*

Αποστολέας Θέμα: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.  (Αναγνώστηκε 297662 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος spo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #1218 στις: Οκτώβριος 04, 2007, 09:22:53 μμ »
Καλησπερα σε ολους! Αντα καλο ξεκινημα στο ΕΠΑΛ. Δουλευα περυσι σε ΕΠΑΛ στην Αττικη (μονο Α' ταξη βεβαια, οι αλλες δυο ηταν ΤΕΕ). Η υλη ηταν πολυ ευκολη. Κανουν τα γλωσσικα μαθηματα του Γενικου αλλα να εισαι προετοιμασμενη για πολυ πιο χαμηλο επιπεδο. Η αναλυση μας στο "Τραγουσι του νεκρου αδελφου" ηταν σε επιπεδα του τυπου "Αγαπαει η μανα την Αρετη; Πώς το καταλαβαινουμε; Τι περιεργο ειχε ο Κωνσταντης; κλπ". Και βεβαια τα παιδια ως δε λατρευουν τα φιλολογικα μαθηματα. Σιγουρα δε θα εχεις αγχος με την υλη.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:00:45 »

Αποσυνδεδεμένος BOEMISSA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #1219 στις: Οκτώβριος 05, 2007, 01:28:57 μμ »
Kαλό μεσημέρι σε όλους. Σήμερα τα έχω πάρει άγρια με τη Δευτεροβάθμια της πόλης μου. Αρχικά δε γνωρίζουν τίποτα για β΄φάση, εμείς μαθαίνουμε νωρίτερα από αυτούς και δεύτερον δεν υπάρχει καμία ενημέρωση για τα δικαιολογητικά των αναπληρωτών. Κάτι ήθελα να ρωτήσω και μου απάντησαν ότι άυτοί δεν ασχολούνται με αυτά. Ειδικά η μία ήταν θρασύτατη και ειρωνική. Της απάντησα με ειρωνικό τρόπο, γιατί δεν ήθελα να τσακωθώ πρωινιάτικα. Και ρωτώ εγώ η άσχετη από πού θα πάρω πληροφορίες; Αν δεν ξέρουν αυτοί ποιοι ξέρουν; Να είστε καλά συνάδελφοι που μας βοηθάτε, γιατί αν περιμένουμε από τις αρμόδιες υπηρεσίες σωθήκαμε! Συγγνώμη, δεν έχουν την υποχρέωση να γνωρίζουν και να μας ενημερώνουν; Δηλαδή τώρα που παρουσιαστήκατε δε σας ενημέρωσαν και δε σας βοήθησαν να λύσετε τις απορίες σας; Μάλλον ζητώ πολλά από το ελληνικό δημόσιο ε;
Η μάθηση για όσους ευτυχούν είναι στολίδι και και για όσους ατυχούν καταφύγιο

Αποσυνδεδεμένος chriskas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #1220 στις: Οκτώβριος 05, 2007, 01:49:07 μμ »
Δεν έχω ακόμα ανάλογη εμπειρία, γιατί περιμένω τη β' φουρνιά.
Ωστόσο, θεωρώ δεδομένο ότι δεν πρόκειται να φύγω από τη δευτεροβάθμια χωρίς τις απαντήσεις που θέλω.
Δε χρειάζεται να κάνεις καβγά από την αρχή. Ωστόσο αν δεις ότι δεν υπάρχει διάθεση συνεργασίας, ύψωσε τον τόνο της φωνής σου και ξαναρώτα. Είναι βέβαιο ότι θα πάρεις τις πληροφορίες σου έστω από άλλο υπάλληλο που θα σε ακούσει. Ντρέπονται τον υπόλοιπο κόσμο που είναι γύρω.
Αν είναι δυνατόν να έχουμε το ζόρι μας, το άγχος μας και να έχουμε και αγενείς απρόθυμους υπαλλήλους, που μπήκαν στην πλειοψηφία τους με μέσο, διορίζουν ΠΔΣ με μέσο και πληρώνονται για να κάθονται σε ένα γραφείο 5 ώρες τη μέρα.
Άιντε, τα είπα και ξεσπάθωσα. Μιλάω για την πλειοψηφία των γραφείων- υπαλλήλων. Υπάρχουν φυσικά και πολλές εξαιρέσεις.
Π.χ. το καλοκαίρι που έκανα χαρτιά διορισμού στη δδε Ζακύνθου ήταν υπέροχοι άνθρωποι όλοι.

Αποσυνδεδεμένος chriskas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #1221 στις: Οκτώβριος 05, 2007, 01:55:39 μμ »
Παρεμπιπτόντως, δες εδώ: http://www.esos.gr/59/sdacacda.htm
(από το topic ''χαρτιά αναπληρωτών'', στο ευρύτερο topic ''αναπληρωτές'')

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:00:45 »

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #1222 στις: Οκτώβριος 05, 2007, 04:51:41 μμ »
ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΚΟΜΙΣΟΥΝ ΟΙ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΕΣ

1.Πιστοποιητικό Υγείας
Ακτινογραφία θώρακος από Δημόσιο Νοσοκομείο ή Κέντρο Υγείας με 2 φωτογραφίες, τα οποία θα προσκομίσουν στην Α/θμια Υγειονομική Επιτροπή (ανάλογα με την περιοχή διαμονή τους) για να εκδοθεί το πιστοποιητικό υγείας.
2.Επικυρωμένα αντίγραφα των τίτλων σπουδών τους και των πτυχίων παιδαγωγικής κατάρτισης.
3.Πράξη ανάληψης υπηρεσίας από το Σχολείο (εντός 10 ημερών)
Επικυρωμένο φωτοαντίγραφο
4.Αίτηση για χορήγηση Μ.Κ. και βεβαιώσεις προϋπηρεσίας από όλα τα σχολεία.
5.Αίτηση για χορήγηση μεταπτυχιακού επιδόματος, αν υπάρχει.

Όλα τα παραπάνω είναι σε έντυπο που μου έδωσαν στη Β/θμια .

Οι άνδρες πρέπει να προσκομίσουν και πιστοποιητικό στραλογίας τύπου Α'.
Αυτονόητο είναι ότι χρειάζεται και αστυνομική ταυτότητα, ΑΦΜ.


Αποσυνδεδεμένος efstathia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #1223 στις: Οκτώβριος 05, 2007, 09:04:34 μμ »
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΞΕΡΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΚΕΝΑ ΣΤΟ ΝΟΜΟ ΑΙΤΩΛ/ΝΙΑΣ;

Αποσυνδεδεμένος ada13

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ Ο2
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #1224 στις: Οκτώβριος 06, 2007, 11:44:38 πμ »
Καλημέρα, παιδιά. Μόλις γύρισα από Κάλυμνο. Τα πράγματα είναι πολύ πολύ καλά. Έγραψα και σε άλλο topic ότι το νησί έχει ακόμη αρκετά κενά σε διάφορες ειδικότητες. Για φιλολόγους υπάρχει ένα σίγουρο ολόκληρο κενό και μάλλον θα προκύψει και δεύτερο, γιατί θα φύγει μια φιλόλογος με απόσπαση. Υπάρχουν ακόμη κενές οι έντεκα ώρες στο ΕΠΑΛ και γενικά, γίνεται ένας χαμός. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι έκαναν κρα για φιλόλογο. Δε νομίζω να το ξαναζήσω αυτό.  ;D Και να φανταστείτε ότι τώρα πήγαμε τρεις φιλόλογοι εκεί κι ακόμη υπάρχουν κενά. Ελπίζω να ακολουθήσει σύντομα και η β' φάση και να δουλέψει ο κόσμος. Αν μάθω νεότερα, θα ενημερώσω.

ΥΓ. Spo, ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Τελικά, θα αναλάβω μόνο την Α' τάξη. Η Β' θα περιμένει, μέχρι να εμφανιστεί καινούρια φιλόλογος στον ορίζοντα. Όσο για το επίπεδο των μαθητών με ενημέρωσαν κι εκεί ότι δε θα πρέπει να έχω τρελές απαιτήσεις. Άντε, καλή μας αρχή.
Sapere aude

Αποσυνδεδεμένος ΕΙΡΗΝΗ

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 168
  • Με ταλαιπωρεί η εκπαίδευση!!!
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #1225 στις: Οκτώβριος 06, 2007, 11:58:15 πμ »
Καλώς την, ευχαριστούμε για την αναμετάδοση, κι εγώ τώρα διάβασα στην Alfavita ότι σύντομα θα υπάρξει β φάση αναπληρωτών. Είμαι σίγουρη ότι θα έιναι μια χρονία πολύ διαφορετική, αλλα και γεμάτη θετικές εμπειρίες ;). Από την εμπειρία μου με τα λυκειόπαιδα αυτό που χρειάζεται είναι να προσπαθούμε να κάνουμε όλα αυτά που μάθαμε στα παιδαγωγικά πράξη (και να μη μένουν μόνο στα κουτάκια του ΑΣΕΠ). Έχουν φάει πολύ μούχλα και αυταρχισμό από τους παλιούς και έχουν πραγματικά ανάγκη από μια σωστή παιδαγωγική προσέγγιση... Είμαι σίγουρη ότι θα τα πας περίφημα, και αν μη τι άλλο λίγο αποτοξίνωση από Αθήνα βρε παιδί μου!

Αποσυνδεδεμένος lena98

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 250
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #1226 στις: Οκτώβριος 06, 2007, 12:02:56 μμ »
Από ότι διαβάζω υπάρχει μια διάχυτη αισιοδοξία ότι θα υπάρξει σύντομα και δεύτερο κύμα αναπληρωτών με δεδομένο ότι υπάρχουν ακόμα αρκετά κενά σε συνδυασμό ότι και πολλοί θα κάνουν αίτηση για συνταξιοδότηση. Πιστεύετε ότι το δεύτερο κύμα αναπληρωτών για ΠΕ  02 θα πλησιάζει τον αριθμό της Α΄ φάσης;

Αποσυνδεδεμένος ΕΙΡΗΝΗ

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 168
  • Με ταλαιπωρεί η εκπαίδευση!!!
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #1227 στις: Οκτώβριος 06, 2007, 12:11:29 μμ »
Λένα, είναι πολύ δύσκολο να πει κανείς μόνο για τη β φάση, ίσως μέχρι το Γενάρη, Φλεβάρη να έχουν πάρει συνολικά τον ίδιο αριθμό. Βέβαια αυτό σημαίνει ότι θα προσληφθούν περισσότεροι από πέρσυ. Όμως ούτε αυτό είναι απίθανο...

Αποσυνδεδεμένος georg9

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 134
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #1228 στις: Οκτώβριος 06, 2007, 01:07:42 μμ »
Με το νόμο 3194 / 03 (άρθρο 13 παρ.20 εδ. α΄) επαναφέρεται διάταξη που δεν επιτρέπει τη συνταξιοδότηση εκπαιδευτικών κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους.

 

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #1229 στις: Οκτώβριος 06, 2007, 11:31:56 μμ »
Λένα, είναι πολύ δύσκολο να πει κανείς μόνο για τη β φάση, ίσως μέχρι το Γενάρη, Φλεβάρη να έχουν πάρει συνολικά τον ίδιο αριθμό. Βέβαια αυτό σημαίνει ότι θα προσληφθούν περισσότεροι από πέρσυ. Όμως ούτε αυτό είναι απίθανο...


Εννοείς δηλ. να πάρουν ακόμα 600 περίπου αναπληρωτές φιλολόγους μη τρίτεκνους; Τέλειο μου ακούγεται αλλά αδύνατο, σαν σενάριο επιστημονικής φαντασίας. Αφού οι υπόλοιπες πιστώσεις είναι μόνο για 3.000 αναπληρωτές συνολικά και στην Α/Βαθμια και στη Β/Βαθμια. Δε μου βγαίνει! Μακάρι να γίνει! Εσείς, φίλοι μου, τι πιστεύετε για τον υπόλοιπο αριθμό των αναπληρωτών ΠΕ02; ???
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #1230 στις: Οκτώβριος 07, 2007, 01:41:31 πμ »
Με το νόμο 3194 / 03 (άρθρο 13 παρ.20 εδ. α΄) επαναφέρεται διάταξη που δεν επιτρέπει τη συνταξιοδότηση εκπαιδευτικών κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους.

 


Οι πιο πολλοι εχουν κανει ήδη αιτηση και παιρνουν συνεχεις αδειες. Ετσι μου ειπε φιλολογος που ηταν στο σχολειο που πηγαινα την περασμενη χρονια προσθετη.

Αποσυνδεδεμένος georg9

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 134
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #1231 στις: Οκτώβριος 07, 2007, 07:51:03 πμ »
Με το νόμο 3194 / 03 (άρθρο 13 παρ.20 εδ. α΄) επαναφέρεται διάταξη που δεν επιτρέπει τη συνταξιοδότηση εκπαιδευτικών κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους.

 


Οι πιο πολλοι εχουν κανει ήδη αιτηση και παιρνουν συνεχεις αδειες. Ετσι μου ειπε φιλολογος που ηταν στο σχολειο που πηγαινα την περασμενη χρονια προσθετη.
Αυτοί όμως είναι γνωστοί και τα πυσδε συνήθως τους υπολογίζουν στα κενά γιατί από την αρχή δεν πάνε στα σχολεία

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161413
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 614
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 553
Σύνολο: 569

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.