*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014  (Αναγνώστηκε 757461 φορές)

0 μέλη και 13 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10810
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #1792 στις: Ιανουάριος 27, 2014, 11:01:46 μμ »
Γιατί δεν έχει τώρα πιστώσεις; Οι πιστώσεις των αναπληρωτών που θα διοριστούν μόνιμοι, μπορούν να ξαναδιατεθούν! Κάνω λάθος;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:45:32 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #1793 στις: Ιανουάριος 27, 2014, 11:04:06 μμ »
θεωρητικά μπορούν... το θέμα είναι θα το επιτρέψει το ΕΣΠΑ ή θα πει "δώσαμε" και "δεν έχει άλλο";.... Διότι φέτος οι αναπληρωτές προσλήφθησαν αποκλειστικά μέσω ΕΣΠΑ.
Είναι μια κρίσιμη λεπτομέρεια αυτή που πραγματικά αγνοώ την τύχη της.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10810
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #1794 στις: Ιανουάριος 27, 2014, 11:07:24 μμ »
Εγώ ήξερα ότι τόσο καιρό έψαχναν τρόπους για να αυξήσουν την απορροφητικότητα του ΕΣΠΑ.
Τώρα θα έχουν περιορισμούς στο να αντικαταστήσουν τους αναπληρωτές που διορίζονται μόνιμοι; :o

Αποσυνδεδεμένος zoula

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #1795 στις: Ιανουάριος 27, 2014, 11:13:22 μμ »
θεωρητικά μπορούν... το θέμα είναι θα το επιτρέψει το ΕΣΠΑ ή θα πει "δώσαμε" και "δεν έχει άλλο";.... Διότι φέτος οι αναπληρωτές προσλήφθησαν αποκλειστικά μέσω ΕΣΠΑ.
Είναι μια κρίσιμη λεπτομέρεια αυτή που πραγματικά αγνοώ την τύχη της.
Όχι όλοι, αν δεν κάνω λάθος οι δυο πρώτες φάσεις ήταν μέσω προϋπολογισμού. Ανήκω στην α΄φάση και δεν είμαι ΕΣΠΑ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:45:32 »

Αποσυνδεδεμένος spisi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #1796 στις: Ιανουάριος 27, 2014, 11:14:28 μμ »
Όσον αφορά στους νηπιαγωγούς του ενιαίου, οι περισσότεροι που διορίζονται είναι αναπληρωτές του κρατικού προυπολογισμού δηλ. οι περισσότεροι ήταν στην α' φάση αναπληρωτών που δεν ήταν ΕΣΠΑ, ... Για τους άλλους, δεν γνωρίζω.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #1797 στις: Ιανουάριος 27, 2014, 11:15:13 μμ »
αυτό αποτελεί αναπάντητο ερώτημα.
Σου ειπα, θεωρητικά μπορούν να πάρουν κάποιον άλλον στην θέση τους. Αλλά το ΕΣΠΑ είναι περίεργη κατάσταση, άκρως γραφειοκρατική και με πολλά ψιλά γράμματα. Μπορει δηλαδή να σου πει δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις την ίδια π ίστωση δεύτερη φορά, η δεν μπορει το υπουργειο παιδείας να πάρει άλλα ΕΣΠΑ... δεν ξέρω... είναι λίγο περίεργο το ΕΣΠΑ πάντως.

zoula νομίζω της δ/θμιας ήταν μέσω ΕΣΠΑ όλες αλλά δεν παίρνω και όρκο.Παρακολουθώ τις εξελίξεις μακρόθεν οπότε προφανώς μπορεί και να κάνω λάθος.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος zoula

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #1798 στις: Ιανουάριος 27, 2014, 11:20:10 μμ »
αυτό αποτελεί αναπάντητο ερώτημα.
Σου ειπα, θεωρητικά μπορούν να πάρουν κάποιον άλλον στην θέση τους. Αλλά το ΕΣΠΑ είναι περίεργη κατάσταση, άκρως γραφειοκρατική και με πολλά ψιλά γράμματα. Μπορει δηλαδή να σου πει δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις την ίδια π ίστωση δεύτερη φορά, η δεν μπορει το υπουργειο παιδείας να πάρει άλλα ΕΣΠΑ... δεν ξέρω... είναι λίγο περίεργο το ΕΣΠΑ πάντως.

zoula νομίζω της δ/θμιας ήταν μέσω ΕΣΠΑ όλες αλλά δεν παίρνω και όρκο.Παρακολουθώ τις εξελίξεις μακρόθεν οπότε προφανώς μπορεί και να κάνω λάθος.
Είμαι της β΄θμιας. Πάντως το να μας αφήσει στις θέσεις μας ίσως έχει να κάνει με αυτά που λες. Οπότε θα δούμε....κάνει και οικονομία με αυτόν τον τρόπο!!!!! Κενά δεν φαίνονται και δεν υπάρχει ανάγκη πρόσληψης νέων αναπληρωτών.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #1799 στις: Ιανουάριος 27, 2014, 11:22:32 μμ »
οκ,
υπάρχει πάντως προηγούμνο - όπως έγραψα και πιο πάνω - ώστε να μείνετε στις θέσεις σας. Το μόνο που με προβληματίζει ειναι οι διαδικασίες των ΕΣΠΑ.
άντε, καλό διορισμό !! ( αν και δεν είμαι σίγουρη ότι αυτό τελικά ειναι καλό).
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #1800 στις: Ιανουάριος 27, 2014, 11:46:56 μμ »
παντως ασχετως ποσοι και ποιοι διοριστεοι ειναι ταυτοχρονα αναπληρωτες με ΕΣΠΑ ή ΓΛΚ, το θεμα ειναι να υπαρξουν ισοι οροι στην εγκυκλο για ολους οσους διοριστουν, ειτε σε επιπεδο μοριων, ειτε σε επιπεδο τοποθετησης, ειτε σε μισθολογικο επιπεδο.

Αλλωστε ο μονος που δεν φταιει για την ολη κατασταση ειναι ο διοριστεος αναπληρωτης εκπαιδευτικος που περιμενει τοσα χρονια αυτο τον πολυποθητο διορισμο!

Δε θελω καν να διανοηθω το αντιθετο....... αναμενοντας την εγκυκλιο λοιπον!

Αποσυνδεδεμένος dorakigia

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 205
  • ...ό,τι είσαι, αυτό βλέπεις!!!! ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #1801 στις: Ιανουάριος 28, 2014, 09:37:21 πμ »
καλημερα σ ολους κ υπομονη.....  αν καταλαβα καλα δεν φευγουν απο τις θεσεις τους οσοι δουλευουν ηδη !!!!!!!!!!!! το θεωρω καταρχιν πολυ θετικο αυτο, γιατι ποιος εκανε μετακομιση τωρα στη μεση της χρονιας αρον αρον δεν ξερω κ εγω που !!!!!!!!!!  ( για μενα ειδικα θα ηταν η 3η απο σεπτεμβρη!!!!!!!!) ευχαριστο λοιπον πιστευω για ολους. τα υπολοιπα θα τα δουμε στην πορεια.... ειναι καλο αυτο που συμβαινει, οι διορισμοι εννοω γιατι μετα αποτοσα χρονια "οργωμα" θα ανηκουμε επιτελους καπου. οχι λυθηκαν τα προβληματα μας αλλα ειναι μειον ενα....το τσιγγαναριο που λεω εγω ... μακαρι ευχομαι να παει ο καθενας οσο κοντινοτερα, απο κει που επιθυμει κ για αυτους που ακολουθουν στους πινακες το καλοκαιρι πλησιαζει ....δεν μπορει να μην κανουν διορισμους για το14 !!!!!!!!!!! εδω εκαναν το 13!!!!!!!!!!!!!  χαχαχα

ΥΓ τελικα δεν πρεπει να ακουμε τις"Κασσανδρες" γιατι μονο την ψυχολογια κ το ηθικο μας χαλανε . αν ειναι να συμβει το ασχημο ...καλυτερα να μην το ξερω τελικα !!!!!!!!!  αισιοδοξια κ υπομονη λοιπον !!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #1802 στις: Ιανουάριος 28, 2014, 09:47:35 πμ »
μπορει η πιστωση του Ε.Σ.Π.Α. να παει στον επομενο αναπληρωτη αν καποιος διοριστει, δεν αλλαζει το κοστος ουτε το πληθος των πιστωσεων,
επισης μπορει να αναφερεται οτι για την ευρυθμη λειτουργια των σχολικων μοναδων οσοι ειναι ηδη αναπληρωτες παραμενουν στα σχολεια τους και παρουσιαζονται στη διευθυνση που διοριστηκαν ως μονιμοι με τη ληξη του διδακτικου ετους, στις 30 Ιουνιου
υποθεσεις κανω, δε λεω οτι θα γινει ετσι

Αποσυνδεδεμένος zoula

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #1803 στις: Ιανουάριος 28, 2014, 10:39:02 πμ »
καλημερα σ ολους κ υπομονη.....  αν καταλαβα καλα δεν φευγουν απο τις θεσεις τους οσοι δουλευουν ηδη !!!!!!!!!!!! το θεωρω καταρχιν πολυ θετικο αυτο, γιατι ποιος εκανε μετακομιση τωρα στη μεση της χρονιας αρον αρον δεν ξερω κ εγω που !!!!!!!!!!  ( για μενα ειδικα θα ηταν η 3η απο σεπτεμβρη!!!!!!!!) ευχαριστο λοιπον πιστευω για ολους. τα υπολοιπα θα τα δουμε στην πορεια.... ειναι καλο αυτο που συμβαινει, οι διορισμοι εννοω γιατι μετα αποτοσα χρονια "οργωμα" θα ανηκουμε επιτελους καπου. οχι λυθηκαν τα προβληματα μας αλλα ειναι μειον ενα....το τσιγγαναριο που λεω εγω ... μακαρι ευχομαι να παει ο καθενας οσο κοντινοτερα, απο κει που επιθυμει κ για αυτους που ακολουθουν στους πινακες το καλοκαιρι πλησιαζει ....δεν μπορει να μην κανουν διορισμους για το14 !!!!!!!!!!! εδω εκαναν το 13!!!!!!!!!!!!!  χαχαχα

ΥΓ τελικα δεν πρεπει να ακουμε τις"Κασσανδρες" γιατι μονο την ψυχολογια κ το ηθικο μας χαλανε . αν ειναι να συμβει το ασχημο ...καλυτερα να μην το ξερω τελικα !!!!!!!!!  αισιοδοξια κ υπομονη λοιπον !!!!!!!!!!
:) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) έχεις απόλυτο δίκιο

Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #1804 στις: Ιανουάριος 28, 2014, 10:50:48 πμ »
επαναλαμβανω οτι εγειρονται πολλα ζητηματα σε περιπτωση που δεν πανε αμεσα οι αναπληρωτες στη νεα τους θεση....

ισως το σημαντικοτερο είναι το ζητημα της τοποθετησης.....
και θα δωσω ενα απλο παραδειγμα π.χ. στους νηπιαγωγους που ειναι και μπολικοι...
Διοριζονται 7 ατομα στις Κυκλαδες.... οι 2 ειναι ηδη αναπληρωτες και οι 5 οχι.....
πως θα γινει η διαδικασια τοποθετησης εφοσον παρουσιαστουν οι 5 απο τους 7?
και στην περιπτωση που οι 2 αναπληρωτες εχουν περισσοτερα μορια τοποθετησης λογω κοινωνικων κριτηριων τι θα γινει?
Θα παρουν οι 5 π.χ. τα "καλα" νηπιαγωγεια, και οι υπολοιποι 2 που εχουν και περισσοτερα μορια θα τοποθετηθουν απο Ιουνιο σε οτι εχει απομεινει απο τις προτιμησεις των υπολοιπων??



 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159860
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 534
Σύνολο: 549

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.