*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε για απεργία μέσα στις πανελλαδικές;

Ναί
269 (78.9%)
Όχι
72 (21.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 335

Η ψηφοφορία έληξε: Μάιος 19, 2013, 07:38:22 μμ

Αποστολέας Θέμα: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.  (Αναγνώστηκε 279630 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

ICT

  • Επισκέπτης
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #700 στις: Μάιος 07, 2013, 09:11:14 μμ »
@kelkri

Στους παραπάνω που προανέφερα ανήκει και η πλειοψηφία της ΟΛΜΕ ίσως και η πλειοψηφία των ΕΛΜΕ και αυτοί που τους ψήφισαν. αν λοιπόν αυτοί δεν σε καλύψουν όποια κίνηση κάνεις ατομικά θα βρεθείς υπόλογος. Δυστυχώς.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:34:10 »

Αποσυνδεδεμένος kelkri

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #701 στις: Μάιος 07, 2013, 09:12:10 μμ »
@kelkri

Στους παραπάνω που προανέφερα ανήκει και η πλειοψηφία της ΟΛΜΕ ίσως και η πλειοψηφία των ΕΛΜΕ και αυτοί που τους ψήφισαν. αν λοιπόν αυτοί δεν σε καλύψουν όποια κίνηση κάνεις ατομικά θα βρεθείς υπόλογος. Δυστυχώς.

Γιαυτό , όπως είπα παραπάνω, οι προδότες συνδικαλιστές πρέπει να νιώσουν την ανάσα μας στο αυτί τους.
Μας αυξάνετε το ωράριο; Μειώστε μας τον αριθμό μαθητών ανά τάξη! Κανένας συνάδελφος άνεργος, κανένας μαθητής χωρίς πραγματική-ουσιαστική εκπαίδευση! Τα φροντιστήρια έχουν 10μελή τμήματα, γιατί η δημόσια παιδεία να έχει 25μελή;
ΑΠΕΡΓΙΑ ΤΩΡΑ! Να μην παραδώσουμε πρακτικό ΚΑΙ στις ενδοσχολικές εξετάσεις!! Ένας μόνο καθηγητής να μην παραδώσει στις ενδοσχολικές, αποτελέσματα δεν βγαίνουν.

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #702 στις: Μάιος 07, 2013, 09:14:25 μμ »
Τελικά απ οτι φαίνεται ίσως είμαστε άξιοι της μοίρας μας. Η απεργία στις πανελλήνιες είναι ΤΟ ΜΌΝΟ μας όπλο. Νομιζω οτι αυτο έπρεπε να γίνει νωρίτερα.Είμαστε όμως ένας κλάδος που όταν απεργει(σπανίως  μαζικά) χαίρονται όλοι και ιδιαίτερα οι καφετέριες. Εγω ανήκω σε γενιά που έδωσε Πανελλαδικές στη δεύτερη μεγάλη απεργιατου κλάδου τελείωσα τις εξετασεις 30 Ιουλίου  δε με έβλαψε,δεν είναι και τόσο τραγικό όσο παρουσιάζεται.Είμαστε εξαθλιωμενοι οικονομικά ,χειρότερα αμοιβομενοι απο όλους τους δημόσιους υπαλλήλους και επιπλέον με τη ρετσινιά των τεμπεληδων. Εώς εδω φτάνει ξυπνηστε !

 η φίλη μου ( απόφοιτος λυκείου) δουλεύει τετράωρο στα carrefour , τρία χιλιόμετρα απ΄το σπίτι της  και παιρνει 400 το μήνα /

Νεοδιόριστος , (πτυχιουχος πανεπιστημίου), δουλεύει 21 ώρες ( πρόσφατα ), 800 χλμ απ΄το σπίτι του και παίρνει καθαρά 500 το μήνα...

αν αυτό δεν ειναι λόγος για ξεσηκωμό , ποιος ειναι ; με δουλεύετε;

Είναι σοβαρότατος λόγος διαμαρτυρίας.
Σοβαρότατος.
Μόνο που αυτά, έγιναν τον οκτώβριο του 2011 και όχι τώρα ( και μάλιστα έγιναν, με την "ανοχή" του κλάδου: αναφέρομαι στο ενιαίο μισθολόγιο.
Σχετικά με τις αλλαγές στις εργασιακές μας σχέσεις, αυτές ΔΕΝ έγιναν με την ανοχή, αλλά με την βοήθεια  του κλάδου).

Και τώρα, αφού η "επικοινωνιακή καταιγίδα" εμπέδωσε στην κοινή γνώμη ότι "είμαστε τεμπέληδες", ότι "καθόμαστε 3 μήνες και κακώς πληρωνόμαστε", "θυμηθήκαμε" ότι "διαφωνούμε με τις προηγούμενες συμφωνίες μας", και ότι πρέπει να απεργήσουμε για το ωράριο.
Τώρα όμως ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ να εξηγήσουμε στην κοινή γνώμη τις συνέπειες από την αύξηση του ωραρίου.
Δεν μπορούμε, γιατί ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΛΟΓΟ.
Έχουμε μόνο σύνθημα, και ατάκα.

Και αυτά, "δεν πιάνουν" στην Ελλάδα του 1500000 ανέργων.

Υ.Γ.1: Κάθομαι σε καφετέρια της επαρχίας, και δίπλα μου έχω μια μεγάλη παρέα. Θέλοντας και μη, ακούω τι λένε ( δεν με ξέρουν, ούτε φαίνεται η οθόνη του υπολογιστή μου σε αυτούς).
Τι λένε?
Λένε ότι καθόμαστε 3 μήνες, είμαστε αναποτελεσματικοί, λουφαδώροι τεμπέληδες. Πρέπει λέει να σταματήσουν να μας πληρώνουν τα καλοκαίρια που "κοπροσκυλιάζουμε" ( συγνώμη, έτσι το λένε), λένε ότι δεν χρησιμεύουμε διότι τα παιδιά τους μαθαίνουν γράμματα στα φροντιστήρια.
Λένε πολλά, και είναι σίγουροι.
Στα γύρω τραπέζια, οι πάντες συμφωνούν και υπερθεματίζουν.
Και ο κλάδος, δεν έχει λόγο ( εγώ έχω, αλλά εγώ είμαι άτομο. Δεν είμαι ο κλάδος).


Υ.Γ.2: Μαθήτριά μου από όταν εργαζόμουν σε φροντιστήριο, δεν σπούδασε ( είχε μείνει μία χρονιά κιόλας).
Εργάζεται σε εταιρεία τηλεπικοινωνιών για χρόνια. Προωθεί πωλήσεις, ανανεώνει συμβόλαια.
Παίρνει 1600 ( λόγω κρίσης. Πριν 3 χρόνια έπαιρνε 2500 - μου είχε δείξει μόνη της την εξόφληση του μήνα) και είναι 30 ετών.
Είναι ικανή στην δουλειά της, και το αφεντικό θέλει να της δίνει 1600.
Η ίδια δηλώνει ότι "δεν θέλει να πληρώνει από τα λεφτά που η ίδια βγάζει ανθρώπους που δεν χρειάζεται να πληρώνονται" ( αναφέρει τους εκπαιδευτικούς του δημοσίου ως παράδειγμα, που πληρωνόμαστε λέει το καλοκαίρι χωρίς να εργάζονται. Μου λέει "συγνώμη" όταν είμαι μπροστά, "αλλά δεν μπορώ να πω ψέματα" μου λέει).
Λέει "εγώ τους πληρώνω", και ΔΕΝ θέλω.
Λέει πολλά και διάφορα, και οι περισσότεροι συμφωνούν μαζί της.
Και αυτό είναι πρόβλημα. Διότι ΑΥΤΟΙ είναι οι εργοδότες μας.


Δυστυχώς, "χάσαμε".
"Χάσαμε", γιατί αφήσαμε κάποιους να πείσουν την κοινή γνώμη ότι είμαστε τεμπέληδες...
Λογικό ΄ταν να "χάσουμε", διότι δεν μιλάγαμε όταν μας διέσυραν.


ΚΑΚΑ ΤΑ ΨΕΜΑΤΑ

"Αφεντικό μας", είναι η πλειοψηφία των Ελλήνων.
Και το "αφεντικό" μας, δεν θέλει να μας δώσει τα χρήματα που δίνει σε έναν αποτελεσματικό υπάλληλο του ιδ. τομέα με απολυτήριο Λυκείου.
Δικαίωμά του, και "μαγκιά του" θα έλεγα, δεδομένου ότι εμείς ως κλάδος δεν έχουμε κάτι να αντιτάξουμε σε αυτό.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 07, 2013, 09:23:59 μμ από PA »
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

ICT

  • Επισκέπτης
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #703 στις: Μάιος 07, 2013, 09:16:56 μμ »
@kelkri

Αυτοί οι προδότες που λες από κάποιους εκλέκτηκαν. Και όπως βλέπεις αυτούς τους κάποιους μια χαρά τους εξυπηρετούν από ότι φαίνεται. Αλλιώς αν ήθελαν κάτι άλλο δεν θα ήταν 4-5 κόμματα και το καθένα την δικιά του πρόταση...Αν θέλουμε το κόμμα μας να πετάει την καλύτερη ατάκα για να έχουμε την άλλη μέρα κάτι να πούμε τότε ναι καλώς έχουμε αυτούς τους συνδικαλιστές. αν θέλαμε συνδικαλιστές να εκπροσωπούν τον κλάδο πέραν κομματικών ταυτοτήτων ας φροντίζαμε...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 07, 2013, 09:37:00 μμ από ICT »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:34:10 »

Αποσυνδεδεμένος President_Leventis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #704 στις: Μάιος 07, 2013, 09:18:58 μμ »

 η φίλη μου ( απόφοιτος λυκείου) δουλεύει τετράωρο στα carrefour , τρία χιλιόμετρα απ΄το σπίτι της  και παιρνει 400 το μήνα /

Νεοδιόριστος , (πτυχιουχος πανεπιστημίου), δουλεύει 21 ώρες ( πρόσφατα ), 800 χλμ απ΄το σπίτι του και παίρνει καθαρά 500 το μήνα...

αν αυτό δεν ειναι λόγος για ξεσηκωμό , ποιος ειναι ; με δουλεύετε;

21 διδακτικές ώρες. Να μην ξεχνάμε να τονίζουμε το διδακτικές.

Ενταξει δε χρειαζεται να το τονισεις ειναι διδακτικες,μπορει να μην ειναι μια ωρα ολοκληρη,αλλα τι σημαινει αυτο? 45 λεπτα στη ταξη δε κουραζομαστε?

Αποσυνδεδεμένος BALLET

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #705 στις: Μάιος 07, 2013, 09:21:05 μμ »

 η φίλη μου ( απόφοιτος λυκείου) δουλεύει τετράωρο στα carrefour , τρία χιλιόμετρα απ΄το σπίτι της  και παιρνει 400 το μήνα /

Νεοδιόριστος , (πτυχιουχος πανεπιστημίου), δουλεύει 21 ώρες ( πρόσφατα ), 800 χλμ απ΄το σπίτι του και παίρνει καθαρά 500 το μήνα...

αν αυτό δεν ειναι λόγος για ξεσηκωμό , ποιος ειναι ; με δουλεύετε;

21 διδακτικές ώρες. Να μην ξεχνάμε να τονίζουμε το διδακτικές.

Ενταξει δε χρειαζεται να το τονισεις ειναι διδακτικες,μπορει να μην ειναι μια ωρα ολοκληρη,αλλα τι σημαινει αυτο? 45 λεπτα στη ταξη δε κουραζομαστε?
21 ώρες χωρίς να υπολογίζει κανείς (όχι την προετοιμασία στο σπίτι και το διορθωμα  γραπτών , σιγά να μην κάνουν κατι τέτοιο οι τεμπέληδες!)την εργασία για το τμήμα τις απουσίες τα άπειρα "κενά "που αφιερωνουμε στην ενημερωση γονέων τηλεφωνικά κυρίως γιατι οι περσσοτεροι είναι πολυασχολοι για να περάσουν απο το σχολείο των παιδιών τους,τις γιορτές και τις παραστάσεις ,τα ξενύχτια στις εκδρομές που συ νοδεύουμε με κίνδυνο να πάμε και φυλακή   Ακόμα,και τόσα αλλα που κουραζομαι να γράψω αφού ανήκω και εγω στην τάξη αυτη των τεμπεληδων . Έλεος  ποτε θα τα γνωστοποιήσουν όλα αυτα οι συνδικαλιστές μας?ποτε θα διεκδικήσουμε  τον σεβασμό που μας οφείλει η κοινωνία? ίσως τώρα καταλάβουν οτι πράγματι παράγουμε έργο.

Αποσυνδεδεμένος kelkri

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #706 στις: Μάιος 07, 2013, 09:23:15 μμ »
Μαθήτριά μου από όταν εργαζόμουν σε φροντιστήριο, δεν σπούδασε ( είχε μείνει μία χρονιά κιόλας).
Εργάζεται εταιρεία τηλεπικοινωνιών για χρόνια. Προωθεί πωλήσεις, ανανεώνει συμβόλαια.
Παίρνει 1600 και είναι 30 ετών.

Να της πεις ότι τα 1600 που παίρνει, τα παίρνει επειδή η εταιρία που δουλεύει αγόρασε τζάμπα το δημόσιο αγαθό που λέγεται φάσμα συχνοτήτων, και της το επέτρεψαν αυτό όσοι συνεργάζονται με αυτούς που παρακολουθούσαν και παρακολουθουν όλους μας, συμπεριλαμβάνομένου και του κινητού τηλεφώνου του πρωθυπουργού.

Αν θέλει δε να βγάζει και παραπάνω λεφτά, μπορεί να πάει και στο ιρακ για μισθοφόρος .
Μας αυξάνετε το ωράριο; Μειώστε μας τον αριθμό μαθητών ανά τάξη! Κανένας συνάδελφος άνεργος, κανένας μαθητής χωρίς πραγματική-ουσιαστική εκπαίδευση! Τα φροντιστήρια έχουν 10μελή τμήματα, γιατί η δημόσια παιδεία να έχει 25μελή;
ΑΠΕΡΓΙΑ ΤΩΡΑ! Να μην παραδώσουμε πρακτικό ΚΑΙ στις ενδοσχολικές εξετάσεις!! Ένας μόνο καθηγητής να μην παραδώσει στις ενδοσχολικές, αποτελέσματα δεν βγαίνουν.

Αποσυνδεδεμένος steven_seagal

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 978
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #707 στις: Μάιος 07, 2013, 09:26:36 μμ »


Δυστυχώς, "χάσαμε".
"Χάσαμε", γιατί αφήσαμε κάποιους να πείσουν την κοινή γνώμη ότι είμαστε τεμπέληδες...
Λογικό ΄ταν να "χάσουμε", διότι δεν μιλάγαμε όταν μας διέσυραν.

χασαμε για πολλους λογους συναδελφε..ακομα και οι γιατροι με το επονειδιστο φακελακι εχουν την κοινωνικη στηριξη πολυ περισσοτερο απο οτι εμεις..να θυμισω το σιγονταρισμα των μαθητικων καταληψεων καθε ετους με το επαισχυντο "δεν ποινικοποιουνται οι κοινωνικοι αγωνες";να θυμισω το σιγονταρισμα των παρανομων ιδιαιτερακηδων καθε φορα που ξεκινουσε ερευνα σε βαρους τους αντι να συμβαλει και η ΟΛΜΕ στο ξεδοντιασμα τους ; να θυμισω την συλληβδην απορριψη της αξιολογησης ; την στηριξη ρουσφετολογικων διορισμων απο το παραθυρο; τι να πρωτοθυμηθεις απο αυτες τις εγκληματικες επιλογες;

οσο για το οτι λεμε στα παιδια  επιχειρηματα του τυπου "δεν ειναι τραγικο να δωσετε Ιουλιο"  , "ετσι και αλλιως ανεργοι θα ειστε σε λιγα χρονια" μου θυμιζει το επιχειρημα του (εκ)βιαστη...αφου δεν μπορεις να αποφυγεις τον (εκ)βιασμο τουλαχιστον απολαυσε τον...

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #708 στις: Μάιος 07, 2013, 09:28:15 μμ »
Μαθήτριά μου από όταν εργαζόμουν σε φροντιστήριο, δεν σπούδασε ( είχε μείνει μία χρονιά κιόλας).
Εργάζεται εταιρεία τηλεπικοινωνιών για χρόνια. Προωθεί πωλήσεις, ανανεώνει συμβόλαια.
Παίρνει 1600 και είναι 30 ετών.

Να της πεις ότι τα 1600 που παίρνει, τα παίρνει επειδή η εταιρία που δουλεύει αγόρασε τζάμπα το δημόσιο αγαθό που λέγεται φάσμα συχνοτήτων, και της το επέτρεψαν αυτό όσοι συνεργάζονται με αυτούς που παρακολουθούσαν και παρακολουθουν όλους μας, συμπεριλαμβάνομένου και του κινητού τηλεφώνου του πρωθυπουργού.

Αν θέλει δε να βγάζει και παραπάνω λεφτά, μπορεί να πάει και στο ιρακ για μισθοφόρος .

Ότι και να της πούμε εσύ κι εγώ φίλε μου, η στάση της είναι κραταιά:
Δεν πληρώνω τεμπέληδες, μου λέει.
Και έχει με το μέρος της την πλειοψηφία όσες φορές τυχαίνει να βρεθούμε σε παρέα.
Δυστυχώς, χάσαμε.

Υ.Γ. Αυτό με το μισθοφόρος, δεν θα της το πω γιατί είναι άτομο "που δεν μασάει τα λόγια του" ( αν και δεν συμφωνώ μαζί της σε αυτά προφανώς). Θα απαντήσει ( την ξέρω καλά) ότι "αν χρειαστεί θα το κάνει", αλλοίμονο από τους "καλομαθημένους τεμπέληδες" που έχουν μάθει να πληρώνονται και να κάθονται. ( και σε αυτή την κατηγορία, μας έχει "πρώτη μούρη").
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος President_Leventis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #709 στις: Μάιος 07, 2013, 09:28:47 μμ »
Τελικά απ οτι φαίνεται ίσως είμαστε άξιοι της μοίρας μας. Η απεργία στις πανελλήνιες είναι ΤΟ ΜΌΝΟ μας όπλο. Νομιζω οτι αυτο έπρεπε να γίνει νωρίτερα.Είμαστε όμως ένας κλάδος που όταν απεργει(σπανίως  μαζικά) χαίρονται όλοι και ιδιαίτερα οι καφετέριες. Εγω ανήκω σε γενιά που έδωσε Πανελλαδικές στη δεύτερη μεγάλη απεργιατου κλάδου τελείωσα τις εξετασεις 30 Ιουλίου  δε με έβλαψε,δεν είναι και τόσο τραγικό όσο παρουσιάζεται.Είμαστε εξαθλιωμενοι οικονομικά ,χειρότερα αμοιβομενοι απο όλους τους δημόσιους υπαλλήλους και επιπλέον με τη ρετσινιά των τεμπεληδων. Εώς εδω φτάνει ξυπνηστε !

 η φίλη μου ( απόφοιτος λυκείου) δουλεύει τετράωρο στα carrefour , τρία χιλιόμετρα απ΄το σπίτι της  και παιρνει 400 το μήνα /

Νεοδιόριστος , (πτυχιουχος πανεπιστημίου), δουλεύει 21 ώρες ( πρόσφατα ), 800 χλμ απ΄το σπίτι του και παίρνει καθαρά 500 το μήνα...

αν αυτό δεν ειναι λόγος για ξεσηκωμό , ποιος ειναι ; με δουλεύετε;

Είναι σοβαρότατος λόγος διαμαρτυρίας.
Σοβαρότατος.
Μόνο που αυτά, έγιναν τον οκτώβριο του 2011 και όχι τώρα ( και μάλιστα έγιναν, με την "ανοχή" του κλάδου: αναφέρομαι στο ενιαίο μισθολόγιο.
Σχετικά με τις αλλαγές στις εργασιακές μας σχέσεις, αυτές ΔΕΝ έγιναν με την ανοχή, αλλά με την βοήθεια  του κλάδου).

Και τώρα, αφού η "επικοινωνιακή καταιγίδα" εμπέδωσε στην κοινή γνώμη ότι "είμαστε τεμπέληδες", ότι "καθόμαστε 3 μήνες και κακώς πληρωνόμαστε", "θυμηθήκαμε" ότι "διαφωνούμε με τις προηγούμενες συμφωνίες μας", και ότι πρέπει να απεργήσουμε για το ωράριο.
Τώρα όμως ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ να εξηγήσουμε στην κοινή γνώμη τις συνέπειες από την αύξηση του ωραρίου.
Δεν μπορούμε, γιατί ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΛΟΓΟ.
Έχουμε μόνο σύνθημα, και ατάκα.

Και αυτά, "δεν πιάνουν" στην Ελλάδα του 1500000 ανέργων.

Υ.Γ.1: Κάθομαι σε καφετέρια της επαρχίας, και δίπλα μου έχω μια μεγάλη παρέα. Θέλοντας και μη, ακούω τι λένε ( δεν με ξέρουν, ούτε φαίνεται η οθόνη του υπολογιστή μου σε αυτούς).
Τι λένε?
Λένε ότι καθόμαστε 3 μήνες, είμαστε αναποτελεσματικοί, λουφαδώροι τεμπέληδες. Πρέπει λέει να σταματήσουν να μας πληρώνουν τα καλοκαίρια που "κοπροσκυλιάζουμε" ( συγνώμη, έτσι το λένε), λένε ότι δεν χρησιμεύουμε διότι τα παιδιά τους μαθαίνουν γράμματα στα φροντιστήρια.
Λένε πολλά, και είναι σίγουροι.
Στα γύρω τραπέζια, οι πάντες συμφωνούν και υπερθεματίζουν.
Και ο κλάδος, δεν έχει λόγο ( εγώ έχω, αλλά εγώ είμαι άτομο. Δεν είμαι ο κλάδος).


Υ.Γ.2: Μαθήτριά μου από όταν εργαζόμουν σε φροντιστήριο, δεν σπούδασε ( είχε μείνει μία χρονιά κιόλας).
Εργάζεται σε εταιρεία τηλεπικοινωνιών για χρόνια. Προωθεί πωλήσεις, ανανεώνει συμβόλαια.
Παίρνει 1600 και είναι 30 ετών.
Είναι ικανή στην δουλειά της, και το αφεντικό θέλει να της δίνει 1600.
Η ίδια δηλώνει ότι "δεν θέλει να πληρώνει από τα λεφτά που η ίδια βγάζει ανθρώπους που δεν χρειάζεται να πληρώνονται" ( αναφέρει τους εκπαιδευτικούς του δημοσίου ως παράδειγμα, που πληρωνόμαστε λέει το καλοκαίρι χωρίς να εργάζονται. Μου λέει "συγνώμη" όταν είμαι μπροστά, "αλλά δεν μπορώ να πω ψέματα" μου λέει).
Λέει "εγώ τους πληρώνω", και ΔΕΝ θέλω.
Λέει πολλά και διάφορα, και οι περισσότεροι συμφωνούν μαζί της.
Και αυτό είναι πρόβλημα. Διότι ΑΥΤΟΙ είναι οι εργοδότες μας.


Δυστυχώς, "χάσαμε".
"Χάσαμε", γιατί αφήσαμε κάποιους να πείσουν την κοινή γνώμη ότι είμαστε τεμπέληδες...
Λογικό ΄ταν να "χάσουμε", διότι δεν μιλάγαμε όταν μας διέσυραν.


Συναδελφε τα λες αρκετα σωστα,μονο που δεν εχουμε αναγκη την πρωην μαθητρια σου(και καθε πρωην μαθητρια) και την αποψη της.Δεν ειναι σκοπος μας να τους πεισουμε,γιατι καλλιστα μπορει να μην ειναι σε θεση να καταλαβουν την αξια του εργου μας.Δε θελωι να προσβαλλω την μαθητρια σου,αυτο που βλεπω λεω.Οτι πολλοι  δεν εχουν καταλαβει το νοημα της εκπαιδευσης και το ποσο σημαντικο ειναι να χεις ενα καθηγητη που κανει σωστα τη δουλεια του.

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #710 στις: Μάιος 07, 2013, 09:28:55 μμ »


Δυστυχώς, "χάσαμε".
"Χάσαμε", γιατί αφήσαμε κάποιους να πείσουν την κοινή γνώμη ότι είμαστε τεμπέληδες...
Λογικό ΄ταν να "χάσουμε", διότι δεν μιλάγαμε όταν μας διέσυραν.

χασαμε για πολλους λογους συναδελφε..ακομα και οι γιατροι με το επονειδιστο φακελακι εχουν την κοινωνικη στηριξη πολυ περισσοτερο απο οτι εμεις..να θυμισω το σιγονταρισμα των μαθητικων καταληψεων καθε ετους με το επαισχυντο "δεν ποινικοποιουνται οι κοινωνικοι αγωνες";να θυμισω το σιγονταρισμα των παρανομων ιδιαιτερακηδων καθε φορα που ξεκινουσε ερευνα σε βαρους τους αντι να συμβαλει και η ΟΛΜΕ στο ξεδοντιασμα τους ; να θυμισω την συλληβδην απορριψη της αξιολογησης ; την στηριξη ρουσφετολογικων διορισμων απο το παραθυρο; τι να πρωτοθυμηθεις απο αυτες τις εγκληματικες επιλογες;

οσο για το οτι λεμε στα παιδια  επιχειρηματα του τυπου "δεν ειναι τραγικο να δωσετε Ιουλιο"  , "ετσι και αλλιως ανεργοι θα ειστε σε λιγα χρονια" μου θυμιζει το επιχειρημα του (εκ)βιαστη...αφου δεν μπορεις να αποφυγεις τον (εκ)βιασμο τουλαχιστον απολαυσε τον...

ΣΥΜΦΩΝΩ ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ...
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

ICT

  • Επισκέπτης
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #711 στις: Μάιος 07, 2013, 09:29:54 μμ »
Παιδες καταλάβετε κάτι.
Ζούμε σε μια χώρα ανθρωποφάγων.
Με ενοχλεί που σπούδασες, που έχεις δουλειά και που πληρώνεσαι.
Εκεί έχουμε καταντήσει ως χώρα.
Απλά όλη αυτή τη ζήλεια, το κομπλεξ και την κατωτερότητα που τόσα χρόνια την χόρταινα με δανεικά για να σου δείξω ότι εγώ πέτυχα περισσότερα από σένα τώρα δεν μπορώ να την χορτάσω και μου την δίνει που εσύ έχεις κάτι που δεν το έχω εγώ.
Από αυτήν την άποψη το μέλλον όλων μας είναι φανερό. Τι δεν καταλαβαίνετε;
Οταν φτάσουμε συνολικά ως έθνος σε κατάσταση ολικης επαιτίας τότε μπορεί και να αλλάξουμε μέχρι τότε δεν ακούτε κανένα Καζαντζίδη;

Αποσυνδεδεμένος kelkri

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #712 στις: Μάιος 07, 2013, 09:30:26 μμ »
@kelkri

Αυτοί οι προδότες που λες από κάποιους εκλέκτηκαν. Και όπως βλέπεις αυτούς τους κάποιους μια χαρά τους εξυπηρετούν από ότι φαίνεται. Αλλιώς αν ήθελαν κάτι άλλο δεν θα ήταν 4-5 κόμματα και το καθένα την δικιά του πρόταση...Αν θέλουμε το κόμμα μας να πετάει την καλύτερη ατάκα για να έχουμε την άλλη μέρα κάτι να πούμε τότε ναι καλά έχουμε αυτούς τους συνδικαλιστές. αν θέλαμε συνδικαλιστές να εκπροσωπούν τον κλάδο πέραν κομματικών ταυτοτήτων ας φροντίζαμε...

Οι συνδικαλιστές είναι προδότες όχι τόσο ως κόμματα ή ως άτομα, αλλά κυρίως ως θεσμός.
Λειτουργούν ως κυματοθραύστης της εκάστοτε κυβέρνησης, για να αποφεύγει την οργή των εργαζομένων.

Δυστυχώς σε πρώτη φάση πρέπει να κινηθούμε μέσα στην νομιμότητα, οπότε πρέπει να πιέσουμε με κάθε τρόπο και μέσο τον διεφθαρμένο αυτόν θεσμό των συνδικαλιστών να μας ακούσει.

Αν δεν μας ακούσει, τότε βλέπουμε τι θα κάνουμε.
Μας αυξάνετε το ωράριο; Μειώστε μας τον αριθμό μαθητών ανά τάξη! Κανένας συνάδελφος άνεργος, κανένας μαθητής χωρίς πραγματική-ουσιαστική εκπαίδευση! Τα φροντιστήρια έχουν 10μελή τμήματα, γιατί η δημόσια παιδεία να έχει 25μελή;
ΑΠΕΡΓΙΑ ΤΩΡΑ! Να μην παραδώσουμε πρακτικό ΚΑΙ στις ενδοσχολικές εξετάσεις!! Ένας μόνο καθηγητής να μην παραδώσει στις ενδοσχολικές, αποτελέσματα δεν βγαίνουν.

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #713 στις: Μάιος 07, 2013, 09:31:24 μμ »
Τελικά απ οτι φαίνεται ίσως είμαστε άξιοι της μοίρας μας. Η απεργία στις πανελλήνιες είναι ΤΟ ΜΌΝΟ μας όπλο. Νομιζω οτι αυτο έπρεπε να γίνει νωρίτερα.Είμαστε όμως ένας κλάδος που όταν απεργει(σπανίως  μαζικά) χαίρονται όλοι και ιδιαίτερα οι καφετέριες. Εγω ανήκω σε γενιά που έδωσε Πανελλαδικές στη δεύτερη μεγάλη απεργιατου κλάδου τελείωσα τις εξετασεις 30 Ιουλίου  δε με έβλαψε,δεν είναι και τόσο τραγικό όσο παρουσιάζεται.Είμαστε εξαθλιωμενοι οικονομικά ,χειρότερα αμοιβομενοι απο όλους τους δημόσιους υπαλλήλους και επιπλέον με τη ρετσινιά των τεμπεληδων. Εώς εδω φτάνει ξυπνηστε !

 η φίλη μου ( απόφοιτος λυκείου) δουλεύει τετράωρο στα carrefour , τρία χιλιόμετρα απ΄το σπίτι της  και παιρνει 400 το μήνα /

Νεοδιόριστος , (πτυχιουχος πανεπιστημίου), δουλεύει 21 ώρες ( πρόσφατα ), 800 χλμ απ΄το σπίτι του και παίρνει καθαρά 500 το μήνα...

αν αυτό δεν ειναι λόγος για ξεσηκωμό , ποιος ειναι ; με δουλεύετε;

Είναι σοβαρότατος λόγος διαμαρτυρίας.
Σοβαρότατος.
Μόνο που αυτά, έγιναν τον οκτώβριο του 2011 και όχι τώρα ( και μάλιστα έγιναν, με την "ανοχή" του κλάδου: αναφέρομαι στο ενιαίο μισθολόγιο.
Σχετικά με τις αλλαγές στις εργασιακές μας σχέσεις, αυτές ΔΕΝ έγιναν με την ανοχή, αλλά με την βοήθεια  του κλάδου).

Και τώρα, αφού η "επικοινωνιακή καταιγίδα" εμπέδωσε στην κοινή γνώμη ότι "είμαστε τεμπέληδες", ότι "καθόμαστε 3 μήνες και κακώς πληρωνόμαστε", "θυμηθήκαμε" ότι "διαφωνούμε με τις προηγούμενες συμφωνίες μας", και ότι πρέπει να απεργήσουμε για το ωράριο.
Τώρα όμως ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ να εξηγήσουμε στην κοινή γνώμη τις συνέπειες από την αύξηση του ωραρίου.
Δεν μπορούμε, γιατί ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΛΟΓΟ.
Έχουμε μόνο σύνθημα, και ατάκα.

Και αυτά, "δεν πιάνουν" στην Ελλάδα του 1500000 ανέργων.

Υ.Γ.1: Κάθομαι σε καφετέρια της επαρχίας, και δίπλα μου έχω μια μεγάλη παρέα. Θέλοντας και μη, ακούω τι λένε ( δεν με ξέρουν, ούτε φαίνεται η οθόνη του υπολογιστή μου σε αυτούς).
Τι λένε?
Λένε ότι καθόμαστε 3 μήνες, είμαστε αναποτελεσματικοί, λουφαδώροι τεμπέληδες. Πρέπει λέει να σταματήσουν να μας πληρώνουν τα καλοκαίρια που "κοπροσκυλιάζουμε" ( συγνώμη, έτσι το λένε), λένε ότι δεν χρησιμεύουμε διότι τα παιδιά τους μαθαίνουν γράμματα στα φροντιστήρια.
Λένε πολλά, και είναι σίγουροι.
Στα γύρω τραπέζια, οι πάντες συμφωνούν και υπερθεματίζουν.
Και ο κλάδος, δεν έχει λόγο ( εγώ έχω, αλλά εγώ είμαι άτομο. Δεν είμαι ο κλάδος).


Υ.Γ.2: Μαθήτριά μου από όταν εργαζόμουν σε φροντιστήριο, δεν σπούδασε ( είχε μείνει μία χρονιά κιόλας).
Εργάζεται σε εταιρεία τηλεπικοινωνιών για χρόνια. Προωθεί πωλήσεις, ανανεώνει συμβόλαια.
Παίρνει 1600 και είναι 30 ετών.
Είναι ικανή στην δουλειά της, και το αφεντικό θέλει να της δίνει 1600.
Η ίδια δηλώνει ότι "δεν θέλει να πληρώνει από τα λεφτά που η ίδια βγάζει ανθρώπους που δεν χρειάζεται να πληρώνονται" ( αναφέρει τους εκπαιδευτικούς του δημοσίου ως παράδειγμα, που πληρωνόμαστε λέει το καλοκαίρι χωρίς να εργάζονται. Μου λέει "συγνώμη" όταν είμαι μπροστά, "αλλά δεν μπορώ να πω ψέματα" μου λέει).
Λέει "εγώ τους πληρώνω", και ΔΕΝ θέλω.
Λέει πολλά και διάφορα, και οι περισσότεροι συμφωνούν μαζί της.
Και αυτό είναι πρόβλημα. Διότι ΑΥΤΟΙ είναι οι εργοδότες μας.


Δυστυχώς, "χάσαμε".
"Χάσαμε", γιατί αφήσαμε κάποιους να πείσουν την κοινή γνώμη ότι είμαστε τεμπέληδες...
Λογικό ΄ταν να "χάσουμε", διότι δεν μιλάγαμε όταν μας διέσυραν.


Συναδελφε τα λες αρκετα σωστα,μονο που δεν εχουμε αναγκη την πρωην μαθητρια σου(και καθε πρωην μαθητρια) και την αποψη της.Δεν ειναι σκοπος μας να τους πεισουμε,γιατι καλλιστα μπορει να μην ειναι σε θεση να καταλαβουν την αξια του εργου μας.Δε θελωι να προσβαλλω την μαθητρια σου,αυτο που βλεπω λεω.Οτι πολλοι  δεν εχουν καταλαβει το νοημα της εκπαιδευσης και το ποσο σημαντικο ειναι να χεις ενα καθηγητη που κανει σωστα τη δουλεια του.

Σωστότατα.
Μόνο που αυτοί είναι "τα αφεντικά μας".
Και γι' αυτό πρέπει να αποκτήσουμε λόγο ως κλάδος, ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ...
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32320
  • Τελευταία: Lena11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161426
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 430
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 355
Σύνολο: 367

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.