*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3141599 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nikoleta_chaido

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5880 στις: Νοέμβριος 17, 2015, 05:41:24 μμ »
Γεια σου Αγγελική!Είμαι η Νικολέτα και είμαι και εγώ μαθηματικός. Ξεκίνησα το μεταπτυχιακό το Φεβρουάριο του 15 και τώρα είμαι στο τρίτο τρίμηνο. Είναι ένα πάρα πολύ καλό μεταπτυχιακό και καταφέρνει με τον τρόπο που σε βάζει να διαβάσεις να μάθεις πάρα πολλά πράγματα. Εμείς απ' όσο ξέρεις στη σχολή μας κάναμε μόνο μαθηματικά και τίποτα άλλο και έτσι εδώ ίσως δυσκολευτείς στην αρχή που θα μπεις σε ένα διαφορετικό στυλ διαβάσματος. Είναι απαιτητικό αλλά με ένα καλό πρόγραμμα θα τα καταφέρεις. Εγώ να φανταστείς ότι είμαι και παντρεμένη και έχω και δύο μικρά αγοράκια ..... Λοιπόν σου συστήνω να ξεκινήσεις με το σεμινάριο 1, το 621 Παιδαγωγικές της Συμπερίληψης με Γεροσίμου και 504 Συγκριτική Παιδαγωγική με Μάγο (621 και 504 έχουν πολύ σχέση μεταξύ τους). Μετά μπορείς να συνεχίσεις το επόμενο τρίμηνο με σεμινάριο 2, 521 Μορφές Ειδικών Εκπαιδευτικών Αναγκών με Γαβριηλίδου και 529 Νοητική Υστέρηση και Αυτισμός με Τσιμπιδάκη (521 και 529 έχουν ίδιο βιβλίο και σχετίζονται πολύ καθώς το 529 είναι ουσιαστικά υποκεφάλαιο του 521). Τώρα για μάθημα έρευνας δε σου συστήνω καθόλου το 511 που πήρα εγώ γιατί είχε ένα πολύ δύσκολο ηλεκτρονικό βιβλίο και τρεις μεγάλες εργασίες που κουράστηκα αρκετά για να τις κάνω(βιβλιογραφική ανασκόπηση σε ένα θέμα που διαλέγεις εσύ σχετικό με την ειδικότητά σου και με την ειδική αγωγή π.χ Μαθηματικά και δυσαριθμησία είχα εγώ, να πάρεις συνέντευξη από εκπαιδευτικό για το συγκεκριμένο θέμα και να απομαγνητοφωνήσεις τη συνέντευξη και μετά να κάνεις ανάλυση συνέντευξης βάση της βιβλιογραφικής σου ανασκόπησης και των στοιχείων που προκύπτουν από τη συνέντευξή σου......όλα αυτά.......βέβαια έμαθα πολλά ).Ότι άλλο χρειαστείς πες μου .

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος aggeliki06

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5881 στις: Νοέμβριος 17, 2015, 06:57:39 μμ »
Νικολέτα σε υπερευχαρσιτώ!!!Βλέπω την ύλη στη σελίδα του πανεπιστημίου και έχω πανικοβληθεί!Είμαι κι εγώ παντρεμένη και έχω δυο παιδάκια.Σίγουρα θα δυσκολεύτώ και λόγω έλλειψης χρόνου.Όχι μόνο λόγω ειδικότητας.Κατάφερες να πάρεις στο πρώτο τετράμηνο 2 μαθήματα και ένα σεμινάριο;Εγώ φοβάμαι πως δεν θα τα καταφέρω.Πόσες ώρες διάβασμα την ημέρα χρειάζομαι με αυτό το πρόγραμμα;

Αποσυνδεδεμένος flo1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5882 στις: Νοέμβριος 17, 2015, 10:33:36 μμ »
Έχω και εγω ενα πολυ πιεστικο προγραμμα και πηρα 2 μαθηματα και 1 σεμιναριο, το 511 (επρεπε να ειχα διαβασει το σχολιο της nikoleta_chaido νωριτερα - ειναι απαιτητικο),
το 621 και 591. Βλεπω οτι ειναι αρκετα ενδιαφεροντα τα μαθηματα κτλ αλλα θελει χρονο με ενα φορτωμενο προγραμμα.  :-\

Αποσυνδεδεμένος aggeliki06

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5883 στις: Νοέμβριος 17, 2015, 10:58:28 μμ »
flo1 διαβάζεις πολλές ώρες την ημέρα;Οι τηλεδιασκέψεις βοηθούν αρκετά για τις εργασίες και τις εξετάσεις ή χρειάζεται μόνο προσωπική δουλειά;Όταν τελειώσουμε με το καλό,πρέπει να κάνουμε πρακτική;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος flo1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5884 στις: Νοέμβριος 17, 2015, 11:27:03 μμ »
Επειδή εργάζομαι παράλληλα έχω πρόβλημα κυρίως με το χρόνο. Σε άλλες συνθήκες πιστεύω ότι θα ήταν μια χαρά (και εγώ είμαι απο άλλη κατεύθυνση-πληροφορική).
Έχω 3 εβδομάδες που έχω ξεκινήσει το πρόγραμμα δεν έχω βρει ακόμα την σειρά καλά.
Μέχρι στιγμής πιστεύω ότι χρειάζεσαι ένα 6ωρο το Σ/Κ για να παρακολουθήσεις τουλάχιστον τη ροή των μαθημάτων, τις τηλεδιασκέψεις και τις μικρές εργασίες.
Οι τηλεδιασκέψεις σε βοηθούν αρκετά, για τις εξετάσεις δεν έχω ιδέα ακόμα. Πρακτική νομίζω πως δεν χρειάζεται στο τέλος.

Αποσυνδεδεμένος nikoleta_chaido

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5885 στις: Νοέμβριος 18, 2015, 12:08:21 πμ »
Κορίτσια μην πανικοβάλεστε....Εσείς ρυθμίζετε το πρόγραμμά σας όπως θέλετε. Μπορείτε να κάνετε το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό από τρία μέχρι εννιά τρίμηνα. Εγώ στο πρώτο που πήρα τρία μαθήματα ζορίστηκα είναι η αλήθεια, μετά που ήταν και καλοκαίρι πήρα δύο και ηταν πιο ξεκούραστα. Τώρα πήρα πάλι τρια αλλά επειδη έμαθα τον τροπο που δουλευεεις είναι καλα. Δεν μπορώ βέβεια να πω ότι δε διαβαζω πολυ όμως .Τα πρωινα που παω τα μικρα στον παιδικο και στο νηπιαγωγιο διαβάζω, το μεσημερι που τα βαζω για υπνο διαβαζω και το βραδυ που τα βαζω παλι για υπνο διαβαζω........... και ειδικα οταν έχεις και τις μεγαλες εργασιες, εκτος απο τις εβδομαδιαιες που τρεχουν ταυτοχρονα, θελει θελει αρκετο ψαξιμο και διαβασμα μεταπτυχιακου τυπου οχι απ' εξω!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος elentheo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5886 στις: Νοέμβριος 18, 2015, 09:58:29 πμ »
Καλημέρα παιδιά!
Έχω το Σεμινάριο Ι και θέλω παρακαλώ πολύ να μου πει κάποιος πως ακριβώς έχει η βαθμολογία μας!
Διάβασα το διάγραμμα μαθήματος αλλά για λόγους επιβεβαίωσης!

Αποσυνδεδεμένος eirini85

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5887 στις: Νοέμβριος 19, 2015, 02:43:13 πμ »
παιδιά μηπως εχει κανεις το βιβλιο του κυριου χαραλαμπου βρασιδα  εισαγωγη στη ποιοτικη ερευνα?!!? ας επικοινωνησει μαζι μου!! ευχαριστω!!!!

Αποσυνδεδεμένος zman

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5888 στις: Νοέμβριος 19, 2015, 11:45:29 πμ »
Καλημέρα σας!
Ψάχνω να αγοράσω μεταχειρισμένα τα παρακάτω βιβλία:
1)   Παιδαγωγικές της συμπερίληψης, Αγγελίδης, Π. ,Αθήνα: Διάδραση ,2011 για το μάθημα EDUC-621DL
2)   Μεθοδολογία Εκπαιδευτικής Έρευνας, Παπαναστασίου, Κ. & Παπαναστασίου, E. Κ. Συγγραφέας ISBN 978-9963-2040-0-7 2014, (Β’ Έκδοση) για το μάθημα EDUC-512DL

Όποιος τα πουλάει παρακαλώ να στείλει μήνυμα.
Ευχαριστώ!!!

Αποσυνδεδεμένος antig

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5889 στις: Νοέμβριος 19, 2015, 12:08:33 μμ »
καλημέρα μόλις άρχισα κι εγώ το μεταπτυχιακό της ειδικής αγωγής και θα ήθελα να ρωτήσω τι γίνεται με το 511με βρασιδα (εγώ δεν ειχα δυνατότητα επιλογής μου είπαν απλα πως θα το παρω τωρα )εμεις επιλεγουμε μονοι μας θεμα;πρωτο μαθημα και κατευθείαν αντε κάντε μια εργασια 3000 μονοι σας λες και κανουμε πτυχιακη και επισης το βιβλιο εισαγωγη στην ποιοτικη ερευνα  πρεπει να το αγορασουμε; αν μπορεί κάποιος που ήδη εχει κάνει το 511 ας με βοηθησει λεγοντας μου καποια πραγματα.Το ιδιο ισχυει και για το σεμιμναριο 1. ευχαριστώ :-[
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 19, 2015, 12:17:44 μμ από antig »

Αποσυνδεδεμένος elentheo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5890 στις: Νοέμβριος 19, 2015, 01:46:36 μμ »
Καλησπέρα, έχουνε το ίδιο μάθημα και ναι κατευθείαν μας λες να κάνουμε μια εργασία  (δικό μας θέμα αρκεί να έχει σχέση με την εκπαίδευση ) με 3000 λέξεις και μια συνέντευξη επίσης !
Το βιβλίο αρκετοί λένε ότι δεν είναι και απαραίτητο

Αποσυνδεδεμένος aggeliki06

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5891 στις: Νοέμβριος 19, 2015, 08:56:16 μμ »
antig και παλαιότεροι μεταπτυχιακοί φοιτητές , δεν μας λένε στα μαθήματα πάνω σε τί θα κάνουμε την εργασία μας και πώς θα την κάνουμε;έστω ένα πρότυπο δεν μας δίνουν;

Αποσυνδεδεμένος Sokratis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 385
  • Φύλο: Άντρας
  • Oceanic Flight 815
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5892 στις: Νοέμβριος 19, 2015, 09:30:07 μμ »
antig και παλαιότεροι μεταπτυχιακοί φοιτητές , δεν μας λένε στα μαθήματα πάνω σε τί θα κάνουμε την εργασία μας και πώς θα την κάνουμε;έστω ένα πρότυπο δεν μας δίνουν;

τι εννοείς πρότυπο... παρεμφερή εργασία? το σεμινάρο 1 το παρακολουθείς?
Oceanic Flight 815 - P99

Αποσυνδεδεμένος sugare

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5893 στις: Νοέμβριος 20, 2015, 11:09:10 πμ »
Καλημέρα....Μήπως γνωρίζει κανείς θέματα εξετάσεων για το 526 Διδασκαλία παιδιών με Ειδικές Ανάγκες;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159852
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 540
Σύνολο: 549

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.136 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.