*

Αποστολέας Θέμα: Ειδικές μαθησιακές δυσκολίες  (Αναγνώστηκε 9366 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ειδικές μαθησιακές δυσκολίες
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 05, 2017, 12:19:16 μμ »
Ζήτα το χαρτί από το ΚΕΔΔΥ. Αν όντως υπάρχει, δες πότε αξιολογήθηκε η κατάσταση του παιδιού. Ίσως θέλει επανεξέταση. Επαναλαμβάνω, αν υπάρχει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ειδικές μαθησιακές δυσκολίες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:40:45 »

Συνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Ειδικές μαθησιακές δυσκολίες
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 05, 2017, 12:29:32 μμ »
Γεια σας συνάδελφοι!Προσωπικά δυστυχώς δεν έχω εξειδικευμένες γνώσεις στην ειδική αγωγή και θα ήθελα την βοήθειά σας!Έχω ένα μικρό φροντιστήριο μέσης εκπαίδευσης!Πρόσφατα, ήρθε να γραφτεί ένα παιδί α λυκείου, που ήταν αρκετά "μαζεμένο", αλλά οκ.Όταν ξεκίνησαν τα μαθήματα, το παιδί στο τμήμα έκανε σαν τρελό, δεν μπορούσε να παρακολουθήσει, έτρεμε, κοιτούσε συνεχώς την πόρτα και εμφάνιζε αρκετά τικ. Είπα στους γονείς του ότι το παιδί δυσκολεύεται και δεν μπορεί να ενταχθεί σε τμήμα, και να κάνουμε κάποια μαθήματα σαν ιδιαίτερο για να δούμε αν μπορεί να παρακολουθήσει.Το δέχτηκαν με μεγάλη δυσκολία, καθώς μου είπαν ότι είναι άριστος μαθητής και άνετα μπορεί να μπει σε οποιοδήποτε τμήμα. Κάνοντας του ιδιαίτερα συνειδητοποίησα ότι όντως το παιδί γνωστικά και νοητικά είναι μια χαρά. Όμως, δεν θέλει να τον πλησιάζω για να του διορθώνω τις ασκήσεις, αλλά να μου δίνει αυτός το τετράδιο από απόσταση, δεν με κοιτάει στα μάτια και αγχώνεται πολύ όταν τον κοιτάω εγώ και γενικά όταν μιλάμε για κάτι εκτός μαθήματος, "κολλάει" ή απαντάει τελείως ανώριμα για την ηλικία του (του στυλ στο λύκειο μου έχουμε πολύ καλά παιδάκια, σήμερα κάναμε λίγα ρηματάκια κτλ.) Προσωπικά, αφού το θέμα δεν είναι νοητικό, αλλά στην αλληλεπίδραση με τους άλλους, υποψιάζομαι ότι έχει κάποιου είδους αυτισμό!Η μητέρα του όμως δεν το δέχεται με τίποτα, μου έίπε ότι τον έχει πάει σε κεδδυ και δεν του βρήκαν τίποτα και ότι πρέπει άμεσα να τον βάλουμε σε τμήμα, γιατί νιώθει ότι τον "χωρίζουμε"από τα άλλα παιδιά, γι'αυτό έχει άγχος. Η ερώτηση μου είναι μπορεί ένα παιδί όπως το περιγράφω να λειτουργήσει σε τμήμα; Μπορεί να κάνει μάθημα με κάποιον που δεν έχει εξειδικευμένες γνώσεις; Ή πρέπει απλά να πω στην μητέρα ότι δεν μπορούμε να το αναλάβουμε και τέλος;

Το δικό μου μυαλό πηγαίνει σε κακοποίηση. Αλλά επειδή μπορεί να λέω βλακείες (και μακάρι να μην ισχύει), νομίζω ότι το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πείσεις τους γονείς για επανεξέταση από ΚΕΔΔΥ ή/και από παιδοψυχολόγο.

Αποσυνδεδεμένος ThaliaTh

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ειδικές μαθησιακές δυσκολίες
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 05, 2017, 10:27:42 μμ »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Αυτό με την κακοποίηση δεν το είχα σκεφτεί, αλλά και πάλι, δεν ξέρω αν αυτή μπορεί να σχετίζεται με την συναισθηματική ανωριμότητα..Δεν ξέρω αν οι γονείς θα συνεργαστούν, πάντως μου είπαν ότι το παιδί επισκέπτεται παιδοψυχολόγο γιατί είναι "πολύ κλειστό και ντροπαλό". Επίσης μου είπαν ότι στο δημοτικό είχε υποστεί μπουλιγκ και γι'αυτό έχει ένα φόβο με τα παιδιά, αλλά και πάλι μου φαίνεται υπερβολικό για παιδί λυκείου. Θα ξαναμιλήσω με τους γονείς να δούμε τι θα καταφέρω!Ευχαριστώ και πάλι!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159460
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 306
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 257
Σύνολο: 259

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.068 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.