*

Αποστολέας Θέμα: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές  (Αναγνώστηκε 747052 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bloodymary195

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 317
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2884 στις: Ιούνιος 17, 2020, 05:24:19 μμ »
Καλησπέρα σε όλους! Την προϋπηρεσία σε φροντιστήριο τη βάζουμε στην επαγγελματική εμπειρία, έτσι δεν είναι; Ή δεν τη βάζουμε καθόλου;

Βάσει αυτού που γράφει η προκήρυξη στην σελίδα 17 πάνω-πάνω μάλλον δεν μετράει καθόλου. Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια, κρίνω απλώς από το τι διαβάζω.

" Η διδακτική εμπειρία σε δομές εκτός ΓΓΕΕΚ & ΔΒΜ (πχ εμπειρία σε φροντιστήρια ξένων γλωσσών, μέσης εκπαίδευσης, κέντρα εκμάθησης πληροφορικής, ΙΕΚ ΟΑΕΔ, ΙΕΚ ΕΚΑΒ, ΚΕΚ, ΣΙΒΙΤΑΝΙΔΕΙΟΣ, ενδοεπιχειρησιακά προγράμματα, επαγγελματικούς συλλόγους, φορείς επιμελητήρια, νοσοκομεία και άλλα)  δεν μοριοδοτείται ως διδακτική ούτε και ως επαγγελματική. (σύμφωνα με το από 6/3/2020 έγγραφο ηλεκτρονικής αλληλογραφίας της Γ.Γ.Ε.Ε.Κ.Δ.Β.Μ) "
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 17, 2020, 05:25:53 μμ από bloodymary195 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:53:44 »

Αποσυνδεδεμένος amalitsa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2885 στις: Ιούνιος 17, 2020, 08:11:11 μμ »
Ευχαριστώ, δεν το είχα προσέξει!

Αποσυνδεδεμένος chrisman

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2886 στις: Ιούλιος 02, 2020, 11:16:48 πμ »
Θυμάμαι σε παλιότερες προκυρήξεις ΚΔΒΜ ζητείτο και φωτοτυπία ταυτότητας. Δε χρειάζεται σε αυτήν ή να το έχουν παραλήψει;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 02, 2020, 01:45:11 μμ από chrisman »

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2830
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2887 στις: Ιούλιος 02, 2020, 02:39:53 μμ »
Καλησπέρα σε όλους! Την προϋπηρεσία σε φροντιστήριο τη βάζουμε στην επαγγελματική εμπειρία, έτσι δεν είναι; Ή δεν τη βάζουμε καθόλου;

Δεν την βάζουμε καθόλου.Το γράφει στην  προκήρυξη.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:53:44 »

Αποσυνδεδεμένος VFR

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2888 στις: Ιούλιος 11, 2020, 03:51:19 μμ »
Μετά από 7 μήνες ανακοινώθηκαν τα αποτελέσματα για τις αιτήσεις θεραπείας για την προηγούμενη πρόσκληση εκπαιδευτών ΚΔΒΜ, αφού έχει τελειώσει η ακαδημαϊκή χρονιά και όπως ήταν αναμενόμενο σχεδόν όλες οι αιτήσεις θεραπείας έχουν απορριφθεί. Συγκεκριμένα η δική μου και πολλών άλλων απορρίφθηκε με αιτιολογία ΑΠΟΡΡΙΠΤΕΤΑΙ, ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΡΟΣΚΟΜΙΣΕΙ ΑΠΟΔΕΙΚΤΙΚΟ ΠΛΗΡΩΜΗΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΒΟΛΟΥ.
Ωστόσο έχω πληρώσει το eparavolo και υπάρχει στη λίστα παραβόλων taxisnet στο λογαριασμό μου. Υπάρχει κάποιος με αντίστοιχη περίπτωση;
 

Αποσυνδεδεμένος yuki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2889 στις: Ιούλιος 13, 2020, 12:28:57 μμ »
Μετά από 7 μήνες ανακοινώθηκαν τα αποτελέσματα για τις αιτήσεις θεραπείας για την προηγούμενη πρόσκληση εκπαιδευτών ΚΔΒΜ, αφού έχει τελειώσει η ακαδημαϊκή χρονιά και όπως ήταν αναμενόμενο σχεδόν όλες οι αιτήσεις θεραπείας έχουν απορριφθεί. Συγκεκριμένα η δική μου και πολλών άλλων απορρίφθηκε με αιτιολογία ΑΠΟΡΡΙΠΤΕΤΑΙ, ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΡΟΣΚΟΜΙΣΕΙ ΑΠΟΔΕΙΚΤΙΚΟ ΠΛΗΡΩΜΗΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΒΟΛΟΥ.
Ωστόσο έχω πληρώσει το eparavolo και υπάρχει στη λίστα παραβόλων taxisnet στο λογαριασμό μου. Υπάρχει κάποιος με αντίστοιχη περίπτωση;

Επικοινώνησα και μου είπαν ότι έπρεπε να είχε σταλεί αποδεικτικό πληρωμής μαζί με το εκτυπωμένο e-παράβολο.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2830
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2890 στις: Ιούλιος 13, 2020, 11:48:26 μμ »
Η τότε προκήρυξη έγραφε:

"Κατά των ανωτέρω πινάκων επιτυχόντων  οι υποψήφιοι έχουν το δικαίωμα άσκησης Αίτησης Θεραπείας εντός 5 ημερών, η οποία θα συνοδεύεται υποχρεωτικά για το παραδεκτό της Αίτησης Θεραπείας με παράβολο υπέρ του Ελληνικού Δημοσίου αξίας 30,00 € (τριάντα ευρώ").

Άρα μαζί με την αίτηση έπρεπε να σταλεί και το παράβολο.

Αποσυνδεδεμένος yuki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2891 στις: Ιούλιος 14, 2020, 10:18:47 πμ »
Η τότε προκήρυξη έγραφε:

"Κατά των ανωτέρω πινάκων επιτυχόντων  οι υποψήφιοι έχουν το δικαίωμα άσκησης Αίτησης Θεραπείας εντός 5 ημερών, η οποία θα συνοδεύεται υποχρεωτικά για το παραδεκτό της Αίτησης Θεραπείας με παράβολο υπέρ του Ελληνικού Δημοσίου αξίας 30,00 € (τριάντα ευρώ").

Άρα μαζί με την αίτηση έπρεπε να σταλεί και το παράβολο.

Το παράβολο πληρώθηκε και στάλθηκε μαζί με την αίτηση. Δεν στάλθηκε το αποδεικτικό πληρωμής του (δηλαδή, όπως το καταλαβαίνω, σύνολο 3 έγγραφα στον φάκελο: αίτηση θεραπείας, εκτυπωμένο παράβολο, αποδεικτικό πληρωμής). Για το e-παράβολο, υποθέτω πως ο κόσμος υπέθεσε πως αρκούσε ο μοναδικός κωδικός αριθμός του παραβόλου ως αποδεικτικό της πληρωμής του, ειδικά όσοι θα το πλήρωσαν ηλεκτρονικά.

Εγώ προσωπικά ακολούθησα αυτή την οδηγία (https://www.minfin.gr/sychnes-eroteseis-gia-to-e-parabolo):

"Πως χρησιμοποιώ το e-παράβολο στον Φορέα για τον οποίο το έχω εκδώσει;
Αφού έχετε εκδώσει και πληρώσει το e-παράβολο, στη συνέχεια το καταθέτετε στον Φορέα. Γίνεται ταυτοποίηση του μοναδικού κωδικού αριθμού του παραβόλου και στη συνέχεια ο υπάλληλος του Φορέα δεσμεύει το e-παράβολο προς χρήση. Μερικοί Φορείς ζητούν την προσκόμιση της έντυπης εκτύπωσης του παραβόλου. "
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 14, 2020, 10:23:44 πμ από yuki »

Αποσυνδεδεμένος VFR

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2892 στις: Ιούλιος 20, 2020, 04:38:18 μμ »
Έχεις απόλυτο δίκιο. Και εγώ αυτή την οδηγία ακολούθησα και αυτό είναι και το αυτονόητο εφόσον πρόκειται για ηλεκτρονικό παράβολο. Σε άλλη περίπτωση, όπως στο παρελθόν, τα παράβολα θα ήταν με φωτοτυπία απόδειξης. Το αποτέλεσμα όλου αυτού είναι αυτή τη στιγμή να έχουμε πληρώσει 30 ευρώ τα οποία δεν αντιστοιχούν σε καμία χρήση. Έχουν χρεωθεί σε ένα παράβολο το οποίο δεν χρησιμοποίησε το ΙΝΕΔΙΒΙΜ όπως όφειλε αναζητώντας τον μοναδικό κωδικό παραβόλου ηλεκτρονικά. Άρα τα χρήματα ΠΡΕΠΕΙ να μας επιστραφούν. Τόσο απλά. Η όλη ιστορία με τους πίνακες ΚΔΒΜ ήταν ένα αστείο, στην αρχή ακύρωσαν σχεδόν όλες τις αιτήσεις, δεν γνωρίζω καν αν λειτούργησαν τελικά κάπου τα ΚΔΒΜ και μετά από 7 μήνες απέρριψαν χωρίς έλεγχο ικανό αριθμό αιτήσεων θεραπείας λόγω υποτιθέμενης έλλειψης παραβόλου. Θα πρέπει όλοι όσοι είμαστε σε αντίστοιχη θέση να απαιτήσουμε απλά επιστροφή χρημάτων. 

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2830
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2893 στις: Ιούλιος 20, 2020, 04:43:53 μμ »
Το παράβολο πληρώθηκε και στάλθηκε μαζί με την αίτηση. Δεν στάλθηκε το αποδεικτικό πληρωμής του (δηλαδή, όπως το καταλαβαίνω, σύνολο 3 έγγραφα στον φάκελο: αίτηση θεραπείας, εκτυπωμένο παράβολο, αποδεικτικό πληρωμής). Για το e-παράβολο, υποθέτω πως ο κόσμος υπέθεσε πως αρκούσε ο μοναδικός κωδικός αριθμός του παραβόλου ως αποδεικτικό της πληρωμής του, ειδικά όσοι θα το πλήρωσαν ηλεκτρονικά.

Εγώ προσωπικά ακολούθησα αυτή την οδηγία (https://www.minfin.gr/sychnes-eroteseis-gia-to-e-parabolo):

"Πως χρησιμοποιώ το e-παράβολο στον Φορέα για τον οποίο το έχω εκδώσει;
Αφού έχετε εκδώσει και πληρώσει το e-παράβολο, στη συνέχεια το καταθέτετε στον Φορέα. Γίνεται ταυτοποίηση του μοναδικού κωδικού αριθμού του παραβόλου και στη συνέχεια ο υπάλληλος του Φορέα δεσμεύει το e-παράβολο προς χρήση. Μερικοί Φορείς ζητούν την προσκόμιση της έντυπης εκτύπωσης του παραβόλου. "
Εσυ μια χαρά τα λες! Αυτό το ΙΝΕΔΙΒΙΜ μια ζωή ότι να'ναι κάνει.

Αποσυνδεδεμένος yuki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2894 στις: Ιούλιος 21, 2020, 11:38:54 πμ »
Έχεις απόλυτο δίκιο. Και εγώ αυτή την οδηγία ακολούθησα και αυτό είναι και το αυτονόητο εφόσον πρόκειται για ηλεκτρονικό παράβολο. Σε άλλη περίπτωση, όπως στο παρελθόν, τα παράβολα θα ήταν με φωτοτυπία απόδειξης. Το αποτέλεσμα όλου αυτού είναι αυτή τη στιγμή να έχουμε πληρώσει 30 ευρώ τα οποία δεν αντιστοιχούν σε καμία χρήση. Έχουν χρεωθεί σε ένα παράβολο το οποίο δεν χρησιμοποίησε το ΙΝΕΔΙΒΙΜ όπως όφειλε αναζητώντας τον μοναδικό κωδικό παραβόλου ηλεκτρονικά. Άρα τα χρήματα ΠΡΕΠΕΙ να μας επιστραφούν. Τόσο απλά. Η όλη ιστορία με τους πίνακες ΚΔΒΜ ήταν ένα αστείο, στην αρχή ακύρωσαν σχεδόν όλες τις αιτήσεις, δεν γνωρίζω καν αν λειτούργησαν τελικά κάπου τα ΚΔΒΜ και μετά από 7 μήνες απέρριψαν χωρίς έλεγχο ικανό αριθμό αιτήσεων θεραπείας λόγω υποτιθέμενης έλλειψης παραβόλου. Θα πρέπει όλοι όσοι είμαστε σε αντίστοιχη θέση να απαιτήσουμε απλά επιστροφή χρημάτων.

Είχα ρωτήσει για επιστροφή των χρημάτων όταν επικοινώνησα, αλλά δεν ήξερε να μου απαντήσει. Εγώ πάντως έκανα αυτό που λέει εδώ (δεν έχω δει βέβαια ακόμα τα χρήματα στον λογαριασμό μου):
Πώς μπορώ να αιτηθώ επιστροφή χρημάτων για e-παράβολο που δεν έχω χρησιμοποιήσει;
https://www.minfin.gr/sychnes-eroteseis-gia-to-e-parabolo/-/asset_publisher/VAThmC5QIp7R/content/pos-mporo-na-aitetho-epistrophe-chrematon-gia-e-parabolo-pou-den-echo-chresimopoiesei-?inheritRedirect=false

και εδώ:
https://www1.gsis.gr/sgsisapps/eparavolo/public/refundinfo.htm

Αποσυνδεδεμένος VFR

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2895 στις: Ιούλιος 23, 2020, 07:24:43 μμ »
Και εγώ τις ίδιες κινήσεις προσπάθησα να κάνω αλλά το παράβολο εμφανίζεται δεσμευμένο από τον φορέα οπότε δεν υπάρχει η επιλογή "αίτημα επιστροφής χρημάτων". Το δικό σου εμφανιζόταν απλά ως πληρωμένο; Μίλησα με το οικονομικό τμήμα του ΙΝΕΔΙΒΙΜ και μου είπαν ότι πρέπει να γίνει αίτημα στο πρωτόκολλο για αποδέσμευση. Δεν γνώριζαν καθόλου τη διαδικασία. Η προϊσταμένη του προγράμματος ήθελε απλά να μου το κλείσει λέγοντας ότι δεν ήταν εκείνη υπεύθυνη όταν βγήκε η συγκεκριμένη προκήρυξη και δεν με άκουγε καν.

Αποσυνδεδεμένος yuki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2896 στις: Ιούλιος 23, 2020, 07:34:21 μμ »
Και εγώ τις ίδιες κινήσεις προσπάθησα να κάνω αλλά το παράβολο εμφανίζεται δεσμευμένο από τον φορέα οπότε δεν υπάρχει η επιλογή "αίτημα επιστροφής χρημάτων". Το δικό σου εμφανιζόταν απλά ως πληρωμένο; Μίλησα με το οικονομικό τμήμα του ΙΝΕΔΙΒΙΜ και μου είπαν ότι πρέπει να γίνει αίτημα στο πρωτόκολλο για αποδέσμευση. Δεν γνώριζαν καθόλου τη διαδικασία. Η προϊσταμένη του προγράμματος ήθελε απλά να μου το κλείσει λέγοντας ότι δεν ήταν εκείνη υπεύθυνη όταν βγήκε η συγκεκριμένη προκήρυξη και δεν με άκουγε καν.

Ναι, εμένα εμφανιζόταν απλά πληρώμενο. Περίεργο που σου εμφανίζεται δεσμευμένο και να σου απέρριψαν και την αίτηση.

Αποσυνδεδεμένος super3kef

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 83
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2897 στις: Αύγουστος 02, 2020, 12:49:20 πμ »
Καλησπέρα σε όλους , γνωρίζει κανείς πότε θα ανακοινωθούν τα αποτελέσματα από ΚΔΒΜ για τη διδασκαλία της ελληνικής στους μετανάστες ;
Να ζεις , να αγαπάς και να μαθαίνεις...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158524
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 27
Επισκέπτες: 536
Σύνολο: 563

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.