*

Αποστολέας Θέμα: Βιβλία για μαθητή σχολείου Δεύτερης Ευκαιρίας  (Αναγνώστηκε 1410 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος manosthegreek

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 130
    • Προφίλ
Βιβλία για μαθητή σχολείου Δεύτερης Ευκαιρίας
« στις: Ιανουάριος 20, 2013, 01:18:01 πμ »
Κάνω ιδιαίτερα μαθήματα στη Γλώσσα και στα Μαθηματικά σε μαθητή 27 ετών, που λόγω διαφόρων προβλημάτων, διέκοψε τη φοίτησή του στην Α' Γυμνασίου και αποφάσισε τώρα να συνεχίσει. Μετά από τόσα χρόνια, μπήκε στη σχολική διαδικασία και φοιτά στο Α' έτος του Σχολείου δεύτερης Ευκαιρίας. 'Εχει μεγάλη θέληση, υπομονή και όρεξη για μάθηση, αλλά και πολλά κενά. Αναφορικά με τη Γλώσσα, ξεχνάει τόνους, δεν ξέρει βασικούς κανόνες ορθογραφίας (π.χ. κατάληξη ρημάτων σε -ω), βασικούς κανόνες γραμματικής (π.χ. διάκριση ουσιαστικού-ρήματος-επιθέτου) και έχει προβλήματα και στην ανάγνωση. Δε διακρίνω μέχρι στιγμής μαθησιακή δυσκολία (δυσλεξία). Ό,τι κάνουμε, το διαβάζει και το μαθαίνει. Απλά χρειάζεται πολλή δουλειά για να καλυφθούν τόσα κενά.
Στα Μαθηματικά, ξέρει την προπαίδεια, αλλά δυσκολεύεται στις διαιρέσεις, στα προβλήματα.

Το κακό είναι πως νιώθει πολύ άβολα με αυτή την κατάσταση και θέλει να μάθει όσο το δυνατό συντομότερα, αλλά αυτό είναι πολύ δύσκολο μετά από 15 χρόνια απουσίας από το σχολείο.

Θέλω να μου προτείνετε, λοιπόν, κάποιο βοήθημα Γλώσσας και Μαθηματικών ,που το μεν πρώτο να συνοψίζει τους γραμματικούς κανόνες και να περιέχει ασκήσεις εξάσκησης ή και ορθογραφίας, το δε δεύτερο να περιέχει ασκήσεις και θεωρία Μαθηματικών όλου του Δημοτικού, πάλι σε συνοπτική μορφή.

Τα βοηθήματα που βρίσκω είναι για συγκεκριμένες τάξεις του Δημοτικού και βασίζονται στην ύλη του σχολικού βιβλίου, ενώ εγώ θα ήθελα κάτι ανακεφαλαιωτικό για γενική κάλυψη κενών στην ύλη Δημοτικού.

Οποιεσδήποτε υποδείξεις/ συμβουλές από παλαιότερους δασκάλους, ευπρόσδεκτες, δεδομένης της απειρίας μου.
Σας ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία για μαθητή σχολείου Δεύτερης Ευκαιρίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:10:27 »

Αποσυνδεδεμένος miltosmpi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για μαθητή σχολείου Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 27, 2013, 08:20:09 πμ »
Πολύ δύσκολα θα βρεις τέτοια βιβλία σε βιβλιοπωλεία. Έχοντας κάνει Μαθηματικά σε ΣΔΕ θα σου πρότεινα τα εξής:
1. Να αναζητήσεις στο ίντερνετ σημειώσεις και φυλλάδια από καθηγητές που κάνουν μάθημα σε ΣΔΕ, αλλά και την ύλη που πρέπει να ξέρει και ταυτόχρονα διδάσκεται και να την προσαρμόσεις στις εκπαιδευτικές του ανάγκες.
2. Να ψάξεις παλιά βιβλία που είχαν την ύλη για τις παλιές εισαγωγικές στο Γυμνάσιο και να την προσαρμόσεις στα σημερινά εκαπιδευτικά δεδομένα.
Για το 1ο, στείλε μου πμ για να ψάξω να δω τι έχω σε ηλεκτρονική μορφή για τα Μαθηματικά και να στα στείλω.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162171
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 777
Σύνολο: 786

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.