*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3135226 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος oli_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 63
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8330 στις: Ιούλιος 29, 2016, 10:25:40 πμ »
Το 610 είναι πιο βατό. Έχει μια σχετικά εύκολη και μικρή εργασία που όλου παίρνουν 19-20/20.
Το 511 δεν το είχα επιλέξει, αλλά έχω ακούσει ότι η εργασία του είναι αρκετά απαιτητική.
μακρυά από το 511!! έφτυσα αίμα με αυτην την τεράστια εργασία!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος oulaloum

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8331 στις: Ιούλιος 29, 2016, 11:06:05 πμ »
Καλημέρα! Εγώ θα σου πρότεινα και το 529. Είναι βέβαια στο στυλ του 521, με εβδομαδιαίες δραστηριότητες και 2 εργασίες, αλλά η ύλη του είναι μικρή, καθώς είναι τα 2 κεφάλαια από το 521 που αφορούν νοητική υστέρηση και αυτισμό και κάποιες σελίδες από το βιβλίο της Happe (το οποίο είναι σχετικά μικρό).

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, ήταν πολύ κατατοπιστική!
Θα πάρω σίγουρα 529 & 526 και μένει να αποφασίσω ποιο θα είναι το 3ο από τα μαθήματα επιλογής.
Αν έχεις και κάποια άλλη πρόταση, καλοδεχούμενη κι αυτή!
Καλημέρα και σ' ευχαριστώ και πάλι  :D

Αποσυνδεδεμένος liaaa!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8332 στις: Ιούλιος 29, 2016, 12:25:24 μμ »
Καλησπέρα! Το βιβλίο δεν χρειάζεται καθόλου. Στις σημειώσεις είναι ό,τι χρειάζεται να ξέρεις και στις τηλεδιασκέψεις. Για τον Κωνσταντίνου δεν γνωρίζω γιατί δεν είχα αυτόν διδάσκοντα. Πρέπει να'ναι καλός όμως. Σαν μάθημα θα το χαρακτήριζα από βατό έως εύκολο. Καλή συνέχεια!

Σε ευχαριστώ πολύ!!! :)

Αποσυνδεδεμένος liaaa!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8333 στις: Ιούλιος 29, 2016, 12:26:48 μμ »
Ο Κωνσταντίνου είναι πολύ καλός!

Ευχαριστωωώ!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος liaaa!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8334 στις: Ιούλιος 29, 2016, 12:29:35 μμ »
Καλημέρα! Το 523 είναι ίσως το λιγότερο απαιτητικό μάθημα όσον αφορά στην ενασχόληση που απαιτεί κατά τη διάρκεια του τετραμήνου. Έχει εβδομαδιαία κουίζ τα οποία όμως δε βαθμολογούνται και μια σχετικά εύκολη εργασία που είναι κριτική αξιολόγηση ενός άρθρου το οποίο υπάρχει στην πλατφόρμα. Θυμίζει κάπως την τρίτη εργασία του Σεμιναρίου Ι. Το βιβλίο δεν χρειάζεται και μας το είχε πει και η διδάσκουσα στο δικό μου ακροατήριο. Τα θέματα στις εξετάσεις είναι 50 πολλαπλής (οι οποίες απαντώνται όλες μέσα από τις σημειώσεις) και 1 ερώτηση ανάπτυξης όχι δύσκολη. Το μόνο αρνητικό του μαθήματος, για εμένα, είναι ότι οι σημειώσεις δεν είναι και πολύ καλογραμμένες.

Nizeta, σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση!!! :)

Αποσυνδεδεμένος oli_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 63
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8335 στις: Ιούλιος 29, 2016, 01:26:45 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, ήταν πολύ κατατοπιστική!
Θα πάρω σίγουρα 529 & 526 και μένει να αποφασίσω ποιο θα είναι το 3ο από τα μαθήματα επιλογής.
Αν έχεις και κάποια άλλη πρόταση, καλοδεχούμενη κι αυτή!
Καλημέρα και σ' ευχαριστώ και πάλι  :D
καλημέρα,
εγώ έχω κάνει ένα αρχείο με όλα τα κατα καιρούς σχόλια του φόρουμ αναφορικά με τα μαθηματα.  Ετσι καταλήγω εύκολα τι θα πάρω κάθε φορά. Παραθέτω κάποια σχετικά σχόλια για το 623. νομίζω ειναι η καλύτερη περίπτωση μετά το 526

"623:μας είχε βάλει ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής, να προσέξεις πολυ δεπυ, σχιζοφρένεια παιζει πολύ αλλά και ολες τις οι άλλες κοινωνική φοβία, ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή κτλ. Μετά είχε μια ερωτηση πως οι διάφορες θεωρίες γνωστική-συμπεριφορική κτλ, θα αντιμετώπιζαν μια διαταραχή και αναφέρεις παραδείγματα, καπως ετσι είχε ειπωθεί. Αλλη μια παρουσιάζε μια κλινική εικόνα ενός παιδιού και ρωτούσε ποια διαταραχή ήταν και να το αιτιολογήσεις. Αλλα ολες τις διαταρχές να της διαβάσεις, επίσης είχε να επιλέξεις τα θέματα. Ηταν βατα, μην σ ανησυχεί ιδιαίτερα ως μάθημα"
"Το 623 είναι από τα αγαπημένα πολλών και γι αυτό κλείνουν οι θέσεις γρήγορα.Πολύ ωραίο μάθημα με απλές δραστηριότητες κάθε βδομάδα και μία εργασία. Οι εξετάσεις πολλαπλής και με ανάπτυξης αλλά εύκολες ειδικά αν ασχοληθείς από την αρχή με το μάθημα.Θα μάθεις πολλά από το συγκεκριμένο μάθημα."

Αποσυνδεδεμένος andsof

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8336 στις: Ιούλιος 29, 2016, 05:09:30 μμ »
Καλησπέρα!
Θέλω να επιλέξω 3 μαθήματα για το χειμερινό εξάμηνο
621: Συμπερίληψη
521: Μορφές ειδικών εκπαιδευτικών αναγκών
και ένα ακόμη επιλογής από το section d εκτός από το 624, που το είχα στο εαρινό.

Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο σχετικά εύκολο, ώστε να μην είναι μεγάλος ο φόρτος εργασίας?
Ευχαριστώ!!  :)

Αποσυνδεδεμένος mariamaraki1984

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 98
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8337 στις: Ιούλιος 29, 2016, 05:21:24 μμ »
Καλησπέρα!
Θέλω να επιλέξω 3 μαθήματα για το χειμερινό εξάμηνο
621: Συμπερίληψη
521: Μορφές ειδικών εκπαιδευτικών αναγκών
και ένα ακόμη επιλογής από το section d εκτός από το 624, που το είχα στο εαρινό.

Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο σχετικά εύκολο, ώστε να μην είναι μεγάλος ο φόρτος εργασίας?
Ευχαριστώ!!  :)
Καλησπέρα! Κι εγώ το 624 είχα στο εαρινό. Τώρα θα πάρω το 529, φαίνεται ενδιαφέρον και έτσι έχουν πει αρκετοί επίσης, καθώς και σχετικά εύκολο, με εβδομαδιαίες δραστηριότητες και 2 μικρές εργασίες, στο στυλ του 521. Το 526 έχουν πει πολλοί ότι είναι πολύ εύκολο, κι ότι έχει αρκετή αντιγραφή.

Αποσυνδεδεμένος chryderm

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 63
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8338 στις: Ιούλιος 29, 2016, 05:49:50 μμ »
Τι προτείνουν οι παλιότεροι ; Μεταπτυχιακή εργασία ή δυο εξτρα μαθήματα επιλογής; Βασικά έχω την εντύπωση ότι αν παρεις μαθήματα δεν μπορείς να κανεις διδακτορικό! Ισχύει;

Αποσυνδεδεμένος ZZZZZ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8339 στις: Ιούλιος 29, 2016, 05:53:01 μμ »
Εμένα το 511 δε μου φάνηκε τραγικό. Έκανες μια βιβλιογραφική ανασκόπηση 3000 λέξεων (συμπεριλαμβανομένης της βιβλιογραφίας) σε θέμα που επέλεγες εσύ, έπαιρνες συνέντευξη από κάποιον και την απομαγνητοφωνούσες και τέλος έκανες μια σύγκριση των δύο σε άλλες 3000 λέξεις. Ο δε χρόνος που είχες διαθέσιμος και για τα 3 ήταν άπλετος - θέμα επέλεγες μέσα Φλεβάρη κι η παράδοση ήταν 23/5 για όλα.

Οι εξετάσεις όντως με κλειστά βιβλία και σημειώσεις αλλά τίποτα το τραγικό. Αυτά που ζητούσαν καλύπτονταν και από τις σημειώσεις, πιστεύω εγώ και εμπεριείχαν σος (διαφορές ποσοτικής ποιοτικής πχ) ή ερωτήσεις που "χάριζαν" μονάδες (να επισημάνεις το τι έκανες λάθος στην έρευνά σου). Όντως ζητούσαν 2-3 σελίδες ανά ερώτημα (κάθε ερώτημα 2 υποερωτήματα) αλλά όσοι πήγαν διαβασμένοι άνετα κάλυπταν την έκταση αυτή.

Το συγκεκριμένο μάθημα για μένα θέλει απλά προσεκτική ανάγνωση οδηγιών και να μην αφήσεις τις εργασίες για τελευταία στιγμή. Κατά τα άλλα, μου φάνηκε απίστευτα βαρετό, αλλά αυτά είναι γούστα.

Αυτή είναι η δική μου γνώμη για το 511.

Αποσυνδεδεμένος Macam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 346
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8340 στις: Ιούλιος 29, 2016, 07:12:58 μμ »
Ειμαι σε διλημμα παιδια, θελω 1 μαθημα για να τελειωσω.απο τον D τομεα. βασικα θα ηθελα να ειναι ευκολο  και ειμαι αναμεσα στο 624  δυσλεξια και 529 αυτισμο με Τσιμπιδακη.  Ποιο ειναι ευκολοτερο? αυτο με ενδιαφερει.ευχαριστω παρα πολυ.

Αποσυνδεδεμένος Espresso

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8341 στις: Ιούλιος 29, 2016, 07:57:26 μμ »
Παιδιά να ρωτήσω, είχα δώσει στο εαρινό ένα μάθημα και πήρα C. Τσέκαρα όμως πρόσφατα να δω τη βαθμολογία μου και το C είχε αλλάξει σε C-, και συγκεκριμένα η βαθμολογία της τελικής εξέτασης είχε πέσει 5 μονάδες. Είναι δυνατόν να γίνει αυτό, γιατί τα 'χω παίξει.

Αποσυνδεδεμένος iex

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 302
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8342 στις: Ιούλιος 29, 2016, 08:07:17 μμ »
Πάρτους τηλέφωνο μήπως έχει γίνει κάποιο λάθος.

Αποσυνδεδεμένος oulaloum

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8343 στις: Ιούλιος 29, 2016, 08:41:59 μμ »
καλημέρα,
εγώ έχω κάνει ένα αρχείο με όλα τα κατα καιρούς σχόλια του φόρουμ αναφορικά με τα μαθηματα.  Ετσι καταλήγω εύκολα τι θα πάρω κάθε φορά. Παραθέτω κάποια σχετικά σχόλια για το 623. νομίζω ειναι η καλύτερη περίπτωση μετά το 526

"623:μας είχε βάλει ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής, να προσέξεις πολυ δεπυ, σχιζοφρένεια παιζει πολύ αλλά και ολες τις οι άλλες κοινωνική φοβία, ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή κτλ. Μετά είχε μια ερωτηση πως οι διάφορες θεωρίες γνωστική-συμπεριφορική κτλ, θα αντιμετώπιζαν μια διαταραχή και αναφέρεις παραδείγματα, καπως ετσι είχε ειπωθεί. Αλλη μια παρουσιάζε μια κλινική εικόνα ενός παιδιού και ρωτούσε ποια διαταραχή ήταν και να το αιτιολογήσεις. Αλλα ολες τις διαταρχές να της διαβάσεις, επίσης είχε να επιλέξεις τα θέματα. Ηταν βατα, μην σ ανησυχεί ιδιαίτερα ως μάθημα"
"Το 623 είναι από τα αγαπημένα πολλών και γι αυτό κλείνουν οι θέσεις γρήγορα.Πολύ ωραίο μάθημα με απλές δραστηριότητες κάθε βδομάδα και μία εργασία. Οι εξετάσεις πολλαπλής και με ανάπτυξης αλλά εύκολες ειδικά αν ασχοληθείς από την αρχή με το μάθημα.Θα μάθεις πολλά από το συγκεκριμένο μάθημα."

Εσύ είσαι πολύ οργανωμένη, μπράβο! :D
Το 623 μου φαίνεται ΠΟΛΥ ενδιαφέρον και αν είναι και εύκολο σίγουρα θα ήθελα να το επιλέξω (όπως και το 626).
Όμως είδα ότι έχει πολύ λίγα τμήματα, όλα κλειστά προς το παρόν και πιθανώς δεν θα ανοίξει κάποιο για αυτό το τετράμηνο.
Άρα μάλλον θα καταλήξω στο 624 (Δυσλεξία) για το οποίο έχω διαβάσει θετικά αλλά και αρνητικά σχόλια, με την ελπίδα να ισχύουν τα θετικά :P
Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159434
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 381
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 342
Σύνολο: 364

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.108 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.