*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε για απεργία μέσα στις πανελλαδικές;

Ναί
269 (78.9%)
Όχι
72 (21.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 335

Η ψηφοφορία έληξε: Μάιος 19, 2013, 07:38:22 μμ

Αποστολέας Θέμα: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.  (Αναγνώστηκε 280947 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kerksanto

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1652 στις: Μάιος 12, 2013, 02:24:22 πμ »
Δεν έχω καταφέρει να διαβάσω όλα όσα έχουν γραφτεί σε 118 σελ. αλλά παρακολουθώ το θέμα και μέρες κρατιέμαι για να μην σχολιάσω...
Ε ναι διαβάζοντας κάποια σχόλια το μόνο που έχω να πω είναι ότι ντρέπομαι που ανήκω στον κλάδο των καθηγητών.... Ντρέπομαι που βλέπω συναδέλφους να τσακώνονται και να μην έχουν κοινή πορεία... Ντρέπομαι που διαβάζω για ανθρώπους να καμαρώνουν για τις επιτυχίες τους και για τα μηνύματα που περνάνε στους μαθητές τους και από την άλλη να μην βρίσκουν τρόπους να υπερασπιστούν τα δικαιώματα τους χωρίς να στηριχτούν στις πλάτες μια ευαίσθητης κοινωνικής ομάδας....
Και ναι οι μαθητές αυτή τη στιγμή είναι ευαίσθητη ομάδα... Διάβαζαν και θα διαβάζουν μέχρι να δώσουν και θα προσαρμοστούν στα θέλω των γονιών τους, της κοινωνίας και των καθηγητών τους... Θα κυνηγήσουν τα όνειρα τους ακόμα και αν η κατάσταση με τις απεργίες τους δυσκολέψει αλλά δεν είναι κρίμα; δεν είναι άδικο;
Από μαθήτρια του δημοτικού έμαθα πως ο άνθρωπος είναι ελεύθερος να κάνει ότι θέλει αλλά η ελευθερία του φτάνει μέχρι εκεί που παραβιάζει την ελευθερία του άλλου... Εδώ όλοι φωνάζουν γιατί τους στερείται το δικαίωμα για απεργία αλλά το δικαίωμα τον μαθητών να δώσουν στην ώρα τους αναπόσπαστοι, το ξεχνούν...
Είμαι αδιόριστη και δεν έχω την ψευδαίσθηση ότι θα διοριστώ ποτέ... Όταν διάλεξα τον κλάδο, ήξερα ότι το επάγγελμα του εκπαιδευτικού έχει πεθάνει αλλά είπα δεν πειράζει, το αγαπώ και υπάρχει και ο ιδιωτικός τομέας όπου η αξιοκρατία νικάει κάθε δυσκολία... Χωρίς να είμαι σε σχολείο, λοιπόν, μήνες ακούω ότι θα αυξηθεί το ωράριο των εκπαιδευτικών και αντιλαμβάνομαι ποιες θα είναι οι άμεσες συνέπειες αλλά δεν βλέπω κανένα καθηγητή να απεργεί και να ανησυχεί... Κ αναρωτιέμαι τώρα... έπρεπε να φτάσει ο κόμπος στο χτένι για να αντιδράσετε;;;
Απεργία τις μέρες που δεν δίνουν πανελλήνιες δεν μπορεί να γίνει;;; γιατί όλοι οι καθηγητές το καλοκαίρι δεν μαζευόμαστε έξω από το υπουργείο μέρα νύχτα να διαδηλώσουμε και να φωνάξουμε για τα εκατομμύρια προβλήματα του εκπαιδευτικού συστήματος;;;; Και άλλη απορία... Όλοι εδώ δουλεύουν στο δημόσιο; Συγγενείς στον ιδιωτικό τομέα δεν έχετε;;; Αν άλλαζε έδρα το εργοστάσιο ή εταιρεία που δουλεύατε και σας έλεγε ότι θα συνεχίσεις να δουλεύεις αλλά μεταφέρομαι σε άλλη πόλη δεν θα πηγαίνατε;;; Αν έλεγε θα αυξήσω τις ώρες και θα κάνω περικοπές μέχρι να ξεπεράσω την κρίση ή μέχρι να αναδιαρθρώσω το σύστημα γιατί μπάζει από παντού θα διαφωνούσατε;;;
Συγνώμη για τον τόνο αλλά κάποια από αυτά που διαβάζω είναι εξοργιστικά....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:44:28 »

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1653 στις: Μάιος 12, 2013, 02:35:16 πμ »
Προσωπικά όχι δε θα πήγαινα στην άλλη άκρη της Ελλάδας με μωρά παιδιά και δεν το ξανακάνω με τίποτα είτε ιδιωτικός είτε δημόσιος τομέας κι αν είναι. Αλλά εκ του ασφαλούς πολλά τραγούδια λέμε...
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1654 στις: Μάιος 12, 2013, 02:41:23 πμ »
Αλήθεια ένας εκπαιδευτικός του ιδιωτικού τομέα (φροντιστήριο ή/και ιδιαίτερα μαύρα ή όχι) που έχει σβήσει το δημόσιο σχολείο από το μυαλό του, τα συμφέροντα του μπορούν να ευθυγραμμιστούν με αυτά των μόνιμων και αναπληρωτών (και των εν δυνάμει) του δημόσιου σχολείου;

Έχω την αίσθηση ότι θα είναι αντίθετος, ειδικά αν προετοιμάζει παιδιά για πανελλήνιες και μπορεί να θεωρεί ότι η απόδοση τους θα πέσει από απεργίες και άρα θα πέσει και η "φήμη" του.

Αλλά είναι μια αίσθηση, δεν είμαι σίγουρος.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 12, 2013, 02:43:06 πμ από kinegiros »

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1655 στις: Μάιος 12, 2013, 02:43:54 πμ »
Δε μπορούμε να λέμε ότι θέλουμε όμως! Υπάρχει κανένας που για παράδειγμα δουλεύει με 600 ευρώ σε εργοστάσιο στην Αθήνα και αν αυτό μεταφερθεί στο Καστελόριζο θα πάει οικειοθελώς? Γιατί αυτό λέει παραπάνω η συνάδελφος... Δεν υπάρχει σε πληροφορώ!
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:44:28 »

Αποσυνδεδεμένος arvila

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 251
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1656 στις: Μάιος 12, 2013, 02:46:10 πμ »
Δεν έχω καταφέρει να διαβάσω όλα όσα έχουν γραφτεί σε 118 σελ. αλλά παρακολουθώ το θέμα και μέρες κρατιέμαι για να μην σχολιάσω...
Ε ναι διαβάζοντας κάποια σχόλια το μόνο που έχω να πω είναι ότι ντρέπομαι που ανήκω στον κλάδο των καθηγητών.... Ντρέπομαι που βλέπω συναδέλφους να τσακώνονται και να μην έχουν κοινή πορεία... Ντρέπομαι που διαβάζω για ανθρώπους να καμαρώνουν για τις επιτυχίες τους και για τα μηνύματα που περνάνε στους μαθητές τους και από την άλλη να μην βρίσκουν τρόπους να υπερασπιστούν τα δικαιώματα τους χωρίς να στηριχτούν στις πλάτες μια ευαίσθητης κοινωνικής ομάδας....
Και ναι οι μαθητές αυτή τη στιγμή είναι ευαίσθητη ομάδα... Διάβαζαν και θα διαβάζουν μέχρι να δώσουν και θα προσαρμοστούν στα θέλω των γονιών τους, της κοινωνίας και των καθηγητών τους... Θα κυνηγήσουν τα όνειρα τους ακόμα και αν η κατάσταση με τις απεργίες τους δυσκολέψει αλλά δεν είναι κρίμα; δεν είναι άδικο;
Από μαθήτρια του δημοτικού έμαθα πως ο άνθρωπος είναι ελεύθερος να κάνει ότι θέλει αλλά η ελευθερία του φτάνει μέχρι εκεί που παραβιάζει την ελευθερία του άλλου... Εδώ όλοι φωνάζουν γιατί τους στερείται το δικαίωμα για απεργία αλλά το δικαίωμα τον μαθητών να δώσουν στην ώρα τους αναπόσπαστοι, το ξεχνούν...
Είμαι αδιόριστη και δεν έχω την ψευδαίσθηση ότι θα διοριστώ ποτέ... Όταν διάλεξα τον κλάδο, ήξερα ότι το επάγγελμα του εκπαιδευτικού έχει πεθάνει αλλά είπα δεν πειράζει, το αγαπώ και υπάρχει και ο ιδιωτικός τομέας όπου η αξιοκρατία νικάει κάθε δυσκολία... Χωρίς να είμαι σε σχολείο, λοιπόν, μήνες ακούω ότι θα αυξηθεί το ωράριο των εκπαιδευτικών και αντιλαμβάνομαι ποιες θα είναι οι άμεσες συνέπειες αλλά δεν βλέπω κανένα καθηγητή να απεργεί και να ανησυχεί... Κ αναρωτιέμαι τώρα... έπρεπε να φτάσει ο κόμπος στο χτένι για να αντιδράσετε;;;
Απεργία τις μέρες που δεν δίνουν πανελλήνιες δεν μπορεί να γίνει;;; γιατί όλοι οι καθηγητές το καλοκαίρι δεν μαζευόμαστε έξω από το υπουργείο μέρα νύχτα να διαδηλώσουμε και να φωνάξουμε για τα εκατομμύρια προβλήματα του εκπαιδευτικού συστήματος;;;; Και άλλη απορία... Όλοι εδώ δουλεύουν στο δημόσιο; Συγγενείς στον ιδιωτικό τομέα δεν έχετε;;; Αν άλλαζε έδρα το εργοστάσιο ή εταιρεία που δουλεύατε και σας έλεγε ότι θα συνεχίσεις να δουλεύεις αλλά μεταφέρομαι σε άλλη πόλη δεν θα πηγαίνατε;;; Αν έλεγε θα αυξήσω τις ώρες και θα κάνω περικοπές μέχρι να ξεπεράσω την κρίση ή μέχρι να αναδιαρθρώσω το σύστημα γιατί μπάζει από παντού θα διαφωνούσατε;;;
Συγνώμη για τον τόνο αλλά κάποια από αυτά που διαβάζω είναι εξοργιστικά....

Με μια κουβέντα.
Η αλληλεγγύη που πρέπει να δείξουμε σε 15000 οικογένειες που απολύονται ή ξεσπιτώνονται, είναι πολύ πιο σημαντικό πράγμα από την ψυχολογία των μαθητών, που όχι μόνο δεν θα πάθουν κάτι αν αργήσουν λίγο οι εξετάσεις αλλά επίσης κάποιοι από αυτούς θα ευνοηθούν κιόλας με την καθυστέρηση.

ΑΡΚΕΤΑ ΠΙΑ!
15000 ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ ΘΑ ΜΑΡΤΥΡΉΣΟΥΝ ΓΙΑ ΜΙΑ ΖΩΗ, ΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΛΙΓΟ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΟΙ ΜΑΜΑΔΕΣ ΠΟΥ ΑΝΗΣΥΧΟΥΝ ΓΙΑ ΤΑ ΜΠΟΥΜΠΟΥΚΙΑ ΤΟΥΣ ΜΗΝ ΤΥΧΟΝ ΚΑΙ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΟΥΝ ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ! Γιατί αυτές κυρίως φωνάζουν με ειλικρίνεια και εν βρασμό ψυχής (οι υπόλοιποι που φωνάζουν είναι παπαγαλάκια και δεν αξίζει καν να ασχολείσαι). Δεν φωνάζουν τόσο οι μαθητές, αρκετοί μάλιστα (κυρίως οι συνειδητοποιημένοι για να πετύχουν) κατά βάθος χαίρονται.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 12, 2013, 02:54:56 πμ από arvila »
H απεργία είναι αποτέλεσμα δημοκρατικών διαδικασιών 83.000 ανθρώπων. Καμιά επιστράτευση δεν μας κλονίζει. Αυτό που βιώνουμε είναι μια μάχη ανάμεσα στην δημοκρατία και τη χούντα.
Η μόνη περίπτωση που θα οφείλαμε να υποχωρήσουμε είναι αν η κυβέρνηση έβαζε δημοψήφισμα αρχικά στους ίδιους τους εξεταζόμενους, και τέλος στο λαό για το αν συντάσσονται με εμάς ή όχι.

Στο λαό υποχωρούμε, στη χούντα όχι!

Αποσυνδεδεμένος black21

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 343
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1657 στις: Μάιος 12, 2013, 03:04:27 πμ »
Το λυπηρό είναι ότι το ηλίθιο επιχείρημα των σκυλιών των ΜΜΕ "στον ιδιωτικό τομέα απολύθηκαν 100000" ή "στον ιδιωτικό τομέα δουλεύουν 12ωρο για ελάχιστα" πιάνει τόπο...

Όχι πως εκπλήσσομαι... απλά θα ρωτούσα όσους το επικαλούνται (δημοσιογράφους και πολίτες), τι θα εξυπηρετούσε αν αυτή η μεσαιωνική κατάσταση εφαρμόζονταν και στο δημόσιο τομέα. Επίσης, είναι αξιοσημείωτο ότι οι θιγόμενοι πολίτες δεν δείχνουν διάθεση για να αγωνιστούν για το καλύτερο απλά θέλουν να τραβήξουν στον πάτο μαζί τους και άλλους...


Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1658 στις: Μάιος 12, 2013, 03:20:46 πμ »
Σε συζήτηση σήμερα με μια φίλη δημόσιο υπάλληλο σε περιφέρεια μου είπε ότι δεν είναι σωστό να γίνονται απεργίες στις εξετάσεις κλπ κλπ μου είπε ότι τα παιδιά δεν θα μπορούν να γράψουν κλπ.
Ως παράδειγμα για να αποδείξει την γνώση της πάνω στο θέμα έφερε τον εαυτό της που έδωσε πανελλήνιες, της απάντησα ότι εγώ έχω δώσει περισσότερες από εκείνη, μου είπε ότι έδωσε 2. Της είπα ότι έδωσα πολλαπλάσιες αφού προετοίμαζα παιδιά για πανελλήνιες και την αγωνία τους και τα θέλω τους τα έχω βιώσει στο πετσί μου.

Κανείς δεν ξέρει καλύτερα από εμάς και αυτή είναι η αδιαπραγμάτευτη αλήθεια. Εδώ δεν μιλάμε για μια ακόμα εξαθλίωση μας, μιλάμε για ένα ακόμα από τα grand episodes στην διάλυση της δημόσιας παιδείας. Αξίζει να αντισταθεί κάποιος για αυτό;

Οι γονείς, κάτι πάει να γίνει. Αν και στην περίπτωση των δασκάλων με τις οργανικές έγινε ο κακός χαμός από συλλόγους γονέων και μαθητές στην δική μας περίπτωση κάτι πάει να γίνει αλλά μόνο από το κεντρικό όργανό τους. Που είναι οι σύλλογοι γονέων των σχολείων;

Όσο για τους μαθητές;
Οι μαθητές κατά καιρούς οργανώνονται και διαμαρτύρονται για θέματα παιδείας, έχουν και συντονιστικά για καταλήψεις. Που είναι όλα αυτά στην περίπτωση αυτή; Προφανώς τα παιδιά που δίνουν εξετάσεις δεν ενδιαφέρονται για το μέλλον της δημόσιας εκπαίδευσης, αν τους πεις ότι μπορεί να κλείσει το φροντιστήριο τους μπορεί και να συγκινηθούν. Δυστυχώς ο ΝεοΈλληνας είναι παρτάκιας από μικρή ηλικία.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 12, 2013, 09:54:47 πμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος arvila

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 251
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
H απεργία είναι αποτέλεσμα δημοκρατικών διαδικασιών 83.000 ανθρώπων. Καμιά επιστράτευση δεν μας κλονίζει. Αυτό που βιώνουμε είναι μια μάχη ανάμεσα στην δημοκρατία και τη χούντα.
Η μόνη περίπτωση που θα οφείλαμε να υποχωρήσουμε είναι αν η κυβέρνηση έβαζε δημοψήφισμα αρχικά στους ίδιους τους εξεταζόμενους, και τέλος στο λαό για το αν συντάσσονται με εμάς ή όχι.

Στο λαό υποχωρούμε, στη χούντα όχι!

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1660 στις: Μάιος 12, 2013, 09:21:36 πμ »

Επαναλαμβάνω ότι δε θέλω να χρησιμοποιώ τα παιδιά ως αιχμή δόρατος.
Θέλω να τους διδάξω, ότι ο αγώνας γίνεται με υπομονή και ήπια, όχι χρησιμοποιώντας τους για να έχουμε
άμεσα αποτελέσματα.
Θέλει και υπομονή ο αγώνας.


Κυρία,

ευκολα γίνεται αντιληπτό ότι τα επιχειρηματα σου αποτελουν προφαση για να στηριξεις το δηθεν ενδιαφερον σου για τα παιδια .


Xαιβανια δεν ειναι ολος ο κοσμος.
Υπάρχουν  και αλλες κατηγοριες εκπαιδευτικων, οπως αυτη του παρτακια.
Eπειδη διοριστηκες με ασεπ, αποδεικνυεται οτι ο ασεπ δεν κανει τον σωστο δασκαλο.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 13, 2013, 08:30:30 πμ από nickitol »

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1661 στις: Μάιος 12, 2013, 10:04:22 πμ »
προληπτική επιστράτευση. Πανελλήνιες και πάσης Ελλάδος...
http://www.pde.gr/index.php?page=6255

Η Θάτσερ ζει και βασιλεύει!

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1662 στις: Μάιος 12, 2013, 10:31:21 πμ »
Είναι κυριολεκτικά για γέλια η κυβέρνηση, ειδικά εκείνο το σημείο του ΦΕΚ που λέει: " Ειδικές ρυθμίσεις θεμάτων μεταναστευτικής πολιτικής..."
 Εκτός αν ο πραγματικός τους στόχος είναι να μεταναστεύσουμε όλοι εμείς στο εξωτερικό!  >:(
  

Αποσυνδεδεμένος evants

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1663 στις: Μάιος 12, 2013, 10:44:28 πμ »
Δεν έχω καταφέρει να διαβάσω όλα όσα έχουν γραφτεί σε 118 σελ. αλλά παρακολουθώ το θέμα και μέρες κρατιέμαι για να μην σχολιάσω...
Ε ναι διαβάζοντας κάποια σχόλια το μόνο που έχω να πω είναι ότι ντρέπομαι που ανήκω στον κλάδο των καθηγητών.... Ντρέπομαι που βλέπω συναδέλφους να τσακώνονται και να μην έχουν κοινή πορεία... Ντρέπομαι που διαβάζω για ανθρώπους να καμαρώνουν για τις επιτυχίες τους και για τα μηνύματα που περνάνε στους μαθητές τους και από την άλλη να μην βρίσκουν τρόπους να υπερασπιστούν τα δικαιώματα τους χωρίς να στηριχτούν στις πλάτες μια ευαίσθητης κοινωνικής ομάδας....
Και ναι οι μαθητές αυτή τη στιγμή είναι ευαίσθητη ομάδα... Διάβαζαν και θα διαβάζουν μέχρι να δώσουν και θα προσαρμοστούν στα θέλω των γονιών τους, της κοινωνίας και των καθηγητών τους... Θα κυνηγήσουν τα όνειρα τους ακόμα και αν η κατάσταση με τις απεργίες τους δυσκολέψει αλλά δεν είναι κρίμα; δεν είναι άδικο;
Από μαθήτρια του δημοτικού έμαθα πως ο άνθρωπος είναι ελεύθερος να κάνει ότι θέλει αλλά η ελευθερία του φτάνει μέχρι εκεί που παραβιάζει την ελευθερία του άλλου... Εδώ όλοι φωνάζουν γιατί τους στερείται το δικαίωμα για απεργία αλλά το δικαίωμα τον μαθητών να δώσουν στην ώρα τους αναπόσπαστοι, το ξεχνούν...
Είμαι αδιόριστη και δεν έχω την ψευδαίσθηση ότι θα διοριστώ ποτέ... Όταν διάλεξα τον κλάδο, ήξερα ότι το επάγγελμα του εκπαιδευτικού έχει πεθάνει αλλά είπα δεν πειράζει, το αγαπώ και υπάρχει και ο ιδιωτικός τομέας όπου η αξιοκρατία νικάει κάθε δυσκολία... Χωρίς να είμαι σε σχολείο, λοιπόν, μήνες ακούω ότι θα αυξηθεί το ωράριο των εκπαιδευτικών και αντιλαμβάνομαι ποιες θα είναι οι άμεσες συνέπειες αλλά δεν βλέπω κανένα καθηγητή να απεργεί και να ανησυχεί... Κ αναρωτιέμαι τώρα... έπρεπε να φτάσει ο κόμπος στο χτένι για να αντιδράσετε;;;
Απεργία τις μέρες που δεν δίνουν πανελλήνιες δεν μπορεί να γίνει;;; γιατί όλοι οι καθηγητές το καλοκαίρι δεν μαζευόμαστε έξω από το υπουργείο μέρα νύχτα να διαδηλώσουμε και να φωνάξουμε για τα εκατομμύρια προβλήματα του εκπαιδευτικού συστήματος;;;; Και άλλη απορία... Όλοι εδώ δουλεύουν στο δημόσιο; Συγγενείς στον ιδιωτικό τομέα δεν έχετε;;; Αν άλλαζε έδρα το εργοστάσιο ή εταιρεία που δουλεύατε και σας έλεγε ότι θα συνεχίσεις να δουλεύεις αλλά μεταφέρομαι σε άλλη πόλη δεν θα πηγαίνατε;;; Αν έλεγε θα αυξήσω τις ώρες και θα κάνω περικοπές μέχρι να ξεπεράσω την κρίση ή μέχρι να αναδιαρθρώσω το σύστημα γιατί μπάζει από παντού θα διαφωνούσατε;;;
Συγνώμη για τον τόνο αλλά κάποια από αυτά που διαβάζω είναι εξοργιστικά....
από πού να ξεκινήσω;με τη σειρά που μαύρισα τα γραφόμενά σου:
αν μετά από 118 σελίδες ΔΕΝ κατάφερες να καταλάβεις ότι φωνάζουμε διότι θα απολυθούμε 14.000 άνθρωποι εν μια νυκτί,με ό,τι αυτό συνεπάγεται για τις οικογένειές μας,ήτοι 14.000 επί 4 ισούται 56.000 άνθρωποι,λυπάμαι γενικότερα.
Συνάδελφοι ΔΕΝ είμαστε διότι δε δουλεύουμε στον ίδιο χώρο,εμείς στο δημόσιο σχολείο,εσύ έξω και αφ΄υψηλού.
Αδιόριστη ΔΕΝ είσαι,δεν είπες ότι έγραψες στον ασεπ αλλά μετά από επιτυχία και αναμονή ως αναπληρώτρια σε πετάνε έξω,ούτε κάτι αντίστοιχο.
Ευαίσθητη κοινωνική ομάδα ΔΕΝ είναι οι υποψήφιοι εξετάσεων αλλά οι άνεργοι,οι αναξιοπαθούντες κτλ.Πρόσεξέ το λίγο,είναι θέμα απλών ελληνικών κι αφού λογαριάζεσαι για εκπαιδευτικός θα έπρεπε να τα γνωρίζεις καλύτερα.
Ο άνθρωπος όντως είναι ελεύθερος ως εκεί που φτάνει να καταπατά τα διακιώματα του άλλου,επομένως η κυβέρνηση δεν μπορεί να δρα αυταρχικά,όταν καταπατά θεμελιώδη διακαιώματα,συνταγματικά κατοχυρωμένα,όπως της εργασίας,της απεργίας κτλ.Από το 17ο αιώνα,οι πολιτικοί φιλόσοφοι που στήριξαν την αστική,φιλελεύθερη δημοκρατια το έχουν γράψει αυτό,διάβασε και θα μάθεις.
Αν πιστεύεις ότι στον ιδιωτικό τομέα υπάρχει αξιοκρατία,ΠΟΥ ΖΕΙΣ:::::Σε άλλη χώρα,εποχή,τι να πω;;;;;;;
Το χειμώνα απεργήσαμε,το έμαθες;Το πρόβαλαν τα κανάλια;Σε ενδιέφερε να το μάθεις;Ρώτησες αν πέτυχε η απεργία;Γιατί απέτυχε ξέρεις;Μπά,άσε καλύτερα,δε βολεύει το σκεπτικό σου.
Αν άλλαζε έδρα το εργοστάσιο που δουλεύαμε λες!Φαίνεται το νεαρό και ανώριμο της ηλικίας σου.Ξέρεις πόσες εταιρίες και εργοστάσια μετανάστευσαν τα τελευταία χρόνια από τις επιλογές των κυβερνήσεών μας;Θέλεις να γενικευτεί και στο δημόσιο αυτή η πρακτική;Επειδή ψόφησε η κατσίκα μου  δηλαδή να ψηφήσει και του γείτονα.Μπράβο για τον πλούσιο ψυχικό σου κόσμο.

Αποσυνδεδεμένος kerksanto

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1664 στις: Μάιος 12, 2013, 10:57:06 πμ »
Αλήθεια ένας εκπαιδευτικός του ιδιωτικού τομέα (φροντιστήριο ή/και ιδιαίτερα μαύρα ή όχι) που έχει σβήσει το δημόσιο σχολείο από το μυαλό του, τα συμφέροντα του μπορούν να ευθυγραμμιστούν με αυτά των μόνιμων και αναπληρωτών (και των εν δυνάμει) του δημόσιου σχολείου;

Έχω την αίσθηση ότι θα είναι αντίθετος, ειδικά αν προετοιμάζει παιδιά για πανελλήνιες και μπορεί να θεωρεί ότι η απόδοση τους θα πέσει από απεργίες και άρα θα πέσει και η "φήμη" του.

Αλλά είναι μια αίσθηση, δεν είμαι σίγουρος.

Χαίρομαι που δεν είσαι απόλυτος όπως η φίλη rwxanh παρακάτω....
Έχω να σου πω ότι τα συμφέροντα μας μπορούν να εναρμονιστούν γιατί έτσι θα έπρεπε να λειτουργούμε... Είμαστε ένας κλάδος και είτε στο δημόσιο είτε στον ιδιωτικό τομέα είναι ο καθένας παρεμφερή προβλήματα αντιμετωπίζει... Και αν διαφωνείς σε αυτό φαντάζομαι ότι θα συμφωνούσες στο ότι κάποια στιγμή οι εκπαιδευτικοί θα πρέπει να ενωθούν αφήνοντας στην άκρη τις πολιτικές τους πεποιθήσεις και να διεκδικήσουν....
Τώρα ούτε τη φήμη μου φοβάμαι αν θα χάσω, ούτε χρήματα... Απλά σχολιάζω το γεγονός πώς πως είναι δυνατόν να ακούγεται τόσο καιρό ότι θα γίνει αύξηση ωραρίου και κανείς να μην αντιδρά αλλά να περιμένει στο παραπέντε....
Απογοητεύομαι απλά... Συμφωνώ με τις απεργίες (όχι τις μέρες των πανελλαδικών)
Επίσης για να απαντήσω και σε επόμενα σχόλια... Υπάρχουν ιδιωτικοί υπάλληλοι και όχι ιδιωτικός που εργάζονται με 600 και 800 ευρώ και αναγκάζονται να διανύουν χιλιόμετρα καθημερινά για να πάνε στην εργασία τους και από τα 800 να τους μένουν καθαρά τα 500 και μετά να τους λένε ότι η εταιρεία κλείνει ή μεταφέρεται και να τους θέτουν το δίλημμα μεταφέρεσαι ή απολύεσαι... Και δε λέω πως οι καθηγητές περνάνε εύκολα... Αναγνωρίζω πως να παίρνεις 600 και να μένεις μακριά από την οικογένεια σου δεν είναι είναι δυνατό αλλά είναι μέσα στο επάγγελμά σου... Διεκδίκησε να αλλάξεις τους όρους ή αλλιώς προσαρμόσου
Επίσης για τους μαθητές έχω να πω ότι δε χαίρονται όλοι... Επίσης όλοι ξέρουμε ότι όποιος έχει κάνει σωστή προσπάθεια από την αρχή της χρονιάς είναι ήδη προετοιμασμένος για να πάει την Παρασκευή να δώσει και δεν περιμένει την παράτα... Και εμείς δώσαμε και ξέρουμε την ψυχολογία του καθενός και δεν πρέπει να κρυβόμαστε... Ποιος θα ήθελε να δώσει πανελλήνιες μέσα στον Ιούνιο με τη ζέστη και με το άγχος να αυξάνεται όσο περνούν οι μέρες;;; Και για να μην σχολιάσω για καθηγητές του δημοσίου που κάνουν ιδιαίτερα και θα απεργήσουν εκ του ασφαλούς γιατί το χρήμα ρέει άφθονο.... Και ναι καταλαβαίνω τους γονείς που διαμαρτύρονται γιατί μια βδομάδα καθυστέρηση γι' αυτούς μπορεί να σημαίνει και μισός μισθός επιπλέον για τα παιδιά τους...

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2613
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1665 στις: Μάιος 12, 2013, 11:13:33 πμ »
Και μια εικόνα από το μέλλον μας   

http://news247.gr/eidiseis/kosmos/news/apisteyto_anergoi_sth_vitrina_gia_na_toys_vlepoyn_oi_ergodotes.2245924.html

Οποιοσδήποτε συνειρμός με σκλαβοπάζαρο είναι σωστός. Η Δανία θυμηθείτε ποιον ήταν και είναι πρότυπο.  :o

ΔΟΥΛΟΙ ΤΟΥ 21ου ΑΙΩΝΑ ΔΕ ΘΑ ΓΙΝΟΥΜΕ!

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162168
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 803
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 781
Σύνολο: 794

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.