*

Αποστολέας Θέμα: Δημοσιευση μεταπτυχιακης εργασιας σε περιοδικο  (Αναγνώστηκε 18517 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2600
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Δημοσιευση μεταπτυχιακης εργασιας σε περιοδικο
« στις: Φεβρουάριος 18, 2013, 09:04:54 μμ »
Ηθελα να ρωτησω το εξης....εχει αποστειλει κανεις απο σας εργασια για δημοσιευση?
εγω εστειλα πριν απο 4 μηνες την μεταπτυχιακη μου σε μορφη αρθρου σε περιοδικο εκπαιδευσης και ελαβα προ ολιγου ακρως αποκαρδιωτικα σχολια. Συμφωνα με αυτα, η τεκμηριωση του θεωρητικου πλαισιου, η τεκμηριωση της ερευνητικης μεθοδολογιας, η σαφηνεια και η κατανοηση της δομης, η αναδειξη του προβληματος καθως και η γενικη παρουσιαση με εμφαση στην βιβλιογραφια ειναι "μη αποδεκτα". Συμπεραινω λοιπον οτι προκειται για μια εργασια που χωλαινει σε παρα πολλα σημεια και αναρωτιεμαι αν αξιζει τον κοπο και τον χρονο να διορθωθει. Αναρωτιεμαι επισης και για την αξιοπιστια των επιβλεποντων που ειχα στο ΕΑΠ...
Σημειωτεον ,ο βαθμος της εργασιας ηταν 8 (οχι αριστος αλλα καλος )

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημοσιευση μεταπτυχιακης εργασιας σε περιοδικο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:19:42 »

Αποσυνδεδεμένος miltosmpi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
    • Προφίλ
Απ: Δημοσιευση μεταπτυχιακης εργασιας σε περιοδικο
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 18, 2013, 09:43:24 μμ »
Αν επιτρέπεται, σε ποιο περιοδικό την έστειλες;;;

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημοσιευση μεταπτυχιακης εργασιας σε περιοδικο
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 18, 2013, 11:09:30 μμ »
Ηθελα να ρωτησω το εξης....εχει αποστειλει κανεις απο σας εργασια για δημοσιευση?
εγω εστειλα πριν απο 4 μηνες την μεταπτυχιακη μου σε μορφη αρθρου σε περιοδικο εκπαιδευσης και ελαβα προ ολιγου ακρως αποκαρδιωτικα σχολια. Συμφωνα με αυτα, η τεκμηριωση του θεωρητικου πλαισιου, η τεκμηριωση της ερευνητικης μεθοδολογιας, η σαφηνεια και η κατανοηση της δομης, η αναδειξη του προβληματος καθως και η γενικη παρουσιαση με εμφαση στην βιβλιογραφια ειναι "μη αποδεκτα". Συμπεραινω λοιπον οτι προκειται για μια εργασια που χωλαινει σε παρα πολλα σημεια και αναρωτιεμαι αν αξιζει τον κοπο και τον χρονο να διορθωθει. Αναρωτιεμαι επισης και για την αξιοπιστια των επιβλεποντων που ειχα στο ΕΑΠ...
Σημειωτεον ,ο βαθμος της εργασιας ηταν 8 (οχι αριστος αλλα καλος )

Ήταν η διπλωματική σου ή μια άλλη (απλή) εργασία;
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2600
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημοσιευση μεταπτυχιακης εργασιας σε περιοδικο
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 19, 2013, 08:35:37 πμ »
η διπλωματικη σε μορφη αρθρου δλδ απο 15.000 λεξεις επρεπε να την μειωσω σε περιπου 4.500

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημοσιευση μεταπτυχιακης εργασιας σε περιοδικο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:19:42 »

Αποσυνδεδεμένος F.

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 604
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημοσιευση μεταπτυχιακης εργασιας σε περιοδικο
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 19, 2013, 10:53:28 πμ »
Σου προτεινε κανενας να την στειλεις η απλως σκεφτηκες οτι θα αξιζε τον κοπο; Τωρα μια πτυχιακη των 15000 να μειωθει στις 4000 θελει πολυ μεγαλη εμπειρια στο να αποδωθει σωστα, και πραγματι (χωρις να λεω οτι εσυ εχεις κανει λαθος) στο ΕΑΠ που εχω 2 γνωστους που παρεδιδαν πτυχικη οι καθηγητες παρουσιασαν απιστευτη προχειροτητα στο να τους πουν πως γινεται και πως την θελουν με αποτελεσμα να την πηγαινοφερνουν για διορθωσεις και ο ενας κατεληξε να με ρωτησει τι κανει λαθος... και θα  σας πω οτι η καθηγητρια δεν ειχε ιδεα για το θεμα του και ακριβως επειδη δεν ειχε ιδεα τον εβαζε να ψαχνει βιβλιογραφιε"ς πανω στις βιβλιογραφιες για να αποδειξει (σε αυτην) οτι πραγματι δεν εχει βρει κατι αλλο απο Ελληνες πανω στο θεμα του.. οσο για την μεθοδολογια του ειπε "πες ποια θελεις να κανεις και βρες γιατι ταιριαζει"!!! (αντι να προτεινιει η ιδια καποια σχετικη με το θεμα του)..... Γι'αυτο θελω να καταληξω οτι πιθανον να ειχαν δικιο οι κυριοι του περιοδικου, αλλα ακομα πιθανοτερο να μην εφταιγες τοσο εσυ (με την συντμηση της πτυχιακης)  οσο οι επιτηρητες της πτυχιακης σου...
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 19, 2013, 12:44:38 μμ από F. »

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2600
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημοσιευση μεταπτυχιακης εργασιας σε περιοδικο
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 19, 2013, 04:04:15 μμ »
οχι, δεν μου το προτεινε κανεις. απλα επειδη στο θεμα το συγκεκριμενο εχουν γινει ελαχιστες ερευνες στην Ελλαδα , σκεφτηκα οτι αξιζε να δημοσιευτει. Εχει να κανει με εκπαιδευση ενηλικων και αγγλικο γραμματισμο!
καταλαβαινω το σκεπτικο σου. Και πιθανον να εχεις δικαιο. Η μετατροπη απο εργασια σε αρθρο δεν ηταν ευκολη και μαλλον εκει χωλαινει. Την εργασια - ως εχει- την ειχε διαβασει ο υπευθυνος του περιοδικου και παρουσιασε ενδιαφερον στο να την δημοσιευσει για το λογο που προανεφερα. Αλλ α μετα απο την μετατροπη , ελαβα τα αρνητικα σχολια....

Αποσυνδεδεμένος F.

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 604
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημοσιευση μεταπτυχιακης εργασιας σε περιοδικο
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 19, 2013, 04:27:45 μμ »
Τοτε αν θελεις ζητησε βοηθεια απο καποιο εμπειρο σε αυτα ετσι ωστε να ξαναφτιαξεις την εργασια σε 4000 με πιο προσεγμενο τροπο και στειλε τη ξανα στο περιοδικο. Μπορεις να ρωτησεις και εκεινους αν εχουν καποιον που ενδιαφερεται για το θεμα σου και να σου κανει τις παρατηρησεις που πρεπει ωστε να την διορθωσεις και να την ξαναστειλεις. Αν πιστευεις οτι αξιζει και εχει ενδιαφερον καντο, μονο κερδος θα εχεις!

Αποσυνδεδεμένος JulieJulie

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημοσιευση μεταπτυχιακης εργασιας σε περιοδικο
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 19, 2013, 06:32:00 μμ »
Επειδή δεν γνωρίζω σχετικά, αλλά θέλω να μάθω.....

Για ποιο λόγο έστειλες την διπλωματική σου σε περιοδικό κ σε ποιο? Επιστημονικού ενδιαφέροντος ίσως?
Έτσι γίνεται με τις καλές διπλωματικές? Δημοσιεύονται κάπου?
Και που αποσκοπείς με αυτό? Να την δουν κάποια στελέχη μεγάλων επιχειρήσεων ίσως?

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2600
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημοσιευση μεταπτυχιακης εργασιας σε περιοδικο
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 21, 2013, 06:15:08 μμ »
Επειδή δεν γνωρίζω σχετικά, αλλά θέλω να μάθω.....

Για ποιο λόγο έστειλες την διπλωματική σου σε περιοδικό κ σε ποιο? Επιστημονικού ενδιαφέροντος ίσως?
Έτσι γίνεται με τις καλές διπλωματικές? Δημοσιεύονται κάπου?
Και που αποσκοπείς με αυτό? Να την δουν κάποια στελέχη μεγάλων επιχειρήσεων ίσως?
Εστειλα την διπλωματικη μου στο περιοδικο διοτι ειμαι αδιοριστη και οι δημοσιευσεις σε περιοδικα μετρανε για εργασια. Το περιοδικο ειναι επιστημονικου ενδιαφεροντος σε σχεση με εκπαιδευση ενηλικων.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3672
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Δημοσιευση μεταπτυχιακης εργασιας σε περιοδικο
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 21, 2013, 06:23:38 μμ »
Κοίτα, δύσκολα μια εργασία γίνεται άρθρο.
Συνήθως κομμάτι της εργασίας διαμορφώνεται ώστε να γίνει ένα άρθρο.
Έτσι, μια εργασία με 4 κεφάλαια ανάλυσης, μπορεί να βγάλει 4 άρθρα (ή και παραπάνω).

Αλλιώς είναι πολύ δύσκολο να κρατήσεις όλο το "ζουμί". Θα σου ξεφύγουν βασικά πράγματα της θεωρίας ή/και της ανάλυσης των δεδομένων σου
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος lhel

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
    • Προφίλ
Απ: Δημοσιευση μεταπτυχιακης εργασιας σε περιοδικο
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 21, 2013, 06:26:21 μμ »
Τελικά δεν είμαι η μόνη που έχω αυτό το πρόβλημα...ειχα αρχίσει να πιστεύω πως είμαι πολύ άχρηστη,ότι η δουλειά μου δεν αξίζει τίποτα.
catwoman...sou esteila proswpiko mnm...

Αποσυνδεδεμένος tzhna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06 & TE16
    • Προφίλ
Απ: Δημοσιευση μεταπτυχιακης εργασιας σε περιοδικο
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 21, 2013, 07:58:00 μμ »
Χωρίς να εχω ακομη δοκιμασει να στειλω αρθρο σε περιοδικο, πιστευω κι εγω οτι φταιει η μετατροπη της διπλωματικης σε αρθρο. Φανταζομαι οτι ακριβως επειδη εχεις δουλεψει το θεμα πολύ και το γνωριζεις καλα εσυ, ισως εχεις παραλειψει στοιχεία απαραίτητα για την κατανοηση του αρθρου και ίσως υπαρχει προβλημα στη σύνδεση των τμηματων και ειναι αποσπασματική.
Μήπως να δουλεψεις σε καποια σχετική μικρότερη εργασία σου και να την μετατρεψεις σε αρθρο;

Καλοπροαίρετα πάντα, ελπίζω να βοήθησα λιγάκι!

Αποσυνδεδεμένος surviving innovation

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
    • Προφίλ
Απ: Δημοσιευση μεταπτυχιακης εργασιας σε περιοδικο
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 21, 2013, 08:49:29 μμ »
Πρώτα πρώτα, να επισημάνω ότι είναι πολύ καλό ότι ψάχνεσαι να δημοσιεύσεις.

Κάτι που ίσως όμως δεν ξέρεις σχετικά με τη διαδικασία των δημοσιεύσεων είναι ότι ελάχιστα άρθρα γίνονται δεκτά ως έχουν, με την πρώτη. Τα μεγάλα διεθνή επιστημονικά περιοδικά (π.χ. το Applied Linguistics, στο χώρο σου) δέχονται μεταξύ 10-25% των άρθρων που τους στέλνουν, συμπεριλαμβανομένων μελετών από καταξιωμένους επιστήμονες, και ακόμη κι αυτά περνάνε από απανωτούς γύρους κρίσης και διορθώσεων. Μια απόρριψη λοιπόν, όσο κι αν πόνεσε (πάντα πονάει), δεν πρέπει να σε αποθαρρύνει πολύ. Κάτι άλλο που πρέπει να έχεις υπόψη είναι πως τα μικρότερα (εθνικής εμβέλειας) περιοδικά, συχνά δυσκολεύονται να βρουν κατάλληλους κριτές με υπόβαθρο που να επιτρέψει να κρίνουν και ουσιαστικά και μεθοδολογικά αυτό που διαβάζουν: είναι αρκετά πιθανό να υπήρχε αναντιστοιχία μεταξύ αυτών που θεωρούνται αποδεκτή γνώση και μεθοδολογία στο επιστημονικό σου πεδίο, και των προσδοκιών των κριτών που μπορεί να προέρχονταν από διαφορετικά επιστημονικά πεδία.

Σε κάθε περίπτωση, αν το άρθρο σου μπήκε σε διαδικασία κρίσης, τότε οι κριτές πρέπει να σου έστειλαν, εκτός από την τελική κρίση, και κάποια σχόλια. π.χ. θα περίμενα να διαβάσω στην έκθεσή τους, όχι μόνο π.χ. ότι το άρθρο πάσχει σε θεωρητική τεκμηρίωση, αλλά και μερικές προτάσεις για το πως να το πλαισιώσεις θεωρητικά. Νομίζω ότι θα σου ήταν χρήσιμο, αφού αφήσεις να περάσει ένα μικρό χρονικό διάστημα, να διαβάσεις ψύχραιμα και προσεκτικά τις προτάσεις αυτές, και να δεις ποιες από αυτές είναι υλοποιήσιμες, ποιες όχι. Να δεις επίσης με ποιες προτάσεις δε συμφωνείς, και με ποιον τρόπο μπορείς να τεκμηριώσεις στο άρθρο σου γιατί αυτό που έκανες εσύ είναι εξίσου σωστό. Αυτή η διαδικασία θα σε βοηθήσει ώστε  να γράψεις, ακόμη και από την αρχή αν χρειαστεί, ένα πιο καλό άρθρο.

Κάτι τελευταίο: θα συμφωνήσω με όσους προανέφεραν ότι είναι δύσκολο να αφαιρέσεις από μια διπλωματική το 75% του περιεχομένου και να παραμείνει συνεκτικό κείμενο. Ενδεχομένως θα βοηθούσε αν εστίαζες σε ένα υποερώτημα της διπλωματικής σου, το οποίο να μπορείς να το παρουσιάσεις πληρέστερα.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Δημοσιευση μεταπτυχιακης εργασιας σε περιοδικο
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 21, 2013, 08:58:56 μμ »
Σε επίπεδο μεταπτυχιακού δεν έχει κανένα νόημα να στέλνει κανείς μία "πέριληψη" της διπλωματικής εργασίας σε περιοδικό, και ειδικά σε ελληνικό*!
Μόνο σε επίπεδο διδακτορικού, όπου είναι και προαπαιτούμενο μία τουλάχιστον δημοσίευση σε αναγνωρισμένο διεθνές (όχι ελληνικό!) περιοδικό της ειδικότητας, που μετά θα αποτελεί απλά τμήμα της διδακτορικής διατριβής. Εκεί ναι, μετράνε οι δημοσιεύσεις εν γένει (για ερευνητικούς και ακαδημαϊκούς κυρίως σκοπούς).
Από 'κει και πέρα, εκτός διπλωματικών εργασιών, αν κάποιος έχει όρεξη να γράψει κάτι σε σχετικό ελληνικό περιοδικό (ως απλό άρθρο), έχει καλώς. Αλλά και πάλι δεν ξέρω πως αυτό μπορεί να βοηθήσει εν γένει σε ανεύρεση εργασίας.
Επίσης, μην πτοείσαι από σχόλιο ενός ελληνικού περιοδικού, με κρίση αμφίβολης αξίας. Την διπλωματική σου εργασία την έκριναν οι καθηγητές σου. Βέβαια, το 8 ως βαθμός δεν ξέρω κατά πόσο είναι το καλύτερο δυνατό (συνήθως, και με σοβαρή ενασχόληση, το 10 είναι εγγυημένο σε μεταπτυχιακό επίπεδο), αλλά από την άλλη δεν είναι και κάτι κακό.


* Μόνο αν υπάρχει κάτι ενδιαφέρον και ίσως σχετικά καινοτόμο στη διπλωματική εργασία, ίσως να άξιζε τον κόπο (και σε συνεργασία με τον επιβλέποντα καθηγητή), να σταλεί ένα review article σε ξένο, πάντα, περιοδικό της ειδικότητας, όπου θα παρουσιάζεται το τμήμα της εργασίας που παρουσιάζει το ενδιαφέρον και θέλει να παρουσιάσει κάποιος.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 21, 2013, 09:01:21 μμ από Landau »
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161197
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 745
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 711
Σύνολο: 732

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.061 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.