*

Αποστολέας Θέμα: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013-2014  (Αναγνώστηκε 732231 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013-2014
« Απάντηση #2492 στις: Φεβρουάριος 25, 2014, 10:08:39 πμ »
Κανένας δεν προκαλεί κανέναν! Αυτός που πήρε τις ώρες σε σχέση με κάποιον που δεν πήρε (γιατί κατέβηκαν αρκετά οι πίνακες)  Άρα έτσι κι αλλιώς κάτι παραπάνω δικαιούται. Κανένας δεν έφαγε τίποτα από κανέναν. Περισσότερα μόρια στον πίνακα περισσότερη ταλαιπωρία (Ασεπ, προϋπηρεσία) τι πιο απλό.
Εγώ γκρινιάζω από το καλοκαίρι, από αρχές Ιουνίου που βγήκε ανακοίνωση να κάνουν αιτήσεις οι γονείς για ενισχυτική! Πέρσι σε 40 μέρες οργανώθηκε και ξεκίνησαν τα μαθήματα. Για την επόμενη χρονιά αμφιβάλω αν υπάρχει ενισχυτική, η εκλογή προέδρου της δημοκρατίας θα καθυστερήσει πολύ όλη την διαδικασία. Αυτός είναι και ο μεγαλύτερος λόγος για να γκρινιάζουμε, ασεπ του 2006-8 να μην το ξεχνάμε! Οι περισσότεροι έχουν μόρια από την πδς χωρίς να έχουν μόρια ασεπ, σε ακόμη χειρότερη θέση βρίσκονται όσοι είναι στον πίνακα Γ.
Αν μετρούσαν τα μόρια θα μπορούσα να δουλέψω αλλά δεν θα δεχόμουν να κάνω μια ώρα δρόμο, οπότε πάλι άνεργος θα ήμουν.
Θα πρέπει να διεκδικήσουμε οι Υσκεδ να είναι άνεργοι εκπαιδευτικοί, και να υπάρχει σε κάθε σκεδ από ένα τουλάχιστον τμήμα για όλα τα μαθήματα ανεξάρτητα από τον αριθμό των μαθητών!
Συγχαρητήρια σε εσάς που δεν φάγατε κανενός την θέση με τα μόρια του 2010, αν την επόμενη χρονιά δουλέψουν οι άνεργοι ούτε εμείς θα σας φάμε τη θέση. :D
Πρέπει να πάρουν αναπληρωτές στο πρωινό πρόγραμμα επειδή δεν καλύφτηκαν τα κενά με διορισμούς και η εγκύκλιος για ενισχυτική προβλέπει μείωση 3 ώρες για τους Υσκεδ, θα έχουν βγει και σε σύνταξη ορισμένοι μέσα στο 2014. Όσοι δεν συμπλήρωναν το ωράριο κάνουν πδς στο λύκειο!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013-2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:18:05 »

Αποσυνδεδεμένος piteroyl

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 163
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013-2014
« Απάντηση #2493 στις: Φεβρουάριος 25, 2014, 12:03:09 μμ »
Έχουμε νέα επί αυτού;


Αν ρωτάς εμένα δεν ξέρω. Απευθύνθηκα σε όποιον γνωρίζει κάτι, πχ από αιρετό, για ενδεχόμενη νέα φάση αναπληρωτών.

Αποσυνδεδεμένος haris1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013-2014
« Απάντηση #2494 στις: Φεβρουάριος 25, 2014, 01:26:15 μμ »
Ξέρει κανείς τί γίνεται με τα Αποτελέσματα της Ενισχυτικής στην Α'  Αθήνας   ?

Αποσυνδεδεμένος pyramida

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 245
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013-2014
« Απάντηση #2495 στις: Φεβρουάριος 25, 2014, 01:29:10 μμ »
Κατά τις 12 είπαν... "σε λίγο". Θα ανεβάσουν και μια φόρμα να συμπληρώσουμε και να στείλουμε π.χ. με e-mail. Λογικά θα γίνει και αναφορά στα δικαιολογητικά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013-2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:18:05 »

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013-2014
« Απάντηση #2496 στις: Φεβρουάριος 25, 2014, 03:38:55 μμ »
κανένα νεότερο για υπογραφή συμβάσεων;

Αποσυνδεδεμένος FA02

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013-2014
« Απάντηση #2497 στις: Φεβρουάριος 25, 2014, 04:14:09 μμ »
Συνάδελφοι, καλησπέρα. Θέλω να αναφέρω κάτι περίεργο για τα ΣΚΕΔ στην Α' Αθήνας. Από την αρχή δεν ήταν ξεκάθαρο πόσες ώρες είχε κάθε ΣΚΕΔ (φιλολογικές τουλάχιστον), αφού σε κάθε σχολείο αναφερόταν μόνο η ανάγκη ενός εκπαιδευτικού αόριστα. Σήμερα λοιπόν συνάδελφος τοποθετήθηκε σε σχολείο στην Α' Αθήνας και όταν επικοινώνησε με το διευθυντή του σχολείου αυτός του απάντησε ότι δεν έχει οργανώσει τίποτα το σχολείο για την ενισχυτική γιατί κανείς δε δέχτηκε να την αναλάβει...
Έχει συμβεί και σε κάποιον άλλο κάτι παρόμοιο; Είναι εντελώς παράλογο.

Αποσυνδεδεμένος may16

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013-2014
« Απάντηση #2498 στις: Φεβρουάριος 25, 2014, 05:32:25 μμ »
Συγχαρητήρια σε εσάς που δεν φάγατε κανενός την θέση με τα μόρια του 2010, αν την επόμενη χρονιά δουλέψουν οι άνεργοι ούτε εμείς θα σας φάμε τη θέση. :D

Φυσικά και δε φάγαμε τη θέση κανενός! Έχεις την εντύπωση ότι και να ανοίξουν τώρα οι πίνακες θα γίνουν μεγάλες ανακατατάξεις; Όσοι είμαστε ψηλά θα εξακολουθήσουμε να είμαστε με μικρές αλλαγές.
Το δεύτερο σκέλος της τοποθέτησής σου δείχνει απλά κακία. Δε σου φταίει κανένας που δε διορίστηκες με το που πήρες το πτυχίο. Όλοι εμείς έχουμε ταλαιπωρηθεί αρκετά και έχουμε μάθει, θέλοντας και μη, να κάνουμε υπομονή. Το ίδιο συνιστώ και σε σένα γιατί πρώτα στον εαυτό σου κάνεις κακό. Αν πάλι δεν έχεις υπομονή υπάρχουν πολλά άλλα επαγγέλματα εκεί έξω.

κανένα νεότερο για υπογραφή συμβάσεων;

Μάλλον από βδομάδα.

Αποσυνδεδεμένος eri02

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1085
  • χαμογελά η ζωή σε όποιον έχει πίστη και αντοχή....
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013-2014
« Απάντηση #2499 στις: Φεβρουάριος 25, 2014, 06:35:23 μμ »
τα νευρα μου ειναι πανω απο τι κεφαλι μου με αυτην την υποθεση και γω ειμαι απο κατω και τα κοιταω...το ξεροκομματο του ξεροκομματου...ξερουμε τα λεφτα τα τρωτε αλλου αλλα μη μας δουλευετε γιατι πολυ απλα δεν πιανει...

Αποσυνδεδεμένος εκπαιδευτικος_30

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013-2014
« Απάντηση #2500 στις: Φεβρουάριος 25, 2014, 07:16:52 μμ »
τα νευρα μου ειναι πανω απο τι κεφαλι μου με αυτην την υποθεση και γω ειμαι απο κατω και τα κοιταω...το ξεροκομματο του ξεροκομματου...ξερουμε τα λεφτα τα τρωτε αλλου αλλα μη μας δουλευετε γιατι πολυ απλα δεν πιανει...

Εδώ έχω εγώ τα νεύρα μου πάνω από το κεφάλι, που απλα παρακολουθώ απ’έξω την κατάσταση!Μακάρι να είχαμε ένα τρόπο να αντιδράσουμε, έστω και τώρα!Αλλά απ’ ότι βλέπεις σε μερικούς πιάνει και παραπιάνει το δούλεμα.Λες και μας έχουν σε καταστολή. Μας πετούν ένα ένα το ψίχουλο και εμείς νομίζουμε ότι «πιάνουμε την ευκαιρία από τα μαλλιά»...!Είμαι περίεργη πόσοι τελικά από τους επιλεγέντες θα δουλέψουν...!Γιατί προς εκεί πάει το πράγμα όπως φαίνεται.

Αποσυνδεδεμένος Ψιτ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω το σκύλο μου!!!
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013-2014
« Απάντηση #2501 στις: Φεβρουάριος 25, 2014, 08:14:04 μμ »
Έπιασα την ευκαιρία από τα μαλλιά ,να ΜΗΝ κάτσω άνεργη άλλους 2 μήνες.

Σταυρώστε με.
Only a life lived for others is worth living
- Albert Einstein

Αποσυνδεδεμένος dimik

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 805
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013-2014
« Απάντηση #2502 στις: Φεβρουάριος 25, 2014, 09:37:17 μμ »
Να ρωτησω υπαρχει κανεις που να πηγε στο σχολειο να παρουσιαστει ή περιμενουμε πρωτα να βγει η εγκυκλιος; Νοιωωθω περιεργα να καθομαι σπιτι ενω εχω επιλεγει, αλλα κ που να παω;! Στο σχολειο; Στη δευτεροβαθμια που περιμενουμε ακομη νεοτερα;! Τι κανουμε; Πηγατε στα σχολεια; Δωσατε παρων; Εγω οχι...

Αποσυνδεδεμένος math_samos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013-2014
« Απάντηση #2503 στις: Φεβρουάριος 25, 2014, 09:44:05 μμ »
Να σας πω κ εγώ την εμπειρία μου από τη προηγούμενη χρονιά?
Με πήραν στο μέρος μου ενισχυτική και δούλεψα 2 εβδομάδες!
Είχα 4 ώρες οπότε πήγα στην ουσία στο σχολείο 4 φορές , 2 φορές τη 1η εβδομάδα και 2 τη 2η.
Αυτό
Επειδή η διδε είναι μακρία (περίπου 35χμ) σκεφτείτε λίγο πόσα λεφτά χάλασα να πάω :
1)Να κάνω αίτηση
2)Να υπόγραψω σύμβαση
3)Να υπογράψω απόλυση
4)Να πάρω βεβαίωση προυπηρεσίας
+ οτι έγινε λάθος στη σύμβαση και πήγαμε όλοι άλλη μία φορά.
Επίσης ήθελαν να μας δώσουν κάτι άλλα χαρτιά και επειδή όλοι αρχίσαμε να γκρινιάζουμε μας τα έστειλαν στα σχολεία.

Τεσπά συνεχίζω... η διευθύντρια ήταν πολύ καλή και προσπαθούσε για το καλύτερο αλλά μου είχε πει πως δεν υπάρχει καμία οργάνωση και γενικά κατάλαβα πως υπάρχει αρνητικό κλίμα δηλ οι διευθυντές μόλις ακούνε ενισχυτική ξενερώνουν , διότι ξέρουν τι θα τραβήξουν με το όλο θέμα.
Οι μαθητές επειδή είχε περάσει καιρός δεν είχαν έρθει , βέβαια ευτυχώς έκανα τις πολλές ώρες μου :p γιατί ήταν αρκετοί.

Στη σύμβαση μας δεν φαινόταν καν πόσα θα πληρωθούμε και γενικά οι ώρες ήταν πολύ άδικα κατανεμημένες, αν είχα κάνει φέτος αίτηση θα είχα πάρει 12 ώρες τη βδομάδα ενώ πήρα 4 μόνο  γιατί δηλώναμε μόνο ένα σχολείο.
Είχα ρωτήσει στη διδε να μου πουν αν έχω ελπίδες σε ένα άλλο σκεδ που είχε πολλές παραπάνω αλλά μου είπε μία εκεί πως η δουλεία της είναι να μη μείνει κανένα σκεδ χωρίς καθηγητή και να πάω στο άλλο (σ αυτό που πήγα δηλαδή) και τελικά πήρα τις 4 κ το άλλο έμεινε κενό. Θα μπορούσε να μου πει πως δεν έχει κανένας αίτηση και στο άλλο να πάω στο άλλο, και φανταστείτε είχα πάει τελευταία μέρα κ μεσημέρι.
Οπότε γενικά είναι εντελώς άδικο το σύστημα αυτό και για εμάς που είμαστε πειραματόζωα και ο καθένας μας θα πάρει ότι μόρια να ναι αλλά και για τους παλιούς που τόσα χρόνια δούλευαν και τώρα απλά περιμένουν 2 μήνες την ενισχυτική και μπορεί να μη μπουν γιατί βρίσκονται σε περιοχή "δύσκολη". Θα δουλέψουν φέτος σε ενισχ δηλ άτομα από το πίνακα Γ και άτομα με μόρια δε θα δουλέψουν γιατί δήλωσαν σε περιοχές με μεγάλη ζήτηση.
Εγώ φέτος δεν έκανα αίτηση γιατί έχω βρει δουλειά αναγκαστικά αλλά θα με έπαιρναν τελικά αν είχα κάνει και αν δεν είχα βρει την άλλη δουλειά θα έκανα.
Γενικά το όλο θέμα βρωμάει και δεν είναι σωστά οργανωμένο αυτό όμως δε σημαίνει πως και εμείς δε πρέπει να κάνουμε το καλύτερο δυνατόν. Πρέπει να είμαστε ενωμένοι και να μη τσακωνόμαστε είτε είμαστε μαθηματικοί είτε φιλόλογοι είτε στο μηδενικό είτε μόνιμοι είτε μας αρέσει η ενισχυτική είτε όχι. Όσο τσακωνόμαστε μας κάνουν ότι θέλουν ας αποφασίσουμε μία κοινή πορεία όλοι οι εκπαιδευτικοί και θα σας πω εγώ.

Επίσης υπάρχουν άνθρωποι ,και τους θαυμάζω , που κάνουν ενισχυτική η πδσ δωρεάν μόνο και μόνο για να βοηθήσουν τα παιδιά, κάτι που εγώ δε θα άντεχα νομίζω να το κάνω. Οπότε γενικά είναι στη κρίση του καθένα για το τι θα κάνει γιατί η διδασκαλία και η εκπαίδευση είναι λειτούργημα όσο και αν έχουν αποφασίσει να υποβαθμίσουν αυτές τις δύο έννοιες.

Thanks, sorry για το μεγάλο κείμενο :)

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013-2014
« Απάντηση #2504 στις: Φεβρουάριος 25, 2014, 09:47:29 μμ »
Πήγα σ΄ένα σχολείο να δω τι παίζει, αλλά μου είπαν ότι δεν πρόκειται να ξεκινήσουν τα τμήματα, αν δε φέρουμε υπογεγραμμένη τη σύμβασή μας  στο σχολείο, ώστε με τη σειρά τους να μας δώσουν πράξη ανάληψης με επίσημο αριθμό στο πρακτικό σχολείου:άρα τηλεφωνούμε για ενημέρωσή μας  στις δευτεροβάθμιες κι όταν υπογράψουμε τη σύμβαση την πηγαίνουμε στο ΣΚΕΔ.
Σημειωτέον ότι δεν έχουν επικαιροποιηθεί από Σεπτέμβρη τα τμήματα....


 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159846
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 571
Σύνολο: 580

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.