*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014  (Αναγνώστηκε 757544 φορές)

0 μέλη και 8 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #658 στις: Σεπτέμβριος 17, 2013, 11:48:41 μμ »
Παρότι ίσως δεν ενδιαφέρει άμεσα το forum, θα ήθελα να επισημάνω ότι μέχρι σήμερα έχει δημοσιευτεί Υπουργική Απόφαση για τη μοριοδότηση όσων τίθενται σε διαθεσιμότητα προκειμένου να προσληφθούν αλλού (κινητικότητα) ή να απολυθούν. ΟΜΩΣ, δεν έχει βγει Υπουργική Απόφαση που να καθορίζει κριτήρια/μορια για την υπαγωγή προσωπικού σε καθεστώς διαθεσιμότητας. Έτσι, πχ, αν ζητηθεί να βγουν σε διαθεσιμότητα 100 φιλόλογοι ή 60 χημικοί, δεν υπάρχει νομικά κατοχυρωμένος  τρόπος για την επιλογή τους.
Ίσως για το λόγο αυτό να καταργούνται ολόκληρες ειδικότητες/ομάδες (πχ σχολικοί φύλακες). Προσωπικά, πέρα από το διορισμό, θα με ενδιέφερε να γνωρίζω και το σκεπτικό με βάση το οποίο θα κριθώ για διαθεσιμότητα και πιστεύω μάλιστα ότι το θέμα θα έπρεπε να μας ενδιέφερε όλους, εξίσου με το θέμα του διορισμού μας.

Λάθος, έχει βγει, βάσει του ν. 4172/13:
http://www.tovima.gr/files/1/2013/20130802_ypourgiki_apofasi_kinitikotita.pdf
Τα κριτήρια είναι ίδια τόσο για την επιλογή αυτών που θα βγαίνουν σε διαθεσιμότητα όσο και για το ποιοι από τους "διαθέσιμους" θα μετατάσσονται και ποιοι θα απολύονται.
Πριν από την ψήφιση του 4172 όντως δεν υπήρχε πλαίσιο, γι' αυτό καταργήθηκαν ολόκληροι κλάδοι. Τώρα όμως υπάρχει. Δίνεται, πάντως, δυνατότητα σε κάθε υπουργείο να θέτει πρόσθετα κριτήρια.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 17, 2013, 11:56:14 μμ από ioanna89 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:35:37 »

Αποσυνδεδεμένος kphorkys

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΕΙ ΤΟ ΤΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ ΑΛΕΒΕΒΑΝ ΕΡΕΒΟΣ
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #659 στις: Σεπτέμβριος 18, 2013, 12:17:27 μμ »
Λάθος, έχει βγει, βάσει του ν. 4172/13:
http://www.tovima.gr/files/1/2013/20130802_ypourgiki_apofasi_kinitikotita.pdf
Τα κριτήρια είναι ίδια τόσο για την επιλογή αυτών που θα βγαίνουν σε διαθεσιμότητα όσο και για το ποιοι από τους "διαθέσιμους" θα μετατάσσονται και ποιοι θα απολύονται.
Πριν από την ψήφιση του 4172 όντως δεν υπήρχε πλαίσιο, γι' αυτό καταργήθηκαν ολόκληροι κλάδοι. Τώρα όμως υπάρχει. Δίνεται, πάντως, δυνατότητα σε κάθε υπουργείο να θέτει πρόσθετα κριτήρια.


Σ' ευχαριστώ για την πληροφορία, δεν ήξερα την ύπαρξη της συγκεκριμένης απόφασης. Επειδή το pdf δεν περιέχει αριθμό πρωτοκόλλου και ημερομηνία, μήπως κανείς γνωρίζει τα ακριβή στοιχεία της απόφασης; Είναι υπογεγραμμένη ή σε αναμονή υπογραφής και γι αυτό δεν περιέχει στοιχεία πρωτοκόλλου; Από το υπουργείο που ρώτησα, δεν ξέρουν τίποτα (αναμενόμενο...)

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #660 στις: Σεπτέμβριος 18, 2013, 01:48:13 μμ »
Έχει δημοσιευθεί σε ΦΕΚ:
1914 τεύχος Β΄/7-8-2013

Αποσυνδεδεμένος k_g

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 278
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #661 στις: Σεπτέμβριος 18, 2013, 02:25:21 μμ »
εχει κατατεθει ηδη στον υφυπουργο μην ανυσηχεις! το εκανα οι φιλολογοι που τους αφορουσε αμεσα.
Ναι,το έμαθα.Μιλάμε για πολύ γέλιο.Το σχόλιο του Κεδίκογλου,άπαιχτο:"αφού χάσατε την δίκη,τι θέλετε απο μένα;".Καλό


τι τρελα εχεις με το 24μηνο ?
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 18, 2013, 02:31:37 μμ από k_g »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:35:37 »

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #662 στις: Σεπτέμβριος 18, 2013, 02:44:49 μμ »
πότε ακριβώς το είπε αυτό γιατί ήμουν παρών !
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος SOFI1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΔΙΟΡΙΣΤΗΚΑ!!!!!!!!!
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #663 στις: Σεπτέμβριος 18, 2013, 04:16:59 μμ »
Πραγματικά δεν ξέρω πια τι άλλο να κάνουμε...και νομικά κινηθήκαμε και παράσταση διαμαρτυρίας κάναμε και στα ΜΜΕ το θέμα το σχολιάσαμε...το μόνο που μένει πια είναι να πάρουμε την απόφαση του Στε όταν βγει και να την τρίψουμε στην μούρη τους. Δηλαδή δεν ξέρω πραγματικά πόσο άτυχος μπορεί να είναι κανείς να έχει δώσει εξετάσεις, να έχει περάσει, να έχει ΦΕΚ διορισμού και για να δουλέψει με το καθεστώς το οποίο δικαιούται να πρέπει να εξαντληθεί ψυχολογικά φωνάζοντας από εδώ και από κει για το αυτονόητο. Αυτό είναι παγκόσμια πρωτοτυπία της Ελλάδας...Τι άλλο να κάνουμε πια, μόνο μπλουζάκια δεν έχουμε τυπώσει με το σλόγκαν "διοριστέοι-αδιόριστοι ΑΣΕΠ"...Εγώ πια ντρέπομαι να το λέω ότι είμαι διοριστέα απτο 2010. Σκέφτομαι ότι ή θα με λύπουνται ή θα με κοροιδεύουν όσοι το ακούνε...Αν σκεφτείτε πόσο παράλογο είναι όλο αυτό που μας συνέβη...και δε λένε τίποτα αυτοί εκεί στο υπουργείο...να βγουν να πουν ότι "τότε θα λήξει η μεταβατική", να ξέρουμε θα χρειαστούμε μαγκούρα ή πι όταν θα πάμε ως μόνιμοι στην τάξη...Αλλά επειδή σε συτή τη χώρα η δικαιοσύνη μπορεί να συναγωνίζεται σε ταχύτητα τη χελώνα αλλά στο τέλος λειτουργεί, ξέρω ότι το δικαστήριο αργά ή γρήγορα θα μας δικαιώσει. Δεν υπάρχει νομικό πάτημα για να μην δικαιωθούμε. Και όταν θα διοριστούμε -γιατί δεν μπορούν να μην μας διορίσουν εν τέλει- ειλικρινά θα διεκδικήσω ότι δικαιούμαι (προυπηρεσία, ένσημα, μισθούς) αναδρομικά. Εστω και μόνη μου να είμαι θα το κάνω. Γιατί όλο αυτό είναι μια τεράστια κοροιδία μες τα μούτρα μας 4 χρόνια τώρα και γιατί το κράτος με έχει εξευτελίσει και μου έχει ανατρέψει τα δεδομένα της ζωής μου με όλη αυτή τη διαδικασία...και φαντάζομαι ότι δε νιώθω μόνο εγώ έτσι...
Πόσο δίκιο έχεις !!!!!! Ακριβώς έτσι αισθάνομαι και εγώ!!!!!!++++++++++

Kokoschka

  • Επισκέπτης
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #664 στις: Σεπτέμβριος 19, 2013, 01:06:05 πμ »
Αυτο μας ελειπε!Να μας εχουν στο ψυγειο 4 χρονια και να παμε με 639!! ευρω.Χωρια τη προυπηρεσια που ειχαμε μαζεψει πριν το 2010 που δικαιουμασταν διορισμο.Κι αυτα που λες nat84,ΤΑ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΣΤΕ.Και μισθολογικα και συνταξιοδοτικα

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #665 στις: Σεπτέμβριος 19, 2013, 02:06:17 πμ »
πότε ακριβώς το είπε αυτό γιατί ήμουν παρών !

Μάλλον δεν πρόκειται να πάρεις απάντηση.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #666 στις: Σεπτέμβριος 19, 2013, 09:55:24 πμ »
Μόνιμοι διορισμοί θα γίνουν τελικά φέτος;

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #667 στις: Σεπτέμβριος 19, 2013, 11:01:08 πμ »
Τα δεδομενα και οι επισημες ανακοινωσεις δειχνουν πως οχι. Κανεις δεν ξερει ομως τι θα αποφασισει τελικα το υπουργειο μιας και τα δεδομενα μπορει να αλλαξουν
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Kokoschka

  • Επισκέπτης
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #668 στις: Σεπτέμβριος 19, 2013, 01:04:24 μμ »
Αναμεινατε στο ακουστικο σας.Τι θα αποφασισει ο Αγα Χαν του ΥΠΕΠΘ.Μη φατε,εχουμε γλαροσουπα

Αποσυνδεδεμένος dorakigia

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 205
  • ...ό,τι είσαι, αυτό βλέπεις!!!! ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #669 στις: Σεπτέμβριος 20, 2013, 03:17:19 μμ »
χθες παρευρεθηκα σε συγκεντρωση του συλλογου στο νομου στην οπποια ηταν κ ο προεδρος της δοε,ο κοκκινος. του τεθηκαν διαφορες ερωτησεις κ εθεσα κ γω το ερωτημα τι θα γινει με τους αδιοριστους 60-40 απο το 2008.... η απαντηση του ηταν οτι η αδικια ειναι γνωστη( λα σου σου ρε λα!) κ οτι πιστευει οτι η χρονια δεν θα βγει χωρις  μονιμους διορισμους η εστω αναπληρωτες  επειδη τα κενα ειναι παρα πολλα. σε απορια μου πως ειναι δυνατον να διορισουν απο τη στιγμη που μερικοι εχουν τοποθετηθει ως αναπληρωτες, ειπε ,βλεπεις κατι λογικο γυρω σου αυτη τη στιγμη???  προσωπικα δεν το πιστευω οτι θα γινει φετος πια, αλλα μια ελπιδα οτι θα γινει.....καποτε αρχιζει να διαφαινεται... παντως οτι κ να λεμε διχως πιεση δεν υπαρχει περιπτωση να παραχωρησει το υπουργειο ουτε εναν αναπληρωτη παραπανω. το ιδιο ειπε κ ο κοκκινος ....

Αποσυνδεδεμένος typos72

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 750
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #670 στις: Σεπτέμβριος 20, 2013, 11:12:20 μμ »
πότε ακριβώς το είπε αυτό γιατί ήμουν παρών !
Συνάδελφε,χωρίς να θέλω να σε προσβάλλω,μάλλον δεν κατάλαβες τι έγινε στην συγκεκριμένη συνάντηση.Ο υφυπουργός σας εξήγησε πως οι διορισμοί στην δευτεροβάθμια δεν είναι δική του αρμοδιότητα,αλλά του υπουργού.
Το πρόβλημα είναι πως δεν έχετε αντιληφθεί τι συμβαίνει.Δεν βρισκόμαστε στα 2007,όπου οι διάφορες ομάδες εκπαιδευτικών έτρεχαν στον στυλλιανίδη για να διοριστούν.Είμαστε στα 2013,όπου οι διορισμοί γίνονται με το σταγονόμετρο,ενώ παράλληλα όλοι όσοι θεωρούν πως πρέπει να διοριστούν έχουν προσφύγει δικαστικά.Δηλαδή,το θέμα των διορισμών είναι καθαρά νομικό και όχι συντεχνιακό θέμα.Αν θέλεις να διοριστείς,το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι την επόμενη φορά που θα πας στο υπουργείο να έχεις μαζί σου και τον δικηγόρο σου.
Το λάθος της περσινής χρονιάς να ειπωθεί πως έχετε κερδίσει την δίκη,χωρίς να υπάρχει απόφαση,να μην το επαναλάβεις,γιατί σας ακολουθεί και έχει συνέπειες.Το ίδιο έκαναν και οι 24μηνίτες της ΠΑΣΑΦ,λέγοντας στον ίδιο τον υπουργό πως είχαν κερδίσει την δίκη,και μάλιστα κατάφεραν να πάρουν 70 διορισμούς πέρυσι.Όταν, όμως φέτος ο υπουργός έμαθε την αλήθεια,τους έκλεισε την πόρτα και μάζευαν υπογραφές για να κλείσουν ραντεβού μαζί του και δεν το έκλεισαν.
Γι αυτό,θα το ξαναπω,όσοι πηγαίνετε στο υπουργείο να έχετε πάντα τον δικηγόρο μαζί σας και να μην αναλαμβάνετε ευθήνες που σας ξεπερνούν,γιατί δημιουργείτε πρόβλημα και σε άλλους.
Τέλος,για τους διορισμούς,το έχω πει πολλές φορές πως φέτος δεν θα γίνουν.

Αποσυνδεδεμένος trelamenos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 738
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #671 στις: Σεπτέμβριος 20, 2013, 11:27:44 μμ »
Συνάδελφε,χωρίς να θέλω να σε προσβάλλω,μάλλον δεν κατάλαβες τι έγινε στην συγκεκριμένη συνάντηση.Ο υφυπουργός σας εξήγησε πως οι διορισμοί στην δευτεροβάθμια δεν είναι δική του αρμοδιότητα,αλλά του υπουργού.
Το πρόβλημα είναι πως δεν έχετε αντιληφθεί τι συμβαίνει.Δεν βρισκόμαστε στα 2007,όπου οι διάφορες ομάδες εκπαιδευτικών έτρεχαν στον στυλλιανίδη για να διοριστούν.Είμαστε στα 2013,όπου οι διορισμοί γίνονται με το σταγονόμετρο,ενώ παράλληλα όλοι όσοι θεωρούν πως πρέπει να διοριστούν έχουν προσφύγει δικαστικά.Δηλαδή,το θέμα των διορισμών είναι καθαρά νομικό και όχι συντεχνιακό θέμα.Αν θέλεις να διοριστείς,το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι την επόμενη φορά που θα πας στο υπουργείο να έχεις μαζί σου και τον δικηγόρο σου.
Το λάθος της περσινής χρονιάς να ειπωθεί πως έχετε κερδίσει την δίκη,χωρίς να υπάρχει απόφαση,να μην το επαναλάβεις,γιατί σας ακολουθεί και έχει συνέπειες.Το ίδιο έκαναν και οι 24μηνίτες της ΠΑΣΑΦ,λέγοντας στον ίδιο τον υπουργό πως είχαν κερδίσει την δίκη,και μάλιστα κατάφεραν να πάρουν 70 διορισμούς πέρυσι.Όταν, όμως φέτος ο υπουργός έμαθε την αλήθεια,τους έκλεισε την πόρτα και μάζευαν υπογραφές για να κλείσουν ραντεβού μαζί του και δεν το έκλεισαν.
Γι αυτό,θα το ξαναπω,όσοι πηγαίνετε στο υπουργείο να έχετε πάντα τον δικηγόρο μαζί σας και να μην αναλαμβάνετε ευθήνες που σας ξεπερνούν,γιατί δημιουργείτε πρόβλημα και σε άλλους.
Τέλος,για τους διορισμούς,το έχω πει πολλές φορές πως φέτος δεν θα γίνουν.
[Να ξεκαθαρισουμε κατι γιατι βρισκεσαι σε μομιμη συγχυση.πρωτον ο  πασαφ ποτε δεν ασχοληθηκε με τους διορισμους των 24μηνιτων.δευτερον ο πασαφ συσταθηκε για να αντικειται στην τακτικη των β αναθεσεων και καπως ετσι ξεκινησε η συσταση του.τριτον δεν ειναι ολοι οι 24μηνιτες μελη του πασαφ,το 98%των εγγεγραμμενων μελων ειναι αναπληρωτες με καποια σχετικη η μη προυπηρεσια κ επιτυχια ασεπ.τελος οπιαδηποτε κινηση γινεται εκ μερους του πασαφ εχει την συναινεση ολων των μελων και κυριως του ΔΣ .ΕΠΕΙΔΗ ΛΟΙΠΟΝ ΤΥΓΧΑΝΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΝΕΡΓΟ ΜΕΛΟς ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΞΕΡΩ ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159860
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 521
Σύνολο: 527

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.