*

Αποστολέας Θέμα: Προβληματική συμπεριφορά δασκάλας  (Αναγνώστηκε 13612 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος asus07

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 412
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Προβληματική συμπεριφορά δασκάλας
« στις: Μάρτιος 14, 2013, 04:57:31 μμ »
καλησπέρα!
θέλω τη γνώμη σχετικά με ένα σοβαρό πρόβλημα που αντιμετωπίζει ένα συγγενικό μου πρόσωπο.
Υπάρχει μια δασκάλα στο σχολείο του παιδιού τους(ας πούμε η  Μαρία) η οποία κάνει "εικαστικά".Μιλάμε για ΣΤ τάξη.Τους δίνει μια φωτοτυπία από αυτές που δίνουν στα νηπιαγωγεία με κάποιο ζωάκι ή σχήμα και τους βάζει να το...βάψουν!Αυτό από μόνο του αποτελεί πρόβλημα αλλά κανένας από τους γονείς δε το έκανε θέμα.

Το πραγματικό πρόβλημα όμως είναι οτι αυτή η κυρία ασκεί βια στα παιδιά όταν κάνουν φασαρία.Τις προάλλες χτύπησε το κεφάλι ενός παιδιού της Έ' στον τοιχο,μια άλλη μέρα έσπρωξε πάνω στο θρανίο μια μαθήτρια της Δ.
Σήμερα τράβηξε τα μαλλιά της Μαρίας γιατί μιλούσε με ένα συμμαθητή της και πειραζόταν όπως κάνουν κάθε μέρα.Οχι απλώς της τα τράβηξε, κόντεψε να της χτυπήσει το κεφάλι πάνω στο θρανίο.Φυσικά όλοι οι συμμάθητες την υποστήριξαν και η δασκάλα στον κόσμο της.
Να σημειώσω ότι προκειται για ένα παιδι που ποτέ μα ποτέ δεν έδωσε δικαίωμα για το παραμικρό.Το περιστατικό συνέβη την 7η ώρα και ο διευθυντής είχε φύγει.
Τι συμβουλή θα δίνατε στη μητέρα της Μαρίας? Τι μπορεί να γίνει σε αυτή την περίπτωση?Ποιο είναι το νομικό πλαίσιο?
Σας ευχαριστώ!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 14, 2013, 05:41:28 μμ από para5 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος tosodula

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
  • Λατρεύω την αγωνία!
    • Προφίλ
Απ: προβληματική συμπεριφορά δασκάλας:θέλω τη γνώμη σας!
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 14, 2013, 05:23:46 μμ »
Το μόνο σίγουρο πως η άσκηση βίας είναι παράνομη- κάθε μορφή βίας.
Από εκεί και πέρα φοβάμαι πως δυστυχώς όλες οι νόμιμες διαδικασίες δεν αποτελούν οτι πιο ευχάριστο.
Αυτό που μπορώ να σκεφτώ ως άμεση αντιμετώπιση του προβλήματος είναι να μιλήσει κανείς στη διεύθυνση του σχολείου και καλύτερα ακόμα ως σύλλογος γονέων να γίνει μια κίνηση συνολικής ενημέρωσης (όχι μόνο για τοπεριστατικό της μικρής αλλά και άλλα)
Το λογικό είναι να γίνει σύσταση στον εκπαιδευτικό και να συμμορφωθεί, χωρίς πολλές ταλαιπωρίες νομικές και ψυχοφθόρες για γονείς και παιδιά.
Τώρα, αν δε συμβεί το λογικό, καλό είναι οι γονείς να ζητήσουν συμβουλή από δικηγόρο, που θα ξέρει ποιές είναι οι καταλληλότερες και πιο ανώδυνες για όλους ενέργειες για να συμμορφωθεί αυτό το άτομο...εύχομαι να μην φτάσει ως εκεί.

Αποσυνδεδεμένος Minoan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 429
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: προβληματική συμπεριφορά δασκάλας:θέλω τη γνώμη σας!
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 14, 2013, 05:28:26 μμ »
Δεν συμφωνώ. Δεν μιλάμε για ένα απλό "μάλωμα" ενός παιδιού αλλά για κανονικό βιαια ξύλο. Συγνώμη αλλά αν είναι όπως τα περιγράφει η κοπέλα τα πράγματα θέλει καταγγελία στο συλλογο γονέων και κηδεμόνων και ο σύλλογος θα αναλάβει τα περαιτέρω. Η συγκεκριμένη δασκάλα θέλει απομάκρυνση απ τα καθήκοντά της. Καμιά επιείκεια

Αποσυνδεδεμένος asus07

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 412
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: προβληματική συμπεριφορά δασκάλας:θέλω τη γνώμη σας!
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 14, 2013, 05:40:29 μμ »
Είναι ακριβώς όπως τα είπα.Και επαναλαμβάνω ότι πρόκειται για ένα παιδί που δεν έχει δώσει ποτέ το παραμικρό δικαίωμα.Αλλά ακόμη και έτσι να μην είναι και το πιο ζωηρό παιδί του σχολείου να είναι , θα του κάνεις συσταση/παρατήρηση ,δεν θα τον χτυπήσεις ή θα του τραβήξεις μαλλιά, έτσι δεν είναι?Και αν το παιδι όπως της τράβηξε τα μαλλιά δεν έβαζε το χέρι και χτυπούσε το κεφάλι στο θρανιο?Λίγα ατυχήματα συμβαίνουν?Για μένα μια απλή σύσταση δεν αρκεί.Απλά δεν ξέρω τι λέει ο νόμος σε αυτες τις περιπτώσεις.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προβληματική συμπεριφορά δασκάλας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:30:32 »

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ01

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προβληματική συμπεριφορά δασκάλας
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 14, 2013, 05:56:21 μμ »
Συγγνώμη παιδιά η τύπισσα έχει πρόβλημα και οι γονείς ακόμα το σκέφτονται; Δηλαδή τόση ανοχή στη βία ενώ σε άλλες περιπτώσεις γίνονται παρεμβάσεις για ψίλλου πήδημα? Δεν μπορείς κυρία μου και έχεις νευράκια όσο τα πιτσιρίκια ζωγραφίζουν πήγαινε σπιτάκι σου και να μην ξανάρθεις! Τέρμα. Δεν φτάνει που τα παιδιά ανέχονται παληκαριές από τους σημαθητές τους θα έχουν και τον "μπαμπούλα" στην τάξη??? :o
Together we stand!!! Divided we fall...

Αποσυνδεδεμένος asus07

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 412
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προβληματική συμπεριφορά δασκάλας
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 14, 2013, 06:01:07 μμ »
Συγγνώμη παιδιά η τύπισσα έχει πρόβλημα και οι γονείς ακόμα το σκέφτονται; Δηλαδή τόση ανοχή στη βία ενώ σε άλλες περιπτώσεις γίνονται παρεμβάσεις για ψίλλου πήδημα? Δεν μπορείς κυρία μου και έχεις νευράκια όσο τα πιτσιρίκια ζωγραφίζουν πήγαινε σπιτάκι σου και να μην ξανάρθεις! Τέρμα. Δεν φτάνει που τα παιδιά ανέχονται παληκαριές από τους σημαθητές τους θα έχουν και τον "μπαμπούλα" στην τάξη??? :o
οχι οχι,οι γονείς αύριο πρωί θα πάνε στον διευθυντή,δεν το σκέφτονται καθόλου.Απλά δεν ξέρουν μέχρι που μπορεί να το φτάσουν γιαυτό ζήτησα εγω εκ μέρους τη συμβουλή σας.Δεν τους αρκεί η συσταση.Το παιδί γύρισε σπίτι με κλάματα .Ήδη δεν την χώνευε με αυτά τα μωρουδίστικα που βάζει να κάνουν , έγινε τωρα και αυτό, ε ποσα να ανεχτεί κανείς σε αυτή τη ζωή????

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Προβληματική συμπεριφορά δασκάλας
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 14, 2013, 06:04:04 μμ »
asus07 κατ' αρχάς εγώ έχω να σημειώσω ότι η περιγραφή που δίνεις μου φαίνεται προβληματική.
Πρώτον, σε μάθημα καλλιτεχνικών, στο δημοτικό, είναι πρακτικά αδύνατο τα παιδιά να μην κάνουν φασαρία. Άρα άμα η δασκάλα καταχέριαζε όποιο παιδί κάνει φασαρία θα είχε μέχρι τώρα σακατέψει τα μισά. Υποθέτω ότι αυτό που περιγράφεις είναι οι αντιδράσεις της όταν τα παιδιά κάνουν πολύ φασαρία.
Δεύτερον, το "ένα παιδι που ποτέ μα ποτέ δεν έδωσε δικαίωμα για το παραμικρό" είναι επίσης πρακτικά αδύνατο. Παιδί δημοτικού που δεν έχει μιλήσει/γελάσει/παίξει στην τάξη εν ώρα μαθήματος, δεν υπάρχει πουθενά στην Ελλάδα. Ισχύει όμως ότι κάποια παιδιά είναι μαζεμένα και σπανίως ξεφεύγουν και κάποια άλλα ξεφεύγουν συχνά. Το παιδί στο οποίο αναφέρεσαι απ' ότι λες ανήκει στην πρώτη κατηγορία.

Επί του θέματος: οι αντιδράσεις της δασκάλας όπως τις περιγράφεις φυσικά είναι προβληματικές (το λιγότερο). Η αντιμετώπιση του προβλήματος όμως πρέπει κατά την γνώμη μου να είναι σταδιακή γιατί έτσι θα είναι πιο αποτελεσματική. Εν αρχή λοιπόν, λες στους συγγενείς σου να ζητήσουν από το παιδί τους να είναι στο μάθημα της συγκεκριμένης παναγίτσα, κι όταν λέμε παναγίτσα, εννοούμε "άρκα του τάφου σιωπή". Αυτό θα τους βοηθήσει να έχουν από εδώ και πέρα γερό πάτημα και καμία αμφισβήτηση πάνω στο θέμα εάν έκανε ή δεν έκανε φασαρία το παιδί. Καταλαβαίνω βέβαια ότι κάτι τέτοιο είναι δύσκολο για το παιδί, αλλά το προτείνω γιατί πιστεύω πως θα βοηθήσει την κατάσταση. Ταυτόχρονα, και το τονίζω το "ταυτόχρονα" γιατί το νόημα δεν είναι απλά να "δέσουμε" το παιδί, πρέπει να ξεκινήσουν κινήσεις οι γονείς. Κατ' αρχάς να έρθουν σε επαφή με τους γονείς των άλλων παιδιών που έχουν παρόμοια περιστατικά και να πάνε όλοι μαζί στον διευθυντή να θέσουν το θέμα, με ηρεμία αλλά και αυστηρότητα. Εάν ο διευθυντής είναι σωστός και όχι ο κλασικός "δεν θέλω να μπλέξω" τότε με μια καλή συνεργασία με αυτόν υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να λυθεί το θέμα. Εάν όχι, θα πρέπει να απευθυνθούν στους ανωτέρους του. Ταυτόχρονα, ξανά, να έρθουν οι γονείς και σε επαφή με τον σύμβουλο της ειδικότητας των καλλιτεχνικών και να εκθέσουν τους προβληματισμούς τους σχετικά με το περιεχόμενο του μαθήματος. Τα καλλιτεχνικά, όπως και τα άλλα μαθήματα, έχουν κι αυτά αναλυτικό πρόγραμμα, το οποίο πρέπει να ακολουθείται έστω και στοιχειωδώς.

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ01

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προβληματική συμπεριφορά δασκάλας
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 14, 2013, 06:07:18 μμ »
Το θέμα είναι το κατά πόσο συμβαίνει αυτό και αν έχει επαναληφθεί όπως λες παρουσία μαρτύρων, αν έχει συμβεί και σε άλλα παιδάκια και όχι μόνο σε ένα παιδί (δεν σημαίνει ότι είναι μικρό παράπτωμα ακόμα και αν γίνεται σε ένα φυσικά), αλλά και τα πιτσιρίκια πολλές φορές την τρίχα την κάνουν τριχιά και πολλές μανάδες το ίδιο ;). Αν είναι διασταυρωμένο και επιβεβαιωμένο λογικά κάτι θα έχει μυριστεί και ο διευθυντής ;)
Together we stand!!! Divided we fall...

Αποσυνδεδεμένος kyra_daskala

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προβληματική συμπεριφορά δασκάλας
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 14, 2013, 06:11:44 μμ »

Να σημειώσω ότι προκειται για ένα παιδι που ποτέ μα ποτέ δεν έδωσε δικαίωμα για το παραμικρό.....

Αυτό πραγματικά δεν αφορά κανένα μα κανένα!
Και το πιο απείθαρχο και προκλητικό παιδί να ήταν, δεν το χτυπάμε!
Κανείς δεν έχει το δικαίωμα!

Σε πρώτη φάση θα έπιανα την εκπαιδευτικό να ζητήσω εξηγήσεις για το περιστατικό και να απαιτήσω να επανορθώσει για τη συμπεριφορά της στο παιδί μου.
Σε δεύτερη φάση, είτε με ικανοποιουσαν είτε όχι οι εξηγήσεις, θα ενημέρωνα τη διεύθυνση του σχολείου και το σύλλογο γονεων και κηδεμόνων.

Αν το περιστατικό επαναληφθεί ή κακομεταχειριστεί αλλιώς το παιδί μου, θα της έκανα καταγγελία στον προϊστάμενο.

Υγ. Ένα σχετικό κατσάδιασμα θα το εριχνα και στη Μαρία, αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση!
https://www.youtube.com/watch?v=MwRNvpGydzw
Σε μερικούς ανθρώπους έρχεται μια μέρα
που πρέπει το μεγάλο Ναι ή το μεγάλο το Οχι
να πούνε. Φανερώνεται αμέσως όποιος τόχει
έτοιμο μέσα του το Ναι, και λέγοντάς το πέρα
πηγαίνει στην τιμή και στην πεποίθησί του

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Προβληματική συμπεριφορά δασκάλας
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 14, 2013, 06:18:09 μμ »
Σε πρώτη φάση θα έπιανα την εκπαιδευτικό να ζητήσω εξηγήσεις για το περιστατικό και να απαιτήσω να επανορθώσει για τη συμπεριφορά της στο παιδί μου.

Ωπ! αυτό μου διεύφυγε και η kyra_daskala έχει απόλυτο δίκιο!!! Προσοχή! Πρώτα πάμε στον ίδιο τον εκπαιδευτικό, να θέσουμε το πρόβλημα με ηρεμία, να ακούσουμε και την πλευρά του (και να κρίνουμε εάν μας λέει μπαρούφες ή όχι) και μετά πάμε ΚΑΙ στον διευθυντή γιατί πρέπει να είνα ικι αυτός ενήμερος.

Αποσυνδεδεμένος Ψιτ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω το σκύλο μου!!!
    • Προφίλ
Απ: Προβληματική συμπεριφορά δασκάλας
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 14, 2013, 06:25:18 μμ »
α τώρα οι γονείς δε ξέρουν τι να κάνουν ε....
χθες η δασκάλα έκανε αυτό, προχθές η δασκάλα έκανε εκείνο....
αυτή δεν έγινε έτσι από τη μια μέρα στην άλλη,ούτε η Μαρία είναι το 1ο παιδί που πληρώνει τη νύφη!
αν το καμάρι τους πάρει 8 στα θρησκευτικά ξέρουν πως να γκρινιάξουν, για αυτήν που σηκώνει χέρι όμως ούτε λόγος ε?


ΥΓ : Ευλαμπία τη λένε την εν λόγω δασκάλα?
Only a life lived for others is worth living
- Albert Einstein

Αποσυνδεδεμένος asus07

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 412
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προβληματική συμπεριφορά δασκάλας
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 14, 2013, 06:55:07 μμ »
α τώρα οι γονείς δε ξέρουν τι να κάνουν ε....
χθες η δασκάλα έκανε αυτό, προχθές η δασκάλα έκανε εκείνο....
αυτή δεν έγινε έτσι από τη μια μέρα στην άλλη,ούτε η Μαρία είναι το 1ο παιδί που πληρώνει τη νύφη!
αν το καμάρι τους πάρει 8 στα θρησκευτικά ξέρουν πως να γκρινιάξουν, για αυτήν που σηκώνει χέρι όμως ούτε λόγος ε?


ΥΓ : Ευλαμπία τη λένε την εν λόγω δασκάλα?

Δεν γνωρίζω το όνομα της δασκάλας.Μπορεί να τη λένε και Ευλαμπία.
Αυτό που ξέρω είναι ότι οι συγκεκριμένοι γονείς δεν έχουν σχέση με αυτό που περιγράφεις.Θα πήγαιναν και σήμερα να δουν το θέμα αλλά όπως είπα ηταν στο σχόλασμα και είχαν φύγει όλοι.Και η εν λόγω δασκάλα.Δεν την πρόλαβαν.Αλλά ναι έχεις δίκιο.Αφού υπήρχαν και άλλα περιστατικα, γιατι δεν έκανε κάτι ο διευθυντής του σχολείου????Εννοειται ότι ήταν ενήμερος για την όλη φάση.Και αυριο θα ενημερωθεί για το σημερινό.Γιατί υπάρχει αυτή η ανοχη?

Αποσυνδεδεμένος tosodula

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
  • Λατρεύω την αγωνία!
    • Προφίλ
Απ: Προβληματική συμπεριφορά δασκάλας
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 14, 2013, 07:07:03 μμ »
Επειδή μάλλον παρεξηγήθηκα- φυσκά και άτομο που ασκεί βία θεωρώ πως ιδανικά θα έπρεπε να απομακρυνθεί από τα καθήκοντά του.
Προτείνω πιο "'ηπιες¨" μεθόδους σαν αρχή ως πιο άμεσες για τη λύση του προβλήματος αλλά και πιο ανώδυνες.
Η νομική οδός συνήθως είναι χρονοβόρα και ενδέχεται μέχρι να βρει κάτι το δρόμο προς της δικαιοσύνη η κυρία αυτή να συνεχίσει να "διδάσκει" συν το οτι ο λόγος ανήλικων μαθητών ενδέχεται να αμφισβητηθεί και να μπλέξουν παιδιά και γονείς σε περιπέτειες που για τα παιδιά μόνο καλό δεν θα κάνουν.

Αν τώρα οι γονείς (ήκαι ο σύλλογος) δει πως δεν βοηθά η ήπια κουβέντα και οι συστάσεις, ας "φοβερίσει" διεύθυνση και εκπαιδευτικό πως θα ακολουθήσουν τη νόμιμη οδό και ο δικηγόρος θα τους συμβουλέψει πια είναι αυτή.

Και κάτι βασικό, συμφωνώ με τους προλαλήσαντες, θέλει πολλή προσοχή να είναι οι γονείς 100% σίγουροι πως μεταφέρουν ακριβείς πληροφορίες, όχι επειδή έχουν κακά παιδιά που λένε ψέματα, αλλά επειδή παιδάκια αυτής της ηλικίας βλέπουν και ερμηνεύουν κάποιες φορές υπερβολικά ή δεν μπορούν να εκφράσουν τέλεια μια κατάσταση τρομαχτική για αυτά (π.χ. το "η δασκάλα τον έσπασε στο ξύλο" μπορεί να σημαίνει " η δασκάλα του έδωσε σφαλιάρα"- όχο πως η σφαλιάρα δικαιολογείται, απλά για να είναι με ακρίβεια διατυπωμένο το παράπονο και να μην μπορέσει να αμφισβητηθεί)

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Προβληματική συμπεριφορά δασκάλας
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 14, 2013, 07:27:01 μμ »
ιδανικά πάντως θα ήταν να εμφανιστούν ως εκπρόσωποι του συλλόγου γονέων και κηδεμόνων ένας εκπαιδευτικός ( κατά προτίμηση δευτεροβάθμιας ώστε να μην τον πολυξέρουν στο δημοτικό ) που να ειναι γνώστης της εκπαιδευτικής νομοθεσίας και ένας δικηγόρος έτσι για το "γειωμα" των υπολοίπων ( που συνήθως ποιούν τη νήσσαν ) ... ;D  8) 8)

δεν μπορεί, όλο και κάποιο παιδάκι θα χει γονιό με τέτοιο προφίλ!!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 696
Σύνολο: 697

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.