*

Αποστολέας Θέμα: Master εξ αποστασεως και απο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου  (Αναγνώστηκε 51747 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Μαριος Ανδρεου

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Master εξ αποστασεως και απο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 03, 2013, 02:50:05 πμ »
Γεια σε όλους και όλες!

Αυτές τις ημέρες έστειλα αρκετά emails κατευθείαν στον υπεύθυνο των προγραμμάτων και έλαβα πολύ χρήσιμες απαντήσεις (το φοβερό είναι ότι μου απαντούσε μετά από 10 λεπτά σε κάθε μήνυμά μου!)...

Εγώ ενδιαφέρομαι για Ειδική Αγωγή... Μου ανέφερε ότι:

Τα βιβλία για όλα τα μαθήματα περιλαμβάνονται στα δίδακτρα!

Η μεταπτυχιακή διατριβή είναι υποχρεωτική.

Μόνη υποχρεωτική παρουσία στις εξετάσεις, οι οποίες θα διεξάγονται σε Κύπρο και Ελλάδα.

Είχα (και έχω ακόμα) τις επιφυλάξεις μου για τα προγράμματα εξ αποστάσεως γενικά, αλλά πήρα πολύ αναλυτικές και πλήρεις πληροφορίες... Τουλάχιστον δείχνουν επαγγελματισμό... Κάτι είναι και αυτό γιατί από τσαπατσουλιά έχουμε χορτάσει!!

Ακόμα το σκέφτομαι βέβαια να το κάνω το βήμα...  :P

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Master εξ αποστασεως και απο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 03, 2013, 01:08:56 μμ »
Καταλαβαίνεις λοιπόν με αυτό πόσο πολύ γουστάρουν το ζεστό σου χρήμα να ρουφήξουν  ::) ::) ::) ::) ::)

Αποσυνδεδεμένος eva7

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1415
    • Προφίλ
Απ: Master εξ αποστασεως και απο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 03, 2013, 01:16:20 μμ »
Nαι...κι αν είχαμε κοντά στα 6000 ευράκια τώρα στους Κύπριους θα τα δίναμε για μεταπτυχιακό σε μια δουλειά που μάλλον την χάσαμε από χέρι. Μιλάω για εμάς τους ταπεινούς αναπληρωτές. Αν είχα 6000, θα περνούσα ξεαγχωμένη το καλοκαίρι χωρίς να ξεροκαταπίνω κάθε φορά που θα σκέφτομαι τα 360 επίδομα της πλάκας από τον ΟΑΕΔ και θα έπαιρνα την οικογένειά μου να πάμε να κάνουμε κανένα μπανάκι και να περάσουμε πολύτιμο χρόνο μαζί. Αμάν πια με αυτή τη φάμπρικα των πτυχίων. Δυστυχώς όμως εμείς οι Έλληνες ό,τι κάνουμε το κάνουμε μαζικά και θα έρθει ο κάθε βλάκας πολιτικός στην πορεία και θα αξιολογήσει ΚΑΙ τα μεταπτυχιακά. Ποιό είναι από Βουλγαρία και όχι από Γερμανία??Ποιό είναι εξ αποστάσεως κτλ-κτλ-κτλ.

Αποσυνδεδεμένος andreas18.02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Master εξ αποστασεως και απο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 03, 2013, 04:37:23 μμ »
@Μαριος Ανδρεου
Είναι καθαρά δική σου επιλογή ποιο πανεπιστήμιο θα επιλέξεις.
Να αναφέρω πως και το frederic university της Κυπρου, θα λειτουργήσει μαστερ εξ αποστασεως στην ειδικη αγωγή απο τον Οκτωβριο του 2013. http://www.frederick.ac.cy/index.php?option=com_content&view=article&id=659&Itemid=147
Εχούνε μπεί στο ''παιχνίδι'' ολα τα ιδιωτικά κυπριακά πανεπιστήμια και πάνε να βγάλουνε χρήμα.
Το θέμα ειναι κατά πόσο θα σε βοηθήσει το μαστερ σε αυτες τις εποχες και δεδομενου οτι ηδη εχουνε βγει πολλοι απο τα πανπιστημια Βουλγαρίας, Ιταλίας και ακολουθούν και της Λευκωσίας.
Τα χρήματα είναι πάρα πολλά.Αν τα εχεις δωστα!Αλλα ρωτησε να σου επιβεβαιωσουν γραπτά πως το ευρωπαικό πανεπιστήμιο θα διοργανώσει εξετασεις στην ελλάδα. Εμενα μου ειχανε πει πως μονο Κυπρο θα εχει εξετασεις και ελλαδα θα γινει μονον εαν μαζευτουν αρκετοι υποψηφιοι. ΜΕγαλο ρισκο να το ξεκινησεις και να μην ξερεις που θα δινεις εξετασεις.
Τέλος, μην σε ξεγελαν με το σλογκαν ''στα διδακτρα περιλαμβανονται τα βιβλια κλπ''.
Αν πρέπει να πας Κυπρο για εξετασεις και να μεινεις και εκει για 3 μερες, θα πληρωσεις τον κουκο αηδονι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Μαριος Ανδρεου

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Master εξ αποστασεως και απο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 03, 2013, 04:53:25 μμ »
Δυσκολη η επιλογή αλλά θα δούμε... Το θέμα της διεξαγωγής των εξετάσεων το έχω γραπτώς, αλλά υπάρχει και γραπτώς στις οδηγίες φοιτητών που υπάρχουν στην ιστοσελίδα. Τις διάβασα αναλυτικά. Μην ανησυχείς και είμαι από μόνος μου δύσπιστος. Επίσης, δεν είναι λίγο να περιλαμβάνονται τα βιβλία στα δίδακτρα. Σε άλλα προγράμματα θέλεις εξτρα χρήματα (και αρκετά) για τα βιβλία....




Αποσυνδεδεμένος andreas18.02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Master εξ αποστασεως και απο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 03, 2013, 07:02:46 μμ »
@ Μαριος Ανδρεου
Εφόσον εχει εξετάσεις στην Αθήνα, μπορείς άνετα να επιλέξεις το Ευρωπαϊκό πανεπιστήμιο έναντι του Πανεπιστημίου Λευκωσίας.
Τα δίδακτρα στο ευρωπαϊκό πανεπιστήμιο είναι λιγότερα και φυσικά δεν πληρώνεις και βιβλία.
Με δεδομένη μάλιστα και τη μείωση διδάκτρων κατά 10% στα 8 πανεπιστήμια της Κύπρου απο το ακαδημαϊκό έτος 2013-2014 http://www.sigmalive.com/inbusiness/news/services/41996 σε συμφέρει πάρα πολύ το Ευρωπαϊκό πανεπιστήμιο.
Περίμενε όμως λίγο για να ανακοινωθεί και η λειτουργία του μαστερ εξ αποστάσεως απο το frederic που θα ξεκινήσει και αυτό τον Οκτώβριο 2013. Μολις ανακοινωθεί και το frederic τοτε θα εχεις σίγουρα σφαιρική άποψη. Καλή ανάσταση και καλό πάσχα! 

Αποσυνδεδεμένος Mariliouc

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Master εξ αποστασεως και απο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 14, 2013, 01:07:58 πμ »
Φίλες και φίλοι σας χαιρετώ...

Εντελώς συμπτωματικά βρέθηκα σε αυτό το φόρουμ, αλλά ενιωσα την αναγκη να κανω account και να σας πω την εμπειρια μου γιατι διαβασα πόσο ανησυχείτε για την επιλογή ιδρύματος. Σε ένα μήνα περίπου (αν πάνε όλα καλά) τελειώνω το μεταπτυχιακό στις επιστήμες της αγωγής στο Ανοικτο Παν. Κύπρου. Μετά απο πολλες δυσκολιες και απογοητεύσεις έφτασα στο σημειο να εχω διδασκοντα ΣΕΠ τον καθηγητή που οργανωνει τα εξ αποστασεως σημερα στο Ευρωπαικο Πανεπιστημιο.

Την πρωτη ημέρα γνωριμίας ειμασταν όλοι αρνητικοί με το μάθημα (λέγαμε ότι δεν μας ενδιέφερε λόγο ειδικότητας). Την τελευταία ημέρα λέγαμε όλοι ότι αυτός το τρόπος διδασκαλίας και η αφοσίωση του διδάσκοντα θα είναι αυτό που θα μας μείνει από τις σπουδές...Μας κατέπληξε ολους πραγματικα. Αν έχετε γνωστούς που σπούδασαν στο αντίστοιχο πρόγραμμα στο ΑΚΠΥ θα σας πουν πολλά περισσότερα. Για αυτό το λόγο πιστεύω ότι επειδή οργανώσει αυτός τα προγράμματα θα είναι πολύ σοβαρά και επιτυχημένα.

Σκέφτηκα να σας το αναφέρω γιατί μετά από 1 πτυχίο και 1 μάστερ είναι η καλύτερη εκπαιδευτική εμπειρία που έχω.
Τέλος πιστεύω ότι πρέπει να ρωτάτε άτομα που έχουν ήδη βιώσει εμπειρίες με ιδρύματα και καθηγητές. Αμα ρωτάμε τα ίδια τα πανεπιστήμια μόνο καλά θα σας τα λένε. Δεν εμπιστεύομαι καθόλου. Ολοι υπόσχονται πολλά μέχρι να σε κερδίσουν και μετά τους "χάνεις"...

Καλή τύχη σε όλους στον αγώνα που κάνετε!

Μ.Ε.

Αποσυνδεδεμένος helenabob

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Master εξ αποστασεως και απο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 27, 2013, 12:09:32 μμ »
ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ!!
ΜΑΡΙΕ ΤΕΛΙΚΑ ΤΙ ΕΚΑΝΕΣ ΜΕ ΤΟ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΣΤΗΝ ΕΙΔΙΚΗ ΣΤΟ ΕΥΠΩΠΑΙΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ?
ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΑΛΛΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΤΟ ΠΗΓΑΙΝΕ ΕΛΑ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ... ΑΝ ΜΑΖΕΥΤΟΥΜΕ ΑΡΚΕΤΟΙ ΚΑΙ ΓΙΝΟΥΝ ΕΔΩ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ?
ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ

Αποσυνδεδεμένος Μαριος Ανδρεου

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Master εξ αποστασεως και απο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 29, 2013, 02:00:01 πμ »
Hello!!

Εκανα αίτηση... Μού έλειπε μία συστατική επιστολή και μου ανέφεραν ότι δεν μπορούν να με δεχθούν εάν δεν προσκομίσω όλα τα δικαιολογητικά. Να σου πω την αλήθεια; Χάρηκα που δεν είναι "καφενείο". Χθες συγκέντρωσα όλα τα δικαιολογητικά και τα έστειλα. Απαντούν πάρα πολύ γρήγορα. Ελπίζω να με δεχθούν.

Εξετάσεις θα έχει σίγουρα Αθήνα και Λευκωσία. Οπότε δεν χρειάζεται να πάμε στην Κύπρο. Μου το ξεκαθάρισαν και το λένε και οι οδηγίες προς τους φοιτητές που έχουν αναρτήσει... Λες να γίνουμε συμφοιτητές;  :-)

Αποσυνδεδεμένος dppdn

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Master εξ αποστασεως και απο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου
« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 28, 2013, 10:00:16 μμ »
σκεφτομαι να κανω αιτηση για το ευρωπαικο πανεπιστημιο αλλα μου λειπουν οι συστατικές? γνωριζει καποιοσ απο σας εαν μπορω να το αφήσω εκκρεμότητα? ειναι λιγο δυσκολο εν μέσω καλοκαιριού να τις βρω! ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος Lara

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Master εξ αποστασεως και απο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου
« Απάντηση #24 στις: Ιούλιος 28, 2013, 11:20:24 μμ »
..παρακολουθει καποιος το προγραμμα ελληνικος λογος και λογοτεχνια?

Αποσυνδεδεμένος Μαριος Ανδρεου

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Master εξ αποστασεως και απο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου
« Απάντηση #25 στις: Αύγουστος 15, 2013, 12:27:13 μμ »
σκεφτομαι να κανω αιτηση για το ευρωπαικο πανεπιστημιο αλλα μου λειπουν οι συστατικές? γνωριζει καποιοσ απο σας εαν μπορω να το αφήσω εκκρεμότητα? ειναι λιγο δυσκολο εν μέσω καλοκαιριού να τις βρω! ευχαριστώ!

Και μένα εκκρεμεί 1 συστατική, αλλά μπορείς να την προσκομίσεις το Σεπτέμβριο!

Δεν υπάρχει πρόβλημα μού είπαν!

Αποσυνδεδεμένος Dimi23

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Master εξ αποστασεως και απο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου
« Απάντηση #26 στις: Αύγουστος 15, 2013, 12:59:45 μμ »
Καλησπέρα και χρόνια πολλά,
είμαι στη διαδικασία της αίτησης και το μόνο που με απασχολεί είναι η αναγνώριση από τον ΔΟΑΤΑΠ.  Εφόσον δεν αναγνωρίζεται επίσημα στην ιστοσελίδα του το εξ αποστάσεως πρόγραμμα, πως μπορούμε να είμαστε σίγουροι ότι ισχύει;;;; Και επίσης, το μεταπτυχιακό αυτό μας βάζει στους πίνακες ειδικής αγωγής;;;;

Αποσυνδεδεμένος chioma

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Master εξ αποστασεως και απο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου
« Απάντηση #27 στις: Αύγουστος 16, 2013, 03:28:20 μμ »
Ενδιαφέρομαι για το μεταπτυχιακό εξ αποστάσεως στην Εκπαιδευτική Ηγεσία  στο Ευρωπαϊκό Πανεπιστημιο Κύπρου.
Υπάρχουν άτομα που ενδιαφέρονται για το ίδιο μεταπτυχιακό;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162198
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 673
Σύνολο: 685

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.