*

Αποστολέας Θέμα: Αποδοχή μόνο σε 2 ΔΙΕΚ ή όχι;  (Αναγνώστηκε 14292 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος christina_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 83
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Και τώρα τι;
    • Προφίλ
Απ: Αποδοχή μόνο σε 2 ΔΙΕΚ ή όχι;
« Απάντηση #56 στις: Μάρτιος 09, 2013, 12:23:19 μμ »
Ξέρω εγώ άτομα που δουλεύουν σε 3 ΙΕΚ, δεν υπέγραψαν την υπεύθυνη δήλωση γιατί είναι άκυρη και δουλεύουν κανονικά. Θα συμφωνήσω με την παραπληροφόρηση, υπάρχει πάααααααααρα πολύ εδώ μέσα και πραγματικά απορώ πως γίνεται αυτό μιας και όλοι μας λίγο πολύ εκπαιδευτικοί είμαστε. Και σε πληροφορώ, από το σύστημα στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ λογικά φαίνεται, αλλά δεν μπορεί να μη σε πληρώσει κάποιος για τα δεδουλεμένα, εκεί θα γίνει χαμός όπως μου είπαν στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ, το ορθό θα ήταν μιας και το σύστημα σε βλέπει όπως λέμε όλοι, να μη σε άφηναν από το 3ο ΙΕΚ να ξεκινήσεις αμέσως. Αυτό όμως δεν γίνεται και ξέρεις γιατί; Γιατί ορισμένοι παίρνουν τα μαθήματα στο 3ο ΙΕΚ σαν τα κοράκια επειδή έχουν γνωστό το διευθυντή. Εσύ αρνείσαι τη θέση γιατί είσαι ήδη σε 2 και είσαι πολύ ηθικός να παρανομήσεις και μετά τσουπ σου λέει ο διευθυντής μα αρνήθηκαν τόσοι, σιγά μη κάτσω να εξαντλήσω τους πίνακες, θα πάρω την γνωστή μου και ορισμένες φορές με απευθείας ανάθεση. Το έχει αυτό το δικαίωμα, οπότε καταλαβαίνετε τι παίζει νομίζω. Αλλά από τη στιγμή που ορισμένοι διευθυντές σου λένε έλα, ο περιορισμός είναι άκυρος, θα αλλάξει του χρόνου κ.τ.λ. Τι κάνεις; Λοιπόν για να μην το παρατραβάμε, ενήλικες νοήμονες είμαστε, ελπίζω, ας κάνει ο καθένας ό,τι θέλει, είτε το σωστό το νόμιμο το ηθικό, είτε το παράνομο, το λάθος και το ανήθικο. Και τα λέμε στο επόμενο εξάμηνο, να δούμε τι θα αλλάξει και αν και πως θα πληρωθούν όσοι δούλεψαν σε 3 και παραπάνω ΙΕΚ. Απλά τα πράγματα, μην πέφτετε σαν τις λέαινες και τρομάζετε συναδέλφους ότι δε θα πληρωθούν και θα αποκλειστούν από τους πίνακες κτλ κτλ ΟΛΑ αυτά είναι αβάσιμα και κομπλεξικά από τη στιγμή που δεν τα βασίζετε σε κάποιο επίσημο έγγραφο ή ανακοίνωση.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 09, 2013, 12:25:38 μμ από christina_ »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποδοχή μόνο σε 2 ΔΙΕΚ ή όχι;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:27:20 »

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Αποδοχή μόνο σε 2 ΔΙΕΚ ή όχι;
« Απάντηση #57 στις: Μάρτιος 09, 2013, 12:34:50 μμ »
Ξέρω εγώ άτομα που δουλεύουν σε 3 ΙΕΚ, δεν υπέγραψαν την υπεύθυνη δήλωση γιατί είναι άκυρη και δουλεύουν κανονικά. Θα συμφωνήσω με την παραπληροφόρηση, υπάρχει πάααααααααρα πολύ εδώ μέσα και πραγματικά απορώ πως γίνεται αυτό μιας και όλοι μας λίγο πολύ εκπαιδευτικοί είμαστε. Και σε πληροφορώ, από το σύστημα στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ λογικά φαίνεται, αλλά δεν μπορεί να μη σε πληρώσει κάποιος για τα δεδουλεμένα, εκεί θα γίνει χαμός όπως μου είπαν στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ, το ορθό θα ήταν μιας και το σύστημα σε βλέπει όπως λέμε όλοι, να μη σε άφηναν από το 3ο ΙΕΚ να ξεκινήσεις αμέσως. Αυτό όμως δεν γίνεται και ξέρεις γιατί; Γιατί ορισμένοι παίρνουν τα μαθήματα στο 3ο ΙΕΚ σαν τα κοράκια επειδή έχουν γνωστό το διευθυντή. Εσύ αρνείσαι τη θέση γιατί είσαι ήδη σε 2 και είσαι πολύ ηθικός να παρανομήσεις και μετά τσουπ σου λέει ο διευθυντής μα αρνήθηκαν τόσοι, σιγά μη κάτσω να εξαντλήσω τους πίνακες, θα πάρω την γνωστή μου και ορισμένες φορές με απευθείας ανάθεση. Το έχει αυτό το δικαίωμα, οπότε καταλαβαίνετε τι παίζει νομίζω. Αλλά από τη στιγμή που ορισμένοι διευθυντές σου λένε έλα, ο περιορισμός είναι άκυρος, θα αλλάξει του χρόνου κ.τ.λ. Τι κάνεις; Λοιπόν για να μην το παρατραβάμε, ενήλικες νοήμονες είμαστε, ελπίζω, ας κάνει ο καθένας ό,τι θέλει, είτε το σωστό το νόμιμο το ηθικό, είτε το παράνομο, το λάθος και το ανήθικο. Και τα λέμε στο επόμενο εξάμηνο, να δούμε τι θα αλλάξει και αν και πως θα πληρωθούν όσοι δούλεψαν σε 3 και παραπάνω ΙΕΚ. Απλά τα πράγματα, μην πέφτετε σαν τις λέαινες και τρομάζετε συναδέλφους ότι δε θα πληρωθούν και θα αποκλειστούν από τους πίνακες κτλ κτλ ΟΛΑ αυτά είναι αβάσιμα και κομπλεξικά από τη στιγμή που δεν τα βασίζετε σε κάποιο επίσημο έγγραφο ή ανακοίνωση.
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 09, 2013, 03:10:36 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος christina_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 83
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Και τώρα τι;
    • Προφίλ
Απ: Αποδοχή μόνο σε 2 ΔΙΕΚ ή όχι;
« Απάντηση #58 στις: Μάρτιος 09, 2013, 12:45:02 μμ »
Τι σημαίνουν τόσοι πολλοί σταυροί καλέ; Να υποθέσω έχεις την ίδια εμπειρία με κάποιους διευθυντές;

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Αποδοχή μόνο σε 2 ΔΙΕΚ ή όχι;
« Απάντηση #59 στις: Μάρτιος 09, 2013, 01:23:04 μμ »
Τι σημαίνουν τόσοι πολλοί σταυροί καλέ; Να υποθέσω έχεις την ίδια εμπειρία με κάποιους διευθυντές;
συμφωνώ απόλυτα με όσα έγραψες!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποδοχή μόνο σε 2 ΔΙΕΚ ή όχι;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:27:20 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10809
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Αποδοχή μόνο σε 2 ΔΙΕΚ ή όχι;
« Απάντηση #60 στις: Μάρτιος 09, 2013, 03:18:32 μμ »
Είναι καλύτερα πάντως να γραφτεί "συμφωνώ απόλυτα" αντί να βάζουμε σταυρούς.

Επίσης ήθελα να πω ότι ο καθένας εδώ λέει τη γνώμη του ελεύθερα και ανταλλάσσουμε απόψεις - ιδέες.
Σαφώς και δεν έχουμε όλοι τις ίδιες απόψεις. Αυτό δε σημαίνει ότι κάποιοι παραπληροφορούν.

Κανείς δεν μεταφέρει κάτι εσκεμμένα, ενώ δεν το πιστεύει, για να μπερδέψει τους άλλους.
Όλοι συμμετέχουμε στο φόρουμ για να βοηθήσουμε και να βοηθηθούμε. Μην κρίνετε τα κίνητρα των άλλων.

Σε κάθε περίπτωση για να είμαστε όσο πιο αντικειμενικοί γίνεται καλό είναι να παραθέτουμε τις πηγές μας!

Αποσυνδεδεμένος rrrrrr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 387
    • Προφίλ
Απ: Αποδοχή μόνο σε 2 ΔΙΕΚ ή όχι;
« Απάντηση #61 στις: Μάρτιος 10, 2013, 05:32:34 πμ »
Έπεσα σε κάποια προηγούμενα posts κι επειδή έγινε κουβέντα για τις απ’ ευθείας αναθέσεις μαθημάτων από τους Διευθυντές των ΙΕΚ και κάκιστα δηλαδή που δεν ανεγράφη στην προκήρυξη, είπα να σας παραθέσω τη διάταξη της YA 1135/08.09.1992 (ΦΕΚ 570 Β΄, 21.09.1992) ο οποίος αναφέρει αυτολεξεί τα ακόλουθα:

Παράθεση
7. «Εάν κατά τη διάρκεια ισχύος των πινάκων, προκύψει η ανάγκη πρόσληψης ωρομισθίου ειδικότητας που δεν συμπεριλαμβάνεται στους πίνακες ή ειδικότητας της οποίας οι υποψήφιοι έχουν ήδη προσληφθεί ή έχουν ανακαλέσει την αίτησή τους, ο Διευθυντής του οικείου ΙΕΚ προβαίνει στην απ’ ευθείας ανάθεση ωριαίας διδασκαλίας, με την υπογραφή της σύμβασης της προηγούμενης παραγράφου, σε υποψηφίους που διαθέτουν τα απαιτούμενα προσόντα, σύμφωνα με την απόφαση της παραγρ. 2 του παρόντος άρθρου».

Τώρα ο νόμος υπάρχει και μπορεί να ερμηνευθεί από τον καθένα... Έτσι που 'χει διατυπωθεί κιόλας... τρέχα γύρευε... Εγώ διαβλέπω ότι αφήνεται μεταξύ άλλων εμμέσως να εννοηθεί ως προσληφθείς υποψήφιος και ο εκπαιδευτής ο οποίος δεν έκανε καθόλου αίτηση από την αρχή...[;] Είναι πασίδηλο ότι το γράμμα τού νόμου είναι πολύ ασαφές εδώ και γι' αυτό και συμβαίνουν τα ευτράπελα που συμβαίνουν. Εμ, μην ξεχνάμε ότι μιλάμε για το 1992, 20+ χρόνια πριν, μια χρονιά όπως τόσες, που βασίλευαν ρουσφέτια και πάσης φύσεως δοσοληψίες, οπότε και οι τόσο αυξημένες αρμοδιότητες προς τους Διευθυντές των ΙΕΚ ακολουθούσαν τις αναξιοκρατικές νοοτροπίες της εποχής... Το θέμα όμως είναι, γίνεται ακόμα να ασχολούμαστε με διατάξεις που αναφέρονται σε νόμο τού από διετίας παυθέντα Ο.Ε.Ε.Κ.;;; Μια ρύθμιση που βρίσκεται σε έναν τέτοιο νόμο (παρ’ όλο που τα σχετικά άρθρα για τον Ο.Ε.Ε.Κ. έχουν καταργηθεί βέβαια...), δεν θα έπρεπε να καταργηθεί ή να αναθεωρηθεί κάποια στιγμή;;; Γίνεται 20 χρόνια μετά, η δημόσια διοίκηση να βασίζεται ακόμα σε διατάξεις που προάγουν τις πελατειακές σχέσεις, τη στιγμή που άλλοι φορείς της έχουν κάνει σημαντική πρόοδο για την επικράτηση της διαφάνειας στις διαδικασίες;;; Ρητορικά όλα αυτά βέβαια...
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 25, 2017, 03:51:19 μμ από rrrrrr »

Αποσυνδεδεμένος rainbowman

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ
Απ: Αποδοχή μόνο σε 2 ΔΙΕΚ ή όχι;
« Απάντηση #62 στις: Μάρτιος 11, 2013, 10:12:00 πμ »
Ξέρω εγώ άτομα που δουλεύουν σε 3 ΙΕΚ, δεν υπέγραψαν την υπεύθυνη δήλωση γιατί είναι άκυρη και δουλεύουν κανονικά.

Εγώ ξέρω πάνω από 10 άτομα που έχασαν ώρες λόγω του περιορισμού, γιατί τους βάλαν να υπογράψουν υπεύθυνη δήλωση και όλοι μα όλοι την υπέγραψαν, γιατί είναι υποχρωτική για να ξεκινήσεις (άσχετα αν νομικά δεν είναι σωστό). Αν ξέραμε έστω και έναν που δουλεύει σε 3 ΙΕΚ και αυτό δε μπορεί να κρυφτεί γιατί όλοι γνωριζόμαστε τόσα χρόνια και ξέρουμε που δουλεύει ο καθένας, δε θα το αφήναμε έτσι θα γινόταν χαμός. Παρατήσαμε ήδη 1000-2000 Ευρώ ο καθένας για να τα πάρει κάποιος που είναι 10-20 θέσεις παρακάτω;

Αποσυνδεδεμένος senior_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 17.03-ΠΕ12.05 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΣ ΜΗΧ. ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ
    • Προφίλ
Απ: Αποδοχή μόνο σε 2 ΔΙΕΚ ή όχι;
« Απάντηση #63 στις: Μάρτιος 11, 2013, 10:43:50 πμ »
Η υπεύθυνη δήλωση που σας έβαλε να υπογράψετε το ΙΕΚ και ο διευθυντής του είναι παράνομη γιατί δεν είχε δοθεί καμία εντολή απο το ΙΝΕΔΙΒΙΜ για κάτι τέτοιο, επομένως πώς είναι δυνατόν να σε υποχρεώνουν να υπογράψεις κάτι παράνομο. Άρα πέσατε στην παγίδα του διευθυντή του ΙΕΚ και είχατε κάθε δικαίωμα να πάρετε τις ώρες και να κάνετε ένσταση κατά του διευθυντή...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 11, 2013, 03:51:30 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος victoroula

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
    • Προφίλ
Απ: Αποδοχή μόνο σε 2 ΔΙΕΚ ή όχι;
« Απάντηση #64 στις: Μάρτιος 11, 2013, 11:27:19 πμ »
Η υπεύθυνη δήλωση που σας έβαλε να υπογράψετε το ΙΕΚ και ο διευθυντής του είναι παράνομη γιατί δεν είχε δοθεί καμία εντολή απο το ΙΝΕΔΙΒΙΜ για κάτι τέτοιο, επομένως πώς είναι δυνατόν να σε υποχρεώνουν να υπογράψεις κάτι παράνομο. Άρα πέσατε στην παγίδα του διευθυντή του ΙΕΚ και είχατε κάθε δικαίωμα να πάρετε τις ώρες και να κάνετε ένσταση κατά του διευθυντή...
Μόλις μίλησα με το ΙΝΕΔΙΒΙΜ και μου ειπαν οτι λογικά δε θα εγκρίνουν καμία αίτηση για τρίτο ΙΕΚ. Εμένα ο διευθυντής αρχικά μου είχε πει ότι μου έκανε απευθείας ανάθεση επειδή δεν υπήρχαν άλλες αιτήσεις. Πήγα στο πρώτο μάθημα, αλλά έπειτα αυτός  έκανε ανάθεση σε κόρη γνωστού του. Οπότε όπως μου είπαν απο το ΙΝΕΔΙΒΙΜ δεν πληρώνομαι φυσικά το μαθημά μου και αν υπολογίσουμε το γεγονός  οτι το ΙΕΚ ήταν σε άλλο νομό έχασα και 17 ευρώ από τα εισητήρια. Δύο εβδομάδες με δούλευαν κανονικότατα απο το ΙΕΚ λέγοντάς μου ότι ο διευθυντής θα μεριμνήσει για το θέμα μου.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 11, 2013, 03:53:49 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος annoula75

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποδοχή μόνο σε 2 ΔΙΕΚ ή όχι;
« Απάντηση #65 στις: Μάρτιος 11, 2013, 01:23:27 μμ »
Σε ποιον αριθμό τηλεφώνου έλαβες αυτή την απάντηση;

Αποσυνδεδεμένος victoroula

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
    • Προφίλ
Απ: Αποδοχή μόνο σε 2 ΔΙΕΚ ή όχι;
« Απάντηση #66 στις: Μάρτιος 11, 2013, 01:33:08 μμ »
Σε ποιον αριθμό τηλεφώνου έλαβες αυτή την απάντηση;
2131311534

Αποσυνδεδεμένος rainbowman

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ
Απ: Αποδοχή μόνο σε 2 ΔΙΕΚ ή όχι;
« Απάντηση #67 στις: Μάρτιος 12, 2013, 10:00:12 πμ »
Η υπεύθυνη δήλωση που σας έβαλε να υπογράψετε το ΙΕΚ και ο διευθυντής του είναι παράνομη γιατί δεν είχε δοθεί καμία εντολή απο το ΙΝΕΔΙΒΙΜ για κάτι τέτοιο, επομένως πώς είναι δυνατόν να σε υποχρεώνουν να υπογράψεις κάτι παράνομο. Άρα πέσατε στην παγίδα του διευθυντή του ΙΕΚ και είχατε κάθε δικαίωμα να πάρετε τις ώρες και να κάνετε ένσταση κατά του διευθυντή...

Άμα σου λένε σε όλα τα ΙΕΚ να υπογράψεις τη δήλωση και την υπογράφουν όλοι θα κάθεσαι να μαλώνεις με το κόσμο; Το θέμα είναι αυτή η παράγραφος στη προκήρυξη που λέει όχι πάνω από 2 ΙΕΚ. Από εκεί και πέρα αν 50 άτομα διευθυντές, υποδιευθυντες, από το ΙΝΕΔΙΒΙΜ, από τη Γρ. Νεας Γεννιάς, σου λένε "δε γίνεται" εσύ ο περίεργος θα κάτσεις να μαλώνεις με όλους; Απλά ελπίζω να το διορθώσουν και απλά να βάλουν περιορισμό ωρών.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 12, 2013, 11:40:39 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος senior_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 17.03-ΠΕ12.05 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΣ ΜΗΧ. ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ
    • Προφίλ
Απ: Αποδοχή μόνο σε 2 ΔΙΕΚ ή όχι;
« Απάντηση #68 στις: Μάρτιος 12, 2013, 12:51:34 μμ »
Ποιός είπε να τσακώνεστε; Είμαι σε τέσσερα ΙΕΚ της αθήνας και κανένα δεν μου ζήτησε υπευθυνη δήλωση, ίσα ίσα που με στήριξαν οι διευθυντές με την ενέργεια μου να κάνω ένσταση κατά της προκήρυξης και να μην κρυφτώ πίσω απο το δακτυλό μου...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 12, 2013, 02:49:19 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος dmm

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
  • ...
    • Προφίλ
Απ: Αποδοχή μόνο σε 2 ΔΙΕΚ ή όχι;
« Απάντηση #69 στις: Μάρτιος 24, 2013, 10:53:21 πμ »
senior_ σε βρίσκω πολύ σωστό! Δεν πάτησες την μπανανόφλουδα - ας μου επιτραπεί η έκφραση.

Στερνή μου γνώση να σ'είχα πρώτα...
Έχει χαθεί κάθε ίχνος ντροπής και εντιμότητας από τους ανεγκέφαλους που έβαλαν αυτή την προτασούλα στο έντυπο της μοριοδότησης "όχι πάνω από δύο ΙΕΚ (!) ρίχνοντας άδεια για να πιάσουν γεμάτα και χωρίς να σκεφτούν πόσο επηρεάζουν χιλιάδες συνανθρώπους τους με το πείραμά τους. Κι εμείς όλοι πόσο κορόιδα είμαστε που, ενώ χρωστάμε σε εφορίες, ΔΕΚΟ και σε κάρτες, αρνηθήκαμε με δόξα και τιμή δουλειά και χρήματα που με κόπο μας κερδίσαμε, μόνο και μόνο γιατί...

αλήθεια, γιατί;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 24, 2013, 03:38:03 μμ από Lasid »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159846
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 631
Σύνολο: 645

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.073 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.