*

Αποστολέας Θέμα: Master εξ αποστασεως και απο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου  (Αναγνώστηκε 51731 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος antonis dour

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Master εξ αποστασεως και απο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου
« Απάντηση #42 στις: Σεπτέμβριος 16, 2013, 06:43:43 μμ »
Είπα εγώ ότι αποφοίτησε από κάποιο μάστερ; Ξαναδιάβασε τι έγραψα εφόσον διαθέτεις κάποιες βασικές αναγνωστικές δεξιότητες. Η αδελφή μου απέκτησε πτυχίο από το Ευρωπαικό Πανεπιστήμιο Κύπρου. Το πτυχίο της απορρίφθηκε στην αρχή και μετά από ένσταση της έθεσαν δυο μαθήματα. Και όλο αυτό συνέβη στον αντίστοιχο δοαταπ της Κύπρου (στο ΚΥΣΑΤΣ) και όχι στον ελληνικό δοαταπ. Μιλάω λοιπόν για πτυχίο του συγκεκριμένου πανεπιστημίου και όχι για μάστερ. Είσαι λοιπόν τόσο σίγουρος ότι δε θα υπάρξει κανένα πρόβλημα στο μάστερ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος antonis dour

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Master εξ αποστασεως και απο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου
« Απάντηση #43 στις: Σεπτέμβριος 16, 2013, 08:36:07 μμ »
Ενημερώνω επίσης ότι μπορώ να στείλω με φαξ σε όποιον επιθυμεί την απορριπτική απάντηση του ΚΥΣΑΤΣ. Και όποιος δεν είναι ενημερωμένος και κάθεται σε ένα καναπέ ας μην αμφισβητεί. Το ζήτημα της αδερφής μου το γνωρίζει και άτομο που είναι μέλος του διοικητικού συμβουλίου της ΕΑΙΠ (της ECPU) που αναφέρεις Μάριε. Γνωρίζω την ανακοίνωση της ΕΑΙΠ αναφορικά με τους τίτλους των ιδιωτικών πανεπιστημίων. Όμως αναφέρω ξανά ότι πτυχίο του Ευρωπαικού Πανεπιστημίου Κύπρου (πιο συγκεκριμένα της αδερφής μου) απορρίφθηκε πρόσφατα. Και αναφέρομαι σε προπτυχιακό τίτλο σπουδών του πανεπιστημίου. Επίσης πρόσφατα με ενημέρωσαν από το ΚΥΣΑΤΣ ότι έχει τύχει το συγκεκριμένο πανεπιστήμιο να απονέμει αναλυτικές βαθμολογίες όπου οι πιστωτικές μονάδες είναι μικρότερες από 240 με αποτέλεσμα να προκύπτουν προβλήματα.

Αποσυνδεδεμένος alexiam

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Master εξ αποστασεως και απο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου
« Απάντηση #44 στις: Σεπτέμβριος 18, 2013, 12:57:05 μμ »
Αντώνη το πανεπιστήμιο πέρασε από έλεγχο τώρα τελευταία και αναγνωρίστηκε από όσο γνωρίζω. Πλέον είναι αναγνωρισμένο και στην Κύπρο και στην Ελλάδα. Σαφέστατα σε ένα πρόγραμμα που ξεκινάει τώρα θα υπάρξει κάποια ταλαιπωρία. Θα παραθέσω ένα απόσπασμα από την επικοινωνία μου με το Πανεπιστήμιο τον Ιούνιο:
"Τα Μεταπτυχιακά Προγράμματα Εξ Αποστάσεως (Distance Learning) που προσφέρει το Πανεπιστήμιο μας αξιολογήθηκαν από την ΕΑΙΠ, την Επιτροπή Αξιολόγησης Ιδιωτικών Πανεπιστημίων του Υπουργείου Παιδείας της Κύπρου, απαραίτητη προϋπόθεση για κάθε επιπλέον αναγνώριση, σύμφωνα με τη νομοθεσία. Δηλαδή για να πάει προς το ΔΟΑΤΑΠ ένα πρόγραμμα πρέπει να έχει πρώτα την έγκριση από το Κυπριακό Υπουργείο Παιδείας. Η τελική αξιολόγηση έγινε την περασμένη Τετάρτη και πήραμε εξαιρετικές κριτικές. Έχουμε προχωρήσει στην υποβολή των απαραίτητων δικαιολογητικών στο ΔΟΑΤΑΠ και αναμένεται η τελική έγκριση την οποία είμαστε βέβαιοι ότι θα την έχουμε πριν την έναρξη των μαθημάτων μας.  Θα ήθελα να επισημάνω ότι τα 3 προγράμματα Εξ Αποστάσεως που προσφέρει το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου προσφέρονται και με συμβατικό τρόπο και όντως οι απόφοιτοί τους (των συμβατικών) έχουν πάρει ήδη αναγνώριση από το ΔΟΑΤΑΠ." Επίσης παραθέτω και το λινκ από το Πανεπιστήμιο http://www.euc.ac.cy/easyconsole.cfm/id/2341 όπου αναφέρει πως ολοκληρώθηκε η διαδικασία αναγνώρισης από τον ΔΟΑΤΑΠ.
Δεν έχω εμπειρία στην Εξ αποστάσεως εκπαίδευση αλλά με την επικοινωνία που έχω μέχρι στιγμής μαζί τους είμαι απόλυτα ικανοποιημένη.

Αποσυνδεδεμένος antonis dour

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Master εξ αποστασεως και απο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου
« Απάντηση #45 στις: Σεπτέμβριος 18, 2013, 06:04:49 μμ »
Εγώ αναφέρω ότι το πτυχίο της αδερφής μου απορρίφθηκε στην αρχή. Επίσης σύμφωνα με ενημέρωση που είχα από μέλος της επιτροπής αξιολόγησης ιδιωτικών πανεπιστημίων (εαιπ) το πανεπιστήμιο πολλές φορές δίνει αναλυτικές μικρότερες των 240 σε προγράμματα σπουδών τα οποία έχουν αξιολογηθεί από την ΕΑΙΠ με συνέπεια να προκύπτουν προβλήματα. Το πρόγραμμα σπουδών της αδερφής μου είναι στη δημοτική εκπαίδευση και απορρίφθηκε από το ΚΥΣΑΤΣ παρά το ότι έχει αξιολογηθεί από την ΕΑΙΠ. Μπορώ όμως εφόσον μου δώσεις κάποιο φαξ alexiam να σου στείλω την απορριπτική απάντηση. Εφιστώ την προσοχή σε όποιον το επιλέξει γιατί ήδη υπάρχει απορριπτική απάντηση σε προπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών πόσο μάλλον σε μεταπτυχιακό. Επισημαίνω ΠΡΟΣΟΧΗ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος antonis dour

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Master εξ αποστασεως και απο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου
« Απάντηση #46 στις: Σεπτέμβριος 18, 2013, 06:10:18 μμ »
Επισημαίνω ακόμη πως δεν είμαι εδώ για να δυσφημίσω το πανεπιστήμιο. Υπάρχει λοιπόν ήδη απορριπτική απάντηση πτυχίου στο ίδιο το κράτος που εδρεύει (στην Κύπρο). Είμαι διατεθειμένος λοιπόν να στείλω την απορριπτική απάντηση εάν χρειαστεί ακόμα και στον ΔΟΑΤΑΠ για να μάθουν το τι ακριβώς συμβαίνει.

Αποσυνδεδεμένος antonis dour

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Master εξ αποστασεως και απο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου
« Απάντηση #47 στις: Σεπτέμβριος 18, 2013, 06:36:17 μμ »
Ακόμη ήθελα να πω πως η απορριπτική απάντηση του πτυχίου της αδερφής μου από το εν λόγω πανεπιστήμιο ήρθε τον Ιούνιο του 2013, δηλαδή πολύ πρόσφατα.

Αποσυνδεδεμένος alexiam

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Master εξ αποστασεως και απο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου
« Απάντηση #48 στις: Σεπτέμβριος 18, 2013, 06:48:42 μμ »
Αντώνη η υπάρχει έγγραφο στην Ε.Α.Ι.Π που δημοσιεύτηκε 10 Σεπτεμβρίου και έχει τα προγράμματα που έχουν εγκριθεί. Τσέκαρέ το. :)

Αποσυνδεδεμένος antonis dour

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Master εξ αποστασεως και απο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου
« Απάντηση #49 στις: Σεπτέμβριος 18, 2013, 07:44:31 μμ »
Εγώ δεν είπα ότι το πρόγραμμα σπουδών που τελείωσε η αδερφή μου δεν έχει εγκριθεί από την ΕΑΙΠ. Έχει μάλιστα εγκριθεί από το 2007. Εντούτοις το πτυχίο απορρίφθηκε διότι το πανεπιστήμιο απένειμε αναλυτική βαθμολογία με 234 ects και όχι 240. Μάλιστα μέλος του ΔΣ της ΕΑΙΠ μου ανέφερε ότι αυτό λέει πολλά για το φόρτο εργασίας στα προγράμματα σπουδών του πανεπιστημίου. Ακόμη σε ενημερώνω πως η εκάστοτε επαγγελματική αρχή στην Κύπρο έχει δικαίωμα εφόσον το πτυχίο είναι από ιδιωτικό πανεπιστήμιο να σε παραπέμψει στο ΚΥΣΑΤΣ. Όταν λοιπόν πήγε η αδερφή μου το πτυχίο της στην επετηρίδα της Κύπρου για να γραφτεί ως δασκάλα της έστειλαν επιστολή πως πρέπει να πάει στο ΚΥΣΑΤΣ και στο ΚΥΣΑΤΣ της το απέρριψαν. 

Αποσυνδεδεμένος antonis dour

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Master εξ αποστασεως και απο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου
« Απάντηση #50 στις: Σεπτέμβριος 18, 2013, 07:47:37 μμ »
Αλλά για να μη λέω πολλά σου ξαναλέω ότι μπορώ να σου στείλω με φαξ εφόσον μου το δώσεις την απορριπτική απάντηση του ΚΥΣΑΤΣ για το πτυχίο του Ευρωπαικού Πανεπιστημίου Κύπρου

Αποσυνδεδεμένος alexiam

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Master εξ αποστασεως και απο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου
« Απάντηση #51 στις: Σεπτέμβριος 18, 2013, 08:15:39 μμ »
μέσω μέιλ γίνεται; γιατί από φαξ πτωχεύσαμε  :D

Αποσυνδεδεμένος antonis dour

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Master εξ αποστασεως και απο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου
« Απάντηση #52 στις: Σεπτέμβριος 18, 2013, 11:08:26 μμ »
Δώσε μου το e mail σου. Απλά να ξέρεις ότι θα σου τη στείλω σε κανα δυο μέρες γιατί εδώ που είμαι τώρα δε μπορώ να τη σκανάρω. Θα ζητήσω από το ίδιο το ΚΥΣΑΤΣ να μου τη στείλει γιατί την έχω μόνο σε έντυπη μορφή.

Αποσυνδεδεμένος antonis dour

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Master εξ αποστασεως και απο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου
« Απάντηση #53 στις: Σεπτέμβριος 18, 2013, 11:09:59 μμ »
Δώσε μου το e mail σου. Απλά να ξέρεις ότι θα σου τη στείλω σε κανα δυο μέρες γιατί εδώ που είμαι τώρα δε μπορώ να τη σκανάρω. Θα ζητήσω από το ίδιο το ΚΥΣΑΤΣ να μου τη στείλει ηλεκτρονικά γιατί την έχω μόνο σε έντυπη μορφή.

Αποσυνδεδεμένος chioma

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος antonis dour

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Master εξ αποστασεως και απο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου
« Απάντηση #55 στις: Σεπτέμβριος 19, 2013, 11:33:09 πμ »
Και εγώ τι να κάνω; Και άλλα πανεπιστήμια μη αναγνωρισμένα έχουν σχέση με ελληνικά πανεπιστήμια. Σημασία έχει το γεγονός ότι πτυχίο του Ευρωπαικού Πανεπιστημίου Κύπρου απορρίφθηκε και μάλιστα στη χώρα του.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 727
Σύνολο: 727

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.