*

Αποστολέας Θέμα: Εργασία σε ιδιωτικά εκπαιδευτήρια  (Αναγνώστηκε 30341 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kkaragiaedu

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εργασία σε ιδιωτικά εκπαιδευτήρια
« στις: Μάρτιος 26, 2013, 08:52:14 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι, ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε τι επικρατεί στα ιδιωτικά εκπαιδευτήρια!! παίρνουν άτομα??ποιες είναι οι συνθήκες???

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εργασία σε ιδιωτικά εκπαιδευτήρια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:27:32 »

Αποσυνδεδεμένος stargate

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 503
    • Προφίλ
Απ: Εργασία σε ιδιωτικά εκπαιδευτήρια
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 27, 2013, 01:29:21 πμ »
Αυτό το διάστημα δεν νομίζω να παίρνουν άτομα (μάλλον διώχνουν) αλλά αν θέλεις να στείλεις κάποιο βιογραφικό
δεν χάνεις κάτι.

Οι συνθήκες σε σχέση με ένα δημόσιο είναι αρκετά διαφορετικές και πρέπει να δείχνεις "κατανόηση"  >:( σε αρκετά πράγματα που θα συναντήσεις  , μην ξεχνάς ότι πάνω από όλα είναι ιδιωτικά.

Αποσυνδεδεμένος ramianna

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 290
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εργασία σε ιδιωτικά εκπαιδευτήρια
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 27, 2013, 01:41:20 πμ »
για δημοτικο μιλάμε;
ξερετε ποιος ειναι ο καλυτερος μηνα για να στειλουμε βιογραφικο για την επομενη χρονια;Μάιος Ιούνιος;ή πιο νωρίς;
And in the end, the love you take is equal to the love you make...

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εργασία σε ιδιωτικά εκπαιδευτήρια
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 27, 2013, 01:05:57 μμ »
Γνωμη μου... μη το ψαχνετε πλεον για ιδιωτικα. Εδω στην Κορινθια ειχαμε 4, τα 2 φουνταραν ηδη και τα αλλα δυο ειναι ετοιμα για φουντο εχοντας φεσωσει κανονικοτατα τους εργαζομενους!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εργασία σε ιδιωτικά εκπαιδευτήρια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:27:32 »

Αποσυνδεδεμένος carina

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εργασία σε ιδιωτικά εκπαιδευτήρια
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 27, 2013, 02:42:14 μμ »
Γνωμη μου... μη το ψαχνετε πλεον για ιδιωτικα. Εδω στην Κορινθια ειχαμε 4, τα 2 φουνταραν ηδη και τα αλλα δυο ειναι ετοιμα για φουντο εχοντας φεσωσει κανονικοτατα τους εργαζομενους!

Καλησπέρα, με συγχωρείς αλλά θα ήθελα να σε διαψεύσω. Εργάζομαι σε ιδιωτικό εκπαιδευτήριο στην Κόρινθο (με δημοτικό, πιθανόν στο ένα απο τα δυο που αναφέρεσαι) και θα ήθελα να σου πω ότι δε μας χρωστούν ούτε ένα ευρώ.

Επίσης, για το συνάδελφο που ρώτησε ποια είναι η καλύτερη περίοδος να στείλει κανείς βιογραφικό, όλη τη χρονιά μπορείς να στείλεις γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να συμβεί μέσα στη χρονιά, όμως απο Μάρτη, Απρίλη στέλνουν οι περισσότεροι. Προσωπικά πιστεύω ότι δεν έχει καμία σημασία η περίοδος. Άν η επιχείρηση είναι σοβαρή και κρατάει όλα τα βιογραφικά, όταν θα έρθει η περίοδος προγραμματισμού της επόμενης σχολικής χρονιάς και χρειάζονται άτομο τότε τα κοιτούν όλα χωρίς να παίζει ρόλο το πότε το έστειλε ο ενδιαφερόμενος.


Καλή επιτυχία!

Αποσυνδεδεμένος ramianna

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 290
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εργασία σε ιδιωτικά εκπαιδευτήρια
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 27, 2013, 02:53:48 μμ »
Γνωμη μου... μη το ψαχνετε πλεον για ιδιωτικα. Εδω στην Κορινθια ειχαμε 4, τα 2 φουνταραν ηδη και τα αλλα δυο ειναι ετοιμα για φουντο εχοντας φεσωσει κανονικοτατα τους εργαζομενους!
και δηλαδη από την πόλη σου έβγαλες συμπέρασμα για το τι γίνεται στα ιδιωτικά της Ελλάδας;
Σπείρε την απαισιοδοξία κι' άλλο στο φόρουμ, μπορείς!!!
And in the end, the love you take is equal to the love you make...

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εργασία σε ιδιωτικά εκπαιδευτήρια
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 27, 2013, 05:55:54 μμ »
Γνωμη μου... μη το ψαχνετε πλεον για ιδιωτικα. Εδω στην Κορινθια ειχαμε 4, τα 2 φουνταραν ηδη και τα αλλα δυο ειναι ετοιμα για φουντο εχοντας φεσωσει κανονικοτατα τους εργαζομενους!

Καλησπέρα, με συγχωρείς αλλά θα ήθελα να σε διαψεύσω. Εργάζομαι σε ιδιωτικό εκπαιδευτήριο στην Κόρινθο (με δημοτικό, πιθανόν στο ένα απο τα δυο που αναφέρεσαι) και θα ήθελα να σου πω ότι δε μας χρωστούν ούτε ένα ευρώ.

Επίσης, για το συνάδελφο που ρώτησε ποια είναι η καλύτερη περίοδος να στείλει κανείς βιογραφικό, όλη τη χρονιά μπορείς να στείλεις γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να συμβεί μέσα στη χρονιά, όμως απο Μάρτη, Απρίλη στέλνουν οι περισσότεροι. Προσωπικά πιστεύω ότι δεν έχει καμία σημασία η περίοδος. Άν η επιχείρηση είναι σοβαρή και κρατάει όλα τα βιογραφικά, όταν θα έρθει η περίοδος προγραμματισμού της επόμενης σχολικής χρονιάς και χρειάζονται άτομο τότε τα κοιτούν όλα χωρίς να παίζει ρόλο το πότε το έστειλε ο ενδιαφερόμενος.


Καλή επιτυχία!
Δε ξερω αν μιλαμε για το ιδιο (αν και ειμαι 99% σιγουρος οτι μαλλον μιλαμε) αλλα στο ενα γνωριζω σιγουρα απο πρωτο χερι οτι εχει πεσει τρελο φεσι, ηδη απο περσι. Το αλλο επειδη προκειται για εκκλησιαστικο και ως γνωστον εκκλησια = power ισως και να ειναι απλα φημες.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 27, 2013, 06:02:19 μμ από Giorgos-Effie »

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εργασία σε ιδιωτικά εκπαιδευτήρια
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 27, 2013, 06:00:27 μμ »
Γνωμη μου... μη το ψαχνετε πλεον για ιδιωτικα. Εδω στην Κορινθια ειχαμε 4, τα 2 φουνταραν ηδη και τα αλλα δυο ειναι ετοιμα για φουντο εχοντας φεσωσει κανονικοτατα τους εργαζομενους!
και δηλαδη από την πόλη σου έβγαλες συμπέρασμα για το τι γίνεται στα ιδιωτικά της Ελλάδας;
Σπείρε την απαισιοδοξία κι' άλλο στο φόρουμ, μπορείς!!!
Απλα βλεπω τι γινεται γυρω μου και ειπα τη γνωμη μου, δε σου εβαλα κανα πιστολι στον κροταφο για να μη πας σε ιδιωτικο. Ο καθενας εδω μεσα μπορει να κρινει αυτα που διαβαζει. Εχεις την εντυπωση οτι στρωνουν και κοκκινο χαλι?
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 27, 2013, 06:20:50 μμ από Giorgos-Effie »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Εργασία σε ιδιωτικά εκπαιδευτήρια
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 27, 2013, 07:25:23 μμ »
Παρακαλώ, η συζήτηση να γίνει χωρίς προσωπικές αντιπαραθέσεις και εντάσεις. Ο καθένας καταθέτει την προσωπική του άποψη και εμπειρία.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος ramianna

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 290
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εργασία σε ιδιωτικά εκπαιδευτήρια
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 27, 2013, 11:47:16 μμ »
Απλα βλεπω τι γινεται γυρω μου και ειπα τη γνωμη μου, δε σου εβαλα κανα πιστολι στον κροταφο για να μη πας σε ιδιωτικο. Ο καθενας εδω μεσα μπορει να κρινει αυτα που διαβαζει. Εχεις την εντυπωση οτι στρωνουν και κοκκινο χαλι?
Φυσικα και δεν νομιζω οτι στρώνουν κόκκινο χαλί...απλά χρησιμοποιείς ως επιχείρημα μόνο την πόλη σου που δεν αποτελεί δείγμα για να βγάλεις συμπέρασμα τι γίνεται στα ιδιωτικά στην Ελλάδα και επισης αυτα που λες δεν είναι και έγκυρα...το θέμα μας είναι να μαζέψουμε πληροφορίες (άπο όσους ξέρουν και έχουν επιχειρήματα πάνω στο θέμα) για το τι επικρατει στο ιδιωτικά και θα δημιουργήσει ο καθένας γνώμη μόνος του...
Επίσης, για το συνάδελφο που ρώτησε ποια είναι η καλύτερη περίοδος να στείλει κανείς βιογραφικό, όλη τη χρονιά μπορείς να στείλεις γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να συμβεί μέσα στη χρονιά, όμως απο Μάρτη, Απρίλη στέλνουν οι περισσότεροι. Προσωπικά πιστεύω ότι δεν έχει καμία σημασία η περίοδος. Άν η επιχείρηση είναι σοβαρή και κρατάει όλα τα βιογραφικά, όταν θα έρθει η περίοδος προγραμματισμού της επόμενης σχολικής χρονιάς και χρειάζονται άτομο τότε τα κοιτούν όλα χωρίς να παίζει ρόλο το πότε το έστειλε ο ενδιαφερόμενος.
Ευχαριστώ για την απάντηση!Ναι είχα στειλει λίγο αργα εγω Οκτώβριο-Νοεμβριο αλλά τωρα θα αρχίσω να ξαναστέλνω...
Είναι καλύτερα με το ταχυδρομείο ή μέσω μειλ?
And in the end, the love you take is equal to the love you make...

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εργασία σε ιδιωτικά εκπαιδευτήρια
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 28, 2013, 12:46:36 πμ »
Εκανα λαθος που μπηκα στον κοπο να ασχοληθω με το ερωτημα σου. Σαφως και δε ξερω τι γινεται πανελλαδικα, τη στοιχειωδη νοημοσυνη αν εχει καποιος ομως καταλαβαινει οτι τα ιδιωτικα παντου αυτη την εποχη διωχνουν κοσμο. Αυτο συμβαινει και εδω στην Κορινθια που ειναι ενας απο τους πλουσιοτερους νομους και ειχε πριν λιγα χρονια 4(!) ιδιωτικα. Οσο για το αν αυτα που λεω ειναι εγκυρα ασε με να το γνωριζω καλυτερα απο πολυ κοντινα μου προσωπα. Δικαιωμα σου να θελεις να παραμυθιαστεις, με αφηνει παγερα αδιαφορο το ερωτημα σου και επαναλαμβανω λαθος μου που σου απαντησα.

Αποσυνδεδεμένος nena8

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εργασία σε ιδιωτικά εκπαιδευτήρια
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 03, 2013, 01:34:05 πμ »
Επίσης να προσθέσω κι εγώ οτι δυστυχώς τα πράγματα δεν είναι καλά για τα περισσότερα ιδιωτικά σχολεία. Στην περιοχή μου (Αθήνα) έκλεισε πολύ γνωστό ιδιωτικό δημοτικο- γυμνάσιο-λύκειο που λειτουργούσε για πάνω απο 30 χρόνια και στην Κέρκυρα που έμενα μέχρι πρόσφατα έκλεισε μεγάλο ιδιωτικό σχολείο με επίσης αρκετά χρόνια λειτουργίας. Επιπλέον η ξαδέλφη μου που εργάζεται ως πληροφορικός σε ιδιωτικό γυμνάσιο, μου είπε οτι φέτος τους κάνουν "νερά" με τις ώρες και το μισθό, λόγο μειωμένου αριθμού μαθητών αλλά και εξαιτίας ανεξόφλητων διδάκτρων.
Φυσικά και δεν χάνει κανένας τίποτα να κάνει αίτηση σε κάποιο ιδιωτικό και αν προσληφθεί σίγουρα μετράει για το βιογραφικό του αλλά μισθολογικά και για εξέλιξη, νομίζω είναι δύσκολα αυτή την εποχή.
''Es tan corto el amor, y es tan largo el olvido.Porque en noches como ésta la tuve entre mis brazos,mi alma no se contenta con haberla perdido.Aunque éste sea el último dolor que ella me causa,y éstos sean los últimos versos que yo le escribo.''
P.Neruda

Αποσυνδεδεμένος manosthegreek

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 130
    • Προφίλ
Απ: Εργασία σε ιδιωτικά εκπαιδευτήρια
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 09, 2013, 05:57:50 μμ »
Πού κυμαίνονται οι μισθοί αυτή τη στιγμή στα Ιδιωτικά Δημοτικά; Με κάλεσαν για συνέντευξη 2 σχολεία και θα ήθελα να έχω μια εικόνα για το τι μισθό θα προτείνουν... Στην πρώτη συνέντευξη ρωτάμε για το μισθό;

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εργασία σε ιδιωτικά εκπαιδευτήρια
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 10, 2013, 12:03:08 πμ »
Ο νομιμος ειναι ο αντιστοιχος του δημοσιου, αλλα πεφτει και ενα καποιο χωσιμο που δεν πληρωνεσαι. Παντως συνηθως βρισκουν πατημα να δωσουν και λιγοτερα απο τα νομιμα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159609
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 404
Σύνολο: 407

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.