*

Αποστολέας Θέμα: Προβληματική συμπεριφορά δασκάλας  (Αναγνώστηκε 13431 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος as1m

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προβληματική συμπεριφορά δασκάλας
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 14, 2013, 07:40:05 μμ »
Απλά δύο παρατηρήσεις :
1. Το πόσο απείθαρχα είναι τα παιδιά δεν δικαιολογεί τέτοια συμπεριφορά εκπαιδευτικού. "Παναγίες" ή "Διαβολάκια" δεν πρέπει να έχουν αυτή την αντιμετώπιση.
2. Το αν η δασκάλα κάνει καλό ή κακό μάθημα δεν δικαιολογεί ανοχή ή όχι της συμπεριφορά της.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προβληματική συμπεριφορά δασκάλας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:40:04 »

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Προβληματική συμπεριφορά δασκάλας
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 14, 2013, 07:45:38 μμ »
Συμφωνω απολυτα με τις happiness σε ότι αφορά τα παιδιά ....

Εγω σαν γονιός θα έκανα ντου την 7η ώρα του μαθήματος πηγαινοντας  κ καλά να πάρω το παιδι μου νωρίτερα ώστε να κόψω κίνηση ,να δω τι επικρατεί στην ώρα των καλλιτεχνικών. Θα ρωτούσα κι όλας πώς τα πάει η κόρη μου στο μάθημα......είναι καλή ? είναι ήσυχη???  κ.λπ. Μετά θα ενημέρωνα τον διευθυντή κ αυτός με τη σειρά του θα απαιτούσα να κάνει τις κατάλληλες κινήσεις! Οι σωστοι διευθυντές ξέρουν πώς πρέπει να χειριστούν μια τετοια κατάσταση !

Εαν μπλέξεις να το κουβεντιάσεις κ με άλλους γονείς νομίζω πώς το θέμα θα ξεφύγει πολύ!
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Προβληματική συμπεριφορά δασκάλας
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 14, 2013, 08:58:57 μμ »
Το πραγματικό πρόβλημα όμως είναι οτι αυτή η κυρία ασκεί βια στα παιδιά όταν κάνουν φασαρία.Τις προάλλες χτύπησε το κεφάλι ενός παιδιού της Έ' στον τοιχο,μια άλλη μέρα έσπρωξε πάνω στο θρανίο μια μαθήτρια της Δ.
Σήμερα τράβηξε τα μαλλιά της Μαρίας γιατί μιλούσε με ένα συμμαθητή της και πειραζόταν όπως κάνουν κάθε μέρα.Οχι απλώς της τα τράβηξε, κόντεψε να της χτυπήσει το κεφάλι πάνω στο θρανίο.Φυσικά όλοι οι συμμάθητες την υποστήριξαν και η δασκάλα στον κόσμο της.

Απορίες :
1η) παράξενο που μετά απο τοσες βιαιες ενέργειες, τώρα ρωτάμε "τί να κανουμε"?
2η) ρωτάμε για "νομικό" πλαισιο! Τί να το κανουμε οταν α) δεν εχουμε πιασει τη δασκαλα να της μιλησουμε και β) δεν εχουμε παει στον δ/ντη. Το νομικό πλαισιο τι να σου πει "αρχικά"?....(περιεργη διαχειρηση!!!)
3η) Γενικά, το θέμα μου φαινεται υπερβολικα "στημένο"...
Θα γινει το γεγονος στο παιδι μου και αντι να αντιδράσω την επομενη κιολας στιγμη, προτιμω να μπω στο εκπαιδευτικο σαιτ και να ρωτησω τα αυτονοητα?!!!  ::)
Ποιό "δικιο" περιμένω να εχει η δασκαλα?
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 14, 2013, 09:05:10 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Προβληματική συμπεριφορά δασκάλας
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 14, 2013, 09:01:47 μμ »
Απλά δύο παρατηρήσεις :
1. Το πόσο απείθαρχα είναι τα παιδιά δεν δικαιολογεί τέτοια συμπεριφορά εκπαιδευτικού. "Παναγίες" ή "Διαβολάκια" δεν πρέπει να έχουν αυτή την αντιμετώπιση.
2. Το αν η δασκάλα κάνει καλό ή κακό μάθημα δεν δικαιολογεί ανοχή ή όχι της συμπεριφορά της.
as1m δεν ξέρω αν πήρες αφορμή από το δικό μου σχόλιο για αυτές τις παρατηρήσεις, αλλά αν ναι, θα ήθελα να περιαυτολογήσω λίγο παραπάνω πάνω σε αυτές.
1. Το "να ζητήσουν από το παιδί να είναι παναγία" δεν έχει να κάνει με το "έκανε φασαρία άρα καλά του έκανε". Έχει να κάνει με το εξής αναμενόμενο σκηνικό: Γονιός πάει να παραπονεθεί για κάποιο παρόμοιο περιστατικό, η εκπαιδευτικός παίρνει την συζήτηση από το "χτύπησε το παιδί" και την πάει στο "το παιδί κάνει φασαρία και παρεμποδίζει το μάθημα" και εκεί ξεκινάει η ατέρμονη και άχρηστη συζήτηση για το αν έκανε φασαρία και πόση φασαρία ήταν αυτή και δεν τελειώνει ποτέ. Εάν το παιδί στην τάξη δεν δίνει ούτε το παραμικρό δικαίωμα για παρατήρηση, τότε η δασκάλα "χάνει" αυτό το "επιχείρημα". Είναι βέβαια δύσκολο για το παιδί αυτό και προϋποθέτει ότι κάποιος πρέπει να του εξηγήσει την σκληρή πραγματικότητα τέτοιων καταστάσεων :/
2. Το αν η δασκάλα κάνει κακό και βαρετό μάθημα έχει άμεση σχέση με το πόσος "χαμός" γίνεται στην τάξη της. Εάν λοιπόν ένας σύμβουλος την βοηθήσει να βελτιώσει το περιεχόμενο του μαθήματός της, τότε θα έχει και περισσότερη ηρεμία στην τάξη και λιγότερους λόγους για να ξεπερνάει τα όριά της. Γιατί εγώ προσωπικά δεν θεωρώ δεδομένο ότι η αναφερόμενη εκπαιδευτικός είναι μία ανάλγητη γυναίκα. Το βρίσκω αρκετά πιθανό να είναι άπειρη, πελαγωμένη και με μικρή αυτοπειθαρχεία, όπως επίσης βρίσκω αρκετά πιθανό κάποια από τα παιδιά του σχολείου να την έχουν κάνει δικαιολογημένα φτάσει στα όριά της (τα οποία όρια όμως αδικαιολόγητα αυτή άφησε τον εαυτό της να τα ξεπεράσει).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προβληματική συμπεριφορά δασκάλας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:40:04 »

Αποσυνδεδεμένος golum

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 609
    • Προφίλ
Απ: Προβληματική συμπεριφορά δασκάλας
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 14, 2013, 09:04:33 μμ »
αυτο συμβαινει συχνα μαρκο..βλεπουμε καθημερινα posts συναδελφων οι οποιοι εμπιστευονται την τυχη της περιπτωσης τους στις συμβουλες ανθρωπων τους οποιους δεν γνωριζουν κ το μονο που τους συνδεει ειναι η επαγγελματικη τους ιδιοτητα!η απολυτη ανωριμοτητα...δεν αναφερομαι στη συγκεκριμενη περιπτωση αλλα ειναι μια -απογοητευτικη δυστυχως-πραγματικοτητα!
το μονο που θελω ειναι να τους δω να τρεχουν..

Αποσυνδεδεμένος asus07

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 412
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προβληματική συμπεριφορά δασκάλας
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 14, 2013, 09:15:48 μμ »
Το πραγματικό πρόβλημα όμως είναι οτι αυτή η κυρία ασκεί βια στα παιδιά όταν κάνουν φασαρία.Τις προάλλες χτύπησε το κεφάλι ενός παιδιού της Έ' στον τοιχο,μια άλλη μέρα έσπρωξε πάνω στο θρανίο μια μαθήτρια της Δ.
Σήμερα τράβηξε τα μαλλιά της Μαρίας γιατί μιλούσε με ένα συμμαθητή της και πειραζόταν όπως κάνουν κάθε μέρα.Οχι απλώς της τα τράβηξε, κόντεψε να της χτυπήσει το κεφάλι πάνω στο θρανίο.Φυσικά όλοι οι συμμάθητες την υποστήριξαν και η δασκάλα στον κόσμο της.

Απορίες :
1η) παράξενο που μετά απο τοσες βιαιες ενέργειες, τώρα ρωτάμε "τί να κανουμε"?
2η) ρωτάμε για "νομικό" πλαισιο! Τί να το κανουμε οταν α) δεν εχουμε πιασει τη δασκαλα να της μιλησουμε και β) δεν εχουμε παει στον δ/ντη. Το νομικό πλαισιο τι να σου πει "αρχικά"?....(περιεργη διαχειρηση!!!)
3η) Γενικά, το θέμα μου φαινεται υπερβολικα "στημένο"...
Θα γινει το γεγονος στο παιδι μου και αντι να αντιδράσω την επομενη κιολας στιγμη, προτιμω να μπω στο εκπαιδευτικο σαιτ και να ρωτησω τα αυτονοητα?!!!  ::)
Ποιό "δικιο" περιμένω να εχει η δασκαλα?
Βρε παιδιά με παρεξηγήσατε!Σας εξήγησα ότι έγινε την τελευταία ώρα και δεν υπήρχε κανένας στο σχολείο όταν πήγε η μητέρα.Και επίσης ότι αυριο πρωί πρωί θα πάει στο σχολείο.Πόσο πιο άμεσα να αντιδράσει για το παιδί της??Για τα άλλα περιστατικά ενημερώθηκε από γονείς αφού συνέβη αυτό στο δικό της.Απλά επειδή δεν έχει σχέση με το χώρο της εκπαίδευσης ρώτησε εμενα για τη διαδικασία , αν υπάρχει σε τέτοιες περιπτώσεις, και γω με τη σειρά μου ρωτησα εδώ που ξέρω ότι υπάρχουν άτομα που μπορούν να δώσουν μια αξιοπιστη πληροφορία.Αυτό είναι όλο,δεν υπάρχει κάτι στημένο!!Για να μην πάει αυριο εκει και τις λένε ιστορίες για αγριους.Να είναι ενημερωμένη.Πριν απο 2 μέρες είχαν πάρει βαθμους και είχε πάει για ενημέρωση.Αν το παιδι της είχε κάποιο θεμα συμπεριφοράς , ε νομίζω  κατι θα της ειχαν πει.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Προβληματική συμπεριφορά δασκάλας
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 14, 2013, 09:57:45 μμ »
Έστω ότι αληθεύουν οι πληροφορίες που αναφέρθηκαν πριν για αυτά τα περιστατικά βίας. Γονείς δεν έχουν αυτά τα παιδιά; Λοβοτομημένοι είναι;
Αν ήταν το δικό μου παιδί, και το βάραγε στον τοίχο, την επόμενη μέρα θα είχα έρθει και θα της βάραγα το κεφάλι στον τοίχο τραγουδώντας το άσμα των Metallica που λέει "Bang your head against the stage like you never did before! Make it ring! Make it bleed! Make it really sore!"

Και καλά προανέφεραν άλλοι.. διευθυντής δεν υπάρχει; κοινή λογική δεν υπάρχει;
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος asus07

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 412
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προβληματική συμπεριφορά δασκάλας
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 14, 2013, 10:17:34 μμ »
συμφωνώ με αυτό που λες....οι άλλοι γονείς έμειναν άπραγοι???και γω την ίδια απορία έχω.Όσο για τον διευθυντή θα σας ενημερώσω αύριο που θα πάει η μητέρα.....έτσι για να κλείσει αυτή η ιστορία.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 14, 2013, 10:18:15 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Προβληματική συμπεριφορά δασκάλας
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 14, 2013, 10:19:25 μμ »
δλδ. δεν εχετε συναντησει γονεις να σας λενε "ριξ'του και καμια να μαθει.."  ::)

παρομοιο περιστατικο αλλα με λεκτικη βια (τυπου "ειστε καραγκιοζακια / βλαμμενα" απο τα πιο ελαφρα περιστατικα...) μου ανεφεραν μαθητες μου στο φροντιστηριο για δασκαλα τους στο δημοτικο. τους ειπα αν το εχουν αναφερει στους γονεις τους, μου απαντησαν ναι και σε επομενη απορια μου, και αυτοι τι κανανε  μου ειπαν τιποτα... :-\

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προβληματική συμπεριφορά δασκάλας
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 19, 2013, 10:14:50 μμ »
Ταυτόχρονα, ξανά, να έρθουν οι γονείς και σε επαφή με τον σύμβουλο της ειδικότητας των καλλιτεχνικών και να εκθέσουν τους προβληματισμούς τους σχετικά με το περιεχόμενο του μαθήματος. Τα καλλιτεχνικά, όπως και τα άλλα μαθήματα, έχουν κι αυτά αναλυτικό πρόγραμμα, το οποίο πρέπει να ακολουθείται έστω και στοιχειωδώς.

Ποιον συμβουλο των καλλιτεχνικων; Ειναι ηλιου φαεινοτερο οτι η συγκεκριμενη δασκαλα δεν ειναι της ειδικοτητας, αλλά καλυπτει ωραριο.

asus07, θα μας πεις τι εγινε την Παρασκευη; Μειναμε με την αγωνια τοσες μερες! (Ελπιζω οι γονεις να εκαναν αναφορα στη δασκαλα για τη χειροδικια, αλλά αμφιβαλλω... Παντως, ειναι απαραδεκτο να εργαζονται τετοιοι "δασκαλοι" οταν τοσοι σωστοι παιδαγωγοι ειναι ανεργοι!)

Αποσυνδεδεμένος htsopelas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προβληματική συμπεριφορά δασκάλας
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 20, 2013, 01:55:47 πμ »
ναταν ο μονος κλαδος που συμβαινει αυτο...




Αποσυνδεδεμένος pd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 374
    • Προφίλ
Απ: Προβληματική συμπεριφορά δασκάλας
« Απάντηση #25 στις: Μάρτιος 20, 2013, 10:50:24 πμ »
Παιδια , για να σκεφτουμε λιγακι λογικα
1. οι γονεις μεσα στην καθημερινοτητα τους αγνοουν συχνα τα θεματα που τους αναφερουν τα παιδια τους
2. το μαθημα θεωρειτε υποδεεστερο  γι'αυτο και δεν του δινουν σημασια
3.θεωρουμε εξ ορισμου την συμπεριφορα της δασκαλας ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ -ξιδακι για να αντεξει  ::)- αν και υποπτευομαι οτι με τα νεα μετρα συμπληρωνει ωραριο ,γι'αυτο και ειναι επικινδυνη και πρεπει να συμμορφωθει.Τοσχολειο πρεπει να μαθει να λειτουργει ΣΩΣΤΑ .
4. πρωτα συσταση γονεα, διευθυντης+συλλογος γονεων , συμβουλος[ με συνοπτικες διαδικασιες μεσα σε 2 μερες] για να κινητοποιηθουν.
φιλικη συμβουλη, μην αμελησετε το θεμα ,θα παρει μεγαλυτερες διαστασεις και δεν θα μαζευεται μετα
ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ

Αποσυνδεδεμένος asus07

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 412
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προβληματική συμπεριφορά δασκάλας
« Απάντηση #26 στις: Μάρτιος 20, 2013, 07:46:33 μμ »
Ταυτόχρονα, ξανά, να έρθουν οι γονείς και σε επαφή με τον σύμβουλο της ειδικότητας των καλλιτεχνικών και να εκθέσουν τους προβληματισμούς τους σχετικά με το περιεχόμενο του μαθήματος. Τα καλλιτεχνικά, όπως και τα άλλα μαθήματα, έχουν κι αυτά αναλυτικό πρόγραμμα, το οποίο πρέπει να ακολουθείται έστω και στοιχειωδώς.

Ποιον συμβουλο των καλλιτεχνικων; Ειναι ηλιου φαεινοτερο οτι η συγκεκριμενη δασκαλα δεν ειναι της ειδικοτητας, αλλά καλυπτει ωραριο.

asus07, θα μας πεις τι εγινε την Παρασκευη; Μειναμε με την αγωνια τοσες μερες! (Ελπιζω οι γονεις να εκαναν αναφορα στη δασκαλα για τη χειροδικια, αλλά αμφιβαλλω... Παντως, ειναι απαραδεκτο να εργαζονται τετοιοι "δασκαλοι" οταν τοσοι σωστοι παιδαγωγοι ειναι ανεργοι!)
λοιπόν , σας έχω τις εξελίξεις του θέματος.
Σύμφωνα με αυτά που μου είπε η μητερα, η δασκάλα αυτή καλύπτει ώρες οπότε δεν έχει καμμια σχέση με τον συμβουλο καλλιτεχνικών. (Αυτό το ξέρω και γω από την εμπειρία μου στα σχολεία).
Επίσης  ήταν τόσα χρόνια στο γραφείο και απλα φέτος προέκυψε αναγκη εκεί και κάνει κάποιες ώρες.Εχει πολλά θέματα γενικότερα.

Πήγαν οι γονείς την επόμενη μέρα στον διευθυντή να καταγγείλουν το περιστατικο.Του είπαν τι είχαν να του πουν και τους είπε να κάνουν μια γραπτή καταγγελία για να του πάνε ώστε να την φοβερίσει.Ενημέρωσε βέβαια και τον διευθυντή εκπαίδευσης.Την Τρίτη λοιπόν πήγαν την καταγγελία , αυτός τα 'ψαλλε κανονικά στην τύπισσα , αυτή άρχισε τα κλαματα και τα παρακαλητα  και ...η ζωή συνεχίζεται.Η κυρία αυτή συνεχίζει να κάνει μάθημα και η μητέρα συνεχίζει να βράζει.Εχει ενημερωθεί όλο το σχολείο για το συμβάν
και σε περιπτωση που πάει να κανει κατι παρόμοιο, τα παιδιά να ενημερωσούν άμεσα τον δάσκαλο τους ή τον διευθυντή.
 
Τώρα οι γονείς  της μικρής προβληματίζονται για το αν θα κάνουν επίσημη καταγγελία στον Διευθντή Εκπαίδευσης ώστε αυτή να μπει σε διαθεσιμότητα.(Ετσι γίνεται τώρα τους είπαν :με το που θα γίνει καταγγελία, γίνεται αμεσως ΕΔΕ και μπαίνει σε διαθεσιμότητα ο υπάλληλος με αβέβαιο το μέλλον του )Γιατί ο διευθυντής του σχολείου δεν θα το προχωρήσει παραπέρα από ότι φαινεται.Ελλάς το μεγαλείο σου

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Προβληματική συμπεριφορά δασκάλας
« Απάντηση #27 στις: Μάρτιος 20, 2013, 08:34:37 μμ »
δεν μπαίνει απαραίτητα σε διαθεσιμότητα και μάλιστα οχι για κάτι τέτοιο. Σε αυτοδίκαιη διαθεσιμότητα τίθεται δ.υ για συγκεκριμένα πειθαρχικά παραπτώματα όχι για αυτό όμως.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159853
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 592
Σύνολο: 605

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.117 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.