*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3127163 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lina92

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8372 στις: Αύγουστος 02, 2016, 10:27:29 μμ »
Καλησπερα!Σχετικα με το μαθημα 510. Μπορει να μου πει καποιος με ποιον τροπο θα αναλυσω ενα ερωτηματολογιο?Πρεπει να χρησιμοποιησω καποιο πραγραμμα?

Πρέπει να διαβάσεις το κεφάλαιο 9 του βιβλίου.
Μπορείς να βρεις μέσους όρους και τυπικές αποκλίσεις (Standard Deviation)
1.κάνοντας πράξεις ή
2.να χρησιμοποιήσεις το excel ή
3.να κάνεις χρήση του SPSS.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος katerinaVita

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8373 στις: Αύγουστος 03, 2016, 11:02:35 πμ »
Καλώς σας βρίσκω, μιας και είμαι καινούρια στην παρέα.Πριν λίγο καιρό  έγινα δεκτή στο μεταπτυχιακό ειδικής εκπαίδευσης εξ΄αποστάσεως από το Παν/μιο Λευκωσίας.Το θέμα μου είναι πως όταν υπέβαλα τα δικαιολογητικά δεν είχα υπόψιν μου την παράμετρο που είχε βάλει το υπουργείο σχετικά με την πρακτική άσκηση τον Μάρτη γιατί τότε δεν το είχα αποφασίσει ακόμη οπότε και δεν το γνώριζα.Το έμαθα τυχαία από το συγκεκριμένο site,αφού όμως πλέον είχα γίνει δεκτή. Από το Παν/μιο,σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχαν μαζί μου όταν  τους ρώτησα αν συνεργάζονται με κάποιους φορείς που να μπορούν να εξασφαλίζουν πρακτική άσκηση σε όσους δεν έχουν την δυνατότητα να μεταβούν στην Κύπρο, μου είπαν ότι το υπουργείο δεν έχει ψηφίσει ακόμη την απόφαση αυτή,οπότε δεν θα έχω πρόβλημα.Από το ΔΟΑΤΑΠ μου είπαν ότι το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό αναγνωρίζεται.Έχει κανείς κάποια πληροφόρηση πιο  συγκεκριμένη κυρίως σε ό,τι αφορά στην πρακτική άσκηση του εν λόγω προγράμματος;Γνωρίζετε αν μπορεί να γίνει και σε σχολείο της Ελλάδας ή μόνο στην Κύπρο;Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Αποσυνδεδεμένος xristina_bkm

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8374 στις: Αύγουστος 03, 2016, 12:29:58 μμ »
Καλημέρα σας και πάλι! Επειδή θα πρέπει να δηλώσω, μπορεί να με βοηθήσει κάποιος; 526 ή 624; Ποιο είναι πιο εύκολο και λιγότερο απαιτητικό; Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος ChristineG

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8375 στις: Αύγουστος 03, 2016, 01:00:07 μμ »
Noμιζω το 526 εχει κλεισει!

Καλημέρα σας και πάλι! Επειδή θα πρέπει να δηλώσω, μπορεί να με βοηθήσει κάποιος; 526 ή 624; Ποιο είναι πιο εύκολο και λιγότερο απαιτητικό; Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος xristina_bkm

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8376 στις: Αύγουστος 03, 2016, 02:07:32 μμ »
Noμιζω το 526 εχει κλεισει!

Σε περίπτωση που ανοίξει κάποια θέση ή και για επόμενο εξάμηνο, ποιο από τα δυο λες;

Αποσυνδεδεμένος oulaloum

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8377 στις: Αύγουστος 03, 2016, 02:54:48 μμ »
Χαίρετε.
Υπάρχει κάποιος που να έχει παρακολουθήσει το 501 (Ψυχολογικές Διαστάσεις στην Εκπαίδευση) σε προηγούμενο τετράμηνο;
Απ' ό,τι έχω καταλάβει είναι αρκετά δύσκολο μάθημα, οπότε θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιον διδάσκοντα που να μην είναι ιδιαίτερα απαιτητικός ή παράξενος.
Επιλογές: Stylianou, Mama Timotheou, Papapetrou, Tsinarellis.
Προς το παρόν το επέλεξα με Mama Timotheou. Να τ' αφήσω ή να έχω το νου μου μήπως ανοίξει κάποιο τμήμα με άλλον διδάσκοντα;

Αποσυνδεδεμένος Macam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 346
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8378 στις: Αύγουστος 03, 2016, 03:09:08 μμ »
Καλώς σας βρίσκω, μιας και είμαι καινούρια στην παρέα.Πριν λίγο καιρό  έγινα δεκτή στο μεταπτυχιακό ειδικής εκπαίδευσης εξ΄αποστάσεως από το Παν/μιο Λευκωσίας.Το θέμα μου είναι πως όταν υπέβαλα τα δικαιολογητικά δεν είχα υπόψιν μου την παράμετρο που είχε βάλει το υπουργείο σχετικά με την πρακτική άσκηση τον Μάρτη γιατί τότε δεν το είχα αποφασίσει ακόμη οπότε και δεν το γνώριζα.Το έμαθα τυχαία από το συγκεκριμένο site,αφού όμως πλέον είχα γίνει δεκτή. Από το Παν/μιο,σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχαν μαζί μου όταν  τους ρώτησα αν συνεργάζονται με κάποιους φορείς που να μπορούν να εξασφαλίζουν πρακτική άσκηση σε όσους δεν έχουν την δυνατότητα να μεταβούν στην Κύπρο, μου είπαν ότι το υπουργείο δεν έχει ψηφίσει ακόμη την απόφαση αυτή,οπότε δεν θα έχω πρόβλημα.Από το ΔΟΑΤΑΠ μου είπαν ότι το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό αναγνωρίζεται.Έχει κανείς κάποια πληροφόρηση πιο  συγκεκριμένη κυρίως σε ό,τι αφορά στην πρακτική άσκηση του εν λόγω προγράμματος;Γνωρίζετε αν μπορεί να γίνει και σε σχολείο της Ελλάδας ή μόνο στην Κύπρο;Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Kαλως ηρθες στην παρεα. Το μεταπτυχιακο αναγνωριζεται απο το ΔΟΑΤΑΠ δεν υπαρχει θεμα σ' αυτο. Ομως το προβλημα ειναι με τη συναφεια απο το Υπουργειο. Πλεον απαιτει να υπαρχει πρακτικη στη χωρα του πανεπιστημιου. αυτο πρακτικα σημαινει οτι δε μπορεις να την κανεις στην Ελλαδα, αλλα στη Κυπρο. αλλιως δε θα παρεις συναφεια απο το ΙΕΠ, που σημαινει πως δεν θα μπορεις να μπεις στους πινακες αν αυτος ειναι ο στοχος σου.

Αποσυνδεδεμένος ΑΝΤΩΝΗΣ04

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8379 στις: Αύγουστος 03, 2016, 04:04:48 μμ »
Εισαι σιγουρη οτι ολοκληρώνοντας το εν λογω μεταπτυχιακο δεν μπορεις να μπεις στους πινακες των αναπληρωτών ειδικής αγωγής χωρίς να έχεις κάνει πρακτική άσκηση?

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1855
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8380 στις: Αύγουστος 03, 2016, 04:29:29 μμ »
τα πραγματα ειναι απλα.οσοι κανουν απο ιουνιου και μετα την εγγραφη στο μεταπτυχιακο θα πρεπει να κανουν πρακτικη ασκηση στη κυπρο.αυτος ειναι ο νομος που ακομα ομως δεν ψηφιστηκε.αρα αφου δεν ψηφιστηκε δεν χρειαζεται πρακτικη για να μπεις πινακες

Αποσυνδεδεμένος ΑΝΤΩΝΗΣ04

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8381 στις: Αύγουστος 03, 2016, 04:53:44 μμ »
Κανεις ομως δεν ξερει ποτε και αν θα ψηφιστει.Γνωρίζεις κατι νεoτερο απο το υπουργείο?
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 03, 2016, 05:43:20 μμ από ΑΝΤΩΝΗΣ04 »

Αποσυνδεδεμένος Macam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 346
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8382 στις: Αύγουστος 03, 2016, 05:49:13 μμ »
Υπουργικη αποφαση ειναι ρε παιδια, δεν υπαρχει νομος για να ψηφιστει. ειναι σε ισχυ απο την εκδοση της. οσοι κανουν εγγραφη μετα την ημερομηνια που ανεφερε η αποφαση(Μαρτη νομιζω) θα πρεπει να κανουν πρακτικη στην Κυπρο. αλλιως δε παιρνουν συναφεια. ειναι σε γνωση σου αυτο πλεον.

Αποσυνδεδεμένος Ioli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8383 στις: Αύγουστος 03, 2016, 06:08:29 μμ »
Υπουργικη αποφαση ειναι ρε παιδια, δεν υπαρχει νομος για να ψηφιστει. ειναι σε ισχυ απο την εκδοση της. οσοι κανουν εγγραφη μετα την ημερομηνια που ανεφερε η αποφαση(Μαρτη νομιζω) θα πρεπει να κανουν πρακτικη στην Κυπρο. αλλιως δε παιρνουν συναφεια. ειναι σε γνωση σου αυτο πλεον.
10 Μαρτίου
La vita e bella

Αποσυνδεδεμένος ΑΝΝΑΒΤ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση 😁
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8384 στις: Αύγουστος 03, 2016, 06:58:41 μμ »
https://xenesglosses.eu/2016/03/imerominia-enarxis-isxyos-ton-kritir/
Η πρακτική δεν χρειάζεται να είναι στην χώρα του μεταπτυχιακού. Όσοι μπήκαν στο μεταπτυχιακό μετά από την ημερομηνία  που αναγράφεται στην υπουργίκη απόφαση που είναι στο link πρέπει να κάνουν πρακτική.

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1855
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8385 στις: Αύγουστος 03, 2016, 08:12:25 μμ »
Εχω μια ενσταση ΑΝΝΑΒΙΤ.αυτο που ανεβασες ειναι τα κριτηρια για μεταπτυχιακο στην ελλαδα.τα κριτηρια για μεταπτυχιακο στο εξωτερικο λεει πρακτικη στον τοπο που βρισκεται το πανεπιστημιο.εννοειται αναφερομαι για αυτους που εκαναν τωρα τα χαρτια.ετσι νομιζω διαβασα καπου.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158517
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 557
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 329
Σύνολο: 342

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.