*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014  (Αναγνώστηκε 757093 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #644 στις: Σεπτέμβριος 16, 2013, 10:27:42 μμ »
typos 72 επειδή η απόφαση ειναι 24 σελίδες ναι 24 και επειδή δεν την έχεις διαβάσει δεν είναι όπως τα λες τα πράγματα. Το δικαστήριο αναγνωρίζει οτι το 24 μηνο προηγείται έναντι όλων όπως αναφέρεται στην γνωμοδότηση 308/10. Όμως λόγω των ειδικών οικονομικών συνθηκών υποστηρίζει οτι το υπουργείο αυτές τις ανάγκες είχε αυτούς τους διορισμούς έκανε!  Αυτό ήταν ένα δικαστήριο των φιλολόγων! Υπάρχουν ξεχωριστά δικόγραφα των αγγλικών των γυμναστών των φυσικών κοκ. Η υπόθεση νομικά θα τραβήξει σε μάκρος αφού θα πάει και στο ΣΤΕ
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:59:35 »

Αποσυνδεδεμένος SOFI1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΔΙΟΡΙΣΤΗΚΑ!!!!!!!!!
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #645 στις: Σεπτέμβριος 16, 2013, 10:52:09 μμ »
troktiko να σου κάνω μια χαζή ερώτηση???Ακόμα και τώρα που όλοι μιλάνε για διορισμούς μόνο μέσω ΑΣΕΠ, και μάλιστα μιλάνε και για "σκληρό" ΑΣΕΠ , θεωρείς ότι σίγουρα προηγούνται τα 24μηνα???? Με ποια λογική??Το λέω γιατί τον τελευταίο καιρό ακούω συνέχεια ότι είναι παράνομοι οι διορισμοί - μονιμοποίηση συμβασιούχων με προϋπηρεσία.

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #646 στις: Σεπτέμβριος 16, 2013, 11:15:09 μμ »
Απο οσο γνωριζω γιατι δεν ειμαι νομικος το 2008 το στε Γ τμημα με την υπ αριθμο 184-185 εκρινε αντισυνταγματικο τον διορισμο εκπαιδευτικων με μονο την παραμετρο της προυπηρεσιας  και προκρινε τον διορισμο των επιτυχοντων του τοτε διαγωνισμου(των φεκ αλλα και του υπολοιπου πινακα).Το υπουργειο για να αποφυγει αυτη την μαζικοτητα των διορισμων εκανε το 24μηνο με ασεπ. Αυτη ειναι η ιστορια και οποιος γνωριζει τον κουτρουμανο μπορει να του τηλεφωνισει.
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος kphorkys

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΕΙ ΤΟ ΤΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ ΑΛΕΒΕΒΑΝ ΕΡΕΒΟΣ
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #647 στις: Σεπτέμβριος 17, 2013, 02:06:08 μμ »
Διαβάζω τις νομικές θέσεις που κατά καιρούς διατυπώνονται και καταλήγω ότι οι διαφωνίες και το χάος επικρατεί οφείλονται σε τρεις αιτίες:
1)   Ο νόμος περί αποκλειστικής πρόσληψης μέσω ΑΣΕΠ Ν. 3848/2010 (ΦΕΚ 71 Α/19.5.2010)
δεν ορίζει ρητή μεταβατική περίοδο, αλλά αφήνει τη δυνατότητα στον Υπουργό Παιδείας να την επιμηκύνει απεριόριστα κατά το δοκούν (Άρθρο 9). Πάντα οι μεταβατικές περίοδοι είναι προβληματικές γιατί επί του πρακτέου δεν ισχύει 100% ούτε ο εκάστοτε παλιός, ούτε ο εκάστοτε νέος νόμος.
2) Οι προσλήψεις μονίμων από το 2011 είναι πρακτικά μηδαμινές, άρα δεν ξεκαθαρίζουν το τοπίο προκειμένου να γίνει νέος ΑΣΕΠ και να ξεκινήσει η όποια νέα μέθοδος πρόσληψης.
3) Υπάρχει δυσκολία στην εύρεση όλων των συναφών με το ζήτημα δικαστικών αποφάσεων τόσο εξαιτίας της απουσίας αποτελεσματικού συστήματος έρευνας/εύρεσης τους μέσω των αρμοδίων δικαστικών αρχών, όσο και της, δικαιολογημένης ή μη,  μυστικοπάθειας πολλών εναγόντων που δε κοινοποιούν στοιχεία αποφάσεων, την ύπαρξη των οποίων γνωρίζουν, σε άλλους ενδιαφερόμενους. (Συνάδερφε troktiko που είναι οι δυσκολία να σκαναριστούν και να ανεβούν στο αρχείο του pde οι 24 σελίδες της αποφάσεως για τους φιλόλογους;)

Δυστυχώς, αν δεν ολοκληρωθεί ο διορισμός όλων όσων έχουν σήμερα δικαίωμα διορισμού (ΑΣΕΠ, 24μηνο ή 24μηνο, ΑΣΕΠ για να μην θεωρηθώ ότι προκρίνω κάποιον από τους δυο) και αν δεν γνωστοποιηθούν ευρέως όλες οι μέχρι τώρα αποφάσεις επί του θέματος (πλήρες κείμενο, όχι ερμηνείες από μη νομικούς), άκρη δεν θα βγει…
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 17, 2013, 02:27:39 μμ από kphorkys »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:59:35 »

Αποσυνδεδεμένος papaki79

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 210
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #648 στις: Σεπτέμβριος 17, 2013, 02:14:59 μμ »
ναι αλλά για φέτος δε λένε τίποτα για τον ΑΣΕΠ του 2008 και προκυρήσουν 1300 νέες προσληψεις για εφοριακούς. μήπως πρέπει να κάνουμε κάτι;

Αποσυνδεδεμένος kphorkys

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΕΙ ΤΟ ΤΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ ΑΛΕΒΕΒΑΝ ΕΡΕΒΟΣ
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #649 στις: Σεπτέμβριος 17, 2013, 02:16:45 μμ »
Παρότι ίσως δεν ενδιαφέρει άμεσα το forum, θα ήθελα να επισημάνω ότι μέχρι σήμερα έχει δημοσιευτεί Υπουργική Απόφαση για τη μοριοδότηση όσων τίθενται σε διαθεσιμότητα προκειμένου να προσληφθούν αλλού (κινητικότητα) ή να απολυθούν. ΟΜΩΣ, δεν έχει βγει Υπουργική Απόφαση που να καθορίζει κριτήρια/μορια για την υπαγωγή προσωπικού σε καθεστώς διαθεσιμότητας. Έτσι, πχ, αν ζητηθεί να βγουν σε διαθεσιμότητα 100 φιλόλογοι ή 60 χημικοί, δεν υπάρχει νομικά κατοχυρωμένος  τρόπος για την επιλογή τους.
Ίσως για το λόγο αυτό να καταργούνται ολόκληρες ειδικότητες/ομάδες (πχ σχολικοί φύλακες). Προσωπικά, πέρα από το διορισμό, θα με ενδιέφερε να γνωρίζω και το σκεπτικό με βάση το οποίο θα κριθώ για διαθεσιμότητα και πιστεύω μάλιστα ότι το θέμα θα έπρεπε να μας ενδιέφερε όλους, εξίσου με το θέμα του διορισμού μας.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 17, 2013, 02:23:25 μμ από kphorkys »

Αποσυνδεδεμένος kphorkys

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΕΙ ΤΟ ΤΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ ΑΛΕΒΕΒΑΝ ΕΡΕΒΟΣ
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #650 στις: Σεπτέμβριος 17, 2013, 02:21:52 μμ »
ναι αλλά για φέτος δε λένε τίποτα για τον ΑΣΕΠ του 2008 και προκυρήσουν 1300 νέες προσληψεις για εφοριακούς. μήπως πρέπει να κάνουμε κάτι;
Εννοείται ότι πρέπει. Όμως αν δε μάθουμε τι αποφάσεις έχουν βγάλει πρωτοδικεία/εφετεία/ΣτΕ και τι γνωμοδοτήσεις έχουν βγει ήδη επί του θέματος, δε ξέρω από που θα έπρεπε να ξεκινήσουμε. Επί πραδείγματι, το να ορισθεί ένα τέλος (έστω και σε 5 χρόνια) στην ατέρμονη μεταβατική περίοδο είναι κάτι που θα μας επέτρεπε τουλάχιστον να γνωρίζαμε τη μέγιστη διάρκεια αναμονής μας. Έχει γίνει προσφυγή για κάτι τέτοιο; Άγνωστο, όπως και πολλά άλλα.

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #651 στις: Σεπτέμβριος 17, 2013, 02:24:47 μμ »

Δυστυχώς, αν δεν ολοκληρωθεί ο διορισμός όλων όσων έχουν σήμερα δικαίωμα διορισμού (ΑΣΕΠ, 24μηνο ή 24μηνο, ΑΣΕΠ για να μην θεωρηθώ ότι προκρίνω κάποιον από τους δυο) και αν δεν γνωστοποιηθούν ευρέως όλες οι μέχρι τώρα αποφάσεις επί του θέματος (πλήρες κείμενο, όχι ερμηνείες από μη νομικούς), άκρη δεν θα βγει…
[/quote]

έχεις απόλυτο δίκαιο !
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #652 στις: Σεπτέμβριος 17, 2013, 02:28:28 μμ »
ναι αλλά για φέτος δε λένε τίποτα για τον ΑΣΕΠ του 2008 και προκυρήσουν 1300 νέες προσληψεις για εφοριακούς. μήπως πρέπει να κάνουμε κάτι;

Μάλλον θεωρούν πιο επιτακτική την ανάγκη να διορίσουν ανθρώπους που θα ασχοληθούν με την είσπραξη των εσόδων του κράτους. Το έχει πει και ο υπουργός οικονομικών και ο υπουργός διοικητικής μεταρρύθμισης.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 17, 2013, 02:30:16 μμ από EmmaB »
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος kphorkys

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΕΙ ΤΟ ΤΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ ΑΛΕΒΕΒΑΝ ΕΡΕΒΟΣ
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #653 στις: Σεπτέμβριος 17, 2013, 02:30:48 μμ »
Δυστυχώς, αν δεν ολοκληρωθεί ο διορισμός όλων όσων έχουν σήμερα δικαίωμα διορισμού (ΑΣΕΠ, 24μηνο ή 24μηνο, ΑΣΕΠ για να μην θεωρηθώ ότι προκρίνω κάποιον από τους δυο) και αν δεν γνωστοποιηθούν ευρέως όλες οι μέχρι τώρα αποφάσεις επί του θέματος (πλήρες κείμενο, όχι ερμηνείες από μη νομικούς), άκρη δεν θα βγει…

έχεις απόλυτο δίκαιο !
Και μιλάμε για 914 χαμηλόμισθα άτομα, όχι για υψηλόβαθμα στελέχη!

Αποσυνδεδεμένος SOFI1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΔΙΟΡΙΣΤΗΚΑ!!!!!!!!!
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #654 στις: Σεπτέμβριος 17, 2013, 02:32:03 μμ »
Μήπως διάβασε κανείς το ΕΘΝΟΣ σήμερα????Κάτι έγραφε για όσους έχουν εγκλωβιστεί στην αδιοριστία και είναι διοριστέοι του ΑΣΕΠ. Δεν το βρήκα , γι΄αυτό αν κάποιος το πήρε ας μας ενημερώσει.
Όσον αφορά τις 1300 προσλήψεις στις εφορίες , έχω την εξής απορία : Πώς γίνεται να βρίσκουν λεφτά για προσλήψεις εφοριακών , λιμενικών και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο και να μην βρίσκουν χρήματα να διορίσουν τους έχοντες ΦΕΚ διορισμού της εκπαίδευσης μέσω του "ΣΚΛΗΡΟΥ ΑΣΕΠ" που περαμένουν αδιόριστοι από το 2010???
Μπορεί κάποιος να μου δώσει μια λογική απάντηση, γιατί εγώ δεν μπορώ να τη βρω????????
 

Αποσυνδεδεμένος papaki79

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 210
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #655 στις: Σεπτέμβριος 17, 2013, 02:41:19 μμ »
αυτό λέω και εγώ. μέχρι τώρά λεγανε δε μπορούν να γίνουν προσλήψεις. τώρα πώς τις κάνουν;;και ξαναλέω. ασ δώσει κανείς καμιά ιδέα για το τι να κάνουμε

Αποσυνδεδεμένος kphorkys

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΕΙ ΤΟ ΤΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ ΑΛΕΒΕΒΑΝ ΕΡΕΒΟΣ
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #656 στις: Σεπτέμβριος 17, 2013, 02:45:41 μμ »
Και να ήταν μόνο αυτό.
Ο "ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΤΥΠΟΣ" σε σημερινό πρωτοσέλιδο δημοσίευμα αναφέρει για πάνω από 4000 προσλήψεις/διορισμούς, οι οποίοι, σύμφωνα με την εφημερίδα, θα κατανεμηθούν ως εξής:
Συμβασιούχοι
-1469 σε Δήμους
-1000 σε παιδικούς σταθμούς
-820 στα ΕΛΤΑ
-120 στην ΕΥΔΑΠ
Αορίστου χρόνου
-300 στο υπουργείο Οικονομικών
-160 στη Σχολή Δικαστών
-100 στην Εθνική Σχολή Δημόσιας Διοίκησης
- 0 Υπουργείο Παιδείας (δική μου προσθήκη)
Κατά το ίδιο ρεπορτάζ, «τρέχουν» επίσης 1748 θέσεις σε ΟΤΑ, ΔΕΗ, Μουσεία.



Αποσυνδεδεμένος nat84

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #657 στις: Σεπτέμβριος 17, 2013, 11:06:01 μμ »
Πραγματικά δεν ξέρω πια τι άλλο να κάνουμε...και νομικά κινηθήκαμε και παράσταση διαμαρτυρίας κάναμε και στα ΜΜΕ το θέμα το σχολιάσαμε...το μόνο που μένει πια είναι να πάρουμε την απόφαση του Στε όταν βγει και να την τρίψουμε στην μούρη τους. Δηλαδή δεν ξέρω πραγματικά πόσο άτυχος μπορεί να είναι κανείς να έχει δώσει εξετάσεις, να έχει περάσει, να έχει ΦΕΚ διορισμού και για να δουλέψει με το καθεστώς το οποίο δικαιούται να πρέπει να εξαντληθεί ψυχολογικά φωνάζοντας από εδώ και από κει για το αυτονόητο. Αυτό είναι παγκόσμια πρωτοτυπία της Ελλάδας...Τι άλλο να κάνουμε πια, μόνο μπλουζάκια δεν έχουμε τυπώσει με το σλόγκαν "διοριστέοι-αδιόριστοι ΑΣΕΠ"...Εγώ πια ντρέπομαι να το λέω ότι είμαι διοριστέα απτο 2010. Σκέφτομαι ότι ή θα με λύπουνται ή θα με κοροιδεύουν όσοι το ακούνε...Αν σκεφτείτε πόσο παράλογο είναι όλο αυτό που μας συνέβη...και δε λένε τίποτα αυτοί εκεί στο υπουργείο...να βγουν να πουν ότι "τότε θα λήξει η μεταβατική", να ξέρουμε θα χρειαστούμε μαγκούρα ή πι όταν θα πάμε ως μόνιμοι στην τάξη...Αλλά επειδή σε συτή τη χώρα η δικαιοσύνη μπορεί να συναγωνίζεται σε ταχύτητα τη χελώνα αλλά στο τέλος λειτουργεί, ξέρω ότι το δικαστήριο αργά ή γρήγορα θα μας δικαιώσει. Δεν υπάρχει νομικό πάτημα για να μην δικαιωθούμε. Και όταν θα διοριστούμε -γιατί δεν μπορούν να μην μας διορίσουν εν τέλει- ειλικρινά θα διεκδικήσω ότι δικαιούμαι (προυπηρεσία, ένσημα, μισθούς) αναδρομικά. Εστω και μόνη μου να είμαι θα το κάνω. Γιατί όλο αυτό είναι μια τεράστια κοροιδία μες τα μούτρα μας 4 χρόνια τώρα και γιατί το κράτος με έχει εξευτελίσει και μου έχει ανατρέψει τα δεδομένα της ζωής μου με όλη αυτή τη διαδικασία...και φαντάζομαι ότι δε νιώθω μόνο εγώ έτσι...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 533
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 464
Σύνολο: 464

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.