*

Αποστολέας Θέμα: Ανοικτό Ιταλικό Πανεπιστήμιο University Marconi  (Αναγνώστηκε 258506 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος andreas18.02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτά Ιταλικά Πανεπιστήμια (Marconi και UNINETTUNO)
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 05, 2013, 07:41:41 μμ »
Σκέφτομαι να ξεκινήσω μεταπτυχιακό εξ αποστάσεως στο Μarconi. Υπάρχει κάτι νεότερο όσον αφορά στην αναγνώριση από το ΔΟΑΤΑΠ ???? Υπάρχει κάποιος που να έχει τλειώσει ???

Καλησπέρα.Στην Ελλάδα δεν εχει αποφοιτήσει ακόμη κάποιος/α απο τα μαστερ εξ αποστ'ασεως του Marconi. To Marconi ειδικά για την περίπτωση της Ελλάδας εχει εισάγει γραπτές εξετάσεις με φυσική παρουσία (Αθήνα και Πάτρα) για ολα του τα προγράμματα. Όσον αφορά το ΔΟΑΤΑΠ, το πανεπιστήμιο έχει πάρει αναγνώριση ομοταγούς με το Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο. Μέσα στον Ιούνιο περιμένανε και την ισοτιμία για κάθε πρόγραμμα ξεχωριστά.. :)

Λέει κάπου στο site ή σε κάποιο οδηγό σπουδών για εξετάσεις με φυσική παρουσία?

deukalionas το site του Πανεπιστημιου στην ελληνικη εκδοση http://www.unimarconi.it/unigre/ateneo δεν λέει κατι για εξετάσεις με φυσική παρουσία γιατι οταν ενημερωθηκε (προφανως) δεν ειχαν αποφασισει να θεσμοθετησουν γραπτες εξετασεις.Οι γραπτες εξετασεις αποφασιστηκαν τον Ιουνιο. Στοιχειο το οποιο ηταν απαραιτητο για την αναγνωριση δοαταπ.Εμενα για τις εξετασεις με φυσικη παρουσια μου το ειπε η γραμματεας του πανεπιστημιου στην ελλαδα, το τηλεφωνο της οποίας βρισκεται στην ιστοσελιδα παραπανω.
Επιπλεον, το cears που στεγαζεται το εξεταστικο κεντρο του marconi στην Πατρα, στην επισημη ιστοσελιδα του αναφέρει για τις φυσικές δια ζωσης γραπτες εξετασεις. http://cears.edu.gr/%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B3%CE%BD%CF%8E%CF%81%CE%B9%CF%83%CE%B7-%CE%B4%CE%BF%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%80/

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ανοικτά Ιταλικά Πανεπιστήμια (Marconi και UNINETTUNO)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:26:32 »

Αποσυνδεδεμένος alexiam

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτά Ιταλικά Πανεπιστήμια (Marconi και UNINETTUNO)
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 07, 2013, 07:19:54 μμ »
Καλησπέρα! Γνωρίζει κανείς τίποτα για το Μεταπτυχιακό πρόγραμμα επιμόρφωσης «ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗΣ ΚΑΙ ΔΙΔΑΚΤΙΚΗΣ ΣΕ ΠΑΙΔΙΑ ΜΕ ΚΙΝΗΤΙΚΕΣ ΑΝΑΠΗΡΙΕΣ - ΘΕΜΑ ΠΟΛΛΑΠΛΩΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΩΝ» του Marconi; Καταρχάς είναι master ή επιμορφωτικό πρόγραμμα μεταπτυχιακού επιπέδου; :-\

Αποσυνδεδεμένος andreas18.02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτά Ιταλικά Πανεπιστήμια (Marconi και UNINETTUNO)
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 08, 2013, 12:55:48 πμ »
Καλησπέρα! Γνωρίζει κανείς τίποτα για το Μεταπτυχιακό πρόγραμμα επιμόρφωσης «ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗΣ ΚΑΙ ΔΙΔΑΚΤΙΚΗΣ ΣΕ ΠΑΙΔΙΑ ΜΕ ΚΙΝΗΤΙΚΕΣ ΑΝΑΠΗΡΙΕΣ - ΘΕΜΑ ΠΟΛΛΑΠΛΩΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΩΝ» του Marconi; Καταρχάς είναι master ή επιμορφωτικό πρόγραμμα μεταπτυχιακού επιπέδου; :-\

Καλησπέρα alexiam, διαβάζοντας το site του πανεπιστημιου αναφέρεται ρητά οτι πρόκειται για ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΠΙΜΟΡΩΣΗΣ και οχι για ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΔΙΠΛΩΜΑ ΕΙΔΙΚΕΥΣΗΣ.
Αναλυτικές πληροφορίες για το σεμινάριο επιμόρφωσης που σε ενδιαφέρει βρίσκονται στο παρακάτω λινκ:
http://www.unimarconi.it/unigre/corso-di-aggiornamento/208
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 08, 2013, 01:24:19 πμ από andreas18.02 »

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτά Ιταλικά Πανεπιστήμια (Marconi και UNINETTUNO)
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 23, 2013, 08:37:32 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 23, 2013, 10:03:01 μμ από Giorgos-Effie »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ανοικτά Ιταλικά Πανεπιστήμια (Marconi και UNINETTUNO)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:26:32 »

Αποσυνδεδεμένος andreas18.02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτά Ιταλικά Πανεπιστήμια (Marconi και UNINETTUNO)
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 23, 2013, 11:45:52 μμ »
Giorgos-Effie έχεις καποιο νεο για το marcony?
Δεν μου δείχνει κείμενο στο σχολιο σου...

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτά Ιταλικά Πανεπιστήμια (Marconi και UNINETTUNO)
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 24, 2013, 01:58:20 πμ »
Παιδιά κοίταζα το σάιτ του πανεπιστημίου και μου φάνηκε πολύ καλό,με 2.500. Τελική τιμή παίρνεις μεταπτυχιακό; Πρέπει να το τελειώσεις σε ένα χρόνο αλλιώς επιβαρύνεται οικονομικά; Και επιπλέον στα αγγλικά γίνεται το μάθημα ή στα ελληνικά;  Τέλος επειδή μπερδεύτηκα με τα περί ομοταγους και ισότιμου, τι σημαίνει αυτό στην πράξη;Εγώ που είμαι μόνιμη -προς το παρόν τουλάχιστον-θα μου αναγνωριστεί μισθολογικά καθ για το ΜΚ ή όχι; Αν κάποιος μπορεί ας μου απαντήσει,ευχαριστώ!
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος spiromilios

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 220
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτά Ιταλικά Πανεπιστήμια (Marconi και UNINETTUNO)
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 24, 2013, 08:19:17 πμ »
Με μια ματιά που το έριξα θα έλεγα να προσέξετε πολύ για το "Marconi" (μόνο αυτό είδα από τα δύο), γιατί μιλάει μέσα για ECTS και δεν είναι ξεκάθαρο πως ο τίτλος είναι Master. Επίσης θέλει προσοχή γιατί στην Αγγλία σε ένα πανεπιστήμιο παρακολουθούσαν όλοι αλλά μόνο οι 50 παίρνανε το πτυχίο, οι άλλοι πέρνανε βεβαίωση με μονάδες ECTS(!) Επίσης δύο link που έχει για να δείξει πως είναι αναγνωρισμένο, το ένα βγάζει σε ένα site που έχει το logo του υπουργείου της Αρμενίας (?).

Αποσυνδεδεμένος andreas18.02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτά Ιταλικά Πανεπιστήμια (Marconi και UNINETTUNO)
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 24, 2013, 02:32:44 μμ »
Παιδιά κοίταζα το σάιτ του πανεπιστημίου και μου φάνηκε πολύ καλό,με 2.500. Τελική τιμή παίρνεις μεταπτυχιακό; Πρέπει να το τελειώσεις σε ένα χρόνο αλλιώς επιβαρύνεται οικονομικά; Και επιπλέον στα αγγλικά γίνεται το μάθημα ή στα ελληνικά;  Τέλος επειδή μπερδεύτηκα με τα περί ομοταγους και ισότιμου, τι σημαίνει αυτό στην πράξη;Εγώ που είμαι μόνιμη -προς το παρόν τουλάχιστον-θα μου αναγνωριστεί μισθολογικά καθ για το ΜΚ ή όχι; Αν κάποιος μπορεί ας μου απαντήσει,ευχαριστώ!

Η τελική τιμή των διδάκτρων ΕΙΔΙΚΑ για τους Έλληνες ειναι 2,500ευρω για ολα τα μαστερ. Στην Ιταλια οι τιμες ειναι πάνω απο 4,000ευρω. Η εκπτωση αυτη παρέχεται λόγω οικονομικής κρίσης προς τους έλληνες και κύπριους σπουδαστές. http://www.unimarconi.it/unigre/tasse_universitarie/206
Σε επικοινωνια που ειχα με ακαδημαϊκό υπεύθυνο μου είχε πει πως ναι μεν τα εξ αποστασεως προγραμματα ειναι ευλεκιτα ως προς την παρακολουθηση, αλλα στο χρονικο όριο σππυδών ειναι απολυτοι. Μου είχε πει οτι στους 12 μηνες θα πρέπει να εχω τελειώσει.
Τα μαθήματα γίνονται στα Ιταλικά και στα Αγγλικά. Το μόνο ελληνόφωνο πρόγραμμα μεχρι στιγμής για το marcony university είναι το International MBA, το οποιο εχει διδακτρα 7,600ευρω αλλα για τους έλληνες είναι 2,500ευρω.Στην περίπτωση που δεν παρακολουθήσεις το ελληνόφωνο ΜΒΑ, θα πρέπει να εχεις ΆΡΙΣΤΗ γνώση αγγλικών πιστοποιημένη.
Όσον αφορά την αναγνωρίση του marcony university έχει αναγνωριστεί ώς ομοταγές του Ελληνικού Ανοικτού Πανεπιστημίου σύμφωνα με την απόφαση http://www.unimarconi.it/images/unigrefile/documento_greco.pdf
Το πανεπιστημιο έχει προσαρμοσει στα ελληνικά δεδομένα τα προγράμματα του ώστε να είναι εύκολη η αναγνώριση απο το δοαταπ. π.χ. Ειδικά για την ελλάδα έβαλαν γραπτές εξετάσεις ενώ σε ολες τις άλλες χωρες έχει On line εξετάσεις. Οι αναγνωρίσεις ισοτιμίας προς τα μαστερ που εκδίδουν τα ελληνικά ΑΕΙ ήταν να βγουν μέσα στον Ιουλιο. Επειδή όμως απ οσο ξέρω αλλάζουν ΔΣ στο δοαταπ εχουν καθυστερησει πολλές διαδικασίες γενικά στο δοαταπ.
Σε κάθε περίπτωση επειδη εγω ειμαι ενας απλος υποψηφιος φοιτητης του marcony και ΟΧΙ εντεταλμενος γραμματεας του πανεπιστημιου και δεδομενου μαλιστα οτι απο μερα σε μερα αλλαζουν πράγματα τα οποια δεν ειμαι σε θεση να γνωριζω καλο θα ήταν καθε ενδιαφερόμενος να στέλνει και email ή να κάνει ενα τηλεφωνο στους εκπροσωπους του πανεπιστημιου http://www.unimarconi.it/unigre/contatti/189

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτά Ιταλικά Πανεπιστήμια (Marconi και UNINETTUNO)
« Απάντηση #22 στις: Ιούλιος 24, 2013, 04:07:42 μμ »
Βλεπω παντως οτι οσον αφορα την αναγνωρισιμοτητα του σε αλλες ευρωπαικες χωρες (οπως πχ Δανια που με ενδιαφερει εμενα) τα πραγματα δεν ειναι τοσο ξεκαθαρα. Αντιθετα τονιζεται το ελληνικο δημοσιο λες και αγνοειται ο παραγοντας το οτι ειναι υπο διαλυση. Ξερει κανεις τι διαφορα εχει στις ευρωπαικες χωρες το μεταπτυχιακο διπλωμα ειδικευσης απο το μεταπτυχιακο προγραμμα επιμορφωσης?
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτά Ιταλικά Πανεπιστήμια (Marconi και UNINETTUNO)
« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 24, 2013, 11:21:13 μμ »
Χίλια ευχαριστώ για την απάντηση,μήπως ξέρεις και αν τα χρήματα πρέπει να τα δώσουμε με την εγγραφή ή δίνονται σε δόσεις
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος mixroula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 314
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτά Ιταλικά Πανεπιστήμια (Marconi και UNINETTUNO)
« Απάντηση #24 στις: Ιούλιος 25, 2013, 12:59:05 πμ »
ναι ,μάθατε ως τι αναγνωρίζεται??είμαι φιλόλογος με σεμινάριο ειδικής αγωγης ,νοηματικη επάρκεια και braille και θέλω να κάνω μεταπτυχιακό ,σκέφτομαι να δώσω στο πανεπιστήμιο δυτικής μακεδονίας αλλα δεχονται μόνο 5 άτομα..δε νομίζω να είμαι τόσο τυχερή..αυτό θεωρείται ειδική εκπαίδευση;;
ΤΕΛΙΚΑ απ ὀτι είδα ...μαλλον δεν αναγνωρίζεται -κατι σαν τα δικά μας σεμινάριᾱ είναι- αλλα πόσο κοστίζει έχει ρωτήσει κάποιος;;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 25, 2013, 01:14:56 πμ από mixroula »

Αποσυνδεδεμένος andreas18.02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτά Ιταλικά Πανεπιστήμια (Marconi και UNINETTUNO)
« Απάντηση #25 στις: Ιούλιος 25, 2013, 01:45:33 πμ »
Χίλια ευχαριστώ για την απάντηση,μήπως ξέρεις και αν τα χρήματα πρέπει να τα δώσουμε με την εγγραφή ή δίνονται σε δόσεις

Τα χρήματα δίνοντα ως εξης:α)ολα μαζι με μια καταθεση ή β) σε δυο δοσεις, 1250 με την εγγραφη και 1250 μετα απο 6μηνες. Καλη επιτυχια σε οτι και αν κάνεις! :)

Αποσυνδεδεμένος andreas18.02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτά Ιταλικά Πανεπιστήμια (Marconi και UNINETTUNO)
« Απάντηση #26 στις: Ιούλιος 25, 2013, 01:56:16 πμ »
ναι ,μάθατε ως τι αναγνωρίζεται??είμαι φιλόλογος με σεμινάριο ειδικής αγωγης ,νοηματικη επάρκεια και braille και θέλω να κάνω μεταπτυχιακό ,σκέφτομαι να δώσω στο πανεπιστήμιο δυτικής μακεδονίας αλλα δεχονται μόνο 5 άτομα..δε νομίζω να είμαι τόσο τυχερή..αυτό θεωρείται ειδική εκπαίδευση;;
ΤΕΛΙΚΑ απ ὀτι είδα ...μαλλον δεν αναγνωρίζεται -κατι σαν τα δικά μας σεμινάριᾱ είναι- αλλα πόσο κοστίζει έχει ρωτήσει κάποιος;;

mixroula μεταπτυχιακο διπλωμα ειδικευσης (μαστερ) στην ειδική αγωγή δεν εχει το marcony university. Το μοναδικο μαστερ στην εκπαιδευση που παρεχεται απο το πανεπιστημιο ειναι το
Master in Education Leadership, Management and Emerging Technologies
Ολα τα μστερ το marcony βρικονται στο λινκ http://www.unimarconi.it/unigre/master/185
Όσον αφορά την ειδική αγωγή, το πανεπιστημιο προσφέρει ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΣ, «Εφαρμογές Παιδαγωγικής και Διδακτικής σε παιδιά με κινητικές αναπηρίες - θέμα πολλαπλών ειδικοτήτων». http://www.unimarconi.it/unigre/corso-di-aggiornamento/208
Τα διδακτρα για το συγκεκριμενο μεταπτυχιακο επιμορφωσης ανέρχονται στα 600€. Υπάρχει η δυνατότητα επιλογής μιας ή και περισσότερων Θεματικών Ενοτήτων, με δίδακτρα όμως 200€ για την καθεμία. Τα δίδακτρα καταβάλλονται κατευθείαν στον τραπεζικό λογαριασμό του Πανεπιστήμιου. Το τηλεματικό Πανεπιστήμιο «GugliemoMarconi» εκτός της Διεθνούς φήμης και αναγνώρισης του από όλες τις χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης τυγχάνει και της αναγνώρισης από τον ΔΟΑΤΑΠ.
Η πιστοποιημένη επιμόρφωση που προσφέρεται, μοριοδοτείται σύμφωνα με το Σύστημα Πιστοποίησης της Επιμόρφωσης των υπαλλήλων του Δημοσίου, των Ν.Π.Δ.Δ και των Οργανισμών Τοπικής Αυτοδιοίκησης α' και β' βαθμού, κατ' εφαρμογή των διατάξεων του Ν. 3528/2007, του Ν. 3613/2007, της Υπουργικής Απόφασης με αρ. ΔΙΕΚ/ΤΜ.Β/Φ.2/31/οικ.30214/ΦΕΚ B 2349/19.11.2008 & του Ν.3839/2010.
Ομοίως η συμμετοχή Εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης στα προγράμματα επιμόρφωσης εμπίπτει στις διατάξεις του Ν.3848/2010 (παρ.5 του άρθρου 13).
Σύμφωνα με την πάγια πρακτική του Πανεπιστήμιου η 1 ώρα εξ΄ αποστάσεως εκπαίδευσης είναι ισοδύναμη με 4 ώρες συμβατικής. Προκύπτει έτσι ότι η καθεμία Θεματική ενότητα αντιστοιχεί με 100 ώρες συμβατικής εκπαίδευσης και 14,3 μόρια (100/7= 14,3) και το συνολικό πρόγραμμα με 400 ώρες και. 57μόρια (400/7=57).
Ολα τα παραπανω αναφέρονται στην επισημη ιστοσελιδα του πανεπιστημιου για το προγραμμα επιμορφωσης και αναφερεται στο τελος και το ονομα και το μαιλ του υπευθυνου http://www.unimarconi.it/unigre/corso-di-aggiornamento/208

Αποσυνδεδεμένος manolo87

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτά Ιταλικά Πανεπιστήμια (Marconi και UNINETTUNO)
« Απάντηση #27 στις: Ιούλιος 29, 2013, 03:46:38 πμ »
Γεια σας και από μένα. Το σκέφτομαι σοβαρά να εγγραφώ στο International MBA στα αγγλικά. Έχω ενημερωθεί ότι έχει περάσει επιτυχώς το πρώτο στάδιο αναγνώρισης και εκκρεμεί το δεύτερο και τελευταίο προς το φθινόπωρο.
Υπάρχει κάτι νεότερο από κάποιον που παρακολουθεί κάποιο πρόγραμμα όσον αφορά τα μαθήματα, το βαθμό δυσκολίας, δομή, εργασίες κτλ?? Τα δίδακτρα συγκριτικά με το ΕΑΠ και γενικά με οποιοδήποτε πρόγραμμα ΜΒΑ είναι δελεαστικά, απλά έχω κάποιες αμφιβολίες. Τί λέτε αξίζει??

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158561
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 528
Σύνολο: 542

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.111 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.