*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014  (Αναγνώστηκε 756984 φορές)

0 μέλη και 20 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος faz

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 433
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #2506 στις: Ιούλιος 14, 2014, 11:12:27 πμ »
Θα πρότεινα να σταματήσουμε να ασχολούμαστε με τα λεγόμενα ενός αγνώστου Τύπου και να επικεντρωθούμε στην ουσία.

Εγώ δε διανοούμαι να υπάρχουν αδιόριστοι Ασεπίτες με Φεκ διορισμού και να μη διαμαρτύρονται!!! Επρεπε να βρίσκονται σε καθημερινή βάση στο υπουργείο και να ενοχλούν τον εκάστοτε υπουργό για το θέμα τους.

Επίσης, οι 24μηνίτες περιμένετε να χαρείτε ή να στενοχωρηθείτε από τα λεγόμενα του κάθε ανώνυμου; Γιατί δεν επικοινωνείτε με επώνυμους που γνωρίζουν, για να σας δώσουν σοβαρές απαντήσεις;;;

Κοντολογίς, μην περιμένετε το θαύμα να έρθει μέσα από το διαδίκτυο!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 14, 2014, 11:26:55 πμ από faz »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:53:28 »

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #2507 στις: Ιούλιος 14, 2014, 11:26:51 πμ »
και γω με την Αργεντινη ημουν αλλα τι να κανουμε
αντε τωρα που ξεκινησα στο σουβλατζιδικο για το καλοκαιρι ελατε για κερασμα ειναι και σε σταση μετρο, θα ρθειτε ευκολα, ειδικες τιμες για 24μηνιτες ;D ;D
υ.γ.  δικηγοροι δεκτοι ;)

Σως βάζεις;  :D
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος gth

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 161
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #2508 στις: Ιούλιος 14, 2014, 12:30:29 μμ »
Αυτό που διαπιστώνω και με θλίβει είναι ότι στους εκπαιδευτικούς δεν υπάρχει σύμπνοια και γι'αυτό και μας πατάνε όλοι.Όταν ο ένας κατηγορεί τον άλλο και ζητά να μη διοριστεί ή να ξεδιοριστεί-απολυθεί για να πιάσει θέση ο ίδιος τι να περιμένουμε από την ηγεσία;Μόνοι μας βγάζουμε τα μάτια μας και βολεύουμε και τους εκάστοτε κρατούντες!Απ'ό,τι λέτε,απ'όλες τις κατηγορίες(60%,40%,24μηνα,30μηνα) κι απ'όλες τις ειδικότητες έχουν  απομείνει 1000-1200,τα οργανικά κενά είναι πάμπολλα όπως ομολόγησε η πολιτική ηγεσία του υπουργείου,οι εκπαιδευτικοί αυτοί θα παίρνουν αν διοριστούν 650 με 700 ευρώ κι όλα τα έξοδα δικά τους κι αντί να λέμε όλοι ότι είναι εφικτός ο διορισμός,τρωγόμαστε,ενώ οι ένστολοι που είναι γύρω στις 200.000 και δεν πληρώνουν διόδια(το είδα μπροστά μου,τη στιγμή που εγώ για να πάω σχολείο πλήρωνα και νομίζω χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρη ότι παίρνουν κάποιο ποσό αν έχουν  μετεγκατάσταση ) διεκδίκησαν και δε θα έχουν περικοπές και θα πάρουν και αναδρομικά.Συνεχίστε λοιπόν τη φαγωμάρα!

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #2509 στις: Ιούλιος 14, 2014, 01:18:26 μμ »
δυστυχως οι πιστωσεις πανε αλλου. Και εδω θα παραδεχτω τον αντρεα τον Λοβερδο με το τεραστιο πολιτικο κυρος που υποτιθεται οτι εχει να παρει αυτα που δικαιουται!
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:53:28 »

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #2510 στις: Ιούλιος 14, 2014, 01:30:34 μμ »
Το τεράστιο πολιτικό κύρος...  ;D  όπως λέμε "ειδήσεις, με το κύρος του Μέγκα"!
Να 'σαι καλά.. με έκανες και γέλασα μεσημεριάτικα  :D
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #2511 στις: Ιούλιος 14, 2014, 01:41:38 μμ »
γιαυτο και το εγραψα....ειρωνευτικο ηταν το υφος μου...... ;D ;D ;D ;D ;D ;D
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Kokoschka

  • Επισκέπτης
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #2512 στις: Ιούλιος 14, 2014, 03:00:27 μμ »
Σως να μην βαζεις γιατι χαλαει τη γευση.Οσο για το ποσο μετραει η προϋπηρεσία στο διορισμο σε σχεση με το βαθμο,δεν υπαρχει συγκριση.Οταν γραφεις πχ 78 και η προϋπηρεσία σου είναι 0,5;Ειναι το 1 εκατοστο πεντηκοστο εκτο επι της βαθμολογιας.

Αποσυνδεδεμένος elenitsa1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #2513 στις: Ιούλιος 14, 2014, 03:13:22 μμ »
Ενώ όταν έχεις 60+ μήνες προϋπηρεσίας μόνο 16,8 δίκαιο είναι?

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #2514 στις: Ιούλιος 14, 2014, 03:22:02 μμ »
Αυτό που διαπιστώνω και με θλίβει είναι ότι στους εκπαιδευτικούς δεν υπάρχει σύμπνοια και γι'αυτό και μας πατάνε όλοι.Όταν ο ένας κατηγορεί τον άλλο και ζητά να μη διοριστεί ή να ξεδιοριστεί-απολυθεί για να πιάσει θέση ο ίδιος τι να περιμένουμε από την ηγεσία;Μόνοι μας βγάζουμε τα μάτια μας και βολεύουμε και τους εκάστοτε κρατούντες!Απ'ό,τι λέτε,απ'όλες τις κατηγορίες(60%,40%,24μηνα,30μηνα) κι απ'όλες τις ειδικότητες έχουν  απομείνει 1000-1200,τα οργανικά κενά είναι πάμπολλα όπως ομολόγησε η πολιτική ηγεσία του υπουργείου,οι εκπαιδευτικοί αυτοί θα παίρνουν αν διοριστούν 650 με 700 ευρώ κι όλα τα έξοδα δικά τους κι αντί να λέμε όλοι ότι είναι εφικτός ο διορισμός,τρωγόμαστε,ενώ οι ένστολοι που είναι γύρω στις 200.000 και δεν πληρώνουν διόδια(το είδα μπροστά μου,τη στιγμή που εγώ για να πάω σχολείο πλήρωνα και νομίζω χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρη ότι παίρνουν κάποιο ποσό αν έχουν  μετεγκατάσταση ) διεκδίκησαν και δε θα έχουν περικοπές και θα πάρουν και αναδρομικά.Συνεχίστε λοιπόν τη φαγωμάρα!

Αν και δε συμμετέχω σε τέτοιες συζητήσεις ήθελα να επισημάνω ότι αυτές οι φαγωμάρες συνήθως ξεκινούν ή ανατροφοδοτούνται από μη εκπαιδευτικούς.
Και αφού έγινε κουβέντα για αθλητικά, αγάπητέ physike13 και η Αργεντινή με κυνισμό και αλαζονεία πήγε στον τελικό. ;)
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος papagalia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 580
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #2515 στις: Ιούλιος 14, 2014, 04:05:36 μμ »
Σως να μην βαζεις γιατι χαλαει τη γευση.Οσο για το ποσο μετραει η προϋπηρεσία στο διορισμο σε σχεση με το βαθμο,δεν υπαρχει συγκριση.Οταν γραφεις πχ 78 και η προϋπηρεσία σου είναι 0,5;Ειναι το 1 εκατοστο πεντηκοστο εκτο επι της βαθμολογιας.

Αυτό που θέλω να πω είναι πως όλα είναι σχετικά και για το λόγο αυτό δεν είναι δίκαιο να καταφερόμαστε ο ένας εναντίον του άλλου. Το 0,5 για κάποιους τουλάχιστον κλάδους ήταν μεγάλη διαφορά που έκρινε το διορισμό. Προσωπικά μιλώντας, στον πρώτο διαγωνισμό βρέθηκα αδιόριστη για 2 μόρια, τα οποία είχαν κάποιοι άλλοι λόγω προυπηρεσίας και διορίστηκαν, ενώ είχαν γράψει μικρότερο βαθμό από εμένα. Επίσης, μόνο με ΠΔΣ και χωρίς πολύ καλό βαθμό στο ΑΣΕΠ ήταν αδύνατον να μπεις στον πίνακα των αναπληρωτών και να σε καλέσουν
(τουλάχιστον στους φιλολόγους υπήρχε μεγάλος ανταγωνισμός). Αυτά τα αναφέρω ως απάντηση σε αυτούς που κατηγορούν συναδέλφους χωρίς να γνωρίζουν. Τώρα, επί της ουσίας, δεν έχει κανένα απολύτως νόημα αυτή η αντιπαράθεση. Τα κενά είναι τόσα πολλά, που πρέπει να μας διορίσουν όλους (60-40, 24μηνα) και πάλι θα χρειαστούν και αναπληρωτές... Είναι δυνατόν να μιλάμε για 22.000 κενά και να μην μπορούν να διοριστούν 1300 άτομα που απομένουν;;;;

Kokoschka

  • Επισκέπτης
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #2516 στις: Ιούλιος 14, 2014, 04:15:14 μμ »
Σε συγκριτικη βαση μιλαω βρε παιδια

Αποσυνδεδεμένος tonik

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1332
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #2517 στις: Ιούλιος 14, 2014, 05:45:14 μμ »
Αν και έχω να γράψω πολύ καιρό ... σαν να μην πέρασε μια μέρα...
Δε θα πω πολλά γιατί έχουμε κουραστεί να γράφουμε και να διαβάζουμε τα ίδια και τα ίδια...
Να διορθώσω μόνο για άλλη μια φορά τις ανακρίβειες περί ΠΑΣΑΦ από γνωστούς άγνωστους τύπους, αν μου επιτρέπουν να γνωρίζω κάτι περισσότερο από εκείνους ως μέλος του συλλόγου:
1) ΠΟΤΕ ο ΠΑΣΑΦ δε θεώρησε άχρηστους τους ασεπίτες (διοριστέους του ασέπ υποθέτω εννοεί), αντίθετα πάντα υποστήριζε ότι έπρεπε να έχουν διοριστεί ... χθες ή μάλλον εδώ και 4 χρόνια. Συνεπώς ποτέ δε ζητήσαμε να διοριστούμε στη θέση τους.
2) Βασικό αίτημα του ΠΑΣΑΦ είναι η ύπαρξη επιτυχίας ασέπ τουλάχιστον (και η προσμέτρηση της βαθμολογίας ασέπ) και για διορισμούς και για αναπληρώσεις.
3) Η συντριπτική πλειοψηφία των μελών του ΠΑΣΑΦ δεν προλάβαμε να μπούμε στο κλειδωμένο 24μηνο, άσχετα αν τώρα έχουμε πολύ περισσότερους μήνες προϋπηρεσίας. Ωστόσο, ακόμα και αυτό το θεωρούμε πιο δίκαιο από το 40%... ανεξαρτήτως όμως από το τι θεωρεί ο καθένας δίκαιο, όσοι διορίστηκαν, ακολούθησαν νόμους του κράτους, καλούς, κακούς, δίκαιους, άδικους... πάντως νόμους του κράτους... το να μιλάμε για ανάκληση διορισμών είναι τουλάχιστον αστείο... αν πρέπει να ανακληθούν διορισμοί 24μήνου, μήπως να ανακληθούν και διορισμοί οαεδιτών, πολυτέκνων, ιδιωτικών σχολείων και δεν ξέρω και εγώ τι άλλων κατηγοριών; ρητορικό το ερώτημα...

Κι επειδή ξέρω ότι κάποιοι τύποι θα μου επιτεθούν, να διευκρινίσω ότι είμαι παραλίγο διοριστέα του ασέπ, παραλίγο 24μηνίτισσα, παραλίγο του 40%, γενικώς παραλίγο παντού και έξω από παντού, άρα δε μιλάω υπό το πρίσμα του προσωπικού συμφέροντος... και για να προλάβω αυτό που θα μου απαντηθεί "έπρεπε να προσφύγω δικαστικά για το 60% που δεν έγινε ποτέ 100%", εντάξει, σταυρώστε με, δεν το έκανα, ακολούθησα τη νομοθεσία και προσέφυγα μόνο σε εξόφθαλμες περιπτώσεις π.χ. ΟΑΕΔ στη "δικαιοσύνη" (λυπάμαι που τη βάζω σε εισαγωγικά αλλά είναι συνειδητή επιλογή).

ΥΓ.: jak13, θα συμφωνήσω απόλυτα: η "ύβρις" (=αλαζονεία) ακολουθείται από την "κάθαρση" στην αρχαία τραγωδία... αν και όλοι λυπηθήκαμε για την ήττα της Αργεντινής και τη νίκη της Γερμανίας... είναι και οι συμβολισμοί και οι συνειρμοί βλέπεις...


Η διαίρεση της αιωνιότητας σε δευτερόλεπτα, ώρες, μέρες και χρόνια, δεν έχει σημασία πλέον,
καθώς πρωταγωνιστικό ρόλο παίζει η τελειότητα της κάθε στιγμής.

Kokoschka

  • Επισκέπτης
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #2518 στις: Ιούλιος 15, 2014, 05:13:14 μμ »
Ειπε τιποτα ο Λοβέρδος για εμας στον ΑΝΤ1;Δε βλεπω να ασχολειται κανεις για μας.Ειναι η παγια τακτικη του Υπουργείου Παιδειας:Οταν δεν ασχολείσαι καθολου με ένα πρόβλημα τοτε παυει να υπαρχει.Κοινως,αστους να κουρευονται.
Δεν αντεχουν οι οικογενειες λεει,των εκπαιδευτικων να επιβιωνουν με 900 ευρω...Μηπως να του υπενθυμισει καποιος ότι εχει αναλαβει το Υπουργειο Παιδειας;Εχει πεσει εξω κατά 250 ευρω.Στο Παιδειας εισαι,ξυπνα!,οχι στο Υγειας
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 15, 2014, 05:24:53 μμ από Kokoschka »

Kokoschka

  • Επισκέπτης
Απ: Διορισμοί Μόνιμων Εκπαιδευτικών 2013 - 2014
« Απάντηση #2519 στις: Ιούλιος 15, 2014, 05:40:13 μμ »
http://www.pasykaga.gr/index.php/gr/epikairotita/955-14-7-14-sunenteuksi-upoutgou-paideias-andrealoverdou-tin-epomeni-ebdomada-sti-vouli-ruthmisi-gia-sunodo-upourgwn-paideias-kai-entopioyita-se-metatheseis-apospaseis-ekpaideutikwn.html
Eδω μιλαει εκτενεστερα για εμας,για να δουμε...
Το εχει ηδη ποσταρει το pde,κατι σας ειπα κι εγω...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 15, 2014, 05:43:51 μμ από Kokoschka »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 533
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 438
Σύνολο: 438

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.125 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.