*

Αποστολέας Θέμα: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.  (Αναγνώστηκε 296949 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΕΙΡΗΝΗ

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 168
  • Με ταλαιπωρεί η εκπαίδευση!!!
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #1400 στις: Οκτώβριος 19, 2007, 02:35:21 μμ »
Μέσα στον πανικό δεν απάντησα: με κάλεσαν στο κινητό, γιατί έχω δώσει σταθερό Αθήνας, όπου δε βρίσκομαι ποτέ! Είναι υποχρεωμένοι να σε βρουν, οπότε πέρνουν σε όλα τα τηλέφωνα. Δε γνωρίζω για άλλες περιφέρειες, όμως θα πρέπει να τηλεφωνούμε συνέχεια για τη σειρά μας. Είναι νομίζω υποχρεωμένοι να λένε ποιος είναι ο τελευταίος ωρομίσθιος που έχουν καλέσει αφού δεν εκκαθαρίζονται οι πίνακες!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:15:56 »

eli eli

  • Επισκέπτης
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #1401 στις: Οκτώβριος 19, 2007, 02:41:49 μμ »
Καλημερα.Αρχισαν να καλουν και απο κεντρικη Μακεδονια,συγκεκριμενα απο β/βαθμια θεσσαλονικης.Καλη επιτυχια!
Εννοείς ωρομίσθιους, ε;Μήπως γνωρίζεις που βρισκόμαστε για κεντρική Μακεδονία(σε ποια σειρά);Ας μου απαντήσει κάποιος, παρακαλώ!!!

Το μονο που μπορω να σου πω με σιγουρια ειναι οτι ειδοποιηθηκαν 25-30 ατομα,το λεω επειδη η σειρα μου ειναι εκει και με πηραν σημερα.Απο κει και κατω δεν ξερω καθολου.Αν μπορεις να βγαλεις καποιο συμπερασμα,με πηραν πουρνο πουρνο,μολις ειχα ξυπνησει(κατα τις 10.30),υποθετω οτι τα τηλεφωνηματα συνεχιστηκαν.

Αποσυνδεδεμένος Lara

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #1402 στις: Οκτώβριος 19, 2007, 06:35:28 μμ »
Για Κρήτη κανένα νέο? Το μόνο που καταφερα να μαθω είναι ότι θα πάρουν 4 ωρομίσθιοιυς Ρέθυμνο. Για τις άλλες περιοχές ξέρετε κάτι?

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #1403 στις: Οκτώβριος 19, 2007, 07:26:36 μμ »
Λοιπόν, τα νεότερα είναι ότι υπάρχουν ακόμα πολλά κενά, οι Διευθύνσεις πιέζουν το Υπουργείο. Την άλλη εβδομάδα θα καλέσουν κι άλλους αναπληρωτές!!! Μίλησα σε υπεύθυνο γνωστό σε Δβάθμια στη Χαλκίδα. Έχει 11 κενά στην Εύβοια, από τα οποία ζήτησε να καλυφθούν επειγόντως τουλάχιστον ψήητα 5. Μάλιστα πήρε την ευθύνη να μην αποδεχτώ την ωρομισθία στο Λιδωρίκι, για να μην τρέχω τσάμπα στην κατάστασή μου έστω για να πάρω άδεια, κι ας έχει διπλά μόρια. Θεωρεί ότι φεύγω για αναπληρώτρια! Τώρα αν όλα αυτά είναι του αέρα, να είστε σίγουροι ότι πρώτη εγώ θα βάλω φωτιά να τους κάψω!!!
ΕΙRHNH ,τα δυσπρόσιτα δίνουν διπλά μόρια μόνο στον πίνακα των αναπληρωτών.Απλά  αποκτάς ένα πλεονέκτημα για τις προσλήψεις της επόμενης χρονιάς. Στον πίνακα των μόνιμων διορισμών , του 40% δηλαδή, τα δυσπρόσιτα δίνουν  κανονικά 1 μόριο για κάθε μήνα. 
Επίσης, η πρόσληψή σου τώρα με σύμβαση ωρομισθίας σε δυσπρόσιτο (ακόμη και με τα διπλά μόρια δηλ.) θα σου δώσει λιγότερα μόρια από την πρόσληψή σου με σύμβαση αναπληρώτριας στη Χαλκίδα.
Από την άλλη, την ωρομισθία την έχεις στο χέρι, ενώ την αναπλήρωση την περιμένεις...(το πιθανότερο είναι βέβαια να σε καλέσουν άμεσα).Είναι δίλημμα όντως. Εγώ πάντως ,αν ήμουν στη θέση σου, θα πήγαινα πρώτα ωρομίσθιος  και στη συνέχεια αναπληρωτής(όταν με καλέσουν).Είναι μία διαδικασία που την προβλέπει  η νομοθεσία.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:15:56 »

Αποσυνδεδεμένος ammy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #1404 στις: Οκτώβριος 19, 2007, 08:34:29 μμ »
Συγχαρητήρια σε όσους τοποθετήθηκαν και υπομονή σε όλους εμάς τους υπόλοιπους. Σε ευχαριστώ Ιωάννα για την απάντηση.

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #1405 στις: Οκτώβριος 19, 2007, 08:50:31 μμ »
Ρε παιδιά, πόσο χάρηκα που άρχισαν να καλούν! Πείτε μου ότι έχω κι εγώ ελπίδες με σειρά 125 στην Αττική! Η ioanna πάντως μου είπε ότι θα με πάρουν κι αυτό είναι ΕΠΙΚΛΗΣΗ ΣΤΗΝ ΑΥΘΕΝΤΙΑ!!! Κοιμάμαι με ανοιχτό το κινητό και όταν βλέπω να με καλούν με απόκρυψη, καρδιοχτυπώ σαν ερωτευμένη μαθητριούλα! Βαρέθηκα τα φροντιστήρια, σκυλοβαρέθηκα τα ιδιαίτερα... Καλή επιτυχία σε όλους μας...
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος ammy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #1406 στις: Οκτώβριος 19, 2007, 08:57:13 μμ »
Αγαπητή Φωτεινή δεν μπορείς να φανταστείς πόσο σε καταλαβαίνω. Δουλεύω σε φροντιστήρια από το `90 που τελείωσα. Επιτυχούσα ζτον Ασεπ του 2000, απέτυχα στον επόμενο και επιτυχούσα ξανά στους δυο τελευταίους. Ελπίζω για πρώτη φορά να πάω έστω ωρομίσθια!

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #1407 στις: Οκτώβριος 19, 2007, 09:14:33 μμ »
Το ζητούμενο είναι να διεκδικήσουμε όλοι περισσότερες προσλήψεις και διαφάνεια. Η Syllas στο "συνάντηση αδιορίστων" έγραψε ότι ανακάλυψε κάποια "λάθη" στο βαθμό πτυχίου κάποιων, γεγονός που τους χάρισε τον διορισμό! Θα βάλουμε δικηγόρο γι' αυτό. Το θέμα είναι πως πρέπει να γραφτείτε πολλοί στο σύλλογο, για να έχουμε περισσότερη δύναμη και χρήματα για τον δικηγόρο.  Εγώ, επειδή χειρίζομαι τα οικονομικά και έχω το βιβλιάριο της Εθνικής, σας λέω ότι έχουμε μαζέψει μόνο 220 Ευρώ και δε νομίζω να κάνουμε κάτι μ' αυτά, αν χρειαστεί δικηγόρος. Το κάθε μέλος έδωσε για εγγραφή 15 Ευρώ. Εννοείται πως οι αποδείξεις είναι στη διάθεση κάθε ενδιαφερομένου, γιατί δε θέλω ούτε καν να περάσει από το μυαλό κανενός ότι έχω μακρύ χέρι. Βέβαια, αν κάποιος θέλει να αναλάβει αυτόν τον άχαρο ρόλο του ταμία, ευχαρίστως του παραχωρώ τη θέση μου...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 19, 2007, 09:42:37 μμ από fotini18 »
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος lena98

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 250
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #1408 στις: Οκτώβριος 19, 2007, 09:19:08 μμ »
Ρε παιδιά, πόσο χάρηκα που άρχισαν να καλούν! Πείτε μου ότι έχω κι εγώ ελπίδες με σειρά 125 στην Αττική! Η ioanna πάντως μου είπε ότι θα με πάρουν κι αυτό είναι ΕΠΙΚΛΗΣΗ ΣΤΗΝ ΑΥΘΕΝΤΙΑ!!! Κοιμάμαι με ανοιχτό το κινητό και όταν βλέπω να με καλούν με απόκρυψη, καρδιοχτυπώ σαν ερωτευμένη μαθητριούλα! Βαρέθηκα τα φροντιστήρια, σκυλοβαρέθηκα τα ιδιαίτερα... Καλή επιτυχία σε όλους μας...

 Συμφωνώ μαζί σου Φωτεινή , λίγο πολύ όλοι είμαστε στην ίδια κατάσταση.Πάντως με δι/νσεις της Περιφέρειας Αττικής που επικοινώνησα μου απάντησαν διάφορα. Άλλη ότι θα αρχίσουν να καλούν από Δευτέρα- Τρίτη , άλλη να επικοινωνήσω από εβδομάδα , άλλη ότι έχει ανοίξει το σύστημα αλλά ακόμα δεν έχουν τα κενά , άλλη ότι δεν έχουν βγάλει τα κενά γιατί δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμη η τοποθέτηση των νεοπροσληφθέντων αναπληρωτών.....
 Όταν τους είπα ότι σ' άλλες περιφέρειες έχουν αρχίσει να καλούν ωρομισθίους ΠΕ Ο2 μου απάντησαν ότι κάθε περιφέρεια έχει αυτοδυναμία στο θέμα των προσλήψεων ωρομισθίων.

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #1409 στις: Οκτώβριος 19, 2007, 09:23:25 μμ »
Εντάξει! Χα-λα-ρά!!! Μην ιδρώσουν τα παιδιά από την πολλή δουλειά! Η δημόσια και "δωρεάν" παιδεία μπορεί να περιμένει...Το καλό αργεί να γίνει!
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος lena98

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 250
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #1410 στις: Οκτώβριος 19, 2007, 09:26:46 μμ »
Στην περιφέρεια Αττικής αν δεν κάνω λάθος μέχρι το νούμερο 190 έχουν ήδη προσληφθεί ως αναπληρωτές.

Αποσυνδεδεμένος lena98

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 250
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #1411 στις: Οκτώβριος 19, 2007, 09:32:22 μμ »
Γνωρίζει κανείς αν τα δικαιολογητικά που καταθέτει κάποιος μετά την πρόσληψη του  ως ωρομισθίου είναι τα ίδια με του αναπληρωτού;

Αποσυνδεδεμένος ammy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #1412 στις: Οκτώβριος 19, 2007, 09:38:02 μμ »
Έχει κάποιος πληροφορίες για το σύλλογο των αδιόριστων; Πώς μπορώ να γραφτώ;

Αποσυνδεδεμένος lena98

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 250
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #1413 στις: Οκτώβριος 19, 2007, 09:52:13 μμ »
Έχει κάποιος πληροφορίες για το σύλλογο των αδιόριστων; Πώς μπορώ να γραφτώ;

Κοίτα στο θέμα συνάντηση αδιορίστων εκεί θα βρεις την ανακοίνωση του συλλόγου και την αίτηση εγγραφής .

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160931
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 571
Σύνολο: 589

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.074 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.