*

Αποστολέας Θέμα: Φάκελος εργασιών του μαθητή(Φ.Ε.Μ ή portfolio) στο δημοτικό  (Αναγνώστηκε 5829 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Φάκελος εργασιών του μαθητή(Φ.Ε.Μ ή portfolio) στο δημοτικό
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 29, 2013, 08:12:35 μμ »
Να το παρουσιάσεις ktmaria. Και εγώ το είχα συζητήσει με την σύμβουλο και της άρεσε πάρα πολύ. Δεν ξέρω evi06 γιατί δεν σου φάνηκε σωστό και αποδοτικό. Ίσως ανέλυσε το λίγο αυτό γιατί μπορεί και εγώ να κάνω λάθος και να μπορούσα να το εξελίξω. Εμένα πάντως με βόλεψε πολύ και αν τα βιβλία απο μόνα τους ήταν λίγο πιο οργανωμένα θα πήγαινε πολύ καλά χωρίς να χρειάζεται τόση προετοιμασία απο μέρους μου. Παλιά το μόνο που έκαναν στο portfolio ήταν να το έχουν σαν ντοσιέ με εργασίες. Τώρα όπως λέει και η ktmaria χρειάζεται μια καλύτερη οργάνωση που πρέπει να ξεκινήσει απο εμάς ώστε να καταλαβαίνουν στο τέλος και τα παιδιά τι μαθαίνουν και γιατί. Ίσως έτσι να αναλάβουν και λίγο περισσότερο την ευθύνη της μάθησης.

Είναι πολύ σημαντικό να κάνουν μια τέτοια δουλειά και οι δάσκαλοι. Μακάρι ktmaria να το δούμε και απο άλλους αυτό. Γιατί άλλο να το εισάγει ένας ξενόγλωσσος που έχει λίγες ώρες με τα παιδιά (π.χ. είδα οτι οι γονείς ήταν τελείως αδιάφοροι σε αυτού του είδους την αξιολόγηση και παρά τις προσπάθειές μου να τους ενημερώσω αδιαφόρησαν) και άλλο να τους πεί ο δάσκαλος οτι πέρα απο το Α, Β, Γ ή το 9, 10 το παιδί αξιολογείται και μέσα απο το portfolio. Όπου φαίνεται πιο καλά η εξέλιξη και η δουλειά του.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 29, 2013, 08:17:22 μμ από new_pe06 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος ktmaria

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φάκελος εργασιών του μαθητή(Φ.Ε.Μ ή portfolio) στο δημοτικό
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 29, 2013, 10:07:13 μμ »
Μα κι εγώ γι αυτο το λόγο ξεκίνησα το θέμα, επειδή θέλω πολύ να δω κι απο άλλους συναδέλφους να ασχολούνται και όλοι μαζί να το φτάσουμε στο σημείο που πρέπει, ωστε να είναι αποδοτικό και χρήσιμο στην τάξη μας. Άλλοστε ξέρουμε όλοι εδω μέσα πολύ καλά πως αν ο δάσκαλος ή η δασκάλα αγαπάει κάτι...είναι το λιγότερο σίγουρο πως και τα παιδιά θα το δεχτούν και στο τέλος θα το αγαπήσουν κι αυτά. Κάτι σχετικό  με το πορτφόλιο έχει έρθει φέτος στα σχολεία μας για το μάθημα των Γαλλικών, αλλα δεν δόθηκε πολύ σημασία και μάλλον θα μείνει στα ράφια της βιβλιοθήκης.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159882
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 509
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 403
Σύνολο: 404

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.