*

Αποστολέας Θέμα: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές  (Αναγνώστηκε 750819 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2590 στις: Δεκέμβριος 19, 2015, 10:05:26 πμ »
"όσα δεν πιάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια"
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:55:33 »

Αποσυνδεδεμένος domenica2

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 127
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 34
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2591 στις: Δεκέμβριος 19, 2015, 07:28:29 μμ »
Παιδιά έλεος, το topic είναι για να ενημερωνόμαστε.
... and justice for all...

Αποσυνδεδεμένος niina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 344
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ86 (ΠΕ 20)
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2592 στις: Δεκέμβριος 19, 2015, 08:29:19 μμ »
Δεν μπορώ να καταλάβω για τι αντιπαραβολή μιλάς και τι είδους αντιπαραβολή υπάρχει.
Αντιπαραβολή ανάμεσα σε ποιους?

Κατ' αρχήν πρέπει να μάθουμε να διαβάζουμε τι γράφει ο άλλος και όχι να καταλαβαίνουμε αυτά που θέλουμε να καταλάβουμε ανάλογα με τον πόνο μας.

Είπα εγώ ότι οι αναπληρωτές έχουν τα ίδια δικαιώματα με τους μόνιμους στις διάφορες διαδικασίες  (αναφερόμενος και στην άδεια του ΚΔΒΜ) και με την κλασική ελαφρότητα του forum ανακυρήχθηκε σε αντιπαραβολή μόνιμοι vs αναπληρωτές.
Ελαφρότητα σε όλο της το μεγαλείο. Επιπέδου δημοτικού και βάλε.

Και τι σε κάνει να πιστεύεις ότι δεν έχουν δουλέψει οι μόνιμοι ως αναπληρωτές και ωρομίσθιοι και ζητάς να πάνε να δουλέψουν για ένα μήνα?

Πρέπει να είμαστε ο μοναδικός κλάδος που βάλλουμε τον ίδιο μας τον εαυτό. Λένε στα καφενεία για τους τεμπέληδες καθηγητές που πληρώνονται τα καλοκαίρια και τα λέμε και μεις για συναδέλφους. Απλά τραγικοί.
? ? ? ? τι γραφεις? ? ?  μαλλον εσυ δεν καταλαβες σε ποιον απαντουσε το μηνυμα.... ποιος σου ειπε οτι αναφέρομαι σε αντιπαραβολη μονιμων - αναπληρωτων? ? ?
το μηνυμα μου απευθυνόταν στην γελοιοτητα των ακρογιαλιών και οχι σε αυτο που φανταστηκες.......
γι αυτο και το επιχειρημα μ περι ενος μηνα αναπληρωτη για να δουν ορισμενοι που σχολιαζουν στα καφενεια τι πάει να πει να αφηνεις οικογενεια, σπιτι παιδια και μεσα σε 2 μερες να κανεις ολοκληρη μετακομιση απο το ενα ακρο της Ελλαδος στο αλλο... πως ειναι να εισαι αποκλεισμένος σε νησι να έχει 9 μποφορ και να περνας απο το ενα νησι στο αλλο με "πειρατικα" σαν παντοφλες...
τωρα αν εχουμε δικαιωμα να κανουμε μαθηματα και σε αλλες δομες ... ο νομος μας δινει το δικαιωμα των 10 ωρων ... και φυσικα οι αναπληρωτες δεν βρισκονται στην ιδια μοιρα με τους μονιμους που σημερα εχουν δουλεια αυριο όχι....
ελπιζω αυτη την φορα να εγινα κατανοητη....
και ζητω και εγω συγγνωμη που το συγκεκριμενο θεμα πηρε αλλη τροπή !!

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2593 στις: Δεκέμβριος 19, 2015, 09:16:11 μμ »
? ? ? ? τι γραφεις? ? ?  μαλλον εσυ δεν καταλαβες σε ποιον απαντουσε το μηνυμα.... ποιος σου ειπε οτι αναφέρομαι σε αντιπαραβολη μονιμων - αναπληρωτων? ? ?
το μηνυμα μου απευθυνόταν στην γελοιοτητα των ακρογιαλιών και οχι σε αυτο που φανταστηκες.......
γι αυτο και το επιχειρημα μ περι ενος μηνα αναπληρωτη για να δουν ορισμενοι που σχολιαζουν στα καφενεια τι πάει να πει να αφηνεις οικογενεια, σπιτι παιδια και μεσα σε 2 μερες να κανεις ολοκληρη μετακομιση απο το ενα ακρο της Ελλαδος στο αλλο... πως ειναι να εισαι αποκλεισμένος σε νησι να έχει 9 μποφορ και να περνας απο το ενα νησι στο αλλο με "πειρατικα" σαν παντοφλες...
τωρα αν εχουμε δικαιωμα να κανουμε μαθηματα και σε αλλες δομες ... ο νομος μας δινει το δικαιωμα των 10 ωρων ... και φυσικα οι αναπληρωτες δεν βρισκονται στην ιδια μοιρα με τους μονιμους που σημερα εχουν δουλεια αυριο όχι....
ελπιζω αυτη την φορα να εγινα κατανοητη....
και ζητω και εγω συγγνωμη που το συγκεκριμενο θεμα πηρε αλλη τροπή !!

Προφανώς έγινε παρανόηση. Σου ζητώ συγγνώμη.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:55:33 »

Αποσυνδεδεμένος csemis10

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 332
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2594 στις: Δεκέμβριος 23, 2015, 09:41:00 πμ »
Πληρώθηκα Σήμερα για πρόγραμμα Μαΐου - Ιουνίου 15 με ΑΕΔ.

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2595 στις: Δεκέμβριος 23, 2015, 02:32:29 μμ »
Οι αναπληρωτές έχουν ακριβώς τα ίδια προνόμια με τους μόνιμους. Ακριβώς όμως!!!

Κατά μία άποψη, ας μην δουλέψουν στα δια βίου, ούτε οι αναπληρωτές, ούτε οι μόνιμοι.
Ας δουλέψει κανένας που δεν έχει δουλειά.
Αν και, αφόσον γίνεται νόμιμα στα επιτρεπτά όρια, γιατί να μην το κάνουν?
Ρε παιδιά πως να δουλέψουν αυτοί που δεν έχουν δουλεια; Αφου αν δεν έχεις δουλειά, δεν έχεις ένσημα και αν δεν έχεις ένσημα δε μπορεις πια να δουλέψεις στα ΚΔΒΜ. Λάθος τα λέω;

Αποσυνδεδεμένος Truth

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατεχόμενη Ελλάδα
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2596 στις: Δεκέμβριος 23, 2015, 02:39:21 μμ »
Ρε παιδιά πως να δουλέψουν αυτοί που δεν έχουν δουλεια; Αφου αν δεν έχεις δουλειά, δεν έχεις ένσημα και αν δεν έχεις ένσημα δε μπορεις πια να δουλέψεις στα ΚΔΒΜ. Λάθος τα λέω;
Και το ότι στους πίνακες κατάταξης και άντλησης εκπαιδευτών μοριοδοτείται, μεταξύ άλλων, η ανεργία πού το πας;
The tigers have found me and I do not care.

(Bukowski)

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2597 στις: Δεκέμβριος 23, 2015, 06:23:59 μμ »
Ρε παιδιά πως να δουλέψουν αυτοί που δεν έχουν δουλεια; Αφου αν δεν έχεις δουλειά, δεν έχεις ένσημα και αν δεν έχεις ένσημα δε μπορεις πια να δουλέψεις στα ΚΔΒΜ. Λάθος τα λέω;

Καλά τα λες.

Αποσυνδεδεμένος dpa2006

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1377
  • Φύλο: ’ντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2598 στις: Δεκέμβριος 23, 2015, 06:33:42 μμ »
Ρε παιδιά πως να δουλέψουν αυτοί που δεν έχουν δουλεια; Αφου αν δεν έχεις δουλειά, δεν έχεις ένσημα και αν δεν έχεις ένσημα δε μπορεις πια να δουλέψεις στα ΚΔΒΜ. Λάθος τα λέω;

’ψογα!!!
καλύτερα δεν θα μπορούσες να το θέσεις!

Αποσυνδεδεμένος taekmaria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 417
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ03..Το πιο τέλειο, είναι να μν είσαι τέλειος...
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2599 στις: Δεκέμβριος 24, 2015, 06:06:15 μμ »
Συγκέντρωση υπογραφών

Στην παρακάτω διεύθυνση:

https://www.change.org/p/%CF%85%CF%80%CE...m=copylink

μπορείτε να βρείτε τη σελίδα μας, με τίτλο 'ΟΧΙ ΣΤΟ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΤΩΝ ΚΕΝΤΡΩΝ ΔΙΑ ΒΙΟΥ

ΜΑΘΗΣΗΣ'  για τη συλλογή υπογραφών. Μέσα από αυτή σας δίνεται μία σειρά από

 1. Να υπογράψετε, δίνοντας όνομα, επώνυμο και e-mail

2. Να την προωθήσετε στα social media (facebook και twitter)

3. Να προσκαλέσετε φίλους

3. Να αντιγράψετε το παραπάνω link σε άλλες ιστοσελίδες και social media

4. Να ενημερώσετε εκπαιδευόμενους και εκπαιδευτές, μέσα από e-mail

Παρακαλούμε όλα τα μέλη του συλλόγου και όλους τους συναδέλφους να την προωθήσουν

με κάθε δυνατό τρόπο.

για την ΔΕ της ΠΕΣΕΕ,
Τα απίθανα είναι πιθανά, τα πιθανά είναι απίθανα... ;)

Αποσυνδεδεμένος Truth

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατεχόμενη Ελλάδα
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2600 στις: Δεκέμβριος 24, 2015, 07:29:07 μμ »
Συγκέντρωση υπογραφών

Στην παρακάτω διεύθυνση:

https://www.change.org/p/%CF%85%CF%80%CE...m=copylink

μπορείτε να βρείτε τη σελίδα μας, με τίτλο 'ΟΧΙ ΣΤΟ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΤΩΝ ΚΕΝΤΡΩΝ ΔΙΑ ΒΙΟΥ

ΜΑΘΗΣΗΣ'  για τη συλλογή υπογραφών. Μέσα από αυτή σας δίνεται μία σειρά από

 1. Να υπογράψετε, δίνοντας όνομα, επώνυμο και e-mail

2. Να την προωθήσετε στα social media (facebook και twitter)

3. Να προσκαλέσετε φίλους

3. Να αντιγράψετε το παραπάνω link σε άλλες ιστοσελίδες και social media

4. Να ενημερώσετε εκπαιδευόμενους και εκπαιδευτές, μέσα από e-mail

Παρακαλούμε όλα τα μέλη του συλλόγου και όλους τους συναδέλφους να την προωθήσουν

με κάθε δυνατό τρόπο.

για την ΔΕ της ΠΕΣΕΕ,
Με όλο το σεβασμό,
1. τι είναι αυτή η ΠΕΣΕΕ; Γιατί δε τη γνώριζα πριν; Πρωτοδούλεψα στα ΚΕΕ το 2008. Το εμαιλ μου, όπως όλων, η υπηρεσία το είχε και μάλιστα μου έστελνε (και συνεχίζει να στέλνει) εμαιλ που αφορούσαν κοινό, με αντιμετώπισαν δηλαδή ως κοινό, ενώ το εμαιλ δόθηκε γιατί οι καψεροί δουλειά θέλαμε να βρούμε. Πώς δε μας ενημέρωσαν ποτέ για την ΠΕΣΕΕ;

2. είμαι εξοργισμένη με το θέμα της εκπαίδευσης ενηλίκων γιατί και επιμορφωμένοι είμαστε και πιστοποίηση έχουμε και όμως δουλέψαμε και υπό καθεστώς υποαπασχόλησης και ΑΝΑΣΦΑΛΙΣΤΟΙ. Όταν έκανα τις επιμορφώσεις μου, περίμενα να γίνουν μόνιμες δομές και να έχουμε μόνιμη δουλειά κι αντ'αυτο'υ 1-2 τμήματα το χρόνο και αυτό ανασφάλιστοι,

3. δε φτάνει που δουλέψαμε ανασφάλιστοι, όταν άρχισαν να πυκνώνουν οι διαμαρτυρίες, απλά αποφασίστηκε να προσλαμβάνονται ως εκπαιδευτές ενηλίκων μόνο όσοι κόβουν μπλοκάκι ή όσοι απασχολούνται αλλού με πλήρη ασφάλιση. Τι κι αν μοριοδοτηθήκαμε για την ανεργία μας; Τι κι αν υποτίθεται στην εκπαίδευση ενηλίκων θα προσλαμβάνονταν μόνο όσοι είχαν εξειδικευμένη κατάρτιση; Και αλήθεια απ'όσους θα πάρουν τώρα (αν πάρουν) ελέγχουν αν έχουν σχετική κατάρτιση;

Εν κατακλείδι, έδωσα πολλά από τον εαυτό μου, η εκπαίδευση ενηλίκων, ενώ έχει θεωρίες ιδεατές, στην πράξη για τους εκπαιδευτές ενηλίκων (τουλάχιστον τους αδιόριστους και άνεργους) δεν έκανε ΤΙΠΟΤΑ. Γιατί τώρα να ενδιαφερθούμε να συνεχιστούν τα ΚΔΒΜ;

Τα λέω αυτά φυσικά με "στόχο" όχι την ταεκμαρια αλλά το σύστημα. Και χωρίς καθόλου τύψεις. Από σεβασμό και λύπη για τον κόπο μου, την απελπισία  και την ταλαιπωρία μου και μόνο.
The tigers have found me and I do not care.

(Bukowski)

Αποσυνδεδεμένος taekmaria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 417
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ03..Το πιο τέλειο, είναι να μν είσαι τέλειος...
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2601 στις: Δεκέμβριος 25, 2015, 08:38:22 πμ »
Με όλο το σεβασμό,
1. τι είναι αυτή η ΠΕΣΕΕ; Γιατί δε τη γνώριζα πριν; Πρωτοδούλεψα στα ΚΕΕ το 2008. Το εμαιλ μου, όπως όλων, η υπηρεσία το είχε και μάλιστα μου έστελνε (και συνεχίζει να στέλνει) εμαιλ που αφορούσαν κοινό, με αντιμετώπισαν δηλαδή ως κοινό, ενώ το εμαιλ δόθηκε γιατί οι καψεροί δουλειά θέλαμε να βρούμε. Πώς δε μας ενημέρωσαν ποτέ για την ΠΕΣΕΕ;

2. είμαι εξοργισμένη με το θέμα της εκπαίδευσης ενηλίκων γιατί και επιμορφωμένοι είμαστε και πιστοποίηση έχουμε και όμως δουλέψαμε και υπό καθεστώς υποαπασχόλησης και ΑΝΑΣΦΑΛΙΣΤΟΙ. Όταν έκανα τις επιμορφώσεις μου, περίμενα να γίνουν μόνιμες δομές και να έχουμε μόνιμη δουλειά κι αντ'αυτο'υ 1-2 τμήματα το χρόνο και αυτό ανασφάλιστοι,

3. δε φτάνει που δουλέψαμε ανασφάλιστοι, όταν άρχισαν να πυκνώνουν οι διαμαρτυρίες, απλά αποφασίστηκε να προσλαμβάνονται ως εκπαιδευτές ενηλίκων μόνο όσοι κόβουν μπλοκάκι ή όσοι απασχολούνται αλλού με πλήρη ασφάλιση. Τι κι αν μοριοδοτηθήκαμε για την ανεργία μας; Τι κι αν υποτίθεται στην εκπαίδευση ενηλίκων θα προσλαμβάνονταν μόνο όσοι είχαν εξειδικευμένη κατάρτιση; Και αλήθεια απ'όσους θα πάρουν τώρα (αν πάρουν) ελέγχουν αν έχουν σχετική κατάρτιση;

Εν κατακλείδι, έδωσα πολλά από τον εαυτό μου, η εκπαίδευση ενηλίκων, ενώ έχει θεωρίες ιδεατές, στην πράξη για τους εκπαιδευτές ενηλίκων (τουλάχιστον τους αδιόριστους και άνεργους) δεν έκανε ΤΙΠΟΤΑ. Γιατί τώρα να ενδιαφερθούμε να συνεχιστούν τα ΚΔΒΜ;

Τα λέω αυτά φυσικά με "στόχο" όχι την ταεκμαρια αλλά το σύστημα. Και χωρίς καθόλου τύψεις. Από σεβασμό και λύπη για τον κόπο μου, την απελπισία  και την ταλαιπωρία μου και μόνο.
Καλημέρα και Χρόνια Πολλά  8),
η ΠΕΣΕΕ είναι η Πανελλήνια Ένωση Στελεχών Εκπαίδευσης Ενηλίκων, ουσιαστικά είναι ο σύλλογος που έχει ιδρυθεί από τα στελέχη των ΚΔΒΜ, τα οποία προσπάθησαν να μην περάσει, αν και πέρασε, το να είναι από πριν ασφαλισμένοι πλήρως οι εκπαιδευτές των ΚΔΒΜ. Το να υπάρχει πικρία για το υπάρχον καθεστώς απασχόλησης στα ΚΔΒΜ είναι απολύτως λογικό, απλά είναι κάτι που πέρασε από τα κεντρικά του ΙΝΕΔΙΒΙΜ και όχι από τα άτομα που στελεχώνουν τα ΚΔΒΜ. Χωρίς εκπαιδευτές δεν υπάρχουν ΚΔΒΜ, εκ των πραγμάτων. Σκεφτείτε πόσοι ήταν οι διαθέσιμοι εκπαιδευτές που πληρούσαν τις προϋποθέσεις, ελάχιστοι εως και καθόλου σε κάποιες ειδικότητες. Το να στηρίξει κανείς τη συνέχιση των ΚΔΒΜ, δεν στηρίζει το υπάρχον καθεστώς, εννοώ το να προσλαμβάνονται εκπαιδευτές που έχουν ήδη ασφάλιση. Αυτό πιστεύω ότι θα αλλάξει και ότι θα έχει τη λογική των ΙΕΚ και των ΣΔΕ, δηλαδή ασφάλιση ΙΚΑ, από τον φορέα.
Τα απίθανα είναι πιθανά, τα πιθανά είναι απίθανα... ;)

Αποσυνδεδεμένος Truth

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατεχόμενη Ελλάδα
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2602 στις: Δεκέμβριος 25, 2015, 09:50:27 πμ »
Επίσης Μαρία και σ'ευχαριστώ για την απάντηση αλλά και την κατανόηση!
The tigers have found me and I do not care.

(Bukowski)

Αποσυνδεδεμένος abla

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 227
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2603 στις: Δεκέμβριος 31, 2015, 07:05:01 μμ »
Πληρώθηκε κανένας για ώρες Μάρτη- Απρίλη;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159882
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 509
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 403
Σύνολο: 410

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.126 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.