ίσως η μεγαλύτερη, αλλά τη Δευτέρα τα ταμεία θα στεγνώσουν και κανείς δεν θα μπορεί να εξυπηρετηθεί. Φοιτητές, αναπληρωτές και πολλοί άλλοι θα εγκλωβιστούν μακριά από τα σπίτια τους. Η αγορά θα παγώσει, τα πάντα θα είναι νεκρά. Απλά τουλάχιστον ας είμαστε ψύχραιμοι για να αποφύγουμε το χάος και τραγικές καταστάσεις.

Αποσυνδεδεμένος lenalacta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία αναπληρωτών
« Απάντηση #720 στις: Ιούνιος 29, 2015, 01:33:19 πμ »
Λοιπόν Τρίτη τελευταία μέρα δουλειά, (παρόλα αυτά η διεύθυνση μας θα έχει Παρασκευή έτοιμα τα χαρτιά, παράλογο πρώτο), ας πούμε ότι κάνουν κατάθεση την Τετάρτη (ας πούμε τουλάχιστον), πόσες μέρες θα πρέπει να πηγαίνω σε καθημερινή βάση στην Τράπεζα για να μαζέψω τα έξοδα (δεη, νερό, κοινόχρηστα, μεταφορικής) και τα χρήματα για βενζίνες και διόδια; Τουλάχιστον 7-10 ημέρες. Ωχ τώρα που το ξανασκέφτομαι λες η σπιτονοικοκυρά να ζητήσει και νοίκι για τον Ιούλιο; Τι λέτε θα προλάβω να τα μαζέψω ως την Κυριακή για να προλάβω να ψηφίσω; Ποια ψυχραιμία και πόση περηφάνια!!!! "ξεμείναμε" γενικότερα και όχι φυσικά λόγω αδυναμίας ανάληψης.................
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 29, 2015, 01:48:54 πμ από lenalacta »

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία αναπληρωτών
« Απάντηση #721 στις: Ιούνιος 29, 2015, 09:22:45 πμ »
Λοιπόν Τρίτη τελευταία μέρα δουλειά, (παρόλα αυτά η διεύθυνση μας θα έχει Παρασκευή έτοιμα τα χαρτιά, παράλογο πρώτο), ας πούμε ότι κάνουν κατάθεση την Τετάρτη (ας πούμε τουλάχιστον), πόσες μέρες θα πρέπει να πηγαίνω σε καθημερινή βάση στην Τράπεζα για να μαζέψω τα έξοδα (δεη, νερό, κοινόχρηστα, μεταφορικής) και τα χρήματα για βενζίνες και διόδια; Τουλάχιστον 7-10 ημέρες. Ωχ τώρα που το ξανασκέφτομαι λες η σπιτονοικοκυρά να ζητήσει και νοίκι για τον Ιούλιο; Τι λέτε θα προλάβω να τα μαζέψω ως την Κυριακή για να προλάβω να ψηφίσω; Ποια ψυχραιμία και πόση περηφάνια!!!! "ξεμείναμε" γενικότερα και όχι φυσικά λόγω αδυναμίας ανάληψης.................

ΔΕΗ, Νερό κάνε ηλεκτρονική πληρωμή ή τηλεφωνική, κάνε το ίδιο και με τη μεταφορική είναι χωρίς όριο εκεί. Για τα χαρτιά η διεύθυνση σας και να θέλει δεν μπορεί να τα ετοιμάσει πριν την τελευταία μέρα εργασίας σας. Το νωρίτερο που θα μπορούσε να κάνει ακόμα και η "γρηγορότερη" διεύθυνση και να είναι και νόμιμη ταυτόχρονα θα ήταν την Τετάρτη.

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία αναπληρωτών
« Απάντηση #722 στις: Ιούνιος 29, 2015, 09:41:14 πμ »
Αν έχεις ηλεκτρονικό ή τηλεφωνικό λογαριασμό σε τράπεζα και αν έχεις διαθέσιμο κεφάλαιο.
Έχει διευκρινιστεί αν θα μπορείς να κάνεις κατάθεση; (σε κάποιες τράπεζες και κάποια ΑΤΜ μπορούσες να κάνεις κατάθεση και να είναι αμέσως διαθέσιμα τα χρήματα, τώρα μπορεί να γίνει; )

Εκτός κι αν μου διέφυγε, δεν είναι υποχρεωτική η κάρτα αναλήψεων και δεν είναι υποχρεωτικό να έχεις ενεργοποιήσει ηλεκτρονική ή τηλεφωνική πρόσβαση σε τράπεζα.
Και το "ας πρόσεχες" που ισχύει πλέον μέχρι να ανοίξουν οι τράπεζες δεν μπορεί να ισχύει σε μια ευνομούμενη πολιτεία.

Αν έχετε πάντως web-banking και δεν έχετε χρήματα ζητήστε από κάποιον (συγγενή, φίλο κλπ) να σας κάνει (ηλεκτρονικά) μια μεταφορά για να μπορείτε να κάνετε πληρωμές ή και αναλήψεις (για όταν ενεργοποιηθούν).

ΥΓ γενική τοποθέτηση κάνω, δεν αφορά εσένα perastikos_kav
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 29, 2015, 09:43:34 πμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία αναπληρωτών
« Απάντηση #723 στις: Ιούνιος 29, 2015, 09:48:08 πμ »
Οκ δεν είπα έτσι κι αλλιώς σε κάποιον ας πρόσεχε. Αλλά γενικά καλό είναι να είμαστε ψύχραιμοι και αφού μπορούν να γίνουν διατραπεζικές συναλλαγές, τηλεφωνικά ή ηλεκτρονικά, όπου έχετε υποχρεώσεις θα τους το επιβάλλετε. Θέλεις το τελευταίο ενοίκιο; θα στο στείλω ηλεκτρονικά. Δεν θα αγχωθούμε και για προβλήματα που δεν φταίμε εμείς. Εγώ τη σπιτονοικοκυρά μου την είπα πρώτη φορά μετά από 47 πληρωμές ενοικίου, ότι θα τα πάρει μόλις μπορέσω. Δεν θα μείνουμε νηστικοί για να πάρει το μοναδικό 50ρικο που μπορώ να βγάλω.

Αποσυνδεδεμένος xeniaz

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία αναπληρωτών
« Απάντηση #724 στις: Ιούνιος 29, 2015, 09:50:21 πμ »
καλημέρα.εγω δεν εχω καταλαβει αν θα μπορουν αυτοι να μας βαλουν τους μισθουσς μας.εμεις που ειμαστε αναπληρωτες Αθμιας ΠΔΕ υποτίθεται θα τα περναμε το αργοτερο μεχρι την 1η Ιουλιου.

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία αναπληρωτών
« Απάντηση #725 στις: Ιούνιος 29, 2015, 10:00:10 πμ »
καλημέρα.εγω δεν εχω καταλαβει αν θα μπορουν αυτοι να μας βαλουν τους μισθουσς μας.εμεις που ειμαστε αναπληρωτες Αθμιας ΠΔΕ υποτίθεται θα τα περναμε το αργοτερο μεχρι την 1η Ιουλιου.

Οι μισθοί θα μπούνε κανονικά, τουλάχιστον αυτό δηλώσανε. Πρόκειται για διατραπεζική συναλλαγή. Κι εγώ αν πχ σου χρωστάω 1000 ευρώ, μπορώ να τα μεταφέρω στο λογαριασμό σου, το πρόβλημα είναι ότι εσύ δεν θα μπορέσεις να πάρεις τα χαρτονομίσματα στο χέρι. Περιορισμός έχει μπει στις αναλήψεις μετρητών, λόγω έλλειψης χρήματος σε φυσική μορφή. Το τραγικό είναι ότι αυτή τη στιγμή η φυσική ρευστότητα στα χέρια των Ελλήνων είναι ίσως η μεγαλύτερη από όλη την ευρωζώνη. Δηλαδή τα χρήματα που έχουν στα χέρια τους οι Έλληνες είναι περισσότερα απόα υτά που έχουν Γερμανοί, Γάλλοι κλπ. Σε καμιά χώρα τα χαρτονομίσματα δεν φτάνουν να καλύψουν όλες τις καταθέσεις. Το χρήμα πάντα είναι καμιά δεκαριά φορές λιγότερο από τα ποσά που υπάρχουν σε τραπεζικούς λογαριασμούς. Αν πέσουν όλοι μαζί να πάρουνε "χαρτί" στα χέρια τους, τότε εμφανίζεται αυτό το πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος xeniaz

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία αναπληρωτών
« Απάντηση #726 στις: Ιούνιος 29, 2015, 11:37:37 πμ »
ok,ευχαριστω για την ενημερωση perastikos-kav.

Αποσυνδεδεμένος eva7

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1415
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία αναπληρωτών
« Απάντηση #727 στις: Ιούλιος 16, 2015, 10:30:23 μμ »
Kαλησπέρα. Γνωρίζει κανείς πότε θα μας πληρώσουν τα υπόλοιπα που δικαιούμαστε?? Πληρωθήκαμε έναντι από πρόγραμμα Δημοσίων Επενδύσεων και εκκρεμεί το υπόλοιπο ποσό συν η αποζημίωση μη ληφθείσας αδειας που ακόμη δεν εχω καταλάβει πώς υπολογίζεται ( :-X)....Γνωρίζει κανείς κάτι????

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160805
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 362
Σύνολο: 365

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.057 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.