*

Αποστολέας Θέμα: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013-2014  (Αναγνώστηκε 735117 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος taekmaria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 417
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ03..Το πιο τέλειο, είναι να μν είσαι τέλειος...
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013
« Απάντηση #1078 στις: Ιούλιος 29, 2013, 02:10:52 μμ »

  Σωστά ωρομίσθιος λέγεται κάποιος που έχει μέχρι τέσσερις ώρες...Ενώ Αμω είναι από τέσσερις και πάνω... Τώρα όσον αφορά το χαρτί της προυπηρεσίας, χρειάζεται να το έχεις...Νομίζω για τους πίνακες όταν "ξεκλειδωθούν"...και για την μισθολογική κλίμακα αν δεν κάνω λάθος...Πάντως χρειάζεται... :)
Τα απίθανα είναι πιθανά, τα πιθανά είναι απίθανα... ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:27:46 »

Αποσυνδεδεμένος Minoan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 424
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013
« Απάντηση #1079 στις: Ιούλιος 29, 2013, 02:22:44 μμ »

  Σωστά ωρομίσθιος λέγεται κάποιος που έχει μέχρι τέσσερις ώρες...Ενώ Αμω είναι από τέσσερις και πάνω... Τώρα όσον αφορά το χαρτί της προυπηρεσίας, χρειάζεται να το έχεις...Νομίζω για τους πίνακες όταν "ξεκλειδωθούν"...και για την μισθολογική κλίμακα αν δεν κάνω λάθος...Πάντως χρειάζεται... :)

Σε ευχαριστώ πολύ!Δηλαδή από φέτος δεν υπήρχε κανείς ωρομίσθιος π.χ. με 10 ώρες; Ρωτάω για να δω πόσα περισσότερα χρήματα παίρνει ένας αναπληρωτής με 5 ώρες την εβδομάδα (δηλαδή 20 το μήνα) από έναν ωρομίσθιο με 4 ώρες (16 το μήνα);Και αυτό το ρωτάω για όσους από έμας μας πετσόκοψαν τις ώρες και μας έκαναν ωρομίσθιους.

Αποσυνδεδεμένος taekmaria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 417
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ03..Το πιο τέλειο, είναι να μν είσαι τέλειος...
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013
« Απάντηση #1080 στις: Ιούλιος 29, 2013, 02:29:34 μμ »

  Σωστά ωρομίσθιος λέγεται κάποιος που έχει μέχρι τέσσερις ώρες...Ενώ Αμω είναι από τέσσερις και πάνω... Τώρα όσον αφορά το χαρτί της προυπηρεσίας, χρειάζεται να το έχεις...Νομίζω για τους πίνακες όταν "ξεκλειδωθούν"...και για την μισθολογική κλίμακα αν δεν κάνω λάθος...Πάντως χρειάζεται... :)

Σε ευχαριστώ πολύ!Δηλαδή από φέτος δεν υπήρχε κανείς ωρομίσθιος π.χ. με 10 ώρες; Ρωτάω για να δω πόσα περισσότερα χρήματα παίρνει ένας αναπληρωτής με 5 ώρες την εβδομάδα (δηλαδή 20 το μήνα) από έναν ωρομίσθιο με 4 ώρες (16 το μήνα);Και αυτό το ρωτάω για όσους από έμας μας πετσόκοψαν τις ώρες και μας έκαναν ωρομίσθιους.
  Από ότι ξέρω μάλλον όχι... Ο διαχωρισμός είναι αυτός. :) Τι κόλπα σκαρφίζονται για να εξοικονομήσουν χρήματα...είναι άλλο πράγμα...δεν τους πιάνει το μάτι σ... :o απαπαπα...λες και είμαστε στελέχη...παίρνουμε το τρελό χρήμα και πρέπει λίγο να μας ρεγουλάρουν... :-[ :-[ :-[ :-[ :-[
Τα απίθανα είναι πιθανά, τα πιθανά είναι απίθανα... ;)

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013
« Απάντηση #1081 στις: Ιούλιος 29, 2013, 03:36:19 μμ »
Όταν ξεκλειδώσουν με το καλό θα μπορούμε να πάρουμε συγκεντρωτικά τα μόρια αν έχουμε την τύχη να εργαστούμε μέχρι τότε, δεν χάνονται αν δεν έχουμε το χαρτί από τον ένα μήνα της ενισχυτικής.
Μπορούμε να πάρουμε τα μόρια προϋπηρεσίας από  οποιαδήποτε δευτεροβάθμια  διεύθυνση εκπαίδευσης?
 Όσο για την μισθολογική κλίμακα δεν αλλάζει με 1 μήνα προϋπηρεσίας.
Ο ωρομίσθιος πληρώνεται μόνο τις ώρες που κάνει μάθημα ο αμω πληρώνεται και για τις ώρες που χάνονται ή είναι μέρες αργίας όπως το Πάσχα!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:27:46 »

Αποσυνδεδεμένος taekmaria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 417
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ03..Το πιο τέλειο, είναι να μν είσαι τέλειος...
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013
« Απάντηση #1082 στις: Ιούλιος 29, 2013, 04:07:56 μμ »
Όταν ξεκλειδώσουν με το καλό θα μπορούμε να πάρουμε συγκεντρωτικά τα μόρια αν έχουμε την τύχη να εργαστούμε μέχρι τότε, δεν χάνονται αν δεν έχουμε το χαρτί από τον ένα μήνα της ενισχυτικής.
Μπορούμε να πάρουμε τα μόρια προϋπηρεσίας από  οποιαδήποτε δευτεροβάθμια  διεύθυνση εκπαίδευσης?
 Όσο για την μισθολογική κλίμακα δεν αλλάζει με 1 μήνα προϋπηρεσίας.
Ο ωρομίσθιος πληρώνεται μόνο τις ώρες που κάνει μάθημα ο αμω πληρώνεται και για τις ώρες που χάνονται ή είναι μέρες αργίας όπως το Πάσχα!
Φασούλι, φασούλι γεμίζει το σακούλι...(της προυπηρεσίας)...  :)
Τα απίθανα είναι πιθανά, τα πιθανά είναι απίθανα... ;)

Αποσυνδεδεμένος Minoan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 424
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013
« Απάντηση #1083 στις: Ιούλιος 29, 2013, 06:38:27 μμ »

Ο ωρομίσθιος πληρώνεται μόνο τις ώρες που κάνει μάθημα ο αμω πληρώνεται και για τις ώρες που χάνονται ή είναι μέρες αργίας όπως το Πάσχα!
[/quote]
Καλά αυτό είναι άλλη μια μέγιστη αδικία.Εγώ π.χ. στο νομό μου αν και διέθετα τα περισσότερα μόρια πήρα στο κεντρικότερο ΣΚΕΔ μόνο 4 ώρες από τις 8 ενω άλλοι σε περιφερειακά ΣΚΕΔ πρώτοι από το τέλος στον πίνακα αναπληρωτών πήραν πάνω από 5 και μια χαρά πληρώθηκαν και το Πάσχα. Αχ Ελλάδα....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 29, 2013, 06:40:15 μμ από maria h asximi! »

Αποσυνδεδεμένος Ψιτ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω το σκύλο μου!!!
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013
« Απάντηση #1084 στις: Ιούλιος 29, 2013, 08:39:58 μμ »
Έτσι όπως τα έκαναν με τις αιτήσεις για την ενισχυτική, γέμισαν τα σκεδ με παιδιά από τον πίνακα Γ.
Only a life lived for others is worth living
- Albert Einstein

Αποσυνδεδεμένος noula1234

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013
« Απάντηση #1085 στις: Ιούλιος 30, 2013, 11:02:54 πμ »
διαβαζω καιρο το φορουμ αλλα πρωτη φορα γραφω εγω ειμαι απο τον πινακα γ και μπηκα στο προγραμμα με την αξια μου εχω και μεταπτυχιακο και προσοντα παραπανω απο καποιους με πολλα μορια, θελω να πω την γνωμη μου και αν ειναι λαθος να μου το πειτε : απο το 2004-9 μπηκαν 13.000 ωρομισθοι και να αναπληρωτες με μεσον και ποσοι χιλιαδες πριν απο αυτους, τα μορια που πηραν τοτε τους κατατασουν πριν απο ολους γιατι λοιπον ολοι αυτοι που δεν ξερω με ποιους τροπους πηραν μορια να ειναι παντα σε καλυτερη μοιρα απο ολους τους αλλους. επισης τα προγραμματα του εσπα ειναι παντα για ανεργους και για να δωθει η ευκαιρια για εμπειρια σε ανθρωπους που δεν εχουν την εχουν, εγω παντως στην δικια μου περιπτωση στο σχολειο δουλεψα σαν σκυλι και εφερα τα παιδια και σαββατοκυριακα σε αντιθεση με τους συναδελφους μου που ειχαν μορια απο πιο παλια.

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013
« Απάντηση #1086 στις: Ιούλιος 30, 2013, 11:24:17 πμ »
Είναι κακό να ισοπεδώνεις. Γνωρίζεις έναν έναν τους 13.000 που αναφέρεις οτι είχαν μέσο και δεν είχαν προσόντα; γιατί εγώ γνωρίζω δεκάδες πανάξιους συναδέλφους με πολύ καλές περγαμηνές και με πολύ καλά αποτελέσματα. Γνωρίζω επίσης δεκάδες μαθητές μου, οι οποίοι πέτυχαν πολύ καλούς έως και άριστους βαθμούς βασιζόμενοι μόνο στη δουλειά που έγινε στην τάξη στο κανονικό πρόγραμμα και στην ΠΔΣ. Ή μήπως όσοι τελειώνουν τώρα τις σπουδές τους έχουν βαπτιστεί σε κάποια κολυμβήθρα ηθικού εξαγνισμού και κανείς δεν έβαλε μέσο; Και μην μου πεις τι μέσο. θα σου πω εγώ κάτι απλό. Έχεις πρόσβαση στη δευτεροβάθμια της περιοχής και κάποιος υπάλληλος που έπαιρνε τις αιτήσεις ή κάποιος προϊστάμενος σε ενημέρωσε την τελευταία μέρα, λίγο πριν τελειώσουν οι αιτήσεις, ποιο ΣΚΕΔ να ζητήσεις, γιατί δεν το είχαν ζητήσει άλλοι και υπήρχαν αρκετές ώρες στην ειδικότητα σου. 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 30, 2013, 11:29:29 πμ από perastikos_kav »

Αποσυνδεδεμένος Κλεοπάτρα.Μ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013
« Απάντηση #1087 στις: Ιούλιος 30, 2013, 11:26:27 πμ »
Καλημέρα και από μένα! Νούλα καλά έκανες και είπες την άποψή σου αλλά νομίζω ότι και πάλι ο καθένας υποστηρίζει το συμφέρον του και εσύ το δικό σου. Πρώτον, δεν έχει να κάνει με την αξία του καθενός γενικά. Έχει να κάνει ότι εφόσον είπανε θα πάρουνε από τον πίνακα με την σειρά, αυτούς που δεν κάλεσαν αναπληρωτές, έπρεπε να σημαίνει με την σειρά. Αυτό που έγινε να τις κάνουνε τις αιτήσεις τζόκερ ήταν κατάφωρη αδικία. Σαν διαδικασία λοιπόν δεν ήταν αξιοκρατική και θέλω να πιστεύω ότι ως εδώ συμφωνείς άσχετα με το αν εσένα σου βγήκε σε καλό αυτό.
Έπειτα, αν και εξαρτάται και από τον κλάδο, δεν μπορείς να λες ότι μπαίναν όλοι οι αναπληρωτές με μέσον. Έγιναν βέβαια καταχρήσεις σε δομές όπως τα ΣΔΕ, Ενισχυτική κτλπ αλλά ας πούμε εγώ έδωσα ΑΣΕΠ διάβαζα 6 μήνες, τρέχω 3 χρόνια παντού και ενισχυτική απλά ήμουν άτυχη. Μόνο ξυστό δεν μας βάλαν να παίξουμε για τα σχολεία.
Το θέμα είναι λοιπόν ότι γίνεται να γίνεται δίκαια. Οι πίνακες, που περιέχουν και περιπτώσεις που αναφέρεις, δημιουργήθηκαν και αυτοί, καλώς ή κακώς πια, στην Ελλαδίτσα μας.
Απλά θέλω να ελπίζω ότι ο καθένας θα πάρει αυτό που του αξίζει κάποια στιγμή ανάλογα με τις πράξεις του.
Ποτέ μην αναγνωρίσεις τα σύνορα του ανθρώπου!Να σπας τα σύνορα!
Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου.
Να πεθαίνεις και να λες: θάνατος δεν υπάρχει!
                      ΝΙΚΟΣ ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ

Αποσυνδεδεμένος Touristakos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1231
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013
« Απάντηση #1088 στις: Ιούλιος 30, 2013, 11:30:17 πμ »
διαβαζω καιρο το φορουμ αλλα πρωτη φορα γραφω εγω ειμαι απο τον πινακα γ και μπηκα στο προγραμμα με την αξια μου εχω και μεταπτυχιακο και προσοντα παραπανω απο καποιους με πολλα μορια, θελω να πω την γνωμη μου και αν ειναι λαθος να μου το πειτε : απο το 2004-9 μπηκαν 13.000 ωρομισθοι και να αναπληρωτες με μεσον και ποσοι χιλιαδες πριν απο αυτους, τα μορια που πηραν τοτε τους κατατασουν πριν απο ολους γιατι λοιπον ολοι αυτοι που δεν ξερω με ποιους τροπους πηραν μορια να ειναι παντα σε καλυτερη μοιρα απο ολους τους αλλους. επισης τα προγραμματα του εσπα ειναι παντα για ανεργους και για να δωθει η ευκαιρια για εμπειρια σε ανθρωπους που δεν εχουν την εχουν, εγω παντως στην δικια μου περιπτωση στο σχολειο δουλεψα σαν σκυλι και εφερα τα παιδια και σαββατοκυριακα σε αντιθεση με τους συναδελφους μου που ειχαν μορια απο πιο παλια.
Επισης αν κοιταξεις στον πινακα Β θα δεις πολλα ατομα (δυστυχως οχι ολα) να λεει ενα αριθμο στις στηλες μορια ΑΣΕΠ 2006, μορια ΑΣΕΠ 2008. Οταν εκει βλεπεις δυο αριθμους που δεν ειναι 0 και 0, τοτε σιγουρα αυτοι εχουν κανει και μια παραπανω προσπαθεια και μαλλον δεν ειχαν μεσο! Ειδικα οσο πιο μεγαλα βλεπεις αυτα τα δυο νουμερα (αρα και το αθροισμα τους) πιστεψε με πως μοχθησαν πολυ για να δουλεψουν. Γενικα δοση αληθειας τα οσα λες εχουν. Απλα εισαι λιγο αδικη και ισοπεδοτικη με ολους τους αλλους...

Αποσυνδεδεμένος stavy_t

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 174
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013
« Απάντηση #1089 στις: Ιούλιος 30, 2013, 11:50:29 πμ »
διαβαζω καιρο το φορουμ αλλα πρωτη φορα γραφω εγω ειμαι απο τον πινακα γ και μπηκα στο προγραμμα με την αξια μου εχω και μεταπτυχιακο και προσοντα παραπανω απο καποιους με πολλα μορια, θελω να πω την γνωμη μου και αν ειναι λαθος να μου το πειτε : απο το 2004-9 μπηκαν 13.000 ωρομισθοι και να αναπληρωτες με μεσον και ποσοι χιλιαδες πριν απο αυτους, τα μορια που πηραν τοτε τους κατατασουν πριν απο ολους γιατι λοιπον ολοι αυτοι που δεν ξερω με ποιους τροπους πηραν μορια να ειναι παντα σε καλυτερη μοιρα απο ολους τους αλλους. επισης τα προγραμματα του εσπα ειναι παντα για ανεργους και για να δωθει η ευκαιρια για εμπειρια σε ανθρωπους που δεν εχουν την εχουν, εγω παντως στην δικια μου περιπτωση στο σχολειο δουλεψα σαν σκυλι και εφερα τα παιδια και σαββατοκυριακα σε αντιθεση με τους συναδελφους μου που ειχαν μορια απο πιο παλια.

Καλημέρα!Δεν ξέρω για ποιούς με μέσον μιλάς. Είχε φήμη η πρόσθετη παλιά πως οι περισσότεροι ήταν με μέσον. Δεν το ξέρω και δεν μπορώ να πω με σιγουριά πως ισχυει, απλώς εκεί τη στιγμή που δεν γινόταν η πρόσληψη από τον [πίνακα αναπληρωτών έβγαλαν αυτή τη φήμη και ίσως και σε κάποιες περιπτώσεις να ίσχυε. Όσο αφορά τους αναπληρωτές στους πίνακες, πίστεψε με έχουν φάει πολύ ζόρι. Εχω δώσει 2 φορές ΑΣΕΠ και είναι απίστευτα αγχωτική διαδικασία, χρειάζεται αρκετή προετοιμασία για να πάρεις βαθμό και οι θέσεις στις ωρομισθίες και τις αναπληρώσεις δεν μου χαρίστηκαν και ούτε είχα κανεναν γνωστό. Συν πως πολλοί στους πίνακες έχουμε μεταπτυχιακά και δεύτερα πτυχία και επιτυχίες στον ΑΣΕΠ και έχουμε ρίξει κ τρέξιμο για τα σχολεία, δεν είναι ωραίο να τους απαξιώνουμε όλους λέγοντας πως είναι βύσματα. Από δική μου εμπειρία δεν είναι βυσματικές οι προσλήψεις από τους πίνακες.

Αποσυνδεδεμένος mits163

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013
« Απάντηση #1090 στις: Ιούλιος 30, 2013, 12:01:29 μμ »
Έτσι όπως τα έκαναν με τις αιτήσεις για την ενισχυτική, γέμισαν τα σκεδ με παιδιά από τον πίνακα Γ.

Χωρις πνευμα κακεντερεχειας καποια στιγμη θα πρεπει και οι του πινακα Γ να δουλεψουν καποια στιγμη. Παντως πιστευω οτι ειναι αδικο να ανακυκλωνωνται συνεχως καθε χρονο οσοι απεκτησαν μορια μεσω ΑΣΕΠ η προυπηρεσιας στις "παλιες καλες εποχες". Οσο οι πινακες παραμενουν κλειδωμενοι και ΑΣΕΠ δεν γινεται δεν βλεπω μελλον για τους νεους στην εκπαιδευση.   

Αποσυνδεδεμένος taekmaria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 417
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ03..Το πιο τέλειο, είναι να μν είσαι τέλειος...
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013
« Απάντηση #1091 στις: Ιούλιος 30, 2013, 01:18:04 μμ »

  Καλησπέρα  8)
Για όλους έχει ... όλοι θα πάρουμε...!!! :D Χωρίς πλάκα, δεν αξίζει να βρισκόμαστε σε αντιδικία ... το πόσους και ποιους παίρνουν δεν μπορούμε να το επηρεάσουμε...Όλοι είμαστε παιδιά του ίδιου Θεού, είτε ανήκουμε στον Β είτε στον Γ ...είτε αν προκύψει στον Δ... ::)
Τα απίθανα είναι πιθανά, τα πιθανά είναι απίθανα... ;)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160929
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 513
Σύνολο: 527

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.