*

Αποστολέας Θέμα: Ανοικτό Ιταλικό Πανεπιστήμιο University Marconi  (Αναγνώστηκε 259851 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος giorgos76

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτό Ιταλικό Πανεπιστήμιο University Marconi
« Απάντηση #434 στις: Φεβρουάριος 08, 2020, 09:59:20 μμ »
παιδιά τη βοήθειά σας σας παρακαλώ....Μπαίνω στην σελίδα του ΔΟΑΤΑΠ για να δω αν αναγνωρίζεται το μεταπτυχιακό στις επιστήμες αγωγής του συγκεκριμένου Πανεπιστημίου και βλέπω στις αντίστοιχες στήλες κενά. Τι σημαίνει αυτό?
Το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό είναι διετούς φοίτησης και είναι αναγνωρισμένο από τον ΔΟΑΤΑΠ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ανοικτό Ιταλικό Πανεπιστήμιο University Marconi
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:19:46 »

Αποσυνδεδεμένος juanba

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτό Ιταλικό Πανεπιστήμιο University Marconi
« Απάντηση #435 στις: Φεβρουάριος 09, 2020, 06:30:17 μμ »
giorgos76, έχεις κάνει το μονοετές μεταπτυχιακό στη διοίκηση  στην εκπαίδευση;Θα ήθελα πληροφορίες σχετικά με την ύλη,τις εργασίες και τις εξετασεις.
 
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 09, 2020, 06:32:45 μμ από juanba »

Αποσυνδεδεμένος juanba

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτό Ιταλικό Πανεπιστήμιο University Marconi
« Απάντηση #436 στις: Φεβρουάριος 09, 2020, 06:32:21 μμ »
Κατά λάθος πρέπει να έσβησα ένα μήνυμα!Συγγνώμη, είναι νέος στην παρέα και δεν τα ξέρω καλά τα κατατόπια!

Αποσυνδεδεμένος giorgos76

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτό Ιταλικό Πανεπιστήμιο University Marconi
« Απάντηση #437 στις: Φεβρουάριος 09, 2020, 06:41:57 μμ »
ευχαριστώ για την απάντηση. Επομένως, να υποθέσω οτι δεν μοριοδοτείται ως μεταπτυχιακό στον διαγωνισμό των εκπαιδευτικών   (ή κάνω λάθος ?)

Το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό είναι διετούς φοίτησης και αναγνωρίζεται από τον ΔΟΑΤΑΠ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ανοικτό Ιταλικό Πανεπιστήμιο University Marconi
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:19:46 »

Psychlogic

  • Επισκέπτης
Απ: Ανοικτό Ιταλικό Πανεπιστήμιο University Marconi
« Απάντηση #438 στις: Φεβρουάριος 20, 2020, 05:25:11 μμ »
Υπάρχει κάποιος με διδακτορικό PHD απο το MARCONI που να είναι αναγνωρισμένο απο το ΔΟΑΤΑΠ;;

Αποσυνδεδεμένος anipsios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτό Ιταλικό Πανεπιστήμιο University Marconi
« Απάντηση #439 στις: Φεβρουάριος 21, 2020, 03:21:19 μμ »
Καλησπέρα σας. Χρειάζομαι την βοήθεια σας σε ένα θέμα, καθώς έχω προβληματιστεί πολύ αυτές τις μέρες και δεν μου είναι ξεκάθαρα όλα αυτά που βρίσκω και διαβάζω. Σκέφτομαι να ξεκινήσω το μεταπτυχιακό του Marconi University, "Εκπαιδευτική Ηγεσία, Διοίκηση και Αναδυόμενες Τεχνολογίες". Ο μόνος λόγος είναι για να χρησιμοποιηθεί στην προκήρυξη του ΑΣΕΠ των εκπαιδευτικών (2ΓΕ), προφανώς την επόμενη φορά (σε 2 ή 3 χρόνια). Η αναγνώριση του συγκεκριμένου μεταπτυχιακού γίνεται απ' το ΑΤΕΕΝ, του Υπουργείου Παιδείας και όχι απ' τον ΔΟΑΤΑΠ. Η απορία μου είναι αν μεταπτυχιακά αναγνωρισμένα απ' το ΑΤΕΕΝ γίνονται δεκτά απ' το ΑΣΕΠ και συγκεκριμένα αν γίνονται δεκτά στην συγκεκριμένη προκήρυξη των εκπαιδευτικών. Δεν αμφισβητώ την αναγνώριση του μεταπτυχιακού γενικά, γνωρίζω ότι αναγνωρίζεται απ' το ΑΤΕΕΝ κανονικότατα. Στην προκήρυξη των εκπαιδευτικών που τρέχει τώρα, δεν αναφέρεται κάτι άλλο περα από αναγνώριση απ' τον ΔΟΑΤΑΠ. Σε επικοινωνία μου με το CEARS, μου διαβεβαίωσαν πως το ΑΣΕΠ τα δέχεται και αυτό προκύπτει απ' τον νόμο που ψηφίστηκε τον Ιανουάριο για την εξίσωση των κολλεγίων και συγκεκριμενα το άρθρο 50 του 4653/2020 (ο οποίος νόμος ψηφίστηκε μετά την έκδοση της προκήρυξης και δεν αναφέρει ότι ισχύει αναδρομικά για να καλύψει και την προκήρυξη 2ΓΕ, ούτε υπήρξε τροπολογία της προκήρυξης σχετικά με αυτό). Μου ανέφεραν επίσης ότι όποιος έχει αναγνώριση απ' το ΑΤΕΕΝ μπορεί να την χρησιμοποιήσει και στην προκήρυξη που τρέχει τώρα καθώς "ο νόμος 4653/2020 είναι συμπληρωματικός του 4589/2019, πάνω στον οποίον βασίζεται η 2ΓΕ" και "επειδή δεν είναι καινούργιος νόμος αλλά προσθήκη στον υπάρχοντα είναι προφανές ότι δεν χρειάζεται ιδιαίτερη μνεία ούτε τροπολογία" και πως φταίει το ΑΣΕΠ που δεν έβγαλε μια απλή ανακοίνωση για να το διευκρινίσει. Προσωπικά με 2-3 άτομα με αναγνωρισμενο μεταπτυχιακό από ΑΤΕΕΝ που μίλησα μου είπαν ότι δεν έβγαλαν άκρη και τελικά δεν το εβαλαν καθόλου. Το άρθρο 50 του 4653/2020 που αναφέρει "γίνονται δεκτά εφόσον έχουν αναγνώριση (...) επαγγελματικής ισοδυναμίας συναφούς αντικειμένου με εκπαιδευτικό κλάδο" καλύπτει την αναγνώριση του ΑΤΕΕΝ; Και μπορούμε να ξέρουμε πως στην επόμενη προκήρυξη θα τα δεχτεί το ΑΣΕΠ ή είναι κάτι που δεν μπορούμε να το ξέρουμε από τώρα; Με το ΑΣΕΠ δεν έχω καταφέρει να επικοινωνήσω με κανέναν τρόπο και όσον αφορά το CEARS και την γραμματεία του Marconi, ας μην γελιόμαστε, δεν περίμενα διαφορετική απάντηση από αυτήν που πήρα. Συγνώμη για το μεγάλο κείμενο αλλά προσπαθώ τόσες μέρες να βγάλω μια άκρη και δεν τα έχω καταφέρει. Είναι αρκετά τα χρήματα για ένα μεταπτυχιακό που δεν είναι ξεκάθαρο αν το δέχεται το ΑΣΕΠ. Και πέρα απ' αυτό, γενικά πιστεύετε ότι αξίζει το μεταπτυχιακό στο Marconi ή να κοιτάξω κάτι άλλο; Κάθε απάντηση και γνώμη ευπρόσδεκτη.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 21, 2020, 04:05:00 μμ από anipsios »

Αποσυνδεδεμένος ElisaPDE

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτό Ιταλικό Πανεπιστήμιο University Marconi
« Απάντηση #440 στις: Φεβρουάριος 21, 2020, 09:17:36 μμ »
Συγγνώμη που επεμβαίνω, δεν έχω εμπειρία από το εν λόγω πανεπιστήμιο αλλά γιατί να επιλέξεις ένα μεταπτυχιακό τόσο αμφιλεγόμενο όσον αφορά την αναγνώρισή του;; Εγώ προσωπικά θα έψαχνα κάτι άλλο.. Να καταβάλεις κόπο, να πληρώσεις και να μην είναι σίγουρο ότι θα πιασει τόπο;;

Αποσυνδεδεμένος giorgos76

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτό Ιταλικό Πανεπιστήμιο University Marconi
« Απάντηση #441 στις: Φεβρουάριος 21, 2020, 10:29:48 μμ »
Καλησπέρα σας. Χρειάζομαι την βοήθεια σας σε ένα θέμα, καθώς έχω προβληματιστεί πολύ αυτές τις μέρες και δεν μου είναι ξεκάθαρα όλα αυτά που βρίσκω και διαβάζω. Σκέφτομαι να ξεκινήσω το μεταπτυχιακό του Marconi University, "Εκπαιδευτική Ηγεσία, Διοίκηση και Αναδυόμενες Τεχνολογίες". Ο μόνος λόγος είναι για να χρησιμοποιηθεί στην προκήρυξη του ΑΣΕΠ των εκπαιδευτικών (2ΓΕ), προφανώς την επόμενη φορά (σε 2 ή 3 χρόνια). Η αναγνώριση του συγκεκριμένου μεταπτυχιακού γίνεται απ' το ΑΤΕΕΝ, του Υπουργείου Παιδείας και όχι απ' τον ΔΟΑΤΑΠ. Η απορία μου είναι αν μεταπτυχιακά αναγνωρισμένα απ' το ΑΤΕΕΝ γίνονται δεκτά απ' το ΑΣΕΠ και συγκεκριμένα αν γίνονται δεκτά στην συγκεκριμένη προκήρυξη των εκπαιδευτικών. Δεν αμφισβητώ την αναγνώριση του μεταπτυχιακού γενικά, γνωρίζω ότι αναγνωρίζεται απ' το ΑΤΕΕΝ κανονικότατα. Στην προκήρυξη των εκπαιδευτικών που τρέχει τώρα, δεν αναφέρεται κάτι άλλο περα από αναγνώριση απ' τον ΔΟΑΤΑΠ. Σε επικοινωνία μου με το CEARS, μου διαβεβαίωσαν πως το ΑΣΕΠ τα δέχεται και αυτό προκύπτει απ' τον νόμο που ψηφίστηκε τον Ιανουάριο για την εξίσωση των κολλεγίων και συγκεκριμενα το άρθρο 50 του 4653/2020 (ο οποίος νόμος ψηφίστηκε μετά την έκδοση της προκήρυξης και δεν αναφέρει ότι ισχύει αναδρομικά για να καλύψει και την προκήρυξη 2ΓΕ, ούτε υπήρξε τροπολογία της προκήρυξης σχετικά με αυτό). Μου ανέφεραν επίσης ότι όποιος έχει αναγνώριση απ' το ΑΤΕΕΝ μπορεί να την χρησιμοποιήσει και στην προκήρυξη που τρέχει τώρα καθώς "ο νόμος 4653/2020 είναι συμπληρωματικός του 4589/2019, πάνω στον οποίον βασίζεται η 2ΓΕ" και "επειδή δεν είναι καινούργιος νόμος αλλά προσθήκη στον υπάρχοντα είναι προφανές ότι δεν χρειάζεται ιδιαίτερη μνεία ούτε τροπολογία" και πως φταίει το ΑΣΕΠ που δεν έβγαλε μια απλή ανακοίνωση για να το διευκρινίσει. Προσωπικά με 2-3 άτομα με αναγνωρισμενο μεταπτυχιακό από ΑΤΕΕΝ που μίλησα μου είπαν ότι δεν έβγαλαν άκρη και τελικά δεν το εβαλαν καθόλου. Το άρθρο 50 του 4653/2020 που αναφέρει "γίνονται δεκτά εφόσον έχουν αναγνώριση (...) επαγγελματικής ισοδυναμίας συναφούς αντικειμένου με εκπαιδευτικό κλάδο" καλύπτει την αναγνώριση του ΑΤΕΕΝ; Και μπορούμε να ξέρουμε πως στην επόμενη προκήρυξη θα τα δεχτεί το ΑΣΕΠ ή είναι κάτι που δεν μπορούμε να το ξέρουμε από τώρα; Με το ΑΣΕΠ δεν έχω καταφέρει να επικοινωνήσω με κανέναν τρόπο και όσον αφορά το CEARS και την γραμματεία του Marconi, ας μην γελιόμαστε, δεν περίμενα διαφορετική απάντηση από αυτήν που πήρα. Συγνώμη για το μεγάλο κείμενο αλλά προσπαθώ τόσες μέρες να βγάλω μια άκρη και δεν τα έχω καταφέρει. Είναι αρκετά τα χρήματα για ένα μεταπτυχιακό που δεν είναι ξεκάθαρο αν το δέχεται το ΑΣΕΠ. Και πέρα απ' αυτό, γενικά πιστεύετε ότι αξίζει το μεταπτυχιακό στο Marconi ή να κοιτάξω κάτι άλλο; Κάθε απάντηση και γνώμη ευπρόσδεκτη.

Οι προκηρύξεις εκδόθηκαν πρίν τροποποίηση του νόμου 4589/2019, οπότε δεν είχε συμπεριληφθεί σε αυτές η επαγγελματική ισοδυναμία, ενώ όταν τέθηκε σε ισχύ η τροποποίηση αυτή είχε ήδη ξεκινήσει η υποβολή των αιτήσεων. Συνεπώς, κάποιοι είχαν ήδη καταθέσει και κάποιοι από αυτούς που ενδεχομένως να είχαν αναγνώριση ΣΑΕΠ ή ΑΤΕΕΝ δεν θα είχαν συμπεριλάβει στην αίτησή τους το προσόν αυτό. Σκέψου, λοιπόν, μετά από λίγες ημέρες να αλλάζουν οι όροι μιας προκήρυξης, εσύ (λέμε τώρα) να έχεις καταθέσει δικαιολογητικά με το σκεπτικό ότι το μεταπτυχιακό σου δεν μπορείς να το καταθέσεις (ΣΑΕΠ) και να μαθαίνεις αρκετά αργότερα (ίσως και με την έκδοση των προσωρινών πινάκων) ότι σε κάποιους τα δέχτηκαν. Κάποιοι θα ήταν ευνοιμενοι και κάποιοι όχι. Προφανώς λοιπόν για να μην υπάρξουν αυτά τα τραγελαφικά δεν τροποποίησαν την προκήρυξη.
Αναφορικά με το τι θα γίνει σε δύο χρόνια: ποιος μπορεί να σου πει με σιγουριά 100%? Κανείς. Στην Ελλάδα είσαι. Βλέπεις τι γίνεται. Όταν η Ελλάδα αρχίσει το σύστημα της Κύπρου (εξ αποστάσεως εκπαίδευση) τότε, πίστεψέ με θα βρουν έναν λόγο να μην αναγνωρίζουν αυτά της Κύπρου. Αυτά τα μεταπτυχιακά που τώρα στα μάτια της Ελλάδας φαντάζουν ως τα καλύτερα μεταπτυχιακά (και δεν αμφιβάλλω, μπορεί κάποια από αυτά να είναι). Το θίγω με τον τρόπο αυτό όχι για να υποτιμήσω τα μεταπτυχιακά της Κύπρου αλλά για να σου πω ότι όλα αλλάζουν ανάλογα με τα συμφέροντα.
Γνώμη μου: το ΑΤΕΕΝ, όσο κι αν χτυπιούνται κάποιου, δεν θα αφαιρεθεί εύκολα από την εκπαίδευση (όπως δεν είχε αφαιρεθεί μέχρι τον Μάιο 2019 από την εκπαίδευση και δεν έχει αφαιρεθεί ποτέ από τότε που εισήχθη στο δημόσιο). Η Ελλάδα έχει καταδικαστεί για το θέμα αυτό στο ευρωπαϊκό δικαστήριο και δεν νομίζω ότι θα ήθελε να δικαστεί ξανά για το ίδιο και να πληρώνει πρόστιμα. Άρα, κατά τη γνώμη μου, δεν θα αφαιρεθεί έτσι εύκολα. Όσο κι αν κάποιοι δεν θέλουν να αποδεχθούν τη νέα αυτή κατάσταση. Είμαστε υποχρεωμένοι ως χώρα να εφαρμόσουμε το δίκαιο της ΕΕ αλλά και να συμμορφωθούμε με την απόφαση που μας καταδίκασε για παράβαση της ευρωπαϊκής οδηγίας. Και το κάναμε.
Εγώ θα σου πρότεινα να κάνεις το μεταπτυχιακό. Είναι ευέλικτο, σύντομο και όπως λες αναγνωρισμένο.

Αποσυνδεδεμένος Travel Girl

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 264
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτό Ιταλικό Πανεπιστήμιο University Marconi
« Απάντηση #442 στις: Φεβρουάριος 22, 2020, 03:33:59 μμ »
Γνωρίζετε αν θα αναγνωρίζεται άριστη γνώση Ιταλικών σε κάποιον που θα έχει αποκτήσει μεταπτυχιακό του συγκεκριμένου Πανεπιστημίου;

Αποσυνδεδεμένος giorgos76

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτό Ιταλικό Πανεπιστήμιο University Marconi
« Απάντηση #443 στις: Φεβρουάριος 22, 2020, 04:06:59 μμ »
Γνωρίζετε αν θα αναγνωρίζεται άριστη γνώση Ιταλικών σε κάποιον που θα έχει αποκτήσει μεταπτυχιακό του συγκεκριμένου Πανεπιστημίου;

Εάν το πρόγραμμα είναι στη ελληνική, λογικά όχι.

Αποσυνδεδεμένος Travel Girl

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 264
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτό Ιταλικό Πανεπιστήμιο University Marconi
« Απάντηση #444 στις: Φεβρουάριος 22, 2020, 05:54:46 μμ »
Εάν το πρόγραμμα είναι στη ελληνική, λογικά όχι.


Προφανώς εννοώ, όταν το πρόγραμμα είναι στα ιταλικά.

Αποσυνδεδεμένος giorgos76

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτό Ιταλικό Πανεπιστήμιο University Marconi
« Απάντηση #445 στις: Φεβρουάριος 22, 2020, 06:04:09 μμ »

Προφανώς εννοώ, όταν το πρόγραμμα είναι στα ιταλικά.

Εάν είναι στα ιταλικά προφανώς και αποδεικνύεις άριστη γνώση ιταλικής γλώσσας.

Αποσυνδεδεμένος juanba

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτό Ιταλικό Πανεπιστήμιο University Marconi
« Απάντηση #446 στις: Μάρτιος 11, 2020, 06:26:52 μμ »
Καλησπέρα!Θα ήθελα να ρωτήσω αν η απόφαση του ασεπ για μη αναγνώριση των πτυχίων των κολεγίων αφορά και τα μεταπτυχιακά ενός έτους του εξωτερικού που αναγνωρίζονται από το ΑΤΕΕΝ όπως το marconi!

Αποσυνδεδεμένος rrrrrr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 387
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτό Ιταλικό Πανεπιστήμιο University Marconi
« Απάντηση #447 στις: Μάρτιος 11, 2020, 09:06:03 μμ »
Γνωρίζετε αν θα αναγνωρίζεται άριστη γνώση Ιταλικών σε κάποιον που θα έχει αποκτήσει μεταπτυχιακό του συγκεκριμένου Πανεπιστημίου;

Υποτίθεται πως... υποψήφιος για να γίνει δεκτός σε μεταπτυχιακό στην ιταλική γλώσσα κατέχει ήδη σχετική επάρκεια στην εν λόγω γλώσσα. Οπότε, -λογικά πάντα...- δεν τον ενδιαφέρει να αποκτήσει μέσω του μεταπτυχιακού την άριστη γνώση της... ιταλικής.

Τί; Όχι;...  :o

Καλησπέρα!Θα ήθελα να ρωτήσω αν η απόφαση του ασεπ για μη αναγνώριση των πτυχίων των κολεγίων αφορά και τα μεταπτυχιακά ενός έτους του εξωτερικού που αναγνωρίζονται από το ΑΤΕΕΝ όπως το marconi!

Αφορά κανονικότατα και αυτά.
Ορθή απόφαση. Επόμενος σταθμός -εντός 3ετίας- η κατάργηση της διάταξης.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 11, 2020, 11:30:12 μμ από rrrrrr »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159540
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 262
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 233
Σύνολο: 233

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.