*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014  (Αναγνώστηκε 757568 φορές)

0 μέλη και 9 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dorakigia

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 205
  • ...ό,τι είσαι, αυτό βλέπεις!!!! ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #140 στις: Αύγουστος 10, 2013, 10:54:48 μμ »
salingaros               δυστυχως το εχω σκεφτει αυτο το σεναριο κ εγω..... βεβαια δεν εχω φτασει τοσο μακρια τη σκεψη μου παρα στο οτι με καποιο τροπο προσπαθουν να πεταξουν το 40% απο το παραθυρο( οχι οτι δεν θελουν να κανουν το ιδιο κ με τους ασεπιτες) !!!! απλα το τελος της μεταβατικης νομιζω οτι δεν ειναι καλος οιονος για το 40%..... αυτο που θα ηθελα να σε ρωτησω ειναι γιατι εχεις τοση σιγουρια οτι δεν θα κανουν διορισμους φετος????? ουτε ελπιδα ????? στην εγκυκλιο καπου εγραφε οτι σε περιπτωση διορισμου συζυγου για το 2013 -14 εχει δικαιωμα ο αλλος να αλλαξει την αιτηση με τις περιοχες που δηλωσε σαν αναπληρωτης.....  τυπικα το γραφει?????? αμαν δηλ!!!!!!  κ η Πυθια θα ειχε κουραστει!!!!!!!! τελος παντων, κουραστηκα να ελπιζω κ τρομαζω στο σκεπτικο μας .....θα θελα να ξερω απλα αν εχεις κατι πιο συγκεκριμενο η βασιζεσαι στην υπαρχουσα καταασταση αδρανειας οσον αφορα τους διορισμους απο ολους (υπουργειο,αιρετους, ......εμας που το καταπινουμε αμασιτι κ το χωνευουμε κιολας ευκολα!!!!!!) ........σ ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:49:05 »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #141 στις: Αύγουστος 11, 2013, 03:28:35 πμ »

Παιδιά χαλαρώστε... Για ζήλιες είμαστε τώρα;  ::)
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #142 στις: Αύγουστος 11, 2013, 06:21:13 πμ »
  τυπικα το γραφει?????? αμαν δηλ!!!!!! κ η Πυθια θα ειχε κουραστει!!!!!!!! τελος παντων,
Η αλήθεια είναι οτι και η Πυθία θα είχε κουραστεί όχι μόνο για αυτό το θέμα, αλλά και για πολλά άλλα που διαβάζουμε τελευταία στα περισσότερα νήματα εδώ!!   8) 8)
  

Αποσυνδεδεμένος dorakigia

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 205
  • ...ό,τι είσαι, αυτό βλέπεις!!!! ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #143 στις: Αύγουστος 11, 2013, 07:41:10 πμ »

Παιδιά χαλαρώστε... Για ζήλιες είμαστε τώρα;  ::)
   

σε μενα αναφερεσαι???? απο που βγαζεις αυτο το συμπερασμα???? ανηκω στο 40% !!!!!  τι να ζηλεψω κ ποιον???? ολοι το ιδιο δεν ειμαστε????? ολοι το ιδιο δεν θελουμε???? κυριολεκτικα ρωτησα αν ξερει κατι ποιο συγκεκριμενο οσον αφορα τους διορισμους.......................

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:49:05 »

Αποσυνδεδεμένος salingaros

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 308
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #144 στις: Αύγουστος 11, 2013, 09:43:44 πμ »
.... αυτο που θα ηθελα να σε ρωτησω ειναι γιατι εχεις τοση σιγουρια οτι δεν θα κανουν διορισμους φετος????? ουτε ελπιδα ????? .....θα θελα να ξερω απλα αν εχεις κατι πιο συγκεκριμενο η βασιζεσαι στην υπαρχουσα καταασταση αδρανειας οσον αφορα τους διορισμους απο ολους (υπουργειο,αιρετους, ......

καλημερα

 μην μπερδεύεσαι
όπως είπα και διευκρίνισα , ειναι μια σκέψη που απλά έκανα και την μετέφερα με την απορία αν την έχουν σκεφτεί και άλλοι και το πόσο πιθανό μπορεί (?) είναι ένα τέτοιο σενάριο

οχι. δεν ξέρω τίποτα  ουτε κάποια πηγή η ''μυστική πληροφορία''.
μετά απο χρόνια ταλαιπωρίας και απανωτών χαστουκιών...προσπαθώ να είμαι ήρεμος και να μην κάνω κακό του εαυτού μου!
γιατί πραγματικά αυτη η ιστορία μόνο κακό μου έχει κάνει, εμένα και στους γύρο μου.
προσπαθώ να βλέπω (κακος ισως ) πλέον πολύ ψυχρά την κατάσταση .

να είμαστε γεροί ψύχραιμοι και δυνατοί ....αυτό μόνο ξέρω.

καλημερα και παλι .

Αποσυνδεδεμένος yawoo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #145 στις: Αύγουστος 11, 2013, 10:36:01 πμ »
Πραγματικά μερικές φορές βλαστημάω την ώρα και την στιγμή που είδα το όνομά μου στον πίνακα διοριστέων. Πόσο ψύχραιμος να είσαι όταν σε βασανίζουν και σε σκοτώνουν σιγά σιγά επί τέσσερα χρόνια;
Κι όταν πας να μιλήσεις να σου κρεμάνε και την ταμπέλα του παρτάκια και του διασπαστή.
Καταλαβαίνω πως οι ώρες είναι κρίσιμες και πως πολλοί δεν θέλουν να αναφέρουν κάποια πράγματα με τον φόβο πως ίσως κάνουν περισσότερο κακό παρά καλό,αλλά η ενότητα,η ομοψυχία και η συσπείρωση δεν έρχονται
με επικλήσεις και συνθήματα και εδώ δεν μπορούμε να παραδεχτούμε ούτε τα αυτονόητα.
Αυτοκριτική,αυτοκάθαρση και καμμιά φορά και λίγο ντροπή δεν κάνουν κακό για όλους μας.
(συγχωρέστε μου τον πρώτο πληθυντικό)

Αποσυνδεδεμένος dorakigia

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 205
  • ...ό,τι είσαι, αυτό βλέπεις!!!! ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #146 στις: Αύγουστος 11, 2013, 10:47:45 πμ »
ok. δεν μπερδευομαι,ισα ισα τα καταλαβαινω ολα αυτα απολυτα!!!!! ολοι μας εχουμε περασει απο τα ιδια ψυχολογικα μονοπατια κ εχουμε κανει λαστιχο τη ζωη μας, την υπομονη μας, την ψυχολογια μας, τα νευρα μας, την ελπιδα μας. θελω να ελπιζω (γι αυτο σε ρωτησα....) οχι για να πω πως ειμαι αισοδοξη, αλλα αν σταματησω να το κανω αισθανομαι οτι,θα γινω ηττοπαθης στις προθεσεις του υπουργειου κ θα κανω ποιο ευκολα τη" δουλεια τους" , με αποτελεσμα να μην εχω ψυχικο κουραγιο ν αντιδρασω, να φωναξω, να διεκδικησω... οτι ειμαι κατι παραπανω απο νουμερο σε πινακα................ καλημερα

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #147 στις: Αύγουστος 11, 2013, 01:10:00 μμ »

Παιδιά χαλαρώστε... Για ζήλιες είμαστε τώρα;  ::)
   

σε μενα αναφερεσαι? ??? απο που βγαζεις αυτο το συμπερασμα? ??? ανηκω στο 40% !!!!!  τι να ζηλεψω κ ποιον? ??? ολοι το ιδιο δεν ειμαστε? ??? ? ολοι το ιδιο δεν θελουμε? ??? κυριολεκτικα ρωτησα αν ξερει κατι ποιο συγκεκριμενο οσον αφορα τους διορισμους.......................

Δεν αναφερόμουν σε σένα επειδή συνηθίζω 1) να διαβάζω όλα τα μηνύματα πριν γράψω σε ένα topic και 2) όταν αναφέρομαι σε ένα μήνυμα να το βάζω σε παράθεση.

Καλή Κυριακή.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος dorakigia

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 205
  • ...ό,τι είσαι, αυτό βλέπεις!!!! ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #148 στις: Αύγουστος 11, 2013, 02:17:27 μμ »
.........ok. σ ευχαριστω κ συγνωμη αν ημουν αποτομη,αλλα ειμαι πολυ μακρια απο τετοιες λογικες "κατηγοριων". καλη συνεχεια!!!!!

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #149 στις: Αύγουστος 11, 2013, 03:10:19 μμ »

Κανένα πρόβλημα. Συμφωνώ μάλιστα με τη λογική σου στο θέμα των "κατηγοριών", κάτι για το οποίο υποστηρίζοντας το, έχω βρεθεί αρκετές φορές απέναντι από ορισμένους που επιδιώκουν να κατηγοριοποιούνται γιατί πιστεύουν ότι αυτό τους βολεύει.
Να είσαι καλά!
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #150 στις: Αύγουστος 12, 2013, 04:31:33 μμ »
Ελπίζω ότι ποστάρω το δελτίο τύπου στο σωστό τόπικ.

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Πραγματοποιήθηκε στο υπουργείο Παιδείας την Τετάρτη 10-07-2013 η παράσταση διαμαρτυρίας της Πρωτοβουλίας Διοριστέων- Αδιόριστων εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ (60-40) 2008, με τη συμμετοχή μεγάλου αριθμού διοριστέων- αδιόριστων εκπαιδευτικών από ολόκληρη τη χώρα.

Η διαμαρτυρία μας διήρκησε 5 ώρες και συνέπεσε με τις εκδηλώσεις διαμαρτυρίας της ΟΛΜΕ για τις αιφνιδιαστικές καταργήσεις 50 περίπου κλάδων τεχνικών ειδικοτήτων που εξαγγελθηκαν την προηγούμενη μέρα και που αγγίζουν και διοριστέους- μέλη της Πρωτοβουλίας μας.

Μετά απο μακρά αναμονή και προσπάθεια για συνάντηση με έναν εκ των υφυπουργών Παιδείας, οι εκπρόσωποι της Πρωτοβουλίας Βαλαβάνη Χριστίνα, Περιστερίδου Σοφία, Τσιούμας Γεώργιος και Φράγκος Ιωάννης κατόρθωσαν τελικά να έρθουν σε άτυπη συνάντηση μισής ώρας με τον υφυπουργό Παιδείας κύριο Γκιουλέκα. Στη διάρκεια της συνάντησης του επιδώσαμε ενημερωτικό σημείωμα που περιγράφει λεπτομερώς την κατάσταση και επιμείναμε στην παρανομία που έχει διαπραχθεί απο το υπουργείο αναφορικά με τους διορισμούς μόνιμων εκπαιδευτικών κατα τα 2 τελευταία σχολικά έτη.

Ο κύριος Γκιουλέκας μας δήλωσε εξαρχής την αναρμοδιοτητά του για το ζήτημα (είναι αρμοδιότητα του έτερου υφυπουργού κυρίου Κεδίκογλου) αλλά παρόλα αυτά τάχτηκε ανοιχτά υπέρ της προτεραιότητας των διορισμών μας, μια και αυτός κερδήθηκε μέσα απο αδιάβλητες και αξιοκρατικές διαδικασίες (ΑΣΕΠ και πίνακες προυπηρεσίας).

Η Πρωτοβουλία μας κινούμενη μεθοδικά και έχοντας το δίκιο με το μέρος της, δεσμεύεται στα μέλη της οτι θα συνεχίσει να αγωνίζεται για δικαιωση. Η κυβέρνηση απο την πλευρά της, αν θέλει να δείξει στην πράξη οτι οι εξαγγελίες για αξιοκρατία στις προσλήψεις δεν είναι λόγια του αέρα, οφείλει να αποκαταστήσει την παρανομία και να μας απορροφήσει άμεσα τον Αύγουστο, ώστε να καλυφθούν κάποια απο τα χιλιάδες κενά που υπάρχουν σε όλες ανεξαιρέτως τις ειδικότητες στο ελληνικό σχολείο.

Οι εκπρόσωποι της Πρωτοβουλίας

Επικοινωνία: dioristeoi2008@gmail.com
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος dorakigia

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 205
  • ...ό,τι είσαι, αυτό βλέπεις!!!! ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #151 στις: Αύγουστος 12, 2013, 04:50:35 μμ »
επιτελους !!!!!!!!!!!   κ ειμαστε ακομα ζωντανοι!!!!!!!!!!!   μια ανασα , μια ελπιδα οτι κατι κινειται, ενα ελπιδοφορο μηνυμα οτι καποιοι δεν το βαζουν κατω κ αγωνιζονται για αυτα που δικαιουνται ολοι μας !!!!!  οσα μπραβο κ να πω ειναι λιγα για τους συντονιστες αυτους......  κ ντρεπομαι για μενα που δεν ημουν εκει......

Αποσυνδεδεμένος Boldini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
  • Φύλο: Γυναίκα
  • όχι άλλο κάρβουνο(ΠΕ60)
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #152 στις: Αύγουστος 12, 2013, 05:05:31 μμ »
μπράβο κι απο 'μενα,πρέπει επιτέλους να γίνει το αυτονόητο :)

Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #153 στις: Αύγουστος 12, 2013, 05:12:12 μμ »
Καταρχας πολλα μπραβο για τις πρωτοβουλιες αυτες!

Χωρις να θελω να ειμαι απαισιοδοξος, επειδη αυτη η συναντηση εγινε τον Ιουλιο, εκτοτε δεν εχει υπαρξει καποια κινηση του υπουργειου για απορροφηση του 60-40.

Εδω ακομα δεν εχει βγει εγκυκλιος διορισμων και ακουγεται εντονως οτι οι φετινοι διορισμοι θα ειναι ενα ολοστρογγυλο κουλουρι!

Θα ηθελα απο καπου να πιαστω για να αντλησω και εγω αισιοδοξια αλλα τα εως τωρα γεγονοτα δε με αφηνουν!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159860
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 491
Σύνολο: 499

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.11 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.