*

Αποστολέας Θέμα: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές  (Αναγνώστηκε 749951 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2464 στις: Οκτώβριος 31, 2015, 11:38:33 μμ »
Θέλω να δω τι γραφει γι αυτο τη ζηταω. Μήπως τη χρειαστώ κι αυτή στην επιστολή που ετοιμάζω.
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:52:48 »

Αποσυνδεδεμένος Truth

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατεχόμενη Ελλάδα
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2465 στις: Νοέμβριος 01, 2015, 12:09:08 πμ »
Ε θα την πω την κακία μου. Φυσικά και θα πάρουν πίσω τα περί πιστοποίησης γιατί, τουλάχιστον σε μερικές ειδικότητες, πού να βρίσκεις πιστοποιημένους στους μόνιμους που αναζητούν εξτραδάκια και συχνά σε βάρος μας και μας παίρνουν και θέσεις σε διάφορες προκηρύξεις με τη μεγάλη προϋπηρεσία τους; Και στην εκπαίδευση ενηλίκων τι κι αν έχουμε παρακολουθήσει σεμινάρια και 25ωρα και 100ωρα, τι κι αν έχουμε ειδίκευση; Μας περνούν ή τέλος πάντων μας περνούσαν-δεν ασχολούμαι πια γιατί δε θέλω να τα ψάχνω και συγχίζομαι.  Μια ζωή όλα οι αδιόριστοι τα τραβάμε και σεμινάρια και εξετάσεις και ό,τι μπορούμε να κάνουμε για να πάρουμε μόρια να πετύχουμε καμιά θεσούλα! Μιλώ εκ πείρας βέβαια κι η εμπειρία είναι κακή (την είπα σε άλλο νήμα). Όχι ότι ο πιστοποιημένος είναι ντε και καλά καλύτερος αλλά αυτό είναι άλλο θέμα. Το θέμα είναι ότι, αν την πάρουν πίσω, θα είναι γιατί λίγοι μόνιμοι έχουν πάρει πιστοποίηση. Και να πω και το άλλο... πριν 2-3 χρόνια άρον άρον μας κάλεσαν από τα ινεδιβιμ μες στις γιορτές να παρακολουθήσουμε ένα σεμινάριο (κι εκεί πήραμε πιστοποίηση...) και μες στα Χριστούγεννα διαβάζαμε. Κι είπαν τότε πως η επόμενη φουρνιά (αυτοί δηλαδή που είναι τώρα στην ισχύουσα λίστα εκπαιδευτών) δε θα μπορούσε να δουλέψει χωρίς εκείνο το σεμινάριο. Τηρήθηκε αλήθεια αυτό;

Γράφω συγχισμένη τώρα γιατί πιάσαμε Νοέμβρη και τα μαντάτα είναι πως δε θα πάρουν μάλλον αναπληρωτές από άλλες ειδικότητες, κυνηγάμε αποσπασμένους. Φτάσαμε η αναπλήρωση στο Καστελόριζο να μοιάζει με καλή δουλειά μόνο και μόνο γιατί η άλλη επιλογή είναι η ανεργία. Και πάει η αναπλήρωση, πάνε κι οι λιγοστές ΑΝΑΣΦΑΛΙΣΤΕΣ ΚΙΟΛΑΣ ώρες στα ινεδιβιμ... να δω τι θα κάνουμε.
The tigers have found me and I do not care.

(Bukowski)

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2466 στις: Νοέμβριος 01, 2015, 12:33:57 πμ »
Μη τα βάζουμε σε κόπο τα παιδιά...Δίκιο έχεις Truth-πώς θα ζήσουν με ένα μισθό μειωμένο. Ενώ εμείς είμαστε συνηθισμένοι στο τίποτα. Αστα... Αραγε ποιός υπουργός έχει παιδιά απιστοποίητα αυτός ή κανένα σόι του; Eδω δόθηκε μάχη να βολευτούν κάποιοι!Ασε που το σκέφτηκαν και πονηρά: σου λέει οι απιστοποίητοι είναι χιλιάδες ψήφοι ενώ οι πιστοποιημένοι (μπορείς να τους πεις και κορόιδα) που μάσησαν ότι θα ισχύσει το δίκαιο και ο νόμος κανα πεντοχίλιαρο-δε συμφέρουν. Tους πήρε ο πόνος για την παιδεία...το είδαμε στην πράξη. Αρα τί κάνουμε εμείς;

Ολοι μαζί:

http://ec.europa.eu/education/contact/index_en.htm

Eνημερώνουμε τους χρηματοδότες για το τί συμβαίνει και πως τους κοροιδεύουν. Θα μπορούσαν να βάλουν στην τροπολογία ότι μόνο εφόσον δε βρίσκουν πιστοποιημένο να προχωρήσουν σε πρόσληψη μη πιστοποιημένου σε κάποια ειδικότητα. Αλλά δε θέλουν γιατί θα ξεβολέψουν πολύ κόσμο.

Ενημερώστε άμεσα την Ευρώπη. Οποιος θέλει βοήθεια πείτε μου.

Εν τω μεταξύ αν δεν εφαρμόζεται μία ευρωπαική οδηγία νομίζω τρώει πρόστιμο η χώρα.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 01, 2015, 12:48:27 πμ από Foufoutos »
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος Truth

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατεχόμενη Ελλάδα
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2467 στις: Νοέμβριος 01, 2015, 12:51:51 πμ »
Μη τα βάζουμε σε κόπο τα παιδιά...Δίκιο έχεις Truth-πώς θα ζήσουν με ένα μισθό μειωμένο. Ενώ εμείς είμαστε συνηθισμένοι στο τίποτα. Αστα... Αραγε ποιός υπουργός έχει παιδιά απιστοποίητα αυτός ή κανένα σόι του; Eδω δόθηκε μάχη να βολευτούν κάποιοι!Ασε που το σκέφτηκαν και πονηρά: σου λέει οι απιστοποίητοι είναι χιλιάδες ενώ οι πιστοποιημένοι που μάσησαν ότι θα ισχύσει το δίκαιο και ο νόμος κανα πεντοχίλιαρο-δε συμφέρουν. Tους πήρε ο πόνος για την παιδεία...το είδαμε στην πράξη. Αρα τί κάνουμε εμείς;

Ολοι μαζί:

http://ec.europa.eu/education/contact/index_en.htm

Eνημερώνουμε τους χρηματοδότες για το τί συμβαίνει και πως τους κοροιδεύουν. Θα μπορούσαν βάλουν στην τροπολογία ότι μόνο εφόσον δε βρίσκουν πιστοποιημένο ναπροσωρήσουν σε πρόσληψη μη πιστοποιημένου σε κάποια ειδικότητα. Αλλά δε θέλουν γιατί θα ξεβολέψουν πολύ κόσμο.

Ενημερώστε άμεσα την Ευρώπη. Οποιος θέλει βοήθεια πείτε μου.
Εν μέρει η ιδέα σου μ'αρέσει αλλά δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο. Ούτε οι ευρωπαίοι είναι σωστοί (μην ακούω για εε-ήμουν πάντα εναντίον και πολύ περισσότερο τώρα που αποδείχτηκαν απατεώνες εκβιαστές) ούτε ξέρω αν έχει νόημα. Πιο παλιά, όταν δεν είχα ακόμη διαπιστώσει το περί απατεώνων εκβιαστών, γύρω στο 2008, ήμουν η μόνη φωνή που έλεγε να τους καταγγείλουμε στην εε γιατί, πχ στην ειδικότητά μου, το κράτος έχει πάρει πολλά λεφτά για τα πιλοτικά στην αθμια με βάση συμφωνία που, για να είναι νόμιμη, απαιτούσε το πιλοτικό πρόγραμμα να ακολουθηθεί από δημιουργία οργανικών. Τα λεφτά δόθηκαν για το πιλοτικό, το πιλοτικό δεν πραγματοποίηθηκε πιστά, οργανικές δεν έγιναν, τέλος. Άρα ήταν εκ των πραγμάτων παράνομοι. Δεν εισακούστηκα. Κι ακολούθησαν λεφτά που φαγώθηκαν από τις πληρωμές μας και τελικά πληρωθήκαμε με τα λεφτά που εξασφάλισαν στο παρά τσακ με εξπρές σεμινάρια (κι αυτά χρηματοδότηση της εε) για πορτφόλιο και... και... και... Όλα μες στην παρανομία. Τίποτα δεν καταγγέλθηκε στην εε, τα ήξεραν κι οι σύλλογοι κι οι σχολικοί σύμβουλοι και  κανείς δε μίλησε αλλά κι από εμάς γενικώς κανείς δεν κινητοποιούνταν. Ο κόσμος εύκολα κάνει και το πιο δύσκολο για να διοριστεί (από το γλείψιμο, την παρανομία, τον ασεπ ή το να τρέχει σε ξερονήσια) αλλά δύσκολα κατεβαίνει στο δρόμο ή κάνει καταγγελία. Τώρα λοιπόν που ξεχείλισε η σταγόνα να κανουμε τι; Να καταγγείλουμε το περί πιστοποίησης που, εφόσον εφαρμοστεί, πιθανά θα μας στερήσει 1400 μέσο όρο το άτομο το χρόνο; Εδώ χάσαμε διορισμό (μέτρα μισθούς 5 ετών για 'μένα και πολλούς που θα έπρεπε να είχαμε διοριστεί) και δε διαμαρτυρηθήκαμε, θα κάνουμε ξαφνικά καταγγελία για  μια ΥΠΟαπασχόληση; Κι θα πούμε τι που όλοι τους, όντας απατεώνες, τα έκαναν σαν τα μούτρα τους; Θα πούμε  ότι οι δικοί μας είναι απατεώνες και δεν τηρούν τα νόμιμα; Εγώ λέω άντε να βγαίνουμε από εε που μας έχουν κάνει, όπως εύστοχα είπε κάποιος, αποικία χρέους αλλά κι οι δικοί μας να μην έχουν να παίρνουν πακέτα εσπα ή ντελόρ που τα έλεγαν παλιά να τελειώνουμε.

Και θα προσθέσω και το άλλο. Άντε πες είμαι λαθος κι η εε είναι καλή. Γιατί δεν κάναμε καταγγελία που δουλεύαμε ανασφάλιστοι; Γιατί δεν πήγαμε στο συμβούλιο της ευρώπης να καταγγείλουμε αντιεργατικές νομοθεσίες που προάγουν την ανασφάλιστη εργασία; Προσωπικά έστειλα μια επιστολή σε Έλληνα αλλά ως εκεί. Συνεπώς; Εδώ το ιερό θέμα της ασφάλισης καταπατήθηκε και δεν είπαμε τίποτα και τώρα θα μας πειράξει η πιστοποίηση που δε θα μετρήσει; Ψιλά γράμματα
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 01, 2015, 12:54:01 πμ από Truth »
The tigers have found me and I do not care.

(Bukowski)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:52:48 »

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2468 στις: Νοέμβριος 01, 2015, 01:00:58 πμ »
Εν μέρει η ιδέα σου μ'αρέσει αλλά δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο. Ούτε οι ευρωπαίοι είναι σωστοί (μην ακούω για εε-ήμουν πάντα εναντίον και πολύ περισσότερο τώρα που αποδείχτηκαν απατεώνες εκβιαστές) ούτε ξέρω αν έχει νόημα. Πιο παλιά, όταν δεν είχα ακόμη διαπιστώσει το περί απατεώνων εκβιαστών, γύρω στο 2008, ήμουν η μόνη φωνή που έλεγε να τους καταγγείλουμε στην εε γιατί, πχ στην ειδικότητά μου, το κράτος έχει πάρει πολλά λεφτά για τα πιλοτικά στην αθμια με βάση συμφωνία που, για να είναι νόμιμη, απαιτούσε το πιλοτικό πρόγραμμα να ακολουθηθεί από δημιουργία οργανικών. Τα λεφτά δόθηκαν για το πιλοτικό, το πιλοτικό δεν πραγματοποίηθηκε πιστά, οργανικές δεν έγιναν, τέλος. Άρα ήταν εκ των πραγμάτων παράνομοι. Δεν εισακούστηκα. Κι ακολούθησαν λεφτά που φαγώθηκαν από τις πληρωμές μας και τελικά πληρωθήκαμε με τα λεφτά που εξασφάλισαν στο παρά τσακ με εξπρές σεμινάρια (κι αυτά χρηματοδότηση της εε) για πορτφόλιο και... και... και... Όλα μες στην παρανομία. Τίποτα δεν καταγγέλθηκε στην εε, τα ήξεραν κι οι σύλλογοι κι οι σχολικοί σύμβουλοι και  κανείς δε μίλησε αλλά κι από εμάς γενικώς κανείς δεν κινητοποιούνταν. Ο κόσμος εύκολα κάνει και το πιο δύσκολο για να διοριστεί (από το γλείψιμο, την παρανομία, τον ασεπ ή το να τρέχει σε ξερονήσια) αλλά δύσκολα κατεβαίνει στο δρόμο ή κάνει καταγγελία. Τώρα λοιπόν που ξεχείλισε η σταγόνα να κανουμε τι; Να καταγγείλουμε το περί πιστοποίησης που, εφόσον εφαρμοστεί, πιθανά θα μας στερήσει 1400 μέσο όρο το άτομο το χρόνο; Εδώ χάσαμε διορισμό (μέτρα μισθούς 5 ετών για 'μένα και πολλούς που θα έπρεπε να είχαμε διοριστεί) και δε διαμαρτυρηθήκαμε, θα κάνουμε ξαφνικά καταγγελία για  μια ΥΠΟαπασχόληση; Κι θα πούμε τι που όλοι τους, όντας απατεώνες, τα έκαναν σαν τα μούτρα τους; Θα πούμε  ότι οι δικοί μας είναι απατεώνες και δεν τηρούν τα νόμιμα; Εγώ λέω άντε να βγαίνουμε από εε που μας έχουν κάνει, όπως εύστοχα είπε κάποιος, αποικία χρέους αλλά κι οι δικοί μας να μην έχουν να παίρνουν πακέτα εσπα ή ντελόρ που τα έλεγαν παλιά να τελειώνουμε.

Και θα προσθέσω και το άλλο. Άντε πες είμαι λαθος κι η εε είναι καλή. Γιατί δεν κάναμε καταγγελία που δουλεύαμε ανασφάλιστοι; Γιατί δεν πήγαμε στο συμβούλιο της ευρώπης να καταγγείλουμε αντιεργατικές νομοθεσίες που προάγουν την ανασφάλιστη εργασία; Προσωπικά έστειλα μια επιστολή σε Έλληνα αλλά ως εκεί. Συνεπώς; Εδώ το ιερό θέμα της ασφάλισης καταπατήθηκε και δεν είπαμε τίποτα και τώρα θα μας πειράξει η πιστοποίηση που δε θα μετρήσει; Ψιλά γράμματα

Δεν ξέρω γι αυτά που μου λες γιατί δεν έχω ασχοληθεί. Προσωπικά ναι γράφω τι γίνεται και θα ενημερώσω και ότι θέλουν ας κάνουν μετά. Εγώ θα ξέρω ότι έκανα αυτό που νόμιζα σωστό. Οχι θα τους αφήσουμε να μας κοροιδεύουν μες τα μούτρα! ΟΚ ας το κάνουν αλλά κι εμείς κάνουμε ότι νομίζουμε σωστό. Παράνομη η Ευρώπη ξεπαράνομη εγώ θα ενημερώσω. Το τί θα βγει θα το δούμε. Στείλτε και άλλοι. Αλλο ένας αλλο πολλοί.

Για να μην ξεχνιόμαστε:
Ολοι μαζί mail στο :

http://ec.europa.eu/education/contact/index_en.htm

Eνημερώνουμε τους χρηματοδότες για το τί συμβαίνει και πως τους κοροιδεύουν. Θα μπορούσαν να βάλουν στην τροπολογία ότι μόνο εφόσον δε βρίσκουν πιστοποιημένο να προχωρήσουν σε πρόσληψη μη πιστοποιημένου σε κάποια ειδικότητα. Αλλά δε θέλουν γιατί θα ξεβολέψουν πολύ κόσμο. Μία δε δίνουν για την παιδεία-η καρέκλα μόνο τους νοιάζει κι επειδή έρχεται φοροκαταιγίδα, γίνεται και κανά χατίρι που τους βολεύει και δεν κοστίζει.


« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 01, 2015, 01:18:12 πμ από Foufoutos »
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος @@

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 414
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2469 στις: Νοέμβριος 01, 2015, 10:32:26 πμ »
Εν μέρει η ιδέα σου μ'αρέσει αλλά δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο. Ούτε οι ευρωπαίοι είναι σωστοί (μην ακούω για εε-ήμουν πάντα εναντίον και πολύ περισσότερο τώρα που αποδείχτηκαν απατεώνες εκβιαστές) ούτε ξέρω αν έχει νόημα. Πιο παλιά, όταν δεν είχα ακόμη διαπιστώσει το περί απατεώνων εκβιαστών, γύρω στο 2008, ήμουν η μόνη φωνή που έλεγε να τους καταγγείλουμε στην εε γιατί, πχ στην ειδικότητά μου, το κράτος έχει πάρει πολλά λεφτά για τα πιλοτικά στην αθμια με βάση συμφωνία που, για να είναι νόμιμη, απαιτούσε το πιλοτικό πρόγραμμα να ακολουθηθεί από δημιουργία οργανικών. Τα λεφτά δόθηκαν για το πιλοτικό, το πιλοτικό δεν πραγματοποίηθηκε πιστά, οργανικές δεν έγιναν, τέλος. Άρα ήταν εκ των πραγμάτων παράνομοι. Δεν εισακούστηκα. Κι ακολούθησαν λεφτά που φαγώθηκαν από τις πληρωμές μας και τελικά πληρωθήκαμε με τα λεφτά που εξασφάλισαν στο παρά τσακ με εξπρές σεμινάρια (κι αυτά χρηματοδότηση της εε) για πορτφόλιο και... και... και... Όλα μες στην παρανομία. Τίποτα δεν καταγγέλθηκε στην εε, τα ήξεραν κι οι σύλλογοι κι οι σχολικοί σύμβουλοι και  κανείς δε μίλησε αλλά κι από εμάς γενικώς κανείς δεν κινητοποιούνταν. Ο κόσμος εύκολα κάνει και το πιο δύσκολο για να διοριστεί (από το γλείψιμο, την παρανομία, τον ασεπ ή το να τρέχει σε ξερονήσια) αλλά δύσκολα κατεβαίνει στο δρόμο ή κάνει καταγγελία. Τώρα λοιπόν που ξεχείλισε η σταγόνα να κανουμε τι; Να καταγγείλουμε το περί πιστοποίησης που, εφόσον εφαρμοστεί, πιθανά θα μας στερήσει 1400 μέσο όρο το άτομο το χρόνο; Εδώ χάσαμε διορισμό (μέτρα μισθούς 5 ετών για 'μένα και πολλούς που θα έπρεπε να είχαμε διοριστεί) και δε διαμαρτυρηθήκαμε, θα κάνουμε ξαφνικά καταγγελία για  μια ΥΠΟαπασχόληση; Κι θα πούμε τι που όλοι τους, όντας απατεώνες, τα έκαναν σαν τα μούτρα τους; Θα πούμε  ότι οι δικοί μας είναι απατεώνες και δεν τηρούν τα νόμιμα; Εγώ λέω άντε να βγαίνουμε από εε που μας έχουν κάνει, όπως εύστοχα είπε κάποιος, αποικία χρέους αλλά κι οι δικοί μας να μην έχουν να παίρνουν πακέτα εσπα ή ντελόρ που τα έλεγαν παλιά να τελειώνουμε.

Και θα προσθέσω και το άλλο. Άντε πες είμαι λαθος κι η εε είναι καλή. Γιατί δεν κάναμε καταγγελία που δουλεύαμε ανασφάλιστοι; Γιατί δεν πήγαμε στο συμβούλιο της ευρώπης να καταγγείλουμε αντιεργατικές νομοθεσίες που προάγουν την ανασφάλιστη εργασία; Προσωπικά έστειλα μια επιστολή σε Έλληνα αλλά ως εκεί. Συνεπώς; Εδώ το ιερό θέμα της ασφάλισης καταπατήθηκε και δεν είπαμε τίποτα και τώρα θα μας πειράξει η πιστοποίηση που δε θα μετρήσει; Ψιλά γράμματα

 Όταν παίρναμε τις επιδοτήσεις τους για έργα κτλ δεν ήταν εκβιαστές, απατεώνες έτσι δεν είναι ; οι Ευρωπαίοι είναι απατεώνες και οι Έλληνες είναι οι άγιοι …  ;D
 

Αποσυνδεδεμένος Truth

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατεχόμενη Ελλάδα
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2470 στις: Νοέμβριος 01, 2015, 10:52:41 πμ »
Όταν παίρναμε τις επιδοτήσεις τους για έργα κτλ δεν ήταν εκβιαστές, απατεώνες έτσι δεν είναι ; οι Ευρωπαίοι είναι απατεώνες και οι Έλληνες είναι οι άγιοι …  ;D
1. δεν είπα ότι δεν υπάρχουν απατεώνες Έλληνες, αν δεν κάνω λάθος...
2.Όπως το θέτεις, έτσι είναι. Αλλά δεν είναι. Όταν η χώρα μου έχει φτωχύνει χάρη σε μίζες για να πλουτίσει άλλη χώρα*, εκ των πραγμάτων χρειάζομαι χρήματα και δε φταίω και μάλιστα θα προσθέσω πως τα όποια πακέτα πολύ λίγα είναι ως αντιστάθμισμα για την εκμηδένιση της ελληνικής παραγωγής. Και το ξέρουν.  8)

*είχαμε τα προϊόντα μας από ΙΖΟΛΑ, τα σταματήσαμε, όπως και τόσα άλλα. Παιδάκι ήμουν, έφτασα έγινα έφηβη όλα μια χαρά δούλευαν, 15+ ετών προϊόντα δε χαλούσαν όπως τα σημερινά που χαλάνε κάθε τρεις και λίγο (απορώ δηλαδή και πώς πίστεψαν κάποιοι το περίφημο "τα γερμανικά προϊόντα είναι τα καλύτερα"). Είχαμε γεωργία, τη σταματήσαμε στην ουσία με την είσοδο στην εε και αρχίσαμε να εισάγουμε και προϊόντα που παράγαμε... το ίδιο και στη γαλακτομία κοκ... μέχρι και δικά μας αυτοκίνητα είχαμε... όλα σταμάτησαν. Γιατί; Ακόμη δεν το κατάλαβαν κάποιοι. Ε τα σταματήσαμε για να ανεβάσουμε την οικονομία των άλλων, αυτή είναι η εε. Κι οι περίφημοι "εργατικοί" (μη χέσω) της ευρώπης μας πούλησαν χάρη σε μίζες και χαλασμένα κιόλας υποβρύχια κι αυτό το έκαναν και σε άλλες χώρες. Και θα θεωρήσω ότι τους χρωστάω κιόλας για το εσπα; Πλάκα κάνουμε;

Συμπληρώνω: δείτε τώρα τι έγινε με τα αεροδρόμιά μας... το γερμανικό δημόσιο θα ωφελείται. Κι έρχεται η λουφτχανσα και μας κάνει καλές τιμές που είδα σε μια διαφήμιση. Σαν ειρωνεία το είδα μόνο. Και το άλλο πάλι με την ελληνική ζυθοποιία που έγινε χαμός εχθές τι είναι; Χτυπάμε την ελληνική ζυθοποιία για να πέσουν οι πωλήσεις και να παίρνουμε ξένες και κυρίως γερμανικές. Δε μας εξοργίζουν αυτά κι υπάρχουν Έλληνες που θεωρούν ότι κακώς υπάρχουν τα πακέτα εσπα; Που, σημειώνω, προσωπικά δε θέλω ούτε εσπα ούτε εε, είμαι κατά της εε και ψηφίζω ανάλογα. Από το εσπα αναγκαστικά επωφελούμαι (επωφελούμαι, λέμε τώρα...) από τη στιγμή που χάριν της εε μου στερούν διεξόδους.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 01, 2015, 10:58:26 πμ από Truth »
The tigers have found me and I do not care.

(Bukowski)

Αποσυνδεδεμένος Sphinx2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2471 στις: Νοέμβριος 01, 2015, 12:26:42 μμ »
Truth, η Ε.Ε μας δάνεισε. Με πολύ μικρούς τόκους. Ούτε μας μισεί , ούτε μας ζηλεύει που ακούω να λένε,  αλλά κοιτάζει μόνο συμφέροντα. Έτσι είναι η πολιτική και η οικονομία από τότε που βγήκαν οι πέτρες. Δεν υπάρχουν συναισθήματα σε αυτά. Δεν λέω πως έκανε σουπερ πολιτική τώρα τελευταία αλλά σίγουρο είναι ότι θέλουν να πάρουν τα χρήματα τους πίσω. Για να μπορεί να γίνει αυτό, συμφέρον τους είναι να πάει καλά η οικονομία μας. Και για να πάει καλά η οικονομία,  πρέπει να γίνουν μεταρρυθμίσεις.

Όλα αυτά που αναφέρεις, είναι μια πραγματικότητα. Αλλά έχουμε μάθει να ρίχνουμε πάντα το φταίξιμο σε άλλους. Δεν θέλω τώρα να μπω σε λεπτομέρειες γιατί είναι εκπαιδευτικό φόρουμ και οχι κάτι άλλο.
Γιατί αυτές οι χώρες που έκαναν αυτό που  ζητείται από μας και δεν κάνουμε εδώ και χρόνια,  πηγαίνουν καλά;
Ακόμα και οι ανατολικές χώρες στην γειτονιά μας,  που πέρασαν ότι πέρασαν, πηγαίνουν καλά τώρα.
ΟΚ , παντού υπάρχουν θέματα και προβλήματα.  Ιδανική κοινωνία δεν υπάρχει και δεν θα υπάρξει ποτέ. Υπάρχει όμως ιδανικός άνθρωπος ;;;;
Εμείς, εδώ και χρόνια,  βάζουμε φόρους γιατί είναι πολύ πιο εύκολο από το νοικοκυριό (που κοστίζει ψήφους). 

Αυτό που συμβαίνει εδώ σε μικρογραφία, με την "μικρή και ασήμαντη" μας και  προς το παρόν, ίσως άκυρη πιστοποίηση,  είναι ένα αντιπροσωπευτικό δείγμα. Δεν θέλουμε βρε παιδί μου αλλαγές ! . Μόλις πρέπει να ζοριστούμε λίγο, κάνουμε "επανάσταση" και βρίσκουμε χίλιες δικαιολογίες  για να μην το κάνουμε. Επειδή ο καθένας κοιτάζει το συμφέρον του και δεν σκέφτεται ότι όταν θα βυθιστεί το καράβι θα πνιγεί και αυτός.

Η εκπαίδευση ενηλίκων στην Ευρώπη έχει μεγάλο βάρος. Στην ύλη της τράπεζας θεμάτων, γράφει και την ιστορία της εκπαίδευσης ενηλίκων στην Ελλάδα. Υπάρχει "χάρη" στην ΕΕ  και ζει με τα χρήματα της ΕΕ. Έχεις την εντύπωση ότι θα υπάρχουν αυτές οι δομές από τις οποίες ωφελείσαι εντός εισαγωγικών,   χωρίς την ΕΕ;;

Έχεις δίκιο όταν αναφέρεσαι στην ανασφάλιστη εργασία σε σχέση με αυτά που αναφέρει  ο Foufoutos .  Έπρεπε να κάνουμε κάτι και γι αυτό. Αλλά ποτέ δεν είναι αργά.

υγ. δεν κάνω πολίτικη, δεν έχω κόμμα. Η ιδεολογία μου είναι η λογική. Κοιτάζω παραδείγματα. Και βλέπω ότι η Αυστρία, η Γερμανία πχ  κτλ πηγαίνουν καλά. Τι κάνουν για να το πετύχουν αυτό; Θέλω και εγώ να το κάνω, αφού υπάρχει απόδειξη ότι "δουλεύει". Ακόμα και όταν δεν συμβαδίζουν με τα προσωπικά μου συμφέροντα, θα οργανωθώ θα κάνω ένα πρόγραμμα και σε μια λογική και σταθερή κοινωνία ξέρω πως αν δουλέψω πολύ θα τα καταφέρω. Κλείσανε όλα αυτά που αναφέρεις επειδή εμείς δεν παλέψαμε για να μην κλείσουν. Δεν φροντίσαμε να είναι ανταγωνιστικά τα προϊόντα, δεν θέλαμε να καλλιεργήσουμε αυτά που έχουν ζήτηση αλλά βάζουμε 6,5 ευρώ την greek salad κτλ κτλ κτλ 
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 01, 2015, 01:22:54 μμ από Παυλινα »

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2472 στις: Νοέμβριος 01, 2015, 03:51:59 μμ »
Truth, η Ε.Ε μας δάνεισε. Με πολύ μικρούς τόκους. Ούτε μας μισεί , ούτε μας ζηλεύει που ακούω να λένε,  αλλά κοιτάζει μόνο συμφέροντα. Έτσι είναι η πολιτική και η οικονομία από τότε που βγήκαν οι πέτρες. Δεν υπάρχουν συναισθήματα σε αυτά. Δεν λέω πως έκανε σουπερ πολιτική τώρα τελευταία αλλά σίγουρο είναι ότι θέλουν να πάρουν τα χρήματα τους πίσω. Για να μπορεί να γίνει αυτό, συμφέρον τους είναι να πάει καλά η οικονομία μας. Και για να πάει καλά η οικονομία,  πρέπει να γίνουν μεταρρυθμίσεις.

Όλα αυτά που αναφέρεις, είναι μια πραγματικότητα. Αλλά έχουμε μάθει να ρίχνουμε πάντα το φταίξιμο σε άλλους. Δεν θέλω τώρα να μπω σε λεπτομέρειες γιατί είναι εκπαιδευτικό φόρουμ και οχι κάτι άλλο.
Γιατί αυτές οι χώρες που έκαναν αυτό που  ζητείται από μας και δεν κάνουμε εδώ και χρόνια,  πηγαίνουν καλά;
Ακόμα και οι ανατολικές χώρες στην γειτονιά μας,  που πέρασαν ότι πέρασαν, πηγαίνουν καλά τώρα.
ΟΚ , παντού υπάρχουν θέματα και προβλήματα.  Ιδανική κοινωνία δεν υπάρχει και δεν θα υπάρξει ποτέ. Υπάρχει όμως ιδανικός άνθρωπος ;;;;
Εμείς, εδώ και χρόνια,  βάζουμε φόρους γιατί είναι πολύ πιο εύκολο από το νοικοκυριό (που κοστίζει ψήφους). 


Παυλίνα δεν τα ξέρεις καλά τα πράγματα! Όλοι μας ζηλεύουν και μας μισούν, επειδή είμαστε πιο όμορφοι και πιο έξυπνοι και για όλα φταίνε οι άλλοι!!!!

Η truth λίγο πιο πάνω ισχυρίζεται ότι για όλα της φταίνε οι μόνιμοι και συμφώνησε και ο φίλτατος fufutos.
Οι μόνιμοι φταίνε λοιπόν που είσαστε αδιόριστοι και τα κενά στην παιδεία είναι χιλιάδες. Προτιμούν ίσως οι μόνιμοι να τους αυξηθεί το ωράριο παρά να γίνουν προσλήψεις.
Οι μόνιμοι φταίνε που παίρνει παράταση το θέμα της πιστοποίησης. Φαίνεται ότι ΟΛΟΙ οι πολυπροσοντούχοι μη μόνιμοι έτρεξαν κατά χιλιάδες να πιστοποιηθούν και αγωνίστηκαν για την καθιέρωση της πιστοποίησης.
Οι μόνιμοι μάλλον θα συντάξανε και την ανακοίνωση που έβγαλαν οι ωρομίσθιοι ΣΔΕ καθώς και άλλες αντιδράσεις που προέκυψαν.
Μόνο που δεν λένε γιατί οι μόνιμοι δεν κατήργησαν και τη μεγάλη μοριοδότηση των ανέργων. Τους συμφαίρει και αυτό? Αφού κατήργησαν την πιστοποίηση γιατί δεν κατήργησαν και αυτό?

Μπορεί να πει κάποιος ότι ο μέσος μόνιμος είναι συμφεροντολόγος και παρτάκιας. Δεκτό. Έτσι είναι. Είναι το ίδιο συμφεροντολόγος και παρτάκιας με τον μέσο αναπληρωτή/ωρομίσθιο. Ή μήπως εκεί υπάρχει αλτρουισμός?
Αλλά αν τα ρίχνουμε όλα στους μόνιμους, χάνουμε τον πραγματικό υπεύθυνο, που είναι άλλος.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 01, 2015, 04:06:17 μμ από niteulf »

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2473 στις: Νοέμβριος 01, 2015, 04:13:47 μμ »
Παυλίνα δεν τα ξέρεις καλά τα πράγματα! Όλοι μας ζηλεύουν και μας μισούν, επειδή είμαστε πιο όμορφοι και πιο έξυπνοι και για όλα φταίνε οι άλλοι!!!!

Η truth λίγο πιο πάνω ισχυρίζεται ότι για όλα της φταίνε οι μόνιμοι και συμφώνησε και ο φίλτατος fufutos.
Οι μόνιμοι φταίνε λοιπόν που είσαστε αδιόριστοι και τα κενά στην παιδεία είναι χιλιάδες. Προτιμούν ίσως οι μόνιμοι να τους αυξηθεί το ωράριο παρά να γίνουν προσλήψεις.
Οι μόνιμοι φταίνε που παίρνει παράταση το θέμα της πιστοποίησης. Φαίνεται ότι ΟΛΟΙ οι πολυπροσοντούχοι μη μόνιμοι έτρεξαν κατά χιλιάδες να πιστοποιηθούν και αγωνίστηκαν για την καθιέρωση της πιστοποίησης.
Οι μόνιμοι μάλλον θα συντάξανε και την ανακοίνωση που έβγαλαν οι ωρομίσθιοι ΣΔΕ καθώς και άλλες αντιδράσεις που προέκυψαν.
Μόνο που δεν λένε γιατί οι μόνιμοι δεν κατήργησαν και τη μεγάλη μοριοδότηση των ανέργων. Τους συμφαίρει και αυτό? Αφού κατήργησαν την πιστοποίηση γιατί δεν κατήργησαν και αυτό?

Μπορεί να πει κάποιος ότι ο μέσος μόνιμος είναι συμφεροντολόγος και παρτάκιας. Δεκτό. Έτσι είναι. Είναι το ίδιο συμφεροντολόγος και παρτάκιας με τον μέσο αναπληρωτή/ωρομίσθιο. Ή μήπως εκεί υπάρχει αλτρουισμός?
Αλλά αν τα ρίχνουμε όλα στους μόνιμους, χάνουμε τον πραγματικό υπεύθυνο, που είναι άλλος.

Εγώ δεν είπα ότι φταίνε οι μόνιμοι. Αλλά μην κοροιδευόμαστε όλα είναι υπέρ τους και λογικό γιατί μόνιμοι αποσπασμένοι αποφασίζουν. Μην διαστρεβλώνουμε αυτά που λέμε. Είναι άδικο για το ίδιο πράγμα να υπάρχουν δυο μέτρα και δυο σταθμά. Ιδια δουλειά κάνουμε κι οι ωρομίσθιοι ειναι 1. ανασφάλιστοι 2. απλήρωτοι 3. με τα τριπλά προσόντα και τα ακούμε κι από πάνω. Εννοείται θα υπάρχει δυσαρέσκεια!
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 01, 2015, 04:16:47 μμ από Foufoutos »
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2474 στις: Νοέμβριος 01, 2015, 06:51:57 μμ »
Εγώ δεν είπα ότι φταίνε οι μόνιμοι. Αλλά μην κοροιδευόμαστε όλα είναι υπέρ τους και λογικό γιατί μόνιμοι αποσπασμένοι αποφασίζουν. Μην διαστρεβλώνουμε αυτά που λέμε. Είναι άδικο για το ίδιο πράγμα να υπάρχουν δυο μέτρα και δυο σταθμά. Ιδια δουλειά κάνουμε κι οι ωρομίσθιοι ειναι 1. ανασφάλιστοι 2. απλήρωτοι 3. με τα τριπλά προσόντα και τα ακούμε κι από πάνω. Εννοείται θα υπάρχει δυσαρέσκεια!

Μην μου λες ότι σε διαστρεβλώνω.
Είπες "Μη τα βάζουμε σε κόπο τα παιδιά...Δίκιο έχεις Truth-πώς θα ζήσουν με ένα μισθό μειωμένο.", όπου το μηνυμα της truth έλεγε ακριβώς αυτό. Ότι για όλα φταίνε οι μόνιμοι.
Άρα μην λες ότι σε διαστρέβλωσα. Είπα ότι συμφώνησες μαζί της και ακριβώς αυτό έκανες. Καμία διαστρέβλωση δεν υπήρξε.

Για το αν είσαστε ανασφάλιστοι και απλήρωτοι προφανώς δεν φταίνει οι μόνιμοι.
Ούτε για το ότι έγιναν έτσι τα πράγματα που και η "κουτσή μαρία" έχει μεταπτυχιακό, 37 πιστοποιήσεις και είναι υποψήφια διδάκτωρ. Και χιλιάδες μόνιμοι κάνουν μεταπτυχιακά πλέον γιατί μπήκαν σε αυτό το παιχνιδάκι της ανασφάλειας και ότι πρέπει να ξοδέψω σε χρόνο και χρήμα για να ισχυροποιήσω τη θέση μου.
Άρα τι θα πει "εννοείται θα υπάρχει δυσαρέσκεια"? Δυσαρέσκεια να υπάρχει, αλλά προς τη σωστή κατεύθυνση.

Όταν όμως λες ότι τα ακούτε τι εννοείς? Από ποιους τα ακούτε?

Αυτό το παραμυθάκι μόνιμοι vs αδιόριστοι, μπορείτε να το συνεχίσετε αν θέλετε, αλλά δεν νομίζω ότι βοηθάει.
Νέους εμφιλίους ανοίγει και τίποτα παραπάνω.
Στα ίδια σχολεία δουλεύουμε, τα ίδια προβλήματα έχουμε, τα ίδια "κουσούρια" έχουμε.
Και όταν λέω "κουσούρια" εννοώ ότι και οι μόνιμοι και οι ωροσμίθιοι σκέφτονται, ατομικά ο καθένας, κατά 99% μόνο τον πισινό τους. Εσείς έχετε το πρόβλημα ότι είσαστε αδιόριστοι αλλά γι αυτό πρέπει να τα βάλετε με τους πραγματικούς υπεύθυνους.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 01, 2015, 06:57:38 μμ από niteulf »

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2475 στις: Νοέμβριος 01, 2015, 06:59:41 μμ »
Μην μου λες ότι σε διαστρεβλώνω.
Είπες "Μη τα βάζουμε σε κόπο τα παιδιά...Δίκιο έχεις Truth-πώς θα ζήσουν με ένα μισθό μειωμένο.", όπου το μηνυμα της truth έλεγε ακριβώς αυτό. Ότι για όλα φταίνε οι μόνιμοι.
Άρα μην λες ότι σε διαστρέβλωσα. Είπα ότι συμφώνησες μαζί της και ακριβώς αυτό έκανες. Καμία διαστρέβλωση δεν υπήρξε.

Για το αν είσαστε ανασφάλιστοι και απλήρωτοι προφανώς δεν φταίνει οι μόνιμοι.
Ούτε για το ότι έγιναν έτσι τα πράγματα που και η "κουτσή μαρία" έχει μεταπτυχιακό, 37 πιστοποιήσεις και είναι υποψήφια διδάκτωρ. Και χιλιάδες μόνιμοι κάνουν μεταπτυχιακά πλέον γιατί μπήκαν σε αυτό το παιχνιδάκι της ανασφάλειας και ότι πρέπει να ξοδέψω σε χρόνο και χρήμα για να ισχυροποιήσω τη θέση μου.
Άρα τι θα πει "εννοείται θα υπάρχει δυσαρέσκεια"? Δυσαρέσκεια να υπάρχει, αλλά προς τη σωστή κατεύθυνση.

Όταν όμως λες ότι τα ακούτε τι εννοείς? Από ποιους τα ακούτε?

Αυτό το παραμυθάκι μόνιμοι vs αδιόριστοι, μπορείτε να το συνεχίσετε αν θέλετε, αλλά δεν νομίζω ότι βοηθάει.
Νέους εμφιλίους ανοίγει και τίποτα παραπάνω.
Στα ίδια σχολεία δουλεύουμε, τα ίδια προβλήματα έχουμε, τα ίδια "κουσούρια" έχουμε.
Και όταν λέω "κουσούρια" εννοώ ότι και οι μόνιμοι και οι ωροσμίθιοι σκέφτονται, ατομικά ο καθένας, κατά 99% μόνο τον πισινό τους. Εσείς έχετε το πρόβλημα ότι είσαστε αδιόριστοι αλλά γι αυτό πρέπει να τα βάλετε με τους πραγματικούς υπεύθυνους.

Νομίζω είναι κατανοητό τι λέω -μη λέμε τα ίδια. Τα έχουμε ξαναπει. Γι αυτο λέω ότι δεν είπα πως φταίνε οι μόνιμοι. Ισως δεν το διατυπώνω καλά από τα νεύρα μου.
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος theo1985

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2476 στις: Νοέμβριος 04, 2015, 10:46:01 πμ »
Αλήθεια είμαι περίεργος, έχει ξεκινήσει πουθενά στην Ελλάδα καποιο τμήμα ΚΔΒΜ; Ο Φεβρουάριος που τελειώνει το πρόγραμμα πλησιάζει....Βγάζω και τα Χριστούγεννα που δεν γίνονται μαθήματα...Μάλλον τον Γενάρη αν θα κάνει από κανένα τμήμα ο καθένας μας.

Αποσυνδεδεμένος Truth

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατεχόμενη Ελλάδα
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2477 στις: Νοέμβριος 04, 2015, 11:05:07 πμ »
Μην μου λες ότι σε διαστρεβλώνω.
Είπες "Μη τα βάζουμε σε κόπο τα παιδιά...Δίκιο έχεις Truth-πώς θα ζήσουν με ένα μισθό μειωμένο.", όπου το μηνυμα της truth έλεγε ακριβώς αυτό. Ότι για όλα φταίνε οι μόνιμοι.
Άρα μην λες ότι σε διαστρέβλωσα. Είπα ότι συμφώνησες μαζί της και ακριβώς αυτό έκανες. Καμία διαστρέβλωση δεν υπήρξε.

Για το αν είσαστε ανασφάλιστοι και απλήρωτοι προφανώς δεν φταίνει οι μόνιμοι.
Ούτε για το ότι έγιναν έτσι τα πράγματα που και η "κουτσή μαρία" έχει μεταπτυχιακό, 37 πιστοποιήσεις και είναι υποψήφια διδάκτωρ. Και χιλιάδες μόνιμοι κάνουν μεταπτυχιακά πλέον γιατί μπήκαν σε αυτό το παιχνιδάκι της ανασφάλειας και ότι πρέπει να ξοδέψω σε χρόνο και χρήμα για να ισχυροποιήσω τη θέση μου.
Άρα τι θα πει "εννοείται θα υπάρχει δυσαρέσκεια"? Δυσαρέσκεια να υπάρχει, αλλά προς τη σωστή κατεύθυνση.

Όταν όμως λες ότι τα ακούτε τι εννοείς? Από ποιους τα ακούτε?


Αυτό το παραμυθάκι μόνιμοι vs αδιόριστοι, μπορείτε να το συνεχίσετε αν θέλετε, αλλά δεν νομίζω ότι βοηθάει.
Νέους εμφιλίους ανοίγει και τίποτα παραπάνω.
Στα ίδια σχολεία δουλεύουμε, τα ίδια προβλήματα έχουμε, τα ίδια "κουσούρια" έχουμε.
Και όταν λέω "κουσούρια" εννοώ ότι και οι μόνιμοι και οι ωροσμίθιοι σκέφτονται, ατομικά ο καθένας, κατά 99% μόνο τον πισινό τους. Εσείς έχετε το πρόβλημα ότι είσαστε αδιόριστοι αλλά γι αυτό πρέπει να τα βάλετε με τους πραγματικούς υπεύθυνους.
Η Truth, να σε διορθώσω, δεν είπε ότι φταίνε οι μόνιμοι αλλά το σύστημα που ευνοεί τους μόνιμους. Αλλά...τώρα που το λες, ναι, μπορεί να έβαλαν το χεράκι τους, γιατί όχι; Γιατί... εσύ μπορεί να επικαλείσαι την τρέχουσα ανασφάλεια, αλλά και πριν τις εξαιρετικά άσχημες συνθήκες της κρίσης, όταν ακόμη οι μισθοί σας δεν είχαν υποστεί μειώσεις, οι μόνιμοι τα εξτραδάκια τα κυνηγούσαν και πάλι. Ή είναι ψέμα ότι τα παλιά ΚΕΕ επίσης απασχολούσαν μόνιμους; Οι αδιόριστοι τρέχαμε ως ωρομίσθιοι των 300 € χωρίς τα προνόμια των μονίμων (όπως πλήρη ασφάλιση και πληρωμή στις αργίες) και θέλαμε και 2η και 3η απασχόληση να συμπληρώσουμε κανονικά μισθό και χάναμε θέσεις επειδή μόνιμοι με μισθό άνω των 1200 € ήθελαν έξτρα εισόδημα... Και τώρα στην κρίση που οι αδιόριστοι δεν κατέχουμε ούτε καν θέση ωρομίσθιου, είμαστε δηλαδή με μηδενικό εισόδημα, έχουμε ανάγκη περισσότερο από ποτέ τις όποιες θέσεις είτε στα ινεδιβιμ είτε αλλού και βλέπουμε εκεί να μας παίρνουν τις θέσεις οι μόνιμοι. Αλλά το "τα βάζω με τους μόνιμους" πού το είδες; Οι επιστολές διαμαρτυρίας στέλνονται σε όσους παίρνουν αποφάσεις.
The tigers have found me and I do not care.

(Bukowski)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159813
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 480
Σύνολο: 490

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.14 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.