*

Αποστολέας Θέμα: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.  (Αναγνώστηκε 299403 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος imak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
  • Φύλο: Άντρας
  • των εκλεκτών επιδίωξις η αρετή
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #56 στις: Ιούλιος 18, 2007, 12:27:19 πμ »
Sisses, άνετα ..... :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:03:45 »

Αποσυνδεδεμένος mantarini

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #57 στις: Ιούλιος 18, 2007, 12:31:37 πμ »
Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά! Χαίρομαι πάρα πολύ που σχεδόν όλοι όσοι συμμετείχαν ή έστω παρακολουθούσαν το forum κατάφεραν να είναι στους επιτυχόντες. Χαίρομαι που πολλοί από μας είμαστε και στους διοριστέους! Προσωπικά, έμαθα αργά τα αποτελέσματα αφού μέχρι τις 9 εργαζόμουν. Ακόμη δεν μπορώ να πιστέψω ότι τα κατάφερα και ότι διορίζομαι! Καλή αρχή στους συναδέλφους, καλή δύναμη σε όλους!

Αποσυνδεδεμένος imak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
  • Φύλο: Άντρας
  • των εκλεκτών επιδίωξις η αρετή
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #58 στις: Ιούλιος 18, 2007, 12:34:18 πμ »
Syllas πως τα πήγες;

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #59 στις: Ιούλιος 18, 2007, 12:40:31 πμ »
Παιδιά, τώρα να σας γράψω και εγώ: συγχαρητήρια σε όσους διορίζονται! Σε έμένα όλα ήρθαν προβλεπόμενα: όσο περίμενα ιστορία 55 ακριβώς, νέα 66 ακριβώς και αρχαία η μεγάλη πτώση: 53 είχα όλο το κείμενο σωστά και 6/10 πολλαπλές, αυτό που κατάλαβα είναι ότι αν δεν έγραφες ό,τι ήθελαν στα πραγματολογικά δεν σου έδιναν λίγο, απλά σου το έκοβαν όλο, αυτό έπαθα και εγώ, με 20 και κάτι άγνωστο και 12,5 ή 15 πολλαπλές (ανάλογα αν ισχύει η αρνητική) παίρνω 30 και κάτι και το υπόλοιπο 20 είναι από πραγματολογικές, εκεί η βαθμολόγηση ήταν πάρα πολύ αυστηρή πιστεύω. Παιδαγωγικά 89 και διδακτική 74: αυτό που γράφω κάθε φορά στη διδακτική και είναι σίγουρο ότι αυτό το σχέδιο που ξέρω είναι το πλέον δοκιμασμένο, κάθε φορά γράφω τα ίδια και παίρνω τον ίδιο βαθμό. Μία φίλη μου κόπηκε το 2005 από διδακτική και της είπα το σχέδιο που πιστεύω ότι εξασφαλίζει βαθμό και έγραψε 85 και διορίστηκε (μετά από πολλά βάσανα και αβέβαιο αναπληρωτηλίκι). Αυτό θα γράψω και το 2008-09; Είμαι 40 θέσεις πίσω από τον τελευταίο διοριστέο και ελπίδες για μόνιμο διορισμό δεν υπάρχουν, αλλά ούτε και για αναπληρωτηλίκι, καθώς μετά από τις προσαυξήσεις μου που αφαιρούνται πέφτω στις 13.90 μόρια. Αυτά. Όλα ήταν για μένα προβλεπόμενα στους βαθμούς, απλά έπρεπε να καταλάβω ότι στα αρχαία θα βαθμολογούσαν πολύ αυστηρά τα πραγματολογικά και τζάμπα ήλπιζα. Άλλά και αυτός με 0,30 μόρια πίσω από τον τελευταίο θα μπορούσε να ελπίζει, είχε δικαίωμα. Αυτό που έλεγα, αν είσαι κοντά στη βάση μόνο λίγο τύχη θέλεις ακόμα, που εγώ δεν είχα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:03:45 »

Αποσυνδεδεμένος imak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
  • Φύλο: Άντρας
  • των εκλεκτών επιδίωξις η αρετή
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #60 στις: Ιούλιος 18, 2007, 12:51:15 πμ »
Τι να  σου πούμε ρε Syllas για να σε παρηγορήσουμε; Προσωπικά  έχω μάθει να ξεπερνάω πια  "το οριακά μη διοριστέος".80,5 διδακτική, 92 παιδαγωγ. 60 αρχαία(το ατού μου υποτίθετα :(, 55 ιστορία,63 νέαιΤην τελευταία φορά βέβαια έκανα κανα δυο βδομάδες για να το χωνέψω ενω σήμερα αντε  μερικές ώρες :) :) :).Τουλάχιστον έχεις βάσιμες επλίδες για ωρομίσθιος γιατί δεν ξέρω αν έχεις άλλα μόρια που θα σου δίνουν το δικαίωμα για αναπλήρωση κάτι που σου εύχομαι ολόψυχα.

Αποσυνδεδεμένος nikosp

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Φύλο: Άντρας
  • Μπα, λατρεύω άλλα πράγματα
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #61 στις: Ιούλιος 18, 2007, 12:52:43 πμ »
Ο Οβίδιος αργεί και ξεκινάω εγώ με μερικά στατιστικά -όσον αφορά τους διοριστέους μόνο:

Από τους 840 οι 287 (ας πούμε το ένα τρίτο) είναι πάνω από 35 χρονών, οι 286 (άλλο ένα τρίτο) είναι 30-34 και οι 258 (το τελευταίο 30%) είναι 25-29 ετών. 23 και 24 ετών είναι μόνο 9 άτομα. Αντίθετα με ό,τι πιστεύουν οι μεγαλύτεροι σε ηλικία, αυτοί που μόλις τέλειωσαν τη σχολή δεν φαίνεται να έχουν πολλή τύχη.

Προσαύξηση από προϋπηρεσία έχουν μόλις οι 114 (13,6%). Και οι περισσότεροι (οι 77, 9%) παίρνουν απ' αυτήν μόνο 0,5 ή 1 μόριο. Λίγοι έιναι αυτοί που ανεβάινουν σημαντικά από την προϋπηρεσία.

Προσαύξηση από μεταπτυχιακά έχουν οι 180: το 21,4%. Μόνο οι 7 απ' αυτούς έχουν μόρια από διατριβή ή άπό 2 μεταπτυχιακά. Οι περισσότεροι (121) έχουν 2 μόρια =από μεταπτυχιακό στην ειδικότητα. 3 μόρια, από μεταπτυχιακό στην διδακτική, έχουν οι 53.

Συνολικά οι προσαυξήσεις (=και από βαθμούς πτυχίου):
κάτω από 1 μόριο: 6 άτομα
1-1.99 μόρια: οι 206 (24.52 %)
2-2,99: οι 290 (34.52%)
3-3,99: οι 136 (16.19%)
4-4,99: οι 81
5-5,99: οι 76
6-6,99: οι 30
7-14: οι 13
[Δηλαδή: το 59% έχει προσαύξηση μόνο 1-3 μόρια. Ένας αξιοπρεπής βαθμός πτυχίου μπορεί να είναι αρκετός, μην ψαρώνετε όσοι θα ξαναδώσετε. Αλλά όποιος μπορεί να κάνει κι ένα μεταπτυχιακό, βοηθάει πολύ]


Διδακτικές:
Αρχαία έγραψαν οι 311, Νέα οι 254, Ιστορία οι 275. Άρα συμφέρει να γράφει κανείς Αρχαία; όχι ακριβώς, νομίζω ότι αν μετρήσουμε στο σύνολο όσων έδωσαν θα δούμε ότι γενικά οι περισσότεροι επέλεξαν Αρχαία. Και όχι, αρχαία δεν συμφέρει να δίνεις, γιατί οι επιτηρητές τσεκουρώνουν περισσότερο:

Πάνω από 85 έγραψαν στη διδακτική των αρχαίων οι 49 (15,8% των διοριστέων που προτίμησαν τα αρχαία για τη διδακτική) -αλλά στη διδ Νέων πάνω από 85 έγραψαν οι 89 (35%) και στην Ιστορία οι 136 (49,5%)!
Κάτω από 65 [υπάρχει ελπίδα! εγώ διορίζομαι με διδακτική 52 -αν και δεν έχω γράψει τόσο χάλια με τίποτα...] έγραψαν:
35 στη διδ Αρχαίων (11,3%), 11 Νέων (5,1%) και 7 Ιστορίας (2,5%).




Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #62 στις: Ιούλιος 18, 2007, 12:58:45 πμ »
Κλαίω τώρα, διαβάζοντάς σας, από το μεσημέρι τώρα κλαίω, αφού ήπια δύο ουίσκυ, κλαίω, κλαίω χωρίς ελπίδα καμιά. Ευχαριστώ για όλα όλους! Κλαίω όχι τόσο για τη δική μου αποτυχία, αλλά αφού σκέφτομαι τις δικές σας προηγούμενες αποτυχίες και μπαίνω στη θέση σας.

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #63 στις: Ιούλιος 18, 2007, 01:21:51 πμ »
Μη στενοχωριέσαι Syllas και εγώ άλλα περίμενα και άλλα ήρθαν. Πώς γίνεται με 21 στα 30 να παίρνω στα Νέα 34%? Κόπηκα στο γνωστικό με μ.ο. 49,67 ενώ είχα παιδαγωγικά 93 και διδακτική 79 και έτσι δεν προσμετρήθηκε ούτε 3,4 από το πτυχίο ούτε το μεταπτυχιακό ούτε η προυπηρεσία. Είναι να μη πικραίνομαι? Πάντως συγχαρητήρια σε όσους τα κατάφεραν!!!!! Μπράβο τους και καλή σταδιοδρομία.

Αποσυνδεδεμένος imak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
  • Φύλο: Άντρας
  • των εκλεκτών επιδίωξις η αρετή
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #64 στις: Ιούλιος 18, 2007, 01:33:15 πμ »
Ελα ρε αδελφέ μου δεν αξίζει να χαλιόμαστε για τα γραπτά δοκίμια ούτε θα κριθούμε ως καθηγητές απο το αν είμαστε διορισμένοι ή οχι. Δες και την άλλη πλευρά της χθεσινής πραγματικότητας  και ατένισε με περισσότερη δύναμη και τσαμπουκά τη σημερινή μέρα.Μη το βάζεις κάτω γιατί "ουδέν κακόν αμιγές καλού" .Ανακάλυψε αυτό το θετικό όπως το έκανα και  εγώ  πριν απο δύο χρόνια και μη σκας ρε Syllas.Αν αρχίσω τα "αν" θα μας πάρει το πρωί εδώ  κάτι που δε θέλω μιας και δουλεύω στην οικοδομή." Σαν έτοιμος απο καιρό"  και για την επιτυχία και την αποτυχία αδελφέ.........

Αποσυνδεδεμένος nikosp

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Φύλο: Άντρας
  • Μπα, λατρεύω άλλα πράγματα
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #65 στις: Ιούλιος 18, 2007, 01:43:30 πμ »
Για τις διδακτικές τσέκαρα τους επιτυχόντες και είχα δίκιο: από τους 4.712 Αρχαία έγραψαν οι 2.406, λίγο πάνω από τους μισούς. Νέα επέλεξαν οι 1275 και Ιστορία οι 1031.
Όσο για όσους έγραψαν κάτω από τη βάση: από τους 9.567  οι 5.344 'έγραψαν Αρχαία, οι 2.597 Νέα και μόνο οι 1.320 Ιστορία.

Οπότε το ποσοστό όσων επέλεξαν διδακτική αρχαίων μειώνεται όσο πιο επιτυχημένοι ήταν οι υποψήφιοι: από 56% επί όσων έγραψαν κάτω από τη βάση, σε 51-52% των επιπτυχόντων και σε 35 (;) % των διοριστέων. Αντίθετα τα ποσοστά της Ιστορίας αυξάνονται.

Συμβουλή: στον επόμενο ΑΣΕΠ προετοιμαστείτε να δώσετε ιστορία.

Υπόθεση/Απορία: τα ποσοστά της διδακτικής ιστορίας στους διοριστέους σημαίνουν άραγε ότι αναλογικά πολλοί διοριστέοι είναι απόφοιτοι των ιστορικών-Αρχαιολογικών;


Αποσυνδεδεμένος angelika

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 340
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Πρόσεχε τι εύχεσαι... ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #66 στις: Ιούλιος 18, 2007, 01:47:17 πμ »
Όπως και να 'χει, το θέμα είναι ότι αυτή η ατελείωτη περίοδος αναμονής έχει τελειώσει για όλους μας - αυτό δεν ευχόμασταν άλλωστε τόσους μήνες;

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ σε όλους τους διοριστέους και σε όσους περιμένουν να κληθούν ως αναπληρωτές! Οφείλω να ομολογήσω ότι με εξέπληξε ευχάριστα ο μεγάλος αριθμός μελών που έχουν κατι να γιορτάσουν σήμερα.  :D

Όσο για μας τους υπόλοιπους... κουράγιο παιδια ως την επόμενη ευκαιρία...! Ποιος ξέρει; Ίσως στο δρόμο για κει, να πέσουμε πάνω σε κάτι καλύτερο. Η ζωή βλέπετε, έχει αστείρευτο χιουμορ...!
Κοιτα εκεί που θέλεις να πας,
γιατι αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς...

Αποσυνδεδεμένος mary dea

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #67 στις: Ιούλιος 18, 2007, 01:57:29 πμ »
Δεν έπρεπε να είχαμε αφήσει να περάσει αυτός ο διαγωνισμός. Αλλά ας μην τον αφήσουμε να περάσει κι από πάνω μας και να μας ισοπεδώσει. Και, Syllas, συγγνώμη για την οικειότητα κιόλας, πρώτη φορά σου απευθύνομαι, μη μιλάς για αποτυχία. Δεν μπορούν να μας βγάλουν τόσες χιλιάδες ανθρώπους αποτυχημένους. Αποτυχημένο είναι το σύστημά τους. Μαζί το περνάμε όλοι αυτό, και ας ελπίζουμε ότι θα μπορέσουμε κάποια στιγμή μαζί να διεκδικήσουμε ό,τι μας αξίζει.   

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #68 στις: Ιούλιος 18, 2007, 02:24:11 πμ »
Δεν μπορώ να πω ότι απογοητεύτηκα από τους βαθμούς, προσωπικά για μένα λογικά εξηγούνται, αλλά ακούω πολλούς που υπολόγιζαν άλλα και έχω και εγώ την απορία πως υπάρχουν τέτοιες μεγάλες διαφορές. Τώρα πως γίνεται το σκάννερ να υπολογίζει με τόσο μεγάλες αποκλισεις; Αλλά στα αρχαία ο ξενοδόχος υπολόγιζε αυστηρά, όλα κρίθηκαν στα αρχαία για πολλούς. πιστεύω. imak, σε θαυμάζω που δουλεύεις σε οικοδομή και σου εύχομαι να πας αναπληρωτής που είναι και η αρχή του τέλους. Kellykou, πικρία είναι όπου κι αν εισαι από κάτω, γιατί σημαίνει ξανά ασεπ έστω και με 2 χρόνια αναπληρώτρια. Έτσι μία φίλη μου, μετά από δύο χρόνια αναληρώτρια, 3 ασεπ παρά λίγο και τώρα διοριστέα με πολύ καλή σειρά και δεν το χαιρόταν με την έννοια που θα το χαιρόταν ένας που έδινε για πρώτη ή δεύτερη φορά. Άλλοι πάλι γνωστοί μου που δεν είναι διοριστέοι, αλλά επιτυχόντες και έχουν πολλά μόρια από αναπληρωτές, θα διοριστούν σίγουρα αφού θα πάνε ακόμη μία χρονιά αναπληρωτές και έτσι είναι αρκετά ικανοποιημένοι με τη συγκρατημένη βάση, περίεργα χαρούμενοι θα έλεγα. Έτσι λοιπόν, σχετική η αποτυχία και η επιτυχία, χαρά και λύπη υπάρχει τόσο στην αποτυχία, όσο και στην επιτυχία. Ποια είναι τελικά η μεσότης της επιτυχίας και της αποτυχίας;  ::) ::) ::) Μήπως αυτή η επίδοση που σε κάνει να γευτείς απ' όλα τα κακά από λίγο, για να καταλάβεις ότι αναφορικά με το σύστημά τους είσαι επιτυχών ή αποτυχών και όχι αναφορικά με τον εαυτό μας. Τα ρωτάω από τώρα γιατί αυτά μου φαίνεται περισσότερο πρέπει να διαβάσω το 2008 ή 2009 ;D ;D ;D.

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #69 στις: Ιούλιος 18, 2007, 02:42:28 πμ »
Syllas έχεις απόλυτο δίκιο. Εγώ τέσσερις μέρες πριν δώσουμε ΑΣΕΠ έκανα μια επέμβαση που πήγα στον άλλο κόσμο και ήρθα. Από τη μια είναι η πίκρα της αποτυχίας που είναι φυσιολογικά αλλά από την άλλη το ότι κατάφερα και έφτασα να περιμένω και τα αποτελέσματα για μένα είναι θαύμα. Η επιτυχία λοιπόν εξαρτάται από την οπτική γωνία. Το ότι ζω και ελπίζω για τον επόμενο διαγωνισμό κάτι δεν είναι και αυτό?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162169
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 803
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 771
Σύνολο: 783

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.