*

Αποστολέας Θέμα: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.  (Αναγνώστηκε 295360 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #28 στις: Ιούλιος 17, 2007, 07:35:25 μμ »
Μετά από τόσο καιρό δε θυμάμαι ακριβώς τι είχα γράψει, σε γενικές γραμμές όμως έκανα το εξής:
Στο α' ερώτημα έθεσα αρχικά τους στόχους του μαθήματος με βάση αυτά που ζητούσαν οι ερωτήσεις και στη συνέχεια ξεκίνησα να απαντώ στα ερωτήματα εντάσσοντας το καθένα σε κάποιο στάδιο διδασκαλίας. Ϊσως να μην τους άρεσαν οι στόχοι που έθεσα ή οι πλαγιότιτλοι που έδωσα.
Το β' ερώτημα επειδή έβλεπα πως δεν είχα χρόνο το έκανα πολύ πρόχειρα και ίσως τελικά αυτό να μου έριξε τη βαθμολογία. Δεν έθεσα στόχους, ξεκίνησα τοποθετώντας κατευθείαν τη δραστηριότητα σε κάποιο στάδιο, δε θυμάμαι τώρα ποιο (ή στην εφαρμογή ή στον έλεγχο επίτευξης στόχων νομίζω) και έκανα τις συγκρίσεις. Στη 2η ερώτηση για τις συνέπειες υποτίθεται ότι τις βρήκαν οι μαθητές και ανέφερα σε ποια (και καλά) συμπεράσματα κατέληξαν, αλλά απ' ότι φαίνεται μάλλον δεν τους άρεσαν. Ειδικά αυτό το ερώτημα νοιμίζω ότι αφορούσε πιο πολύ σε γνωστικό παρά σε διδακτική.
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:28:44 »

Αποσυνδεδεμένος max

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 463
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #29 στις: Ιούλιος 17, 2007, 07:37:09 μμ »
ΕVAGGELIA προστίθενται αν είναι πάνω απο 5 μήνες η προϋπηρεσία σου. Εσυ πόσους μήνες έχεις:

Αποσυνδεδεμένος tho

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση-ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #30 στις: Ιούλιος 17, 2007, 07:38:09 μμ »
παιδια θερμα συγχαρητηρια σε ολους.πραγματικα το αξιζετε.μπραβο σας.κουραγιο σε μας.ανηκω και γω στους αποτυχοντες.ενω εσκισα στη β΄θεματικη με εφαγε η ιστορια.....μπραβο στα θηρια που περασαν γαιτι με τετοια ιστορια θηρια σας θεωρω

Αποσυνδεδεμένος cloe

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #31 στις: Ιούλιος 17, 2007, 07:41:14 μμ »
max μπήκα αλλά δεν έιναι.Υπάρχει περίπτωση εκ των υστέρων αν πάω στην πρωτοβάθμια να γίνει κάτι έτσι ώστε να τα περάσουν τα μόρια?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:28:44 »

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #32 στις: Ιούλιος 17, 2007, 07:45:06 μμ »
cloe, δες στο θέμα που άνοιξες:
http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=2361.0
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 17, 2007, 07:47:46 μμ από ioanna89 »

Αποσυνδεδεμένος max

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 463
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #33 στις: Ιούλιος 17, 2007, 07:45:16 μμ »
Αν δεν είχες μόρια δε θα ήσουν στον πίνακα! Είσαι μεσα?

Αποσυνδεδεμένος gemini30

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #34 στις: Ιούλιος 17, 2007, 07:51:10 μμ »
Παιδιά στείλτε σήμερα εδώ όσες απορίες έχετε σχετικά με τα μόρια, τις ελπίδες για αναπλήρωση κλπ, και κάποια στιγμή αργότερα ή αύριο θα τις μετακινήσω εκεί που πρέπει  ;)

Για ωρομισθία από πόσα μόρια και πάνω μιλάμε;; Rica και εγώ με το πτυχίο είμαι στο 68,81 χωρίς 67,13 (άρα μόλις 12 και κάτι από τη βάση). Πάντως ακόμα δεν μπορώ να δικαιολογήσω το βαθμό μου σε αρχαία και διδακτική...

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #35 στις: Ιούλιος 17, 2007, 07:55:54 μμ »
Προς olgalia:
Τα θέματα του φετινού διαγωνισμού έμοιαζαν κατα τα 2/5 με εκείνα του προηγούμενου στην ειδική διδακτική των αρχαίων. Έγραψα τα ίδια όσον αφορά την περίληψη προσθέτοντας κάποια παραπάνω στοιχεία. Απο την άλλη τις ενότητες τις χώρισα με βάση το σχολικό βιβλίο και τους διδακτικούς στόχους τους άντλησα απο το βιβλίο του καθηγητή. Στα "Ηθικά" ανέπτυξα όλους τους συλλογισμούς μιας και το μάθημα διδάσκεται στη 3η λυκείου και εντόπισα τις διαφορές Αριστοτέλη και χωρίων που παρατέθηκαν. Είδα ένα περιποιημένο 52αρι ενω το 2005 ενα 79. Αναρωτιέμαι μήπως δεν ξέρω να αξιολογώ σωστά τον εαυτό μου... Τι περίπου απάντησες εσυ; Μήπως και μου λυθεί η απορία.
Εγώ το μάθημα το διδάσκω χρόνια στο φροντιστήριο. Έγραψα περίπου 5 σελιδες στα Ηθικά Νικομάχεια. Είχα μάθει όλο το βιβλίο του Λυπουρλή απέξω αλλά βασικά αυτό που νομίζω ότι μετρησε ήταν η επιδειξη της γνώσης που έδειξα. Παρέθετα πολλά κομμάτια στα αρχαία που τα θυμόμουν αυτούσια, έγραφα από σε ποια φάση είναι ο Φήμιος όταν λέει ταλόγια στον Οδυσσέα, παρέθεσα αποσπάσματα από την Αντιγόνη που συνομιλεί για το ίδιο θέμα με την Ισμήνη στον πρόλογο..Πιστέυω ότι αυτή την ερώτηση την καλυψα πλήρως Πήρα διδακτική 74,5 αλλά δεν είχα ολοκληρώσει όπως σας έχω πει κι άλλη φορά το "σχέδιο επί χάρτου". Γενικά πιστεύω από την πείρα των 5!!! φορών που έδωσα ότι στη διδακτική μετρά να δείξεις ότι κατέχεις το αντικείμενο

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #36 στις: Ιούλιος 17, 2007, 08:00:07 μμ »
Παιδιά συγχαρητήρια και από μένα σε όλους!!!!!!!
Kάναμε καλή παρεούλα πιστεύω όλον αυτόν τον καιρό,είμαι πολύ χαρούμενη που σας γνώρισα.
Πολλά μπράβο στις "συμμαθήτριες" λόγω ηλικίας  ;D pariel και vica και σε όλους όσοι διορίζονται.
Όσοι δεν πήγατε καλά μην αγχώνεστε,θα πάτε καλά στο μέλλον έίμαι σίγουρη!!!
Συγχαρητήρια ovidius και για το διορισμό και για την ακριβέστατη πρόβλεψη 74,8

Αποσυνδεδεμένος max

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 463
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #37 στις: Ιούλιος 17, 2007, 08:01:20 μμ »
Κι εγώ τα ίδια με το Λυπουρλή έκανα! Ίδια πείρα γαρ (5)! Στην άλλη ερώτηση τι απάντησες? Γιατί μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα για το σχέδιο διδασκαλίας ήμουν πολύ σίγουρη.

Αποσυνδεδεμένος cloe

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #38 στις: Ιούλιος 17, 2007, 08:03:18 μμ »
max,δεν είμαι μέσα. Θα πάω τις επόμενες μέρες στην πρωτοβάθμια για να τους το πω.Ευχαριστώ για τη βοήθεια. ;D

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #39 στις: Ιούλιος 17, 2007, 08:13:53 μμ »
pariel έχεις δίκιο. Κατάλαβα ότι για να πάρεις υψηλό βαθμό στη διδακτική, πρέπει να συνδυασεις τα μπλα - μπλα της διδασκαλίας με επίδειξη γνωστικού. Το ζήτημα είναι πώς προλαβαίνουμε να το κάνουμε. Προσωπικά ό χρόνος δε με έφτασε. Πώς τα κατάφερες κι έγραψες μόνο για το 2ο ερώτημα 5 σελίδες; Συγχαρητήρια πάντως που κατάφερες να διοριστείς μια και είσαι και πατριωτάκι.
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #40 στις: Ιούλιος 17, 2007, 08:43:26 μμ »
Κι εγώ τα ίδια με το Λυπουρλή έκανα! Ίδια πείρα γαρ (5)! Στην άλλη ερώτηση τι απάντησες? Γιατί μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα για το σχέδιο διδασκαλίας ήμουν πολύ σίγουρη.
Στην αρχή είπα ότι χρησιμοποιώ ως εποπτικό μέσο διδασκαλίας το σι-ντι του Μαρωνίτη αντί να διαβάσουμε το απόσπασμα. Μετά δήλωσα τι μέθοδο θα ακολουθήσω και παρέθεσα τους στόχους. Εκεί ήμουν πολύ αναλυτική. Θυμόμουν από το βιβλίο του καθηγητή τους στόχους και τους ανέπτυξα πολύ διεξοδικά π.χ. έκανα αντιδιαστολή της επιφάνειας με την εναθρώπιση και κάθε τόσο έκανα ερωτήσεις στα παιδιά πού το έχουμε ξαναδεί. Ειδικά για το ήθος της Πηνελόπης έγραψα όλη της θεωρία του βιβλίου του καθηγητη για την περιγραφή των προσώπων στην Οδύσσεια (π.χ. έμμεση περιγραφή). Τόνισα ότι βασίζομαι στο σχολικό βιβλίο, είπα ότι γυρίζουμε στις πίσω σελίδες να δούμε φωτογραφίες και ως βιβλιογραφία παρέθεσα μόνο το βιβλίο "Νόστος και Αναζήτηση- Ηδιαλεκτική της Οδύσσειας τουΜαρωνίτη (με βοήθησε πολύ). Για τις διδακτικές οδηγίες της περίληψη, τόνιζα συνέχεια ότι οι μαθητές μου είναι πολύ μικροί ακόμη για να έχουν θεωρητικές γνώσεις για την περίληψη, γι' αυτό θα ήμουν αρκετά ελαστική. Θα βασιζόμουν στους πλαγιότιτλους και όσοι δυσκολεύονταν μπορούσαν να τους γράψουν αυτούσιους με κάποιες διαρθρωτικές λέξεις που θα μοίραζα σε φωτοτυπία. Τόνισα όμως πως δεν είμαστε και εντελώς άσχετοι από περίληψη αφού το καινούριο βιβλίο της α΄ γυμνασίου στη γλώσσα μας έχει δώσει κάποιες κατευθύνσεις. Αυτά.

Αποσυνδεδεμένος max

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 463
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #41 στις: Ιούλιος 17, 2007, 08:57:16 μμ »
Ε τοτε γιατι εμένα μου βάλανε 52?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159788
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 490
Σύνολο: 495

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.101 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.