*

Αποστολέας Θέμα: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013-2014  (Αναγνώστηκε 735288 φορές)

0 μέλη και 10 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kasta1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 302
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013-2014
« Απάντηση #2590 στις: Μάρτιος 04, 2014, 12:04:52 μμ »
Καλημέρα και από μένα σε όλους!

Να πιέσουμε...
Τι να πιέσουμε; Ποιον να πιέσουμε;
Εδώ μιλάμε για μια άρρωστη μηχανή σε όλα τα επίπεδα! (το κράτος εννοώ)

Ίσως να ψάξουμε για κανένα γιατρικό...


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013-2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:56:47 »

Αποσυνδεδεμένος fiora

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2096
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013-2014
« Απάντηση #2591 στις: Μάρτιος 04, 2014, 12:28:53 μμ »
Έχουμε πιέσει άπειρες φορές φέτος για την ενισχυτική.Εγώ προσωπικά μπορεί από Όκτωβριο να έχω πάρει και 50 φορές τηλέφωνο.Και λοιπόν?Γραμμένους μας έχουν.Ας το αποδεχτούμε πια όσο σκληρό κι αν είναι.Στα σχολεία δεν ξαναδουλεύουμε!Τώρα θα διώξουν και μόνιμους.Έβγαλαν Φεκ μα υποχρεωτικές ματαθέσεις μόνο και μόνο επειδή κόβονται οι διορισμοί και οι προσλήψεις αναπληρωτών τα επόμενα χρόνια.Δε βλέπουμε τι γίνεται?Ακόμη ελπίζουμε?Εγώ προσωπικά απελπίστηκα.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013-2014
« Απάντηση #2592 στις: Μάρτιος 04, 2014, 12:51:22 μμ »
Συμφωνώ με fiora. Δεν υπαρχει επιστροφή....
Τοσο η Υγεία όσο και η Παιδεια θα μπουν σε τροχεια ιδιωτικής πρωτοβουλίας με αρκετα μεγάλη δυναμική.
(προσωπική αποψη εκφράζω)
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος fiora

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2096
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013-2014
« Απάντηση #2593 στις: Μάρτιος 04, 2014, 12:59:56 μμ »
Marko έχουμε κολλήσει όλοι στο "ένδοξο"παρελθόν.Μιλάμε για ξεκλείδωμα πινάκων,αναπληρωτές,διορισμούς,Ασεπ,ενισχυτική....Δεν έχουμε πάρει χαμπάρι τις εξελίξεις!Εσένα ποια είναι η γνώμη σου για τα επόμενα χρόνια?Τι πιστεύεις ότι θα γίνει?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013-2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:56:47 »

Αποσυνδεδεμένος thask

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 456
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013-2014
« Απάντηση #2594 στις: Μάρτιος 04, 2014, 01:00:05 μμ »
Ok, την αποχαιρετήσαμε και σήμερα την παιδεία, επειδή μία χρονιά μείναμε εκτός...
Και να ιδιωτικοποιηθεί σε κάποιο βαθμό σημαίνει ότι θα δουλεύουν μόνο οι 50ρηδες και οι 60ρηδες;
Δεν την παλεύω τόση απαιδιοδοξία, ας ελπίσουμε σε ένα καλύτερο μέλλον σε όλα τα επίπεδα.
Ό,τι και να κάνουν, όσο και αν το παλέψουν, κενά προκύπτουν και θα προκύπτουν.
Εξάλλου αυτή η τάση παραίτησης που μας καταβάλλει όλους ανά στιγμές, είναι αυτό ακριβώς αυτό που θέλουν να πετύχουν, έτσι ώστε να μην υπάρχει καμία αντίδραση, καμία διεδκίκηση...

Αποσυνδεδεμένος fiora

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2096
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013-2014
« Απάντηση #2595 στις: Μάρτιος 04, 2014, 01:06:10 μμ »
Διεκδικείστε λοιπόν την ενισχυτική.Φέτος σύλλογοι και συνάδελφοι ατομικά και ομαδικά ενοχλήσαμε άπειρες φορές με διάφορους τρόπους...Ποιο ήταν το αποτέλεσμα?Αν πιστεύετε ότι εμείς οι 40αρηδες, 50άρηδες είμαστε ηττοπαθείς σηκωθείτε οι 20αρηδες ,30αρηδες που ελπίζετε ότι μετά τις νέες συγχωνεύσεις και καταργήσεις σχολείων,τις υποχρεωτικές μεταθέσεις των μονίμων ανά την επικράτεια κ.τ.λ κ.τ.λ.θα μείνουν θέσεις για να ικανοποιηθούμε και μεις οι αδιόριστοι...Εμπρός λοιπόν,ξεκινήστε με την ενισχυτική που ήταν το απλούστερο,δεν εξαρτώνταν ούτε από τα κενά ούτε από τα λεφτά και ήταν έτοιμη από Σεπτέμβριο...

Αποσυνδεδεμένος thask

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 456
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013-2014
« Απάντηση #2596 στις: Μάρτιος 04, 2014, 01:12:44 μμ »
Δηλ. αυτό που προτείνεται απο τα τελευταία μηνύματα είναι να τα παρατήσουμε, να μη διεκδικήσουμε τίποτα και να παραμείνουμε καθηλωμένοι; Απορώ με όλους όσοι τα παρατάνε τόσο εύκολα, δεν αντιμετώπισαν ποτέ καμία δοκιμασία στη ζωή  τους; Τόσο εύκολα ήρθαν όλα και τώρα τους φαίνεται τόσο αδιέξοδο το τέλμα;
Λέμε όλοι για τους νέους, λές και οι παλιότεροι έχουν εκπληρώσει το χρέος τους απόλυτα;
Είδαμε που μας έφτασαν...

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013-2014
« Απάντηση #2597 στις: Μάρτιος 04, 2014, 01:17:45 μμ »
tns,  τρέχεις....Δεν μιλησα για ταση παραιτησης, ουτε απαισιοδοξος ειμαι φυσει και θεσει. Ρεαλιστής είμαι.
Εσυ, βλεπεις τα πραγματα να βελτιωνονται? και αν ναι, πώς? (ακουγοντας και πιστευοντας κουφια λογια πολιτκαντηδων καραγκιοζηδων-ξεπουλημένων?)-
Εγω πιστευω πως τιποτα δεν θα αλλάξει για πολλα ακομα χρόνια. Αν μεινουν οπως ειναι τα πραγματα θα ειναι το αισιοδοξο του πραγματος. Ιδιωτικοποιουν και ξεπουλουν τα πάντα, γιατι οχι την παιδεια? (που σιγα που κοπτονται για σενα και για μενα αν θα δουλεψουμε! αναπληρωτες ειναι = ληξη συμβασης=ληξη υποχρέωσης)
ουτε η ιδιωτικοποιηση σημαινει να δουλευουν οι 60αρηδες.Πως το λες αυτό? Μη βγαζουμε συμπαιρασματα απ το τιποτα.
Ισα ισα νομιζω πως και με ιδιωτικοποιηση θα ισχυουν πινακες και ολο αυτο το "γελοιο" που ισχυει και τωρα.
Μακαρι να βγω ψευτης- και επαναλαμβανω αποψη εκφραζω...
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος fiora

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2096
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013-2014
« Απάντηση #2598 στις: Μάρτιος 04, 2014, 01:19:16 μμ »
Εκ του αποτελέσματος φαίνεται ότι οι παλιότεροι χρόνια τώρα, ό,τι κι αν κυνηγήσαμε, αποδείχτηκε ναυάγιο,ότι το κράτος δεν μας υπολόγισε ούτε καν για την ενισχυτική...Πού πήγαν τόσες προσπάθειες και μόχθοι χρόνων?Πού πήγαν τόσα ξεσπιτώματα?Πού πήγαν τόσες διαμαρτυρίες και τόσα τηλέφωνα φέτος ακόμη και για το ξεροκόμματο της ενισχυτικής?Το απότέλεσμά μας ήταν κοροϊδία,αδιαφορία,ανεργία.Κριθήκαμε εκ του αποτελέσματος οι παλιότεροι!

Αποσυνδεδεμένος fiora

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2096
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013-2014
« Απάντηση #2599 στις: Μάρτιος 04, 2014, 01:23:59 μμ »
tns,  τρέχεις....Δεν μιλησα για ταση παραιτησης, ουτε απαισιοδοξος ειμαι φυσει και θεσει. Ρεαλιστής είμαι.
Εσυ, βλεπεις τα πραγματα να βελτιωνονται? και αν ναι, πώς? (ακουγοντας και πιστευοντας κουφια λογια πολιτκαντηδων καραγκιοζηδων-ξεπουλημένων?)-
Εγω πιστευω πως τιποτα δεν θα αλλάξει για πολλα ακομα χρόνια. Αν μεινουν οπως ειναι τα πραγματα θα ειναι το αισιοδοξο του πραγματος. Ιδιωτικοποιουν και ξεπουλουν τα πάντα, γιατι οχι την παιδεια? (που σιγα που κοπτονται για σενα και για μενα αν θα δουλεψουμε! αναπληρωτες ειναι = ληξη συμβασης=ληξη υποχρέωσης)
ουτε η ιδιωτικοποιηση σημαινει να δουλευουν οι 60αρηδες.Πως το λες αυτό? Μη βγαζουμε συμπαιρασματα απ το τιποτα.
Ισα ισα νομιζω πως και με ιδιωτικοποιηση θα ισχυουν πινακες και ολο αυτο το "γελοιο" που ισχυει και τωρα.
Μακαρι να βγω ψευτης- και επαναλαμβανω αποψη εκφραζω...
Πες τα χρυσόστομε.Κι εγώ τα ίδια βλέπω και απορώ γιατί ελπίζουμε ακόμη σε προσλήψεις ,διαφάνεια,Ασεπ,διορισμούς,δικαίωση κ.τ.λ. κ.τ.λ.Η Ελλάδα παίρνει στροφή και κάθε χρόνο, όσο κι αν παραμυθιαζόμαστε ,οι αλλαγές είναι ορατές και μας πλήττουν όλους!

Αποσυνδεδεμένος thask

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 456
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013-2014
« Απάντηση #2600 στις: Μάρτιος 04, 2014, 01:28:35 μμ »
Είμαι αισιόδοξος απτην άποψη ότι πιστεύω ότι δεν θα πάνε όλα όσα έχουμε επιτύχει τα τελευταία χρόνια, επειδή φέτος όντως είναι μία ζόρικη χρονιά. Εγώ περυσι θεώρησα δεδομένο ότι φέτος λόγω του δίωρου δεν θα δουλεύω, και οι περισσότεροι με κορόιδευαν. Φέτος τι έμεινε να διεκδικήσουμε, αφού όντως δεν υπάρχουν πολλά κενά, έστω και αν καλύφθηκαν με τόσες αλχημείες..
Το παραμύθι που προσπαθούν να μας πουλήσουν βεβαίως δεν το χάφτω...
Απλά σκεπτόμενος λογικά, σκέφτομαι ότι ούτε επ'άπειρον θα κλείνουν σχολεία ούτε ώρες θα μπαίνουν συνέχεια.
Εξάλλου, σε ευρύτερο επίπεδο - όχι μόνο εκπαιδευτικό - δεν θέλω να πιστέψω ότι κάπως θα εξομαλύνθεί η κατάσταση, όχι ότι θα βελτιωθεί, αλλά τουλάχιστον θα ξέρουμε τι μας ξημερώνει. Αυτή η γενικευμένη ανασφάλεια, είναι η χειρότερη και πιο ύπουλη μορφή τρομοκρατίας

Αποσυνδεδεμένος eri02

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1085
  • χαμογελά η ζωή σε όποιον έχει πίστη και αντοχή....
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013-2014
« Απάντηση #2601 στις: Μάρτιος 04, 2014, 02:59:01 μμ »
Παει και η σημερινη μερα...εγω εχω την εξης απορια αν ξερει καποιος μου απαντα.Το τελευταιο ταμειο ανεργιας το παιρνω μεθαυριο Πεμπτη αν υπογραψουμε Παρασκευη τους το επιστρεφω??

Αποσυνδεδεμένος eagle

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ό,τι δε ζήσαμε είναι ό,τι δεν ποθήσαμε αρκετά!
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013-2014
« Απάντηση #2602 στις: Μάρτιος 04, 2014, 03:09:02 μμ »
Δεν το επιστρέφεις, γιατί δεν προπληρωνόμαστε. Το ταμείο που θα πάρεις είναι για το Φεβρουάριο.

Αποσυνδεδεμένος andrianna

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013-2014
« Απάντηση #2603 στις: Μάρτιος 04, 2014, 03:11:42 μμ »
Έχω την εντύπωση ότι το επίδομα δίνεται για το Φεβρουάριο

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160947
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 30
Επισκέπτες: 571
Σύνολο: 601

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.052 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.