*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε για απεργία μέσα στις πανελλαδικές;

Ναί
269 (78.9%)
Όχι
72 (21.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 335

Η ψηφοφορία έληξε: Μάιος 19, 2013, 07:38:22 μμ

Αποστολέας Θέμα: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.  (Αναγνώστηκε 280917 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

ICT

  • Επισκέπτης
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #966 στις: Μάιος 09, 2013, 11:28:12 πμ »
Τελικά δεν ξέρω αν αυτό το φορουμ το διαβάζουν και συνδικαλιστές αλλά σήμερα είδα έναν διαφορετικό Κοτσυφάκη στη ΝΕΤ. Από την αρχή εξάλλου είπα ότι αν πάμε μόνο με το 2ωρο  ως μοναδικό αίτημα μας για απεργία θα φάμε τα μουτρα μας (έστω και αν όλοι καταλαβαίνουμε τι σημαίνει το 2ωρο και οι αλυσιδωτές συνέπειες του). Επίσης πολύ θετική η απόφαση τους να μιλήσουν σε κανάλια που είναι έτοιμα να τους ακούσουν. Προς τι ο λόγος να υποστηρίζω κανάλια και εφημερίδες - που είναι ξεκάθαρα εναντίον των εργαζομένων - με διαφημιστικό χρόνο; Ας παίξουν αυτά την αγροτική ανάπτυξη της Ελλάδας με φαινόμενα τύπου Μανωλάδας και με εργαζόμενους από τα στρατόπεδα συγκέντρωσης που θα μαζεύουν σε λίγο όλους όσους έχουν οικονομικά χρέη...

@steven_seagal

Εγώ μπορώ να θέσω ένα ερώτημα στον αγανακτισμένο γονιό; Το ότι η κυβέρνηση δεν έχει κανένα απολύτως σχέδιο για 1.500.000 ανέργους δεν τους ενοχλεί; Δεν είδα και καμία αξιόλογη αντίδραση από πλευράς τους...Εκτός αν πιστεύουν ότι τους διορισμούς και τις αποσπάσεις τις κάνουν οι ίδιοι οι καθηγητές και όχι αυτοί που ψηφίζουν...επίσης μιας και είναι και αυτός εκπαιδευτικός τι τον κάνει να πιστεύει ότι άμα με απολύσουν εμένα που έχω ας πούμε 10-15 χρόνια στην εκπαίδευση και δεν έχω παιδιά δεν θα πάω να δουλέψω πιο φθηνά από αυτόν εκεί που δουλεύει ήδη και δεν θα έχει την πολυτέλεια να κάνει δύο δουλειές αλλά καμία;;;
Ή για να το πω καλύτερα γιατί να αγχώνομαι στο Δημόσιο και να πληρώνω ένα σωρό κοινωνικές ομάδες (συνταξιούχους, ελευθ. επαγγελματίες που δεν κόβουν αποδείξεις, ανεργους που δουλεύουν) ενώ και εγώ μπορώ να γίνω μέλος της τεράστιας παραοικονομίας που ανθίζει στην Ελλάδα;



« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 09, 2013, 11:41:49 πμ από ICT »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:38:56 »

Αποσυνδεδεμένος steven_seagal

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 978
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #967 στις: Μάιος 09, 2013, 11:38:22 πμ »
Τελικά δεν ξέρω αν αυτό το φορουμ το διαβάζουν και συνδικαλιστές αλλά σήμερα είδα έναν διαφορετικό Κοτσυφάκη στη ΝΕΤ. Από την αρχή εξάλλου είπα ότι αν πάμε μόνο με το 2ωρο  ως μοναδικό αίτημα μας για απεργία θα φάμε τα μουτρα μας (έστω και αν όλοι καταλαβαίνουμε τι σημαίνει το 2ωρο και οι αλυσιδωτές συνέπειες του). Επίσης πολύ θετική η απόφαση τους να μιλήσουν σε κανάλια που είναι έτοιμα να τους ακούσουν. Προς τι ο λόγος να υποστηρίζω κανάλια και εφημερίδες - που είναι ξεκάθαρα εναντίον των εργαζομένων - με διαφημιστικό χρόνο; Ας παίξουν αυτά την αγροτική ανάπτυξη της Ελλάδας με φαινόμενα τύπου Μανωλάδας και με εργαζόμενους από τα στρατόπεδα συγκέντρωσης που θα μαζεύουν σε λίγο όλους όσους έχουν οικονομικά χρέη...

@steven_seagal

Εγώ μπορώ να θέσω ένα ερώτημα στον αγανακτισμένο γονιό; Το ότι η κυβέρνηση δεν έχει κανένα απολύτως σχέδιο για 1.500.000 ανέργους δεν τους ενοχλεί; Δεν είδα και καμία αξιόλογη αντίδραση από πλευράς τους...Εκτός αν πιστεύουν ότι τους διορισμούς και τις αποσπάσεις τις κάνουν οι ίδιοι οι καθηγητές και όχι αυτοί που ψηφίζουν...επίσης μιας και είναι και αυτός εκπαιδευτικός τι τον κάνει να πιστεύει ότι άμα με απολύσουν εμένα που έχω ας πούμε 10-15 χρόνια στην εκπαίδευση και δεν έχω παιδιά δεν θα πάω να δουλέψω πιο φθηνά από αυτόν εκεί που δουλεύει ήδη και δεν θα έχει την πολυτέλεια να κάνει δύο δουλειές αλλά καμία;;;

γιατι απευθυνεσαι σε μενα και δεν τους τα λες στους ιδιους τους γονεις στο protagon;κατω απο το αρθρο υπαρχει η δυνατοτητα σχολιων...

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #968 στις: Μάιος 09, 2013, 11:38:46 πμ »
Δεν ξέρω αν αναφέρθηκε κάπου το συγκεκριμένο από χτες, αλλά όσον αφορά τον αριθμό των αναπληρωτών κλπ από τη νέα χρόνια:

Παράθεση
Όσον αφορά τους αναπληρωτές εκπαιδευτικούς ο Υπουργός Παιδείας είπε ότι θα προσληφθούν τη νέα σχολική χρονιά περίπου 8.500. Από αυτούς ένα πολύ μικρό τμήμα θα είναι στο κανονικό πρόγραμμα του σχολείου (άρα με κανονικό μισθό όπως συνέβαινε μέχρι σήμερα) και οι υπόλοιποι  θα προσληφθούν με προγράμματα ΕΣΠΑ που αφορούν την ενισχυτική διδασκαλία με αμοιβές που δεν ξεπερνούν κατά μέσο όρο τα 200-300 ευρώ μηνιαίως.

( Πηγή: http://www.alfavita.gr/arthra/%CF%87%CF%89%CF%81%CE%AF%CF%82-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%84%CE%AD%CE%BB%CE%B5%CF%83%CE%BC%CE%B1-%CE%B7-%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%AC%CE%BD%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%B4%CF%83-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%BF%CE%BB%CE%BC%CE%B5-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CF%85%CF%80%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%B3%CF%8C-%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B5%CE%AF%CE%B1%CF%82 )
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2613
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #969 στις: Μάιος 09, 2013, 11:38:59 πμ »
Αν θέλαμε, θα μπορούσαμε να αντιστρέψουμε όλα τα επιχειρήματα των παπαγάλων, αλλά, δυστυχώς, εμείς βγάλαμε αυτή τη συνδικαλιστική ηγεσία (τον κυβερνητικό συνδικαλισμό, δηλαδή) που λέει τα εξής:

α. Εμείς κάνουμε κινητοποιήσεις μόνο για το ωράριο (το είπε ο Παπαχρήστος)
β. Εμείς εμπιστευόμασταν τον υπουργό μέχρι τώρα και έτσι δε δώσαμε σημασία στα δημοσιεύματα περί αύξησης ωραρίου, αφού ο υπουργός μας το διέψευδε (το είπε ο Κοτσυφάκης)
γ. Αν πάρει πίσω το υπουργείο τις υποχρεωτικές μετατάξεις, εμείς δε θα προχωρήσουμε σε κινητοποιήσεις (το είπε ο Παπαχρήστος)

Κουβέντα για τα συνολικά προβλήματα των σχολείων, κουβέντα για το πανεπιστήμιο στο οποίο καλούνται να φοιτήσουν οι μαθητές, κουβέντα για την ανεργία που τους περιμένει και άρνηση συνεργασίας με τους γονείς.

Συμπέρασμα, όλα επικοινωνιακό παιχνιδάκι, ενόψει συνεδρίου ΟΛΜΕ και εκλογών, για να κερδίσουμε ψήφους. Καμία πρόθεση να νικήσει ο κλάδος, καθώς δεν υπάρχει καμία στρατηγική. Σχεδόν όλες οι παρατάξεις πλειοδότησαν σε επαναστατικότητα για να κερδίσουν τις εντυπώσεις και οι περισσότεροι συνάδελφοι δεν καταλάβαιναν το παιχνίδι τους.

ΥΓ: Περιμένει κανείς υποστήριξη από τα κανάλια και τις εφημερίδες των μεγαλοεργολάβων και των εφοπλιστών; Γιατί κάθεστε και τα συζητάτε; Το κακό είναι πως αυτοί οι εκπρόσωποί μας που καλούνται στα κανάλια τους αλείφουν μια χαρά το βούτυρο στο ψωμί τους. Το πρωί που στη ΝΕΤ βγήκε ο αντιπρόεδρος της ΑΣΓΜΕ (ανώτατη συνομοσπονδία γονέων) και έθετε ο άνθρωπος τα ζητήματα σε ορθή βάση τον έκλεισαν άρον-άρον.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:38:56 »

ICT

  • Επισκέπτης
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #970 στις: Μάιος 09, 2013, 11:46:01 πμ »
@steven_seagal

Εγώ δεν διαβάζω protagon. Δεν με νοιάζει άλλωστε.
Καλή τύχη εύχομαι στους γονείς για το μέλλον αυτών και των παιδιών τους. Επίσης τους συνιστώ να κάνουν και γερές οικονομίες σε λίγο καιρό γιατί θα τους χρειαστούν από το δημοτικό μέχρι να φτάσουν τα παιδιά τους στα 40-50. Το είπα εξάλλου τα θέλω όλα ιδιωτικά (ΔΕΗ, ΝΕΡΟ, ΠΑΙΔΕΙΑ, ΥΓΕΙΑ, ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ) και τότε όποιος αντέξει...Μετά όμως μην έρθουν με μαύρο δάκρυ και λένε τι κάναμε γιατί και οι πολιτικοί που θα τους έχουν φτάσει εκεί θα την έχουν κάνει.
Το δικό μου πάλι το μέλλον το ξέρω γιατί το φτιάχνω μόνος μου εδώ και χρόνια. Και δεν περιμένω κανένα τυχάρπαστο δημοσιογραφάκο ή πολιτικό της σφαλιάρας να με σώσει.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 09, 2013, 11:49:21 πμ από ICT »

Αποσυνδεδεμένος steven_seagal

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 978
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #971 στις: Μάιος 09, 2013, 11:46:41 πμ »


ΥΓ: Περιμένει κανείς υποστήριξη από τα κανάλια και τις εφημερίδες των μεγαλοεργολάβων και των εφοπλιστών;

ας αφησουμε τα μεγαλα καναλια και τις εφημεριδες των εφοπλιστων που δεν κοιμουνται απο το αγχος τους μπας και απεργησουμε και ας πιασουμε τις μικρες εφημεριδουλες της επαρχιας...που δεν εχουν κανενα κομματικο ή αλλο συμφερον..ηδη απο το πρωι εχω διαβασει πανελλαδικα 5 μεσω google..και οι 5 σερνουν τα μυρια οσα στην ΟΛΜΕ...

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2613
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #972 στις: Μάιος 09, 2013, 11:48:00 πμ »
Τελικά δεν ξέρω αν αυτό το φορουμ το διαβάζουν και συνδικαλιστές αλλά σήμερα είδα έναν διαφορετικό Κοτσυφάκη στη ΝΕΤ. Από την αρχή εξάλλου είπα ότι αν πάμε μόνο με το 2ωρο  ως μοναδικό αίτημα μας για απεργία θα φάμε τα μουτρα μας (έστω και αν όλοι καταλαβαίνουμε τι σημαίνει το 2ωρο και οι αλυσιδωτές συνέπειες του). Επίσης πολύ θετική η απόφαση τους να μιλήσουν σε κανάλια που είναι έτοιμα να τους ακούσουν. Προς τι ο λόγος να υποστηρίζω κανάλια και εφημερίδες - που είναι ξεκάθαρα εναντίον των εργαζομένων - με διαφημιστικό χρόνο; Ας παίξουν αυτά την αγροτική ανάπτυξη της Ελλάδας με φαινόμενα τύπου Μανωλάδας και με εργαζόμενους από τα στρατόπεδα συγκέντρωσης που θα μαζεύουν σε λίγο όλους όσους έχουν οικονομικά χρέη...

@steven_seagal

Εγώ μπορώ να θέσω ένα ερώτημα στον αγανακτισμένο γονιό; Το ότι η κυβέρνηση δεν έχει κανένα απολύτως σχέδιο για 1.500.000 ανέργους δεν τους ενοχλεί; Δεν είδα και καμία αξιόλογη αντίδραση από πλευράς τους...Εκτός αν πιστεύουν ότι τους διορισμούς και τις αποσπάσεις τις κάνουν οι ίδιοι οι καθηγητές και όχι αυτοί που ψηφίζουν...επίσης μιας και είναι και αυτός εκπαιδευτικός τι τον κάνει να πιστεύει ότι άμα με απολύσουν εμένα που έχω ας πούμε 10-15 χρόνια στην εκπαίδευση και δεν έχω παιδιά δεν θα πάω να δουλέψω πιο φθηνά από αυτόν εκεί που δουλεύει ήδη και δεν θα έχει την πολυτέλεια να κάνει δύο δουλειές αλλά καμία;;;
Πάντως, στη συνεδρίαση της ΟΛΜΕ η πρόταση όλων αυτών ήταν απεργία διαρκείας πάνω στις εξετάσεις με αίτημα το ωράριο και τις υποχρεωτικές μεταθέσεις. Ούτε καν κοινή απεργία με τη ΔΟΕ, με τους άλλους κλάδους του Δημοσίου, (και στην Πρωτοβάθμια 9.300 συνάδελφοί μας αναπληρωτές δυνητικά είναι υπό απόλυση), αλλά και την ώρα που ψηφιζόταν το πολυνομοσχέδιο διαδήλωναν στο μπλοκ των ΟΛΜΕ-ΔΟΕ όλοι κι όλοι 25 άτομα. Το είδα με τα ίδια μου τα μάτια.

Επίσης, είπε ότι εμπιστεύονταν τον υπουργό που διέψευδε την αύξηση του ωραρίου, όταν η αύξηση είχε ψηφιστεί από το Φλεβάρη και έμενε να καθοριστούν οι ώρες.

Κοιτάτε προσεκτικότερα ποιος είναι και τι λέει ο καθένας.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2613
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #973 στις: Μάιος 09, 2013, 11:51:31 πμ »


ΥΓ: Περιμένει κανείς υποστήριξη από τα κανάλια και τις εφημερίδες των μεγαλοεργολάβων και των εφοπλιστών;

ας αφησουμε τα μεγαλα καναλια και τις εφημεριδες των εφοπλιστων που δεν κοιμουνται απο το αγχος τους μπας και απεργησουμε και ας πιασουμε τις μικρες εφημεριδουλες της επαρχιας...που δεν εχουν κανενα κομματικο ή αλλο συμφερον..ηδη απο το πρωι εχω διαβασει πανελλαδικα 5 μεσω google..και οι 5 σερνουν τα μυρια οσα στην ΟΛΜΕ...

Γιατί, ποιος είπε ότι τα ιντερνετικά μέσα δεν καλύπτουν συμφέροντα και είναι αγνά και αμόλυντα; Και αν πραγματικά θέλει την υποστήριξη των γονέων ο κλάδος γιατί δεν τη ζητά από τον επίσημο φορέα, την ΑΣΓΜΕ (την ανώτατη συνομοσπονδία γονέων); Οι άνθρωποι είναι υπέρ μας και με ωραία επιχειρήματα.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #974 στις: Μάιος 09, 2013, 11:54:08 πμ »

Αυτή η διεύρυνση β΄ανάθεσης που από καιρό ακούγεται και ειπώθηκε και από τον υπουργό σήμερα σε τι μεταφράζεται; μήπως μετά την ιστορία οι φιλόλογοι θα χάσουν και τη νεοελληνική λογοτεχνία; μήπως και την αρχαία λογοτεχνία από μετάφραση (ομηρικά έπη κλπ); Οι άλλες ειδικότητες;
από διευθυντή που με κάποιο τρόπο μεταφέρει πληροφορίες, που μετά επιβεβαιώνονται με επίσημες αποφάσεις από το υπουργείο, κάποιος που έχει δεύτερο πτυχίο και είναι παλιός, θα τρώει τη θέση από κάποιον που διορίστηκε με αυτό το (δεύτερο) πτυχίο και είχε την τύχη να βρεθεί στο σχολείο αργότερα. Ήδη θεωρεί το δεύτερο μαθηματικό του σχολείου υπεράριθμο, γιατί ο καθηγητής πληροφορικής είναι πιο παλιός στο σχολείο και έχει δεύτερο πτυχίο μαθηματικών. Έχουν να γίνουν μεγάλες ανατροπές, ακόμη και κει που δεν το φαντάζεται κανείς.

Αν γίνει και αυτό, η αδικία θα είναι ακόμη μεγαλύτερη. Γνωρίζω άτομο ΠΕ09 που τέλειωσε "εύκολη" θεωρητική σχολή για την πλάκα του, τη χρησιμοποίησε ως "παιδαγωγική επάρκεια" για να δουλέψει ως αναπληρωτής ΠΕ09, μονιμοποιήθηκε ως ΠΕ09, πέρασε πάμπολλα χρόνια με απόσπαση σε διοικητική θέση και πρόσφατα επέστρεψε στην αίθουσα έχοντας επισήμως και δεύτερη ειδικότητα. Κι όλα αυτά στον τόπο συμφερόντων του, τρόπον τινά απέναντι απ το σπίτι του. Και θα διώξουν κάποιον που έφτυσε αίμα στον ασέπ και γύρισε την Ελλάδα για να διοριστεί στην ειδικότητά του για να δουλέψει ο πρώτος με τη β ειδικότητά του για την οποία ουσιαστικά δεν αξιολογήθηκε ποτέ; Έλεος δηλαδή. Έλεος.
και αυτός ο πληροφορικός μπήκε χωρίς καν πτυχίο πληροφορικής, το οποίο απέκτησε μετά, χωρίς ασεπ, το δεύτερο χρόνο ήταν σπίτι του. ενώ ο μαθηματικός έκανε 6-7 χρόνια γύρα όλη την ελλάδα, μέχρι να βρεθεί εκεί. γι'αυτό θεωρώ ότι το δίωρο είναι το λιγότερο, και δεν θα έπρεπε να το έχουμε μπροστά στις κινητοποιήσεις. άκουσα τον πρόεδρο της ολμε στην ετ3, πριν τη συνάντηση με τον υπουργό, και μόνο για το δίωρο μιλούσε. ενώ στο τέλος, αφού οι δημοσιογράφοι τον πίεσαν να μην απεργήσουν για ένα δίωρο, είπε ότι δεν είναι μόνο το δίωρο, αλλά ότι πρέπει να λογοδοτήσει και στους αναπληρωτές.

Ακριβώς!
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #975 στις: Μάιος 09, 2013, 11:56:39 πμ »
Υπάρχει τρόπος να παρακαμφθεί το ΔΣ της ΟΛΜΕ από τη βάση των εκπαιδευτικών; Π.χ. στην τριτοβάθμια όταν τα τελευταία χρόνια στην ΠΟΣΔΕΠ η διοίκηση ήταν άκρως δουλική και υποχωρητική προς το υπουργείο (με την ΑΔ ακόμα τότε) και την κυβέρνηση, πολλοί καθηγητές δημιούργησαν δικούς τους ανεξάρτητους συλλόγους, κατηγορώντας τους επίσημους "αντιπροσώπους" τους για προδοσία κλπ.
Κάτι αντίστοιχο δεν μπορεί να κάνει η βάση των εκπαιδευτικών δευτεροβάθμιας; Πρέπει αναγκαστικά να σέρνονται τόσες χιλιάδες πίσω από 5-6 άτομα; Και δεν θέλω απάντηση τύπου "ας πρόσεχαν τι ψήφιζαν στις εκλογές" κλπ, ρωτάω για τώρα, τι μπορεί να γίνει άμεσα.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

ICT

  • Επισκέπτης
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #976 στις: Μάιος 09, 2013, 11:59:13 πμ »
@LK

η σύγκριση για τον Κοτσυφάκη έγινε με την παρουσία του πριν περίπου μια εβδομάδα στο ΣΚΑΙ.
Δεν είπα ότι είναι άγιος. Δυστυχώς ή ευτυχώς αυτοή τη στιγμή αυτούς φωνάζουν τα κανάλια. Τουλάχιστον ας μεταφέρουν και κάποια πράγματα που λέει η βάση.
Μην ξεχνάμε ότι την προηγούμενη βδομάδα σχεδόν όλα τα κανάλια έπαιζαν το απεργία στις Πανελλήνιες για 2 ώρες άύξηση διδακτικού ωραρίου.


@steven_seagal

Ή είσαι δημοσιογράφος οπότε πρέπει να ανησυχείς για τις απολύσεις που έρχονται στον κλάδο σου.
Η' είσαι αναπληρωτής που δεν διορίστηκες φέτος και μάλλον δεν θα διοριστείς και του χρόνου.
Η' είσαι κάτι άλλο.
Πάντως για να γράφεις εδώ μεσα κάποιο καημό έχεις με τους καθηγητές.
Θεμιτό ότι και να είσαι. Εμένα δεν με πειράζει.
Εγώ προσωπικά πάντως αρνούμαι να δώσω ψωμί σε δημοσιογράφους που με βρίζουν. Και δυστυχώς γι αυτούς έχω πιο πολλές ικανότητες και ξέρω να κάνω και άλλες δουλειές.
Τα περαστικά μου σε αυτούς σε σε λίγο δεν θα τους βλέπει κανένας και οι διαφημίσεις θα είναι ανύπαρκτες. Εχεις δει που το γυρίζουν σιγά σιγά γιατί πλέον τους έχουν πάρει χαμπάρι;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 09, 2013, 12:02:49 μμ από ICT »

Αποσυνδεδεμένος steven_seagal

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 978
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #977 στις: Μάιος 09, 2013, 12:01:28 μμ »
Με μια ανακοίνωση του ΠΑΜΕ και μία δήλωση του μέλους του Πολιτικού Γραφείου του ΚΚΕ Νίκου Σοφιανού, ο Περισσός τάσσεται απέναντι στην ΟΛΜΕ, με αιχμή την απεργία εν μέσω Πανελλαδικών Εξετάσεων.
«Εμείς λέμε ότι δεν πρέπει να χρησιμοποιηθούν οι εξετάσεις οι πανελλαδικές σαν μέσο εκβιασμού της κυβέρνησης», είπε μιλώντας στο Mega ο Νίκος Σοφιανός.

και αλλος "εφοπλιστης" και "παπαγαλακι" κατα της απεργιας...

Αποσυνδεδεμένος steven_seagal

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 978
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #978 στις: Μάιος 09, 2013, 12:02:53 μμ »

ICT οχι κυνηγι μαγισσων και φαντασματων επειδη εχω αντιθετη αποψη

 

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2613
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #979 στις: Μάιος 09, 2013, 12:05:18 μμ »
Steven_ seagal, γιατί δε διαβάζεις τι λέει το ίδιο το ΠΑΜΕ που συμμετέχει στην ΟΛΜΕ και ποιες είναι η θέσεις του ΠΑΜΕ, αλλά απομονώνεις φράσεις του Σοφιανού; Και αν δεν το βρίσκεις, ορίστε η ανακοίνωση.

 Την Τρίτη 30 Απρίλη συνεδρίασε το Δ.Σ. της ΟΛΜΕ όπου τέθηκε το ζήτημα της απεργίας διαρκείας στις πανελλαδικές εξετάσεις (ΔΑΚΕ, ΠΑΣΚ, ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ, ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ), με μοναδικό επί της ουσίας αίτημα, την άρση της αύξησης του ωραρίου των εκπαιδευτικών κατά δύο ώρες την εβδομάδα, μέτρο που ψηφίστηκε στο πρόσφατο πολυνομοσχέδιο και που συνδέεται με τις απολύσεις των εκπαιδευτικών.
Οι δυνάμεις του ΠΑΜΕ επισήμαναν την ανάγκη να δοθεί αγωνιστική απάντηση στο σύνολο της αντιλαϊκής-αντιεκπαιδευτικής πολιτικής της κυβέρνησης.
Στη βάση αυτή πρότειναν:
Να προκηρυχτεί 48ωρη Απεργία στις 14 και 15 Μάη. Γενικές Συνελεύσεις των ΕΛΜΕ τη 2η μέρα της απεργίας (15 Μάη) για την εκτίμηση της κατάστασης.  Να παρθεί υπόψη το επίπεδο της συμμετοχής στην απεργία, οι αγωνιστικές διαθέσεις, για να καθοριστεί η μορφή και η κλιμάκωση του αγώνα. Γενική Συνέλευση των Προέδρων των ΕΛΜΕ στις 18 Μάη.
Τελικά, το Δ.Σ. της ΟΛΜΕ, αρνήθηκε την πρότασή του ΠΑΜΕ, δεν αποφάσισε τίποτα,
2. Οι εκπαιδευτικοί, όπως και όλος ο λαός, έχουν απέναντί τους τη βάρβαρη πολιτική συγκυβέρνησης–Ε.Ε. που τσακίζει συνολικά τα λαϊκά δικαιώματα, όλους τους εργαζόμενους, όλους τους κλάδους. Βασικό εργαλείο στο πέρασμα αυτής της πολιτικής είναι η τρομοκράτηση, η συκοφάντηση, η στοχοποίηση όσων αγωνίζονται. Καλλιεργούν το «κοινωνικό αυτοματισμό», το «διαίρει και βασίλευε». Πώς απαντά σε αυτό το σχεδιασμό η ηγεσία της ΟΛΜΕ;
Οδηγώντας τον κλάδο σε τυφλή απεργία χωρίς συμμαχίες, χωρίς σχέδιο, χωρίς προοπτική.
Ενώ η επίθεση και με το πολυνομοσχέδιο αυτό χτυπά το σύνολο του Δημόσιου Τομέα, πρότειναν απεργία διαρκείας πάνω στις πανελλαδικές εξετάσεις, με μόνο ένα αίτημα και μόνο για ένα κλάδο (ΟΛΜΕ). Ούτε καν κοινή απεργία με τη ΔΟΕ, με τους άλλους κλάδους του Δημοσίου, (και στην Πρωτοβάθμια 9.300 συνάδελφοί μας αναπληρωτές δυνητικά είναι υπό απόλυση).
Με μοχλό πίεσης τις εξετάσεις, όχι μόνο δεν ανοίγουν δρόμο για τη συμμαχία με τους εργαζόμενους γονείς και τους μαθητές, αλλά στρώνουν το έδαφος στην προπαγάνδα της κυβέρνησης, ώστε να απομονώσει και να τσακίσει τον κλάδο.
Μιλάνε για απεργία διαρκείας στις εξετάσεις και αναγνωρίζουν ότι «είναι δεδομένο ότι η κοινωνία θα είναι απέναντί μας … είναι δεδομένη η εχθρότητα» (Πρόεδρος Δ.Σ. ΟΛΜΕ), αλλά την ώρα που ψηφιζόταν το πολυνομοσχέδιο διαδήλωναν στο μπλοκ των ΟΛΜΕ-ΔΟΕ όλοι κι όλοι 25 άτομα!
Η ηγεσία της ΟΛΜΕ παίζει πολιτικά, επικοινωνιακά παιχνίδια στις πλάτες του κλάδου. Οι μεν ΔΑΚΕ και ΠΑΣΚ για να εξιλεωθούν από τη στήριξη που έδιναν και δίνουν τόσα χρόνια στην κυβερνητική πολιτική, οι δε δυνάμεις του ΣΥΡΙΖΑ βλέπουν αυτή την απεργία ως πολιτική επένδυση, ως εφαλτήριο που θα συμβάλλει ώστε να ‘ρθει στο κυβερνητικό προσκήνιο ο ΣΥΡΙΖΑ.
Οι ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ από την πλευρά τους χρησιμοποιούν τα καλέσματα γι’ αυτή την απεργία για τις δικές τους επικοινωνιακές ανάγκες, για την αυτοεπιβεβαίωσή τους ότι «και καλά» είναι το πιο αγωνιστικό κομμάτι του κλάδου. Επιβεβαιώνεται η εκτίμηση του ΠΑΜΕ ότι αυτές οι ηγεσίες δεν μπορούν να οργανώσουν αγώνες με αποτελέσματα, μπαίνουν σε έναν αγώνα για να βγουν γρήγορα-γρήγορα, αρκεί η απεργία στις εξετάσεις να εξυπηρετήσει το επικοινωνιακό τους παιχνίδι! Μία τέτοια εξέλιξη βολεύει τη ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ, που θέλουν ένα κίνημα ηττημένο, βολεύει και το ΣΥΡΙΖΑ που σε συνθήκες «αριστερής» διακυβέρνησης δεν θα θέλει πολλά-πολλά μπερδέματα στα πόδια του από ένα ισχυρό, λαϊκό κίνημα.
Καρφί δεν τους καίγεται αν τσακιστεί το κίνημα. Πρόκειται για καθαρό τυχοδιωκτισμό.
3. Οι δυνάμεις του ΠΑΜΕ ξεκαθαρίζουμε ότι δεν είμαστε αντίθετοι σε καμιά μορφή πάλης και ως εκ τούτου δεν είμαστε αντίθετοι ούτε με την απεργία στις εξετάσεις, αρκεί η εκάστοτε μορφή πάλης να συνδέεται με προϋποθέσεις για την επιτυχία του αγώνα. Και τέτοιες προϋποθέσεις επιτυχίας κατά τη γνώμη μας είναι:
Η οργάνωση, ο σχεδιασμός του αγώνα με αιτήματα και στόχους πάλης που να εξασφαλίζουν την ενότητα του κλάδου, τη μαζική συμμετοχή στην απεργία, αν είναι δυνατόν από τη συντριπτική πλειοψηφία των εκπαιδευτικών
Αιτήματα, πλαίσιο και προσανατολισμός πάλης που θα συμβάλλει στη συμμαχία, στον κοινό αγώνα με εργαζόμενους γονείς, μαθητές, με τους άλλους κλάδους των εργαζομένων σε δημόσιο και ιδιωτικό τομέα. Αγώνας και σύγκρουση με την κυρίαρχη πολιτική, την εξουσία των τραπεζιτών και των βιομηχάνων, της Τρόικα και της Ε.Ε., σύνδεση της καθημερινής πάλης με την προοπτική μιας άλλης ανάπτυξης σε όφελος του λαού και όχι των εκμεταλλευτών του.
Τέτοιες προϋποθέσεις διασφαλίζονται στην κοινή πάλη για ένα άλλο σχολείο, αποκλειστικά δημόσιο και δωρεάν, ένα σχολείο που θα δίνει μόρφωση σε όλα τα παιδιά και που θα διδάσκει την ιστορική και επιστημονική αλήθεια.
Τέτοιες προϋποθέσεις βρίσκονται στον κοινό αγώνα, όχι μόνο πάνω σε ένα αίτημα πάλης (π.χ. ενάντια στην αύξηση του ωραρίου εργασίας), αλλά στο σύνολο της αντιλαϊκής πολιτικής, κόντρα στο πολυνομοσχέδιο, στο νέο σχολείο Α.Ε., την αξιολόγηση, το νέο πειθαρχικό δίκαιο, τις υποχρεωτικές μετατάξεις, την αύξηση του ωραρίου, τις απολύσεις, τη μισθολογική καθήλωση κ.α.
Στη βάση αυτή βλέπουμε την αποτελεσματικότητα και την κλιμάκωση των αγώνων.
Απ’ όλα αυτά και για όλα αυτά, τίποτα δεν έκανε η πλειοψηφία του Δ.Σ. της ΟΛΜΕ.
Ούτε καν μία συνάντηση με την Ανώτατη Συνομοσπονδία Γονέων Μαθητών Ελλάδας και τις Ομοσπονδίες Γονέων για να εξασφαλίσουν τη στοιχειώδη στήριξη από τους γονείς!
Κι εδώ δεν έχουμε να κάνουμε με μία παράλειψη. Εδώ επιβεβαιώνεται αυτό που καιρό τώρα λέει το ΠΑΜΕ, ότι αυτές οι συνδικαλιστικές ηγεσίες δεν μπορούν να οργανώσουν αγώνες με προοπτική και αποτελέσματα, γιατί δεν έχουν γραμμή σύγκρουσης με την αντιλαϊκή-αντιεκπαιδευτική πολιτική. Γιατί έχουν αποδεχτεί κι έχουν συμβιβαστεί με την υπάρχουσα πραγματικότητα.
 
4. Η ΔΑΚΕ για να στηρίξει την απεργία στις εξετάσεις έθεσε ως προϋπόθεση να στηθεί κάλπη στις Γενικές Συνελεύσεις των ΕΛΜΕ, η οποία θα είναι ανοιχτή πριν και μετά τη Γενική Συνέλευση (από τις 13:00-19:00) και στην οποία θα πηγαίνει και θα ψηφίζει όποιος εκπαιδευτικός θέλει, ακόμα και αν αυτός δεν είναι μέλος του σωματείου, ακόμα και αν δεν παραβρέθηκε ούτε ένα λεπτό στη Γενική Συνέλευση! Πρόκειται για διάλυση του σωματείου, της Γενικής Συνέλευσης, του συνδικαλιστικού κινήματος. Επί της ουσίας, η ΔΑΚΕ έθεσε ως όρο στη ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ και στις ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ να δεχτούν τη διάλυση και τον εκφυλισμό του συνδικαλιστικού κινήματος.
ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ και ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ αποδέχτηκαν τον όρο της ΔΑΚΕ.
Η μεν ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ δήλωσε ότι συμφωνεί να στηθούν κάλπες μετά το τέλος των Γενικών Συνελεύσεων, ώστε να ψηφίσουν όσοι δεν ήταν παρόντες στη Γενική Συνέλευση, οι δε ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ δήλωσαν ότι δεν έχουν αντίρρηση με την ψηφοφορία μέσω κάλπης, αρκεί αυτή να είναι προαιρετική για όσες ΕΛΜΕ το επιθυμούν. Πρόκειται για επικίνδυνη, διαλυτική πρακτική για το κίνημα, που όσοι βάλουν την υπογραφή τους, θα φέρουν ιστορικές ευθύνες, θα είναι υπόλογοι απέναντι στον εργαζόμενο λαό και το κίνημα.
Θα ζήσουμε τραγελαφικές καταστάσεις: η Γενική Συνέλευση να λέει ΝΑΙ στην απεργία και η κάλπη ΟΧΙ. Εκ των πραγμάτων, πρόκειται για δύο διαφορετικά πράγματα τα οποία δεν μπορεί να συμψηφιστούν. Ποια θα είναι η απόφαση της ΕΛΜΕ;
ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ και ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ μπροστά στον καιροσκοπισμό τους και στον τυχοδιωκτισμό τους έδωσαν «γη και ύδωρ» στον κυβερνητικό συνδικαλισμό.
Τέτοια «αριστερή πλειοψηφία» στην ΟΛΜΕ … να τη χαίρονται!
5. Προτείνουμε άμεσα να γίνουν Γενικές Συνελεύσεις των ΕΛΜΕ για να αποφασίσει ο κλάδος. Κάνουμε έκκληση να μην λείψει κανείς. Ξεκαθαρίζουμε πως δεν πρόκειται να δεχθούμε και δεν πρόκειται να νομιμοποιήσουμε αποφάσεις που διαλύουν τα σωματεία και τις Γενικές Συνελεύσεις. Στη σπέκουλα που έχει ξεκινήσει από τους συνοδοιπόρους της ΔΑΚΕ και της ΠΑΣΚ στην ΟΛΜΕ, ότι το ΠΑΜΕ θα υπονομεύσει την απεργία, απαντάμε: δεν έχουν παρά να κοιταχτούν μεταξύ τους κι εκεί θα βρουν τους απεργοσπάστες. Θα βρουν αυτούς, τους εκλεγμένους συνδικαλιστές των παρατάξεών τους, που τις ημέρες της απεργίας, πήγαιναν το πρωί σχολείο και το μεσημέρι … στη διαδήλωση, χωρίς βέβαια να δηλώσουν απεργοί!
Οι δυνάμεις του ΠΑΜΕ στις Γενικές Συνελεύσεις των ΕΛΜΕ θα προτείνουν συγκεκριμένο πρόγραμμα αγωνιστικών, απεργιακών. 
 
Αθήνα, 2/5/2013

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 633
Σύνολο: 634

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.