*

Αποστολέας Θέμα: ανάκληση απόσπασης  (Αναγνώστηκε 7908 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nipiagwgos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
ανάκληση απόσπασης
« στις: Φεβρουάριος 01, 2013, 06:18:14 μμ »
καλησπέρα
θέλω να ρωτήσω αν κάποιος πάρει απόσπαση εκτος ΠΥΣΠΕ μπορεί να ανακαλέσει;αφου γίνει η τοποθέτηση,προβλέπεται από το νόμο;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ανάκληση απόσπασης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:28:50 »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: ανάκληση απόσπασης
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 17, 2013, 08:08:41 μμ »
αφού κάνω αίτηση για απόσπαση από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ μπορώ να την ανακαλέσω (για οικογενειακούς λόγους που μπορεί να προκύψουν στην πορεία) και αν μέχρι πότε; Υπάρχει κάποιο χρονικό διάστημα μέσα στο οποίο κάποιος μπορεί να ανακαλέσει την αίτησή του για απόσπαση από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ?

φαντάζομαι αν βγουν τα αποτελέσματα και έχεις πάρει την απόσπαση δεν μπορείς να αρνηθείς, να παραμείνεις στην οργανική σου  και να πάνε στον επόμενο στη σειρά που ζήτησε απόσπαση, σωστά?


Συνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3349
    • Προφίλ
Απ: ανάκληση απόσπασης
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 17, 2013, 08:20:06 μμ »
Ανάκληση της αίτησης απόσπασης, πριν βγουν τα αποτελέσματα, μπορείς άνετα να κάνεις και θα την δεχτεί το ΚΥΣΔΕ σίγουρα. H ανάκληση της αίτησης γίνεται μέσω της ΔΔΕ που εργάζεσαι. Αυτοί την προωθούν στο ΚΥΣΔΕ και παίρνεις από την ΔΔΕ αριθμό πρωτοκόλλου. Καλό θα είναι να την κάνεις εγκαίρως, όχι δηλαδή την παραμονή συνεδρίασης του ΚΥΣΔΕ. Τώρα, αν πάρεις την απόσπαση, δεν γνωρίζω τη διαδικασία, πρέπει να είναι πιο περίπλοκα τα πράγματα. Σίγουρα πρέπει να περιμένεις να συνεδριάσει εκ νέου το ΚΥΣΔΕ.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 17, 2013, 08:23:56 μμ από erietta »

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ανάκληση απόσπασης
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 17, 2013, 08:45:02 μμ »
αφού κάνω αίτηση για απόσπαση από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ μπορώ να την ανακαλέσω (για οικογενειακούς λόγους που μπορεί να προκύψουν στην πορεία) και αν μέχρι πότε; Υπάρχει κάποιο χρονικό διάστημα μέσα στο οποίο κάποιος μπορεί να ανακαλέσει την αίτησή του για απόσπαση από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ?

φαντάζομαι αν βγουν τα αποτελέσματα και έχεις πάρει την απόσπαση δεν μπορείς να αρνηθείς, να παραμείνεις στην οργανική σου  και να πάνε στον επόμενο στη σειρά που ζήτησε απόσπαση, σωστά?
Ανάκληση της αίτησης απόσπασης, πριν βγουν τα αποτελέσματα, μπορείς άνετα να κάνεις και θα την δεχτεί το ΚΥΣΔΕ σίγουρα. H ανάκληση της αίτησης γίνεται μέσω της ΔΔΕ που εργάζεσαι. Αυτοί την προωθούν στο ΚΥΣΔΕ και παίρνεις από την ΔΔΕ αριθμό πρωτοκόλλου. Καλό θα είναι να την κάνεις εγκαίρως, όχι δηλαδή την παραμονή συνεδρίασης του ΚΥΣΔΕ. Τώρα, αν πάρεις την απόσπαση, δεν γνωρίζω τη διαδικασία, πρέπει να είναι πιο περίπλοκα τα πράγματα. Σίγουρα πρέπει να περιμένεις να συνεδριάσει εκ νέου το ΚΥΣΔΕ.

killbill όλα όσα έγραψε η erietta ισχύουν. Συνεχίζω: αν πάρεις την απόσπαση π.χ. στην α φάση ισχύει η απόσπαση. Δεν μπορείς λοιπόν να παραμείνεις στην οργανική σου και να πάνε στον επόμενο. Έχεις όμως το δικαίωμα να ζητήσεις ανάκληση της απόσπασης εφόσον υπάρχουν σοβαροί λόγοι. Η περυσινή εγκύκλιος έλεγε -αν θυμάμαι καλά- ότι για ανάκληση απόσπασης πρέπει οι λόγοι να προέκυψαν μετά την ανακοίνωση των αποσπάσεων αποδεδειγμένα - ή με παραπλήσια διατύπωση δε θυμάμαι ακριβώς. Τώρα στην πράξη δεν ξέρω πόσο αυστηροί είναι ως προς την απόδειξη του πότε προέκυψαν οι λόγοι (μπορεί να το μετράνε και να θέλουν να επικαλεστείς κάτι συγκεκριμένο, μπορεί και όχι). Οι ανακλήσεις αποσπάσεων συνήθως βγαίνουν μαζί με τις αποσπάσεις της επόμενης φάσης, π.χ. οι ανακλήσεις της α φάσης βγαίνουν μαζί με τη β και ούτω καθεξής. Αν έχει ξεκινήσει η χρονιά είσαι υποχρεωμένος να παραμείνεις στη θέση απόσπασης μέχρι να εγκριθεί η ανάκληση. Δε γνωρίζω καθόλου πόσο δύσκολο είναι να ανακληθεί η απόσπαση μεσούσης της σχολικής χρονιάς - υποθέτω πως θα είναι περισσότερο από ό,τι στην αρχή. Πάντως έχω δει ανακλήσεις αποσπάσεων μέχρι και λίγους μήνες πριν τη λήξη του έτους. Ελπίζω να βοήθησα. :)
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ανάκληση απόσπασης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:28:50 »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: ανάκληση απόσπασης
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 17, 2013, 11:18:15 μμ »
ευχαριστώ πολύ.
θετικά τα βλέπω τα πράγματα όσον αφορά την ανάκληση έστω και μετά την ανακοίνωση των αποσπάσεων. Θα δώσω εξετάσεις για ένα μεταπτυχιακό όπου αν με πάρουν θα πρέπει να μετακινηθώ. Τα αποτελέσματα του μεταπτυχιακού θα τα ξέρω τέλη Αυγούστου - αρχές Σεπτέμβρη, οπότε θα πρέπει πριν να έχω κάνει αίτηση απόσπασης σε αλλο ΠΥΣΔΕ προκειμένου να μπορώ να το παρακολουθώ. Αν όμως αρχές Σεπτέμβρη μάθω ότι δεν με πήραν στο μεταπτυχιακό και μείνω με την απόσπαση, μου είναι άχρηστο. Αλλά πιστεύω ο λόγος είναι σοβαρός για να δεχθούν ανάκληση σε αυτην την περίπτωση, αφού θα μπορώ να αποδείξω επίσημα την ημερομηνία που βγήκαν τα αποτελέσματα του μεταπτυχιακού και ότι δεν με πήραν.
Αλλιώς την έκατσα! τι να την κάνω την απόσπαση!!

για τέτοιο λόγο πιστεύετε θα ανακληθεί έστω και μετά τα αποτελέσματα των αποσπάσεων; σοβαρός λόγος είναι πάντως. δεν είναι ότι άλλαξα γνώμη!

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ανάκληση απόσπασης
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 18, 2013, 01:48:23 μμ »
ευχαριστώ πολύ.
θετικά τα βλέπω τα πράγματα όσον αφορά την ανάκληση έστω και μετά την ανακοίνωση των αποσπάσεων. Θα δώσω εξετάσεις για ένα μεταπτυχιακό όπου αν με πάρουν θα πρέπει να μετακινηθώ. Τα αποτελέσματα του μεταπτυχιακού θα τα ξέρω τέλη Αυγούστου - αρχές Σεπτέμβρη, οπότε θα πρέπει πριν να έχω κάνει αίτηση απόσπασης σε αλλο ΠΥΣΔΕ προκειμένου να μπορώ να το παρακολουθώ. Αν όμως αρχές Σεπτέμβρη μάθω ότι δεν με πήραν στο μεταπτυχιακό και μείνω με την απόσπαση, μου είναι άχρηστο. Αλλά πιστεύω ο λόγος είναι σοβαρός για να δεχθούν ανάκληση σε αυτην την περίπτωση, αφού θα μπορώ να αποδείξω επίσημα την ημερομηνία που βγήκαν τα αποτελέσματα του μεταπτυχιακού και ότι δεν με πήραν.
Αλλιώς την έκατσα! τι να την κάνω την απόσπαση!!

για τέτοιο λόγο πιστεύετε θα ανακληθεί έστω και μετά τα αποτελέσματα των αποσπάσεων; σοβαρός λόγος είναι πάντως. δεν είναι ότι άλλαξα γνώμη!

Έχεις σκεφτεί το εξής (δεν ξέρω βέβαια αν κάτι τέτοιο εξυπηρετεί τον προσωπικό - οικογενειακό προγραμματισμό σου) : να μην κάνεις αίτηση απόσπασης φέτος, να πας να δώσεις τις εξετάσεις σου και σε περίπτωση που περάσεις να κάνεις αίτηση για αναστολή φοίτησης για ένα έτος και του χρόνου με το καλό να κάνεις αίτηση απόσπασης (θα δικαιούσαι και τα 2 έξτρα μόρια ως φοιτητής μεταπτυχιακού για το πυσδε απόσπασης). Στο μεταπτυχιακό που παρακολουθώ εγώ πολλοί εκπαιδευτικοί (δημόσιας εκπαίδευσης) έχουν ακολουθήσει την τακτική που σου ανέφερα. Δεν ξέρω βέβαια , επαναλαμβάνω, αν έτσι εξυπηρετείται ο προσωπικος-οικογενειακός προγραμματισμός σου.
 Ό,τι κι αν αποφασίσεις εν τέλει, νομίζω πως θεωρείται σοβαρός λόγος ο χρόνος ανακοίνωσης των αποτελεσμάτων για ανάκληση απόσπασης.
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: ανάκληση απόσπασης
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 18, 2013, 02:09:17 μμ »
καλή ιδέα, αλλά μου φαίνεται αδύνατον να ισχύει κάτι τέτοιο από το τμήμα για τον εξής απλό λόγο: Το μεταπτυχιακό προκηρύσσεται κάθε χρόνο και παίρνει έναν συγκεκριμένο αριθμό πχ 40 φοιτητές. Δεν μπορεί να πει "φέτος προκυρύσσουμε 40 θέσεις αλλά θα πάρουμε μόνο 20 γιατί οι άλλοι 20 έχουν αναστολή από την περσυνή προκύρηξη και ήδη έχουν κλείσει τις θέσεις!!"

ούτε μου φαίνεται εφικτό να πει το τμήμα "προκυρήσουμε 40 θέσεις" και τελικά να παρακολουθήσουν μόνο 20 άτομα γιατί οι υπόλοιποι 20 πήραν αναστολή.  Γιατί έτσι και το τμήμα που λειτούργησε θα είναι μικρό, και θα δημιουργήσει πρόβλημα και στο τμήμα για την επόμενη χρονιά. Μπερδεύονται τα πράγματα...

Το μεταπτυχιακό φαντάζομαι πρέπει να λειτουργήσει κάθε χρονιά με τον αριθμό των φοιτητών που ορίζει η προκύρηξη, και όχι να γίνεται μεταφορά φοιτητών από χρονιά σε επόμενη χρονιά.

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ανάκληση απόσπασης
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 18, 2013, 02:20:51 μμ »
καλή ιδέα, αλλά μου φαίνεται αδύνατον να ισχύει κάτι τέτοιο από το τμήμα για τον εξής απλό λόγο: Το μεταπτυχιακό προκηρύσσεται κάθε χρόνο και παίρνει έναν συγκεκριμένο αριθμό πχ 40 φοιτητές. Δεν μπορεί να πει "φέτος προκυρύσσουμε 40 θέσεις αλλά θα πάρουμε μόνο 20 γιατί οι άλλοι 20 έχουν αναστολή από την περσυνή προκύρηξη και ήδη έχουν κλείσει τις θέσεις!!"

ούτε μου φαίνεται εφικτό να πει το τμήμα "προκυρήσουμε 40 θέσεις" και τελικά να παρακολουθήσουν μόνο 20 άτομα γιατί οι υπόλοιποι 20 πήραν αναστολή.  Γιατί έτσι και το τμήμα που λειτούργησε θα είναι μικρό, και θα δημιουργήσει πρόβλημα και στο τμήμα για την επόμενη χρονιά. Μπερδεύονται τα πράγματα...

Το μεταπτυχιακό φαντάζομαι πρέπει να λειτουργήσει κάθε χρονιά με τον αριθμό των φοιτητών που ορίζει η προκύρηξη, και όχι να γίνεται μεταφορά φοιτητών από χρονιά σε επόμενη χρονιά.

Στο μεταπτυχιακό που παρακολουθώ εγώ εισάγονται 10 άτομα ανά έτος. Στον κανονισμό αναφέρεται ότι για σοβαρό λόγο μπορεί ο φοιτητής να λάβει αναστολή φοίτησης για 2 ή 3 χρόνια μάξιμουμ. Άτομα που εισήχθησαν ταυτόχρονα με εμένα το έκαναν. Όπως επίσης και άτομα που είχαν λάβει πριν αναστολή παρακολούθησαν μαζί με το έτος μου.Αν σε ενδιαφέρει περαιτέρω, να το ψάξεις. Νομίζω πως στα περισσότερα - αν όχι σε όλα - τα μεταπτυχιακά ισχύει ως δυνατότητα. Επίσης αναστολές δίνονται σε περιπτώσεις εγκυμοσύνης φοιτητριών κλπ. Υποθέτω δε θα εγκρίνεται αναστολή φοίτησης από τη γενική συνέλευση του τμήματος σε κάποιον που απλώς "του κάπνισε" να μην παρακολουθήσει, χωρίς αποδεδειγμένα σοβαρό λόγο. Διάβασε τον κανονισμό λειτουργίας του μεταπτυχιακού που σε ενδιαφέρει και -αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα- θα αναφέρεται σίγουρα. Καταλαβαίνω το σκεπτικό σου, αλλά εγώ σου περιγράφω την πραγματικότητα που συνάντησα. Άλλωστε killbill, στην πράξη λίγοι θα κάνουν αίτηση για αναστολή. Οι περισσότεροι είναι άνθρωποι που μένουν κοντά στην έδρα του μεταπτυχιακού και "έχουν κάνει τα κουμάντα τους" για να μπορούν να παρακολουθήσουν πριν δώσουν εξετάσεις. Εξάλλου με την ανεργία που μας μαστίζει ως χώρα σημαντικό ποσοστό των μεταπτυχιακών φοιτητών είναι άνεργοι ή υποαπασχολούμενοι πτυχιούχοι.
 Αν πραγματικά σε ενδιαφέρει η δυνατότητα αυτή, ψάξε το περαιτέρω.
 
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 18, 2013, 02:23:16 μμ από gio66 »
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: ανάκληση απόσπασης
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 18, 2013, 02:23:42 μμ »
ναι σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Θα το ψάξω και θα ρωτήσω γιατί θα με εξυπηρετούσε πολύ κάτι τέτοιο.
Θα σε ενημερώσω για το τι βρήκα!

Λοιπόν το βρήκα κιόλας στον κανονισμό του μεταπτυχιακού!! Μπορώ να πάρω αναστολή μέχρι 12 μήνες, ένα έτος δηλαδή, οπότε μου έρχεται κουτί!!

Με έσωσες!!!  :)  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 18, 2013, 02:25:25 μμ από killbill »

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ανάκληση απόσπασης
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 18, 2013, 02:26:31 μμ »
ναι σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Θα το ψάξω και θα ρωτήσω γιατί θα με εξυπηρετούσε πολύ κάτι τέτοιο.
Θα σε ενημερώσω για το τι βρήκα!

Λοιπόν το βρήκα κιόλας στον κανονισμό του μεταπτυχιακού!! Μπορώ να πάρω αναστολή μέχρι 12 μήνες, ένα έτος δηλαδή, οπότε μου έρχεται κουτί!!

Με έσωσες!!!  :)  :)

Δεν κάνει τίποτα!  :) :)

Καλή επιτυχία σε όλα!!!
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος marial79

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ανάκληση απόσπασης
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 09, 2013, 10:28:23 μμ »
SOS.Παιδιά καλησπέρα.Πήρα απόσπαση από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ.Αφού παρουσιάστηκα και τοποθετήθηκα βρέθηκα ξαφνικά χωρίς ώρες και αυτό γιατί τοποθέτησαν πρώτα άλλο συνάδελφο που πήρε και αυτός απόσπαση.Αύριο θα κάνω ένσταση .Το θέμα είναι τι μπορούν να με κάνουν; Πρέπει να με τοποθετήσουν κάπου(ξέρω ότι δεν υπάρχουν κενά πλέον ούτε για δείγμα);Μπορούν να μου κάνουν ανάκληση απόσπασης;; ;Επίσης ,ξέρω ότι στο Survey θα φαίνομαι με μηδενικές ώρες και αυτό σίγουρα δεν είναι καλό,μπορούν να με μετακινήσουν;μέχρι και την διαθεσιμότητα σκέφτομαι....(περίεργες εποχές).Παρεπιπτόντως από το ΠΥΣΔΕ που έφυγα είχα οργανική με πλήρες ωράριο.

Αποσυνδεδεμένος BELLISSIMA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 677
    • Προφίλ
Απ: ανάκληση απόσπασης
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 29, 2015, 10:24:07 πμ »
παιδια, για οποιον γνωριζει. Αν καποιος δεν παρουσιαστει καθολου στο πυσδε αποσπασης τι γινεται;;; ακυρωνεται η αποσπαση;;

Αποσυνδεδεμένος dNikos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ανάκληση απόσπασης
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 29, 2015, 11:03:10 πμ »
Σε βγάζουν Α/Α.

Αποσυνδεδεμένος guest

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 151
  • ω ναι!
    • Προφίλ
Απ: ανάκληση απόσπασης
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 09, 2015, 11:07:23 πμ »
έκανα αίτηση ανάκλησης απόσπασης τέλη Αυγουστου πριν βγουν τα αποτελέσματα μέσω δδε και μαθαίνω χθες οτι το υπουργειο ποτε δεν ελαβε τίποτα - ουτε το φαξ ουτε τα πρωτοτυπα. Κάνω εκ νεου αιτηση και επιβεβαίωσα οτι εφτασαν ολα τα χαρτιά και μου λενε θα συζητηθει στη συνεδρίαση της Παρασκευής. Απ'οτι κατάλαβα υπάρχουν κι αλλοι στη θεση μου. Έχει κανεις κάποια αλλη ενημέρωση? Πότε λετε θα βγει η απόφαση και θα υπογραφεί?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 567
Σύνολο: 583

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.11 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.