*

Αποστολέας Θέμα: Ανοικτό Ιταλικό Πανεπιστήμιο University Marconi  (Αναγνώστηκε 258411 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος toma

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτό Ιταλικό Πανεπιστήμιο University Marconi
« Απάντηση #350 στις: Ιούλιος 29, 2018, 09:00:03 πμ »
θέλω να παρακολουθήσω το μεταπτυχιακό "εκπαιδευτική ηγεσία διοίκηση αναδυόμενες τεχνολογίες" στο marconi
είναι αναγνωρισμένο??
το παρακολουθεί κανείς??
ας απαντήσει αν ξέρει κανείς μη πάνε τσάμπα τα χρήματα

ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Ανοικτό Ιταλικό Πανεπιστήμιο University Marconi
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:44:28 »

Αποσυνδεδεμένος gtzel9

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Ανοικτό Ιταλικό Πανεπιστήμιο University Marconi
« Απάντηση #351 στις: Αύγουστος 14, 2018, 10:54:44 μμ »
καλησπέρα εγώ εχω καταθέσει τα χαρτιά για αναγνώριση στο ΣΑΕΠ για το IMBA. Αν θέλει κάποιος κάτι και μπορώ να βοηθησω εδώ είμαι.

Αποσυνδεδεμένος Eric9

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτό Ιταλικό Πανεπιστήμιο University Marconi
« Απάντηση #352 στις: Σεπτέμβριος 01, 2018, 02:42:57 μμ »
Καλησπέρα σας. Ενδιαφέρομαι για το μεταπτυχιακό πρόγραμμα ΙΜΒΑ  στα ελληνικά του Marconi University. Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:
1)Τα δίδακτρα είναι 3200Ε; Γιατί στο site βλέπω 7600Ε
2)Που μπορώ να βρω τον οδηγό σπουδών του ΙΜΒΑ;
3) Πως παίρνει κάποιος υποτροφία;
4)Το ΙΜΒΑ εκδίδεται στα Ιταλικά ή στα Ελληνικά;
5)Το ΙΜΒΑ στον ΑΣΕΠ αναγνωρίζεται ως μεταπτυχιακό ή ως σεμινάριο; Πόσες ECTS δίνει; Πολλοί υποστηρίζουν πως επειδή είναι μόνο ένα έτος δεν αναγνωρίζεται ως μεταπτυχιακό.Εγω γνωρίζω πως όλα τα ΜΒΑ του εξωτερικού διαρκούν έναν χρόνο. Τι ισχύει;
6)Ενημερώθηκα πως ο ο αντίστοιχος φορέας αναγνώρισης ακαδημαϊκών τίτλων της Ιταλίας CIMEA-NARIC, δεν αναγνωρίζει το συγκεκριμένο πρόγραμμα σπουδών καθώς και τους αντίστοιχους τίτλους. Επομένως υπάρχει αναγνώριση απο ΔΟΑΤΑΠ ή όχι;
7)πως ξεκλειδώνεται κάθε ενότητα;
8)Οι εξετάσεις καθε ποτε είναι;Τι μορφή έχουν; Πολλάπλής;Προφορικές;Ανάπτυξης; Είναι πρωί ή απόγευμα;Ποια είναι η βάση για να περάσει ή να κοπεί κάποιος; Σε περίπτωση αποτυχίας υπάρχει επιπλέον χρέωση για επανεξέταση;Ποιος κάνει τις διορθώσεις των εξετάσεων;
9)Μέχρι πότε πρέπει να έχω τελειώσει με τα μαθήματα; Και σε ποια χρονική περίοδο παίρνω διπλωματική εργασία;
10)Πως επιλέγω θέμα διπλωματικής;Ποιος είναι υπευθυνος για τις διορθώσεις της;Έχει παρουσίαση ή μόνο παράδοση; Παραδίδεται on line ή με φυσική παρουσία;
11)Όταν τελειώσω τι χαρτιά ακριβώς παίρνω από το Marconi University;Αυτά πρέπει να επικυρωθούν στην Ελλάδα;Κάπου διάβασα ότι η επικύρωση είναι 100Ε και κρατάει μόνο 4μήνες.Ισχύει κάτι τέτοιο;
12)Εαν έχω απορίες ή δεν καταλαβάινω κάποια διάλεξη με ποιον επικοινωνώ;

Εάν μπορεί να απαντήσει ο gtzel9 που ήδη το έχει κάνει ή οποίος άλλος γνωρίζει. Ευχαριστώ πολύ.

Αποσυνδεδεμένος gtzel9

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτό Ιταλικό Πανεπιστήμιο University Marconi
« Απάντηση #353 στις: Σεπτέμβριος 02, 2018, 06:14:10 μμ »
καλησπέρα οσον αφορα τις ερωτησεις σου : στις 3 πρωτες θα σου απαντησουν στο cears, 4) το πτυχιο ερχεται στα ιταλικα,
5)δεν εχω ακομα αναγνωριση και δεν μπορω να σου απαντησω, 6) δεν ξερω καποιον που να το εχει αναγνωρισει για να σου απαντησω, 7) οταν βγουν τα αποτελεσματa των εξετασεων ερχεται μαιλ που σε ενημερωνει οτι ξεκλειδωσε η επομενη ενοτητα στην ειδικη πλατφορμα, 8) cears, 9) τα μαθηματα δινονται σε 2 εξεταστικες αν κοπεις σε καποια μπορεις να ξαναδωσεις . μπορεις να παρατείνεις τις σπουδες εως και 6 μηνες παραπανω χωρις καποια χρεωση. Μετα υπαρχει επιβαρυνση. Διπλωμτικη μολις τελειωσεις με τα μαθηματα. 10) υπαρχει ειδικη φορμα που την συμπληρωνεις και την στελνεις στο πανεπιστημιο με θεμα δικο σου, την αναθετουν σε καθηγητη και συνεργαζεσαι με αυτον αποκλειστικα. Παρουσιαζεις στην Αθηνα με φυσικη παρουσια.
11) μολις τελειωσεις παιρνεις την περγαμηνη και αναλυτικη βαθμολογια στα ιταλικα. Τα 100 ευρω (περιπου) ειναι για να σου τα στειλουν μαζι με την σφραγιδα της χαγης που χρειαζεται για την αναγνωριση στην Ελλαδα. εμενα εκαναν περιπου 5,5 μηνες να ερθουν Ελλαδα. 12) Επικοινωνεις με το πανεπιστημιο με μαιλ η τηλ που θα σου δωσουν. Απαντανε Ελληνες .

Ελπιζω να σε καλυψα, να μην εχω ξεχασει κατι και να μην εχει αλλαξει τιποτα απο τοτε που το εκανα εγω. Ολες αυτες τις πληροφοριες μπορουν να στις δωσουν και στο cears.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 02, 2018, 06:18:12 μμ από gtzel9 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ανοικτό Ιταλικό Πανεπιστήμιο University Marconi
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:44:28 »

Αποσυνδεδεμένος Eric9

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτό Ιταλικό Πανεπιστήμιο University Marconi
« Απάντηση #354 στις: Σεπτέμβριος 03, 2018, 08:39:46 πμ »
Σ´ευχαριστώ πολύ gtzel9. Δυο τελευταίες ερωτήσεις.1ον Οι εξετάσεις τι μορφή εχουν; Γραπτές; Πολλαπλής; προφορικές;
2ον το υλικό που σου έδωσαν και οι σημειώσεις σε κάλυψαν για τις εξετάσεις; Ή χρειάστηκε να αναζητήσεις βιβλιογραφία.

Αποσυνδεδεμένος gtzel9

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτό Ιταλικό Πανεπιστήμιο University Marconi
« Απάντηση #355 στις: Σεπτέμβριος 03, 2018, 08:51:18 πμ »
Σ´ευχαριστώ πολύ gtzel9. Δυο τελευταίες ερωτήσεις.1ον Οι εξετάσεις τι μορφή εχουν; Γραπτές; Πολλαπλής; προφορικές;
2ον το υλικό που σου έδωσαν και οι σημειώσεις σε κάλυψαν για τις εξετάσεις; Ή χρειάστηκε να αναζητήσεις βιβλιογραφία.
οι εξετάσεις είναι γραπτές. Είναι 3 ερωτήσεις και μπορεί να είναι κρίσεως ή ανάπτυξης ή  κάποιο κομμάτι από τις σημειώσεις. Όχι πάνω από 6-7 γραμμές. οι σημειώσεις σε καλύπτουν και δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω για ψάξιμο.

Αποσυνδεδεμένος andreas18.02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτό Ιταλικό Πανεπιστήμιο University Marconi
« Απάντηση #356 στις: Σεπτέμβριος 03, 2018, 01:26:22 μμ »
Απο 31/8/15 και μετα τα μονοετη μαστερ του μαρκονι ΔΕΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΔΟΑΤΑΠ.
Πρεπει να καταθεσεις αιτηση στο ΣΑΕΠ με παραβολο 100ευρω. Στο ΣΑΕΠ εχουνε να αναγνωρισουνε πτυχια εδω και 3 χρονια. Οποτε καταλαβαινετε τι αναμονη εχει η αναγνωριση απο το ΣΑΕΠ. Τα χρηματα που ζητα το μαρκονι ειναι τα ιδια με αυτα που ζηταει το ΕΑΠ. Χιλιες φορες να κανεις στο ΕΑΠ μαστερ με τα ιδια λεφτα και να εχεις αναγνωριση παρα να κανεις το μαρκονι χωρις να ξερεις ποτε θα παρεις αναγνωριση σαεπ.

Αποσυνδεδεμένος giorgos76

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτό Ιταλικό Πανεπιστήμιο University Marconi
« Απάντηση #357 στις: Σεπτέμβριος 10, 2018, 04:32:18 μμ »
Καλησπέρα σας. Ενδιαφέρομαι για το μεταπτυχιακό πρόγραμμα ΙΜΒΑ  στα ελληνικά του Marconi University. Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:
1)Τα δίδακτρα είναι 3200Ε; Γιατί στο site βλέπω 7600Ε
2)Που μπορώ να βρω τον οδηγό σπουδών του ΙΜΒΑ;
3) Πως παίρνει κάποιος υποτροφία;
4)Το ΙΜΒΑ εκδίδεται στα Ιταλικά ή στα Ελληνικά;
5)Το ΙΜΒΑ στον ΑΣΕΠ αναγνωρίζεται ως μεταπτυχιακό ή ως σεμινάριο; Πόσες ECTS δίνει; Πολλοί υποστηρίζουν πως επειδή είναι μόνο ένα έτος δεν αναγνωρίζεται ως μεταπτυχιακό.Εγω γνωρίζω πως όλα τα ΜΒΑ του εξωτερικού διαρκούν έναν χρόνο. Τι ισχύει;
6)Ενημερώθηκα πως ο ο αντίστοιχος φορέας αναγνώρισης ακαδημαϊκών τίτλων της Ιταλίας CIMEA-NARIC, δεν αναγνωρίζει το συγκεκριμένο πρόγραμμα σπουδών καθώς και τους αντίστοιχους τίτλους. Επομένως υπάρχει αναγνώριση απο ΔΟΑΤΑΠ ή όχι;
7)πως ξεκλειδώνεται κάθε ενότητα;
8)Οι εξετάσεις καθε ποτε είναι;Τι μορφή έχουν; Πολλάπλής;Προφορικές;Ανάπτυξης; Είναι πρωί ή απόγευμα;Ποια είναι η βάση για να περάσει ή να κοπεί κάποιος; Σε περίπτωση αποτυχίας υπάρχει επιπλέον χρέωση για επανεξέταση;Ποιος κάνει τις διορθώσεις των εξετάσεων;
9)Μέχρι πότε πρέπει να έχω τελειώσει με τα μαθήματα; Και σε ποια χρονική περίοδο παίρνω διπλωματική εργασία;
10)Πως επιλέγω θέμα διπλωματικής;Ποιος είναι υπευθυνος για τις διορθώσεις της;Έχει παρουσίαση ή μόνο παράδοση; Παραδίδεται on line ή με φυσική παρουσία;
11)Όταν τελειώσω τι χαρτιά ακριβώς παίρνω από το Marconi University;Αυτά πρέπει να επικυρωθούν στην Ελλάδα;Κάπου διάβασα ότι η επικύρωση είναι 100Ε και κρατάει μόνο 4μήνες.Ισχύει κάτι τέτοιο;
12)Εαν έχω απορίες ή δεν καταλαβάινω κάποια διάλεξη με ποιον επικοινωνώ;

Εάν μπορεί να απαντήσει ο gtzel9 που ήδη το έχει κάνει ή οποίος άλλος γνωρίζει. Ευχαριστώ πολύ.

Εάν πάρεις αναγνώριση από ΣΑΕΠ, στο ΑΣΕΠ θα αναγνωρίσετε ως μεταπτυχιακό.
Δεν έχει σημασία που διαρκεί ένα έτος, ούτε που  έχει 60ECTS. Η συνθήκη της Μπολόνια λέει το μεταπτυχιακό δίπλωμα θα έχει το λιγότερο 60 ECTS. Πολλές χώρες έχουν τέτοια μεταπτυχιακά, επίσης και η Ελλάδα.

Αποσυνδεδεμένος Nektarios/filologos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτό Ιταλικό Πανεπιστήμιο University Marconi
« Απάντηση #358 στις: Σεπτέμβριος 10, 2018, 09:03:48 μμ »
Επειδη ειμαι λιγο ασχετος,με το εν λογω μεταπτυχακο εντασσεται κανεις σε καποιους πινακες αναπληρωτων;Ευχαριστω προκαταβολικα..

Αποσυνδεδεμένος giorgos76

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτό Ιταλικό Πανεπιστήμιο University Marconi
« Απάντηση #359 στις: Σεπτέμβριος 10, 2018, 10:27:05 μμ »
Επειδη ειμαι λιγο ασχετος,με το εν λογω μεταπτυχακο εντασσεται κανεις σε καποιους πινακες αναπληρωτων;Ευχαριστω προκαταβολικα..

Όχι, δεν προσμετράται για ένταξη σε πίνακες.

Αποσυνδεδεμένος Eric9

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτό Ιταλικό Πανεπιστήμιο University Marconi
« Απάντηση #360 στις: Σεπτέμβριος 14, 2018, 05:35:04 μμ »
Καλησπέρα σας. Προσπαθώ να επικοινωνήσω εδώ και μέρες με ΣΑΕΠ για να ρωτήσω εάν αναγνωρίζεται το ΙΜΒΑκαι εάν ναι, μετά από ποσο χρονικό διάστημα. Δυστυχώς το τηλέφωνο τους  δείχνει διαρκώς ότι ´μιλαεί´.
gtzel9 Εσυ έχεις αναγνωρίσει το πτυχίο σου; Έχεις καταφέρει να επικοινωνήσεις μαζί τους;

Αποσυνδεδεμένος andreas18.02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτό Ιταλικό Πανεπιστήμιο University Marconi
« Απάντηση #361 στις: Σεπτέμβριος 15, 2018, 12:44:47 πμ »
Καλησπέρα σας. Προσπαθώ να επικοινωνήσω εδώ και μέρες με ΣΑΕΠ για να ρωτήσω εάν αναγνωρίζεται το ΙΜΒΑκαι εάν ναι, μετά από ποσο χρονικό διάστημα. Δυστυχώς το τηλέφωνο τους  δείχνει διαρκώς ότι ´μιλαεί´.
gtzel9 Εσυ έχεις αναγνωρίσει το πτυχίο σου; Έχεις καταφέρει να επικοινωνήσεις μαζί τους;

το ΣΑΕΠ ειναι ''ανυπαρκτη'' υπηρεσια! ειχε θεσπιστει για τις αναγνωρισεις πτυχιων κολλεγιων και ξαφνικα με την αλλαγη οργανογραμματος του υπουργειου παιδειας εμεινε το ΣΑΕΠ για σχεδον χρονια ακεφαλο χωρις να μπορει να κανει καμια αναγνωριση γιατι πολυ απλα δεν υπηρχε συμβουλιο να γνωμοδοτησει για  τιτλους. οι ρυθμοι αναγνωρισεων ειναι εξαιρετικα αργοι. μπορει να κανεις και 3 χρονια για να αναγνωριστεις ή και 4. εγω προσωπικα εχω 2 ατομα στον κυκλο μου που εχουνε καταθεσει πτυχια στο ΣΑΕΠ απο το Δεκέμβρη του 2015..... μεγαλο ρισκο αν θες οπωσδηποτε να εχεις αναγνωριση για ελληνικο δημοσιο ασεπ κλπ. επελεξε κατι που θα εχει αναγνωριση αμεση και οχι 3 και 4 χρονια

Αποσυνδεδεμένος gtzel9

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτό Ιταλικό Πανεπιστήμιο University Marconi
« Απάντηση #362 στις: Σεπτέμβριος 15, 2018, 09:27:00 πμ »
Καλησπέρα σας. Προσπαθώ να επικοινωνήσω εδώ και μέρες με ΣΑΕΠ για να ρωτήσω εάν αναγνωρίζεται το ΙΜΒΑκαι εάν ναι, μετά από ποσο χρονικό διάστημα. Δυστυχώς το τηλέφωνο τους  δείχνει διαρκώς ότι ´μιλαεί´.
gtzel9 Εσυ έχεις αναγνωρίσει το πτυχίο σου; Έχεις καταφέρει να επικοινωνήσεις μαζί τους;
Καλημέρα,  δεν ξέρω αν έχει αναγνωριστεί από κάποιον το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό άλλα από όσο ξέρω και εχω ψάξει δεν υπάρχει λόγος να μην γίνει αναγνώριση. εγώ κατέθεσα σχετικά πρόσφατα οπότε είμαι σε αναμονή.

Αποσυνδεδεμένος giorgos76

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτό Ιταλικό Πανεπιστήμιο University Marconi
« Απάντηση #363 στις: Σεπτέμβριος 15, 2018, 09:37:04 μμ »
Αν μάθεις ότι δόθηκε αναγνώριση σε κάποιον, μπορείς να μας το μεταφέρεις;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158524
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 31
Επισκέπτες: 508
Σύνολο: 539

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.113 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.