*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Εκπαιδευτική Ηγεσία (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 126777 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jorjet

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Εκπαιδευτική Ηγεσία (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #308 στις: Οκτώβριος 04, 2015, 12:46:52 πμ »
δεν τα είχα ,αλλά θαρρώ με ανοιχτά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος EPSILON4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Εκπαιδευτική Ηγεσία (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #309 στις: Οκτώβριος 04, 2015, 09:14:14 πμ »
Για το 500 δεν γνωριζω  το 504 ομως ειναι με κλειστα.ειναι ενδιαφερον μαθημα και οι εξετασεις βατες αν εισαι συνεπεις στις εργασιες.

Αποσυνδεδεμένος Travel Girl

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 265
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Εκπαιδευτική Ηγεσία (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #310 στις: Οκτώβριος 04, 2015, 04:12:29 μμ »
Το 504 είναι πολύ ενδιαφέρον μάθημα και μαθαίνεις πολλά πράγματα για τη διαπολιτισμικότητα. Οι εξετάσεις είναι με κλειστά βιβλία και τα θέματα σχετίζονται με τις ομαδικές δραστηριότητες. Αν έχει να επιλέξεις ως καθηγητή τον Μάγο να τον επιλέξεις με χίλια!!! Είναι απλά εξαιρετικός!!

Αποσυνδεδεμένος f40

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Εκπαιδευτική Ηγεσία (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #311 στις: Οκτώβριος 06, 2015, 12:00:45 πμ »
Καλοί μου συμφοιτητές και συνάδελφοι, ειλικρινά σας ευχαριστώ για  την άμμεση ανταπόκριση να απαντήσετε στην απορία μου για το μάθημα 500 ή 504. Το γεγονός ότι το 504 είναι με κλειστά βιβλία με αγχώνει, γιατί δεν ξέρω πως θα μπορέσω να θυμηθώ όλο αυτό τον όγκο θεωρίας απ΄ έξω!!!!Δυστυχώς το τμήμα με τον Μάγο είχε κλείσει, είχε τμήματα με την Βαλιαντή, Παπαπολίδορου και Χατζησωτηρίου (που είναι από ότι είδα η καθηγήτρια του μαθήματος). Θα δω μήπως μπορέσω να πάρω καμιά πληροφορία για το 500-φιλοσοφικές διαστάσεις στην εκπαίδευση, από την γραμματεία του μεταπτυχιακού, αν και δεν το νομίζω γιατί όταν τις ρωτάς, όλο δεν ξέρουν.... Για οτιδήποτε νεώτερο θα το αναρτήσω.Και πάλι σας ευχαριστώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 06, 2015, 12:05:51 πμ από f40 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος alithia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Εκπαιδευτική Ηγεσία (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #312 στις: Οκτώβριος 06, 2015, 01:48:37 πμ »
Καλησπέρα συνάδελφε.Είμαι από τους πρώτους που τελείωσαν το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό, γι' αυτό και ό, τι σου πω, καλό είναι να το διασταυρώσεις με νεώτερους που έχουν πάρει το μάθημα 500"φιλοσοφικές διαστάσεις στην εκπαίδευση".Λοιπόν πριν δύο χρόνια, το συγκεκριμένο μάθημα εξετάζονταν γραπτά, έχει αρκετή ύλη, αλλά είναι  πολύ ενδιαφέρον, με εξαιρετικό καθηγητή, που σε όλους μας έβαλε άριστα (λάβε όμως υπόψη σου, ότι είχαμε διαβάσει πάρα πολύ).Αν λοιπόν θέλεις ένα εύκολο μάθημα, δεν θα στο συνιστούσα.Αν θέλεις να εντρυφήσεις στη φιλοσοφική σκέψη, τότε ανεπιφύλακτα να το πάρεις.Σου εύχομαι καλές επιλογές!

Αποσυνδεδεμένος k_loulou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Εκπαιδευτική Ηγεσία (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #313 στις: Οκτώβριος 06, 2015, 01:21:33 μμ »
Καλησπέρα σας,
μήπως γνωρίζει καποιος να μου πει τι είναι καλύτερο να επιλέξει κανείς:
504 με Χατζησωτηρίου?

511 με Βρασιδα ?

Ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος panos69

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Εκπαιδευτική Ηγεσία (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #314 στις: Οκτώβριος 09, 2015, 09:01:42 μμ »
m
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 08, 2015, 08:03:55 μμ από panos69 »
thank you Merlin

Αποσυνδεδεμένος ntinoula

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Εκπαιδευτική Ηγεσία (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #315 στις: Ιανουάριος 05, 2016, 11:18:59 μμ »
θέλω να κανω μια ερώτηση, είμαι νηπιαγωγός και ενδιαφέρομαι να παρακολουθήσω το μεταπτυχιακό στην Εκπαιδευτική Ηγεσία, υπάρχει συνάφεια με το γνωστικό μου αντικείμενο; ή θα μου το απορρίψουν όταν το καταθέσω στο ΠΥΣΠΕ; Γιατί είδα πως έχει τον γενικό τίτλο Επιστήμες της Αγωγής και επιλέγεις κατεύθυνση..

Αποσυνδεδεμένος f40

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλησπέρα συνάδελφοι,
Θέλω να εκφράσω μια απορία, εφόσον έχει ξεκινήσει το νέο τετράμηνο - άνοιξη 2016-, κάτι σαν μόδα θυμίζει!!! έχω πάρει 2 μαθήματα : το 610 και το 575 με την Μαρμαρά. Μέχρι τώρα το 610 "παίζεται", αν και μου φαίνεται πολύ της λεπτομέρειας και από ότι διάβασα παραπάνω είναι με ανοιχτά βιβλία και ερωτήσεις πολλαπλών επιλογών. ΦΟΒΑΜΑΙ ΟΜΩΣ ΜΗΠΩΣ ΣΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΟΙ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΠΟΛ/ΩΝ ΕΠΙΛΟΓΩΝ ΕΧΟΥΝ ΤΟΣΟ ΠΑΡΑΠΛΗΣΙΕΣ  ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ, ΠΟΥ ΟΛΕΣ ΘΑ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΣΩΣΤΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΕΙΣ. ΟΠΩΣ ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ ΣΕ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΓΓΛΙΚΩΝ ΤΙΤΛΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ. Μήπως θυμάται κανείς παλαιότερα θέματα εξετάσεων;;;;;; ας απαντήσει αν είναι εύκολο, οι ερωτήσεις μήπως θυμίζουν αυτές που έχει σε κάθε κεφάλαιο του βιβλίου της;;;;
Αλλά αυτό που "δεν παίζεται" είναι το 575-επιμόρφωση και ανάπτξη προσωπικού.!!!!!Τι ύλη , τι χάος, όλο διαβάζω και όλο πίσω μένω, άσε που όλα μου φαίνονται ίδια, ΕΧΩ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΕΙ , ΚΑΚΩΣ ΤΟ ΔΙΑΛΕΞΑ. ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ;;; ΟΛΗ ΑΥΤΗ Η ΥΛΗ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΔΙΑΒΑΣΜΑ;;; Ή ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ  ΔΙΑΒΑΣΤΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΑ;;;ΣΕ ΚΑΘΕ ΕΝΟΤΗΤΑ ΔΙΝΕΙ ΚΑΤΑ ΜΕΣΟ ΟΡΟ 7 ΑΡΘΡΑ - ΠΟΥ ΜΕΡΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΒΙΒΛΙΑ,  ΚΑΝΟΝΙΚΑ- ΜΙΑ ΤΡΕΛΛΑ!!!!! ΘΕΜΑΤΑ ΜΗΠΩΣ ΘΥΜΑΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΑΛΙΟΣ ΠΟΥ ΝΑ ΤΟ ΕΧΕΙ ΔΩΣΕΙ;;;; ΤΙ ΒΑΖΕΙ;;Μελέτη περίπτωσης, σχέδιο δράσης;;; οποιος θυμάται κάτι ας το αναρτήσει στο forum, θα είναι πραγματική βοήθεια. Νομίζω ότι καλύτερο ήταν το 576 -Αυτοαξιλόγηση σχολείου, αλλά δεν είχα ακούσει τίποτα για την καθηγήτρια που το διδάσκει (Καρούσιου, νομίζω), τέλος πάντων , τώρα έχω το 575 με την Μαμαρά και να δω πως θα βγάλω άκρη....Αν μπορεί κάποιος , ας απαντήσει στις απορίες μου, περιμένω νέα σας. Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.

Αποσυνδεδεμένος yan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
504 Θέματα εξετάσεων Εαρινό 2016
« Απάντηση #317 στις: Ιούνιος 08, 2016, 04:56:59 πμ »
1ο Θέμα : Μία αλλοδαπή μαθήτρια χωρίς να γνωρίζει καλά την ελληνική γλώσσα έχει αρνητική εικόνα για το σχολείο. Ως διευθυντές  τι θα κάνατε για να αλλάξει την αρνητική εικόνα η μαθήτρια
2ο Θέμα : Σε μία έρευνα για την εκπαίδευση σε εκπαιδευτικούς της πρωτοβάθμιας και της δευτεροβάθμιας βρέθηκαν υψηλά ποσοστά εκπαιδευτικών που επιθυμούν να διδάσκουν σε ομοιογενείς τάξεις. Ως διευθυντής της εκπαίδευσης τους γράφετε ένα κείμενο με σκοπό να τους αλλάξετε γνώμη.
3ο Θέμα: Αφορούσε το συγκριτικό επιχείρημα

 

Αποσυνδεδεμένος vagelischios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Έχω σκοπό να ξεκινήσω το μεταπτυχιακό στην ηγεσία τον Σεπτέμβρη. Παρόλα αυτά θα ήθελα να ρωτήσω το καλοκαίρι (θερινό εξάμηνο) έχουμε την δυνατότητα να πάρουμε μαθήματα και αν ναι πόσα;

Αποσυνδεδεμένος ypernouli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
θέλω να κανω μια ερώτηση, είμαι νηπιαγωγός και ενδιαφέρομαι να παρακολουθήσω το μεταπτυχιακό στην Εκπαιδευτική Ηγεσία, υπάρχει συνάφεια με το γνωστικό μου αντικείμενο; ή θα μου το απορρίψουν όταν το καταθέσω στο ΠΥΣΠΕ; Γιατί είδα πως έχει τον γενικό τίτλο Επιστήμες της Αγωγής και επιλέγεις κατεύθυνση..

αν και έχεις ρωτήσει πριν από μήνες... για να υπάρχει και στο φόρουμ, το συγκεκριμένο μεταπτυχιακο ειναι καθαρά παιδαγωγικό (επιστήμες αγωγής όπως είπες) και αναγνωρισμένο για ολους τους εκπαιδευτικούς ολων των βαθμίδων!! και είναι πολύ ενδιαφέρον!

Έχω σκοπό να ξεκινήσω το μεταπτυχιακό στην ηγεσία τον Σεπτέμβρη. Παρόλα αυτά θα ήθελα να ρωτήσω το καλοκαίρι (θερινό εξάμηνο) έχουμε την δυνατότητα να πάρουμε μαθήματα και αν ναι πόσα;

νομίζω ναι αλλά από πέρσι έχουν βάλει όριο... αφού ομως τώρα ξεκινάς λογικά θα μπορείς, πάρε τηλ. μια ακαδημαϊκή υπεύθυνο και θα σου πουν ποσα μπορείς... απλώς αναγνωρίζονται συγκεκριμένες μόνο μονάδες για θερινά, που σημαίνει ότι μόνο ένα μικρό αριθμό μαθημάτων μπορείς να πάρεις, εγώ για παράδειγμα που τελειώνω όπου να ναι τα έχω εξαντλησει και δεν μπορώ να πάρω άλλα θερινά και αναγκαστικά πάω για σεπτέμβρη.

πάντως είναι καλή ευκαιρία στα θερινά ως εκπαιδευτικοί που έχουμε χρόνο τοτε αν μπορείς να πάρεις και δύσκολα μαθήματα να ξεμπερδέψεις πιο γρήγορα!

Αποσυνδεδεμένος vagelischios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
αν και έχεις ρωτήσει πριν από μήνες... για να υπάρχει και στο φόρουμ, το συγκεκριμένο μεταπτυχιακο ειναι καθαρά παιδαγωγικό (επιστήμες αγωγής όπως είπες) και αναγνωρισμένο για ολους τους εκπαιδευτικούς ολων των βαθμίδων!! και είναι πολύ ενδιαφέρον!

νομίζω ναι αλλά από πέρσι έχουν βάλει όριο... αφού ομως τώρα ξεκινάς λογικά θα μπορείς, πάρε τηλ. μια ακαδημαϊκή υπεύθυνο και θα σου πουν ποσα μπορείς... απλώς αναγνωρίζονται συγκεκριμένες μόνο μονάδες για θερινά, που σημαίνει ότι μόνο ένα μικρό αριθμό μαθημάτων μπορείς να πάρεις, εγώ για παράδειγμα που τελειώνω όπου να ναι τα έχω εξαντλησει και δεν μπορώ να πάρω άλλα θερινά και αναγκαστικά πάω για σεπτέμβρη.

πάντως είναι καλή ευκαιρία στα θερινά ως εκπαιδευτικοί που έχουμε χρόνο τοτε αν μπορείς να πάρεις και δύσκολα μαθήματα να ξεμπερδέψεις πιο γρήγορα!

Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος EPSILON4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Εκπαιδευτική Ηγεσία (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #321 στις: Αύγουστος 02, 2016, 06:03:51 μμ »
Καλησπερα,γνωριζει κανεις καποιον που να εχει παρει διπλωματικη αντι 2 μαθηματων;θα ηταν πολυ χρησιμο καποιος να νας πει την εμπειρια του.ειναι ενας προβληματισμος που πιστευω οτι αφορα πολλους φοιτητες εδω αν και οι περισοτεροι γνωριζω οτι περνουν τα 2 μαθηματα.ευχαριστω!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159609
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 369
Σύνολο: 370

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.064 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.