*

Αποστολέας Θέμα: Ανοικτό Ιταλικό Πανεπιστήμιο University Marconi  (Αναγνώστηκε 258487 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mafel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • εκπαίδευση (?)
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτό Ιταλικό Πανεπιστήμιο University Marconi
« Απάντηση #308 στις: Δεκέμβριος 28, 2015, 01:41:59 μμ »
ευχαριστώ πολύ για την απάντηση :)
ωστόσο αυτό το μεταπτυχιακό στην ψυχολογία είναι laurea magistrale και όχι secondo livello, είναι 2ετές και έχει δια ζώσης εξετάσεις , ρώτησα και στον Δοαταπ και μου είπαν ότι μπορώ από τώρα πριν το ξεκινήσω να ζητήσω αν θα αναγνωριστεί, Οπότε αυτό είναι θετικό βήμα για να ξέρουμε πριν ξεκινήσουμε κάτι.

Αν τώρα κάποιος το παρακολουθεί, ή το σκέφτεται, θα ήταν καλό να έχουμε μια επικοινωνία μεταξύ μας,
Καλές γιορτές :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ανοικτό Ιταλικό Πανεπιστήμιο University Marconi
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:03:22 »

Αποσυνδεδεμένος mhtsos90

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτό Ιταλικό Πανεπιστήμιο University Marconi
« Απάντηση #309 στις: Φεβρουάριος 09, 2016, 10:39:04 μμ »
Έχει παρουσιάσει κάποιος Διπλωματική Εργασία ή έχει ασχοληθεί κάποιος με την διαδικασία αναγνώρισης;

Αποσυνδεδεμένος KOSTAS33

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτό Ιταλικό Πανεπιστήμιο University Marconi
« Απάντηση #310 στις: Φεβρουάριος 22, 2016, 02:38:40 μμ »
Παιδια οσον αφορα το IMBA εγινε κατανοητο.!! Τωρα για το executive ειναι αναγνωρισμενο.? Η αναγνωρισμενα ειναι οτι λεει στο σιτε.?
To Πανεπιστήμιο Università degli Studi Guglielmo Marconi έλαβε από τον Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π. νέα αναγνώριση για τους τίτλους σπουδών Master in Fashion Management and Design,  Master in International Business Relations και Master in Human Resources and Organization. Για να δείτε το έγγραφο κλικάρετε εδώ. Επίσης, αναγνωρίστηκε το Master in Ancient History, Culture and Civilization. Για το αντίστοιχο έντυπο κλικάρετε εδώ.

Αποσυνδεδεμένος mamoru_chan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτό Ιταλικό Πανεπιστήμιο University Marconi
« Απάντηση #311 στις: Μάρτιος 17, 2016, 02:05:08 μμ »
        Γεια σας παιδιά! Να σας πω ότι γράφτηκα και εγώ στο Μαρκόνι, στο Bachelor της Ψυχολογίας. Έχω ήδη πτυχίο και μεταπτυχιακό από ελληνικό πανεπιστήμιο οπότε ο ΔΟΑΤΑΠ δεν με απασχολεί τόσο πολύ. Βέβαια με ενδιαφέρει να αποκτήσω τα επαγγελματικά δικαιώματα του Ψυχολόγου και με το πτυχίο του Μαρκόνι μπορώ να τα πάρω μέσω του ΣΑΕΠ. Ξέρω ότι και τα μονοετή μεταπτυχιακά αναγνωρίζονται από τον ΣΑΕΠ και αυτό είναι πολύ θετικό.
        Από ότι έχω δει μέχρι τώρα το πανεπιστήμιο είναι πολύ οργανωμένο. Οι διαλέξεις όπως και οι σημειώσεις είναι κατανοητές, οι καθηγητές απαντούν πολύ γρήγορα στα email. Βέβαια ακόμα δε έχω συμμετάσχει σε εξετάσεις! Αν κάποιος έχει εμπειρία από τις εξετάσεις του συγκεκριμένου προγράμματος θα μπορούσε να μας πει εντυπώσεις αν θέλει. Έχω γίνει μέλος και σε κάποια γκρουπ στο Facebook με Ιταλούς που σπουδάζουν και αυτοί ψυχολογία. Έχω μιλήσει με 2-3 και όλοι μου είπαν ότι το πρόγραμμα είναι πάρα πολύ καλό αλλά βέβαια θέλει διάβασμα. Γενικά η εμπειρία μου μέχρι τώρα είναι θετική και σίγουρα θα σύστηνα το Μαρκόνι σε όποιον θέλει να κάνει Bachelor. Για τα μεταπτυχιακά δεν ξέρω, αλλά φαντάζομαι θα είναι παρόμοια η κατάσταση.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 17, 2016, 02:15:35 μμ από mamoru_chan »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ανοικτό Ιταλικό Πανεπιστήμιο University Marconi
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:03:22 »

Αποσυνδεδεμένος boulis14

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτό Ιταλικό Πανεπιστήμιο University Marconi
« Απάντηση #312 στις: Απρίλιος 06, 2016, 05:45:23 μμ »
Καλησπέρα παιδιά..σας έχουν στείλει τα αποτελέσματα από τις εξετάσεις του Μαρτίου στο ΜΒΑ;

Αποσυνδεδεμένος Eleninikol20

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτό Ιταλικό Πανεπιστήμιο University Marconi
« Απάντηση #313 στις: Απρίλιος 07, 2016, 03:13:44 μμ »
Παιδια καλησπερα και απο εμενα. Σκεφτομαι σοβαρα να παρακολουθησω το μεταπτυχιακο στη διοικηση επιχειρησεων του marconi. Στα εληνικα. Ειναι καποιος που ολοκληρωσε την αναγνωριση του πτυχιου του; Να μας πει με σιγουρια.; Επισης καποιος που το εχει παρακολουθησει θα μπορουσε να μας πει αν οι σημειωσεις ειναι κατανοητες; Δηλαδη καποιος που οι προπτυχιακες του σπουδες ειναι σε εντελως αλλο κλαδο ( ανθρωπιστηκες) θα μπορεσει να ανταπεξελθει; Σας ευχαριστω πολυ! Αναμενω  :)

Αποσυνδεδεμένος Georgia pa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτό Ιταλικό Πανεπιστήμιο University Marconi
« Απάντηση #314 στις: Απρίλιος 07, 2016, 07:46:05 μμ »
Καλησπερα παιδια , μιλησα προχθες με τον υπευθυνο του CEARS και μου ειπε πως υπαρχει μεταπτυχιακο στα παιδαγωγικα " Master degree in pedagogics" στα ελληνικα θα διδασκεται. Ρωτησα αν αναγνωριζεται απο το ΔΟΑΤΑΠ και μου ειπε πως αναγνωριζεται , οι εξετασεις ειναι στην πατρα η' Αθηνα.Ειναι 2 χρονια και εχει 4000 ευρω. Γνωριζει κανεις γι αυτο το μεταπτυχιακο κατι παραπανω?

Αποσυνδεδεμένος boulis14

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτό Ιταλικό Πανεπιστήμιο University Marconi
« Απάντηση #315 στις: Απρίλιος 07, 2016, 09:38:20 μμ »
Καλησπέρα Ελένη..παρακολουθώ το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό, αλλά δεν το έχω ολοκληρώσει..Οι σημειώσεις είναι σε καλό επίπεδο, κατανοητές, αν και ήμουν και εγώ από εντελώς διαφορετικό κλάδο..Δεν το μετάνιωσα που το ξεκίνησα.. Για την αναγνώριση δεν ξέρω να σου πω, αν και ο ΔΟΑΤΑΠ νομίζω αναγνωρίζει μόνο όσους έκαναν έναρξη μέχρι την 31/8/15..

Αποσυνδεδεμένος dimitris75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 435
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτό Ιταλικό Πανεπιστήμιο University Marconi
« Απάντηση #316 στις: Απρίλιος 08, 2016, 12:34:34 μμ »
Παιδια καλησπερα και απο εμενα. Σκεφτομαι σοβαρα να παρακολουθησω το μεταπτυχιακο στη διοικηση επιχειρησεων του marconi. Στα εληνικα. Ειναι καποιος που ολοκληρωσε την αναγνωριση του πτυχιου του; Να μας πει με σιγουρια.; Επισης καποιος που το εχει παρακολουθησει θα μπορουσε να μας πει αν οι σημειωσεις ειναι κατανοητες; Δηλαδη καποιος που οι προπτυχιακες του σπουδες ειναι σε εντελως αλλο κλαδο ( ανθρωπιστηκες) θα μπορεσει να ανταπεξελθει; Σας ευχαριστω πολυ! Αναμενω  :)

Ενδιαφέρομαι και εγώ για Διοίκηση Επιχειρήσεων αλλά δεν ήξερα ότι γίνεται και στα Ελληνικά ,παρόλο που μίλησα αρκετές φορές με την Κα Λιάπη. Σαν αναγνώριση πιστεύω ότι μέσω ΣΑΕΠ δεν θα υπάρχει πρόβλημα αλλά και μέσω Master εν συνεχεία για ισοτιμία με ΑΕΙ . Εάν μάθεις παραπάνω λεπτομέρειες ενημέρωσε pls .

Αποσυνδεδεμένος Georgia pa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτό Ιταλικό Πανεπιστήμιο University Marconi
« Απάντηση #317 στις: Απρίλιος 08, 2016, 01:16:16 μμ »
Παιδια καλησπερα. ενδιαφερομαι να κανω μεταπτυχιακο  στα παιδαγωγικα στο marconi university .Πως μπορω να μαθω αν ειναι το πτυχιο ισοτιμο με τα ελληνικα ΑΕΙ?

Αποσυνδεδεμένος dimitris75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 435
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτό Ιταλικό Πανεπιστήμιο University Marconi
« Απάντηση #318 στις: Απρίλιος 08, 2016, 01:27:32 μμ »
Αφού ο ΔΟΑΤΑΠ δεν θα το αναγνωρίσει ,μάλλον δεν το κάνεις ...

Αποσυνδεδεμένος giannap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτό Ιταλικό Πανεπιστήμιο University Marconi
« Απάντηση #319 στις: Μάιος 05, 2016, 05:21:06 μμ »
Καλησπέρα παιδιά..σας έχουν στείλει τα αποτελέσματα από τις εξετάσεις του Μαρτίου στο ΜΒΑ;
καλησπέρα και χρόνια σας πολλα. δεν εχω λαβει κανενα αποτέλεσμα και μου είπαν μετα το Πάσχα.
Είναι κάποιος στο digital Marketing ?

Αποσυνδεδεμένος andreas18.02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτό Ιταλικό Πανεπιστήμιο University Marconi
« Απάντηση #320 στις: Μάιος 09, 2016, 05:27:17 μμ »
Πριν 3 χρόνια άνοιξα το συγκεκριμένο θέμα με το πανεπιστήμιο μαρκόνι.
Πως είναι δυνατόν 3 χρόνια τώρα να μην εχει πάει κανένας απόφοιτος για αναγνώριση στο δοαταπ?
και ενταξει οκ δε θα μπει εδω μεσα ο καθενας να πει ναι πηρα αναγνωριση αλλα και το ιδιο το μαρκονι δεν αναφερει τιποτα για ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΗ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΤΙΤΛΟΥ.

Αποσυνδεδεμένος mixos81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτό Ιταλικό Πανεπιστήμιο University Marconi
« Απάντηση #321 στις: Μάιος 14, 2016, 09:41:58 μμ »
Μετά από πολλές άκαρπες προσπάθειες για μεταπτυχιακό στο εσωτερικό ή στο ΕΑΠ, ψάχτηκα για μονοετή μεταπτυχιακά που αναγνωρίζονται από το ελληνικό δημόσιο.   Από όσα είδα κατέληξα στο Μαρκόνι. Βέβαια δεν έχω αρχίσει κάποιο μεταπτυχιακό ακόμη. Η ερευνά μου έχει σταματήσει προς το παρόν στο Μαρκόνι. Το Cears με ενημέρωσε ότι, όσον αφορά εγγραφές μετά την 31/08/2015, το μονοετές  μεταπτυχιακό σε Εκπαιδευτική Ηγεσία ή το μονοετές  International MBA αναγνωρίζεται από το τμήμα ΣΑΕΠ του Υπουργείου Παιδείας και όχι από το ΔΟΑΤΑΠ και η μόνη διαφορά έγκειται στο γεγονός ότι μια αναγνώριση μεταπτυχιακού από το ΔΟΑΤΑΠ σου δίνει τη δυνατότητα για διδακτορικό σε ελληνικό πανεπιστήμιο ενώ η αναγνώριση από το ΣΑΕΠ του Υπουργείου Παιδείας δε σου δίνει τη δυνατότητα για διδακτορικό στο εσωτερικό αλλά ΜΟΝΟ στο εξωτερικό. Μου ανέφεραν ότι η αναγνώριση γίνεται από το ΣΑΕΠ διότι είναι μεταπτυχιακό ενός έτους. Αν ήταν μεταπτυχιακό διετές τότε η αναγνώριση θα γίνει από τον ΔΟΑΤΑΠ. Βέβαια το Μαρκόνι προσφέρει και διετές μεταπτυχιακό στα παιδαγωγικά. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να πληροφορηθώ από όποιον εκπονεί ήδη μεταπτυχιακό στο Μαρκόνι στην Εκπαιδευτική Ηγεσία ή στο ΙΜΒΑ εαν τα παραπάνω ισχύουν, το βαθμό δυσκολίας, αν είναι εφικτό να τελειώσεις έγκαιρα (εργασία, οικογενειακές υποχρεώσεις:τρια παιδιά) και γενικότερα οποιαδήποτε εμπειρία από τα συγκεκριμένα μεταπτυχιακά.   

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158559
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 539
Σύνολο: 545

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.132 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.