*

Αποστολέας Θέμα: "Αποποίηση ευθύνης"  (Αναγνώστηκε 2380 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Matoula Str.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
"Αποποίηση ευθύνης"
« στις: Απρίλιος 14, 2013, 03:41:36 μμ »
Γειά σας,
Χρειάζομαι τις συμβουλές σας πάνω σε θέμα -σοβαρό κατα τη γνώμη μου- που έχει προκύψει στο νπιαγωγείο που υπηρετώ
Πρόκειται για νήπ/γείο ολοήμερο που συστεγάζεται σε ένα κτίριο μαζί με άλλο ένα νηπιαγωγείο, τα εγγεγραμένα παιδιά είναι 45 αλλά έρχονται μέσο όρο τα 36-38
Το θέμα είναι ότι η κοπέλα που είναι στη βάρδια μου πήρε άδεια επαπειλούμενης κύησης  κ μια ωραία μέρα -τη Πέμπτη για την ακρίβεια - βρέθηκα να κάνω φύλαξη σε 38 παιδιά...η διευθύντρια του σχολείου που είναι στην άλλη βάρδια με τη άλλη κοπέλα μου είπε ότι ο προϊστάμενος της ξεκαθάρισε πως δεν έχει άτομο να στείλει...
 Το πρόβλημα μου είναι ότι δε βλέπω κ από τη μεριά των συναδέλφων διάθεση να τροποποιήσουμε κάπως τις βάρδιες ώστε να μην επωμιστώ μόνη μου όλο αυτό το μπέρδεμα...δε θέλουν να χαλάσουν "τη σειρά" τους κ τις καταλαβαίνω Οκ ..όμως εμένα ποιός με καλύπτει νομικά για ό,τι - ο μη γενοιτο - συμβεί;
Αύριο πάλι είμαι πρωινή κ μόνη μου με τόσα παιδιά εκ των οποίων τα μισά δεν είναι κανονικά στο τμήμα μου.. Νιώθω ότι με έχουν αφήσει στο έλεος...
Εσείς πώς θα διαχειριζόσασταν μια τέτοια κατάσταση; Εγώ αύριο λέω να πάω με έγγραφο στο οποίο θα καθιστώ υπεύθυνο τον προϊστάμενο κ το οποίο θα ζητήσω από την διευθύντρια να μου πρωτοκολλήσει..
..είμαι σε αδιέξοδο..δεν έχω άλλη λύση ..δε  θέλω να δημιουργήσω πρόβλημα σε κανένα έτσι ..όμως φοβάμαι ότι αυτό θα γίνει
Παιδιά βοήθεια ...τα φώτα σας, σας παρακαλώ..κ πάντα με γνώμονα πως ό,τι κάνω δε θα προσβάλλει κανένα.
Ευχαριστώ για τις όποιες απαντήσεις
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 14, 2013, 03:43:56 μμ από Matoula Str. »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: "Αποποίηση ευθύνης"
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:57:32 »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: "Αποποίηση ευθύνης"
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 14, 2013, 04:11:43 μμ »
1. Πώς βρέθηκες εσύ με τόσα παιδιά;
Είσαι μόνο απόγευμα; Γιατί και αυτό απαγορεύεται.

2. Από τη στιγμή που ο νόμος μιλά για 25 παιδιά στην τάξη, δεν είσαι καλυμμένη έστω και με 1 επιπλέον. Αν κάτι συμβεί...απλά αλίμονο σου.

Στη θέση σου θα έκανα έγγραφο προς τον προϊστάμενο με κοινοποίηση στην περιφέρεια και στο υπουργείο, όπου θα ανέφερα το γεγονός (επίπλεόν παιδιά, θέμα ασφάλειας, θέμα ποιότητας διδασκαλίας κλπ)
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος Matoula Str.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: "Αποποίηση ευθύνης"
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 14, 2013, 04:46:56 μμ »
emmaki,  :)
αναφέρομαι σ΄ένα κτίριο που συστεγάζει 2 ολοήμερα νηπ/γεία ..επίσης : η τραπεζαρία , οι τουαλέτες κ ενας κοινός χώρος είναι εξίσου κοινά κ για τα δυο σχολεία...βρέθηκα με τόσα παιδιά γιατί στην ουσία μου ανέθεσαν κ τη βάρδια της κοπέλας που πήρε την άδεια..
αν ρωτάς βέβαια πώς γίνεται να εχει πάρει τοσα παιδιά...θα σου πω απλά οτι αρκετα απ'αυτά είναι προνήπια κ για τους δικους της λόγους -η διευθύντρια-που δεν εξετάζω αλλά κ δε με αφορούν κιόλας - τα δέχτηκε ... το θέμα μου είναι οτι ο προϊστάμενος  δεν εχει να στείλει αντικαταστάτρια κ στην ουσία μου εχει ανατεθεί κ το τμήμα του άλλου ολοήμερου
 με τη κοπέλα που πήρε άδεια για να καταλάβεις απλα συμπίπταν οι βάρδιες μας - θεωρητικά είναι σε άλλο σχολείο
σε μπέρδεψα? ..εγω να δεις τι εχω πάθει το τελευταίο χρόνο...αλλα οπως είπα δεν εξετάζω τις όποιες παρατυπίες - τη δουλειά μου θέλω να κάνω όπως μπορώ καλύτερα κ φυσικά πάντα μεσα στο πλαίσιο της ασφάλειας των παιδιών
 επίσης, δεν είμαι μόνο απόγευμα..απλά ..έτυχε τη προηγούμενη εβδομάδα να μου ζητήσουν να ξανα είμαι...... τωρα που τα βλεπω κ γραπτώς αυτά που εχουν γίνει ...μια φράση  μου έρχεται μόνο "θύμα των περιστάσεων"
 2.  κ γω για 25 παιδιά ηξερα , όμως η διευθύντρια διατείνεται πως ούτως ή άλλως ο νόμος εχει αλλάξει κ το οριο είναι 30
οπως κ να χει αυτή με την άλλη κοπέλα κάνουν μαζί την όποια βάρδια κάνουν ..κ γω θα είμαι μόνη μου με τοσα παιδιά
λυπάμαι ειλικρινά γιατί θ'αναγκαστώ να κάνω αυτό που λες - δεν εχω άλλο τρόπο για να καλύψω τα νώτα μου κ επίσης το βλέπω κ σα μέσο άσκησης πίεσης στο προϊστάμενο για να πάρει θέση επιτέλους επι της ουσίας

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: "Αποποίηση ευθύνης"
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 14, 2013, 07:18:03 μμ »
Ακόμα και 30 να είναι τα παιδιά (που δεν είναι, εκτός και αν έχω χάσει κάποια εγκύκλιο) εγγεγραμμένα είναι, όπως λες, 45. Άσχετα με το πόσα έρχονται κάθε μέρα, το δυναμικό του σχολείου είναι 45 παιδιά. Δυνητικά μπορεί αύριο Δευτέρα να υπάρχουν 45 παιδιά στο σχολείο! Τι θα κάνεις;
Πάντα οι μαθητές υπολογίζονται με βάση τις εγγραφές και όχι με βάση του πόσους τους υπολογίζουμε!

Το αν γράφτηκαν πολλά προνήπια, δεν είναι απαραίτητα παρανομία ή παρατυπία. Αν το σχολέιο είναι διθέσιο, έχει 50 παιδιά. Αν δεν υπήρχαν 50 νήπια, τότε οι θέσεις καλύπτονται με προνήπια όσα και αν είναι αυτά. Μπορεί, δηλαδή να είναι 5 νήπια και 45 προνήπια (σχεδόν απίθανο, αλλά μπορεί να συμβεί).

Εν πάση περιπτώσει, εξακολουθώ να θεωρώ ότι πρέπει να απευθυνθείς εγγράφως στον προϊστάμενο και να ζητήσεις επίσης, έγγραφη απάντηση. Μάλιστα, για πιο άμεσα, στη θέση σου θα πήγαινα αύριο το πρωί το έγγραφο στο γραφείο, θα έπαιρνα πρωτόκολλο επιτόπου και επιτόπου θα ζητούσα και μια προφορική "συμβουλή" για το τι μπορώ να κάνω όσο περιμένω την επίσημη γραπτή απάντηση.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: "Αποποίηση ευθύνης"
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:57:32 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: "Αποποίηση ευθύνης"
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 14, 2013, 09:03:37 μμ »
Πέραν των όσων σωστά έχουν γραφεί ως τώρα, θα προσθέσω και τα εξής :
ζήτα έγγραφη εντολή ή ανάθεση ότι έχεις αναλάβει και τα δύο τμήματα. Απο την στιγμή που δεν έχεις, απλά ΔΕΝ δέχεσαι τα παιδιά αυτά στο τμήμα σου. Θα μου πεις, τι θα γίνουν τα παιδιά αυτά; Είναι θέμα του Προϊσταμένου...ας αναλάβουν δράση και οι γονείς που θα θίγονται άμεσα.
Προφορικές εντολές όμως δεν ακολουθείς για κανέναν λογο - ειδικά σε τέτοια ευαίσθητα θέματα!!
Και αν σε πάρουν και σου πουν μα και μου να τα ζητήσεις εγγράφως.Κατόπιν - αν στα δώουν εγγράφως - εγγράφως κι εσύ υπέβαλε και πρωτοκόλλησε ένα υπόμνημα ότι "βάσει του τάδε εγγράφου σου δώθηκε εντολή να κάνεις αυτό κι αυτό - εντολή που θεωρείς παράτυπη και παράνομη βάσει των διατάξεων τάδε και τάδε , αλλά θα υπακούσεις στην εκτέλεσή τους, αποποιούμενη όμως των ευθυνών σου όπως αυτό ορίζεται και επιτρέπεται απο τον υπαλληλικό κώδικα' .. Εννοείται κοινοποιείς σε προϊστάμενο - περιφέρεια και αρμόδιο τμήμα του υπουργείου.

Για να μην μπερδευτεις στην μετάφραση, ο υπαλληλικος κώδικας ορίζει ότι ο υπάλληλος υποχρεούται να εκτελέσει εντολή προισταμένου αλλά αν θεωρεί την εντολή αυτή παράνομη ή παράτυπη το δηλώνει εγγράφως ωστε να αποποιηθεί των ευθυνών του και κατόπιν εκτελεί την εντολή.

αρ. 25 http://www.gspa.gr/%288604560156568253%29/documents/%CF%85%CF%80%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%83%20%CE%BA%CF%89%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CF%83.pdf
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: "Αποποίηση ευθύνης"
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 14, 2013, 09:42:09 μμ »
Αρχικά να συμφωνήσω με όσα έχουν γραφτεί, μέχρι 25 παιδία ανά εκπαιδευτικό και κοινοποίηση έγγραφη (όπως και η απάντηση των προισταμένων κλπ κλπ). Αλλά, δεν κατάλαβα...Πέρα ότι βρέθηκες με τόσα παιδά, σου ζητήθηκε να κάνεις και τις δύο βάρδιες; Επίσης, αναφέρθηκες ότι είναι δύο ολοήμερα νηπιαγωγεία; Δύο τμήματα ολοήμερα του ίδιου νηπιαγωγείου ή δυο διαφορετικά νηπιαγωγεία;
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος MAITS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: "Αποποίηση ευθύνης"
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 14, 2013, 10:40:31 μμ »
Συμφωνώ με όλους παραπάνω. Μπορείς επίσης να πατήσεις στα τετραγωνικά της αίθουσας (αποκλείεται να έχεις 76,5  τετραγωνικά αίθουσα-1,70m2 το κάθε παιδί Χ 45 παιδιά) κι ότι είναι ανθυγιεινό. Μπορείς να κοινοποιήσεις το έγγραφο και στις υγειονομικές υπηρεσίες του νομού, μη σου πω και πυροσβεστική κι άστους όλους να τρέχουν! Αμάν πια! Έχουν ξεφύγει όλοι κι αποποιούνται τις ευθύνες τους.
Οι εκπαιδευτικοί τελείωσαν...τους πάτησαν τα τραίνα!

Αποσυνδεδεμένος villie

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: "Αποποίηση ευθύνης"
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 14, 2013, 10:58:48 μμ »
καλό θα ήταν να ενημέρωνες και τους γονείς, να πιέσουν κι αυτοί.

Αποσυνδεδεμένος oikat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: "Αποποίηση ευθύνης"
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 15, 2013, 08:40:21 πμ »
να κάνεις αυτό που σου λέει η bitch. Αυτή είναι η νόμιμη και τυπική διαδικασία για να μη βρεις το μπελά σου. Πάρε τηλέφωνο και τη ΔΟΕ ή ποιοι σας αντιπροσωπεύουν εσας τους νηπιαγωγούς;

Αποσυνδεδεμένος Boldini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
  • Φύλο: Γυναίκα
  • όχι άλλο κάρβουνο(ΠΕ60)
    • Προφίλ
Απ: "Αποποίηση ευθύνης"
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 15, 2013, 07:10:03 μμ »
Matoula λες οτι δεν θες να δημιουργησεις προβλημα αλλα δυστυχως αυτο δεν γινεται.Εφοσον εφυγε μια εκπαιδευτικος και δεν μπορει να ερθει αναπληρωτης στη θεση της θα υπαρξει προβλημα....Φροντισε να μην ειναι δικο σου.Υπαρχουν νομοι και εγκυκλιοι και δεν ξερω τι αλλο που οριζουν ξεκαθαρα τον αριθμο παιδιων σε ενα τμημα.
Απορω πως το δεχτηκες.Το ιδιο και η προισταμενη σου.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 774
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 649
Σύνολο: 665

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.