*

Αποστολέας Θέμα: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές  (Αναγνώστηκε 750365 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Truth

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατεχόμενη Ελλάδα
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2352 στις: Σεπτέμβριος 14, 2015, 10:07:47 μμ »
Καλησπέρα σε όλους!
Ξέρει κανείς; ή έχει ακούσει τίποτα για το αν θα ξαναγίνουν οι αιτήσεις για τους εκπαιδευτές στα Κέντα Δια Βίου Μάθησης για το έτος 2015-2016;
Το πρόγραμμα τελειώνει το Φεβρουάριο, οπότε ως τότε θα ισχύσουν οι τωρινοί πίνακες. Για να καλέσουν για αιτήσεις, θα πρέπει να εγκριθεί νέο πρόγραμμα από το εσπα. Οπότε περιμένουμε...
The tigers have found me and I do not care.

(Bukowski)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:45:19 »

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης Κ.

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2353 στις: Σεπτέμβριος 14, 2015, 10:13:10 μμ »
Το πρόγραμμα τελειώνει το Φεβρουάριο, οπότε ως τότε θα ισχύσουν οι τωρινοί πίνακες. Για να καλέσουν για αιτήσεις, θα πρέπει να εγκριθεί νέο πρόγραμμα από το εσπα. Οπότε περιμένουμε...

Ευχαριστώ! Θα περιμένουμε όπως πάντα!

Αποσυνδεδεμένος SilverPhoenix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2354 στις: Σεπτέμβριος 16, 2015, 02:10:53 μμ »
το πότε θα πληρωθούμε είναι ένα θέμα που καταντάει αηδία! τμήμα που υλοιποιήθηκε 02/14 ακόμα δεν μου το έχουν πληρώσει. Σήμερα μίλησα με τον γενικό υπεύθυνο και αφού είπα μερικές κουβέντες μου απάντησε έως την Παρασκευή θα με πληρώσουν. Για τα οδοιπορικά ούτε λόγος φυσικά!

Κι εγω εχω πραγματικα ΒΑΡΕΘΕΙ να παιρνω τηλεφωνα και να ρωταω, ασε που με εκνευριζει η απολυτη βαρεμαρα/απαξιωση στον τονο τους οταν δεησουν να σηκωσουν το ακουστικο.

Επισης εχω τμημα που ειχε αρχισει 14/2...για να δουμε, θα πληρωσουν οντως μεχρι Παρασκευη;
Dream a little dream of me...

Αποσυνδεδεμένος sikaz

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Φύλο: Άντρας
  • Qui recherche la lune, ne voit pas les étoiles
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2355 στις: Σεπτέμβριος 16, 2015, 02:20:17 μμ »
Κάθε εβδομάδα λένε .. μέχρι τη Παρασκευή!
Έχει καταντήσει κουραστικό αυτό που γίνεται και συνάμα γελοίο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:45:19 »

Αποσυνδεδεμένος SilverPhoenix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2356 στις: Σεπτέμβριος 17, 2015, 12:07:40 πμ »
Κάθε εβδομάδα λένε .. μέχρι τη Παρασκευή!
Έχει καταντήσει κουραστικό αυτό που γίνεται και συνάμα γελοίο

Κουραστικο, απαραδεκτο και γελοιο ειναι το ολο τους συστημα...Που ακουστηκε εργασια σε,ουσιαστικα, κρατικο φορεα χωρις ασφαλιση κι ενσημα;

Και να μας βγαζουν την πιστη να μας δωσουν αυτα τα λιγα χρηματα που πολλοι πιστευω στηριζομαστε σε αυτα!

Αλλα, δυστυχως, ολοι φταιμε...Για να μην εκανε αιτηση ΚΑΝΕΝΑΣ, να βλεπαμε ποσο ραγδαια θα αλλαζε το συστημα!
Dream a little dream of me...

Αποσυνδεδεμένος Truth

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατεχόμενη Ελλάδα
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2357 στις: Σεπτέμβριος 17, 2015, 12:29:46 πμ »
Εγώ έστειλα αυτό το μήνυμα σε θεωρητικό. Όταν ηρεμήσω, θα κάνω κι άλλες κινήσεις:

"Παρακολούθησα το σεμινάριο 100 ωρών του ΙΔΕΚΕ το 2010, μελέτησα όσα διδάσκετε και χαίρομαι που σας βλέπω ενεργό και σε πιο «προσωπικό» επίπεδο (με αφορμή ηλεκτρονικό μήνυμα που έλαβα τις προάλλες). Όταν παρακολούθησα τα σεμινάρια, είχα ενθουσιαστεί και μάλιστα σκέφτηκα πως αυτό θα ήθελα να είναι το αντικείμενό μου για το μέλλον. Τώρα πια δεν ξέρω αν θα ασχοληθώ. Σίγουρα και η υψηλή φορολόγηση, η οποία επίσης οφείλεται στο ότι δεν προσλαμβανόμαστε ως εργαζόμενοι ικα, αποτελεί ένα αντικίνητρο. Ταυτόχρονα το βρίσκω ταπεινωτικό για έναν εργαζόμενο να εργάζεται χωρίς ασφάλιση. 

 

Δράττομαι όμως της ευκαιρίας να σας πω ότι τελευταία αισθάνομαι ότι όσα λέει η θεωρία της εκπαίδευσης ενηλίκων περί ευπαθών ομάδων και ρόλο και εμψυχωτή από τη μεριά του εκπαιδευτή με εμπαίζουν. Νιώθω να εμπαίζομαι γιατί ως εκπαιδεύτρια ανήκω κι εγώ πλέον στις ευπαθείς ομάδες, καθώς ΥΠΟαπασχολούμαι, ΥΠΕΡφορολογούμαι και παρέχω τις υπηρεσίες μου χωρίς ασφάλιση. Πολλοί από τους  εκπαιδευτές είμαστε εργαζόμενοι σε καθεστώς ασφάλισης ΙΚΑ αλλά το ΙΝΕΔΙΒΙΜ δε μας ασφαλίζει, παρά μας υποχρεώνει να υπογράφουμε συμβάσεις έργου. Τουλάχιστον αυτό ισχύει για τους ξενόγλωσσους. Κάνω τη διευκρίνιση γιατί νομίζω σε άλλες ειδικότητες ή σε άλλες δομές, όπως στα ΣΔΕ, οι εκπαιδευτές ασφαλίζονται από το ΙΚΑ.

Κάτω απ’αυτές τις συνθήκες, νιώθω πως είμαι αντικείμενο εκμετάλλευσης και είμαι που είμαι χάλια λόγω της γενικότερης κατάστασης, γίνομαι ακόμη πιο άσχημα κάτω απ’αυτές ειδικά τις συνθήκες στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ. Πώς εγώ θα εμψυχώσω τον της ευπαθούς ομάδας; Εμένα ποιος θα με εμψυχώσει; Το κίνητρό μου ποιο θα είναι; Οι εκπαιδευτές, όσο κι αν αγαπούν τη δουλειά τους, είναι πάνω απ’όλα εργαζόμενοι, δεν ασχολούνται με την εκπαίδευση (και ενηλίκων) για τα ψυχικά κίνητρα.

Δε γνωρίζω ποια μπορεί να είναι η συμβολή σας μας σας τα λέω, αν μπορείτε, να βοηθήσετε να αλλάξει αυτή η κατάσταση.
The tigers have found me and I do not care.

(Bukowski)

Αποσυνδεδεμένος mikepts

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2358 στις: Σεπτέμβριος 17, 2015, 12:43:34 πμ »
Κύριοι / ες τα ΚΔΒΜ είναι ένας θεσμός που σου δίνει κάποιες ώρες εργασίας χωρίς ασφάλιση έτσι ώστε να βγάλεις ένα μικρό βοηθητικό ποσό για να ζήσεις. Αρκετοί από εμάς (για να μην πω οι περισσότεροι) με τις 50 - 100 ώρες στην καλύτερη που να κάνουμε σε μία χρονιά και θα πληρωθούμε σε 6 μήνες το λιγότερο φυσικά και δεν μπορούν να καλύψουν τις ανάγκες μας. Εδώ είναι στο χέρι μας αν θέλουμε να γινόμαστε μπαλάκι για 600 - 1200 ευρώ ή όχι.

Αποσυνδεδεμένος Βebis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 153
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2359 στις: Σεπτέμβριος 17, 2015, 01:05:57 πμ »
Το πρόγραμμα τελειώνει το Φεβρουάριο, οπότε ως τότε θα ισχύσουν οι τωρινοί πίνακες. Για να καλέσουν για αιτήσεις, θα πρέπει να εγκριθεί νέο πρόγραμμα από το εσπα. Οπότε περιμένουμε...

Ποιο το σιτε όπου δίνονται οι πίνακες μοριοδότησης και οι προσληφθέντες για το 2014-15, αφού για το νέο σχολικό έτος δεν έχει βγει κάτι...?

Αποσυνδεδεμένος rethimno

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 85
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2360 στις: Σεπτέμβριος 17, 2015, 12:02:20 μμ »
Από 1.9.2015 η πιστοποιημένη εκπαιδευτική επάρκεια αποτελεί προϋπόθεση προκειμένου
εκπαιδευτής να μετάσχει σε χρηματοδοτούμενο από δημόσιους πόρους πρόγραμμα της μη τυπικής
εκπαίδευσης" παράγραφος 7 του άρθρου 12 του ν.4283/2014 (Α’ 189)

εδώ και 15 μέρες ισχύει αυτή η νομοθεσία...τα ερωτήματα μου είναι ως εξής...
Σε ποιους φορείς θα πρέπει να εφαρμοστεί ο νόμος....;ΙΕΚ ΟΑΕΔ, ΔΗΜΟΣΙΑ ΙΕΚ,ΣΔΕ,ΚΔΒΜ
Γνωρίζει κάποιος αν στην αναμενόμενη προκήρυξη των Δημοσίων ΙΕΚ θα υπάρχει αυτή η αναφορά...για εκπαιδευτές με πιστοποιημένη εκπαιδευτική επάρκεια.
Στην προκήρυξη των ΙΕΚ ΟΑΕΔ δεν υπήρξε τέτοια αναφορά και η απορία  μου είναι αν κάποιος μπορεί να προσβάλει τους πινάκες όταν εκδώσουν τα αποτελέσματα στηριζόμενος σε αυτό των διαχωρισμό "πιστοποιημένη εκπαιδευτική επάρκεια η όχι"
Όλα αυτά με την προϋπόθεση ότι δεν θα δημιουργηθεί νέος νόμος η έκτακτη διάταξη την οποία αν την ανακαλύψει κάποιος να μας την αναφέρει.
Καλή συνεχεία σε όλους μας.

Αποσυνδεδεμένος Ragazza

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2361 στις: Σεπτέμβριος 17, 2015, 01:08:11 μμ »
 σε προκήρυξη από ΚΕΚ που έκανα τα χαρτιά μου το Μάιο για εκπαιδευτής θεωρούνταν προαπαιτούμενη η πιστοποίηση του ΕΟΠΠΕΠ και όποιος την είχε, είχε προτεραιότητα στον πίνακα μοριοδότησης,
πιστεύω θα ισχύει και για τις υπόλοιπες δομές..

Αποσυνδεδεμένος Truth

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατεχόμενη Ελλάδα
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2362 στις: Σεπτέμβριος 17, 2015, 01:45:54 μμ »
Από Θεσσαλονίκη ενημερώνω πληρώθηκα σήμερα το 1 τμήμα που ξεκίνησα Δεκέμβριο 2014. Επειδή μου είπαν πως θα μας εξοφλήσουν όλα τα τμήματά μας, δεν αποκλείω να πιστώθηκε αργότερα και το άλλο μου τμήμα αλλά δεν το τσέκαρα κιόλας.
The tigers have found me and I do not care.

(Bukowski)

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2363 στις: Σεπτέμβριος 17, 2015, 02:09:10 μμ »
σε προκήρυξη από ΚΕΚ που έκανα τα χαρτιά μου το Μάιο για εκπαιδευτής θεωρούνταν προαπαιτούμενη η πιστοποίηση του ΕΟΠΠΕΠ και όποιος την είχε, είχε προτεραιότητα στον πίνακα μοριοδότησης,
πιστεύω θα ισχύει και για τις υπόλοιπες δομές..

Στα ΚΕΚ εδώ και χρόνια στα περισσότερα προγράμματα ζητάνε ΕΟΠΠΕΠ. Στα περισσότερα προγράμματα το έχουν προαπαιτούμενο. Δεν ξέρω τι μοριοδότηση εννοείς. Ίσως κάποιο κρατικό ΚΕΚ.
Γιατί στα ιδιωτικά παίρνουν όποιον νομίζουν αυτοί, χωρίς κάποια μοριοδότηση.
Κάτι άκουσα πάντως ότι στα ΙΕΚ δεν θα είναι ούτε και φέτος υποχρεωτική η πιστοποίηση ΕΟΠΠΕΠ.
Θα δούμε σε λίγες μέρες...

Αποσυνδεδεμένος theo1985

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2364 στις: Σεπτέμβριος 17, 2015, 03:10:07 μμ »
Από Θεσσαλονίκη ενημερώνω πληρώθηκα σήμερα το 1 τμήμα που ξεκίνησα Δεκέμβριο 2014. Επειδή μου είπαν πως θα μας εξοφλήσουν όλα τα τμήματά μας, δεν αποκλείω να πιστώθηκε αργότερα και το άλλο μου τμήμα αλλά δεν το τσέκαρα κιόλας.

Truth είδες που συνέχεια διαμαρτύρεσαι; Το ΙΝΕΔΙΒΙΜ πάντα πληρώνει στην ώρα του..... :P :P

Αποσυνδεδεμένος billy23

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 164
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2365 στις: Σεπτέμβριος 17, 2015, 04:14:19 μμ »
Εχθές πληρώθηκα και για τα 2 υπόλοιπα τμήματα.
Οδοιπορικά τίποτα ακόμη.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159839
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 589
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 573
Σύνολο: 582

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.