*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014  (Αναγνώστηκε 757034 φορές)

0 μέλη και 13 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος giota8

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3379
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δεν περιγραφω αλλο!!! ΠΕ06
    • Προφίλ
    • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ06
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #1442 στις: Δεκέμβριος 31, 2013, 07:39:28 μμ »
τοτε μαλλον παρεξηγησα Κωστα μου. sorry! ισως και να σηκωθηκα στραβα το πρωι, εμαθα και τα νεα...ε δε χρειαζεται και πολυ καποιος για να του γυρισουν τα μυαλα! παντως εχει δικιο σ'αυτο που λεει ο Λαζαρος, οσο υπαρχει η αγελαδα, δηλαδη το ΕΣΠΑ, την οποια μπορει ν'αρμεγει το υπουργειο, το συμφερει πιο πολυ να προσλαμβανει αναπληρωτες για να καλυπτει τα κενα παρα να διοριζει.

gth και γω ετσι νομιζω αλλα δεν ειμαι και απολυτως σιγουρη. καπου νομιζω το διαβασα αλλα δεν μπορω να θυμηθω που.

typos72 δεν ξερω τι να σου πω. τα χαρτια ειναι ολα στον υπουργο και περιμενουν υπογραφη. αν αλλαξει γνωμη και πει "διορισμοι παπαλα", τοτε δε θα γινουν. αυτο ομως δεν μπορουμε να το ξερουμε ακομα κι αν μυρισουμε τα νυχια μας! μεχρι τωρα ολες οι πληροφοριες λενε οτι θα γινουν, αλλα πολυ καλα κανεις κι εχεις τις επιφυλαξεις σου...και συ και γω και ολοι μας.
Trust I seek and I find in you
Every day for us something new
Open mind for a different view
And nothing else matters

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:23:35 »

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #1443 στις: Δεκέμβριος 31, 2013, 07:45:48 μμ »
Προσωπικά, ζηλεύω πολύ εσάς που θα διοριστείτε, αλλά τουλάχιστον βρε παιδιά, ΝΑ ΤΟ ΧΑΡΕΙΤΕ.....Με το καλό και με υγεία σας εύχομαι....

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #1444 στις: Δεκέμβριος 31, 2013, 07:47:34 μμ »
kostasMath συμφωνώ ότι το κόστος του νεοδιόριστου δε διαφέρει πολύ με του αναπληρωτή, με την επισήμανση ότι ο νεοδιόριστος πληρώνεται από τον προϋπολογισμό...ενώ ο αναπληρώτης πληρώνεται από το ΕΣΠΑ!

Δεν πληρώνονται όλοι οι αναπληρωτές από το ΕΣΠΑ.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος Aneta

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 807
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #1445 στις: Δεκέμβριος 31, 2013, 08:19:53 μμ »
βρε παιδια αυτο με με νευριαζει ειναι οτι μενουν συναδελφοι αδιοριστοι που εχουν φεκ διορισμου καθωσ και αλλοι συναδελφοι με προυπηρεσια και ασεπ.
Η καραμελα ειναι δεν υπαρχουν χρηματα για διορισμουσ.ΚΑΙ ΡΩΤΑΩ  πωσ γινεται να διοριζονται σε δΙΑφορεςυπηρεσιεσ(εχω   ατομα  γυρω μου παραδειγματα)απο λυκειο που ειχαν κανει ενα στειτζ και διεκδικησαν  διορισμο και τουσ διορισαν.
Σ >:(ε εμασ τουσ εκπαιδευτικουσ που εχουμε λιωσει στο διαβασμαα για  να δωσουμε ασεπ,δουλευουμε τοσα χρονια αναπληρωτες,εμεισ γιατι δεν διεκδικουμε διορισμο?εμεισ τουλαχιστον σπουδασαμε,διαβασαμε και δωσαμε εξετασεισ ασεπ.τον διορισμο πρεπει να τον απαιτησουμε.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:23:35 »

Αποσυνδεδεμένος typos72

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 750
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #1446 στις: Δεκέμβριος 31, 2013, 08:49:39 μμ »
typos 72 ,σου θυμιζω τη σιγουρια με την οποια μου απαντησες  τον αυγουστο , οχι για να ρθω σε διαφωνια μαζι σου κ να αποδειξω κατι..... το ακριβως αντιθετο.... το ιδιο το υπουργειο δεν ειναι σε θεση να κανει με σιγουρια σχεδιασμο κ οργανωση των εκπαιδευτικων θεματων γενικοτερα... νομιζω οτι ειναι καλυτερα να μην εκτειθεμεθα με" απολυτες εκτιμησεις" κ "εγκυρες ενημερωσεις"... δεν ξερω αν γινουν διορισμοι,  ξερω οτι ειναι καλυτερα να περιμενουμε χωρις να στερουμε ελπιδες απο κανεναν..... θα σωθει καποιος αν του κοψω την ελπιδα οτι μπορει να γινει κατι???? πολλες φορες η σιωπη ειναι χρυσος, αφου κανενας δεν μας διορισε αγγελιοφορους κακων ειδησεων . γιατι να το κανουμε μονοι μας ?????? αντε κ καλη μας χρονια κ καλες ειδησεις σ ολους τους τομεις  για ολους μας !!!!!!!!!!!!!!!!
To 2013 δεν έγιναν διορισμοί μονίμων εκπαιδευτικών.Που έχω κάνει λάθος;Όσο για τους διορισμούς του 2014,μην βιάζεσαι.Στο τέλος της χρονιάς θα κάνουμε ταμείο και τότε θα δούμε τι έχει γίνει.
Τώρα για την σιωπή,για ένα να είσαι σίγουρη:απο αυτά που γνωρίζω,έχω γράψει ελάχιστα.Κι αυτά τα ελάχιστα που είπα,υπήρχε πολύ συγκεκριμένος λόγος που τα είπα.
Τέλος,για τις ελπίδες που λες,εσύ ως δασκάλα έχεις ελπίδες με 17 διορισμούς,που λέει ο Μπράτης πως θα γίνουν;Να σου θυμήσω πως στο ενιαιό πίνακα των δασκάλων με προυπηρεσία υπάρχούν πάνω απο 1500 συνάδελφοι σου.Δικαιώμα του καθενός είναι να έχει τις ελπίδες που θέλει,αλλά οι αριθμοί είναι αμείλικτοι!
Καλή χρονιά.

Αποσυνδεδεμένος iri

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #1447 στις: Δεκέμβριος 31, 2013, 09:37:51 μμ »
Σήμερα , το υπουργείο  αναφέρει πλήρη απορρόφηση του 24μηνου των φιλολόγων. Μέσα από τα γραφεία της διοίκησης του κόμματος της Ν.Δ.  στη Θεσσαλονίκη. Να το πιστέψουμε ;  Άλλες ειδικότητες δεν υπἀρχουν;
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 31, 2013, 09:40:24 μμ από iri »

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #1448 στις: Δεκέμβριος 31, 2013, 09:44:29 μμ »
To 2013 δεν έγιναν διορισμοί μονίμων εκπαιδευτικών.Που έχω κάνει λάθος;Όσο για τους διορισμούς του 2014,μην βιάζεσαι.Στο τέλος της χρονιάς θα κάνουμε ταμείο και τότε θα δούμε τι έχει γίνει.
Τώρα για την σιωπή,για ένα να είσαι σίγουρη:απο αυτά που γνωρίζω,έχω γράψει ελάχιστα.Κι αυτά τα ελάχιστα που είπα,υπήρχε πολύ συγκεκριμένος λόγος που τα είπα.
Τέλος,για τις ελπίδες που λες,εσύ ως δασκάλα έχεις ελπίδες με 17 διορισμούς,που λέει ο Μπράτης πως θα γίνουν;Να σου θυμήσω πως στο ενιαιό πίνακα των δασκάλων με προυπηρεσία υπάρχούν πάνω απο 1500 συνάδελφοι σου.Δικαιώμα του καθενός είναι να έχει τις ελπίδες που θέλει,αλλά οι αριθμοί είναι αμείλικτοι!
Καλή χρονιά.
Πραγματικα ρε συναδελφε δεν ξερω τι να πω πια...Αυτο με το τελος της χρονιας ταμειο τι θες να πεις οτι θα διωξει αλλους???? ΑΥΤΟ το ξερουμε ΟΛΟΙ.....θες να πεις οτι δεν θα γινουν καθολου διορισμοι????¨? ΣΕ ΑΥΤΟ διαφωνω ΚΑΘΕΤΑ γιατι απλα και εγω γνωριζω και αλλα πραγματα οπως λες και για τον εαυτο σου και δεν λεω οχι γιατι δεν θελω, απλα γιατι δεν υπαρχει λογος να υπαρξει συγχυση...τελοσπαντων συναδελφε δεν ξερω τι αλλο να πω...απο ολα αυτα που εχω διαβασει απο εσενα ολη την χρονια θα κρατησω αυτο που ελεγες οτι καποια φεκ θα ζητηθουν απο αλλες υπηρεσιες...σε ολα τα αλλα συναδελφε δεν νομιζω οτι επιβεβαιωνεσαι..μπορει βεβαια καποια στιγμη να βγεις σωστος...οποτε και αυτο που σου λεω και σε κρινω το λεω με απολυτη επιφυλαξη...

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.... Ευχομαι φετος να τελειωσει να τελειωσει η αγωνια καποιων και ευχομαι με το νεο ετος να ξυπνησουμε και να καταλαβουμε οτι ΟΛΟΙ αν κανουμε κατι ομαδικα ισως κατι να πετυχουμε......


Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #1449 στις: Δεκέμβριος 31, 2013, 09:46:53 μμ »
Σήμερα , το υπουργείο  αναφέρει πλήρη απορρόφηση του 24μηνου των φιλολόγων. Μέσα από τα γραφεία της διοίκησης του κόμματος της Ν.Δ.  στη Θεσσαλονίκη. Να το πιστέψουμε ;  Άλλες ειδικότητες δεν υπἀρχουν;

Θωρω οτι καποιοι με φεκ θα πρεπει να κινηθουν νομικα γιατι δεν γινεται σε καποιες ειδικοτητες να εχει και εκει αναγκες και να μην διοριζει και σε αλλες να εχει εξαντλησει ολους τους πινακες...μην παρεξηγηθω δεν ειπα να μην διοριστουν τα 24μηνα...μακαρι να διοριστουν ολοι ...αλλα εδω υπαρχουν ειδιικοτητες με φεκ που ειναι ακομα αδιοριστοι..

Αποσυνδεδεμένος dorakigia

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 205
  • ...ό,τι είσαι, αυτό βλέπεις!!!! ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #1450 στις: Δεκέμβριος 31, 2013, 10:04:46 μμ »
To 2013 δεν έγιναν διορισμοί μονίμων εκπαιδευτικών.Που έχω κάνει λάθος;Όσο για τους διορισμούς του 2014,μην βιάζεσαι.Στο τέλος της χρονιάς θα κάνουμε ταμείο και τότε θα δούμε τι έχει γίνει.
Τώρα για την σιωπή,για ένα να είσαι σίγουρη:απο αυτά που γνωρίζω,έχω γράψει ελάχιστα.Κι αυτά τα ελάχιστα που είπα,υπήρχε πολύ συγκεκριμένος λόγος που τα είπα.
Τέλος,για τις ελπίδες που λες,εσύ ως δασκάλα έχεις ελπίδες με 17 διορισμούς,που λέει ο Μπράτης πως θα γίνουν;Να σου θυμήσω πως στο ενιαιό πίνακα των δασκάλων με προυπηρεσία υπάρχούν πάνω απο 1500 συνάδελφοι σου.Δικαιώμα του καθενός είναι να έχει τις ελπίδες που θέλει,αλλά οι αριθμοί είναι αμείλικτοι!
Καλή χρονιά.
για το τυπικο του πραγματος κ μονο...... απο το υπουργειο μου ειπαν οτι οποιος διορισμος γινει μετα τις γιορτες θεωρειται διορισμος του 2013!!!! ισως γιατι οι πιστωσεις εγκριθηκαν μες το 13???? δεν ξερω..... ψεμματα μου ειπαν????? ψεμματα σου λεω κ εγω τοτε !!!!! τι να πω !!!! δεν βαζω στοιχημα ουτε μιλαω για τιποτα με σιγουρια προσωπικα. αν κ δεν ανηκω στους δασκαλους, ναι 17 ατομα εχουν ελπιδα να διοριστουν κ μακαρι να ηταν πολλαπλασιοι !!! θα χαρουμε αν βγουν οι δυσοιονες προβλεψεις μονο κ μονο επειδη τις προβλεψαμε???? εδω παρακαλαμε να κανουμε λαθος στους φοβους μας.....  πολες ευχες για αποψε κ τη νεα χρονια  σ ολους!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος salingaros

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 308
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #1451 στις: Δεκέμβριος 31, 2013, 10:05:47 μμ »
Ένα παιχνίδι είναι και αυτό μόνο που βρωμάει …όχι μόνο οι εκπαιδευτικοί προσπαθούν ο ένας να φάει τον άλλο στο σύνολο τους…αλλα και εκπαιδευτικοί τις ίδιας ειδικότητας προσπαθούν να παίξουν παιχνίδι εις βάρος συναδέλφων τις ιδιας ειδικότητας!!!
Εχω ελλείψεις π.χ ξενόγλωσσων  αλλά δεν τους παίρνω εσκεμμένα λόγο πίεσης κάποιας ειδικής κατηγοριας …απλά περιμένω …απορροφώ τα φεκ σε άλλες υπηρεσίες , αλλά δεν τα εξαντλώ αφήνω ένα δυο….η μεταβατική σε ισχύ δλδ …περνά ο καιρός και εμφανίζω τα κενά …μόνο που τα φεκ έχουν φύγει… οποτε απορροφώ από ειδικές κατηγορίες…
Σενάριο… εγώ αυτό  έχω σκεφτεί  με τα όσα έχω δει ως τώρα και αυτό θα σκεφτώ …όταν δεν ακουμπήσουν καν ειδικότητες που έχουν πολλά εκκρεμή φεκ…
Στο παραπέντε της αλλαγής του νέου χρόνου ..σκέψεις σκέψεις…. Τις αφήνω για λίγο στην άκρη και θα προσπαθήσω να χαρώ την στιγμή με φίλους και την οικογένεια μου…
Το ίδιο εύχομαι και για εσάς  καλο χρόνο σε όλους μας!

Αποσυνδεδεμένος iri

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #1452 στις: Δεκέμβριος 31, 2013, 10:20:51 μμ »
Πάλι οι φιλόλογοι έφαγαν την πίτα ...97 διορισμοί.

Αποσυνδεδεμένος Νηρηίδα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 269
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #1453 στις: Ιανουάριος 01, 2014, 12:29:07 μμ »
 :)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 18, 2014, 08:57:19 μμ από Νηρηίδα »

Αποσυνδεδεμένος Phaios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Sol omnibus lucet
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #1454 στις: Ιανουάριος 01, 2014, 02:04:14 μμ »
Καλή χρονιά και χρόνια πολλά.

Εξακολουθούν πολλοί συνάδελφοι να μην αντιλαμβάνονται ότι οι οποιεσδήποτε κινήσεις της Διοίκησης δεν γίνονται με προγραμματισμό αλλά με το σύστημα "βουλώνω τρύπες όταν το θυμάμαι"- λέω ότι βρήκα τα λεφτά-.

Να υπενθυμίσω επίσης και οι συνάδελφοι των μικρών ειδικοτήτων έχουν μανούλα και πατερούλη , έχουν κυνηγήσει τη θέση τους με αναπληρώσεις, συμμετοχή σε διαγωνισμούς και επιμορφώσεις, αρκετοί τουλάχιστον από αυτούς, όπως και οι συνάδελφοι των μεγάλων ειδικοτήτων.

Είναι τουλάχιστον αντισυναδελφικό να γίνεται αναφορά σε προσλήψεις ειδικοτήτων σαν να μην υπάρχουν άλλες και τη στιγμή που οι προσλήψεις τους έγιναν αφού οι μεγάλες ειδικότητες εξάντλησαν τις πιστώσεις του Κρατικού Προϋπολογισμού και το Υπουργείο βρήκε το "μάννα" του ΕΣΠΑ.

Αλήθεια οι εκπαιδευτικές ανάγκες των μαθητών περιλαμβάνουν μόνο Όμηρο και άλγεβρα  ;

Και αυτές δεν καλύπτονται με τις ώρες των μαθημάτων αυτών, δεν καλύπτονται με τα μαθήματα "εμβάθυνσης", δεν καλύπτονται με τα ΣΚΕΔ; Τι άλλο θα σκαρφιστούμε για να "καλυφθούν" (ποιοι;)

Λίγη ευαισθησία και ρεαλισμός δεν βλάπτει κανέναν.....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 01, 2014, 02:10:17 μμ από Phaios »

Αποσυνδεδεμένος chrko

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #1455 στις: Ιανουάριος 01, 2014, 02:26:21 μμ »
Καλή χρονιά και χρόνια πολλά.

Εξακολουθούν πολλοί συνάδελφοι να μην αντιλαμβάνονται ότι οι οποιεσδήποτε κινήσεις της Διοίκησης δεν γίνονται με προγραμματισμό αλλά με το σύστημα "βουλώνω τρύπες όταν το θυμάμαι"- λέω ότι βρήκα τα λεφτά-.

Να υπενθυμίσω επίσης και οι συνάδελφοι των μικρών ειδικοτήτων έχουν μανούλα και πατερούλη , έχουν κυνηγήσει τη θέση τους με αναπληρώσεις, συμμετοχή σε διαγωνισμούς και επιμορφώσεις, αρκετοί τουλάχιστον από αυτούς, όπως και οι συνάδελφοι των μεγάλων ειδικοτήτων.

Είναι τουλάχιστον αντισυναδελφικό να γίνεται αναφορά σε προσλήψεις ειδικοτήτων σαν να μην υπάρχουν άλλες και τη στιγμή που οι προσλήψεις τους έγιναν αφού οι μεγάλες ειδικότητες εξάντλησαν τις πιστώσεις του Κρατικού Προϋπολογισμού και το Υπουργείο βρήκε το "μάννα" του ΕΣΠΑ.

Αλήθεια οι εκπαιδευτικές ανάγκες των μαθητών περιλαμβάνουν μόνο Όμηρο και άλγεβρα  ;

Και αυτές δεν καλύπτονται με τις ώρες των μαθημάτων αυτών, δεν καλύπτονται με τα μαθήματα "εμβάθυνσης", δεν καλύπτονται με τα ΣΚΕΔ; Τι άλλο θα σκαρφιστούμε για να "καλυφθούν" (ποιοι;)

Λίγη ευαισθησία και ρεαλισμός δεν βλάπτει κανέναν.....
Συμφωνω ΑΠΟΛΥΤΑ...με οσα γραφει ο συναδελφος...!!!
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ και ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ  σε ολους....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 533
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 463
Σύνολο: 463

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.