*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε για απεργία μέσα στις πανελλαδικές;

Ναί
269 (78.9%)
Όχι
72 (21.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 335

Η ψηφοφορία έληξε: Μάιος 19, 2013, 07:38:22 μμ

Αποστολέας Θέμα: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.  (Αναγνώστηκε 279340 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

ICT

  • Επισκέπτης
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1372 στις: Μάιος 10, 2013, 09:16:24 μμ »
Τα ίδια λέμε μην τα παίρνεις...Επαναλαμβάνω θες την άποψη μου...Η κοινωνία μας στηρίζεται στο χρήμα...αυτοί έχουν το μαχαίρι αυτοί και το πεπόνι. Λοιπόν πάμε 2-3 μήνες απεργία ποιος αντέχει μωρέ; θα με τρελάνετε τώρα; Η κυβέρνηση γιατί να κάνει πίσω; Την νοιάζει η Παιδεία; Πλάκα μου κάνετε;
Αν το ΚΚΕ θέλει να κυβερνήσει να μου παρουσιάσει πρόγραμμα, διεθνείς συμμαχίες και προπάντως χρηματοδότηση. Δεν τα έχει; δεν θέλει να τα έχει; απλα δεν ψηφίζεται για κυβέρνηση.
Οι συγκεκριμένοι που είναι κυβέρνηση παίζουν χωρίς αντίπαλο τι να λέμε τώρα;;;
Δηλαδή σώνει και καλά ότι όλοι ασχολούνται με την Παιδεία και τους εκπαιδευτικούς. εντάξει έχετε δίκιο. Λύση θα μου βρείτε; Την επόμενη μέρα θα μου την πείτε;
Δηλαδή δεν έχετε καταλάβει ότι ο κόσμος δεν θέλει μόνο αγώνες θέλει και υπαρκτές και εφαρμόσιμες λύσεις; Και σε αυτό ως κοινωνία έχουμε ένα τεράστιο κενό γιατί συνηθίσαμε στα έτοιμα και στην δανεική αφθονία. Πόσο πιο πενηνταράκια να τα κάνω; Βαρέθηκα να αγωνίζομαι και πάντα να με πουλάνε ή να με ξεπερνάνε οι εξελίξεις γιατί πήγαινα ξεβράκωτος στα αγγούρια...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 10, 2013, 09:21:52 μμ από ICT »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:42:58 »

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1373 στις: Μάιος 10, 2013, 09:21:50 μμ »
Αν το ΚΚΕ θέλει να κυβερνήσει να μου παρουσιάσει πρόγραμμα, διεθνείς συμμαχίες και προπάντως χρηματοδότηση. Δεν τα έχει, δεν θέλει να τα έχει δεν ψηφίζεται.
Μωρέ πρόγραμμα υπάρχει, αλλά απαιτεί και τη δική μας συμμετοχή για να τελεσφορήσει και εκεί είναι που το απορρίπτουμε. Τελοσπάντων, ας μην ανοίξουμε τώρα σε αυτό το τόπικ τέτοια συζήτηση. Να χαρείς. Απλώς, πρέπει να καταλάβεις ότι ζητάς από το συγκεκριμένο κόμμα πρόγραμμα διαχείρισης του καπιταλισμού, ενώ αυτό σου λέει ανατροπή του. Αυτά και μέχρι εδώ με το συγκεκριμένο ζήτημα.  :-X

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

ICT

  • Επισκέπτης
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1374 στις: Μάιος 10, 2013, 09:25:04 μμ »
@LK

Κανένα κομμουνιστικό κόμμα δεν κυβέρνησε με αμιγές κομμουνιστικό πρόγραμμα τα τελευταία χρόνια και να αντέξει. Ακόμα και να κυβέρνησε ο κόσμος πήγε πίσω σε πολλά πράγματα και κυρίως του εκλεισαν τα σύνορα για να μην φύγει. Πόσο μάλλον σήμερα που ο άλλος άμα δεν αμοίβεται καλά και μπορεί να προσφέρει την κάνει για άλλες πολιτείες.
Με λίγα λόγια το ΚΚΕ μπορεί να έχει γοητευτική ιδεολογία αλλά στην πράξη χάνει για πολλούς λόγους με κυριότερο ότι ο άνθρωπος είναι ανταγωνιστικός από τη φύση του.

Κλείνω γιατί ξέφυγα.

Αποσυνδεδεμένος steven_seagal

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 978
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1375 στις: Μάιος 10, 2013, 09:27:00 μμ »
Μαλιστα..η σεμνη τελετη ελαβε τελος..τα πραγματα εξελιχθηκαν οπως ολοι ξεραμε κατα βαθος οτι θα εξελιχθουν αλλα καναμε οτι δεν το καταλαβαιναμε και ετοιμαζαμε Αγιες Λαυρες και μπαιρακια επαναστασης εις βαρος ποιων; των μαθητων μας..τα ξαναλεμε απο Σεπτεμβρη λοιπον...κλεινω με ενα  ακομη αρθρο του Λεωνιδα Καστανα ...
http://mhmadas.blogspot.gr/2013/05/blog-post_10.html


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:42:58 »

ICT

  • Επισκέπτης
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1376 στις: Μάιος 10, 2013, 09:30:52 μμ »
@steven_seagal

Μια ερώτηση αυτοί στη ΔΗΜΑΡ ξέρουν ποιοι είναι και τι αντιπροσωπεύουν γιατί λυπάμαι που το λέω αλλά ηλικιακά όπως τους βλέπω είναι σε φάση Αλτσχαίμερ....ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ;;; ΑΡΙΣΤΕΡΑ;;;
Και ο Μπους ήταν χριστιανός και έβλεπε οράματα...Να σου θυμίσω και μια δήλωση τους ότι στο Δημόσιο κοστίζει πουλιέται ή κλείνεται...
Να μου πεις στην Ελλάδα ότι δηλώσεις είσαι ... οπότε why not???
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 10, 2013, 09:32:52 μμ από ICT »

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1377 στις: Μάιος 10, 2013, 09:33:48 μμ »
Μαλιστα..η σεμνη τελετη ελαβε τελος..τα πραγματα εξελιχθηκαν οπως ολοι ξεραμε κατα βαθος οτι θα εξελιχθουν αλλα καναμε οτι δεν το καταλαβαιναμε και ετοιμαζαμε Αγιες Λαυρες και μπαιρακια επαναστασης εις βαρος ποιων; των μαθητων μας..τα ξαναλεμε απο Σεπτεμβρη λοιπον...κλεινω με ενα  ακομη αρθρο του Λεωνιδα Καστανα ...
http://mhmadas.blogspot.gr/2013/05/blog-post_10.html
και το κερασάκι μπήκε στην τούρτα  :).

Οι αποφάσεις δεν λαμβάνονται στο φόρουμ...συζήτηση κάνουμε. Προφανώς και πρέπει να δούμε την επόμενη μέρα σε περίπτωση επίταξης. Ξαναλέω όμως ότι η επίταξη δεν είναι εύκολη υπόθεση.

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1378 στις: Μάιος 10, 2013, 09:36:05 μμ »
Τα ίδια λέμε μην τα παίρνεις...Επαναλαμβάνω θες την άποψη μου...Η κοινωνία μας στηρίζεται στο χρήμα...αυτοί έχουν το μαχαίρι αυτοί και το πεπόνι. Λοιπόν πάμε 2-3 μήνες απεργία ποιος αντέχει μωρέ; θα με τρελάνετε τώρα; Η κυβέρνηση γιατί να κάνει πίσω; Την νοιάζει η Παιδεία; Πλάκα μου κάνετε;
Αν το ΚΚΕ θέλει να κυβερνήσει να μου παρουσιάσει πρόγραμμα, διεθνείς συμμαχίες και προπάντως χρηματοδότηση. Δεν τα έχει; δεν θέλει να τα έχει; απλα δεν ψηφίζεται για κυβέρνηση.
Οι συγκεκριμένοι που είναι κυβέρνηση παίζουν χωρίς αντίπαλο τι να λέμε τώρα;;;
Δηλαδή σώνει και καλά ότι όλοι ασχολούνται με την Παιδεία και τους εκπαιδευτικούς. εντάξει έχετε δίκιο. Λύση θα μου βρείτε; Την επόμενη μέρα θα μου την πείτε;
Δηλαδή δεν έχετε καταλάβει ότι ο κόσμος δεν θέλει μόνο αγώνες θέλει και υπαρκτές και εφαρμόσιμες λύσεις; Και σε αυτό ως κοινωνία έχουμε ένα τεράστιο κενό γιατί συνηθίσαμε στα έτοιμα και στην δανεική αφθονία. Πόσο πιο πενηνταράκια να τα κάνω; Βαρέθηκα να αγωνίζομαι και πάντα να με πουλάνε ή να με ξεπερνάνε οι εξελίξεις γιατί πήγαινα ξεβράκωτος στα αγγούρια...
Για μενα πολιτικοι και οι αντιπαλοι τους αρχισαν να απεσβεστοποιουνται και αυτο γιατι δεκαετιες ολοι αυτοι ακολουθουσαν το σφυγμο της προσωπικης τους ματαιοδοξιας και φιλοδοξιας!
Ειπες οτι μας κυβερνα η τραπεζικη δημοκρατια θα το πω λιγο διαφορετικα ,η αναδυομενη ταξη των ευγενων τεχνοκρατων που προς το παρον ακομα ''κρυβεται ''σε θεσεις κλειδια ,αυτοι οριζουν την πορεια των ''φτωχων'' ελληνων πολιτικων!Σου λεει εμεις και περγαμηνες εχουμε και δεξιοτητες....οι εποχες αλλαζουν φιλε μου και συμφωνω πολυ μαζι σου ,τιποτα δεν θα ισχυει μεχρι να αποδειχθει!!! ;) ::) ???

ICT

  • Επισκέπτης
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1379 στις: Μάιος 10, 2013, 09:37:23 μμ »
@sikat

είναι δεν είναι αυτοί έχουν αποθέματα και τον χρόνο υπέρ τους. Η τακτική της κυβέρνησης είναι αδιαφορία μέχρι να σε εξαντλήσουν και ταυτόχρονα να δημιουργήσουν έριδες.
Μακάρι να είχαμε λύση. Μακάρι. Ακόμα και λύση να έχουμε άμεσα εφαρμόσιμη δεν είναι...τουάχιστον ας παλέψουμε ως κοινωνία (και όχι ως επαγγελματική ομάδα γιατί και ΕΜΕΙΣ φταίμε ως σύνολο για το εδώ που φτάσαμε)  για την επόμενη γενιά όπως και από όπου μπορούμε...και άλλοι υπήρξαν μειονότητες...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 10, 2013, 09:39:53 μμ από ICT »

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1380 στις: Μάιος 10, 2013, 09:38:56 μμ »
@LK

Κανένα κομμουνιστικό κόμμα δεν κυβέρνησε με αμιγές κομμουνιστικό πρόγραμμα τα τελευταία χρόνια και να αντέξει. Ακόμα και να κυβέρνησε ο κόσμος πήγε πίσω σε πολλά πράγματα και κυρίως του εκλεισαν τα σύνορα για να μην φύγει. Πόσο μάλλον σήμερα που ο άλλος άμα δεν αμοίβεται καλά και μπορεί να προσφέρει την κάνει για άλλες πολιτείες.
Με λίγα λόγια το ΚΚΕ μπορεί να έχει γοητευτική ιδεολογία αλλά στην πράξη χάνει για πολλούς λόγους με κυριότερο ότι ο άνθρωπος είναι ανταγωνιστικός από τη φύση του.

Κλείνω γιατί ξέφυγα.
Καλά, μελέτησε λίγο περισσότερο την ιστορία αυτών των κρατών για να καταλάβεις πόσο πίσω πήγαν αυτοί και πόσο πίσω πήγες εσύ στην "πολιτισμένη" Δύση. Τελοσπάντων, άσε όπως σου είπα αυτή τη συζήτηση. Θα έρθει η ώρα που η κοινωνία θα είναι έτοιμη να την κάνει. Θα έρθει ώρα που όπως είπε η συνάδελφος Υπατία, όλα τα ρυάκια θα ενωθούν και θα δώσουν τη δική τους απάντηση. Αυτό που ζούμε δεν είναι το τέλος της ιστορίας, ευτυχώς.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1381 στις: Μάιος 10, 2013, 09:45:33 μμ »
Βγήκε αμέσως στον ΣΚΑΙ η είδηση στον αέρα. Έτοιμη η επίταξη, την Δευτέρα στέλνεται στους εκπαιδευτικούς. Από το αυτί και επαναφορά στην τάξη. Έτσι μας βλέπουν. Κάτι κατώτερο από μαθητές.

Εγώ θέτω ένα υποθετικό ερώτημα.
Αν είμασταν όλοι ενωμένοι θα είχε νόημα για την κυβέρνηση η επίταξη;


ICT

  • Επισκέπτης
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1382 στις: Μάιος 10, 2013, 09:50:50 μμ »
@sikat

Θεωρητικά μιλάμε; Να σου πω το εξής...αν ήθελες να κάνεις ζημιά στην κυβέρνηση παραιτούνται όλοι οι εκπαιδευτικοί (μόνιμοι, αναπληρωτές όλοι).
Δεν αναλαμβάνει κανένας. Το κάνουμε; Θα πιάσει;

Οσο για την κυβέρνηση να στο πω πιο απλά. Οταν ο άλλος σου δίνει λεφτά έχει απαιτήσεις από σένα, μπορεί να στείλει κάποιους να σε ειδοποιήσουν αν δεν είσαι συνεπής....
Με λίγα λόγια όπως όταν εσύ παίρνεις λεφτά ως άτομο ρισκάρεις κάποια πράγματα το ίδιο και οι κυβερνήσεις. Είναι και αυτοί ανθρωποι και φοβούνται γι αυτούς για τις οικογένειες τους...απλά δεν φοβούνται τους εκπαιδευτικούς...

Ξερεις μερικά πράγματα δεν λέγονται...φαίνονται στις δηλώσεις τους, στα βλέμματα τους...επίσης ισχύει και το εξής όσο πιο σίγουρο και φοβερό βλέπεις κάποιον τόσο περισσότερο φοβάται όταν βρεις το κουμπί του.

ΥΓ. Να μου πεις θα τους λυπηθώ; Οχι βέβαια. απλά και αυτοί πρέπει από κάπου να πιαστούν για να μην καταλήξουν σαν εμάς...ή καλύτερα σαν τον Ακη...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 10, 2013, 09:58:25 μμ από ICT »

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1383 στις: Μάιος 10, 2013, 09:58:42 μμ »
@sikat
Θεωρητικά μιλάμε; Να σου πω το εξής...αν ήθελες να κάνεις ζημιά στην κυβέρνηση παραιτούνται όλοι οι εκπαιδευτικοί (μόνιμοι, αναπληρωτές όλοι).
Δεν αναλαμβάνει κανένας. Το κάνουμε; Θα πιάσει;
Να σου απαντήσω και εγώ θεωρητικά. Αν βγούν δύο-τρεις παρατάξεις και πουν σκίστε τα χαρτιά της επίταξης τι νομίζεις ότι θα γίνει;

ICT

  • Επισκέπτης
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1384 στις: Μάιος 10, 2013, 10:03:24 μμ »
Θα πας σπιτάκι σου σε διαθεσιμότητα και το δικαστήριο να σε περιμένει από μηνύσεις "γονεων".
Βούτυρο στο ψωμί της κυβέρνησης. διώχνει εκπαιδευτικούς και κρατάει ΙΔΑΧ. Τα καλά παιδιά που ποτέ δεν φωνάζουν, δεν αναπνέουν, δεν έχουν άποψη και πάντα βολεύονται...
Οι παρατάξεις θα την βρουν την άκρη. Παίζουν εκ του ασφαλούς. Εσύ; Εγώ;

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1385 στις: Μάιος 10, 2013, 10:07:57 μμ »
Διέγραψαν και τον Παπαχρήστο από τη ΔΑΚΕ. Ήρωας δεν το συζητώ. :P Έχει και εκλογές τώρα ο άνθρωπος και χάνει λέει πόντους η ΔΑΚΕ, οπότε...Ερώτηση: πότε θα τον ξαναπάρουν πίσω, όπως και το Θύμιο το Λυμπερόπουλο των ταξιτζήδων;

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32315
  • Τελευταία: mixalios11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161209
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 579
Σύνολο: 596

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.061 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.