*

Αποστολέας Θέμα: Μισθοδοσία αναπληρωτών  (Αναγνώστηκε 335455 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία αναπληρωτών
« Απάντηση #182 στις: Μάιος 05, 2009, 11:54:46 μμ »
catwoman ν. αιγαιο ειμαι, απο νοεμβρη απληρωτη πρωτοβαθμια.Δευτεροβαθμια απολυτως τιποτα...
μάλλον μιλάει για τα αγγλικά και όχι για τη β ξένη γλώσσα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μισθοδοσία αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:02:57 »

Αποσυνδεδεμένος kersoras

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 07
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία αναπληρωτών
« Απάντηση #183 στις: Μάιος 05, 2009, 11:55:00 μμ »
παιδιά εγώ από σεπτέβρη πρωτο βάθμια, ούτε φράγκο. και από φλεβάρη Βθμια. επίσης ούτε φραγκο!

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία αναπληρωτών
« Απάντηση #184 στις: Μάιος 06, 2009, 10:29:45 πμ »
17-3 πληρώθηκα για Ιανουάριο Πρωτοβαθμιας Αγγλικά για Βορειο Αιγαίο (λαθος δεν εχει μπει ο Φλεβαρης αλλα δεν ξανακανα και ενημερωση απο τοτε)
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία αναπληρωτών
« Απάντηση #185 στις: Μάιος 06, 2009, 10:54:14 πμ »
μα, τί μας λετε τωρα;!!
το ....."απληρωτοι απο τον Οκτωβριο" ειναι κατι που θα επρεπε να μας φαινεται παραξενο;
κακως συμβαινει, αλλα.... συμβαινει.

αυτη τη....μιζερια ομως δεν τη μπορω με τιποτα ρε συναδελφοι.
κι αν ηταν να ζω μονο απο την ωρομισθια, ε τοτε οχι ποτε δεν θα πηγαινα. αλλα κι αν πηγαινα δεν θα επιανα τη...κλαψα.εχουμε και μια αξιοπρεπια και στη τελικη ηταν δικη μας επιλογη, γνωριζοντας και τα υπερ και τα κατα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 06, 2009, 11:16:17 πμ από Μarkos »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μισθοδοσία αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:02:57 »

Αποσυνδεδεμένος alceste

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1027
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία αναπληρωτών
« Απάντηση #186 στις: Μάιος 06, 2009, 03:18:21 μμ »
κανεις δε ζει απο το ωρομισθιο,φιλε Μαρκο,αυτο θα ηταν το πιο συντομο ανεκδοτο.οταν δεν εχεις αλλη επιλογη για να μαζεψεις μορια,γι αυτο παμε ολοι,και εχεις μονο αυτη την"επιλογη",τοτε ειναι μονοδρομος.αξιοπρεπεστατοι ειμαστε,αξιωνουμε τα δεδουλευμενα,αν δεν πιαναμε την "κλαψα"μπορει να μας πληρωνανε μετα απο 2 χρονια.θα λεγανε:μ...... ειναι αυτοι,δεν διαμαρτυρονται ουτε ατομικα ουτε συλλογικα μεσω συλλογων,οκ ας τους να κουρευονται

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία αναπληρωτών
« Απάντηση #187 στις: Μάιος 06, 2009, 03:57:46 μμ »
δε λεω πως δεν εχουν δικαιο οταν διαμαρτυρονται αλλα το θεμα ειναι οτι δεν αλλαζει κατι με τη...κλαψα του τυπου, " αχ, εχω να πληρωθω 3 μηνες τωρα.....τι να κανω, πως θα ζησω κλπ κλπ"

και αυτο καυτηριασα,
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος marigen

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 404
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία αναπληρωτών
« Απάντηση #188 στις: Μάιος 07, 2009, 06:28:58 μμ »
πρωτοβαθμια κυκλαδων, γερμανικά, απλήρωτη από Δεκέμβριο, όποτε και ανέλαβα υπηρεσία..
κάθε μήνα από τον Ιανουάριο με ενημερώνουν από το γραφείο οτι τον επόμενο θα ολοκληρωθούν οι διαδικασίες και θα πληρωθούμε.. η δικαιολογία τους; πρόκειται για χρηματοδότηση από το ΕΣΠΑ και δεν εξαρτάται από αυτούς!!!!! και αναρωτιέμαι: είναι δυνατόν τα κονδύλια να προέρχονται από κοινοτικό πρόγραμμα και να μην έχουν ακόμα καταβληθεί;;;;;; δηλαδή για πόσο ηλίθιους μας περνάνε;;; βέβαια με απόψεις συναδέλφων όπως του Markos που παίρνουν κατι τέτοιο ως δεδομένο δεν πρόκειται να μας αντιμετωπίσουν και διαφορετικά!!!!
φυσικά και κανείς δεν περιμένει να ζήσει από την ωρομισθία, αλλά έστω και με κάποια ΛΟΓΙΚΗ καθυστέρηση υπολογίζεις να βοηθηθείς από αυτές τις απολαβές!!

Αποσυνδεδεμένος elum

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 135
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία αναπληρωτών
« Απάντηση #189 στις: Μάιος 07, 2009, 08:39:45 μμ »
Μην παριστάνετε τους υπεράνω και τους δήθεν, αρκετούς τέτοιους έχει η κοινωνία μας, δεν χρειάζεται άλλους. Υπάρχουν άνθρωποι με προβλήματα πολύ πιο σοβαρά από αυτά που έχουμε δει (αν έχουμε δει) στον ύπνο μας, και το να κάνουμε και τους έξυπνους από πάνω, δίνοντας και "συμβουλές" "αξιοπρέπειας" μπορεί να λείπει.

Αυτός που έχει ανάγκη δεν έχει αξιοπρέπεια, και αυτός που δεν έχει ανάγκη δεν θα το καταλάβει ποτέ.


Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία αναπληρωτών
« Απάντηση #190 στις: Μάιος 08, 2009, 11:48:42 πμ »
Μην παριστάνετε τους υπεράνω και τους δήθεν, αρκετούς τέτοιους έχει η κοινωνία μας, δεν χρειάζεται άλλους. Υπάρχουν άνθρωποι με προβλήματα πολύ πιο σοβαρά από αυτά που έχουμε δει (αν έχουμε δει) στον ύπνο μας, και το να κάνουμε και τους έξυπνους από πάνω, δίνοντας και "συμβουλές" "αξιοπρέπειας" μπορεί να λείπει.

Αυτός που έχει ανάγκη δεν έχει αξιοπρέπεια, και αυτός που δεν έχει ανάγκη δεν θα το καταλάβει ποτέ.



elum, ουτε υπερανω ειμαι,ουτε "δηθεν". οσοι με ξερουν,και με ξερουν πολλοι απο δω μεσα, το γνωριζουν.
οτι υπαρχουν προβληματα πιο σοβαρα συμφωνω και γιαυτο ακριβως μιλουσα. δεν αντεχω αυτη τη μιζερια που βγαζουν και τη κλαψα. αρα συμφωνουμε.

τωρα τα δικα μου τα ματια εχουν δει παρα πολλα και με εχουν κανει να αντιμετωπιζω με αλλη φιλοσοφια τη ζωη, πραγμα αδυνατο για τους πολλους απ οτι βλεπω. επομενως δεν κανω τον εξυπνο.

τελος, η αξιοπρεπεια ειναι ζητημα αναγκης; απο πότε;

δεν θελω να μπω σε αντιπαραθεση και σε δικαιολογω γιατι δεν με ξερεις. αν με ηξερες δε θα ελεγες αυτα. αν παλι μιλουσες γενικα, ζηταω συγγνωμη. εδω κουβεντα κανουμε και πρεπει να μαθουμε να σεβομαστε την καθε αποψη και τον αντιλογο. προσωπικες επιθεσεις και αντιπαραθεσεις δεν χωρανε. ή ειμαστε ανοιχτοι και προθυμοι να συζητησουμε κατι ή δεν ειμαστε. Απλα ειναι τα πραγματα.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος edipmet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 622
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία αναπληρωτών
« Απάντηση #191 στις: Μάιος 10, 2009, 07:30:06 μμ »
το να διαμαρτυρεσαι για τα δεδουλευμενα δεν ειναι κλαψα.Ειναι υποχρεωση.Οσο για το οτι ξεραμε που πηγαιναμε θα διαφωνησω γιατι και περυσι αργησαν αλλα τετοια καταντια δεν ειχαν. Και επισης αν εννοειται οτι ο ωρομισθιος που δουλευει κανονικα πρεπει να κανει και δευτερη δουλεια ας ελευθερωσουν τους εκπαιδευτικους να δουλεψουν στον τομεα τους για να μπορουν να ζησουν με " αξιοπρεπεια". Το να απαγορευουν να διδαξουν αλλου και υστερα να μην τους πληρωνουν ειναι τουλαχιστον παραλογο.

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία αναπληρωτών
« Απάντηση #192 στις: Μάιος 11, 2009, 11:46:49 μμ »
Μην παριστάνετε τους υπεράνω και τους δήθεν, αρκετούς τέτοιους έχει η κοινωνία μας, δεν χρειάζεται άλλους. Υπάρχουν άνθρωποι με προβλήματα πολύ πιο σοβαρά από αυτά που έχουμε δει (αν έχουμε δει) στον ύπνο μας, και το να κάνουμε και τους έξυπνους από πάνω, δίνοντας και "συμβουλές" "αξιοπρέπειας" μπορεί να λείπει.

Αυτός που έχει ανάγκη δεν έχει αξιοπρέπεια, και αυτός που δεν έχει ανάγκη δεν θα το καταλάβει ποτέ.



elum, ουτε υπερανω ειμαι,ουτε "δηθεν". οσοι με ξερουν,και με ξερουν πολλοι απο δω μεσα, το γνωριζουν.
οτι υπαρχουν προβληματα πιο σοβαρα συμφωνω και γιαυτο ακριβως μιλουσα. δεν αντεχω αυτη τη μιζερια που βγαζουν και τη κλαψα. αρα συμφωνουμε.

τωρα τα δικα μου τα ματια εχουν δει παρα πολλα και με εχουν κανει να αντιμετωπιζω με αλλη φιλοσοφια τη ζωη, πραγμα αδυνατο για τους πολλους απ οτι βλεπω. επομενως δεν κανω τον εξυπνο.

τελος, η αξιοπρεπεια ειναι ζητημα αναγκης; απο πότε;

δεν θελω να μπω σε αντιπαραθεση και σε δικαιολογω γιατι δεν με ξερεις. αν με ηξερες δε θα ελεγες αυτα. αν παλι μιλουσες γενικα, ζηταω συγγνωμη. εδω κουβεντα κανουμε και πρεπει να μαθουμε να σεβομαστε την καθε αποψη και τον αντιλογο. προσωπικες επιθεσεις και αντιπαραθεσεις δεν χωρανε. ή ειμαστε ανοιχτοι και προθυμοι να συζητησουμε κατι ή δεν ειμαστε. Απλα ειναι τα πραγματα.

Αγαπητέ συνάδερφε θα ήθελα να πω και εγώ την άποψη μου αν και έχω πολλές φορές τοποθετηθεί πάνω στο συγκεκριμένο θέμα.Εγω προσωπικά θα απογοητευτώ πλήρως όταν σταματήσουμε να διεκδικούμε τα αυτονόητα, όπως είναι η έγκαιρη πληρωμή μας. Δεν ξέρω για σένα αλλά απο οτι κατάλαβα δεν βασίζεσαι στην ωρομισθία για να ζήσεις. Ούτε εγώ φυσικά. Όμως δεν σου κρύβω οτι αν έπαιρνα αυτά τα χρήματα θα ήταν ένα πολύ σημαντικό συμπλήρωμα καθε μήνα που θα κάλυπτε πολλά κενά!

Και επιτέλους!!! Επειδή ξέρουμε οτι μια κατάσταση είναι σάπια, πρέπει να την αποδεχτούμε χωρίς να αντιδρούμε;;;Δεν πρέπει και εσύ και εγώ και όλοι απο την μεριά μας να προσπαθούμε να πιέζουμε για να την αλλάξουμε. Αυτή η αποδοχή όλων των απαράδεκτων πραγμάτων που έχουν γίνει συνήθεια μας έχει καταστρέψει.

Αποσυνδεδεμένος asimos_alex

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία αναπληρωτών
« Απάντηση #193 στις: Μάιος 12, 2009, 12:49:31 πμ »
..ας περάσουμε και στα έργα συνάδελφοι:  ;)

ΠΕΜΠΤΗ 14 ΜΑΗ

ΟΙ ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΙ ΑΠΕΡΓΟΥΜΕ ΜΑΖΙΚΑ.


Εμείς οι ωρομίσθιοι εκπαιδευτικοί όλων των ειδικοτήτων ΛΕΜΕ ΟΧΙ στον έμμεσο εκβιασμό που μας ασκείται: "αν απεργήσεις, θα χάσεις τα μόριά σου για τον ..αβέβαιο διορισμό σου".
Με τις αποφάσεις των ανοιχτών συνελεύσεων σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη, προχωρούμε δυναμικά σε ΜΑΖΙΚΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΗΝ ΑΠΕΡΓΙΑ της αδεδυ και κινητοποιούμαστε με:

-> Συγκέντρωση και  Πορεία 10πμ,
στο άγαλμα Βενιζέλου, πλ. αριστοτέλους
(ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ)


-> Συγκέντρωση και  Πορεία 10πμ, στην πλατεία Κλαυθμώνος 
(ΑΘΗΝΑ)

..η απεργία γίνεται από την αδεδύ και συμμετέχουμε, ώστε να μπορούμε να κατεβούμε σε συγκέντρωση και πορεία. Ώστε να μην υπάρχει το άλλοθι ότι δεν μπορώ να κινητοποιηθώ επειδή πρέπει να πάω στο σχολείο. Χρειάζεται να κάνουμε μια μικρή ή μεγάλη θυσία

Ραντεβού την Πέμπτη στο δρόμο με δικό μας ξεχωριστό μπλοκ στην πορεία

http://oromisthioi.blogspot.com/
http://www.gopetition.com/online/27331.html (ο κύριος όγκος των υπογραφών διακινείται με χειρόγραφες υπογραφές, ήδη αρκετά πάνω από 1000 πανελλαδικά και πάνω από 30 σύλλογοι δασκάλων και καθηγητών έχουν προσυπογράψει. Μέχρι τις 21 Μάη εντείνουμε τη συλλογή των υπογραφών)
http://www.facebook.com/group.php?gid=71634619208


Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία αναπληρωτών
« Απάντηση #194 στις: Μάιος 12, 2009, 09:15:57 πμ »
Χριστινα μου, δεν με καταλαβες μαλλον. κατ αρχην, συμφωνω με τα λεγομενα σου. εγω δεν ειπα να δεχομαστε την οποιοα αυθερεσια, ουτε να μην αγωνιζομαστε για την αμεση πληρωμη. ειπα,και πιστευω πια να γινω κατανοητος,εκτος κι αν δε θελετε να καταλαβαιτε, οτι δεν μπορω τη μιζερια και τη μουρμουρα για το οτι μενουμε απληρωτοι για 2-3-4 μηνες και αυτο οταν σκεπτομαι οτι δεν περιμενουμε μονο απο αυτο για να ζησουμε.
αυτο ειπα.τιποτα παραπανω τιποτα λιγοτερο και ναι συμφωνω στην απεργια,πορεια των ωρομισθιων.
αλλο το ενα αλλο το αλλο. ελπιζω να εγινα κατανοητος.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος filomoysh

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία αναπληρωτών
« Απάντηση #195 στις: Αύγουστος 17, 2009, 06:43:40 μμ »
Καλησπέρα

Μήπως γνωρίζει κάποιος πότε γίνεται η πρώτη πληρωμή των αναπληρωτών πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης;Εάν κάποιος κληθεί να εργαστεί από το Σεπτέμβριο αυτό σημαίνει πως θα πληρωθεί στο τέλος του μήνα ή τα χρήματα μπορεί να καθυστερήσουν;Εάν καθυστερήσουν για πόσο μεγάλο χρονικό διάστημα μιλάμε;

Ευχαριστώ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162176
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 700
Σύνολο: 717

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.